Main Menu
User Menu

Olomouc

     
Název:
Name:
Olomouc
Originální název:
Original Name:
Olomouc
Další názvy:
Other Names:
polsky Ołomuniec, německy Olmütz, latinsky Eburum nebo Olomucium, v současné maďarštině Olmütz, v archaické maďarštině "Alamóc", rusky "Оломоуц", turecky, "Olomuts" japonsky "オロモウツ", čínsky "奥洛穆茨", arabsky "أولوموتس", lotyšsky "Olomouca", litevsky "Olomoucas"
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Olomouc
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°35'26.46"N 17°15'36.74"E
Místní části:
Local Municipalities:
Bělidla, Černovír, Droždín, Hejčín, Hodolany, Holice, Chomoutov, Chválkovice, Klášterní Hradisko, Lazce, Lošov, Nedvězí, Nemilany, Neředín, Nová Ulice, Nové Sady, Nový Svět, Pavlovičky, Povel, Radíkov, Řepčín, Slavonín, Svatý Kopeček, Topolany, Týneček
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1055
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Herkulova, Ariónova a Caesarova kašna
Sloup Nejsvětější Trojice - památka UNESCO
Arcibiskupský dóm svatého Václava
Zdíkův palác
Klášter Hradisko
Kostel svatého Mořice
Muzea:
Museums:
Vlastivědné muzeum
Muzeum moderního umění
Arcidiecézní muzeum
Muzeum olomoucké pevnosti
Letecké muzeum Olomouc - Neředín
Veteran Arena Olomouc
Osobnosti:
Personalities:
- -, Spytihněv II.
* DD.MM.1031 
- -, Václav III.
† 04.08.1306
Valentini, Konstantin
* 07.01.1876 
- Schwarz, Robert
* 21.01.1884 
Adolf-Auffenberg-Komarow, Gustav
* 11.07.1887 
Esteřák, Evžen
* 23.05.1891 
Hajda, Čeněk
* 26.06.1892 
Churavý, Josef
* 27.10.1894 
Hrabčík, František
* 30.11.1894 
Dastich, František
* 28.09.1895 
Talášek, Jaroslav
* 11.04.1898 
Petr, Josef
* 10.04.1907 
Cígler, Miroslav
* 12.10.1913 
Šmoldas, Miroslav
* 23.09.1917 
- Kroupa, Josef
† 02.06.1924
Marušák, Josef
* 27.01.1929 
- Aujeský, Julius
† 14.11.1930
Klubal, Karel
† 18.12.1939
- Honig, Adolf
† 07.09.1943
von Krobatin, Alexander
* 12.10.1948 
- Hrabovský, Jaroslav
† 07.03.1951
Klein, Leo
* 18.04.1952 
Líčka, Otakar
† 19.02.1963
Bednařík, Bohumil
† 28.02.1973
Sazima, František
† 25.05.1986
Färber, Leopold
† 27.10.2015
Křístek, Josef
† 17.02.2016
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
DD.MM.1745-DD.MM.RRRR
Pěší pluk Františka Lotrinského
Franz Lothringen Infantry Regiment
DD.MM.1816-DD.MM.RRRR
Řadový pěší pluk č. 1
1st Line Infantry Regiment
DD.MM.1866-DD.MM.1866
Kombinovaný pěší prapor č. 1
Combined Infantry Battalion No. 1
DD.MM.1866-DD.MM.1866
Kombinovaný pěší prapor č. 10
Combined Infantry Battalion No. 10
DD.MM.1866-DD.MM.1866
Kombinovaný pěší prapor č. 2
Combined Infantry Battalion No. 2
DD.MM.1866-DD.MM.1866
Kombinovaný pěší prapor č. 3
Combined Infantry Battalion No. 3
DD.MM.1866-DD.MM.1866
Kombinovaný pěší prapor č. 7
Combined Infantry Battalion No. 7
DD.MM.1866-DD.MM.1866
Kombinovaný pěší prapor č. 8
Combined Infantry Battalion No. 8
DD.MM.1892-DD.MM.1898
Dragounský pluk č. 2
Dragoon Regiment No. 2
DD.MM.1914-DD.MM.RRRR
9. pěší brigáda
9th Infantry Brigade
DD.MM.1914-DD.MM.RRRR
Pluk polních kanónů č. 2
2nd Field Cannon Regiment
06.11.1918-DD.05.1919
Pěší pluk 54
54th Infantry Regiment
03.12.1918-01.01.1920
Letecký oddíl 3
3rd Air Division
23.06.1919-10.10.1919
Vojenský inspektorát Olomouc
Military Inspectorate Olomouc
31.10.1919-20.10.1920
Letecká setnina 3
3rd Air Company
01.12.1919-16.01.1922
Náhradní letecký prapor
Air Depot Battalion
DD.MM.1919-01.01.1920
8. divise
8th Division
00.01.1920-20.10.1920
Letecká setnina 5
5th Air Company
01.01.1920-31.12.1927
13. pěší brigáda
13th Infantry Brigade
01.01.1920-25.09.1938
7. divise
7th Division
01.01.1920-06.09.1920
Letecká skupina na Moravě
Air Group in Moravia
15.01.1920-01.01.1921
Náhradní prapor horského pěšího pluku 3
Replacement Battalion of the 3rd Mountain Infantry Regiment
01.04.1920-06.09.1920
Velitelství vojenského vzduchoplavectva pro Moravu a Slezsko
Military Aeronautics Command for Moravia and Silesia
01.06.1920-01.12.1921
Velitelství dělostřelectva 7. divise
7th Division Artillery Command
21.06.1920-21.09.1920
6. československý střelecký pluk
6th Czechoslovak Rifle Regiment
15.07.1920-01.01.1923
Lehký dělostřelecký pluk 7
7th Light Artillery Regiment
15.07.1920-01.01.1923
Těžký houfnicový pluk 302
302nd Heavy Howitzer Regiment
24.07.1920-01.01.1936
Jezdecký pluk 2
2nd Cavalry Regiment
10.08.1920-01.10.1925
Balonová rota 2
2nd Balloon Company
10.08.1920-15.08.1924
Balonový oddíl
Balloon Battalion
06.09.1920-25.02.1921
I. skupina leteckého pluku 2
1st Group of the 2nd Air Regiment
06.09.1920-24.09.1938
Letecký pluk 2
2nd Air Regiment
06.09.1920-28.04.1924
Náhradní rota leteckého pluku 2
Replacement Company of the 2nd Air Regiment
21.09.1920-24.09.1938
Pěší pluk 6
6th Infantry Regiment
28.09.1920-DD.09.1932
Pěší pluk 27
27th Infantry Regiment
01.10.1920-DD.02.1921
2. těžká dělostřelecká brigáda
2nd Heavy Artillery Brigade
01.10.1920-01.05.1928
Jezdecká eskadrona 1/2
1st Cavalry Squadron of the 2nd Cavalry Regiment
01.10.1920-01.05.1928
Jezdecká eskadrona 2/2
2nd Squadron of the 2nd Cavalry Regiment
01.10.1920-01.05.1928
Jezdecká eskadrona 3/2
3rd Squadron of the 2nd Cavalry Regiment
01.10.1920-01.05.1928
Jezdecká eskadrona 4/2
4th Squadron of the 2nd Cavalry Regiment
01.10.1920-01.03.1922
Kulometná eskadrona jezdeckého pluku 2
Machine-Gun Squadron of the 2nd Cavalry Regiment
01.10.1920-01.01.1936
Náhradní eskadrona jezdeckého pluku 2
Replacement Squadron of the 2nd Cavalry Regiment
01.10.1920-01.01.1936
Náhradní korouhev jezdeckého pluku 2
Replacement Guidon of the 2nd Cavalry Regiment
01.10.1920-01.01.1936
Remontní eskadrona jezdeckého pluku 2
Remont Squadron of the 2nd Cavalry Regiment
01.10.1920-01.05.1928
Technická eskadrona jezdeckého pluku 2
Technical Squadron of the 2nd Cavalry Regiment
20.10.1920-04.05.1924
Letecká rota 1
1st Air Company
20.10.1920-04.05.1924
Letecká rota 33
33rd Air Company
20.10.1920-15.07.1921
Letecká rota 61
61st Air Company
04.12.1920-15.08.1921
Hrubá dělostřelecká brigáda
Rough Artillery Brigade
01.02.1921-01.01.1936
I. korouhev jezdeckého pluku 2
1st Guidon of the 2nd Cavalry Regiment
25.02.1921-24.09.1938
Automobilní rota 7
7th Automobile Company
00.03.1921-01.01.1923
2. baterie protiletadlového dělostřeleckého pluku 151
2nd Battery of the 151st Anti-aircraft Artillery Regiment
15.07.1921-04.05.1924
Letecká rota 3
3rd Air Company
DD.09.1921-DD.03.1932
Dělostřelecká měřičská rota
Artillery Surveyor Company
07.10.1921-23.11.1923
Hlavní vzduchoplavecký sklad
Main Aeronautics Depot
01.12.1921-31.12.1937
7. polní dělostřelecká brigáda
7th Field Artillery Brigade
01.12.1921-30.09.1925
Hlavní letecká povětrnostní stanice 2
2nd Head Air Weather Station
16.01.1922-04.05.1924
Náhradní prapor leteckého pluku 2
Replacement Battalion of the 2nd Air Regiment
01.03.1922-01.01.1936
II. korouhev jezdeckého pluku 2
2nd Guidon of the 2nd Cavalry Regiment
01.03.1922-01.10.1928
Učiliště pro dělostřelectvo
Artillery Troops School
01.01.1923-24.09.1938
Dělostřelecký pluk 107
107th Artillery Regiment
01.01.1923-24.09.1938
Dělostřelecký pluk 302
302nd Artillery Regiment
01.01.1923-24.09.1938
Dělostřelecký pluk 7
7th Artillery Regiment
15.03.1923-04.05.1924
I. prapor leteckého pluku 2
1st Battalion of the 2nd Air Regiment
DD.09.1923-15.09.1933
Vozatajská rota 7
7th Train Company
15.11.1923-04.05.1924
Letecká rota 35
35th Air Company
23.11.1923-01.01.1932
Hlavní letecký sklad
Main Air Depot
DD.01.1924-DD.12.1932
Park leteckého pluku 2
Aviation Parc of the 2nd Air Regiment
28.04.1924-04.05.1924
1. náhradní rota leteckého pluku 2
1st Replacement Company of the 2nd Air Regiment
28.04.1924-04.05.1924
2. náhradní rota leteckého pluku 2
2nd Replacement Company of the 2nd Air Regiment
04.05.1924-01.04.1927
2. náhradní letka leteckého pluku 2
2nd Depot Flight of the 2nd Air Regiment
04.05.1924-19.09.1938
I. peruť leteckého pluku 2
1st Squadron of the 2nd Air Regiment
04.05.1924-01.10.1929
Letka 1
1st Flight
04.05.1924-01.10.1929
Letka 3
3rd Flight
04.05.1924-24.09.1938
Náhradní peruť leteckého pluku 2
Replacement Squadron of the 2nd Air Regiment
DD.05.1924-DD.10.1929
Letka 33
33rd Flight
01.10.1924-24.09.1938
Dělostřelecký pluk 152
152nd Artillery Regiment
04.05.1925-15.06.1928
Letka 72
72nd Flight
30.09.1925-01.04.1930
Letecká povětrnostní stanice 10
10th Air Weather Station
01.01.1926-01.10.1929
Letka 37
37th Flight
01.10.1926-01.12.1929
II. peruť leteckého pluku 2
2nd Squadron of the 2nd Air Regiment
01.10.1926-DD.11.1931
Letka 39
39th Flight
01.02.1927-01.01.1932
Pomocná letka leteckého pluku 2
Auxiliary Flight of the 2nd Air Regiment
01.03.1927-25.09.1938
Technická letka leteckého pluku 2
Technical Flight of the 2nd Air Regiment
01.04.1927-24.09.1938
Cvičná letka leteckého pluku 2
Training Flight of the 2nd Air Regiment
01.04.1927-24.09.1938
Náhradní letka leteckého pluku 2
Replacement Flight of the 2nd Air Regiment
01.10.1927-24.09.1938
Dělostřelecký oddíl I/107
1st Artillery Battalion
01.10.1927-24.09.1938
Dělostřelecký oddíl II/107
2nd Artillery Battalion
01.05.1928-25.09.1938
Polní eskadrona 1/2
1st Field Squadron of the 2nd Cavalry/Dragoon Regiment
01.05.1928-25.09.1938
