Období druhé světové války (1938-1945) : 1939 - 1945 - Druhá světová válka

Zpět na úvodní stránku

Přehled (1219 článků)

 • Václav Djačuk V. -

  👤Joey Pytlák Říha 🕔26.05.2005

  Tato země kdysi patřila Jukagirům, Jakutům, Evenům a jejich sobům. Zlatonosná Kolyma, kterou někdo proklel. Víc než zasněžené vrcholky majestátních hor, průzračnou vodu kolymských řek a čarovnou krásu tajgy zná svět osudy lidí, kteří na Kolymě prožili peklo na zemi. Je to bohem zapomenutý konec světa, kde sto kilometrů není žádná vzdálenost a týdenní zdržení neznamená vůbec nic. Prokletá Kolyma, zlaté srdce Ruska...

  Zobrazit celý článek
 • Polopásový motocykl NSU typ HK 101

  👤Eduard Dokoupil 🕔06.04.2018

  Originální název: Kleines Kettenkraftrad Typ HK 101, vojenské označení Wehrmachtu: Sd.Kfz. 2

  Zobrazit celý článek
 • Brigádní generál Vladimír Přikryl

  👤RoBoT 🕔26.06.2007

  Životopis příslušníka Čs. legií na Rusi a velitele 2. paradesantní brigády. Člověka, který se stejně jako mnoho dalších po roce 1948 dočkal věznění místo odměny za svoje působení v československém zahraničním odboji.

  Zobrazit celý článek
 • Václav Djačuk IV. - Ze zlatého hrobu konečně do boje

  👤Joey Pytlák Říha 🕔26.05.2005

  V zimě roku 1942 oznámili, že Čechoslováci budou propuštěni na svobodu. Mohli jsme se přihlásit do československé jednotky, formující se v Buzuluku. Ale také nám nabízeli sovětské občanství, že můžeme zůstat na Kolymě jako svobodní lidé nebo vstoupit do Rudé armády. Samozřejmě šli všichni bez výjimky do naší armády.

  Zobrazit celý článek
 • Polské vojsko v Pražské ofenzívě

  👤Edgar Pachta 🕔10.04.2018

  Dne 30. července 1941 byla podepsána smlouva mezi SSSR a polskou exilovou vládou v Londýně, reprezentovanou generálem Wladyslavem Sikorskim (1881–1943), premiérem a velitelem polských ozbrojených sil. Polští vojáci bojovali proti nacistům i po své hořké porážce na samém počátku druhé světové války; již v roce 1940 nejprve pomáhali Norům a pak se v počtu asi 90 000 osob zapojili do bojů po boku francouzské armády. Navíc přímo na území okupovaného Polska působila ilegální, ale nezanedbatelná Zemská armáda (Armia Krajowa).

  Červencová sovětsko-polská smlouva uzavřená pod dojmem útoku Německa a jeho spojenců proti SSSR, v prvé řadě anulovala předchozí sovětsko-německé pakty o dělení dobytého Polska a navíc odsouhlasila vytvoření polských ozbrojených jednotek na území Sovětského svazu. 12. srpna 1941 vyhlásila sovětská vláda amnestii pro polské občany nalézající se na území SSSR a o dva dny později došlo k podpisu smlouvy o podmínkách vzniku polského zahraničního vojska.

  Zobrazit celý článek
 • Václav Djačuk III. - Tábory beznaděje

  👤Joey Pytlák Říha 🕔17.05.2005

  Nejhorší byla první zima. Nebyli jsme vůbec na takové mrazy zvyklí a ani připraveni. Navíc jsme byli neustále vysílení a hladoví. Tehdy bylo nejhůř. Denně umíralo deset dvanáct lidí. A nikdy jsme se nedozvěděli, co se jim stalo. Zástava srdce z mrazu? Selhání žlučníku, jater ze špatného jídla? Otrava? Mrtvice?... Člověk seděl, najednou se svalil a bylo po něm. Nebo se prostě ráno neprobudil. Či padl rovnou u jídla...

  Zobrazit celý článek
 • Potopení křižníku Königsberg

  👤Radim Chrást 🕔18.10.2009

  Úspěch britských leteckých sil při německé invazi do Norska v roce 1940.

