Nicolae Polizu

Autor : 🕔22.07.2005 📕10.753

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Nicolae Polizu byl jedním z rumunských „létajících šlechticů“. Narodil se ve městě Harlau 2. července 1904 v aristokratické rodině. Po získání maturity v Bukurešti po 1. světové válce se začal věnovat mnoha sportům: box, šerm, tenis, lyžování, rugby a lední hokej.

Na jaře 1939 poznal nový a ještě víc vzrušující sport: létání. Nejrpve se zapsal do letecké školy Mircea Cantacuzino a poté do leteckého klubu Prahova ve městě Strejnic. 14. června 1939 získal pilotní licenci. Poté, co se mezinárodní situace zhoršila, nastoupil na vojenskou leteckou školu v Tecuci, kterou úspěšně absolvoval v roce 1940 a obdržel hodnost sublocotenent aviator (poručík), ale zůstal v záloze. Nakonec byl mobilizován a přidělen k 51. peruti, součásti 5. stíhací skupiny, která byla právě vybavena letadly He 112. 

51. stíhací peruť byla 21. srpna 1940 přeložena na letiště v Transylvánii, aby zabránila pronikání maďarských průzkumných letadel nad rumunské území, čehož však nebyla schopná dosáhnout, kvůli slabým výkonům He 112. 27. srpna se novopečený locotenent aviator (nadporučík) Nicolae Polizu zřejmě dostal do maďarského vzdušného prostoru a zaútočil na MKHL Ca-135bis z maďarské 3. bombardovací skupiny, poškodil ho a zranil jednoho člena posádky-radistu. Bombardér musel nouzově přistát na letišti v Debrecenu. Polizu toto vítězství nahlásil a bylo mu potvrzeno. 

V únoru 1941, když bylo k dispozici více Bf 109E, byly vytvořeny dvě nové perutě z těch neslibnějších rumunských pilotů. Polizu byl přidělen k 57. stíhací peruti a začal létat na nových letadlech pod dozorem německých instruktorů. Tyto nové perutě (57. a 58.) se přidaly k 56. peruti v 7. stíhací skupině, která se stala elitní rumunskou stíhací jednotkou v letech 1941-44.

Skupina začala vykonávat bojové lety už od prvních hodin operace Barbarossa. Prvního vítězství Polizu dosáhl 25. června. Byl členem roje, kterému velel lt. cdor. av. Alexandru "Popicu" Popisteanu, velitel 7. stíhací skupiny. Doprovázeli několik rumunských He 111H-3, které měly bombardovat železniční stanici v Besarábii. Poté co odhodily bomby, dal Popisteanu rozkaz k hloubkovému náletu. Při jeho provádění se za něho dostal jeden I-16. Polizu ho spatřil a varoval svého velitele, ten mu v klidu dal rozkaz, aby se o něj postaral a I-16 brzy padal v plamenech k zemi, stal se prvním Polizuovým vítězstvím v roce 1941.

Na další sestřel však musel čekat více než měsíc. 5. srpna Polizu zaútočil na formaci sovětských bombardérů, doprovázených 8 I-16. Nejdřív zaútočil na bombardéry, avšak ani po dvou pokusech ničeho nedosáhl. Sovětští stíhači na něj zaútočili a jemu se podařilo jednoho z nich sestřelit předtím, než se objevilo několik německých Bf 109, které zahnaly I-16 pryč. 

O čtyři dny později dosáhl spolu s adj. av. Iolem každý po jednom vítězství po střetu s 12 sovětskými stíhači. Další vítězství následovalo 16. téhož měsíce, kdy jeho roj sestřelil tři letadla poblíž Oděsy, tak se Polizu stal leteckým esem s 5 potvrzenými sestřely. 

Dalších vítězství dosáhl v září a říjnu a stal se nejúspěšnějším rumunským pilotem s 8 potvrzenými sestřely. Za to se stal jedním ze tří rumunských pilotů, kteří získali nejvyšší rumunské vojenské vyznamená, řád "Mihai Viteazu" 3. třídy. Ostatní dva řády byly uděleny posmrtně. 

Jak se zdá, bojů v roce 1942 se vůbec nezúčastnil, to se dá snadno vysvětlit, protože byl důstojník v záloze. Přesto nemohl zůstat mimo frontu. V březnu 1943 byl opět přidělen k 7. stíhací skupině, která byla součástí JG 3 Udet, díky tomu se předpokládalo, že bude přezbrojena na mnohem modernější Bf 109G. 

Jeho první sestřel v roce 1943, který byl zároveň jeho úplně poslední, přišel 3. dubna, během volného stíhání. Polizu a jeho číslo, adj. av. Laurentiu Catana, hlídkovali v oblasti Izjumu, když spatřili několik neznámých letadel pod nimi. Když se přiblížili, zjistili, že je to několik Jaků, které útočily na dva He 111. Zaútočili, ale žádný Jak nesestřelili. Poté si Polizu všiml, jak se k jeho číslu zezadu přibližuje jeden Jak, pokusil se ho překvapit a tak provedl stoupavou otáčku, ruský pilot si ho však všimnul a pokusil se schovat v mracích. Polizu ho sledoval s motorem na maximum a zachytil se za ním a nakonec ho sestřelil. Adj. av. Laurentiu Catana také sestřelil jeden Jak a dosáhl svého prvního vítězství.

O měsíc později, 2. května, byl Polizův Bf 109G poškozen v leteckém souboji, když se pokoušel dostat domů, havaroval poblíž letiště, munice explodovala a Polizu uhořel. Tak 7. stíhací skupina ztratila jednoho ze svých nejlepších pilotů. Ironií je, že jeho místo zaujal cpt. av. Constantin Cantacuzino, který se nakonec stal nejúspěšnějším rumunským pilotem 2. světové války.

Lt. av. (r) Nicolae Polizu získal 10 potvrzených a 1 pravděpodobný sestřel, vykonal 160 bojových letů a 52 leteckých soubojů.

Zdroj překladu
https://www.elknet.pl/acestory/polizu/polizu.htm
Autor : 🕔22.07.2005 📕10.753

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago