Main Menu
User Menu

I. skupina Stíhací eskadry 52 [1939-1945]

1st Group of the 52nd Fighter Wing

I. Gruppe des Jagdgeschwaders 52 (I./JG 52)

     
Název:
Name:
I. skupina Stíhací eskadry 52
Originální název:
Original Name:
I. Gruppe des Jagdgeschwaders 52
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.05.1939
Předchůdce:
Predecessor:
I. skupina Stíhací eskadry 433
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.05.1939-19.08.1939 ?
19.08.1939-08.05.1945 Stíhací eskadra 52
DD.MM.RRRR-DD.MM.1943 Velitelství letectva Don?
Dislokace:
Deployed:
01.05.1939-23.08.1939 Bönninghardt, ?
29.08.1939-15.11.1939 Sankt Augustin, Fliegerhorst Bonn-Hangelar /
15.11.1939-13.05.1940 Lachen-Speyerdorf, ?
13.05.1940-21.05.1940 Hoppstätten, ?
22.05.1940-25.05.1940 Charleville, ?
25.05.1940-01.06.1940 Couvron-et-Aumencourt, Fliegerhorst Laon /
01.06.1940-17.07.1940 Zerbst, ?
18.07.1940-21.07.1940 Neuruppin, ?
21.07.1940-24.07.1940 Bindlach, Fliegerhorst Bindlach /
24.07.1940-28.07.1940 Zerbst, ?
29.07.1940-02.08.1940 Bönninghardt, ?
02.08.1940-31.10.1940 Cocquelles, ?
01.11.1940-26.12.1940 Krefeld, Fliegerhorst Krefeld /
27.12.1940-20.02.1941 Katwijk, ?
21.02.1941-26.04.1941 Vlissingen, ?
27.04.1941-28.05.1941 Sylt, Fliegerhorst Westerland /
29.05.1941-06.07.1941 Leeuwarden, ?
07.07.1941-31.08.1941 Langeoog, ?
01.09.1941-23.09.1941 Katwijk, ?
27.09.1941-08.10.1941 Ponjatowka, ?
08.10.1941-11.10.1941 Bjeloj, ?
11.10.1941-20.10.1941 Dugino, Feldflugplatz Dugino /
20.10.1941-24.10.1941 Kalinin-Südwest, ?
24.10.1941-31.10.1941 Kalinin-Süd, ?
31.10.1941-04.11.1941 Stariza, ?
04.11.1941-15.12.1941 Rusa, ?
15.12.1941-01.02.1942 Dugino, Feldflugplatz Dugino /
01.02.1942-06.02.1942 Smolensk, Fliegerhorst Smolensk-Nord /
06.02.1942-08.02.1942 Orša, Fliegerhorst Orscha /
08.02.1942-11.04.1942 Jesau, Fliegerhorst Jesau /
11.04.1942-17.05.1942 Olomouc, Landeplatz Olmütz-Süd /
17.05.1942-24.05.1942 Bachmut, Einsatzhafen Artemowsk /
24.05.1942-01.06.1942 Barvenkovo, ?
01.06.1942-26.06.1942 Grakowo, ?
26.06.1942-03.07.1942 Belyj Kolodes, ?
03.07.1942-09.07.1942 Nowy Grinew, ?
09.07.1942-13.07.1942 Bachmut, Einsatzhafen Artemowsk /
13.07.1942-17.07.1942 Chazepetowka, ?
17.07.1942-20.07.1942 Malotschistjakowo, ?
20.07.1942-29.07.1942 Taganrog, Fliegerhorst Taganrog /
29.07.1942-02.08.1942 Rostov na Donu, Flugplatz Rostov IV /
02.08.1942-15.08.1942 Kerč IV, ?
15.08.1942-24.08.1942 Orel, Feldflugplatz Orel-Nord /
24.08.1942-22.09.1942 Dedjurewo, ?
22.09.1942-05.11.1942 Stalingrad, Flugplatz Pitomnik /
05.11.1942-26.01.1943 Stary Oskol/Rostov na Donu, ?
26.01.1943-21.03.1943 Kursk, ?
21.03.1943-05.04.1943 Poltava, Fliegerhorst Poltawa /
