Ostatní - nezařazeno
Články
V posledních letech, zejména s uvolněním společenských poměrů po roce 1989, se stále více amatérských nadšenců věnuje pátrání po událostech spojených s leteckou válkou nad českými zeměmi v letech 1939 – 1945. Spoustu svého volného času věnují pátrání po domácích i zahraničních archívech, rozhovorům s pamětníky událostí, dopisování s podobnými nadšenci z ciziny či shánění informací v různých publikacích a periodikách. Součástí aktivit některých zájemců o tuto problematiku je i odkrývání a vyzvedávání trosek letounů z míst jejich havárií. Tato činnost však s sebou nese mnohá úskalí v podobě dodržování zákonů ČR, které aktivity soukromých badatelů porušují, a zacházení s možnými pozůstatky padlých letců. Tento článek by měl představit pohled na tuto problematiku ze strany oficiální archeologie a legislativních předpisů, které se na ni vztahují.
Tento týden si celý svět připomíná světový den míru. I naším přáním je, abychom o válkách psali jen v minulém čase!
Neděle ráno, přibližně půl páté a něžné dloubání do ramene. "Lásko, nezaspal jsi?..." Koukám, mžourám,... no jo,... "Poněkud ano, řekl bych..." Ale dobrý, na vlak to ještě stihnu. A kdo by nezaspal? Zdálo se mi o lítání. Krásný chundelatý mraky, fofrklacek v ruce, plátno, trubky, bublání motoru a svištění vzduchu kolem hlavy. A pode mnou krásný barevný Pojizeří, lesy louky, kopce,... hele,... támhle je Škodovka! A kousek vedle, hned za městem, letiště. No jo,... tak jdeme dolů. S komínem za zády a zalesněným Chlumem po levé ruce přistávám, roluju k hangáru, sundavám brýle,... ještě vyčistit tesáky a hurá na vlak. Jinak mě kolegyně prokleje...
Dňa 18. 6. 2002 uplynulo už 60 rokov od posledného boja sedem statočných čs. Parašutistov, ukrytých v krypte pravoslávneho chrámu Cyrila a Metoda na Resslovej ulici v Prahe proti presile nemeckých okupantov: čat. J. Bublík, rtm. J. Gabčík, čat. J. Hrubý, rtm. J. Kubiš, npor. A. Opálka, rtm. J. Valčík a rtn. J. Švarc. Boli to príslušníci čs. Vojska vo Veľkej Británii, vysadení na územie Nemcami okupovaného územia Čiech a Moravy s cieľom uskutočniť špeciálne prieskumné a diverzné úlohy.
Air Stars meeting, setkání leteckých hvězd na letišti aeroklubu ve Slaném, mělo být takovou třešničkou na dortu, v celém tom týdnu, který jsme strávili ve společnosti našich válečných veteránů, letců RAF a vojáků československé zahraniční armády. Též zkušenosti z minulých ročníků a program toho letošního byly příslibem, že celá akce bude stát opravdu za to. Upřímně řečeno však, a není to jen můj názor, byla pro nás velkým rozčarováním. Naštěstí to vše překonaly ty krásné chvíle s našimi veterány a přáteli...
2. března 1945 došlo v oblasti kolem Slaného k velké letecké bitvě mezi americkou 398. Bombardement Group a německou JG 300. Jedním z bombardérů, které se na svou domácí základnu již nikdy nevrátily, byla létající pevnost B-17 G výrobního čísla 44-6573. Osádce, která v troskách tohoto stroje zahynula, velel pilot Lt. Col. Donald R. Christensen. Na památku pplk. Christensena, jeho mužů, jakož i ostatních padlých, koná se každoročně na malém sportovním letišti aeroklubu Slaný pietní akt a vzpomínkové setkání letců, veteránů a příznivců létání...
Zpráva o neobvyklém zájezdu, na který se vydali v březnu 2013 příznivci vojenské historie.
Klub vojenskej histórie Beskydy si od svojho založenia kládol za cieľ angažovať sa v oblasti výskumu vojenských dejín severovýchodného Slovenska a praktickej záchrany vojnových cintorínov z prvej svetovej vojny. Pod týmito cieľmi sa skrýva snaha o čo najširšie spektrum činnosti. Väčšina aktivít nášho združenia smeruje predovšetkým k naplneniu stanovených cieľov. V tomto článku, by som chcel poukázať na najdôležitejšie aktivity a akcie, ktoré sme zorganizovali alebo na ktorých sme sa zúčastnili v v doterajšom priebehu roku 2011. Ako každé záujmové združenie máme stanovený plán aktivít na kalendárny rok, z ktorého vychádza jadro našej činnosti. Samozrejme v priebehu roku sa vynárajú mnohé neplánované aktivity, ktoré potom zaradíme do nášho programu. Výsledkom je potom široká paleta rôznorodých podujatí a akcií.
Tak už jsou i mezi námi. České muslimky. Zahájily své soukromé zápasy s cílem získat srdce a hlavy dalších adeptů „odevzdání se do vůle boží“. Jejich internetový džihád, úsilí osvětlit pravou a přímou cestu k Alláhovi, je prosycen nadšením a odhodláním vzdorovat protivenstvím.
Ministryně zahraničí USA Hillary Clinton označila ve svém článku publikovaném tento měsíc ve Foreign Affairs tohle století a nadcházející dekády v americké zahraniční politice za pacifickou éru. Tento region se podle ní v nadcházejících letech stane klíčovým motorem globální politiky a zpráva celému světu (a primárně Pekingu) je jasná – Washington bude u toho.
Od dob úsvitu moderních věků hrají v dějinách Evropy hlavní role Řím (Itálie), Frankové, tedy dnes Francie, a Germáni, dnes Německo. Zvláštní postavení pak má Anglie. Je v logice dějin, že každá z těchto pevninských mocností se pokusila přetvořit Evropu k obrazu svému. V naší paměti uvízlo Německo jako pořadatel největších lidských jatek v Evropě spíše díky tomu, že v minulosti si musel každý vojenský a politický vrahoun najít dostatek lidí, kteří by tohle zabíjení udělali pěkně "ručně". Teprve moderní doba dokázala vyvražďovat lidi průmyslově, což využil jeden z nejprůmyslovějších státu světa - Německo. Oni ani staří Římané ani katolíci a protestanti za třicetileté války neměli tyhle technické možnosti a Napoleon, až na gilotinu, taky ne, že.
Každá doba také využívá ke svému pokusu podmanit si své okolí nějakou ideologii. Francký král Karel Veliký použil křesťanství, Napoleon filosofii Voltaira, z jehož myšlenek vznikla Deklarace práv člověka a občana, která skončila obludným masakrem statisíců a válkou v celé Evropě...
V posledních 20 letech došlo na poli studia vývoje člověka k významným objevům, které významně změnily pohled na celý proces evoluce, datace, problematiky všech "chybějících článků" a jednotlivé druhy homininů. Tento článek tak bude malým shrnutím současných znalostí ohledně jednotlivých významných fází ve vývoji moderních lidí a našich předchůdců.
V posledních 20 letech došlo na poli studia vývoje člověka k významným objevům, které významně změnily pohled na celý proces evoluce, datace, problematiky všech "chybějících článků" a jednotlivé druhy homininů. Tento článek tak bude malým shrnutím současných znalostí ohledně jednotlivých významných fází ve vývoji moderních lidí a našich předchůdců.
V posledních 20 letech došlo na poli studia vývoje člověka k významným objevům, které významně změnily pohled na celý proces evoluce, datace, problematiky všech "chybějících článků" a jednotlivé druhy homininů. Tento článek tak bude malým shrnutím současných znalostí ohledně jednotlivých významných fází ve vývoji moderních lidí a našich předchůdců.
Tak jako kdysi i dnes existují legendy. Psát o nich není jednoduché, protože mnohdy existuje jen tenká hranice mezi tím, co je na nich pravdy a co jsou jen smyšlenky. V dávných dobách byly tyto mýty a legendy o bozích a hrdinech, kteří šířili slávu svých národů po světě. Dnes již tito hrdinové téměř vymizeli a na jejich místo nastoupily jiné mytologické postavy. A nejen ty. Na pomyslný piedestal mytologie se dnes propracovala řada míst a oblastí planety, které si člověk přikrášlil, nebo se jeho přičiněním staly tajemnějšími než cokoli jiného na světě.
Area 51 dodatky
Termín asymetrická vojna bol po prvýkrát použitý v roku 1997 v materiáloch Quadrennial Defense Review 1997, čo je jeden zo základných dokumentov zaoberajúcich sa obrannou politikou USA. Každé štyri roky ho vypracováva Ústav národných strategických štúdií pri americkej Národnej univerzite obrany. Základný bezpečnostný dokument USA „Národná bezpečnostná stratégia pre budúce storočie“ definuje asymetrickú vojnu ako: „Nekonvenčné prístupy, ktoré obchádzajú, alebo narušujú našu silu tým, že využívajú naše zraniteľné miesta.“
Pardubice, 5. 6. 2005.
Nestává se mi často, bych z minuty na minutu (v tomto případě totiž pravděpodobně nelze použít ani okřídlené ze dne na den...) totálně zpřevracel všechny svoje plány. Obyčejně to pak ale taky stojí za to. Stejně tomu bylo i v případě návštěvy kolegy a kamaráda ve zbrani Johna Lehovce. Nejen, že se tak v onen den u nás podařilo vytvořit silnou sestavu vášnivých vyznavačů letectví a našich válečných veteránů, dostavila se totiž i Teta Eva, dozvěděl jsem se navíc o pravidelné každoroční akci pořádané na strojní fakultě ČVUT v Dejvicích - besedě s našimi letci, veterány bojů druhé světové války.
„Úcta k životu“ jako východisko pro dialog křesťanů s islámem? Něco takového navrhuje jeden z příspěvků ve sborníku, jež vychází u příležitosti šedesátin naší známé intelektuální osobnosti. Zní to hezky, byť z toho cítím beztvarou opatrnost. Nejvíce mi ale vadí, že se někam vytratil člověk. Mám tomu rozumět tak, že by v dialogu s muslimy vadil?
Na následujících řádcích se budeme věnovat bezpečnostním hrozbám plynoucím z existence subjektů patřících do kategorie komerčních kultů, přičemž se zaměříme zejména na jejich formu nazývanou multi-level marketing. Pyramidové schéma založené na specifických interpersonálních vztazích s komerčním pozadí lze totiž dle Vojtíška zahrnout do tzv. skupin na pomezí náboženství. Ten konkrétně multi-level marketing vnímá jako „náboženskou oddanost věci a fanatismus v získávání dalších stoupenců“.
