Main Menu
User Menu

1. tankový sbor [1942-1945]

1st Tank Corps / 1-й танковый корпус

     
Název:
Name:
1. tankový sbor
Originální název:
Original Name:
1-й танковый корпус
Datum vzniku:
Raised/Formed:
31.03.1942
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
15.06.1945
Nástupce:
Successor:
1. tanková divize
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
31.03.1942-21.04.1942 Moskevský vojenský okruh
21.04.1942-03.09.1942 Brjanský front
03.09.1942-DD.01.1943 5. tanková armáda
DD.01.1943-DD.03.1943 Hlavní stan nejvyššího velení
DD.03.1943-DD.06.1943 Západní front
DD.06.1943-DD.07.1943 11. gardová armáda
DD.07.1943-10.10.1943 Brjanský front
10.10.1943-20.10.1943 Pobaltský front
20.10.1943-DD.11.1943 1. pobaltský front
DD.11.1943-DD.03.1944 11. gardová armáda
DD.03.1944-DD.06.1944 Hlavní stan nejvyššího velení
DD.06.1944-DD.07.1944 1. pobaltský front
DD.07.1944-DD.08.1944 2. gardová armáda
DD.08.1944-DD.09.1944 51. armáda
DD.09.1944-DD.10.1944 2. gardová armáda
DD.10.1944-DD.02.1945 3. běloruský front
DD.02.1945-DD.04.1945 Sämlandská operační skupina
DD.04.1945-15.06.1945 3. běloruský front
Dislokace:
Deployed:
31.03.1942-06.04.1942 Moskva, ? /
06.04.1942-21.04.1942 Lipeck, ? /
21.04.1942-10.06.1945 východoevropské válčiště
10.06.1945-15.06.1945 ?
Velitel:
Commander:
31.03.1942-19.09.1942 Katukov, Michail Jefimovič (generálmajor tankového vojska)
19.09.1942-07.06.1943 Butkov, Vasilij Vasiljevič (generálmajor tankového vojska)
07.06.1943-15.06.1945 Butkov, Vasilij Vasiljevič (generálporučík tankového vojska)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
31.03.1942-30.07.1942 Kravčenko, Andrej Grigorjevič (Polkovnik / Полковник)
30.07.1942-14.01.1943 Charčevnikov, Ivan Mitrofanovič (Polkovnik / Полковник)
14.01.1943-22.05.1943 Rabinovič, Leonid Judělevič (Polkovnik / Полковник)
22.05.1943-24.05.1944 Bibergan, David Abramovič (Polkovnik / Полковник)
24.05.1944-05.09.1944 Skripka, Grigorij Gordějevič (Polkovnik / Полковник)
05.09.1944-15.06.1945 Kosogorskij, Nikolaj Grigorjevič (Polkovnik / Полковник)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.05.1942-01.10.1942 1. gardová tanková brigáda
DD.05.1942-DD.09.1942 49. tanková brigáda

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.04.1945-15.06.1945 Insterburský tankový sbor
Vyznamenání:
Decorations:
11.03.1944 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
31.03.1942-15.06.1945 VÚ 18885
Zdroje:
Sources:
Drogovoz, Igor Grigorjevič: Tankovyj meč Strany Sovetov. Minsk, Charvest 2001.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946-1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
URL : https://www.valka.cz/1-tankovy-sbor-1942-1945-t44553#525577Verze : 0
MOD
Diskuse
ad nadřízené jednotky:
Není to spíše Sämlandská skupina vojsk než Samlandská operační skupina?
URL : https://www.valka.cz/1-tankovy-sbor-1942-1945-t44553#525583Verze : 0
MOD