Polní eskadrona 2/2
2nd Field Squadron of the 2nd Cavalry/Dragoon Regiment
01.05.1928-25.09.1938
Polní eskadrona 3/2 /kulometná/
3rd Field Squadron of the 2nd Cavalry Regiment /Machine-gun/
01.05.1928-25.09.1938
Polní eskadrona 4/2
4th Field Squadron of the 2nd Cavalry/Dragoon Regiment
01.05.1928-25.09.1938
Polní eskadrona 5/2
5th Field Squadron of the 2nd Cavalry/Dragoon Regiment
01.05.1928-15.09.1933
Polní eskadrona 6/2 /kulometná/
6th Squadron /Machine-gun/ of the 2nd Cavalry Regiment
15.06.1928-01.10.1929
Letka 9
9th Flight
01.10.1928-24.09.1938
Dělostřelecké učiliště
Infantry Troops School
01.10.1929-25.09.1938
Letka 35
35th Flight
01.10.1929-25.09.1938
Letka 36
36th Flight
01.10.1929-24.09.1938
Letka 5
5th Flight
01.10.1929-30.01.1938
Letka 7
7th Flight
01.10.1929-30.01.1938
Letka 8
8th Flight
DD.10.1929-DD.08.1934
Letka 34
34th Flight
01.12.1929-30.01.1938
II. peruť leteckého pluku 2
2nd Squadron of the 2nd Air Regiment
01.12.1929-24.09.1938
III. peruť leteckého pluku 2
3rd Squadron of the 2nd Air Regiment
01.12.1929-25.09.1938
Letka 63
63rd Flight
01.04.1930-01.04.1939
Letecká povětrnostní stanice 6
6th Air Weather Station
01.01.1932-01.01.1937
Zemský letecký sklad II
Territorial Air Depot II
01.09.1933-24.09.1938
Náhradní oddíl dělostřeleckého pluku 107
Replacement Battalion of the 107th Artillery Regiment
15.09.1933-30.10.1935
1. rota cyklistického praporu 2
1st Company of the 2nd Bicycle Battalion
15.09.1933-30.10.1935
2. rota cyklistického praporu 2
2nd Company of the 2nd Bicycle Battalion
15.09.1933-30.10.1935
3. rota cyklistického praporu 2
3rd Company of the 2nd Bicycle Battalion
15.09.1933-30.10.1935
4. rota /kulometná/ cyklistického praporu 2
4th Company /Machine-gun/ of the 2nd Bicycle Battalion
15.09.1933-00.11.1935
Cyklistický prapor 2
2nd Bicycle Battalion
15.09.1933-01.10.1935
Instrukční dělostřelecký oddíl
Instruction Artillery Battalion
15.09.1933-30.10.1935
Náhradní rota cyklistického praporu 2
Replacement Company of the 2nd Bicycle Battalion
15.09.1933-01.01.1936
Pomocná eskadrona jezdeckého pluku 2
Auxiliary Squadron of the 2nd Cavalry Regiment
14.08.1934-19.09.1938
Letka 14
14th Flight
01.09.1934-01.03.1936
Letka 84
84th Flight
15.09.1935-01.10.1936
II. prapor /lehkých tanků pěchotních/ pluku útočné vozby 2
2nd Battalion /Light Infantry Tanks/ of the 2nd Armoured Regiment
15.09.1935-15.02.1937
Náhradní prapor pluku útočné vozby 2
Replacement Battalion of the 2nd Armoured Regiment
15.09.1935-07.07.1937
Pluk útočné vozby 2
2nd Armoured Regiment
01.10.1935-24.09.1938
I. oddíl /pomocný/ instrukčního dělostřeleckého pluku
1st Battalion /Auxiliary/ of the Instruction Artillery Regiment
01.10.1935-24.09.1938
II. oddíl /instrukční/ instrukčního dělostřeleckého pluku
2nd Battalion /Instruction/ of the Instruction Artillery Regiment
01.10.1935-24.09.1938
Instrukční dělostřelecký pluk
Instruction Artillery Regiment
01.10.1935-30.10.1935
Technická rota cyklistického praporu 2
Technical Company of the 2nd Bicycle Battalion
15.10.1935-25.09.1938
IV. sbor
4th Corps
15.10.1935-25.09.1938
Velitelství dělostřelectva IV. sboru
4th Corps Artillery Command
01.01.1936-24.09.1938
Dragounský pluk 2
2nd Dragoon Regiment
01.01.1936-24.09.1938
I. korouhev dragounského pluku 2
1st Guidon of the 2nd Dragoon Regiment
01.01.1936-24.09.1938
II. korouhev dragounského pluku 2
2nd Guidon of the 2nd Dragoon Regiment
01.01.1936-24.09.1938
Náhradní eskadrona dragounského pluku 2
Replacement Squadron of the 2nd Dragoon Regiment
01.01.1936-24.09.1938
Náhradní korouhev dragounského pluku 2
Replacement Guidon of the 2nd Dragoon Regiment
01.01.1936-24.09.1938
Pomocná eskadrona dragounského pluku 2
Auxilliary Squadron of the 2nd Dragoon Regiment
01.01.1936-24.09.1938
Remontní eskadrona dragounského pluku 2
Remont Squadron of the 2nd Dragoon Regiment
01.04.1936-01.10.1937
Dělostřelecký oddíl 401
401st Artillery Battalion
01.09.1936-24.09.1938
Náhradní oddíl instrukčního dělostřeleckého pluku
Replacement Battalion of the Instruction Artillery Regiment
30.09.1936-25.09.1938
Velitelství telegrafního vojska IV. sboru
4th Corps Signal Command
30.09.1936-25.09.1938
Velitelství ženijního vojska IV. sboru
4th Corps Engineer Command
01.10.1936-24.09.1938
Automobilní prapor 6
6th Automobile Battalion
01.10.1936-01.04.1937
II. prapor /lehkých tanků jezdeckých/ pluku útočné vozby 2
2nd Battalion /Light Cavalry Tanks/ of the 2nd Armoured Regiment
01.10.1936-01.10.1937
III. prapor /lehkých tanků pěchotních/ pluku útočné vozby 2
3rd Battalion /Light Infantry Tanks/ of the 2nd Armoured Regiment
01.10.1936-24.09.1938
Náhradní rota 6
6th Replacement Company
01.01.1937-24.09.1938
Letecký sklad 2
Air Depot 2
25.05.1937-10.02.1938
III. prapor /středních tanků/ pluku útočné vozby 3
3rd Battalion /Medium Tanks/ of the 3rd Armoured Regiment
25.05.1937-10.02.1938
Rota útočné vozby 10/3 /středních tanků/
10th Armoured Company of the 3rd Armoured Regiment /Medium Tanks/
25.05.1937-10.02.1938
Rota útočné vozby 8/3 /středních tanků/
8th Armoured Company of the 3rd Armoured Regiment /Medium Tanks/
25.05.1937-10.02.1938
Rota útočné vozby 9/3 /středních tanků/
9th Armoured Company of the 3rd Armoured Regiment /Medium Tanks/
01.10.1937-16.09.1937
15. rota pěšího pluku 6
15th Company of the 6th Infantry Regiment
01.10.1937-24.09.1938
Dělostřelecký oddíl I/401
1st Artillery Battalion
01.10.1937-24.09.1938
Dělostřelecký oddíl II/401
2nd Artillery Battalion
01.10.1937-24.09.1938
Dělostřelecký pluk 401
401st Artillery Regiment
01.10.1937-15.09.1938
II. prapor /lehkých tanků pěchotních/ pluku útočné vozby 2
2nd Battalion /Light Infantry Tanks/ of the 2nd Armoured Regiment
01.10.1937-25.09.1938
Letka 33
33rd Flight
01.10.1937-24.09.1938
Letka 51
51st Flight
01.10.1937-30.01.1938
Letka 62
62nd Flight
01.10.1937-24.09.1938
Výcviková rota 6
6th Training Company
31.12.1937-24.09.1938
Velitelství dělostřelectva 7. divise
7th Division Artillery Command
12.09.1938-21.10.1938
Ústředna hlásné služby "K"
Reporting Service Center "K"
14.09.1938-24.09.1938
2. rychlá divise, velitelství
Headquarters of the 2nd Rapid Division
14.09.1938-28.09.1938
2. rychlá divise, velitelství
Headquarters of the 2nd Rapid Division
14.09.1938-28.09.1938
2. rychlá divise, štáb
Staff of the 2nd Rapid Division
15.09.1938-24.09.1938
III. prapor /středních tanků/ pluku útočné vozby 2
3rd Battalion /Medium Tanks/ of the 2nd Armoured Regiment
19.09.1938-25.09.1938
Letka 52
52nd Flight
23.09.1938-24.09.1938
Smíšený přezvědný oddíl 36, velitelství
Headquarters of the 36th Mixed Reconnaisance Battalion
24.09.1938-09.10.1938
1. oddělení /organisační/ štábu XIII. hraničního pásma
1st Section /Organisational/ of the Staff of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
2. oddělení /zpravodajské/ štábu XIII. hraničního pásma
2nd Section /Intelligence/ of the Staff of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
3. oddělení /operační/ štábu XIII. hraničního pásma
3rd Section /Operating/ of the Staff of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
4. oddělení /materiální/ štábu XIII. hraničního pásma
4th Section /Logistic/ of the Staff of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Letecká skupina štábu XIII. hraničního pásma
Air Force Section of the Staff of the 13th Border Zone
24.09.1938-25.09.1938
Letka 33
33rd Flight
24.09.1938-25.09.1938
Letka 35
35th Flight
24.09.1938-09.10.1938
Pomocná kancelář velitelství XIII. hraničního pásma
Auxiliary Office of the Headquarters of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Velitelství XIII. hraničního pásma
Headquarters of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Velitelství dělostřelectva XIII. hraničního pásma
Artillery Headquarters of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Velitelství telegrafního vojska XIII. hraničního pásma
Signal Troops Headquarters of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Velitelství ženijního vojska XIII. hraničního pásma
Engineer Troops Headquarters of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Úřad automobilní služby XIII. hraničního pásma
Car Service Office of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Úřad duchovní služby XIII. hraničního pásma
Religious Service Office of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Úřad intendanční služby XIII. hraničního pásma
Supply Service Office of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Úřad polní poštovní služby XIII. hraničního pásma
Field Mail Service Office of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Úřad remontní služby XIII. hraničního pásma
Remont Service Office of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Úřad služby silniční dopravy XIII. hraničního pásma
Road Transport Service Office of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Úřad veterinářské služby XIII. hraničního pásma
Veterinary Service Office of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Úřad zbrojní služby XIII. hraničního pásma
Armament Service Office of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Úřad zdravotnické služby XIII. hraničního pásma
