Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 11.07.2023 : 93.998,- Kč
♡ Chci přispět

paulito

Pavel Sláma

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 1
Z toho faktografických příspěvků : 0
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

 • 333. (norská) peruť RAF

  333. (norská) peruť byla námořní hlídková peruť a peruť pro zvláštní úkoly, která na konci války působila v rámci úderného křídla Banff. Peruť byla zformována z 1477. letky, formace již obsazené Nory, dne 10. května 1943. Od počátku operovala se směsicí letounů Mosquito a Catalina. Mosquita byla používána k průzkumným letům podél norského pobřeží, zatímco Cataliny létaly na hlídky u severního pobřeží Skotska. Druhou úlohou perutě bylo dopravovat agenty a zásoby pro norský odboj. 

  4.277
 • 407. peruť RCAF

  Royal Canadian Air Force (RCAF) hrálo důležitou roli při porážce Německa během války.  407. peruť byla druhou kanadskou jednotkou u Coastal Command a strávila celou kariéru námořní hlídkovou službou. 

  2.782
 • 500. peruť RAF

  Během druhé světové války sloužila peruť jak u Coastal Command, tak u Bomber Command. V rámci pobřežního letectva podnikala peruť v letech 1940-1941 operace nad Lamanšským průlivem a koncem roku 1942 se přesunula do severní Afriky. Podnikla protiponorkové operace na podporu operace Torch a poté pokračovala v operacích ve Středomoří, přičemž v tomto období používala různé typy letadel. V červenci 1944 byla peruť rozpuštěna, než byla v srpnu v Alžírsku reformována jako bombardovací peruť a později v posledních letech války působila v Itálii.

  2.663
 • Americké ponorky v Pacifiku

  Ponorky třídy Tambor, se kterými šlo americké námořnictvo do války, byly dostatečně rychlé a měly velký dosah, aby se mohly podle plánovačů námořnictva stát ponorkami, které by byly nasazeny v rámci celé flotily jako její ochrana. Ale nikdy neměly možnost prokázat své kvality.
  Útok na Pearl Harbor všechno změnil. Od 7. 12. 1941 se U.S. Navy opět učilo, jak použít svoji flotilu ponorek. Protože neexistovala žádná válečná flotila, byly ponorky momentálně jedinou dostupnou ofenzivní zbraní námořnictva. Byly vyslány s instrukcí potápět kdykoliv cokoliv.

  7.762
 • Armády v Pacifické válce 1879-1883

  Pacifická válka, známá také jako Válka o ledek a pod několika dalšími názvy, byla válka mezi Chile a bolivijsko-peruánskou aliancí v letech 1879-1884. Válka, která se vedla kvůli chilským nárokům na pobřežní bolivijské území v poušti Atacama, skončila chilským vítězstvím, díky němuž země získala značné množství území bohatých na suroviny z Peru a Bolívie. Chilská armáda obsadila bolivijskou pobřežní oblast bohatou na dusičnany a Peru bylo poraženo chilským námořnictvem.

  5.942
 • Balkánská letecká záchranná služba

  Operace Halyard byla spojenecká letecká operace za liniemi Osy během druhé světové války. V červenci 1944 vypracoval Úřad strategických služeb (OSS) plány na vyslání týmu k četnickým jednotkám vedeným generálem Dražou Mihailovićem na Němci okupované území Vojenského velitelství v Srbsku za účelem evakuace spojeneckých letců sestřelených nad touto oblastí.

  5.176
 • Bitva o Romani, srpen 1916

  Bitva u Romani byla posledním pozemním útokem Ústředních mocností na Suezský průplav na začátku sinajsko-palestinské kampaně během první světové války. Bitva proběhla mezi 3. a 5. srpnem 1916 poblíž egyptského města Romani a starověkého města Pelusium na Sinajském poloostrově, 37 km východně od Suezského průplavu.

  4.948
 • Bitva u Blenheimu 13.8.1704

  Bitva u Höchstädtu, v anglofonním světě známá spíše jako bitva u Blenheimu je jednou z nejdůležitějších bitev válek o španělské dědictví. Odehrála se 13. srpna 1704 poté, co síly francouzsko-bavorské aliance svým váháním promeškaly jak příležitost vpadnout do dědičných zemí rakouských Habsburků, tak možnost rozdrtit jednotlivá bojová uskupení protifrancouzské koalice a umožnily svým nepřátelům se spojit. Bitva skončila drtivou porážkou francouzské strany a ovládnutím Bavorska protifrancouzskou koalicí.