Hlavním cílem této práce je analýza bezpečnostních strategií Evropské unie a Spojených států amerických vycházející z rozboru příslušných dokumentů. Práce se rovněž zaměřuje na nastínění vývoje strategií těchto dvou významných celků do konce roku 2008 využitím aktualizovaných verzí obou dokumentů.
Vnímání povahy bezpečnostních rizik a výčet jednotlivých hrozeb jsou hlavními společnými prvky obou strategií. Z drtivé většiny se v této oblasti oba dokumenty shodují. V případě EBS je pouze vhodné upozornit na nepatrně vzrůstající význam hrozeb pocházejících zevnitř, tedy vznikajících přímo na území EU. Toto lze dokumentovat například ve zmínce o buňkách teroristických organizací přímo na území členských států EU či v krátkém oddíle o organizovaném zločinu často majícím své pevné kořeny na evropské půdě.
Při popisu a hodnocení implementace EBS je nutno vzít do úvahy podstatný fakt, že EBS je dokumentem strategickým, nikoliv operačním. Z hlediska evropské bezpečnosti udává především její dlouhodobé orientace. Jen stěží lze v uvádění strategie do praxe očekávat krátkodobé výsledky v horizontu měsíců.
Zpráva o provádění Evropské bezpečnostní strategie byla přijata v prosinci 2008 a je prozatím jediným dokumentem, který se konkrétně soustřeďuje na zhodnocení naplňování EBS v politikách EU a reviduje některé části původní strategie tak, aby strategie odpovídala aktuálnímu stavu mezinárodního bezpečnostního prostředí ke konci roku 2008. V samotném dokumentu je uvedeno, že jeho účelem není nahradit původní EBS z roku 2003, nicméně Zpráva v některých ohledech přichází s určitými inovacemi, a tím de facto mění platné znění EBS.
Hlavním cílem této práce je analýza bezpečnostních strategií Evropské unie a Spojených států amerických vycházející z rozboru příslušných dokumentů. Práce se rovněž zaměřuje na nastínění vývoje strategií těchto dvou významných celků do konce roku 2008 využitím aktualizovaných verzí obou dokumentů. Srovnání obou bezpečnostních strategií je obzvláště zajímavé uvědomíme-li si, že EU a USA jsou velice těsnými spojenci. Většinu členských států EU váže k USA jejich členství v Severoatlantické alianci. Přesto však jsou EU a USA subjekty značně odlišnými, což se odráží i na některých rysech jejich strategií.
Aktualizace obou strategických dokumentů sice přichází s dílčími inovacemi, základní linie již dříve stanovaných strategií se však ani v roce 2008 viditelněji nemění.
Literatura, dokumenty, internetové zdroje.
Dávno pryč jsou ty doby, co bitvy probíhaly v přehledném terénu luk, polí či plání, kde měli generálové všechno hezky na dohled. Navíc žijeme v době, kdy aktéry vojenského konfliktu již nejsou pouze státy, ale spousta dalších aktérů, kteří mohou hrát v bitvách či válkách velmi podstatnou roli. Takové konflikty nesou přívlastek “asymetrické”.
Tématem tohoto týdne je velmi zajmavé téma: Boj v nezvyklém prostředí. Tento text je, jak název napovídá, zaměřen na boj v horách. Nejen že vám autoři textu osvětlí specifika takového boje, zároveň vám předloží dva příklady z praxe a vy tak můžete zjistit, proč to vlastně Sovětský svaz a následně USA neměly v horách tak jednoduché…
Mestské oblasti okrem kultúrneho, historického či hospodárskeho významu veľmi často hrali rozhodujúcu rolu ; prípadne minimálne významne ovplyvňovali ; vojenské operácie. Boje medzi gréckymi mestskými štátmi, perzské ťaženia, boje o Rím (len samotný Rím sa počas svojej existencie stal priamou súčasťou 12 vojenských operácií), či príklady z nedávnej minulosti Stalingrad, Basra, Bejrút, Sarajevo, Groznyj, Nadžáf, Kirkúk dávajú tušiť, že spolu s vyššie načrtnutými trendmi sa vojenským konfliktom v mestách ľudstvo v budúcnosti s určitosťou nevyhne. Každá vojenská operácia USA po roku 1990 až dodnes v nižšej, či vyššej miere zahŕňala aj boj mestách.
Polemika nad příčinami konfliktů - aplikovaná na současnou situaci ve světě.
Zamyšlení nad knihou.
Vojenské základny už nejsou pouze kasárna a cvičiště. Příslušníci U.S. Marines působící v Severní Karolíně by o tom mohli vyprávět celé hodiny. Můžeš se tu narodit, žít, odjet do Iráku, pak se vrátit a pak tady i umřít.
My chceme zůstat, co my jsme - Lucemburské velkovévodství !
Saab AB, globální dodavatel vojenských a bezpečnostních řešení, uzavřel partnerství se studentskou soutěží Technology Cup, jejímž cílem je umožnit studentům vysokých škol, doktorandům a mladým profesionálům z technických oborů a designu, aby předvedli své schopnosti a vyhráli jednu z cen pro nejlepší dílo či inovaci.
Významným pomocníkem četnictva při výkonu pátrací služby byli služební psi. Z tohoto důvodu patřil vůdce služebního psa se svým svěřencem do systemizovaného stavu četnické pátrací stanice. Kniha „Četnický pes Alto“ popisuje více než pětileté soužití četníka Rudolfa Votruby s jeho vlastním služebním psem německým ovčákem „Alto“, úspěchy i nezdary této dvojice v boji proti rušitelům zákonů a je životopisem jednoho z řady čtyřnohých hrdinů.
Vlna občanských válek, genocid a slabých či zhroucených států v Africe se zajisté stala jedním z nejpalčivějších problémů v post-studenoválečném světě, který se bytostně dotýká i Evropy. Následující text se snaží najít korelaci mezi příjmy HDP zemí Afriky a pravděpodobností vypuknutí občanské války.
Překlad krátkého článku o pozadí konfliktu v Dárfúru napsaného súdánským studentem.
Tato práce se bude zabývat fenoménem pouličních gangů v USA. Konkrétně se bude jednat o afro-americké vzájemně soupeřící pouliční gangy Crips & Bloods. Počátky jejich působení spadají do období 60.-70. let 20. století a za dobu svého vývoje se z těchto ryze pouličních gangů staly velké skupiny pouličních násilníků, jejichž škála kriminální činnosti sahá od pouličních bojůvek, přes výrobu a obchod narkotiky, až po cílené a plánované vraždy protivníků. Počet členů v těchto ganzích se v dnešní době pohybuje v řádech desítek tisíc po celých Spojených státech. Pod kontrolou mají mnohdy celé čtvrtě a není tedy překvapením, že jsou v hledáčku mnoha bezpečnostních složek.
Jeden zajímavý textík ...
(Snad) krátká reportáž z 6. ročníku Dne NATO, tak jak jsme jej stačili zachytit a vstřebat...
Hvězdou Dne otevřeného letiště byl zbrusu nový Gripen, který přiletěl v doprovodu dvou MiGů 21.
Námořní kapitáni připravují s historiky unikátní akci: přesun válečného plavidla z Albánie do Česka
Dobrá trefa se nazývá výstava, kterou jste mohli navštívit do 2. října 2004 v Dietrichštejnském paláci na „Zelňáku“ v Brně. V jednotlivých expozicích byly vystaveny jedinečné malované terče, uniformy, trofeje a samozřejmě i zbraně.
Zatím to tak hezky vychází, že každé léto vyrazíme na nějakou tu pevnost. Říkám si, že i přes poměrně nízký věk, není na závadu Matěje začít pomalu zasvěcovat do národní historie. Kolikrát by to potřebovali i lidé o mnoho starší... Rozhodně je z čeho vybírat, na česko-polském pomezí (a nejen tam...) před válkou vyrostla celá betonová hranice. Pro tentokrát vybrali jsme si Náchodsko a soustavu těžkých opevnění na Dobrošově...
Kazachstán a Rusko mají vzhledem ke geografické blízkosti a ekonomické provázanosti velmi specifické vztahy. Tento text se snaží nastínit energetickou stránku jejich vzájemných vazeb. Vzhledem k omezenému rozsahu se práce nezabývá všemi energetickými surovinami, ale soustředí se pouze na ropu a zemní plyn.
With two decades since the official establishment of Europol, perhaps now there is a need for reflection on how Europol might further develop. What comparisons can be made between this federal agency and the FBI, a bureau that, for the better part of a century, has similarly operated in a federal polity?
Je pár věcí, kvůli kterým je dobré mít někde nějaké známé. A platí to skutečně i z globálního hlediska. Alespoň mně se to tentokrát víc než jen vyplatilo...
Definice a význam peněz, druhy peněz (komoditní peníze, papírové peníze - bankovky, státovky, bankovní peníze), vývoj peněz a jejich historie
Léto v Británii je tohoto roku (2011) skutečně nezvykle horké. Po odposlouchávacím skandálu bulvárních novin mediálního magnáta Roberta Murdocha News of the World , který svým rozsahem a hloubkou nemá v britských dějinách obdoby, přichází další šok pro britskou společnost. Největší, nejničivější a nejhorší nepokoje za posledních několik desítek let, které na pět nocí zachvátily nejvýznamnější britské metropole.
Armáda České republiky před rokem zahájila systematickou přípravu vojáků izolovaných na území protivníka.
Většině populace v Čechách při přečtení tohoto titulku musí přijít na mysl, že se jedná o jakýsi oxymóron. Za poslední dvě dekády se americké vzdušné síly staly přetrvávajícím symbolem jediné světové supervelmoci. Avšak tento článek chce ukázat celou věc v poněkud jiném světle. Jsou to zejména problémy jak na straně USAF, tak i vzrůstající schopnosti jeho oponentů, které mohou v budoucnu narušit drtivou převahu amerických sil.
Ne, opravdu nečekejte čtení o známých letadlech, tentokrát se budeme spíše věnovat meteorologickým jevům, které nejednou ovlivnily životy tisíců lidí a v mnoha případech i vedení válečných operací.
V tomto dílu si jako první připomeneme průběh tromby, která v roce 1870 zasáhla Brno a to prostřednictvím citace záznamu G. Mendela.
aneb největší veletrh obranných technologií ve střední Evropě se konal v areálu BVV ve dnech 3. - 5. 5. 2005.
