Katapultáž z F-16 v ČR II

Autor : 🕔07.04.2004 📕13.042
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět


Na článek Katapultáž z F-16 v ČR mi mailem reagoval pan Mirek. Napsal, že ho článek zaujal, a to hned ze dvou důvodů. Za prvé proto, že byl přímým svědkem popisovaného, za druhé pro (cituji) „poměrně přesný popis události".

Pan Mirek se zmínil, že událost se mu podařilo nafotit. A to nejen zásah hasičů u převráceného stroje, ale dokonce samotnou katapultáž. Jen tak „mezi řečí" uvedl, že fotografie pak prostřednictvím belgického velvyslanectví poskytl "šťastné" aktérce. (V prvním článku jsem poněkud nešikovně napsal, že pilotka měla štěstí. Samozřejmě jsem myslel štěstí v neštěstí!) Tento čin má mé vysoké uznání.

Požádal jsem, jestli by byl ochoten napsat o oné LMU více podrobností, popřípadě jestli by mohl poslat zmíněné fotografie. Přání bylo vyhověno. Pan Mirek si našel čas nejen k podrobnějšímu vzpomenutí na onu událost, ale i k naskenování fotografií, za což mu patří náš dík.

Tedy jak to bylo doopravdy aneb Najdi sedm rozdílů. Předávám slovo panu Mirkovi: „...stál jsem na místě, kde se stýká předposlední spojka s pojížděcí dráhou. Touto spojkou opouštěla většina účastníků CIAF po přistání VPD. Mým zájmem bylo samozřejmě "ulovit" co nejhezčí snímky jednotlivých letounů. Bylo krátce po celkem intenzivní přeháňce, na dráze stála voda, ve které se projíždějící „éra" zrcadlila. Dvojice belgických F-16 byla "dlouhá", mokrá dráha intenzivnímu brzdění bránila a vedoucí se na poslední chvíli rozhodl přistávací manévr zopakovat. Natáhl svou F-16, vrazil plynovou páku na doraz a zvedl výtokovými plyny svého motoru z mokré VPD oblak vody - ten asi oslepil jeho „dvojku". Když oblak zvířené vody opadl a jeho dvojka se zorientovala, už moc šancí neměla. Práh dráhy a poslední spojka byly pár desítek metrů před „čumákem" její F-16. Pokusila se vyjet poslední spojkou, letoun měl ale vysokou rychlost a vzápětí opustil beton. Jakmile se kolo hlavního podvozku dostalo na nezpevněný povrch, její F-16 se začala převracet. Současně s tím, jak se začalo zvedat levé křídlo, zahájila pilotka katapultáž. Byl to pro mne dost silný zážitek, který jsem sledoval hledáčkem fotoaparátu. Přístroj měl manuální ovládání, včetně natahování, přesto jsem stačil pořídit v průběhu katapultáže tři snímky. Až pak mi vše došlo..."

Tomu říkám dramatický popis události! A teď Mirkovy fotografie:

Autor : 🕔07.04.2004 📕13.042

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 5 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 2 weeks ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 3 weeks ago