Katapultáž z F-16 v Čechách

Autor : 🕔07.02.2004 📕17.779
Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Letecký den CIAF ´95 (jeho 3. ročník) proběhl na vojenském letišti v Hradci Králové ve dnech 13. a 14. května 1995. Den před jeho zahájením, v pátek 12. května, došlo na letišti k mimořádné letecké události, při které byl zničen letoun F-16A belgického letectva. Událost si naštěstí nevyžádala žádné zranění.

V osudný den panovalo špatné počasí. Od rána vítal přilétávající letadla vytrvalý déšť. Chvíli před 12. hodinou se k hradeckému letišti přiblížila i trojice belgických letadel F-16A ze základny Kleine Brogel. Vektorována pardubickým radarovým dispečerem propíchla husté mraky a klesala k Hradci, který právě přečkal silnou přeháňku. Pod mraky, ve vzdálenosti 7 km od hradecké základny, ohlásil vedoucí skupiny vizuální kontakt s letištěm. O samotné navedení na přistání se z tamní věže staral místní ATC (Air Traffic Controller), který přebíral letouny od pardubického dispečera. Do této chvíle bylo - možná i trochu překvapivě - vše v naprostém pořádku. Piloti přesně plnili pokyny dispečerů, řízení sestupů a přiblížení probíhalo bez problémů. Radiokorespondence probíhala kompletně v angličtině, což úplně samozřejmé v roce 1995 pro vojenské dispečery nebylo.

Vedoucí belgické trojice zvolil dost netradiční způsob přistání. Namísto běžného průletu skupiny nad plochou s následným zařazením do okruhu se rozhodl jít na přistání přímo z kurzu, v předstihu před zbytkem skupiny. Důvodem k tomuto rozhodnutí byl nízký stav paliva jeho stroje. Samotné přistání proběhlo bez problémů. Zbylá dvojice si zalétla standardní přiblížení. Nový vedoucí byl možná trochu „rozhozen" postupem svého předchůdce, k čemuž se nejspíš přidal i fakt, že přistával na neznámém letišti. Jisté je, že nad prahem dráhy měl větší rychlost i výšku, než by mít měl. V důsledku této nepřesnosti dosedl až zhruba v polovině vzletové a přistávací dráhy. Stejně tak vedený letoun, za který odpovídá vedoucí skupiny. Oba piloti začali intenzivně brzdit. Za sucha by to byli zvládli, ne však za mokra. Tráva za betonem dráhy se rychle blížila a vedoucí se rozhodl přistání přerušit. Vražením páky plynové přípusti do krajní přední polohy zapnul přídavné spalování a s lehkou F-16 byl za chvilku opět ve vzduchu. Své číslo, letoun s trupovým označením FA-113, o svém postupu neinformoval.

V kokpitu „stotřináctky" sedící 27letý poručík Annemie Jansenová (s 300 hodinami na typu) o rozhodnutí svého vedoucího nevěděla. V rádiu ticho, navíc ho bohužel ani skrz oblak vodní tříště zvednuté z dráhy jeho motorem neviděla. Následovala ztráta orientace. Aby předešla možné srážce, přestala brzdit. Po vyjetí z vodního mraku, což bylo otázkou okamžiku, ji čekalo překvapení. Vedoucí letoun stoupá pryč, ona se nachází v poslední třetině VPD, brzdy nejsou použitelné, je ve smyku a začíná se ošklivě naklánět. V momentě (v 12.08 hodin), kdy se letoun ocitl částečně mimo dráhu a náklon se stále zvětšoval, zatáhla za katapultážní madlo svého „horkého křesla". Sedadlo ACES II ji i přes (vzhledem k náklonu) nepříznivou polohu letounu bezpečně vyneslo z kokpitu a za chvíli se poručík znovu, pro ten den již s konečnou platností, ocitla na ploše hradeckého letiště. Ihned byla v péči lékařů. Svezení na horkém křesle přestála bez zranění, byla jen otřesena.

Rozhodnutí pro katapultáž v takové situaci bylo rozhodnutím zcela správným, v belgickém letectvu je katapultáž po vyjetí letounu z dráhy dokonce přímo předepsána. Pozdější vyšetřování havárie ostatně korektnost rozhodnutí potvrdilo.

Podstatné je, že nikdo nebyl zraněn. Letoun byl ale zničen. Po vystoupení pilotky náklon (pravý) dále rostl, letoun vyjel z dráhy a převrátil se na záda. Vyšetřování za viníka této mimořádné události označilo vedoucího dvojice. Všechny tři letouny F-16 nesly na ocase nápis Fortuna Favet Fortibus (štěstí přeje odvážným). Poručík Jansenová štěstí měla. Ať se jí drží i nadále.

...good luck and check your six, lieutenant!

Zdroj: L+K, HPM, VJ (Vojenské letectvo)
Autor : 🕔07.02.2004 📕17.779

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 1 week ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago