Období druhé světové války (1938-1945) : 1939 - 1945 - Druhá světová válka

Zpět na úvodní stránku

Přehled (1217 článků)

 • Jindřich Beran

  👤Michal Rak 🕔01.03.2005

  První čs. stíhač, který během 2.sv.války padl v leteckém boji.

  Zobrazit celý článek
 • Michel Madon: Proti všem

  👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔19.02.2011

  Hrdina Bitvy o Francii. Jedenáct potvrzených sestřelů. Nejvíce vzdušných vítězství dosažených na letounu Dewoitine 520. Věty vznešené až patetické. Ve skutečnosti Michel Madon jako loajální voják absolvoval za druhé světové války všechny tragické přemety, spojené s komplikovanými dějinami Francie. Mezi jeho oběťmi figurují kromě strojů německých i letadla britská a americká.

  Zobrazit celý článek
 • Vývoj druhoválečných proudových motorů u firmy Heinkel

  👤Eduard Dokoupil 🕔06.04.2018

  V tomto článku bych chtěl zpracovat obsáhlou a interesantní historii vývoje proudových motorů u německé letecké firmy Heinkel před a během II. světové války. Toto téma není podle mých dosavadních informací (na rozdíl o relativně známých proudových projektů Jumo 004 a BMW 003) u nás v patřičné šíři rozpracováno a proto jsem se rozhodl tímto tématem za použití převážně cizojazyčných zdrojů zabývat.

  Zobrazit celý článek
 • Úspěchy a prohry vojenského zpravodajství: Francie 1940

  👤Gebirgsjäger 🕔13.02.2013

  Rychlost, s jakou v roce 1940 porazilo nacistické Německo Francii, šokovala celý svět. Wehrmacht zvítězil nad francouzskou armádou, která byla považována po dvacet let za nejrespektovanější vojenskou sílu v Evropě, za méně než sedm týdnů. Příčinou německého vítězství (a francouzské porážky) byly především rozdíly ve vojenské doktríně obou zemí, operačním umění velitelských sborů a úrovni výcviku jejich vojsk. Na výsledku války měl podíl také odlišný přístup francouzské a německé armády ke sběru zpravodajských informací a zejména k jejich vyhodnocení a využití.

  Zobrazit celý článek
 • Startování prvních německých proudových motorů

  👤Eduard Dokoupil 🕔06.04.2018

  Vznik proudových leteckých motorů na  konci třicátých let minulého století provázely zcela nové problémy, které museli při vývoji tohoto doposud nepříliš známého typu techniky jejich konstruktéři řešit. Jednou z otázek bylo s dostatečnou účinnostízajistit nepřetržité spalování směsi vzduchu a paliva za konstantního tlaku. Samozřejmě bylo třeba takovýto motor, podobně jako motor pístový, nějakým způsobem uvést do chodu a dle Braytonova cyklu nastartovat jeho vnitřní kontinuální procesy, což si ovšem u proudového motoru žádalo speciální (a mnohdy složitější) postupy. V následujícím textu bude popsáno, jak si s tímto zajímavým problémem poradili konstruktéři prvních německých proudových motorů, které byly na konci II. světové války v několika reaktivních letounech bojově nasazeny.

  Zobrazit celý článek
 • Svědectví Jaroslava Hlaďa

  👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔01.02.2013

  „K anglické operační jednotce přidělen jsem byl dne 19. ledna 1943, létal jsem rád a zuřivě, takže jsem do konce války, co do počtu akcí nad nepřítelem, zabral prvenství před starými leteckými příslušníky. V Anglii svoji leteckou horlivostí a odmítáním zařazení podle československého leteckého inspektorátu, jsem se znepřátelil s náčelníkem inspektorátu, majorem Schejbalem, který na schůzce starších velitelů se vyslovil, že nikdy žádné velení u československé jednotky nemohu dostat. Později však, když morálka u československé jednotky byla špatná, a letci se příliš často vraceli z operací pro ,defektní chod motoru‘, byl jsem přesto pověřen velením letky a později celé skupiny.“
  Plukovník letectva Jaroslav Hlaďo, 12. května 1950

  Zobrazit celý článek
 • George Smith Patton

  👤Norbert Mogyorósi 🕔13.06.2004

  Životopis legendárneho amerického generála a priekopníka v používaní tankov, ktorý sa podieľal na osvobodení Európy a spolu so svojou slávnou 3. armádou se dostal až na územie Československa.

  Zobrazit celý článek
 • Operace Greif (Ardeny 1944)

  👤Gebirgsjäger 🕔04.02.2012

  Záškodnická operace německých speciálních jednotek během zimní ofenzivy v Ardenách pod vedením obávaného podplukovníka Skorzenyho.

  Zobrazit celý článek
 • Podplukovník Josef Mašín

  👤Pavel Jaroslav Kuthan 🕔07.12.2003

  Za stanného práva byl v červnu 1942 popraven zastřelením. Jeho poslední slova údajně byla "Ať žije Československá republika!". Tak padl čs. legionář, důstojník naší předválečné armády, příslušník čs. domácího odboje, čestný a hrdý vlastenec - podplukovník Josef Mašín. Po válce byl povýšen a vyznamenán in memoriam čs.válečným křížem.

  Zobrazit celý článek
 • Štefan Osuský

  👤Radim Chrást 🕔31.10.2009

  Jedna z nejvýznamějších politických osobností stojících na počátku druhé světové války pevně za ideály masarykovského Československa a protifašistického odporu.

  Zobrazit celý článek
 • Osvobození Hrušek

  👤Petr Tichý 🕔03.05.2005

  Průběh osvobození Hrušek v okrese Břeclav.

  Zobrazit celý článek
 • T-34 „Tank hrdinů!“

  👤Dolin404 🕔07.07.2008

  Je těžké psát o tak provařeném stroji jako je téčko. Sice je možno na netu najít nějaké detailopisy, ale mě tedy v mnohém zrovna moc neuspokojily. Je to moc všeobecné anebo nečesky. Pokusím se vám to podat tak, jak jsem si to zaznačil do texťáku já.

  Zobrazit celý článek
 • Vzpomínka na květen 1945

  👤Vladimír Štrupl 🕔13.04.2005

  Vzpomínky na dny osvobození v Praze.

  Zobrazit celý článek
 • Osvobození Podluží I. část

  👤Petr Tichý 🕔03.05.2005

  Průběh osvobození nejjižnější části okresu Břeclav.

  Zobrazit celý článek
 • Zátah na „Kapra“

  👤Vladimír Marek 🕔08.03.2018

  Gestapo dostalo počátkem října 1941 zaručenou informaci: V Praze v jednom z letenských bytů se má skrývat dlouho hledaný představitel našeho domácího odboje prof. Vladimír Krajina. – Když vtrhli dovnitř, nebylo v bytě po Krajinovi sice ani stopy, zato zde narazili na jiného významného odbojáře – mjr. Josefa Jedličku. Němcům se podařilo zabránit mu v tom, aby se zastřelil, a dokonce ho přinutili vypovídat. Právě od něj se dověděli, že se má následujícího dne v ulici Na Františku setkat s „Kaprem“. Toto krycí jméno netajilo nikoho jiného než jednoho z nejvýznamnějších představitelů druhé garnitury odbojové organizace Obrana národa plk. gšt. Josefa Churavého.

  Zobrazit celý článek
 • Okolnosti vzniku prvních proudových motorů ve Velké Británii

  👤Eduard Dokoupil 🕔06.04.2018

  Podivuhodný příběh zrodu proudových motorů, jehož hlavní etapa se začala psát ve třicátých letech minulého století, (pomineme-li některé další badatelské práce, uskutečněné např. ve Švédsku nebo Švýcarsku) se v podstatě nezávisle na sobě odehrával na dvou místech naší planety. Tím prvním místem byl výzkum prováděný v Německu, a to zejména u firmy Heinkel, vedený významným průkopníkem tohoto druhu leteckých pohonů Dr. Hansem von Ohainem, který nakonec vyhrál i pomyslný souboj o první vzlet letounu, poháněného výhradně proudovým pohonem.

  Za druhého pomyslného otce proudového motoru můžeme považovat především Franka Whittleho, který v Anglii přibližně ve stejné době prostřednictvím svého neúnavného novátorského přístupu položil základ proudových motorů s radiálním kompresorem, které hlavně po druhé světové válce získaly věhlas po celém světě. A právě těmto okolnostem vývoje prvních funkčních anglických proudových motorů, které značně přispěly k dnešní podobě leteckých pohonů, je věnován tento článek.

  Zobrazit celý článek
 • Václav Djačuk V. -

  👤Joey Pytlák Říha 🕔26.05.2005

  Tato země kdysi patřila Jukagirům, Jakutům, Evenům a jejich sobům. Zlatonosná Kolyma, kterou někdo proklel. Víc než zasněžené vrcholky majestátních hor, průzračnou vodu kolymských řek a čarovnou krásu tajgy zná svět osudy lidí, kteří na Kolymě prožili peklo na zemi. Je to bohem zapomenutý konec světa, kde sto kilometrů není žádná vzdálenost a týdenní zdržení neznamená vůbec nic. Prokletá Kolyma, zlaté srdce Ruska...

  Zobrazit celý článek
 • Polopásový motocykl NSU typ HK 101

  👤Eduard Dokoupil 🕔06.04.2018

  Originální název: Kleines Kettenkraftrad Typ HK 101, vojenské označení Wehrmachtu: Sd.Kfz. 2

  Zobrazit celý článek
 • Brigádní generál Vladimír Přikryl

  👤RoBoT 🕔26.06.2007

  Životopis příslušníka Čs. legií na Rusi a velitele 2. paradesantní brigády. Člověka, který se stejně jako mnoho dalších po roce 1948 dočkal věznění místo odměny za svoje působení v československém zahraničním odboji.

  Zobrazit celý článek
 • Václav Djačuk IV. - Ze zlatého hrobu konečně do boje

  👤Joey Pytlák Říha 🕔26.05.2005

  V zimě roku 1942 oznámili, že Čechoslováci budou propuštěni na svobodu. Mohli jsme se přihlásit do československé jednotky, formující se v Buzuluku. Ale také nám nabízeli sovětské občanství, že můžeme zůstat na Kolymě jako svobodní lidé nebo vstoupit do Rudé armády. Samozřejmě šli všichni bez výjimky do naší armády.

  Zobrazit celý článek