05.04.1943-29.04.1943 Taman, ?
29.04.1943-30.04.1943 Charkiv, Fliegerhorst Charkow-Woitschenko /
30.04.1943-08.05.1943 Varvarovka, ?
08.05.1943-09.05.1943 Taganrog, Fliegerhorst Taganrog /
09.05.1943-14.05.1943 Varvarovka, ?
14.05.1943-15.05.1943 Charkiv, Fliegerhorst Charkow-Woitschenko /
15.05.1943-16.05.1943 Melitopol, ?
16.05.1943-24.05.1943 Anapa, Fliegerhorst Anapa /
24.05.1943-03.07.1943 Gostagajewskaja, ?
03.07.1943-04.07.1943 Melitopol, ?
04.07.1943-17.07.1943 Besonowka, ?
17.07.1943-06.08.1943 Kuteinikowo, Landeplatz Kuteinikowo /
06.08.1943-12.08.1943 Rogan, Fliegerhorst Charkow-Rogan /
12.08.1943-16.08.1943 Peretschepino, ?
16.08.1943-18.08.1943 Bravenkovo, ?
18.08.1943-24.08.1943 Kuteinikowo, Landeplatz Kuteinikowo /
24.08.1943-27.08.1943 Barvenkovo, ?
27.08.1943-29.08.1943 Makejewka, ?
29.08.1943-01.09.1943 Mariupol, Fliegerhorst Mariupol /
01.09.1943-17.09.1943 Anapa, Fliegerhorst Anapa /
17.09.1943-27.09.1943 Taman, ?
27.09.1943-11.10.1943 Kertsch IV, ?
11.10.1943-27.10.1943 Nowo Saporoshje, ?
27.10.1943-29.10.1943 Genitschesk, ?
29.10.1943-30.10.1943 Tschaplinka, ?
30.10.1943-02.11.1943 Vilne, Fliegerhorst Karankut /
02.11.1943-13.11.1943 Bagerove, Fliegerhorst Bagerowo /
13.11.1943-22.11.1943 Mykolajiv, Fliegerhorst Nikolajew /
22.11.1943-07.12.1943 Kirovohrad, ?
07.12.1943-11.12.1943 Malaja Wiska, ?
11.12.1943-07.01.1944 Apostolove, Einsatzhafen Apostolowo /
07.01.1944-23.02.1944 Nowo Krasnoje, ?
23.02.1944-08.03.1944 Umaň, ?
08.03.1944-05.04.1944 Tiraspol, ?
05.04.1944-14.04.1944 Zilişteanca, Fliegerhorst Ziliştea /
14.04.1944-09.05.1944 Konstanca, Fliegerhorst Constanţa-Mamaia /
09.05.1944-01.06.1944 Leipzig, ? /
01.06.1944-02.06.1944 Jasy, Fliegerhorst Iași /
02.06.1944-10.06.1944 Roman, Einsatzhafen Roman /
10.06.1944-22.07.1944 Pelonilzna, ?
22.07.1944-25.07.1944 Stryj, Landeplatz Stryj /
25.07.1944-22.08.1944 Millerowo, ?
22.08.1944-14.10.1944 Cracow, ?
14.10.1944-10.11.1944 Ebenrode, ?
10.11.1944-11.11.1944 Jürgenfelde, Einsatzhafen Jürgenfelde /
11.11.1944-18.01.1945 Cracow, ?
18.01.1945-21.01.1945 Nieder Ellgut, Einsatzhafen Nieder Ellguth /
21.01.1945-06.02.1945 Weidengut, ?
06.02.1945-08.02.1945 Breslau-Schöngarten, ?
08.02.1945-16.03.1945 Weidengut, ?
16.03.1945-27.03.1945 Chrudim, Fliegerhorst Chrudim /
27.03.1945-29.03.1945 Raschdorf, ?
29.03.1945-17.04.1945 Roudnice nad Labem, Fliegerhorst Raudnitz /
17.04.1945-18.04.1945 Zhořelec, Fliegerhorst Görlitz /
18.04.1945-20.04.1945 Roudnice nad Labem, Fliegerhorst Raudnitz /
20.04.1945-27.04.1945 Altkemnitz (Stara Kamienica), ?
27.04.1945-06.05.1945 Schweidnitz (Svídnice), ?
06.05.1945-08.05.1945 Havlíčkův Brod, Einsatzhafen Deutsch-Brod /

