Main Menu
User Menu

5. tanková armáda [1942-1943]

5th Tank Army

5-я танковая aрмия

     
Název:
Name:
5. tanková armáda
Originální název:
Original Name:
5-я танковая aрмия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
03.09.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
20.04.1943
Nástupce:
Successor:
12. armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
03.09.1942-22.09.1942 Hlavní stan nejvyššího velení
22.09.1942-29.10.1942 Brjanský front
29.10.1942-20.04.1943 Jihozápadní front
Dislokace:
Deployed:
03.09.1942-20.04.1943 východoevropské válčiště

Velitel:
Commander:
03.09.1942-22.09.1942 Rybalko, Pavel Semjonovič (generálmajor)
22.09.1942-28.12.1942 Romaněnko, Prokofij Logvinovič (generálporučík)
28.12.1942-21.01.1943 Popov, Markjan Michajlovič (generálporučík)
21.01.1943-19.03.1943 Šljomin, Ivan Timofejevič (generálmajor)
19.03.1943-20.04.1943 Šljomin, Ivan Timofejevič (generálporučík)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
03.09.1942-01.11.1942 Drugov, Pavel Iljič (plukovník)
01.11.1942-20.04.1943 Danilov, Alexej Iljič (generálmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
03.09.1942-DD.01.1943 1. tankový sbor
03.09.1942-27.11.1942 26. tankový sbor
04.11.1942-15.03.1943 402. samostatná spojovací letka
DD.11.1942-12.12.1942 3. gardový jezdecký sbor
25.12.1942-31.03.1943 1. gardový tankový sbor
DD.12.1942-10.02.1943 5. mechanizovaný sbor
15.03.1943-15.12.1943 585. samostatná armádní spojovací letka

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Drogovoz, Igor Grigorjevič: Tankovyj meč strany sovětov. Minsk, Charvest 2001.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003.
URL : https://www.valka.cz/5-tankova-armada-1942-1943-t60940#516822Verze : 1
MOD