  Zobrazit celý článek
 • Václav Djačuk II. - Vězeň č. 3814

  👤Joey Pytlák Říha 🕔19.04.2005

  Na starobělské nádraží jsme šli v koloně pod eskortou, sevřeni z obou stran kordonem milice, vojáků a vnitřní ochrany ve třech řadách, za nimi ještě pobíhali vlčáci. Byl vypraven dlouhý transport, střežený ozbrojenou stráží. Viděl jsem, jak se nad vagóny táhnou telefonní dráty, spojující stanoviště vždy po dvou třech vozech.

  Zobrazit celý článek
 • Moose Wing Commander Robert Carl Fumerton

  👤Michal Rak 🕔22.02.2015

  Osudy nejúspěšnějšího stíhače z bojů nad Maltou George F. Beurlinga jsou poměrně známé. Jméno nejúspěšnějšího nočního stíhače již tak známo není. Byl jím shodou okolností také Kanaďan – Robert Carl „Moose“ Fumerton.

  Zobrazit celý článek
 • Václav Djačuk I. - Útěk a zajetí

  👤Joey Pytlák Říha 🕔13.04.2005

  "...Odtamtud, od zlatého dolu, přichází procesí lidských přízraků. Tito lidé byli nuceni těžce pracovat, skoro jako zvířata. Jenže zvířata by se vzepřela nebo zemřela. Tito vydrželi. Změnili se v kostry. Nikdo nepochopí, jak mohli přežít? Jen kůže a kosti, bez přehánění. Tito bývalí lidé, fyzicky absolutně zničení, nejsou více ve zlatém dole k užitku. Jejich produktivita je na nule... ...proto jsou určeni k údržbě silnice..."

  Zobrazit celý článek
 • Soumrak mužů v modrém

  👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔04.02.2013

  „Bylo to kruté, poněvadž já jsem tehdy v lednu 1949 jako ‚zápaďák‘ ještě sloužil. Nakonec jsme byli vlastí takto oceněni – vyhozeni ze dne na den. Stráže mě vyprovázely z kasáren. Bylo to trpké. Já se vždy držel hesla – tam, kde je možno prospět, tam má každý udělat něco pro svoji vlast. Najednou jsem byl ‚zápaďák‘, ten, který táhne s kapitalisty.To nebylo v té době přípustné.“

  Plukovník letectva Petr Uruba, 14. 12. 2006

  Zobrazit celý článek
 • Slovensko a polská kampaň

  👤Richard Aubrecht 🕔22.06.2005

  Slovenská válka s Polskem 1. září – 1. říjen 1939.

  Zobrazit celý článek
 • Nebeský kouzelník - F/Lt Josef Hubáček, AFC

  👤Joey Pytlák Říha 🕔02.02.2005

  Životopis čs. předválečného pilota a leteckého akrobata, který se po okupaci připojil k zahraničnímu odboji.

  Zobrazit celý článek
 • Osmičky v naší historii

  👤Karel Pacner 🕔10.01.2008

  V českém národě se říká, že ve 20. století je osmička na konci letopočtu pro nás osudová. Ovšem to není tak docela pravda – osmičky, které signalizovaly určitý přelom, známe i ze staletí minulých. Například v roce 1348 založil císař a král Karel IV. pražskou univerzitu – dnes Univerzitu Karlovu. V květnu 1618 vyhodili evangeličtí šlechtici dva císařské místodržící i s písařem z Pražského hradu – tato defenestrace byla počátkem panského odboje, který skončil definitivním podřízením českých zemí rodu Habsburků a jejich začleněním do rakouského mocnářství. V bouřlivém roce 1848, kdy propukla řada povstání ve střední Evropě, povstali rovněž obyvatelé Prahy – jejich porážka vedla k utužení rakouské vlády. O deset let později zahájilo činnost Národní divadlo v Praze – jeden ze symbolů vlastenectví. Roku 1878 se v Praze ustavila Českoslovanská sociálně demokratická strana dělnická – první dělnická strana v českých zemích.