  5.094
 • Bitva u Chattanoogy, 1863

  Bitva u Chattanooga byla spolu s bitvami u Gettysburgu a Vicksburgu jedním z klíčových okamžiků v průběhu občanské války, kdy došlo k obratu ve prospěch Unie.

   

  4.696
 • Bitva u Falkirku, 22. 7. 1298

  Jedna z hlavních bitev v první válce za skotskou nezávislost. Skotské jednotky vedené Williamem Wallacem zde byly poraženy armádou krále Eduarda I. William Wallace krátce po bitvě rezignoval na post ochránce Skotska.

  6.231
 • Bitva u jezera George 8. 9. 1755

  Bitva u jezera George byly vlastně tři střety, vybojované 8. 9. 1755, které skončily vítězstvím Britů. Britská expedice k dobytí pevnosti u Crown Point v severovýchodní části provincie New York, se stala hrou na kočku a myš s francouzskými jednotkami přibližně stejné síly s tvrdými boji a vysokými ztrátami. Ačkoliv Francouzi měli převahu v prvních bojích po napadení pochodující kolony, Britové bitvu zvrátili ve své taktické vítězství a upevnili své pozice kolem jezera George.

  2.393
 • Bitva u Saratogy, 1777

  Bitvy u Saratogy proběhly dvě, a to 19. září a 7. října 1777. Někdy se k těmto střetům počítá i bitva u Benningtonu z 16. srpna 1777. Boje přinesly Američanům rozhodující vítězství nad Brity na severním válčišti americké války za nezávislost.

  8.575
 • Boje francouzského viceadmirála Charlese d'Estaing s Brity v Karibiku, 1778-79

  V jednom z těch ironických paradoxů historie, francouzský viceadmirál hrabě Charles Henri Hector d'Estaing, který vedl první francouzskou flotilu do Severní Ameriky v roce 1778, aby pomohla Američanům během jejich povstání proti britské koruně, se nikdy nesetkal s Georgem Washingtonem. Když generálmajor John Hancock předal d’Estaingovi portrét Washingtona, zatímco francouzská flotila procházela opravou v Bostonu na podzim 1778, francouzský admirál si ho pověsil v kabině své vlajkové lodi Languedoc s 80 děly.

  5.426
 • Bombardéry Caproni během první světové války

  Itálie si rychle uvědomila hodnotu bombardovacích útoků na nepřátelské cíle. Její velké třímotorové Caproni s dvojitým ocasním nosníkem patřily k nejlepším bombardérům první světové války.

  4.877
 • Boulton Paul Balliol, Sea Balliol

  Balliol vstoupil do služby u RAF v roce 1950 a ukázal se jako relativně bezproblémový cvičný letoun. Nicméně v roce 1952 došlo ke změně postoje k cvičným letounům s proudovým motorem a objednávky na turbovrtulové letouny byly omezeny. Přesto byla zavedena i námořní verze letounu, Sea Balliol, určená pro palubní výcvik přistávání. Balliol se používal i v jiných funkcích, například pro experimentální lety. Balliol si pořídil pouze jediný exportní zákazník, Královské cejlonské letectvo.

  3.575
 • Charles Hazlitt Upham

  Novozélandský voják, který byl během druhé světové války dvakrát vyznamenán Viktoriiným křížem - za statečnost na Krétě v květnu 1941 a v Egyptě v červenci 1942. Byl posledním z pouhých tří lidí, kteří obdrželi VC dvakrát, jediným, kdo obdržel dva VC během druhé světové války. Díky tomu je Upham často označován za nejvýše vyznamenaného vojáka Commonwealthu v této válce.

  5.321
 • Curtiss Hawk H75 ve francouzském letectvu (prosinec 1938 - červen 1940)

  Letoun P-36, který je pravděpodobně nejznámější jako předchůdce Curtissu P-40 Warhawk, se během druhé světové války v armádním letectvu Spojených států zúčastnil jen málo bojů. Byl to stíhací letoun, který nejčastěji a nejúspěšněji používalo francouzské letectvo během bitvy o Francii.