Velitel:
Commander:
01.05.1939-21.11.1939 Pfeil und Klein-Ellguth, Dietrich Graf von (Hauptmann)
21.11.1939-09.02.1940 Ewald, Wolfgang (Oberleutnant)
09.02.1940-26.08.1940 Eschwege, Siegfried von (Hauptmann)
26.08.1940-24.05.1941 Ewald, Wolfgang (Hauptmann)
25.05.1941-13.06.1942 Leesmann, Karl Heinz (Hauptmann)
06.02.1942-06.05.1942 Lommel, Carl (Hauptmann)
14.06.1942-12.11.1943 Bennemann, Helmut (Hauptmann)
13.11.1943-10.06.1944 Wiese, Johannes (Hauptmann)
11.06.1944-31.01.1945 Borchers, Adolf (Hauptmann)
01.02.1945-08.05.1945 Hartmann, Erich (Hauptmann)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/jagd/jg52.htm
URL CZ: https://www.valka.cz/I-skupina-Stihaci-eskadry-52-1939-1945-t177871#524321Verze : 5
URL EN: https://www.armedconflicts.com/1st-Group-of-the-52nd-Fighter-Wing-t177871#524321Version : 0
MOD
I. skupina Stíhací eskadry 52
I. Gruppe des Jagdgeschwaders 52 (I./JG 52)

01.05.1939 - zformována na letišti Böblingen (Fliegerhorst Böblingen) ze I./JG 433

Stab I./JG 52 ze Stab I./JG 433
1./JG 52 ze 1./JG 433
2./JG 52 ze 2./JG 433
3./JG 52 ze 3./JG 433

DD.06.1944 - 2./JG 52 přesunuta do Německa

15.08.1944 - 2./JG 52 přejmenována na 12./JG11

15.08.1944 - I./JG 52 byla rozšířena na 4 staffeln

1./JG 52 - nezměněna
2./JG 52 - nová
3./JG 52 - nezměněna
4./JG 52 - nová

Výzbroj:
DD.05.1939-DD.07.1941 Messerschmitt Bf 109 E
DD.07.1941-DD.09.1941 Messerschmitt Bf 109 E / Messerschmitt Bf 109 F
DD.09.1941-DD.02.1942 Messerschmitt Bf 109 F
DD.02.1942-DD.05.1942 Messerschmitt Bf 109 F / Messerschmitt Bf 109 G
DD.05.1942-DD.01.1945 Messerschmitt Bf 109 G
DD.01.1945-DD.05.1945 Messerschmitt Bf 109 G / Messerschmitt Bf 109 K
URL CZ: https://www.valka.cz/I-skupina-Stihaci-eskadry-52-1939-1945-t177871#1626Verze : 5
URL EN: https://www.armedconflicts.com/1st-Group-of-the-52nd-Fighter-Wing-t177871#1626Version : 0
MOD
Diskuse
Mám pochybnosti o dislokaci:


25.7.44 - 22.8.44 Millerowo


Pokud by se jednalo o ruskou obec Millerovo, tak ta byla okupována Němci jen od 16. 7. 1942 do 17. 1. 1943 (dle wiki - tomu bych i věřil s ohledem na stav fronty v druhé polovině roku 1944). Předchozí dislokace Stryj je v Haliči, následující Cracow (Krakov?) a Ebenrode (dnešní Nesterov, Kaliningradská oblast). Ostatně v tomto zdroji Millerowo není uvedeno vůbec - www.lexikon-der-wehrmacht.de
URL CZ: https://www.valka.cz/I-skupina-Stihaci-eskadry-52-1939-1945-t177871#530048Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/1st-Group-of-the-52nd-Fighter-Wing-t177871#530048Version : 0
MOD