Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 1.1.2023 : 28.009,- Kč
♡ Chci přispět

Bronco

Bronco

avatar
Datum registrace :
Naposledy aktivní :

Počet příspěvků celkem : 553
Z toho faktografických příspěvků : 12
Vyhledat příspěvky autora


Osobní fotogalerie

Články

 • Americké balistické rakety odpalované z ponorek

  27.991
 • Armáda Iráku

  Přehled armády stojící proti spojeneckým jednotkám.

  21.051
 • Daniel Landa - Válka

  Jeden zajímavý textík ...

  35.167
 • Den D - 6.6. 1944 – Invaze do Normandie - Časový přehled

  Časový přehled

  30.167
 • F-16 a jeho radiolokátor AN/APG-68

  F-16 Fighting Falcon je víceúčelový, kompaktní letoun s velkou obratností. Je určen k leteckým soubojům a útokům na pozemní cíle. Je relativně levnou, ale velmi účinnou zbraní Spojených států a jejich spojenců.

  24.613
 • F-16C - nahození motoru

  V tomto pojednání si vysvětlíme všechny úkony prováděné při nahazování motoru a systémů letounu F-16 Fighting Falcon. Diky tomuto návodu budete umět nastartovat jeden z nejlepších víceúčelových bojových letounů současnosti. Než začneme, musíme ještě učinit jednu věc. Zvedněte pravou ruku a odříkejte: Nikdy nebudu bez vyzvání startovat letadla F-16. Tak slibuji.

  27.108
 • F-16C - nahození motoru - checklist

  Tento článek úzce souvisí s článkem F-16C - nahození motoru, ve kterém jsou blíže vysvětleny jednotlivé úkony, zkratky a činnosti systémů jmenovaných níže. Zmíněný článek je zde maximálně zhuštěn a má sloužit jako přehledný seznam jednotlivých úkonů a jejich posloupnosti.

  16.058
 • F-16C - nahození motoru ve vzduchu

  Tento článek je přímým pokračováním článku F-16C – nahození motoru, ve kterém jsou blíže vysvětleny jednotlivé úkony, zkratky a funkce systémů jmenovaných níže včetně popisu umístnění příslušných ovladačů a indikátorů.

  14.316
 • F-16C Fighting Falcon sestřelen!

  Datum: druhý červnový den roku 1995. Místo: nebe nad severní Bosnou. Dvojice letounů USAF F-16C provádí rutinní hlídkový let v rámci operace Deny Flight. Kontrolují dodržování bezletové zóny…

  20.563
 • Fairchild A-10 Thunderbolt II

  Fairchild A-10 Thunderbolt II je jednomístný dvoumotorový letoun, zkonstruovaný speciálně pro bitevní úkoly, určený k přímé podpoře pozemních jednotek (CAS – Close Air Suport), se zvláštním určením pro ničení tanků a jiných obrněných bojových prostředků včetně zodolněných objektů. A-10 má přezdívku Warthog, což je anglický název pro prase bradavičnaté. Snad kvůli vystouplému nýtování letounu, snad pro jeho celkovou “nestandardní“ krásu. Letoun A-10 bývá někdy popisován jako nejošklivější letadlo světa. To je ovšem označení nespravedlivé. Ruský bitevní vrtulník Mi-24 Hind v této kategorii jasně vede o dvě bradavice a chobot. A-10 však patří čestné druhé místo.

  37.224
 • Horká křesla

  Hned na úvod musím zklamat všechny stomatology. Tady informace o svých seslích, ve kterých vaši pacienti zažijí nejednu horkou chvilku, nenajdete. Z tohoto článku na vás nedýchne mentolový dech uvědomělého pacienta, ale vůně leteckého petroleje. Nenavodí vzpomínky na řev ošetřovaných, ale na broukání proudových motorů pracujících v režimu přídavného spalování. Bude totiž řeč o vystřelovacích sedadlech, prostředku pro nouzové opuštění letounu posádkou.

  28.220
 • Jeden z mnoha

  Úryvek z povídky Iversonnovy jámy od Dana Simmonse

  12.985
 • Katapultáž z F-16 v Čechách

  Letecký den CIAF ´95 (jeho 3. ročník) proběhl na vojenském letišti v Hradci Králové ve dnech 13. a 14. května 1995. Den před jeho zahájením, v pátek 12. května, došlo na letišti k mimořádné letecké události, při které byl zničen letoun F-16A belgického letectva. Událost si naštěstí nevyžádala žádné zranění.

  34.219
 • Katapultáž z F-16 v ČR II

  Na článek Katapultáž z F-16 v ČR mi mailem reagoval pan Mirek. Napsal, že ho článek zaujal, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé proto, že byl přímým svědkem popisovaného, za druhé pro (cituji) „poměrně přesný popis události".

  21.480
 • Když

  Tuto báseň Kipling napsal pro svého syna Johna. Tehdy bylo Johnovi 12 let. V sedmnácti se jako dobrovolník přihlásil na frontu. Pár týdnů poté padl. Text básně si můžeme poslechnout například na albu Calamity Jane 3 hudební skupiny Taxmeni, kteří ji věnovali všem našim válečným veteránům. I my neveteráni (zatím?) můžeme báseň dodnes brát za jakýsi návod pro svoje žití.