  4.275
 • Curtiss Hawk H75 ve vichystické Francii a u Svobodných Francouzů (červen 1940 – červenec 1949)

  Po ústupu Britů z kontinetu obsadil severní Francii Wehrmacht, oblohu opanovala Luftwaffe. Část francouzských leteckých jednotek evakuovala na jih. Mnoho francouzských pilotů věřilo, že se západní Afrika stane základnou, odkud budou bojovat proti územím, okupovaným Němci. Tato naděje byla ale brzy pohřbená. Prakticky všichni velitelé jednotek v Africe uznali podmínky příměří a letci pokojně očekávali další vývoj. V některých jednotách se začala tvořit opozice. Francouzští piloti začali přemýšlet o tom, že uprchnou k Britům i s výzbrojí.

  4.546
 • Curtiss Mohawk v South African Air Force (SAAF)

  Od poloviny roku 1940 byly některé letouny P-36 na cestě do Francie a Nizozemska přesměrovány ke spojeneckým leteckým silám v jiných částech světa. Hawky objednané Nizozemskem byly přesměrovány do Nizozemské východní Indie a později se dočkaly akcí proti japonským silám. Francouzské objednávky převzalo letectvo Britského společenství národů a letouny se zúčastnily bojů u Jihoafrického letectva (SAAF) proti italským silám ve východní Africe a u RAF nad Barmou. V rámci Commonwealthu byl typ obvykle označován jako Curtiss Mohawk.

  3.778
 • Douglas XA-2

  Douglas XA-2 byl americký prototyp bitevního letounu přestavěný na jaře 1926 společností Douglas Aircraft z pozorovacího letounu Douglas O-2. Byl postaven pouze jeden prototyp a typ nebyl sériově vyráběn.

  4.654
 • Flight Lieutnant William Reid VC

  Skotský nositel Viktoriina kříže, nejvyššího a nejprestižnějšího vyznamenání za statečnost tváří v tvář nepříteli, které lze udělit britským jednotkám a jednotkám Commonwealthu. Viktoriin kříž získal jako pilot u velitelství bombardovacího letectva Královského letectva během druhé světové války.

  3.054
 • Griersonův nájezd na Mississippi, 1863

  V roce 1863 provedla uninionistická jizda smělou diverzní akci, kterou sám generál Grant označil za „jeden z nejskvělejších válečných činů kavalérie“.

  5.784
 • Grumman F4F Wildcat (Martlet) v britském námořním letectvu

  Grumman F4F Wildcat je americký stíhací letoun pro letadlové lodě, který vstoupil do služby v roce 1940 u námořnictva Spojených států a britského královského námořnictva, kde byl zpočátku známý jako Martlet. Wildcat byl nejprve používán Brity v severním Atlantiku a na počátku druhé světové války byl jedinou účinnou stíhačkou, kterou mělo k dispozici námořnictvo Spojených států a námořní pěchota v Pacifiku.

  8.109
 • Grumman Goose

  Grumman G-21 Goose je obojživelný létající člun navržený společností Grumman jako osmimístný letoun pro podnikatele v oblasti Long Islandu. Goose byl prvním létajícím jednoplošníkem společnosti Grumman, jejím prvním dvoumotorovým letadlem a prvním letadlem, které vstoupilo do komerční letecké dopravy. Během druhé světové války se Goose stal efektivním dopravním letadlem pro americkou armádu (včetně pobřežní stráže Spojených států) a sloužil i u mnoha dalších leteckých sil. Během válečných operací plnil Goose stále více bojových a výcvikových rolí.

  3.090
 • Henschel Hs 129 - operační nasazení

  Na první pohled by se mohlo zdát, že letoun Hs 129 byl ideální volbou pro pozemní útoky. Měl dva motory, silně obrněný kokpit a nejsilnější vpřed střílející dělo, jaké se za druhé světové války montovalo do sériově vyráběných letounů. Zesílený kokpit spolehlivě chránil pilota před palbou z ručních zbraní. Německá Luftwaffe ho plánovala zařadit jako svého konečného zabijáka, který bude velmi účinně nasazován proti sovětským tankům typu T-34.

  13.102
 • Jakovlev Jak-45, Jak-47 (projekty)

  Na počátku 70. let sovětský VVS vyjádřil přání nahradit MiG-21 modernějším dvoumotorovým stíhacím letounem s většími schopnostmi vzdušného boje. Jakovlev předložil řadu návrhů pod označením Jak-45.

  158
 • Ling-Temco-Vought XC-142A

  Ling-Temco-Vought (LTV) XC-142 byl experimentální letoun s překlopným křídlem pro americkou armádu, letectvo a námořnictvo, který byl navržen pro zkoumání operační způsobilosti letounů s kolmým/krátkým vzletem a přistáním (V/STOL). Letoun XC-142A poprvé vzlétl konvenčním způsobem 29. září 1964 a 11. ledna 1965 absolvoval první let, kdy vzlétl vertikálně, přešel do přímočarého letu a nakonec vertikálně přistál. Jeho provozovatelé postupně od programu odstoupili a program nakonec skončil pro nedostatek zájmu poté, co úspěšně prokázal své schopnosti.

  4.166
 • Lockheed Ventura v letectvech Commonwealthu

  Námořní bombardovací a námořní hlídkový letoun užívaný v druhé světové válce. Jednalo se o stroj, který byl vyráběn v různých modifikacích, jako Lockheed Ventura, B-34 Lexington, B-37, PV-1 a PV-3 Ventura. Později rovněž na základě dobrých zkušeností a s využitím obdobné výrobní technologie byl zkonstruován a vyráběn zcela nový typ PV-2 Harpoon.
  Byly to vcelku dobře vyzbrojené stroje, v roli námořního průzkumného, protiponorkového a protilodního letounu velice účinné. Americké USAAF typ B-34 Lexington nikdy nenasadilo. V řadách britského Royal Air Force sloužilo na 380 letounů, další stroje byly dodány do různých států světa.

  5.318
 • Lord Leonard Cheshire VC

  Vysoce vyznamenaný pilot Královského letectva, Group Captain RAF za druhé světové války a filantrop. Jako pilot obdržel mimo jiné Viktoriin kříž, nejvyšší ocenění za statečnost tváří v tvář nepříteli, které lze udělit britským jednotkám a jednotkám Commonwealthu. Byl nejmladší Group Captain v RAF a jedním z nejvíce vyznamenaných pilotů války.

  3.419
 • Nájezd commandos na Salamauu, červen 1942

  Japonci vypadali nezastavitelně. Postupovali jihozápadním Pacifikem na počátku roku 1942. Koncem ledna byl obsazen Rabaul, 14. 2. 1942 následoval Singapur. Port Moresby, největší město na Nové Guineji, se stalo cílem japonských náletů ve stejném měsíci a poté, 8. 3. 1942, se japonští vojáci vylodili bez odporu u Lae a Salamauy. Vypadalo to, že je jen otázkou času, než Japonci přejdou pohoří Owen Stanley a obsadí Port Moresby. Ale malý počet Australanů se rozhodl provést první úder.

  4.243
 • Nálet 8. letecké armády na Münster v říjnu 1943

  Poručík Robert Sabel se snažil dovést svůj Fortress "Rusty Lode" domů. Osm B-17 z jeho 390. bombardovací skupiny už bylo sestřeleno. Sabelovo letadlo bylo poseto dírami po flaku a po granátech, dva motory byly vyřazeny a palivoměry ukazovaly pouhé dvě minuty zbývajícího paliva v jeho nádrži. Tři z členů posádky se zachránili na padácích nad Německem, čtyři další leželi mrtví v bombardéru. Dokonce i návrat do Anglie byl velmi nepravděpodobný. Pak uviděl přistávací dráhu těsně před sebou...

  4.889
 • Northrop YA-9A

  Prototyp amerického bitevního letounu vyvinutý pro letectvo Spojených států amerických na přelomu 60. a 70. let 20. století firmou Northrop. Do sériové výroby se však dostal jeho konkurent A-10 Thunderbolt II.

  5.215
 • Obsazení mostu u Remagenu 1945

  Bitva u Remagenu byla osmnáctidenní bitva během spojenecké invaze do Německa za druhé světové války od 7. do 25. března 1945, kdy americké jednotky nečekaně dobyly Ludendorffův most přes Rýn v neporušeném stavu. Podařilo se jim jej udržet proti německému odporu a vybudovat další dočasné přechody. Přítomnost předmostí na Rýnu posunula o tři týdny plánovaný přechod západních spojenců přes Rýn do německého vnitrozemí.