Health Service Office of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Štáb XIII. hraničního pásma
Staff of the 13th Border Zone
24.09.1938-09.10.1938
Štábní automobilní kolona 63
63rd Staff Car Column
24.09.1938-09.10.1938
Štábní rota 63
63rd Staff Company
25.09.1938-28.09.1938
Cvičná letka leteckého pluku 2
Training Flight of the 2nd Air Regiment
25.09.1938-22.10.1938
Letecká povětrnostní stanice 6
6th Air Weather Station
25.09.1938-22.10.1938
Náhradní peruť leteckého pluku 2
Depot Squadron of the 2nd Aviation Regiment
25.09.1938-11.10.1938
Velitelství IV. sborové oblasti
Headquarters of the 4th Corps Area
26.09.1938-DD.10.1938
I. těžký dělostřelecký oddíl /motorisovaný/ pluku 302
1st Heavy Artillery Battalion /Motorised/ of the 302nd Regiment
26.09.1938-DD.10.1938
II. těžký dělostřelecký oddíl /motorisovaný/ pluku 302
2nd Heavy Artillery Battalion /Motorised/ of the 302nd Regiment
26.09.1938-27.09.1938
Letka 102 /kurýrní/
102nd Flight /Courier/
26.09.1938-DD.10.1938
Skupina těžkého dělostřelectva 2, velitelství
Headquarters of the 2nd Heavy Artillery Group
27.09.1938-31.10.1938
1. náhradní rota pěšího pluku 6
1st Depot Company of the 6th Infantry Regiment
27.09.1938-08.10.1938
1. oddělení /organisační/ štábu II. armády
1st Section /Organisational/ of the Staff of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
1. oddělení /organisační/ štábu IV. sboru
1st Section /Organisational/ of the Staff of the 4th Corps
27.09.1938-31.10.1938
2. náhradní rota pěšího pluku 6
2nd Depot Company of the 6th Infantry Regiment
27.09.1938-08.10.1938
2. oddělení /zpravodajské/ štábu II. armády
2nd Section /Intelligence/ of the Staff of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
2. oddělení /zpravodajské/ štábu IV. sboru
2nd Section /Intelligence/ of the Staff of the 4th Corps
27.09.1938-31.10.1938
3. náhradní rota pěšího pluku 6
3rd Depot Company of the 6th Infantry Regiment
27.09.1938-08.10.1938
3. oddělení /operační/ štábu II. armády
3rd Section /Operating/ of the Staff of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
3. oddělení /operační/ štábu IV. sboru
3rd Section /Operating/ of the Staff of the 4th Corps
27.09.1938-08.10.1938
4. oddělení /materiální/ štábu II. armády
4th Section /Logistic/ of the Staff of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
4. oddělení /materiální/ štábu IV. sboru
4th Section /Logistic/ of the Staff of the 4th Corps
27.09.1938-21.10.1938
Dopravní oddělení leteckého skladu 2
Transport Department of 2nd Aviation Warehouse
27.09.1938-21.10.1938
Dílenské oddělení leteckého skladu 2
Workshop Department of 2nd Aviation Warehouse
27.09.1938-DD.10.1938
Geodeticko-topografické oddělení 72
72nd Geodetic-topographic Section
27.09.1938-08.10.1938
II. armáda, velitelství
Headquarters of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
Letecká skupina štábu IV. sboru
Air Force Section of the Staff of the 4th Corps
27.09.1938-21.10.1938
Letecký sklad 2, velitelství
Headquarters of the 2nd Aviation Warehouse
27.09.1938-08.10.1938
Nižší polní soud II. armády
Lower Field Court of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
Nižší polní soud IV. sboru
Lower Field Court of the 4th Corps
27.09.1938-09.10.1938
Nižší polní soud XIII. hraničního pásma
Lower Field Court of the 13th Border Zone
27.09.1938-31.10.1938
Náhradní kulometná rota pěšího pluku 6
Depot Machine-gun Company of the 6th Infantry Regiment
27.09.1938-31.10.1938
Náhradní pomocná rota pěšího pluku 6
Depot Auxiliary Company of the 6th Infantry Regiment
27.09.1938-31.10.1938
Náhradní prapor pěšího pluku 6
Depot Battalion of the 6th Infantry Regiment
27.09.1938-31.10.1938
Náhradní technická rota pěšího pluku 6
Depot Technical Company of the 6th Infantry Regiment
27.09.1938-08.10.1938
Oddíl polního četnictva II. armády
Division of the Field Gendarmerie of the 2nd Army
27.09.1938-09.10.1938
Oddíl polního četnictva XIII. hraničního pásma
Division of the Field Gendarmerie of the 13th Border Zone
27.09.1938-DD.MM.RRRR
Polní pošta 6
6th Field Post Office
27.09.1938-08.10.1938
Polní věznice II. armády
Field Prisons of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
Polní věznice IV. sboru
Field Prisons of the 4th Corps
27.09.1938-09.10.1938
Polní věznice XIII. hraničního pásma
Field Prisons of the 13th Border Zone
27.09.1938-08.10.1938
Pomocná kancelář velitelství II. armády
Auxiliary Office of the Headquarters of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Pomocná kancelář štábu II. armády
Auxiliary Office of the Staff of the 1st Army
27.09.1938-21.10.1938
Pomocná letka leteckého skladu 2
Auxiliary Flight of 2nd Aviation Warehouse
27.09.1938-21.10.1938
Přejímací oddělení leteckého skladu 2
Receiving Department of 2nd Aviation Warehouse
27.09.1938-21.10.1938
Skladové oddělení leteckého skladu 2
Warehouse Department of 2nd Aviation Warehouse
27.09.1938-08.10.1938
Stan velitelství II. armády
Support the Headquarters of the 2nd Army
27.09.1938-09.10.1938
Topografické oddělení 63
63rd Topographic Section
27.09.1938-07.10.1938
Velitelství IV. sboru
Headquarters of the 4th Corps
27.09.1938-08.10.1938
Velitelství dělostřelectva II. armády
Artillery Headquarters of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
Velitelství dělostřelectva IV. sboru
Artillery Headquarters of the 4th Corps
27.09.1938-DD.10.1938
Velitelství etapy II. armády
Etappenformation Headquarters of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Velitelství letectva II. armády
Air Force Headquarters of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Velitelství telegrafního vojska II. armády
Signal Troops Headquarters of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
Velitelství telegrafního vojska IV. sboru
Signal Troops Headquarters of the 4th Corps
27.09.1938-08.10.1938
Velitelství ženijního vojska II. armády
Engineer Troops Headquarters of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
Velitelství ženijního vojska IV. sboru
Engineer Troops Headquarters of the 4th Corps
27.09.1938-08.10.1938
Vyšší polní soud II. armády
Higher Field Court of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
Vyšší polní soud IV. sboru
Higher Field Court of the 4th Corps
27.09.1938-09.10.1938
Vyšší polní soud XIII. hraničního pásma
Higher Field Court of the 13th Border Zone
27.09.1938-08.10.1938
Úřad automobilní služby II. armády
Car Service Office of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Úřad duchovní služby II. armády
Religious Service Office of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Úřad intendanční služby II. armády
Supply Service Office of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Úřad letecké služby II. armády
Air Service Office of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Úřad nižšího polního prokurátora II. armády
Lower Field Prosecutor\'s Office of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
Úřad nižšího polního prokurátora IV. sboru
Lower Field Prosecutor\'s Office of the 4th Corps
27.09.1938-09.10.1938
Úřad nižšího polního prokurátora XIII. hraničního pásma
Lower Field Prosecutor\'s Office of the 13th Border Zone
27.09.1938-08.10.1938
Úřad polní poštovní služby II. armády
Field Mail Service Office of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Úřad remontní služby II. armády
Remont Service Office of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Úřad služby silniční dopravy II. armády
Road Transport Service Office of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Úřad spojovací služby II. armády
Signal Service Office of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Úřad veterinářské služby II. armády
Veterinary Service Office of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Úřad vyššího polního prokurátora II. armády
Higher Field Prosecutor\'s Office of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
Úřad vyššího polního prokurátora IV. sboru
Higher Field Prosecutor\'s Office of the 4th Corps
27.09.1938-09.10.1938
Úřad vyššího polního prokurátora XIII. hraničního pásma
Higher Field Prosecutor\'s Office of the 13th Border Zone
27.09.1938-08.10.1938
Úřad zbrojní služby II. armády
Armament Service Office of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Úřad zdravotnické služby II. armády
Health Service Office of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Úřad ženijní služby II. armády
Engineer Service Office of the 2nd Army
27.09.1938-08.10.1938
Štáb II. armády
Staff of the 2nd Army
27.09.1938-07.10.1938
Štáb IV. sboru
Staff of the 4th Corps
27.09.1938-08.10.1938
Štábní automobilní kolona 72
72nd Staff Car Column
27.09.1938-08.10.1938
Štábní rota 72
72nd Staff Company
28.09.1938-13.10.1938
1. letka cvičné peruti II
1st Flight of the 2nd Training Squadron
28.09.1938-13.10.1938
2. letka cvičné peruti II
2nd Flight of the 2nd Training Squadron
28.09.1938-13.10.1938
Cvičná peruť II
2nd Training Squadron
28.09.1938-DD.MM.1938
Regulační komise IV
4th Regulatory Commission
30.09.1938-08.10.1938
Polní pošta 64
64th Field Post Office
30.09.1938-10.11.1938
Třídírna polních pošt 5