Aneb více jak 200 fotografií z letošního IDETu a nějaké to krátké video
International Luft und Raumfahrtausstellung je veletrh pořádaný každé dva roky na Berlínském letišti Shonefeld south. Tam se na rozloze 150 000 m2 představilo více než 1000 vystavovatelů z téměř 50 zemí, mezi nimi i zástupci České republiky.
Komentář k blížicímu se 30. výročí války o Falklandské ostrovy.
Smějí média jen informovat a nikoliv provokovat anebo je jim dovoleno provokovat s cílem přiblížit podstatu informace? Podobnou otázku si lze položit v souvislosti se dvěma nedávnými případy z Francie.
Tisková zpráva
Autor renomovaných kníh venovaných začiatočnej fáze sovietsko-nemeckej vojny. Predstaviteľ "novej vlny" ruských nezávislých vojenských historikov, ktorá svojou odbornou kvalitou výrazne prekonáva publicistiku Viktora Suvorova a svojou objektivitou výrazne prekonáva stereotypy oficiálnej ruskej historiografie.
V noci z 26. na 27. listopadu 2008 zaútočilo teroristické komando na indické finanční a obchodní centrum Bombaj. Po jejich řádění zůstaly v různých částech města bezvládně ležet stovky mrtvých těl a mnoho dalších lidí bylo zraněno.
Stručná charakteristika pobídek ČR, dopady těchto investičních pobídek na ekonomiku ČR (záporné či kladné)
Íránská námořní strategie je naprosto učebnicovým příkladem strategie sea denial. Vzhledem k možnostem a zdrojům Íránu je pro něj nejen výhodná, ale prakticky jediná možná. Ačkoli strategie odepření přístupu je svou podstatou asymetrická, Írán díky ní poměrně efektivně naplňuje hlavní požadavky na námořnictva dneška.
Počátek debaty o energetické bezpečnosti datujeme do období ropných šoků v 70. letech 20. století. Od té doby se téma energetické bezpečnosti postupně rozšířilo a kromě ropy zahrnulo i všechny ostatní zdroje energie, související infrastrukturu, rozhodovací procesy i trhy. Dnes je tento pojem používaný v mnoha disciplínách a jeho definice není v žádném případě jasná.
Evropa má křesťanské základy a to je její naděje i závazek. Během víkendové návštěvy v Paříži znovu připomněl papež Benedikt XVI. aktualitu dneška. Leč co jsou to ony křesťanské kořeny evropské identity?
Dokoloval ke mě tento dopis-popis, jak se žije našim vojákům v Basře. Berte to jako přiblížení celé situace tam pro alespoň částečné pochopení, jak to tam vypadá a co se tam děje.
Krátký popis toho, jak jsme prožili letošní Den pozemní armády České republiky ...
Zamyšlení nad současným stavem ruské rozvědky.
Úryvek z povídky Iversonnovy jámy od Dana Simmonse
Hesla politického islámu neztrácejí mezi muslimy na oblibě, ba naopak. Jsou čím dál populárnější. Nezáleží na tom, zda politický islám vyzývá k mírumilovnému vládnutí nebo podněcuje nenávist. Jinak řečeno, veřejnost v muslimských zemích favorizuje islámské typy vlády a pozemské správy před sekulárními, nenáboženskými režimy, včetně občanské demokracie praktikované v zemích, kde se stát a náboženství oddělily. Jak na to reagovat?
Tuto báseň Kipling napsal pro svého syna Johna. Tehdy bylo Johnovi 12 let. V sedmnácti se jako dobrovolník přihlásil na frontu. Pár týdnů poté padl. Text básně si můžeme poslechnout například na albu Calamity Jane 3 hudební skupiny Taxmeni, kteří ji věnovali všem našim válečným veteránům. I my neveteráni (zatím?) můžeme báseň dodnes brát za jakýsi návod pro svoje žití.
Žili v symbióze s pouští a savanou. Desítky tisíc let. Skládali a zpívali balady, malovali do písku a na stěny jeskyní. Vytvořili si důmyslnou skladbu příbuzenských a společenských vazeb. Domorodci australského kontinentu, Aboriginci. Přičinili se o zrod jedné z mnoha tváří lidstva. Ani nejlepší, ani nejhorší ve srovnání s jinými.
Klíčem ke všemu je mír. A láska a přátelství. Neboť jak již bylo tisíckrát řečeno: „Čiň dobře i nepříteli! Láska bližnímu neubližuje.“ (Bible, Římanům 13,10)
Práca „Konfliktný potenciál Arktídy: Pozícia a záujmy Kanady“ sa zaoberá aktuálnym vývojom situácie v Arktíde na úrovni medzinárodných vzťahov. Práca je reakciou na prebiehajúce klimatické zmeny, roztápajúci sa ľadovec, prítomnosť nerastného bohatstva a narastajúce napätie v tejto oblasti. Cieľom práce je predstaviť región Arktídy a aktérov v ňom pôsobiacich, zhodnotiť možnosť vypuknutia ozbrojeného konfliktu a priblížiť pozíciu Kanady v Arktíde. Autor uskutočňuje svoju analýzu na zá-klade primárnych zdrojov a článkov v odborných periodikách. Práca konštatuje existenciu konfliktu medzi arktickými štátmi. Ale riziko vypuknutia ozbrojeného konfliktu považuje za malé, pokiaľ zainteresované štáty budú naďalej rešpektovať existujúci právny rámec. Geopolitický význam Arktídy bude v budúcnosti rásť.
Voda je základná životná potreba, je podmienkou fungovania ekonomiky ale aj spoločnosti ako celku. Je preto dokonalým zhmotnením pojmu strategická surovina. Zabezpečiť jej prísun je preto prioritou každého štátu a táto priorita vystupuje do popredia najmä v regiónoch, kde je vody nedostatok. Jedným z takýchto regiónov je aj blízky východ…
Škody, které napáchala nedávno vichřice ve Vysokých Tatrách, mnozí lidé přirovnávají k našim povodním. Přestože slovenská vláda nepožádala o pomoc, rozhodlo se 37 dobrovolníků z řad AZD, že pomohou na vlastní pěst.
Už nějaký čas jsem se chystal navštívil paintballové hřiště zřízené celkem nedávno v Mýtě (okres Rokycany). K návštěvě jsem proto rád využil pozvání u příležitosti střeleckého kurzu cvičitelů sebeobranného a taktického systému Krav Maga Global (KMG). Při té příležitosti se mi také poštěstilo položit pár otázek řediteli KMG v ČR Jakubu Otipkovi.
Přiblížení mentality této ostrovní země a bližší popis kulturních hodnot, včetně detailního popisu jednotlivých hodnot a jejich dopadů na jedince a společnost.
Přiblížení mentality této ostrovní země a bližší popis kulturních hodnot, včetně detailního popisu jednotlivých hodnot a jejich dopadů na jedince a společnost.
Přiblížení mentality této ostrovní země a bližší popis kulturních hodnot, včetně detailního popisu jednotlivých hodnot a jejich dopadů na jedince a společnost.
Přiblížení mentality této ostrovní země a bližší popis kulturních hodnot, včetně detailního popisu jednotlivých hodnot a jejich dopadů na jedince a společnost.
Ve světě přibývá konfliktů a potřeba informovat okolí je stále větší. Potřeba pohybovat se ve válkou ohrožených oblastech není pro civilistu jednoduchou záležitostí. Ministerstvo obrany proto pořádá speciální výcvikový kurz pro válečné zpravodaje, humanitární pracovníky a zaměstnance krajských úřadů. Jak takový kurz vypadá? To jsem se rozhodla zjistit na vlastní kůži.
Čím víc moderní, tím zranitelnější jsme. Ušili jsme si na sebe pořádný bič. Nejen nepřátelsky naladěná cizí velmoc, ale i nedospělý spratek v domácím prostředí, motivovaný třeba jen pubertálním bažením po dosažitelném aktu vandalství, může pořádně zasáhnout vlastní stát, atomovou elektrárnu. Výsledkem je též cosi, označované novotvarem cybervandalism.
Saúdskoarabská interpretace islámu, konzervativní a fundamentalistická, může v budoucnu dosti výrazně promlouvat do způsobu, jakým budou muslimové ve většině žít a jak budou praktikovat svoji víru. Nová generace se proti přísným regulím vyznání doma nebouří a saúdské peníze otevírají zbožnému a konzervativnímu islámu dveře do světě.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V tomto případě uděláme trochu vyjímku ze došlého pořadí soutežních prací, protože tento text se vztahuje k oněm smutným dnům března roku 1939, které si právě připomínáme, a proto jej zařazujeme již nyní.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
V rámci naší literární soutěže začínáme zveřejňovat jednotlivé došlé práce v tom pořadí, v jakém dorazily na náš redakčkní mail. Jedná se o fikci, tedy nikoliv o díla historicky přesná. V komentářích pod článkem máte možnost zanechat svůj vzkaz, jestli se vám práce libí či nikoliv.
…aneb Z kuřete jestřábem, snadno a rychle...
…aneb Báječní muži na létajících strojích...
Čeští vojáci odcházející do zahraničních misí jsou připravováni na eventualitu, že mohou padnout do zajetí. Kromě teoretické části, která obsahuje řadu důležitých informací, mají možnost si během praktického výcviku takovouto situaci vyzkoušet na vlastní kůži. Přesto platí, že až realita ukáže, nakolik jsou schopni takovéto mezní situace zvládat.
„Četník“ Michal Dlouhý. Je autorem několika knih zabývajících se problematikou prvorepublikového četnictva. Spolupracuje s režiséry Dušanem Kleinem, Jiřím Svobodou, ale i s dalšími televizními režiséry jako odborný poradce při natáčení detektivních a kriminálních filmů. Je autorem námětů deseti dílů z první série „Cetnické humoresky“ a odborný poradcem při přípravě a natáčení seriálu.
Úvod
Cílem práce je shrnout základní teoretické poznatky v oblasti mediace jako metody řešení mezinárodních sporů, zejména při mírových jednáních a aplikovat ji na dvě případové studie (Camp David a Camp David II), které budou srovnány s ohledem na aplikaci mediace, průběh jednání, subjekty a jejich strategie a v neposlední řadě úspěšnost.
1. Mediace
První historicky zaznamenaná mediace se uskutečnila už před čtyřmi tisíci lety ve staré Mezopotámii, kdy sumerský panovník pomáhal odvrátit válku mezi sousedními skupinami a snažil se je přimět k dohodě o sporném území. Jak tedy zjistili už Sumeři, zapojení třetí neutrální strany, které se konflikt přímo netýká, v roli mediátora do jeho řešení, umožňuje překonat překážky ve vztazích mezi spornými stranami, které brání jednání mezi nimi a dosáhnout tak dohody, která by bez zapojení zprostředkovatele byla jinak jen těžko možná nebo dokonce nemožná.