  Zobrazit celý článek
 • Generál Hideki Tódžó

  👤Radim Chrást 🕔18.10.2009

  Premiér a vrchní vojenský velitel císařského Japonska odsouzený a popravený spojenci jako válečný zločinec.

  Zobrazit celý článek
 • Okres Humenné v roku 1945 ( situačná správa)

  👤Radoslav Turik 🕔24.06.2012

  Posledné mesiace v roku 1944 boli pre okresy severovýchodného Slovenska  obdobím, ktorým sa na tomto území skončila druhá svetová vojna. Frontové boje sa pohli ďalej na západ. Vojna sa stala minulosťou, ale to ani zďaleka neznamenalo, že je všetkým problémom koniec. Naopak pred obyvateľmi severovýchodného Slovenska zničeného vojnou nastalo ťažké obdobie obnovy zničeného regiónu.

  Zobrazit celý článek
 • Československo na cestě k „Únoru“

  👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔12.03.2011

  Fungování „omezené“ demokracie v poválečném Československu 1945-1947.

  Zobrazit celý článek
 • Pozemné bojové operácie v oblasti Brestu v júni 1941 III.

  👤Viktor 🕔20.10.2006

  III. diel - Brest-Litovsk v ohni

  Jednou z najdôležitejších taktických úloh v prvej fáze ofenzívy nemeckej 2. tankovej skupiny bolo obsadenie pohraničných mostov cez rieku Západný Bug. Ovládnutie týchto mostov a zabránenie ich zničeniu bolo hlavným predpokladom pre rýchle a plynulé napredovanie ďalšieho útoku do hĺbky sovietskeho územia. V okolí Brest-Litovska sa nachádzalo 6 mostov (2 železničné – Brest-Litovsk a Semjatiče a 4 cestné – Drohičin, Kodeň, Domačevo, Vlodava).

  Zobrazit celý článek
 • Pozemné bojové operácie v oblasti Brestu v júni 1941 IV.

  👤Viktor 🕔20.10.2006

  IV. diel - Pravda o Brestskej pevnosti

  Sovietska historiografia svoj popis bojov o Brestskú pevnosť vždy automaticky začínala konštatovaním, že táto pevnosť bola zastaraná a nevyhovovala požiadavkám vojenstva v 40-tych rokoch 20. storočia. Tieto argumenty sú platné len do istej miery, pretože aj keď pevnosť nemala charakter takých moderných opevnení ako napríklad francúzska Maginotova línia, napriek tomu predstavovala veľmi silný fortifikačný komplex. Jej opevnenia poskytovali dostatočnú ochranu pred nepriateľským delostreleckým ostreľovaním, leteckým bombardovaním a tankovými útokmi. Ochranu ďaleko lepšiu než by predstavovali poľné postavenia a zákopy. Problém však spočíval v tom, že velenie Červenej armády plánovalo ofenzívu a Brestskú pevnosť preto nikto na obranu nepripravoval...

  Zobrazit celý článek
 • Pozemné bojové operácie v oblasti Brestu v júni 1941 V.

  👤Viktor 🕔14.11.2006

  V. diel - Nemecký BLitzkrieg

  Na úseku sovietskej 4. armády a nemeckej 2. tankovej skupiny sa najdôležitejšie bojové akcie viedli severne a južne od Brest-Litovska. Severne od mesta prekročil pohraničnú rieku XLVII. motorizovaný zbor a južne XXIV. motorizovaný zbor. Priamo oproti Brest-Litovsku a v jeho blízkom susedstve útočili jednotky XII. armádneho zboru. Skúsení nemeckí dôstojníci a vojaci - veteráni bojov v západnej Európe - mali profesionálny výcvik, dokonale ovládali svoje zbrane a ich spolupráca v bojových podmienkach v rámci rôznych útvarov a zložiek bola dôkladne koordinovaná. Tieto faktory robili z Wehrmachtu dobre vyladený vojnový stroj a kompenzovali tak nízky počet jeho tankov, lietadiel a delostreleckých systémov. Vo všetkých týchto ukazovateľoch mala výraznú kvantitatívnu prevahu Červená armáda a v prípade tankov a delostrelectva mala aj prevahu kvalitatívnu.

  Zobrazit celý článek