5th Field Post Sorting Office
DD.09.1938-07.10.1938
Topografické oddělení 54
54th Topographic Section
01.10.1938-22.10.1938
Letka 52
52nd Flight
04.10.1938-22.10.1938
Letka 5
5th Flight
11.10.1938-12.10.1938
1. oddělení /organisační/ štábu IV. sboru
1st Section /Organisational/ of the Staff of the 4th Corps
11.10.1938-12.10.1938
2. oddělení /zpravodajské/ štábu IV. sboru
2nd Section /Intelligence/ of the Staff of the 4th Corps
11.10.1938-12.10.1938
3. oddělení /operační/ štábu IV. sboru
3rd Section /Operating/ of the Staff of the 4th Corps
11.10.1938-12.10.1938
4. oddělení /materiální/ štábu IV. sboru
4th Section /Logistic/ of the Staff of the 4th Corps
11.10.1938-12.10.1938
Letecká skupina štábu IV. sboru
Air Force Section of the Staff of the 4th Corps
11.10.1938-12.10.1938
Nižší polní soud IV. sboru
Lower Field Court of the 4th Corps
11.10.1938-DD.MM.RRRR
Polní pošta 44
44th Field Post Office
11.10.1938-12.10.1938
Polní věznice IV. sboru
Field Prisons of the 4th Corps
11.10.1938-DD.10.1938
Smíšený přezvědný oddíl 36, velitelství
Headquarters of the 36th Mixed Reconnaisance Battalion
11.10.1938-DD.10.1938
Topografické oddělení 54
54th Topographic Section
11.10.1938-12.10.1938
Velitelství IV. sboru
Headquarters of the 4th Corps
11.10.1938-12.10.1938
Velitelství dělostřelectva IV. sboru
Artillery Headquarters of the 4th Corps
11.10.1938-12.10.1938
Velitelství telegrafního vojska IV. sboru
Signal Troops Headquarters of the 4th Corps
11.10.1938-12.10.1938
Velitelství ženijního vojska IV. sboru
Engineer Troops Headquarters of the 4th Corps
11.10.1938-12.10.1938
Vyšší polní soud IV. sboru
Higher Field Court of the 4th Corps
11.10.1938-12.10.1938
Úřad nižšího polního prokurátora IV. sboru
Lower Field Prosecutor\'s Office of the 4th Corps
11.10.1938-12.10.1938
Úřad vyššího polního prokurátora IV. sboru
Higher Field Prosecutor\'s Office of the 4th Corps
11.10.1938-12.10.1938
Štáb IV. sboru
Staff of the 4th Corps
12.10.1938-22.10.1938
1. oddělení /organisační/ štábu XIII. hraničního pásma
1st Section /Organisational/ of the Staff of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
2. oddělení /zpravodajské/ štábu XIII. hraničního pásma
2nd Section /Intelligence/ of the Staff of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
3. oddělení /operační/ štábu XIII. hraničního pásma
3rd Section /Operating/ of the Staff of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
4. oddělení /materiální/ štábu XIII. hraničního pásma
4th Section /Logistic/ of the Staff of the 13th Border Zone
12.10.1938-21.10.1938
Letecká pracovní rota 72
72nd Aviation Work Company
12.10.1938-22.10.1938
Letecká skupina štábu XIII. hraničního pásma
Air Force Section of the Staff of the 13th Border Zone
12.10.1938-21.10.1938
Letecký park 72, velitelství
Headquarters of the 72nd Aviation Park
12.10.1938-22.10.1938
Letka 14
14th Flight
12.10.1938-22.10.1938
Nižší polní soud XIII. hraničního pásma
Lower Field Court of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Oddíl polního četnictva XIII. hraničního pásma
Division of the Field Gendarmerie of the 13th Border Zone
12.10.1938-21.10.1938
Polní letecké dílny 4
4th Field Aviation Workshop
12.10.1938-21.10.1938
Polní letecké dílny 5
5th Field Aviation Workshop
12.10.1938-21.10.1938
Polní letecké dílny 6
6th Field Aviation Workshop
12.10.1938-22.10.1938
Polní věznice XIII. hraničního pásma
Field Prisons of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Pomocná kancelář velitelství XIII. hraničního pásma
Auxiliary Office of the Headquarters of the 13th Border Zone
12.10.1938-21.10.1938
Sloučené parkové dílny 72
72nd Merged Park Workshops
12.10.1938-22.10.1938
Velitelství XIII. hraničního pásma
Headquarters of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Velitelství dělostřelectva XIII. hraničního pásma
Artillery Headquarters of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Velitelství telegrafního vojska XIII. hraničního pásma
Signal Troops Headquarters of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Velitelství ženijního vojska XIII. hraničního pásma
Engineer Troops Headquarters of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Vyšší polní soud XIII. hraničního pásma
Higher Field Court of the 13th Border Zone
12.10.1938-21.10.1938
Záloha leteckého materiálu 72
72nd Backup of Aviation Material
12.10.1938-22.10.1938
Úřad automobilní služby XIII. hraničního pásma
Car Service Office of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Úřad duchovní služby XIII. hraničního pásma
Religious Service Office of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Úřad intendanční služby XIII. hraničního pásma
Supply Service Office of the 13th Border Zone
12.10.1938-16.10.1938
Úřad nižšího polního prokurátora XIII. hraničního pásma
Lower Field Prosecutor\'s Office of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Úřad polní poštovní služby XIII. hraničního pásma
Field Mail Service Office of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Úřad remontní služby XIII. hraničního pásma
Remont Service Office of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Úřad služby silniční dopravy XIII. hraničního pásma
Road Transport Service Office of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Úřad veterinářské služby XIII. hraničního pásma
Veterinary Service Office of the 13th Border Zone
12.10.1938-16.10.1938
Úřad vyššího polního prokurátora XIII. hraničního pásma
Higher Field Prosecutor\'s Office of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Úřad zbrojní služby XIII. hraničního pásma
Armament Service Office of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Úřad zdravotnické služby XIII. hraničního pásma
Health Service Office of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Štáb XIII. hraničního pásma
Staff of the 13th Border Zone
12.10.1938-22.10.1938
Štábní automobilní kolona 63
63rd Staff Car Column
12.10.1938-22.10.1938
Štábní rota 63
63rd Staff Company
15.10.1938-22.10.1938
III. peruť leteckého pluku 2, velitelství
Headquarters of the 3rd Squadron of the 2nd Aviation Regiment
15.10.1938-22.10.1938
Letka 33
33rd Flight
15.10.1938-22.10.1938
Letka 35
35th Flight
17.10.1938-21.10.1938
Letecká pracovní rota 74
74th Aviation Work Company
17.10.1938-21.10.1938
Letecký park 74, velitelství
Headquarters of the 74th Aviation Park
17.10.1938-21.10.1938
Sloučené parkové dílny 74
74th Merged Park Workshops
17.10.1938-21.10.1938
Záloha leteckého materiálu 74
74th Backup of Aviation Material
20.10.1938-21.10.1938
Letka 102 /kurýrní/
102nd Flight /Courier/
20.10.1938-21.10.1938
Polní letecké dílny 12
12th Field Aviation Workshop
22.10.1938-14.03.1939
IV. sbor
4th Corps
DD.10.1938-22.10.1938
Kanonová rota 86 /motorisovaná/
86th Gun Company /Motorised/ of the 2nd Rapid Division
31.10.1938-31.07.1938
Pěší pluk 6
6th Infantry Regiment
DD.10.1938-22.10.1938
Velitelství dělostřelectva 2. rychlé divise
Artillery Command of the 2nd Rapid Division
DD.10.1938-22.10.1938
Velitelství telegrafního vojska 2. rychlé divise
Signal Command of the 2nd Rapid Division
DD.10.1938-22.10.1938
Velitelství ženijního vojska 2. rychlé divise
Engineer Command of the 2nd Rapid Division
01.11.1938-01.04.1938
Rota doprovodných zbraní pěšího pluku 6
Heavy Weapons Company of the 6th Infantry Regiment
15.11.1938-16.11.1938
Polní letecké dílny 10
10th Field Aviation Workshop
15.11.1938-16.11.1938
Polní letecké dílny 11
11th Field Aviation Workshop
16.11.1938-18.11.1938
IV. peruť leteckého pluku 2, velitelství
Headquarters of the 4th Squadron of the 2nd Aviation Regiment
16.11.1938-18.11.1938
Letka 36
36th Flight
16.11.1938-18.11.1938
Letka 51
51st Flight
17.03.1939-21.04.1939
I. skupina Stíhací eskadry 331
1st Group of the 331st Fighter Wing
01.05.1939-26.08.1939
I. skupina Těžké stíhací eskadry 76
1st Group of the 76th Heavy Fighter Wing
01.05.1939-01.05.1939
II. skupina Těžké stíhací eskadry 141
2nd Group of the 141st Heavy Fighter Wing
21.09.1939-24.09.1939
I. skupina Stíhací eskadry 77
1st Group of the 77th Fighter Wing
03.11.1939-10.11.1939
Velitelství náhradních jednotek 2./V
Command of Replacement Troops 2./V
10.11.1939-16.01.1940
165. divize
165th Division
11.04.1942-17.05.1942
I. skupina Stíhací eskadry 52
1st Group of the 52nd Fighter Wing
DD.03.1945-DD.05.1945
Noční bitevní skupina 4
4th Night Ground Attack Group
01.05.1945-05.05.1945
II. skupina Stíhací eskadry 77
2nd Group of the 77th Fighter Wing
25.05.1945-01.10.1947
7. divise
7th Division
25.05.1945-01.10.1947
VI. sbor
VI Corps
25.05.1945-01.10.1947
Velitelství dělostřelectva 7. divise
7th Division Artillery Command
25.05.1945-01.10.1947
Velitelství dělostřelectva VI. sboru
VI Corps Artillery Command
01.06.1945-01.10.1947
Dělostřelecké učiliště
Artillery School
01.06.1945-01.10.1947
Dělostřelecký pluk 153
153rd Artillery Regiment
01.06.1945-01.10.1945
Náhradní prapor pěšího pluku 6
Replacement Battalion of the 6th Infantry Regiment
01.06.1945-01.10.1945
Pěší pluk 6
6th Infantry Regiment
01.06.1945-01.10.1945
Pěší prapor I/6
1st Infantry Battalion of the 6th Infantry Regiment
01.06.1945-01.10.1945
Pěší prapor II/6