  33.134
 • Kódová písmena na svislých ocasních plochách amerických vojenských letadel

  Kolega Petr Müller si dal tu pečlivou práci a posbíral ocasní kódy amerických letadel u jednotlivých perutí a formou tabulky vám přináší tento přehled včetně typů letadel, což vám zjednoduší identifikaci letounů třeba na fotografiích z leteckých dnů apod.

  15.904
 • Krátké povídání o klamných cílech z pohledu pilota F-16

  O klamných cílech slyšel každý. Infračervené klamné cíle dokonce můžeme s trochou štěstí vidět v akci na některém z armádních leteckých dnů. Velkou inspirací k napsání tohoto článku mi byl mimo jiné rozhovor s pilotem Phantomu Luftwaffe. Sedě na přední sedačce nádherné legendární ef-čtverky jsem se zeptal na klamné cíle a obdržel stručně to, co vám nyní předkládám.

  24.707
 • LANTIRN

  Navigační a střelecký systém LANTIRN výrazně zvyšuje bojovou efektivitu letounů. Umožňuje jim operovat velmi nízko nad zemí, v noci a za každého počasí a napadat pozemní cíle širokou škálou naváděné i nenaváděné munice. Označení LANTIRN vzniklo z počátečních písmen slov Low Altitude Navigation and Targeting Infrared for Night, která vystihují jeho účel. LANTIRN používají letouny F-15E Strike Eagle, F-16C/D Fighting Falcon a F-14D Tomcat.

  25.026
 • Letadlové lodě USA vs. Irák

  Spojené státy Americké stáhly kvůli odzbrojení Iráku do oblasti šest letadlových lodí. Pokusím se vám přiblížit o jakou obrovskou sílu se jedná. Zaměřím se na sílu leteckou. Zkuste to porovnat s plánovanými 24 Gripeny, které měly tvořit páteř vzdušných sil ČR. (Přičemž F-18E/F má bojovou hodnotu minimálně dvojnásobnou.)

  25.016
 • Letecká munice

  Obsáhlý přehled americké letecké munice, "chytrých" i "hloupých" bomb, submunice, technické parametry, popis, použití.

  28.935
 • Námořní protiraketový systém Mk. 15 Phalanx

  Americké námořnictvo koncem 60. let začalo hledat zbraň, která by chránila jeho lodě před speciálně konstruovanými protilodními řízenými střelami. Uvědomili si, že standardní protiletadlové řízené střely středního či dlouhého dosahu nebo klasické malorážové rychlopalné kanóny nejsou schopny takové cíle ničit a plně tak zabezpečovat ochranu plavidel.

  39.405
 • Neprůstřelné vesty

  Za používání vest se zasloužilo hlavně letectvo. To je začalo používat nejdříve. Během první světové války vznikla potřeba chránit posádku, a to především proti palbě ze země. Pancéřování letadla bylo nemyslitelné vzhledem k nepřijatelnému nárůstu hmotnosti...

  57.375
 • Operace Opera – nálet IAF na irácký jaderný reaktor

  Irák se snažil o získání atomové zbraně od doby, kdy byla světu předvedena. V roce 1956 byla za podpory americké vlády ustanovena Irácká komise pro atomovou energii. Američané v rámci mírové spolupráce Iráku dodali laboratoře pro atomový výzkum, výsledky svých výzkumů a také školili jejich jaderné vědce. Toto „bratříčkování“ však netrvalo dlouho.

  41.525
 • Orientační přehled vystřelovacích sedadel

  Přehled nejpoužívanějších ,západních, vystřelovacích sedadel spolu s příkladem typu letounu, na němž bylo použito.

  27.420
 • Patriot

  Americký mobilní raketový protiletadlový a protiraketový systém dalekého dosahu Patriot byl do výzbroje zařazen v roce 1982.

  33.026
 • Přesná letecká protizemní munice

  Stručný popis

  20.970
 • Princip Gatling a letecké rotační kanóny

  Svůj vynález si Richard Jordan Gatling nechal patentovat v roce 1861. O co šlo? Ne, zdrhovadlo to opravdu nebylo ...

  54.360
 • Promluvy

  Dva zajímavé proslovy velitelů svým vojákům. První - snad nejslavnější proslov, od generála Pattona jeho vojákům, druhý od Jinřicha V. v citaci generála Garrisona.

  21.629
 • Protiletadlové rakety země-vzduch

  Stručný popis

  60.531
 • SSBN - Ballistic Missile Submarines

  Raketonosné ponorky Spojených států amerických.

  17.316

Medaile a vyznamenání

Řád 17. května

Řád redakce www.valka.cz se zlatou stužkou

Řád redakce www.valka.cz se stříbrnou stužkou

Řád redakce www.valka.cz


& bar (15)

Medaile Cti k titulu Hrdina serveru www.valka.cz

Hrdina serveru www.valka.cz

Zlatá hvězda www.valka.cz

Stříbrná hvězda www.valka.cz

Bronzová hvězda www.valka.cz


& bar (29)

Velký kříž čestné legie serveru www.valka.cz

Komander čestné legie serveru www.valka.cz

Důstojník čestné legie serveru www.valka.cz

Rytíř čestné legie serveru www.valka.cz

Čestná legie serveru www.valka.cz

War Medal 1945

Air Force Medal

Defence Medal

Air Force Cross

Purple Heart

Bronze Star

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!