2. Camp David
Pro mírové procesy na Blízkém východě hrají důležitou roli vztahy mezi Spojenými státy a Izraelem. Zde lze pozorovat dvě roviny. Zaprvé, USA mají zájem na tom mít strategického spojence v oblasti Blízkého východu v podobě demokratického státu, tím se stává Izrael, se kterým jsou budovány zvláštní vztahy. Tuto strategii odstartoval již J. F. Kennedy v šedesátých letech, když začal dodávat zbraně do Izraele. Druhou je úsilí donutit Izrael k ústupkům a dosáhnout tak řešení konfliktu mírovou cestou s účastí arabských států, což by znamenalo nárůst amerického vlivu v oblasti, ve formě sítě spojeneckých vztahů s umírněnými arabskými státy.
3. Camp David II
Čtyřicátého prvního amerického prezidenta George Bushe vystřídal v úřadě v roce 1993 demokrat Bill Clinton. Ve volbách uspěl díky své orientaci na vnitřní politiku, sám však neměl velký zájem ani zkušenosti (stejně jako Jimmy Carter) v oblasti zahraniční politiky. Devadesátá léta se vyznačovala silným optimismem. Rozpad Sovětského svazu znamenal konec studené války, ze které vyšly Spojené státy jako jediná světová velmoc a úspěch Bushovy politiky v Perském zálivu posílil pozici USA mezi arabskými zeměmi. Ty se začaly přiklánět ke Spojeným státům, aby našly novou orientaci po zmizení Sovětského svazu.
4. Srovnání Camp David I a II
Během prvního summitu v Camp David roku 1978 došlo k efektivní až příkladné aplikaci metody jednoho textu v otázce Sinaje, kdy se z pozic obou stran požadujících Sinaj přistoupilo k zájmům, tedy izraelské bezpečnosti a egyptské svrchovanosti na územích, která byla jeho součástí už od dob faraónů. Rozdělení území mezi obě strany z toho důvodu nebylo pro Egypt přijatelné. Nakonec se na základě zájmů dohodly, že Sinaj bude pod svrchovaností Egypta, ale jeho velká část bude demilitarizována, zajišťujíc tak bezpečnost Izraele.
Závěr
Na summitu v Camp David v roce 2000 jednali izraelský premiér Ehud Barak, palestinský vůdce Jásir Arafat a jako mediátor americký prezident Bill Clinton. Tentokrát k žádné dohodě nedošlo a jednání skončilo neúspěchem. Obě strany se totiž dohodly, že konečná dohoda musí řešit konflikt jako celek, dílčí nebo přechodné řešení tedy nepřipadalo v úvahu. Palestinsko-izraelský konflikt se ukázal jako příliš komplikovaný na to, aby ho vyřešil narychlo svolaný summit.
Seznam literatury
Cílem práce je shrnout základní teoretické poznatky v oblasti mediace jako metody řešení mezinárodních sporů, zejména při mírových jednáních a aplikovat ji na dvě případové studie (Camp David a Camp David II), které budou srovnány s ohledem na aplikaci mediace, průběh jednání, subjekty a jejich strategie a v neposlední řadě úspěšnost.
Mnohonárodní prapor vojenské policie získal během cvičení Sharp Lynx 2012 v polském Wedrzynu certifikaci a je připraven k nasazení.
Východné Karpaty 1944, tak znel názov medzinárodnej vedeckej konferencie ktorá sa v dňoch 5. – 6. októbra 2009 uskutočnila v meste Svidník. Organizátormi konferencie boli Vojenský historický ústav Bratislava, Slovenské národné múzeum – Múzeum ukrajinskej kultúry, Sekcia pre vojenské dejiny Slovenskej historickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied a Klub vojenskej histórie Beskydy. Vedecká konferencia sa uskutočnila v priestoroch Slovenského národného múzea – Múzea ukrajinskej kultúry.
Ve středu, 16. 9. od 14.00 budou na Mírovém náměstí v Lounech odhaleny tři pamětní desky místním rodákům. Nejen lounští si připomenou S/L Bohumila Kimličku, F/Lt Miroslava Vilda, DFC a P/O Jaroslava Skutila.
Neutralizační techniky a pachatelé mezinárodních zločinů: případ války v bývalé Jugoslávii
Článek Viktora Vodáka je prvním ze série článků, v nichž chceme přiblížit a popsat některé fenomény, momenty a instituty, které lze obecně zařadit do Mezinárodního práva veřejného. Většinou se články dotýkají mezinárodního trestního práva, mezinárodních soudních tribunálů a mezinárodní spravedlnosti, zasahují však i do práva válečného a humanitárního, kteréžto může být záležitostí povýtce vnitrostátní.
Tematicky se v tomto seriálu představí např. články týkající se bezpilotních letounů z pohledu mezinárodního práva, postojů různých zemí k International Criminal Court nebo text tykající se znásilnění jako válečné taktiky. Výsledná série je tudíž charakteru spíše interdisciplinárního, jelikož někdy na problematiku nahlíží prizmatem právním, kdežto jindy pohledem kriminologickým, politologickým či pohledem bezpečnostních a strategických studií.
Kolektiv autorů www.sekuritaci.cz spolu s participujícími studenty Právnické fakulty Masarykovy University Vám tudíž přejí do budoucna příjemné a snad i poučné čtení. IUDEX AEQUITATEM SEMPER SPECTARE DEBET.
V zásadě lze vedle náboženských vizí prvotního hříchu jako příčinu násilí vydělit tři hlavní skupiny teorií, pokoušejících se vysvětlit příčiny násilí mezi lidmi...
alebo o mužskej psychike, archetypoch a Žigmundovi.
Nie som si tým istý, ale o mužskej psychike sa tuším na www.valka.cz ešte nepísalo (odhliadnuc od mojich článkov o Žigmundovi – i keď paradoxne aj tento bude aj o Žigmundovi – kde sa predsa len okrajovo o niečom takom hovorilo), v každom prípade myslím, že tu táto téma ešte nebola rozoberaná.
1. O vojne a mužnosti
2. Od psychológie chlapca k psychológie muža
3. Archetypy Bojovníka a Kráľa a pokus o profil Žigmunda Luxemburského
Rok utekl jako voda a Bahna 2003 jsou zase tady. Letošní ročník nese číslo čtrnáct. Byla ta loňská symbolická třináctka šťastná nebo byla pro všechna další Bahna naplněním osudu…Jaká Bahna letos budou?
Zoznam najvýznamnejších bitiek, ktoré sa odohrali od dobytia Ríma galským kráľom Brennom až po dobytie Constantinopolu Mohammedom II.
Pátrání po nezvěstných amerických vojácích má dlouholetou tradici. Historickým pozadím, použitými metodami a účelem této kladně hodnocené činnosti se zabývá tento článek. Jsou také popsány dva případy, kdy byl identifkován nezvěstný letec.
V posledních desetiletích lze v bezpečnostních studiích jasně sledovat trend rozšiřování hrozeb. Ohrožení nepředstavují pouze vojenské síly cizích států, ale ekonomické krize, činnost kriminálních organizací, etnické či náboženské napětí uvnitř států a v neposlední řadě vzrůstá i citlivost vůči environmentálním hrozbám.
„Senát vrchního vojenského soudu v tom složení, jak byl u procesu generála Karla Janouška a ostatních, a snad i vrchní vojenský soud v Praze, prostě vůbec nestačí na procesy takového významu. Nutno konstatovat, že vedení procesu tohoto druhu a významu u krajského soudu na Pankráci po únorových událostech je zcela jinak připraveno, zcela jinak řízeno a vedeno v duchu zcela jiném, odpovídajícím dnešní době a zájmu státu. […] Této skutečnosti všiml si ihned při zahájení hlavního přelíčení obhájce pplk. Hanuše, který prohlásil, že vojenská trestnice a vrchní vojenský soud v Praze je proti Pankráci hotové »sanatorium«.“
Z hlášení plk. gšt. Reindla, příslušníka 5. oddělení Hlavního štábu ministerstva obrany, 17. červen 1948
Zdálo se, že něco takového může přijít na mysl jen autorovi katastrofických příběhů. Ruku na srdce, koho by vůbec napadlo přemýšlet o spárování evropského sekulárního práva s předpisy islámského zákoníku šaría. Ale zčista jasna se o tom mluví vážně a světe, div se, kde? Ve „staré dobré Anglii“, přímo v jejím anglikánském srdci, v Canterbury. Primas anglikánské církve arcibiskup Rowan Williams si pohrává s perspektivou přenést některé občanskoprávní záležitosti muslimských věřících, jako jsou kupříkladu rozvody, péče o děti či dědictví, na soudy postupující podle zásad islámského práva.
Výcvik se SOG Defence byla nabídka, při které ve mně bojovala vrozená lenost se stejně vrozenou zvědavostí. Nakonec zvědavost převážila. Přeci jen s příslušníky Special Operations Group (Skupiny pro speciální operace) se člověk nepotká každý den. Jak to dopadlo se dozvíte v článku.
Upozornění: V článku jsou použité originální záběry, které nejsou vhodné pro děti, těhotné a lidi se slabší psychickou odolností.
Přesvědčení, že války vyvolávají zbrojaři, aby vyprodali sklady, patří ke krédu každého pacifisty a do svého ideologického arzenálu je převzali i komunisté v rámci tzv. "boje za mír", ovšem s přívlastkem "imperialističtí" (zbrojaři). Toto přesvědčení, s podtextem, "co mi chcete namlouvat", se tu a tam objevuje i v komentářích u mých článků, a proto není od věci se podívat, co je na něm pravdy.
OSTRAVA/PRAHA Na Dnech NATO se letos poprvé představuje nadzvukový bombardér B-1B Lancer, legendární B-52 do Česka zavítal již popáté. Piloti obou letounů si na server Lidovky.cz udělali hodinu času. Vyprávěli, jak se provádí jaderný útok, jakými misemi dnes podporují mimo jiné i české vojáky i zda se dá přežít 30 hodin zavřený v hliníkové trubce.
plk. JUDr. Lubomír Úlehla
Československým vojákům a letcům, padlým na bojištích 2. světové války 11. 11. 2004.
Demokratické státy jsou nejenom v současné době nuceny čelit celé řadě výzev ze strany jejich nepřátel. Tito nepřátelé se nerekrutují jen z řad vnitřních aktérů snažících se až rozvrátit jejich zřízení, ale i ze strany státních příslušníků jiných států. Proti oběma skupinám těchto osob znamenajících nebezpečí pro demokratický stát a jeho hodnoty je třeba se efektivními nástroji bránit. Cílem této práce je představit nástroje a možnosti současných demokratických států (v případě EU společenství demokracií) při ochraně proti nepřátelům demokracie, kteří do ohrožených států mohou přicházet zvenčí.
Somálska demokratická republika (The Somali Democratic Republic) je v dôsledku dlhodobej občianskej vojny roztrieštená na niekoľko tzv. republík, Somaliland, Puntland a generálmi ovládané celky. Na čele krajiny je azylová vláda, ktorá bola ustanovená v roku 2004 s pomocou OSN.
Tzv. organizovaný zločin provádí lid‚ sdružení za účelem opatřování si finančních příjmů pomocí trestné činnosti.
Stará Aerovka, Praha - Letňany, 29. 4. 2005
Slavnosti svobody, Plzeň, 7. května 2005
Praha, Letenské náměstí, 8. května 2005
Praha, Dejvická ulice, 8. května 2005
Praha, Braník, 8. května 2005
Zamyšlení nad strategickou surovinou
Reportáž z leteckého dne v Čáslavi, který se konal 26.5. 2007.
Páté přikázání zní „nezabiješ“. Porušení desatera je o to trestuhodnější, když se obětí zločinu stávají strážci zákona. Dovolím si seznámit čtenáře se třemi ze třiceti povídek uvedených ve stejnojmenné knize popisující třicet případů vražd, které řešili v meziválečném období na našem území četníci. Obětmi se ve všech třech případech stali právě jejich kolegové…
Obdivuhodně věrní přátelé a nezřídka i spolubojovníci. Trošku jsem se do této tématiky zavrtal a přemnohé se na adrese www.uswardogs.org dozvěděl. Již v začátcích americké historie, v 18.století za revoluční iniciativy pionýrů zbavit se britského kolonálního jařma, velice využívali asistence čtvernohých spojenců, aby vyčenichali a úspěšně se zakusovali do nemilovaných červenokabátníků a poté i v dalších válkách...
Ještě to není činnost zcela na vymření, piráti nebrázdí vody ve škunerech, kde by na stěžni plápolal černý prapor s lebkou a zkříženými hnáty. Zmodernizovali se, jsou vybaveni automatickými zbraněmi, minomety i protipancéřovými kanony. Nezřídka mají lepší radary a vic koňských sil pod palubou než jejich případní pronásledovatelé...
Dunění silných motorů, skřípění pásů, dělostřelba, oheň a dým, to všechno bylo k vidění v sobotu 26. 6. 2004 na ploše bývalého vojenského letiště Boží Dar v Milovicích. Pod záštitou Armády České republiky a za pomoci celé řady sponzorů se zde udála slavnostní akce u příležitosti 100. výročí založení VVP Milovice-Mladá. A to jsme si nemohli nechat ujít…
Poznávací zájezd nejen po památkách vojenské historie v září 2012
(placená reklama)
Jedno z posledních setkání s válečnými veterány 2. světové války v divadle Jiřího Grossmanna se koná ve středu 26.3. 2003 od 20:00. Hraje skupina Taxmeni!
Tato práce si klade za cíl na případu vojenské operace EUFOR RD Congo, která se odehrála roce 2006, ilustrovat a následně analyzovat pojetí vojenského krizového managementu v EU. Je samozřejmé, že jedna operace v žádném případě nepředstavuje dostatečně reprezentativní vzorek pro komplexní hodnocení vojenského krizového managementu EU. Proto se práce bude zaměřovat především na dílčí hodnocení problematických faktorů, které jsou bohužel častým společným jmenovatelem operací na podporu míru EU a omezují tak „performance“ EU jakožto globálního bezpečnostního aktéra.
Pri skúmaní historických procesov naráža historik na základný problém. Predmet svojho skúmania, nemôže skúmať bezprostredne, ale iba pomocou širokej škály historických prameňov. Pri takomto výskume pomáhajú historikovi Pomocné vedy historické(PVH). V sérii článkov by som sa pokúsil stručne načrtnúť predmet výskumu jednotlivých PVH a základné pojmy, ktoré sa s nimi spájajú.
V dnešnej spoločnosti si už ani nevieme predstaviť žiaden právne relevantný dokument, bez toho aby bol potvrdený príslušnou pečiatkou. Predchodcom moderných pečiatok, ktoré potvrdzujú hodnovernosť dokumentu boli pečate rôznych druhov. V spoločnosti sa používajú už od staroveku. Ich významom pre poznanie dejín spoločnosti sa zaoberá ďalšia pomocná veda historická - sfragistika.
Symbolem vzpomínkové slavnosti, které se říká "Poppy Day", je květ vlčího máku. Připomíná, že ve válečných dobách se na neobdělaných polích dařilo jen tomuto planému kvítku. Kvítek vlčího máku pak nechybí snad v žádné klopě zúčastněných…
6.8.2008 se definitivně vrátil do ruské země Alexandr Solženicyn. Po dramatické pozemské pouti bude odpočívat v Donském klášteře ležícím na jih od centra Moskvy. Na konci 16. století nechal tento svatostánek ikony Donské bogorodice postavit Boris Godunov. Dvakrát se ve jménu této světice Rusko ubránilo úspěšně mongolským nájezdům. Napříště sem bude dnešní Rusko chodit vzdávat čest jednomu ze svých největších literátů 20. století.
Jak řekl pruský vojenský teoretik Clausewitz: „každý věk by měl mít své osobité formy války..., každý by tedy měl mít svou vlastní teorii války. Ti kdo chtějí pochopit válku, musí mít pronikavý pohled na její hlavní rysy...v té které době“ (Clausewitz 1950: 584). Po skončení Studené války se v mezinárodním systému začíná objevovat nový fenomén – postmoderní válka. Je nutné zmínit, že ne všichni autoři zabývající se tímto konceptem, považují za začátek postmoderního válčení konec Studené války. Např. Chris Gables Gray mluví o nástupu postmoderního válečnictví již koncem 2. světové války. Jiří Šedivý jako poslední válku, která by spadala do kategorie moderní, označuje válku v Perském zálivu.
v Benátkách nad Jizerou
Klub vojenskej histórie sa vojnovými cintorínmi vo Výrave začal zaoberať už v roku 2009. V tomto roku členovia klubu v spolupráci s obecnou samosprávou vyčistili vojnové cintoríny Pod Kobylou a Kóta 600. Vzhľadom na fakt, že na celkovú rekonštrukciu oboch cintorínov neboli finančné prostriedky, uspokojili sme sa len zo záchranou pred bezprostredným zánikom. Tento stav však nemohol trvať dlhodobo. Ak by sa s prácami na týchto cintorínoch nepokračovalo, po niekoľkých rokoch by im opäť hrozil zánik.
Přiznávám, že jsem si ostřil pero, abych zapochyboval nad nezávislostí Kosova. Řada kolegů z ostatních blogů mě však předešla. Nebudu zmnožovat to, co bylo řečeno a přilévat oleje do ohně jeremiád. I když obavy jsou namístě, tvrdit, že jde o signál k balkanizaci Evropy a zrod nebezpečného ohniska islamizace Evropy, je přehnané. Do příliš silného vína se chystám nalít trochu vody.
Již dlouhá léta se setkáváme se smutným a politováníhodným faktem, že značná část překladů válečné literatury je úrovně poněkud pokleslé (a myslím, že snad i trestuhodné), alespoň pokud mohu srovnávat se sic již letitými, ale vskutku skvělými překlady knih jako je kupř. Kruté moře Nicholase Monsarrata či MacIntyreův Narvik. Potom se opravdu jen těžko hledají vhodná slova, jak většinu současných překladů zhodnotit.
Základy právní, tj.demokratické, společnosti mino jiné stojí na presumpci neviny. Co to znamená?
28. říjen 2008 nepřinesl jen vojenskou přehlídku a udělování státních vyznamenání u příležitosti 90. výročí vzniku Československa, ale v tento den byl spuštěn unikátní projekt Paměť národa, který připravuje společnost Post Bellum ve spolupráci s Českým rozhlasem a Ústavem pro studium totalitních režimů. O tom, co tento projekt přináší a jak může být zajímavý pro každého z nás, je tento stručný článek.
Každý z nás má občas pocit déjà vu, tedy již dříve viděného. Přepadlo mne to v okamžiku, kdy jsem se dočetl v MfD, že protimafiánský útvar ÚOOZ již od roku utajeně prověřuje případ kolem Jany Nagyové jako „podezření ze sabotáže“. Podle nich totiž nejmenovaná „organizovaná skupina“ osob „úmyslně poškozovala ústavní zřízení nebo obranyschopnost republiky“.
Státní zástupce Rostislav Bajgar prohlásil dne 19. května 2012, že 20. března 2012 (tedy již před dvěmi roky! sic!) ÚOOZ zahájil „úkony k prověření skutečnosti spáchání trestného činu sabotáže ve věci dnes známé jako ´Nagyová a spol.´“
Osudy Juraja Dóžu a sedliackej vojny v 16. storočí v Uhorsku.
Tento článok sa zaoberá prvými štátnymi útvarmi, ktoré v dnešnej strednej Európe založili západní Slovenia. Príspevok si nekladie za cieľ hlbšie analyzovať jednotlivé štátne útvary, ale jeho zámerom je čitateľovi predostrieť stručny prehľad o vývoji týchto štátnych útvarov.
Pokud se jednotka dostane pod palbu, zpravidla má raněné, mnohdy i těžce raněné. Pro záchranu života jsou rozhodující první sekundy. Ale jednotka musí bezprostředně řešit další úkol - odrazit útok. Kdo tedy raněnému pomůže? V první chvíli většinou nikdo. Musí si pomoci sám.
Upozornění: V článku jsou použité originální záběry, které nejsou vhodné pro děti, těhotné a lidi se slabší psychickou odolností.
Nejvýznamnější instituci EU zabývající se zpravodajskou činností, která se svým fungováním nejvíce blíží pomyslné Zpravodajské službě EU, představuje Společné situační centrum (Joint Situation Centre, SitCen). Se vznikem Evropské služby pro vnější činnost (European External Action Service, EEAS) ke dni 1. 12. 2010 došlo k poměrně zásadní institucionální i funkcionální reformě vnějšího působení EU, která se významným způsobem dotkla také SitCen. Tato práce si klade za cíl popsat a zanalyzovat důsledky této reformy na SitCen a na spolupráci zpravodajských služeb v rámci EU jako takovou.
Jihočínské moře a rostoucí zájem velmocí o něj plní titulní stránky novin. Následující text si klade za cíl zevrubnou analýzu této oblasti hned z několika dimenzí doufajíce, že tak přispěje k lepšímu pochopení této vzdálené, avšak pro geopolitiku 21. století patrně klíčové oblasti.
Několik let trvající krize kolem íránského nukleárního programu nabyla v posledních týdnech zcela nové dynamiky, kdy za zvuků zatím stále ještě rétorické palby dochází k demonstracím síly íránského námořnictva a ozbrojených sil. V Evropě i USA se hlasitě spekuluje, zda se již nejedná o onen pomyslný kulminační bod, který definitivně nasměruje USA a potažmo některé jejich spojence na střet s Íránem. Realita je, jak už to tak obvykle bývá, mnohem složitější.
Historický vývoj a současná role letecké techniky v boji.
Úvod
Organizace spojených národů zřizuje po celém světě nespočet humanitárních, mírových, kulturních a jiných organizací a agentur za účelem monitoringu či přímo aktivního zasazení se o zlepšení podmínek ve zvolené oblasti. Jednou z takových agentur je právě United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East , jejímž úkolem je poskytovat pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě, zastávat jejich zájmy a zasazovat se o zlepšení jejich životní situace.
1 Vznik a vývoj problému palestinských uprchlíků
Pro porozumění a zasazení problematiky palestinských uprchlíků do kontextu je nutné zmínit historické příčiny celého konfliktu. Tato kapitola uvádí jednotlivá období, která měla ve zmíněné problematice význam. Mimo zásadní zlomové události, jako byl vznik státu Izrael a šestidenní válka, kterým tato kapitola vymezuje nejvíce prostoru z důvodu největších uprchlických vln v těchto obdobích, se hovoří také o vzniku konfliktů mezi Židy a Araby vůbec. Dále jsou ve stručnosti zmíněna fakta o událostech následujících po šestidenní válce jako černé září 1970, invaze do Libanonu, arabské intifády a situace v oblasti Izraele a Palestiny v 21. století.
2 Vznik a funkce UNRWA
Agentura UNRWA (United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East) byla zřízena v roce 1949 Organizací spojených národů za účelem pomoci palestinským uprchlíkům na Blízkém východě. Již od roku 1950 je aktivní a pokouší se ve spolupráci s místními vládami zlepšit situaci palestinských uprchlíků v oblasti zdravotní péče, vzdělání, infrastruktury aj. Působí především v uprchlických táborech v zemích sousedících s Izraelem – Libanon, Sýrie, Jordánsko, Západní břeh včetně východního Jeruzaléma a pásma Gazy.
3 Působení UNRWA
UNRWA působí celkem v pěti státech včetně vnitřního území Palestinské autonomie – pásmo Gazy, Západní břeh, Libanon, Sýrie a Jordánsko. Každé území má svá specifika, proto se pomoc UNRWA liší od potřeb tamních uprchlíků. Tato kapitola charakterizuje zmíněná území a uvádí základní informace o působení agentury.
4 Přínos programů UNRWA
Hlavním cílem UNRWA je pozitivní změna životních podmínek palestinských uprchlíků na Blízkém východě. Proto se tato kapitola věnuje již dosaženým úspěchům v šesti různých programech: vzdělávání, zdravotnictví, podpůrné sociální služby, drobné úvěry, údržba uprchlických táborů a infrastruktura a posledně nouzové projekty.
5 Negativní aspekty působení UNRWA
Doposud se tato práce věnovala pozitivním vlivům UNRWA a jejím úspěchům. Nelze však opomenout i negativní aspekty působení agentury na Blízkém východě a její neblahé důsledky jak pro samotné palestinské obyvatelstvo, tak pro západní národy a mezinárodní společenství, jež činnosti agentury výrazně podporují. Tato kapitola negativa vyhodnotí a pokusí se je přehledně uvést v jednotlivých podkapitolách. Informace byly čerpány především z mediálních zdrojů, novinových článků, výroků jednotlivých politických představitelů a kritiků blízkovýchodní politiky.
Závěr
Situace na Blízkém východě se značně vyhrotila v roce 1948 v období vyhlášení státu Izrael. V důsledku této události byly statisíce Palestinců nuceny opustit své domovy a přesidlovat do okolních oblastí, čímž nabyli status politických uprchlíků a utečenců. Mezinárodní společenství (v podobě OSN) na tuto situaci pohotově zareagovalo zřízením agentury United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East (UNRWA), jež měla za cíl stabilizovat komplikovanou životní situaci těchto uprchlíků.
Seznam literatury
Přílohy
Organizace spojených národů zřizuje po celém světě nespočet humanitárních, mírových, kulturních a jiných organizací a agentur za účelem monitoringu či přímo aktivního zasazení se o zlepšení podmínek ve zvolené oblasti. Jednou z takových agentur je právě United Nations Relief and Works Agency for Palestine Refugees in the Near East , jejímž úkolem je poskytovat pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě, zastávat jejich zájmy a zasazovat se o zlepšení jejich životní situace.
Vůdcovství a autorita
Není vůdce jako vůdce. Každá vůdčí osobnost může tento status získat jiným způsobem a také se může vyznačovat svým osobitým stylem vůdcovství. Již od vzniku civilizace se formovaly vůdčí osobnosti, ať už to byl kmenový náčelník, král, císař, v moderní době prezident nebo názorový vůdce. Ve 20. století se vědci po celém světě začali podrobněji zabývat tímto fenoménem.
Vůdce jako aktér mezinárodních vztahů
Aktéry mezinárodních vztahů jsou zejména státy, mezinárodní organizace, nevládní organizace, různé nadnárodní korporace, ale i významní jedinci a jejich sociální skupiny, které mohou být ve formě různých hnutí či náboženských spolků. Právě vůdce jakožto jedinec je hlavním tématem této kapitoly.
George W. Bush
Byl to právě Bush, kdo se zasloužil o veřejnou démonizaci Usámy bin Ládina a započal proti němu válku. Navíc byl Bush bezpochyby významným vůdcem, který v lidech dokázal vyvolat různorodé emoce a učinil několik kontroverzních rozhodnutí.
Usáma bin Ládin
Jméno při jehož vyslovení se většině lidí vybaví dvě obrovské dominanty města New York v plamenech, avšak pro velké množství muslimů je toto jméno symbolem naděje a spásy. Usáma bin Ládin je celosvětově proslulý terorista. Do povědomí většiny lidí se dostal až po teroristickém útoku na WTC 11. září 2001, muslimská komunita ho však znala daleko dříve před tímto hrůzostrašným činem.
Seznam literatury a ostatních pramenů
Vůdce a vůdcovství jsou pojmy, se kterými se setkává každý člověk již od svého mládí, kdy začíná se základním studiem. Celá historie je prolnuta a formována řadou vůdců, kteří byli něčím významní.
Úvod
Vůdce a vůdcovství jsou pojmy, se kterými se setkává každý člověk již od svého mládí, kdy začíná se základním studiem. Celá historie je prolnuta a formována řadou vůdců, kteří byli něčím významní.
Závěr
Bin Ládin se zapsal do historie tučným písmem a zanechal zde odkaz pro své následovníky i po své smrti. Jeho zabití dotvořilo ideální obraz heroického vůdce. Pro své stoupence se stal mučedníkem, který za své přesvědčení zaplatil smrtí.
Efektivní, přesné a včasné zpravodajství je základní a neodmyslitelnou součástí jakékoli podoby válečnictví a způsobu vedení války. Tato zásada platí i pro protipovstalecké operace. Jejich historický přehled odhaluje jednu podstatnou konstantu toho typu válčení – tj. žádná protipovstalecká operace nebyla úspěšná bez využití jak řádného sběru, tak i šíření včasných a přesných zpravodajských dat. Požadavek na zpravodajskou činnost je zásadní pro povstalce i aktéry, jež se je pokouší porazit. Historické důkazy svědčí o tom, že povstání je těžké porazit, není to však „nemožné“. Obratně vedené protipovstalecké operace mohou skončit úspěchem. Faktem je, že při provádění operací k potlačení povstání je zpravodajská činnost, i přes využití rozličných moderních prostředků a schopností pro sběr informací a jejich následnou analýzu, značně obtížná.
Několik vět ke krvavé lázni kterou bolševici protáhli národy na území Sovětského svazu.
Krátké zamyšlení nad definicí různých druhů válčení. Jakousi pomůckou se snaží být mezinárodní právo s pravidly, v mnohém málo aktuálními. Rozlišuje civilians a combattants - příslušníky ozbrojených sil, mezi nimiž zvláštní kategorii tvoří non-combattants (lékaři. veterináři, polní kuráti)...
Po čtvrtečním setkání formálnějšího charakteru u pomníku v Dejvicích a na MNO, byla na pátek naplánována akce spíše odpočinková. Na dopoledne vyjížďka parníkem po Vltavě, na odpoledne výlet do Mělníka a prohlídka tohoto nádherného královského města...
Od ledna 2011 bychom v ulicích měst a obcí, v autobusech, vlacích a tramvajích měli potkávat vojáky Armády České republiky s poněkud jinými hodnostními označeními. V souvislosti s novelou zákona 221/1999 Sb. o vojácích z povolání se mimo jiné upravuje současná hodnostní struktura. Základ naprosté většiny armád NATO tvoří poddůstojnický sbor, u nás přitom byly tyto hodnosti až doposud vyhrazeny vojákům v základní službě a záloze. Stali jsme se tak doslova armádou šarží. A právě proto nyní dochází ke změně. V tomto článku bychom vám chtěli nejen přiblížit připravované novinky v této oblasti, ale udělat i malou exkurzi do historie hodnostního označení.
Každou první středu v měsíci schází se v budově hotelu Legie v Praze na náměstí I. P. Pavlova zajímavá společnost. Tvoří ji bývalí českoslovenští příslušníci letectva, kteří bojovali v době druhé světové války na západní i na východní frontě, vdovy po těch, kteří nás již navždy opustili, a několik funkcionářů Svazu letců.
Držím v ruce dnešní výtisk Mladé Fronty a kroutím znechuceně hlavou. V podstatě celá dnešní schůze v Legii, pominu-li obvyklé záležitosti, financování, seznam akcí a podobně, se točila kolem plk. Jana Horala. Koncem února obdržel od britské královny Alžběty Řád Britského Impéria.
Tak jsem se před chvilkou vrátil z další schůze veteránů v hotelu Legie a hurá rovnou k počítači. Musím říci, že tentokrát se to opravdu skvěle vyvedlo. Jestli si tedy mohu dovolit něco takového prohlásit, když jsem tam byl teprve dvakrát. Každopádně ale bylo fajn, přijít mezi lidi, které už znám a se kterými si můžu báječně popovídat.