2nd Infantry Battalion of the 6th Infantry Regiment
01.06.1945-01.10.1945
Pěší prapor III/6
3rd Infantry Battalion of the 6th Infantry Regiment
01.07.1945-01.10.1945
3. těžká dělostřelecká brigáda
3rd Heavy Artillery Brigade
01.08.1945-30.11.1945
Letištní peruť Olomouc
Air Base Squadron Olomouc
15.08.1945-01.10.1945
Dělostřelecký oddíl 307
307th Artillery Division
15.09.1945-01.10.1947
13. tanková brigáda
13th Tank Brigade
01.10.1945-11.11.1946
22. dělostřelecká brigáda
22nd Artillery Brigade
01.10.1945-01.11.1946
3. pěší brigáda
3rd Infantry Brigade
01.10.1945-01.11.1950
Automobilní prapor 6
6th Automobile Battalion
01.10.1945-DD.MM.1946
Dělostřelecký oddíl I/101
1st Artillery Battalion of the 101st Artillery Regiment
01.10.1945-DD.MM.1946
Dělostřelecký oddíl II/101
2nd Artillery Battalion of the 101st Artillery Regiment
01.10.1945-DD.MM.1946
Dělostřelecký pluk 101
101st Artillery Regiment
01.10.1945-01.10.1947
Dělostřelecký pluk 306
306th Artillery Regiment
01.10.1945-DD.MM.1948
Dělostřelecký pluk 7
7th Artillery Regiment
01.10.1945-01.09.1947
Jezdecká korouhev 3
3rd Cavalry Guidon
01.10.1945-01.10.1947
Náhradní oddíl dělostřeleckého pluku 101
Replacement Battalion of the 101st Artillery Regiment
30.11.1945-29.01.1946
Pomocná peruť III
3rd Auxiliary Squadron
DD.11.1945-01.10.1947
Dělostřelecká baterie 43
Artillery Battery of the 43rd Infantry Battalion
DD.11.1945-01.10.1947
Kulometná rota 5/43
5th Machine Gun Company of the 43rd Infantry Battalion
DD.11.1945-01.10.1947
Náhradní rota 43
Replacement Company of the 43rd Infantry Battalion
DD.11.1945-01.10.1947
Pěší prapor 43 /motorisovaný/
43rd Infantry Battalion /Motorised/
DD.11.1945-01.10.1947
Pěší rota 1/43
1st Infantry Company of the 43rd Infantry Battalion
DD.11.1945-01.10.1947
Pěší rota 2/43
2nd Infantry Company of the 43rd Infantry Battalion
DD.11.1945-01.10.1947
Pěší rota 3/43
3rd Infantry Company of the 43rd Infantry Battalion
DD.11.1945-01.10.1947
Rota těžkých zbraní 6/43
6th Heavy Weapons of the 43rd Infantry Battalion
DD.11.1945-01.10.1947
Samopalná rota 4/43
4th Submachine Gun Company of the 43rd Infantry Battalion
DD.11.1945-01.10.1947
Velitelská rota 43
Command Company of the 43rd Infantry Battalion
00.01.1946-01.10.1949
21. dělostřelecká brigáda
21st Artillery Brigade
01.01.1946-01.09.1948
Dělostřelecký pluk 55
55th Artillery Regiment
29.01.1946-30.09.1947
Školní peruť III
3rd School Squadron
26.02.1946-01.05.1950
Pilotní škola III
3rd Pilot School
04.09.1946-DD.03.1948
Pohraniční prapor II/3
2nd Border Guard Battalion
01.10.1946-01.10.1949
Výcvikový prapor zvláštních bojových prostředků
Special Combat Equipment Training Battalion
DD.MM.1946-01.10.1947
8. dělostřelecká brigáda
8th Artillery Brigade
24.09.1947-01.11.1950
Tankový sbor
Tank Corps
01.10.1947-01.10.1949
6. dělostřelecká brigáda
6th Artillery Brigade
01.10.1947-01.11.1950
Dělostřelecká baterie 6
Artillery Battery of the 6th Infantry Battalion
01.10.1947-01.11.1950
Dělostřelecký oddíl 16
16th Artillery Division
01.10.1947-01.10.1949
Dělostřelecký oddíl 306
306th Artillery Division
01.10.1947-01.10.1949
Dělostřelecký oddíl 315
315th Artillery Division
01.10.1947-01.12.1950
Dělostřelecký pluk 152
152nd Artillery Regiment
01.10.1947-01.11.1950
Kulometná rota 5/6
5th Machine Gun Company of the 6th Infantry Battalion
01.10.1947-01.11.1950
Motorisovaná brigáda
Motorised Brigade
01.10.1947-01.11.1950
Náhradní rota 6
Replacement Company of the 6th Infantry Battalion
01.10.1947-01.10.1949
Pěší prapor 6 /motorisovaný/
6th Infantry Battalion /Motorised/
01.10.1947-01.11.1950
Pěší rota 1/6
1st Infantry Company of the 6th Infantry Battalion
01.10.1947-01.11.1950
Pěší rota 2/6
2nd Infantry Company of the 6th Infantry Battalion
01.10.1947-01.11.1950
Pěší rota 3/6
3rd Infantry Company of the 6th Infantry Battalion
01.10.1947-01.11.1950
Rota těžkých zbraní 6/6
6th Heavy Weapons Company of the 6th Infantry Battalion
01.10.1947-01.11.1950
Samopalná rota 4/6
4th Submachine Gun Company of the 6th Infantry Battalion
01.10.1947-01.11.1950
Velitelská rota 6
Command Company of the 6th Infantry Battalion
01.10.1947-01.11.1950
Velitelství dělostřelectva tankového sboru
Tank Corps Artillery Command
01.10.1947-01.05.1950
Školní základna III
3rd School Air Base
01.10.1949-DD.MM.1951
III. školní oddíl
3rd School Division
01.10.1949-DD.MM.1951
IV. školní oddíl
4th School Division
01.10.1949-01.01.1950
Prapor zvláštních bojových prostředků 103
103rd Special Combat Equipment Battalion
01.10.1949-01.11.1950
Pěší pluk 6 /motorisovaný/
6th Infantry Regiment /Motorised/
01.10.1949-DD.08.1951
Škola leteckých mechaniků
Military Aircraft Mechanics School
01.01.1950-01.12.1950
Chemický prapor 103
103rd Chemical Battalion
01.05.1950-15.03.1951
Pilotní škola I
1st Pilot School
01.05.1950-15.01.1951
Školní základna I
1st School Air Base
01.08.1950-01.11.1950
Rota kulometů proti letadlům 16
16th Anti-Aircraft Machine Gun Company
01.08.1950-01.08.1957
Učilište protivzdušné obrany
Air Defence School
01.10.1950-01.11.1950
14. divise
14th Division
01.10.1950-01.01.1951
Velitelství dělostřelectva 14. divise
14th Division Artillery Command
01.11.1950-01.01.1951
14. divise /pěší/
14th Division /Infantry/
01.12.1950-01.10.1951
152. protiletadlový pluk
152nd Anti-Aircraft Regiment
01.12.1950-01.12.1951
6. zbrojnice
6th Armory
DD.MM.1950-01.01.1951
Dělostřelecký pluk 4
4th Artillery Regiment
01.01.1951-01.05.1951
14. automobilní rota
14th Automobile Company
01.01.1951-01.11.1955
14. chemická četa
14th Chemical Platoon
01.01.1951-01.05.1951
14. protiletadlová baterie
14th Anti-Aircraft Battery
01.01.1951-01.05.1951
14. pěší divize
14th Infantry Division
01.01.1951-01.05.1966
14. spojovací prapor
14th Signal Battalion
01.01.1951-01.09.1966
14. ženijní prapor
14th Engineer Battalion
01.01.1951-01.01.1953
2. letecké operační středisko
2nd Air Operation Centre
01.01.1951-01.08.1951
4. dělostřelecký pluk
4th Artillery Regiment
01.01.1951-01.05.1951
4. pěší pluk
4th Infantry Regiment
01.01.1951-DD.MM.1952
Letecké dílny 2. letecké technické divize
Air Workshop of 2nd Air Technical Division
01.01.1951-01.01.1953
Pomocné velitelské stanoviště
Auxiliary Command Post
15.01.1951-01.11.1954
2. obvod protiletadlové obrany státního území
2nd Anti-Aircraft District of State Territory
15.01.1951-15.03.1951
24. letecká základna
24th Air Base
15.01.1951-01.11.1954
Pomocné velitelské stanoviště 2. obvodu protiletadlové obrany státního území
Auxiliary Command Post of the 2nd District State Air Defense
15.01.1951-01.11.1954
Spojovací rota
Signal Company of the 2nd Anti-Aircraft District of State Territory
15.01.1951-01.11.1954
Velitelská baterie
Command Battery of the 2nd Anti-Aircraft District of State Territory
15.03.1951-DD.MM.1955
1. letecký školní pluk
1st Air School Regiment
15.03.1951-DD.MM.1955
24. letištní prapor
24th Air Base Battalion
01.04.1951-DD.MM.1953
5. skladový objekt letecké munice
5th Air Ammunition Storage Facility
01.05.1951-01.11.1955
14. automobilní prapor
14th Automobile Battalion
01.05.1951-01.10.1958
14. mechanizovaná divize
14th Mechanized Division
01.05.1951-DD.MM.1959
14. protiletadlový oddíl
14th Anti-Aircraft Battalion
01.05.1951-09.05.1955
4. mechanizovaný pluk
4th Mechanized Regiment
01.09.1951-01.11.1955
64. minometný pluk
64th Mortar Regiment
01.10.1951-01.11.1954
157. hlásný prapor
157th Observation Warning Battalion
01.10.1951-07.03.1953
192. protiletadlový oddíl
192nd Anti-Aircraft Division
01.10.1951-01.10.1953
3. vidová hlásná rota
3d Observation Warnig Company
01.12.1951-01.09.1969
6. dělostřelecká základna
6th Artillery Base
DD.MM.1951-DD.MM.1953
2. okruhový chemický sklad
2nd District Chemical Store
DD.MM.1951-DD.MM.RRRR
Výcvikový prapor autořidičů letectva
Air Force Drivers Training Battalion
DD.MM.1952-DD.MM.1957
Ústřední dílny leteckého týlu
Central Air Rear Workshop Olomouc
01.01.1953-01.03.1955
1. pomocné velitelské stanoviště
1st Auxiliary Command Post
01.11.1953-01.11.1954
Praporní škola 157. hlásného praporu
Battalion School of 157th Observation Warning Battalion
DD.MM.1953-DD.MM.1955
24. radiotechnická četa letecké zabezpečovací služby II. třídy
24th Electronic Air Support Devices Platoon 2nd Class
01.11.1954-15.06.1955
157. hlásný pluk
157th Observation Warning Regiment
01.11.1954-01.10.1957
2. obvod protivzdušné obrany státu
2nd State Air Defense District
01.11.1954-01.03.1955
Oblastní dispečerská služba Morava
Regional Traffic Control Service Moravia
01.11.1954-15.06.1955
Plukovní škola 157. hlásného pluku
Regimental School of 157th Observation Warning Regiment
01.11.1954-01.10.1957
Pomocné velitelské stanoviště 2. obvodu protivzdušné obrany státu
Auxiliary Command Post of the 2nd District State Air Defense
01.11.1954-01.03.1955
Spojovací rota
Signal Company of the 2nd State Air Defense District
01.11.1954-01.03.1955
Velitelská baterie
Command Battery (Command Headquarters of 2nd State Air Defense District Olomouc)
01.11.1954-15.06.1955
Ústředna hlásné služby
Headquarters Observation Warning Service of 157th Observation Warning Regiment
DD.MM.1954-DD.MM.1966
14. zdravotnický prapor
14th Medical Battalion
09.05.1955-01.10.1958
52. mechanizovaný pluk
52nd Mechanized Regiment
15.06.1955-01.07.1957
157. radiotechnický pluk
157th Electronic Regiment
15.06.1955-DD.09.1957
Plukovní hláska
Regimental Post of 157th Electronic Regiment
15.06.1955-01.10.1957
Plukovní škola 157. radiotechnického pluku
Regimental School of 157th Electronic Regiment
15.06.1955-01.06.1957
Spojovací rota
Signal Company
01.11.1955-01.09.1961
14. automobilní rota
14th Automobile Company
01.11.1955-01.10.1958
14. četa chemické ochrany
14th Chemical Defence Platoon
DD.MM.1955-DD.MM.1968
1. letecký stavební prapor
1st Air Force Construction Battalion
01.03.1957-01.10.1957
Provozní prapor
Operating Battalion of the 2nd State Air Defense District
01.06.1957-dd.09.1957
Plukovní velitelské stanoviště
Regimental Command Post of 157th Electronic Regiment
01.06.1957-01.10.1958
Provozní rota
Operation Company
01.08.1957-DD.MM.RRRR
Oblastní letecké dispečerské stanoviště Morava
Regional Air Traffic Control Station Moravia
01.10.1957-01.10.1957
2. spojovací pluk
2nd Signal Regiment
01.10.1957-15.07.1958
4. střelecký sbor
4th Rifle Corps
01.10.1957-DD.MM.RRRR
Oblastní povětrnostní sběrné středisko Morava
Regional Weather Collecting Centre Moravia
DD.MM.1957-31.10.1992
12. železniční stavební prapor
12th Railways Construction Battalion
DD.MM.1957-DD.MM.1959
Letecké opravny Olomouc
Air Repair Olomouc
01.10.1958-01.09.1962
14. motostřelecká divize
14th Motor Rifle Division
01.10.1958-31.08.1961
14. prapor technického zabezpečení
14th Technical Supply Battalion
01.10.1958-01.09.1966
14. rota chemické ochrany
14th Chemical Defence Company
01.10.1958-01.09.1962
52. motostřelecký pluk
52nd Motor Rifle Regiment
01.09.1961-01.09.1978
14. automobilní prapor
14th Car Battalion
01.09.1961-01.09.1969
Rota záložního spojovacího uzlu
Reserve Signal Noid Company of the 22th Signal Battalion
01.09.1961-DD.MM.RRRR
Výcviková rota / Praporní poddůstojnická škola
Training Company / Battalion Non-commissioned officer School of the 22th Signal Battalion
01.09.1961-01.09.1969
Záložní velitelské stanoviště
Reserve Command Post of the 2nd State Air Defense Corps
01.09.1961-01.09.1962
Ústřední ženijní opravna Olomouc
Central Engineer Repair Olomouc
01.10.1961-01.09.1966
14. průzkumná dělostřelecká baterie
14th Reconnaissance Artillery Battery
01.10.1961-01.09.1966
14. technické opravny
14th Technical Workshop
01.09.1962-15.10.1968
12. vrtulníkový pluk
12th Helicopter Regiment
01.09.1962-01.09.1966
14. tanková divize
14th Tank Division
01.09.1962-15.10.1968
18. prapor radiotechnického zabezpečení
18th Electronic Support Battalion
01.09.1962-DD.MM.1968
2. letištní prapor
2nd Air Base Battalion
01.09.1962-01.09.1969
Opravárenský závod 042
Repair Plant 042
01.10.1962-01.09.1963
18. rota pozemního zabezpečení navigace
18th Ground Support Navigation Company
01.09.1963-01.09.1969
5. letecká technická divize
5th Air Technical Division
01.09.1964-DD.MM.1964
331. vrtulníkový roj
331st Helicopter Flight
01.09.1964-01.09.1969
40. prapor spojení a radiotechnického zabezpečení
40th Signal and Radiotechnical Services Battalion
01.09.1964-01.09.1969
46. dopravní výsadková letecká divize
46th Transport Airborne Division
01.09.1966-01.09.1969
Silniční sbor
Road Corps
DD.08.1968-DD.MM.1990
28. armádní sbor
28th Army Corps
00.10.1968-01.09.1969
8. železniční stavební pluk
8th Railways Construction Regiment
DD.10.1968-01.05.1969
92. silniční stavební prapor
92nd Road Construction Battalion
DD.10.1968-01.05.1969
93. silniční stavební prapor
93rd Road Construction Battalion
01.09.1969-01.11.1987
10. železniční stavební prapor
10th Railways Construction Battalion
01.09.1969-DD.MM.RRRR
2. spojovací rota
2nd Signal Company of the Reserve Command Post
01.09.1969-01.09.1975
5. výcvikový letištní prapor
5th Training Air Base Battalion
01.09.1969-31.10.1992
6. výzbrojní základna
6th Armament Base
01.09.1969-01.09.1975
7. výcvikový letištní prapor
7th Training Air Base Battalion
01.09.1969-01.07.1989
Opravárenská základna 042
Repair Base 042
01.09.1969-01.05.1991
Záložní velitelské stanoviště
Reserve Command Post of the 2nd State Air Defense Division
DD.MM.1970-DD.MM.1979
1. letecký stavební prapor
1st Air Force Construction Battalion
01.09.1975-31.12.1992
2. výcvikové středisko letectva
2nd Air Force Training Center
01.09.1978-31.12.1984
103. automobilní pluk
103rd Car Regiment
01.10.1982-01.10.1990
10. armádní spojovací a radiotechnického zabezpečení opravna
10th Army Repair Signals and Electronic Support
01.11.1983-31.12.1992
Dílna pro opravy techniky radiotechnického zabezpečení
Workshop for Repair Equipment Electronic Support
31.12.1984-01.04.1992
1. automobilní brigáda
1st Car Brigade
01.11.1987-31.10.1992
31. železniční brigáda
31st Railway Brigade
01.11.1987-31.10.1992
31. železniční stavební prapor
31st Railway Construction Battalion
01.10.1990-31.12.1992
10. opravna techniky spojovací a radiotechnického zabezpečení
10th Signals and Electronic Support Equipment Repair
01.05.1991-31.12.1992
Záložní velitelské stanoviště
Reserve Command Post of the 2nd Air Defense Division
01.01.1992-31.12.1992
2. radiační středisko
2nd Radiation Center
01.03.1992-31.12.1992
2. provozní prapor
2nd Operating Battalion
01.03.1992-31.12.1992
Vojenské velitelství Střed
Military Command Center
01.04.1992-31.12.1992
2. brigáda materiálního zabezpečení
2nd Supply Brigade
31.10.1992-31.12.1992
2. výzbrojní základna
2nd Armament Base
31.10.1992-31.12.1992
82. železniční brigáda
82nd Railway Brigade
01.01.1993-01.11.1993
10. armádní spojovací a radiotechnického zabezpečení opravna
10th Army Repair Signals and Electronic Support
01.01.1993-01.06.1993
10. opravna techniky spojovací a radiotechnického zabezpečení
10th Signals and Electronic Support Equipment Repair
01.01.1993-31.12.1993
2. brigáda materiálního zabezpečení
2nd Supply Brigade
01.01.1993-31.10.1997
2. provozní prapor
2nd Operating Battalion
01.01.1993-31.03.1994
82. železniční brigáda
82nd Railway Brigade
01.01.1993-31.05.1993
Dílna pro opravy techniky radiotechnického zabezpečení
Workshop for Repair Equipment Electronic Support
01.01.1993-31.03.1994
Vojenské velitelství Střed
Military Command Center
01.06.1993-30.11.1994
4. opravárenská základna techniky spojovací a radiotechnického zabezpečení
4th Repair Resource Signals and Electronic Support Base Olomouc
01.06.1993-31.08.1997
Opravna prostředků radiotechnického zabezpečení
Electronic Support Devices Repair Shop
01.06.1993-30.11.1994
Opravna spojovací techniky
Signals Equipment Repair Shop
DD.MM.1993-DD.MM.1995
2. radiační středisko
2nd Radiation Center
01.01.1994-01.01.2000
Ústřední chemická základna
Chemical Central Base
01.12.1994-31.08.1997
52. opravárenská základna prostředků velení
52th Repair Resource Base Command Olomouc
01.07.1997-30.09.2000
32. výcvikový prapor
32nd Training Battalion
01.09.1997-31.12.2003
Opravna prostředků radiotechnického zabezpečení letectva - pobočka Olomouc
Air Force Electronic Support Devices Repair Shop- Branch Olomouc
01.11.1997-31.03.2004
1. provozní prapor
1st Support Battalion
01.11.1997-30.06.2004
75. záchranná a výcviková základna
75th Rescue and Training Base
01.11.1997-30.12.1999
Velitelství pozemního vojska
Ground Troops Command
DD.MM.1997-30.11.2003
1. středisko monitorování radiační a chemické situace
1st Radiation and Chemical Situation Monitoring Center
31.12.1999-30.11.2003
Velitelství pozemních sil
Ground Forces Command
01.01.2000-30.06.2004
Ústřední základna vojenské techniky
Military Vehicles Central Base
01.12.2003-DD.MM.RRRR
Velitelství společných sil
Joint Forces Command
01.04.2004-31.12.2013
104. zabezpečovací prapor
104th Support Battalion
01.04.2004-30.09.2008
156. záchranný prapor
156th Rescue Battalion
01.01.2005-11.07.2010
6. polní nemocnice
6th Field Hospital
01.10.2008-DD.MM.RRRR
153. ženijní prapor
153rd Engineer Battalion
01.10.2008-30.11.2013
Samostatná záchranná rota Olomouc
Separate Rescue Company Olomouc
01.10.2013-DD.MM.RRRR
Opravna leteckých radionavigačních systémů
Aviation Radionavigation System Repair Shop
01.11.2013-DD.MM.RRRR
103. centrum CIMIC/PSYOPS
103rd CIMIC/PSYOPS Center
01.07.2016-DD.MM.RRRR
Centrum podpory speciálních sil
Special Forces Support Centre
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
11. zdravotnický prapor
11th Medical Battalion
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
2. zeměbranecká jezdecká brigáda
2nd Landwehr Cavalry Brigade
DD.MM.RRRR-DD.08.1914
5. pěší divize
5th Infantry Division
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Dragounský pluk č. 12
12th Dragoon Regiment
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Oblastní letecké dispečerské stanoviště Morava
Regional Air Traffic Control Station Morava
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Zeměbranecký division polních houfnic č. 46
Field Artillery Howitzer Division No. 46
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.olomouc.eu/phprs/
https://cs.wikipedia.org/wiki/Olomouc
URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#391730Verze : 0
Olomouc (Olmütz)


