Druhá světová válka (1939-1945) : 1939 - 1945 - Druhá světová válka

Zpět na úvodní stránku

Přehled (1123 článků)

PiusXII. a II.svetová vojna

👤Peter Frišo 🕔06.10.2002

Povojnovej Európe často vyhovoval protikatolícky kurz (dokonca by sa dalo povedať protikresťanský, ale pre našu prácu sa viac hodí prvý pojem). Vo východnej Európe bol s nástupom komunistického režimu jasný, v západnej sa často skrýval od rôznych ateistických podôb až  po slobodomurárske a liberalistické koncepcie. Preto niet sa čomu diviť, že často vznikalo (a bohužiaľ i v súčasnosti vzniká) plno protikatolíckej literatúry(ale aj iných foriem propagandy, čomu  sa niet moc čo diviť, keďže katolícka cirkev sa nechce prispôsobiť degenerovanej morálke dnešnej spoločnosti).

Zobrazit celý článek

Pavel Wechsberg-Vranský I.

👤Joey Pytlák Říha 🕔01.11.2005

Druhoválečné osudy Pavla Wechsberga-Vranského

Okupace

Zobrazit celý článek

Vyústila nespokojenost se stravou v otevřenou vzpouru operačního personálu 311. československé bombardovací perutě?

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔01.02.2013

Když (Ocelka) odešel z jídelny, Franta praštil vidličkou a nožem o stůl a křičel, co mu hrdlo stačilo: »Za takové žrádlo nepůjdeme přeci umírat, chlapi! Co tomu říkáte?« Letci s ním souhlasili a všichni odložili příbory. Franta, aby ho každý viděl a slyšel, vylezl na stůl: »Slyšeli jste, co říkal velitel? Že by za takové žrádlo nikam neletěl, a vy, berani, byste šli znovu jako na jatka; tomu se musí udělat konec, a to buď dnes, nebo nikdy. Víte dobře, jaký nás zase čeká nálet! Kamarádi, my se přeci nebojíme lítat, my se nebojíme fašistů, ale lumpárnu trpět dále nesmíme«. KOCMAN, Vincenc: Boj bez slávy. Brno 1962, s. 124-125.

Zobrazit celý článek

„Krvavé vedro“ v Hürtgenskom lese

👤Captain 🕔10.05.2004

Juhovýchodne od mesta Aachen sa nachádza Hürtgenský les, oblasť veľká asi 50 štvorcových míľ. Les má prevažne hornatý, kamenitý terén a vznikol úmyselným zalesnením prázdnej plochy. Oblasť sa nachádza na Belgicko-Nemeckej hranici a tvorí trojuholník, obkolesený spomínaným mestom Aachen a mestami Duren a Monschau. Les bol súčasťou Siegfriedovej línie a bol plný opevnených guľometných hniezd, delostreleckých batérii a niektoré jeho časti boli takmer neprechodné z dôvodu rozsiahlych mínových polí. Nasledujúca časť článku sa zaoberá bojmi 28. pešej divízie, pretože to bola práve ona, ktorá zviedla v Hürtgene najväčšie boje a zaplatila za ne najvyššiu daň.

Zobrazit celý článek

Útok na Bordeaux - Operace Frankton

👤Luboš Pavel 🕔21.10.2002

Operace Frankton byla jednou z nejodvážnějších a nejneortodoxnějších akcí uskutečněných během 2. světové války. Zúčastnila se jí ponorka HMS Tuna a 10 mužů královského námořnictva na 5 kánoích. Cílem útoku byly obchodní lodě kotvící ve francouzském přístavu Bordeaux - lodě, které úspěšně prolomily spojeneckou blokádu.