17. listopad 1989 vnímáme především jako tzv. Sametovou revoluci. Jak se ale události mohly vyvíjet, kdyby dějiny šly trochu jinou cestou ? Tento článek není obrazem událostí skutečných, ale pouhou fikcí, založenou na tehdejších faktech i predikci vývoje vybavení a nasazení naší armády. Text se událostem věnuje především z pohledu československého letectva.
První trojice letounů se dostává nad Mnichov a registruje pouze dva nepřátelské radiolokátory PVO, které ihned ničí. Protože vstříc jim letí už jen trasírky protiletadlového dělostřelectva, shazují své pumy a ihned otáčejí k návratu, přičemž zbylé Ch-58 vystřílejí na radary, které cestou zaměří.
17. listopad 1989 vnímáme především jako tzv. Sametovou revoluci. Jak se ale události mohly vyvíjet, kdyby dějiny šly trochu jinou cestou ? Tento článek není obrazem událostí skutečných, ale pouhou fikcí, založenou na tehdejších faktech i predikci vývoje vybavení a nasazení naší armády. Text se událostem věnuje především z pohledu československého letectva.
Setkání československých veteránů, vojáků a letců RAF u pomníku padlých v Dejvicích a na MNO Dejvice
Ministerstvo obrany ČR, 8. 6. 2007
U pomníku padlých v Dejvicích a na MNO 8. 6. 2005.
U pomníku padlých letců v Dejvicích a na MNO na Valech 10. 6. 2004.
Slavnostní setkání veteránů RAF s velvyslankyní Velké Británie na britské ambasádě u příležitosti 66. výročí Bitvy o Británii...
aneb Jak se oslovovali lidé s modrou krví
Za zemřelé bývalé čs. příslušníky RAF Brig. Gen. Elstona, plk. MUDr. Macháčka a plk. Poláčka, hotel Duo, 13. 9. 2005.
Text se zabýval soc. vyloučenými lokalitami obývanými občany ČR, kteří se sami považují za Romy, anebo je za Romy považuje významná část jejich okolí, z hlediska hrozeb a rizik z nich plynoucích. Vzhledem k rozsahu této práce byl autorem zvolen přístup zakládající se na vymezení a zkoumání bezpečnosti, jež zastává Kodaňská škola. Pro identifikaci potenciálních hrozeb a rizik autor analyzoval politický diskurz a výsledek diferencoval do tří jmenných kategorií: Kriminalita, Zneužívání soc. dávek a Pozitivní diskriminace.
Zatčení desítky ruských nelegálů, tedy vyzvědačů hluboce zakonspirovaných, kontrašpionáží FBI před třemi týdny ukazuje, že tajné operace Moskvy proti USA, které začaly před osmdesáti lety, dál pokračují.
Když na sklonku roku 1917 uchvátili v Rusku bolševici moc, domnívali se, že je to začátek světové revoluce proletariátu. Proto vysílali do světa vyzvědače, aby zakládali komunistické strany jako podhoubí pro budoucí vlády a současně získávali tajné informace, které by jim mohly v tomto úsilí napomoci.
splněný slib z předchozího článku
Konflikt o Spratleyho ostrovy v Juhočínskom mori predstavuje potenciálne ohrozenie v celom regióne. Zhruba 44 z 51 ostrovov sú len koraly prerastené nad hladinu mora. Tieto považuje Čína za súčasť svojho teritória. Časť ostrovov okupuje aj Vietnam, Filipíny, Tajwan, Malajzia a Brunej. Konflikt je vlastne výsledkom desaťročných snáh o ovládnutie bohatých ložísk nerastných surovín – hlavne ropy, zemného plynu a taktiež rybolovu a lovu iných morských živočíchov ako krabov, kalamárov a kreviet.
Základní východiska, prostředky a cíle Stalinovy politické strategie.
Rusko-čínské vztahy jsou od skončení studené války jedním z nejdůležitějších bilaterálních vztahů na globální úrovni. Ačkoli mezi oběma zeměmi existuje tradičně dlouhodobé napětí a nedůvěra, v globalizujícím se světě se mezi nimi rozvinula poměrně značně intenzivní spolupráce, kterou mnozí pozorovatelé nazývali strategickým partnerstvím. Jedním z hlavních jeho účelů má být vyvážit strategickou převahu Spojených států a Západu obecně v mezinárodních záležitostech. Následující text si klade za cíl zanalyzovat vývoj vztahů Rusko-Čína v bezpečnostní a strategické dimenzi a zhodnotit, nakolik je jejich spolupráce hluboká s zda-li skutečně lze hovořit o strategické alianci mezi oběma zeměmi. Text pracuje s teorií rovnováhy sil a realistickým přístupem k mezinárodním vztahům.
Středovýchodní Evropa, tak bych nazval část Evropy, kde se v letech 1852-1918 rozkládala právní, měnová, hospodářská a celní unie dvou států, a to knížectví Lichtenštejnského a mocnářství Rakousko-Uherského. Tato unie zanikla rozpadem mocnářství Rakousko-Uherska ke konci roku 1918 po 1.světové válce, i když tato unie trvala právně až do roku 1919 dál, proto můžeme za její skutečný zánik považovat rok 1918.
Tato práce se zabývá konceptem strukturální prevence jako hlavním postupem proti vypuknutí a eskalaci násilí ve vznikajícím vnitrostátním konfliktu a pracuje se hypotézou, že strukturální prevence je podstatnou součástí prevence násilí ve vnitrostátních konfliktech a že redukce strukturálního násilí tak může sama o sobě zabránit vzniku konfliktu nebo jeho eskalaci mezi znesvářenými stranami.
Mars, Martin, svatý Martin
Co mají tito tři společného aneb cesta od boha, ochránce úrody, přes boha válečníka až po křesťanského světce, patrona vojáků.
TAKA je desková hra, kterou hrají 2 hráči. Jeden hráč má 12 bílých vojáků, druhý hráč má 12 černých vojáků...
V sobotu 27.8.2005 se konal ve spolupráci s časopisem ABC v pořadí již 3. tankový den ve VTM Lešany. I přes poměrně malou inzerci této akce se jí zúčastnilo údajně kolem 30 000 návštěvníků. Hlasatel místního rozhlasu a zároveň průvodce celodenním programem ke konci dne oznámil, že pořadatelská služba zajišťující chod parkovišť před areálem napočítala přes 8 300 osobních vozidel návštěvníků. Jistě tomu přispěl i vydařený slunečný den...
„Represe, bída, útlak, ztráta naděje, absence jakéhokoliv společného národního cíle“, zlobí se na adresu své arabské vlasti jeden z hrdinů posledního románu egyptského spisovatele Alá al-Aswáního. Kniha nese název Chicago. „Egypťané už nedoufají ve spravedlnost na této zemi a čekají, že přijde z onoho světa. Ale skutečná zbožnost v tom není. Egypt ovládá kolektivní neuróza doprovázená náboženským exhibicionismem“.
Discussing the origins of the CIA is not quite the same as explaining why it was formed. Origins imply a precedent that might have helped determine the shape of the new agency. But does it need to be a remembered precedent?
Discussing the origins of the CIA is not quite the same as explaining why it was formed. Origins imply a precedent that might have helped determine the shape of the new agency. But does it need to be a remembered precedent?
Discussing the origins of the CIA is not quite the same as explaining why it was formed. Origins imply a precedent that might have helped determine the shape of the new agency. But does it need to be a remembered precedent?
Discussing the origins of the CIA is not quite the same as explaining why it was formed. Origins imply a precedent that might have helped determine the shape of the new agency. But does it need to be a remembered precedent?
Tryskel je desková hra, kterou hrají 2 hráči. Jeden hráč má 12 bílých vojáků, druhý hráč má 12 černých vojáků.
V dňoch 8. a 9. júna 2002 sa uskutočnil na letisku Bratislava-Ivánka Medzinárodný letecký deň SIAD 2002. Na záver programu každého dňa SIAD sa uskutočnili zoskoky parašutistov - veteránov, členov Klubu vojenských výsadkárov SR (KVV SR) vo veku od 55 do 70 rokov. Bývalým vojenským výsadkárom a športovým parašutistom sa dostalo tej cti a dôvery, aby sa zúčastnili SIAD 2002 spoločným vzdušným výsadkom z troch lietadiel typu An-2 súčasne...
Vážení kolegové a kolegyně. Soutěž k 70. výročí mobilizace čs. armády byla ukončena. Vzhledem k tomu, že se přihlásil pouze Jiří Fidler se svým příspěvkem, tak celou soutěž vyhrál. Zde je jeho velice zajímavý a věřím, že i diskuzi vzbudící článek, souvisí totiž se žánrem tzv. alternativní historie.
aneb komu byl vlak doposud ukradený ?
V posledních dnech se v některých médiích objevily palcové titulky ve znění: "Ukradli protiletadlový vlak?!"
Jak? To se pokusíme osvětlit na následujících řádcích, všechno je "trochu" jinak.
Západ stále potřebuje ropu. Proto bude vzrůstat nejen jeho závislost na totalitních režimech vlastnících zbytky této strategické suroviny, ale také tlak na redefinici jeho rétoriky. V opačném případě se Západ zcela zdiskredituje. Výjimkou může být pouze situace, pokud se mu v dohledné době podaří nalézt za ropu relevantní alternativu.
úvahy z knihy G.S. Pattona Jr. - Válka mýma očima
úvahy z knihy G.S. Pattona Jr. - Válka mýma očima
úvahy z knihy G.S. Pattona Jr. - Válka mýma očima
úvahy z knihy G.S. Pattona Jr. - Válka mýma očima
úvahy z knihy G.S. Pattona Jr. - Válka mýma očima
„Byl tam strašný smrad. Byl tak strašný, že nás skoro otrávil. Smrad hnijícího masa. Stará německá fronta zákopů byla pokryta těly, která všechna zčernala. Těla tam ležela od počátku července. Bylo to nemravné. Plukovník Pinney obstaral nosítka a naším úkolem bylo dát na ně mrtvoly, odnést je a hodit do jámy. Muselo v ní být přes tisíc mrtvol. Nevím, kolik jsme těchto těl takto pohřbili. Nikdy nezapomenu na ten pohled. Mrtvoly všude kolem. Nikdy na to nezapomenu. Bylo mně jen 18 let, ale uvědomil jsem si, že zde není všechno v pořádku.“
Z dopisu britského vojáka z léta roku 1916, v době krvavé bitvy na Sommě
Bože, jak já se bojím. Teď, když jsem sám, to ani nemusím skrývat; už vlastně nemusím skrývat vůbec nic. Nemusím se starat o to, jak se tvářím, protože mě nikdo nevidí; dělí mě od nich totiž jedenadvacet tisíc stop a navíc bych v téhle chvíli, kdy mě to znovu popadlo, nedovedl nic předstírat, ani kdybych chtěl. Nic mě nenutí, abych stiskl zuby a zaťal žvýkací svaly jako tehdy při obědě, když ten desátník přinesl depeši s rozkazem a předal ji Tinkerovi, který zvedl oči, podíval se na mě a řekl: „Charlie, je řada na tobě. Teď musíš nahoru ty.“ Jako bych to nevěděl. Jako kdyby mi nebylo jasné, že teď to čeká mě.
Roald Dahl, Přepínám. Deset příběhů o letcích a létání
Aneb jeden dodatek k Čáslavi.
V čtvrtek 27.2. se dívám na klubovně na Četnické humoresky, když mi volá kolega ze šermu Baloun, jestli si nechci jet o víkendu zabojovat do Charkova. Samozřejmě že chci, jen doufám, že takovou dálku poletíme letadlem.
Úvod
V současné době dochází k přeměně uspořádání mezinárodních vztahů. Po zániku bipolárního světa zůstaly hlavním pólem Spojené státy americké. Hegemonické postavení USA nyní oslabuje a objevují se nové regionální mocnosti. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o zemích BRIC. Zatím se díky ekonomickému potenciálu prosazuje především Čína. Časem však tempo růstu ekonomiky i počtu obyvatel zpomalí a její roli by mohla postupně převzít Indie, která má kromě hospodářského také inovační potenciál. Rusko se musí vyrovnat s populačním propadem a vnitropolitickými reformami, velká surovinová základna mu však dává šanci stát se euroasijskou velmocí, a tím jakýmsi mostem mezi Evropou a Asií.
1. Bezpečnost a její dimenze
Bezpečnost patří k nejdůležitějším hodnotám každé společnosti. Pokud není zajištěna bezpečnost, nemohou se rozvíjet další činnosti. Přestože všichni máme přibližně stejnou představu o tom, co slovo bezpečnost znamená, nemusí být jeho obsah vždy identický. Tento nesnadno uchopitelný pojem se dá definovat z několika hledisek.
2. Vojenská bezpečnost
Z bezpečnostních strategií Ruska, USA, EU i dalších zdrojů lze vyčíst, co je do budoucna považováno za bezpečnostní hrozbu. Jsou to především terorismus, šíření zbraní hromadného ničení, degradace životního prostředí, kybernetická kriminalita a existence tzv. failed states. S vojenskou dimenzí přímo souvisí všechny jmenované, až na degradaci životního prostředí. Ta je primárně spojena s jinými, než vojenskými riziky.
3. Energetická bezpečnost
Energetická bezpečnost je typickým případem rozšířeného konceptu bezpečnosti. Přístup k energetickým zdrojům byl vždy zásadní otázkou a vedly se o něj i spory. Větší důraz je ovšem na energetickou bezpečnost kladen od ropných šoků 70. let. Ropné šoky vyvolaly otřes v mezinárodních vztazích. Doposud se postavení státu odvíjelo především od vojenských faktorů. V situaci, kdy se země musely potýkat s nedostatkem energetických zdrojů, získaly na důležitosti země jako Saúdská Arábie nebo Kuvajt, které byly sice vojensky nevýznamné, ale zato disponovaly nedostatkovými surovinami.
Základní tezí této práce bylo, že se bezpečnostní prostředí proměňuje. Kromě celkového vývoje mezinárodního systému směrem k multipolaritě ho ovlivňují i další dílčí změny. Mezinárodní systém je komplexnější a žádnou dimenzi bezpečnosti nelze podceňovat. Rovněž nelze podceňovat ani nové aktéry, neboť se v nich skrývá velký potenciál, ať jde o počet obyvatel, smýšlení či schopnosti aktérů. Rozrůstá se škála hrozeb i jejích možných nositelů a stírá se rozdíl mezi vnitřní a vnější bezpečností. V globalizovaném světě bude také podoba bezpečnostního prostředí více záležet na ekonomických faktorech.
Seznam použité literatury
V současné době dochází k přeměně uspořádání mezinárodních vztahů. Po zániku bipolárního světa zůstaly hlavním pólem Spojené státy americké. Hegemonické postavení USA nyní oslabuje a objevují se nové regionální mocnosti. Nejčastěji se v této souvislosti hovoří o zemích BRIC. Zatím se díky ekonomickému potenciálu prosazuje především Čína. Časem však tempo růstu ekonomiky i počtu obyvatel zpomalí a její roli by mohla postupně převzít Indie, která má kromě hospodářského také inovační potenciál. Rusko se musí vyrovnat s populačním propadem a vnitropolitickými reformami, velká surovinová základna mu však dává šanci stát se euroasijskou velmocí, a tím jakýmsi mostem mezi Evropou a Asií.
Možností projít výcvikem více či méně napodobujícím vojenské standardy je na trhu několik, počínajíc amatérskými nabídkami různých nadšenců přes airsoftové jednotky, jejich příslušníci většinou také viděli armádu jen na obrázku, po vysloužilé vojáky a veterány. Ale ani nabídka bývalých profíků není vyrovnaná. Záleží na zkušenostech. Program SOG Defence rozhodně patří ke špičce, pokud není úplně nejlepší.
Pozvánka na výstavu a soutěž o volné vstupenky
Vyhlášení výsledků soutěže o volné vstupenky na výstavu.
Městské muzeum Lomnice nad Popelkou
Již počtvrté pořádají rosičtí modeláři výstavu svých výtvorů. Ti z vás, kteří tu již byli, ji jistě netrpělivě očekávají. Vždyť první tato výstava se konala již v roce 1993, další pak následovaly v letech 1995, 1999 a nyní tedy 2003.
Armádní odstřelovači se již dva roky zdokonalují ve speciálním kurzu, který pro ně organizuje vyškovské oddělení elektronického boje a průzkumu.
Takový vynález je znám anglickým slovem DRONE - s dalšími, stejně legitimními významy: trubec, včelí sameček, med netvořící, parazit, který žije z práce jiných, též je to aeroplán bez pilota, z velké dálky dirigovaný potřebnými signály. Představa co nejpohodlnějšího bojování - daleko od nebezpečí, od krvavé vřavy, třeba někde na kanapi dotýkat se správných knoflíků, nedojde k vyvrknutí sebemenšího vlastního malíčku, zato však k důkladné spoušti v nepřátelských řadách. Kritici varují před potenciálem ještě větší dehumanizace, kdy bojovník, tuze vzdálen od místa způsobované zkázy, pozbývá zábran se na takovém počínání podílet
Tato studie zabývající se tzv. vory v zakoně, což jsou kriminální autority sui generis postsovětského organizovaného zločinu (OZ), se snaží reflektovat vznik, vývoj a strukturu tohoto neformálního společenství, které tvoří velkou část elity postsovětského organizovaného zločinu. Sledován je vývoj od nejranějších začátků, přes éru dominance vorů v kriminálním světě až po rozčlenění postsovětských kriminálních elit do více skupin s jinými tradicemi. Opomenuta nezůstává ani vnitřní geneze a struktura vorovského společenství a jeho současný stav.
Není to tak dávno, co jsem se u příležitosti desetiletého výročí existence tohoto serveru zmiňoval, že to nejcennější, co člověk díky němu může získat, jsou přátelé.
V sobotu 24. 5. 2003 se v 9.30 se před kryptou kostela Cyrila a Metoděje (dříve Karla Boromejského) bude konat vzpomínková akce na počest hrdinů, kteří položili své životy za naši svobodu. V kryptě zemřeli parašutisté Josef Gabčík a Jan Kubiš, rtm. Josef Valčík, npr. Adolf Opálka, Jan Hrubý, Jaroslav Švarc a Josef Bublík.
Tento akt se vymyká běžným pietním akcím organizovaným státními institucemi. Organizátorem je 1. mechanizovaná rota Aktivních záloh AČR Československých legií, akce se však zúčastní i členové Klubu vojenské historie 5. Special Forces Group (Airborne) Praha a další.
Stručné seznámení s obsahem stránek
https://kudrnaweb.psm-net.cz/
a jejich autorem, PhDr. Ladislavem Kudrnou, Ph.D.
... tak ještě něco k Fajtlovi...
Tento týden byl více než plný chmurných zpráv, a proto mi dovolte krátkou úvahu nad naším životem a smrtí, a nad svědomím, které nás provází. Prosím, abyste si tento text přečetli.
Západ, konkrétněji personifikován USA, stojí na rozhraní dvou dimenzí. Roli superpower, tedy jasného morálního a strategického vítěze studené války, s postupem času ztratil – jeho postavení v geopolitické mapě lze definovat jako vnitřní krizi hodnot a eskalující strach z Číny. Fukuyamův koncept konečného vítězství demokracie lze v aktuálních souvislostech vidět jako příslovečný med okolo úst západních představitelů – rozhodně není aktuální. Proč?
Ak je vlastnenie zbraní skriminalizované, iba kriminálnici majú zbrane". S týmto tvrdením pro-zbraňových aktivistov sa dá polemizovať len ťažko. Zákon nezastaví vraha alebo mafiána pred získaním „svojho pracovného nástroja;. Na druhej strane znevýhodňuje slušného občana, ktorý nemá možnosť sa proti napadnutiu efektívne brániť. Vlastnenie zbrane zároveň relativizuje fyzickú silu útočníka a napadnutého. Pred rokom sa udiala zaujímavá udalosť v izraelskej škole. Do triedy vnikli dvaja teroristi, ktorí nožmi napadli niekoľkých študentov. Pohotový profesor vytiahol svoju osobnú pištoľ a zastrelil nebezpečných ozbrojencov. Zbrane v správnych rukách teda môžu tragédiám na školách efektívne zamedziť.
V angličině je jim přisouzeno málo chválihodné označení Mercenaries - tvorů, kteří za peníze se chopí zbraně a jdou zabíjet. Ovšem kdokoliv se ocitnuvší ve vojenské uniformě, ať jako dobrovolník či nijak nadšený odvedenec, dostává nějaké peníze, onen žold – však proto takové české slovo. Někdo tedy rukuje, poněvadž chce, někdo poněvadž musí...
V září 2006 došlo na letišti Bratislava - Vajnory k neúmyslnému "taranu", v článku najdete fotoreportáž a krátký popis této události, s málem tragickými následky.
Témata
Podkategorie