V období 1.republiky sídlo dvou politických a jednoho soudního okresu.


Sčítání lidu v roce 1930: 66 440 obyvatel (z toho 47 861 osob národnosti československé, 1 215 osob národnosti maďarské, 15 017 osob národnosti německé, 146 osob národnosti polské, 304 osob národnosti ruské, 20 osob národnosti srbochorvatské a 917 osob národnosti židovské).


Posádka byla ustanovena v r. 1918.


Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
velitelství Čtvrtého sboru (od října 1935),
velitelství Sedmé divise (leden 1920 – leden 1938),
velitelství Sedmé pěší divise (od ledna 1938),
Velitelství dělostřelectva sedmé divise (červenec 1920 – prosinec 1921),
velitelství Třinácté pěší brigády (leden 1920 – prosinec 1937),
velitelství Sedmé polní dělostřelecké brigády (prosinec 1921 – prosinec 1937),
velitelství Hrubé dělostřelecké brigády (prosinec 1920 – srpen 1921),
velitelství Druhé těžké dělostřelecké brigády (říjen 1920 – únor 1921),
Pěší pluk 6 (od října 1920),
Pěší pluk 27 (září 1920 – září 1933),
III. prapor Pěšího pluku 27 (říjen 1935 – září 1938),
náhradní prapor Horského pěšího pluku 3 (leden 1920 – prosinec 1920),
náhradní rota Hraničářského praporu 7 (od ledna 1920),
Cyklistický prapor 2 (září 1933 – listopad 1935),
náhradní rota Cyklistického praporu 2 (od listopadu 1935),
Pluk útočné vozby 2 (září 1935 – červenec 1937),
II. prapor Pluku útočné vozby 3 (květen 1937 – září 1938),
III. prapor Pluku útočné vozby 3 (květen 1937 – září 1938),
Lehký dělostřelecký pluk 7 (červenec 1920 – leden 1923),
Dělostřelecký pluk 7 (od ledna 1923),
baterie Lehkého dělostřeleckého pluku 8 (červenec 1920 – září 1920),
baterie Lehkého dělostřeleckého pluku 53 (říjen 1921 – leden 1923),
baterie Dělostřeleckého pluku 53 (leden 1923 – říjen 1932),
Hrubý dělostřelecký pluk 107 (červenec 1920 – leden 1923),
Dělostřelecký pluk 107 (od ledna 1923),
náhradní baterie Hrubého dělostřeleckého pluku 126 (červenec 1920 – leden 1923),
náhradní baterie Dělostřeleckého pluku 126 (leden 1923 – říjen 1929),
II. oddíl Protiletadlového dělostřeleckého pluku 151 (červen 1922 – leden 1923),
II. oddíl Dělostřeleckého pluku 151 (leden 1923 – leden 1924),
Dělostřelecký oddíl 152 (leden 1924 – říjen 1924),
Dělostřelecký pluk 152 (od října 1924),
baterie Horského dělostřeleckého oddílu 256 (červenec 1920 – září 1920),
Horský dělostřelecký oddíl 257 (červenec 1920 – leden 1923),
Dělostřelecký oddíl 257 (leden 1923 – říjen 1932),
baterie Horského dělostřeleckého oddílu 258 (červenec 1920 – září 1920),
Těžký houfnicový pluk 302 (červenec 1920 – leden 1923),
Dělostřelecký pluk 302 (od ledna 1923),
baterie Těžkého houfnicového pluku 304 (leden 1921 – únor 1921),
Dělostřelecká měřičská rota (leden 1921 – březen 1932),
Dělostřelecký oddíl 401 (duben 1936 – prosinec 1937),
Dělostřelecký pluk 401 (od prosince 1937),
Instrukční dělostřelecký oddíl (září 1933 – říjen 1935),
Instrukční dělostřelecký pluk (od října 1935),
Automobilní rota 7 (únor 1921 – říjen 1936),
Automobilní prapor 6 (od října 1936),
Remontní baterie 7 (od října 1936),
Letecký pluk 2 (od září 1920),
letka Leteckého pluku 5 (říjen 1931 – březen 1936),
Balonový oddíl (srpen 1920 – srpen 1924),
Hlavní letecká povětrnostní stanice 2 (prosinec 1921 – září 1925),
Letecká povětrnostní stanice 10 (září 1925 – duben 1930),
Letecká povětrnostní stanice 6 (od dubna 1930),
Jezdecký pluk 2 (září 1920 – leden 1936),
Dragounský pluk 2 (od ledna 1936),
Vozatajská rota 7 (září 1923 – září 1933),
Divisní zbrojnice 7 (září 1920 – duben 1922),
Divisní zbrojní dílny 7 (září 1920 – duben 1922),
Divisní zbrojnice 7 (duben 1922 – leden 1928),
Zemská zbrojnice II (leden 1928 – leden 1937),
Sborová zbrojnice 4 (od ledna 1937),
Hlavní letecké skladiště (červenec 1920 – říjen 1921),
Hlavní vzduchoplavecký sklad (říjen 1921 – listopad 1923),
Hlavní letecký sklad (listopad 1923 – leden 1932),
Zemský letecký sklad II (leden 1932 – leden 1937),
Letecký sklad 2 (od ledna 1937),
Hlavní vzduchoplavecké dílny (říjen 1921 – listopad 1923),
Hlavní letecké dílny (listopad 1923 – leden 1932),
Ústřední ženijní zbrojnice (červen 1919 – únor 1922),
Hlavní ženijní sklad (únor 1922 – leden 1937),
Ženijní sklad 1 (od ledna 1937),
Vojenská stavební odbočka 7 (leden 1920 – leden 1937),
Stavební ředitelství čtvrtého sboru (od ledna 1937),
Divisní nemocnice 7 (březen 1922 – leden 1937),
Sborová nemocnice 7 (od ledna 1937),
Vojenská zásobárna 7 (červen 1920 – duben 1923),
Divisní zásobárna 7 (duben 1923 – leden 1924),
Divisní proviantní sklad 7 (leden 1924 – leden 1937),
Sborový proviantní sklad 7 (od ledna 1937),
Vojenská hříbárna Olomouc (leden 1920 – listopad 1921),
Velitelství evidence koňstva 7 (od dubna 1922),
Velitelství evidence motorových vozidel v Olomouci (únor 1921 – leden 1937),
Velitelství evidence motorových vozidel 4 (od ledna 1937),
Doplňovací okresní velitelství Olomouc (od října 1919),
Divisní soud Olomouc (od ledna 1919),
Brigádní soud Olomouc (od ledna 1919),
Úřad vojenského prokurátora Olomouc (od května 1920),
Úřad funkcionáře vojenského prokurátora Olomouc (od května 1920),
Vojenský chemický ústav (od ledna 1928),
Dělostřelecké učiliště (září 1921 – březen 1922),
Učiliště pro dělostřelectvo (březen 1922 – říjen 1928),
Dělostřelecké učiliště (od října 1928),
Chemické učiliště (od srpna 1937).


