Main Menu
User Menu

Glover, Cato

Admirál Cato D. GloverCato Glover se narodil 15. září 1897 v Centervillu ve státě Alabama. Studoval na Alabamské univerzitě a od roku 1916 na Námořní akademii. Jako námořní kadet sloužil mimo jiné u Atlantické flotily na palubě USS Mississippi.


Ve druhé polovině roku 1922 absolvoval letecký výcviku na námořní letecké stanici v Pensacole - stal se námořním pilotem. Poté byl převelen k peruti vzdušného průzkumu, která byla posádkou na palubě lodi USS Wright. Zařadil se tak mezi průkopníky amerického námořního letectva. Následně sloužil u různých perutí torpédových letounů. Glover se věnoval i rozšiřování svého vzdělání. Na Námořní akademii absolvoval postgraduální studium leteckého inženýrství a v roce 1931 získal inženýrský titul na Massachusettském technologickém institutu. V letech 1939 - 1941 působil jako námořní atašé v Paříži a ve Vichy.


V době invaze na Guadalcanal sloužil jako výkonný důstojník na lodi USS Saratoga, která poskytovala leteckou podporu invazním vojskům. Prošel též těžkými boji na Šalamounových ostrovech. Kapitán Glover byl poté příslušníkem štábu admirála Chestera Nimitze ve funkci důstojníka pro válečné plánování. V červenci 1944 převzal velení nad slavnou letadlovou lodí USS Enterprise, se kterou prošel boji u Boninských ostrovů, u Palau, u Filipín, Tajwanu, Okinavy a Leyte.


Ke konci války byl opět jmenován do plánovacích funkcí, mimo jiné pod generálem Alfredem Gruentherem. Po válce byl povýšen do hodnosti kontraadmirála a posléze viceadmirála. V prvním poválečném roce sloužil jako náčelník štábu letectva Pacifické flotily. V letech 1946 - 1947 byl zástupcem vedoucího oddělení námořních operací a strategického plánování. Do roku 1949 zastával post vedoucího tohoto oddělení. Poté byl převelen jako náčelník štábu k Atlantické flotile.


Následovala kariéra v NATO. V prosinci 1955 byl jmenován zástupcem vrchního velitele spojeneckých sil ve Středozemním moři. Posléze zastával funkci náčelníka štábu vrchního velitele spojeneckých sil v Atlantiku. K 1. září 1957 byl Zemřel 5. listopadu 1988 v Navesinku ve státě New Jersey.


Gloverovou manželkou byla Ellen Manning Williamsová, se kterou měl tři dcery.Udělená vyznamenání:
Navy Cross
Silver Star Medal
Bronze Star Medal with Gold Star and Combat “V″
Navy Unit Commendation Ribbon
French-Legion of Honor with the rank of Commander
Victory Medal with Atlantic Clasp
Army of Occupation of Germany Medal
Defense Service Medal with Base Clasp
Atlantic-Pacific Campaign Medal
National Defense Service Medal
Philippine Liberation RibbonZdroje:
- nekrolog v novinách The New York Times z 8. listopadu 1988
- https://www.munzinger.de
- https://www.lafayettefoundation.org


(rozpracováno)
URL : https://www.valka.cz/Glover-Cato-t84665#311651Verze : 0
MOD
Fotografie
Zdroj: ibiblio.org
URL : https://www.valka.cz/Glover-Cato-t84665#332108Verze : 0