  6.195
 • Operační nasazení Avro Manchester během války

  Avro Manchester byl britský dvoumotorový těžký bombardér vyvinutý a vyráběný leteckou společností Avro ve Spojeném království. Ačkoli se nevyráběl ve velkých počtech, byl předchůdcem slavného a mnohem úspěšnějšího čtyřmotorového letounu Avro Lancaster, který byl jedním z nejschopnějších strategických bombardérů druhé světové války.

  5.885
 • Pacifická válka 1879-83

  Pacifická válka, ve které bojovalo Chile proti Peru a Bolívii, byla největším vojenským konfliktem, vybojovaným v oblasti And a rozhodovala o osudu národů Latinské Ameriky. Tato válka byla známá také jako „ledková válka“ nebo „guanová válka“, protože hlavním důvodem byl boj o tyto suroviny. 

  6.705
 • Pobřežní hlídkové čluny v jihovýchodní Asii

  Malá a obratná hladinová plavidla jsou i nadále využívána indo-pacifickými námořními silami a pobřežní stráží pro nejrůznější úkoly hlídkování v blízkosti pobřeží, kde je nízká úroveň konvenčních námořních hrozeb. Jejich význam však není o nic menší, neboť zajišťují, aby "první a poslední míle" námořních komunikačních linek (SLOC) zůstala bezpečná před hrozbami, jako je námořní terorismus a pirátství.

  2.858
 • Samohybné dělo 40M Nimród

  40M Nimród byl maďarský samohybný protiletadlový kanón z druhé světové války, který vycházel z licenční kopie švédského Landsverk L-62 Anti I SPAAG, ale měl novou věž a byl vyvíjen nezávisle. Původně bylo zamýšleno jeho použití jak v roli protiletadlového děla, tak v roli ničitele tanků, ale ukázalo se, že proti sovětským tankům, jako KV-1, je neúčinné. Proto byl využíván především proti lehce obrněným vozidlům a k protivzdušné obraně.

  5.864
 • SS-Obergruppenführer Arthur Seyss-Inquart

  Arthur Seyss-Inquart (Seyß-Inquart) byl rakouský nacistický politik, který se v roce 1938 stal na dva dny před anšlusem Rakouska jeho kancléřem. Mezi jeho funkce v nacistickém Německu patřily zástupce guvernéra Hanse Franka v Generálním gouvernementu okupovaného Polska a říšský komisař pro Německem okupované Nizozemsku, kde byl spoluodpovědný za deportace nizozemských Židů a střelbu do rukojmích.

  6.024
 • Trawlery Royal Navy během druhé světové války

  Bojová činnost nejméně známých a doceněných britských válečných plavidel. Britové používali trawlery k udržení kontroly nad přístupy k velkým přístavům. Nikdo neznal tyto vody tak dobře jako místní rybáři a trawler byl typem lodi, kterému tito rybáři rozuměli a mohli jej efektivně obsluhovat bez dalších instrukcí. Větší a novější trawlery a velrybářské lodě byly upraveny pro protiponorkové použití a starší a menší trawlery byly přestavěny na minolovky.

  3.674
 • Vought RGM-6 Regulus I

  RGM-6 Regulus (SSM-N-8) byla americká podzvuková střela s plochou dráhou letu vyvinutá společností Vought. Byla to první strategická řízená střela s jadernou hlavicí ve výzbroji amerického námořnictva.

  86
 • Vylodění 36. pěší divize v jižní Francii

  Texaská 36. pěší divize se vylodila v jižní Francii a svedla nepřehlednou bitvu s Němci v okolí Montelimaru.

  3.793
 • Wekusta - meteorologická služba Luftwaffe

  Základní pilíře války, strategie a taktika, nevyhnutelně závisí na neovlivnitelném faktoru: počasí. S rostoucí sofistikovaností shromažďování, analýz a předpovídání počasí na počátku 20. století se předpovídání počasí stalo nedílnou součástí druhé světové války. Pro Evropu byla nejdůležitější geografickou oblastí pro sběr dat Arktida, odkud se bouřlivé počasí přesunovalo na východ a jih. Důležitá data z arktických stanic, sahajících od Grónska k Sibiřskému moři přes Špicberky a Zemi Františka Josefa, byla téměř úplně odříznuta poté, co byly tyto stanice postupně obsazeny Spojenci. Britové šli o krok dále a do Německa vysílali falešná data o počasí. Německo muselo začít jednat agresivně, aby vyhrálo válku ve shromažďování dat.

  4.180

Medaile a vyznamenání

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!