Pro potřeby vojska byla k dispozici velitelská budova z roku 1935, Staré městské kasárny z roku 1752 v prostoru jednoho z vnitřních bastionů, Vodní kasárny z roku 1756, Zbrojnice z let 1768-1771, Kasárny Jiřího z Poděbrad (adaptované roku 1773 z bývalé jezuitské koleje z let 1712-1722), Vojenská nemocnice (adaptovaná roku 1782 z budov kláštera z druhé poloviny 11. století, přestavěného v letech 1656-1686), Jánošíkovy kasárny (adaptované roku 1782 z budovy jezuitského konviktu z roku 1667), Nové dělostřelecké kasárny (adaptované roku 1782 z budov kláštera z roku 1298, přestavěného v letech 1773-1782), Vojenské zásobárny (adaptované roku 1782 z klášterních budov), Staré dělostřelecké kasárny z let 1808-1810, Hanácké kasárny z let 1838-1846, Masarykovy kasárny z let 1842-1844, Kasárny Jana Jiskry z Brandýsa z let 1880-1882, Štefánikovy kasárny z roku 1892, Žerotínovy kasárny z roku 1894, Jezdecké kasárny z let 1903-1905, Kasárny Jana Žižky z Trocnova z let 1904-1907, barákový tábor Nový svět z roku 1915 a rozšířený počátkem dvacátých let o Kasárny Prokopa Holého, Automobilní kasárny na Envelopě z počátku dvacátých let a objekt chemického ústavu ve Chvalkovicích z roku 1937.


Zdroj:
VÚA Praha, fond Posádková velitelství
J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006, ISBN 80-7277-256-2
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#176437Verze : 0
     
Období:
Period:
Rakousko-Uhersko (1867-1918)
Jednotky a úřady umístěné v posádce:
Units and military institutions located
within garrison administrative boundaries:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství 5. pěší divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství 9. pěší brigády
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Místní velitelství Olomouc
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství pěšího pluku č. 54
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Kulometný oddíl I a II pěšího pluku č. 54
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR I., III a IV. prapor pěšího pluku č. 54
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Náhradní prapor pěšího pluku č. 54
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Náhradní setnina praporu polních myslivců č. 5
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství dragounského pluku č. 12
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Ženijní četa dragounského pluku č. 12
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství I. divisionu dragounského pluku č. 12
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 2. a 3. eskadrona dragounského pluku č. 12
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Pluk polních kanónů č. 2
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Sanitní oddíl č. 6
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Sborová důstojnická škola
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Pobočka skladu dělostřeleckého materiálu
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Posádková nemocnice č. 6
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Vojenský proviantní sklad
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Posádková věznice
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství 92. zeměbranecké pěší brigády
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství 2. zeměbranecké jezdecké brigády
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství zeměbraneckého pěšího pluku č. 13
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR I. a II. prapor zeměbraneckého pěšího pluku č. 13
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Náhradní prapor zeměbraneckého pěšího pluku č. 13
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství zeměbraneckého hulánského pluku č. 4
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství I. a II. divisionu zeměbraneckého hulánského pluku č. 4
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 2.,3.,4.,5. a 6. eskadrona zeměbraneckého hulánského pluku č. 4
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Náhradní eskadrona zeměbraneckého hulánského pluku č. 4
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Zeměbranecký division polních kanónů č. 46
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Zeměbranecký division polních houfnic č. 46
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Zeměbranecký důstojnický kurs
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Zeměbranecká vojenská nemocnice
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitelství četnického oddělení č. 2
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
"Friedens-Ordre de bataille k. u. k. Heeres, der k. k. und der k. u. Landwehr gültig vom 1.April 1914 (Wien 1914)
Seidels kleines Armeeschema - Dislokation und Einsteilung des k. u. k. Heeres, k. u. k. Kriegsmarine, der Landwehr und der königlich ungarischen Landwehr (Wien 1914)"
URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#416314Verze : 0
MOD
Kostel sv. Mořice



Zdroje:
https://www.hrady.cz/index.php?OID=2828
Olomouc - Kostel sv. Mořice na fotografii do roku 1904
Zdroj:
(Prokop 1904, s. 428 fig. 587)

Kostel sv. Mořice na fotografii do roku 1904
Zdroj:
(Prokop 1904, s. 428 fig. 587)

Olomouc - Celkový půdorysný plán
Zdroj:
(Prokop 1904, s. 428 fig. 585)

Celkový půdorysný plán
Zdroj:
(Prokop 1904, s. 428 fig. 585)

Olomouc - Půdorysný plán kostela s rozdělením jednotlivých stavebních fází
Zdroj:
(Prokop 1904, s. 428 fig. 586)

Půdorysný plán kostela s rozdělením jednotlivých stavebních fází
Zdroj:
(Prokop 1904, s. 428 fig. 586)

URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#524387Verze : 1
Rok 1968 v Olomouci
Olomouc - Tank čísla 181 (detail)
Zdroj:
https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/a.560339357437483.1073741835.541098996028186/553953354742750/?type=3&theater

Tank čísla 181 (detail) Zdroj: https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/a.560339357437483.1073741835.541098996028186/553953354742750/?type=3&theater
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

Olomouc - Tanky v Olomouci v tom čísla 181
Zdroj:
https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/a.560339357437483.1073741835.541098996028186/553953284742757/?type=3&theater

Tanky v Olomouci v tom čísla 181 Zdroj: https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/a.560339357437483.1073741835.541098996028186/553953284742757/?type=3&theater
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

Olomouc - Tentýž pohled celek
Zdroj:
https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/a.560339357437483.1073741835.541098996028186/558356657635753/?type=3&theater

Tentýž pohled celek Zdroj: https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/a.560339357437483.1073741835.541098996028186/558356657635753/?type=3&theater
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

Olomouc - Obrněný transportér BTR před poštou na náměstí
Zdroj:
https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/a.560339357437483.1073741835.541098996028186/553953238076095/?type=3&theater

Obrněný transportér BTR před poštou na náměstí Zdroj: https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/a.560339357437483.1073741835.541098996028186/553953238076095/?type=3&theater
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#544295Verze : 1
Okupace - březen 1939
Olomouc - Radnice a náměstí, za povšimnutí stojí vyvěšené nejen vlajky 3. Říše a SS, ale také československé vlajky, což svědčí pro krátké časové údobí po 15. březnu 1939, nejspíše při příležitosti nějaké vojenské přehlídky
Zdroj:
https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/a.560339357437483.1073741835.541098996028186/551961164941969/?type=3&theater

Radnice a náměstí, za povšimnutí stojí vyvěšené nejen vlajky 3. Říše a SS, ale také československé vlajky, což svědčí pro krátké časové údobí po 15. březnu 1939, nejspíše při příležitosti nějaké vojenské přehlídky Zdroj: https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/a.560339357437483.1073741835.541098996028186/551961164941969/?type=3&theater
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

Olomouc - Zdroj:
https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/pcb.821031824701567/821031021368314/?type=3&theater

Zdroj: https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/pcb.821031824701567/821031021368314/?type=3&theater
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

Olomouc - Zdroj:
https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/pcb.821031824701567/821031354701614/?type=3&theater

Zdroj: https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/pcb.821031824701567/821031354701614/?type=3&theater
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

Olomouc - Záhy po okupaci se objevila i patřičná výzdoba židovských obchodů
Zdroj:
https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/pcb.821031824701567/821031251368291/?type=3&theater

Záhy po okupaci se objevila i patřičná "výzdoba" židovských obchodů Zdroj: https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/pcb.821031824701567/821031251368291/?type=3&theater
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

Olomouc - Zdroj:
https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/pcb.821031824701567/821031151368301/?type=3&theater

Zdroj: https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/pcb.821031824701567/821031151368301/?type=3&theater
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#544296Verze : 2
Hrobka srbských legií
Olomouc - Zdroj:
https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/a.560339357437483.1073741835.541098996028186/560659757405443/?type=3&theater

Zdroj: https://www.facebook.com/HistorieOl/photos/a.560339357437483.1073741835.541098996028186/560659757405443/?type=3&theater
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#544297Verze : 0
Konec války - 1945
Olomouc - Odstavený stíhač tanku (Jagdpanzer IV ?)
Zdroj:
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1091752690843087&set=pcb.10153841531922020&type=3&theater

Odstavený stíhač tanku (Jagdpanzer IV ?) Zdroj: https://www.facebook.com/photo.php?fbid=1091752690843087&set=pcb.10153841531922020&type=3&theater
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#546919Verze : 0
Kaple sv. Markéty (zaniklá) a její předchůdci


Zaniklé kapli sv. Markéty předcházely dvě starší církevní stavby, jejichž základy byly doloženy archeologickým výzkumem.


Zdroje:
https://www.hrady.cz/index.php?OID=10521
Olomouc - V dlažbě vyznačený půdorys kostela; Foto vlastní

V dlažbě vyznačený půdorys kostela; Foto vlastní
Olomouc - Zachycená historická dlažba kostela; Foto vlastní

Zachycená historická dlažba kostela; Foto vlastní
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

Olomouc - Detail téže dlažby, Foto vlastní

Detail téže dlažby, Foto vlastní
Příloha je viditelná až po registraci/přihlášení

URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#557832Verze : 1
Pomník umučeným členům vězeňské stráže
Olomouc - Foto vlastní

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#582069Verze : 0
Muzeum umění Olomouc




Zdroj:
cs.wikipedia.org
Olomouc - Foto vlastní

Foto vlastní
Olomouc - Foto vlastní

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#582070Verze : 1
Klášter klarisek (Vlastivědné muzeum v Olomouci)




Zdroj:
cs.wikipedia.org
Olomouc - Foto vlastní

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#582071Verze : 0
Horní náměstí
Olomouc - Foceno z věže kostela sv. Mořice; Foto vlastní

Foceno z věže kostela sv. Mořice; Foto vlastní
Olomouc - Foceno z věže kostela sv. Mořice; Foto vlastní

Foceno z věže kostela sv. Mořice; Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#597879Verze : 1
Náměstí Republiky
Olomouc - Foto vlastní

Foto vlastní
Olomouc - Foto vlastní

Foto vlastní
Olomouc - Foto vlastní

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#597883Verze : 2
Biskupské náměstí
Olomouc - Foto vlastní

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#597884Verze : 1
Václavské náměstí
Olomouc - Foto vlastní

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#597885Verze : 1
Žižkovo náměstí
Olomouc - Foto vlastní

Foto vlastní
URL : https://www.valka.cz/Olomouc-t45119#599461Verze : 0