Zobrazit celý článek

Úspěchy a prohry vojenského zpravodajství: Kréta

👤Gebirgsjäger 🕔30.09.2012

Operace „Merkur", německá invaze na Krétu v květnu 1941, připravila Británii o cenný opěrný bod ve Středomoří. Němci však zvítězili za cenu nepřijatelných ztrát. Průběh bojů na Krétě významně ovlivnilo selhání zpravodajských služeb obou válčících stran. Zatímco němečtí útočníci vyráželi do boje se strašlivě nepřesnými představami o stanoveném cíli, obránci Kréty měli sice dostatek přesných informací, ale díky jejich špatnému vyhodnocení napřeli veškeré své úsilí špatným směrem.

Zobrazit celý článek

Perzekuce československých občanů v SSSR (1939-1945)

👤Michal Gelbič 🕔26.01.2006

Ve 20. století byla řada československých občanů vystavena perzekuci sovětskou ústřední mocí, a to ve všech jejích podobách (od kolektivizace majetku, odsouzení do gulagů až po fyzickou likvidaci). Dle odhadu některých badatelů dosahuje celkový počet perzekuovaných neuvěřitelných 120 tis. osob.

Zobrazit celý článek

Divizní generál Karel Husárek

👤Radim Chrást 🕔15.11.2009

Jeden z hlavních tvůrců čs. hraničního opevnění, ruský legionář, generál čs. armády a nacistický vězeň.

Zobrazit celý článek

Stalin, Vasilij Josifovič

👤František Aubrecht 🕔09.03.2005

Narodil se 19. března 1921 v Moskvě jako druhý syn Josefa Vissarionoviče Stalina a jeho druhé ženy Naděždy S. Allilujevy. Jeho celý život byl poznamenán nepřirozenými vztahy v rodině. Otec, povahově velmi nevyrovnaný, osciloval ve vztahu ke svým potomkům od role milujícího otce až k odtažitému přístupu nejvyššího představitele státu a zosobnění politické moci. Matka, rovněž psychicky velmi nevyrovnaná a navíc tísněná manželem a jeho výkyvy ve vztahu k ní, za nejasných okolností zemřela, když bylo Vasilijovi pouhých 11 let. Vychováván chůvami v pokřiveném a schizofrenním prostředí nejvyšší vrstvy sovětského vedení, kde se intriky, pokrytectví a spiklenectví i strach o život projevovaly v nejvyšší míře.

Zobrazit celý článek

Proudový motor Junkers Jumo 004 B-1

👤Eduard Dokoupil 🕔06.04.2018

V následujícím článku je popsána obsluha leteckého proudového motoru Junkers Jumo 004. Jedná se o můj překlad originálního německého manuálu z období konce II. světové války, který je doplněn názornými obrázky.

Zobrazit celý článek

Air Chief Marshal Sir Edgar Ludlow-Hewitt

👤Radek Seiner 🕔03.03.2006

Životopis maršála RAF, který zastával významné funkce v řadách RFC a RAF v období první světové války a který pod svým velením dovedl britské bombardovací letectvo na počátek druhé světové války.

Zobrazit celý článek

Battly nad Sedanem

👤Miroslav Šnajdr 🕔08.03.2018

Skutečný soudný den nadešel pro osádky lehkých bombardérů Fairey Battle z Předsunuté letecké útočné armády (AASF) 14. května 1940. Britští letci v zastaralých letounech a bez náležitého zajištění vlastními stíhačkami byli velením nekompromisně vrženi přímo do epicentra probíhající bitvy, do oblasti Sedanu. Výsledkem se stal jeden z největších masakrů bombardérů RAF během celé druhé světové války.

Zobrazit celý článek

Jindřich Beran

👤Michal Rak 🕔01.03.2005

První čs. stíhač, který během 2.sv.války padl v leteckém boji.

Zobrazit celý článek

Michel Madon: Proti všem

👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔19.02.2011

Hrdina Bitvy o Francii. Jedenáct potvrzených sestřelů. Nejvíce vzdušných vítězství dosažených na letounu Dewoitine 520. Věty vznešené až patetické. Ve skutečnosti Michel Madon jako loajální voják absolvoval za druhé světové války všechny tragické přemety, spojené s komplikovanými dějinami Francie. Mezi jeho oběťmi figurují kromě strojů německých i letadla britská a americká.

Zobrazit celý článek

Vývoj druhoválečných proudových motorů u firmy Heinkel

👤Eduard Dokoupil 🕔06.04.2018

V tomto článku bych chtěl zpracovat obsáhlou a interesantní historii vývoje proudových motorů u německé letecké firmy Heinkel před a během II. světové války. Toto téma není podle mých dosavadních informací (na rozdíl o relativně známých proudových projektů Jumo 004 a BMW 003) u nás v patřičné šíři rozpracováno a proto jsem se rozhodl tímto tématem za použití převážně cizojazyčných zdrojů zabývat.

Zobrazit celý článek

Úspěchy a prohry vojenského zpravodajství: Francie 1940

👤Gebirgsjäger 🕔13.02.2013

Rychlost, s jakou v roce 1940 porazilo nacistické Německo Francii, šokovala celý svět. Wehrmacht zvítězil nad francouzskou armádou, která byla považována po dvacet let za nejrespektovanější vojenskou sílu v Evropě, za méně než sedm týdnů. Příčinou německého vítězství (a francouzské porážky) byly především rozdíly ve vojenské doktríně obou zemí, operačním umění velitelských sborů a úrovni výcviku jejich vojsk. Na výsledku války měl podíl také odlišný přístup francouzské a německé armády ke sběru zpravodajských informací a zejména k jejich vyhodnocení a využití.

Zobrazit celý článek

Startování prvních německých proudových motorů

👤Eduard Dokoupil 🕔06.04.2018

Vznik proudových leteckých motorů na  konci třicátých let minulého století provázely zcela nové problémy, které museli při vývoji tohoto doposud nepříliš známého typu techniky jejich konstruktéři řešit. Jednou z otázek bylo s dostatečnou účinnostízajistit nepřetržité spalování směsi vzduchu a paliva za konstantního tlaku. Samozřejmě bylo třeba takovýto motor, podobně jako motor pístový, nějakým způsobem uvést do chodu a dle Braytonova cyklu nastartovat jeho vnitřní kontinuální procesy, což si ovšem u proudového motoru žádalo speciální (a mnohdy složitější) postupy. V následujícím textu bude popsáno, jak si s tímto zajímavým problémem poradili konstruktéři prvních německých proudových motorů, které byly na konci II. světové války v několika reaktivních letounech bojově nasazeny.

Zobrazit celý článek

Svědectví Jaroslava Hlaďa

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔01.02.2013

„K anglické operační jednotce přidělen jsem byl dne 19. ledna 1943, létal jsem rád a zuřivě, takže jsem do konce války, co do počtu akcí nad nepřítelem, zabral prvenství před starými leteckými příslušníky. V Anglii svoji leteckou horlivostí a odmítáním zařazení podle československého leteckého inspektorátu, jsem se znepřátelil s náčelníkem inspektorátu, majorem Schejbalem, který na schůzce starších velitelů se vyslovil, že nikdy žádné velení u československé jednotky nemohu dostat. Později však, když morálka u československé jednotky byla špatná, a letci se příliš často vraceli z operací pro ,defektní chod motoru‘, byl jsem přesto pověřen velením letky a později celé skupiny.“
Plukovník letectva Jaroslav Hlaďo, 12. května 1950

Zobrazit celý článek

George Smith Patton

👤Norbert Mogyorósi 🕔13.06.2004

Životopis legendárneho amerického generála a priekopníka v používaní tankov, ktorý sa podieľal na osvobodení Európy a spolu so svojou slávnou 3. armádou se dostal až na územie Československa.

Zobrazit celý článek

Operace Greif (Ardeny 1944)

👤Gebirgsjäger 🕔04.02.2012

Záškodnická operace německých speciálních jednotek během zimní ofenzivy v Ardenách pod vedením obávaného podplukovníka Skorzenyho.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře