Main Menu
User Menu

212. pěší divize [1939-1944]

212th Infantry Division

212. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
212. pěší divize
Originální název:
Original Name:
212. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
15.09.1944
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
26.08.1939-DD.05.1940 7. armáda
DD.05.1940-DD.06.1940 Hlavní velitelství pozemního vojska
DD.06.1940-DD.07.1940 16. armáda
DD.07.1940-DD.02.1941 Vojenský okruh VII
DD.02.1941-DD.04.1941 XXVIII. armádní sbor
DD.04.1941-DD.06.1941 XXV. armádní sbor
DD.06.1941-11.10.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXI
11.10.1941-DD.12.1941 XXXVIII. armádní sbor
DD.12.1941-DD.04.1942 XXVI. armádní sbor
DD.04.1942-DD.05.1942 I. armádní sbor
DD.05.1942-DD.08.1942 L. armádní sbor
DD.08.1942-DD.03.1943 XXVIII. armádní sbor
DD.03.1943-DD.02.1944 XXVI. armádní sbor
DD.02.1944-DD.03.1944 L. armádní sbor
DD.03.1944-DD.05.1944 XXVIII. armádní sbor
DD.04.1944-DD.06.1944 XXXVIII. armádní sbor
DD.06.1944-DD.07.1944 XXVIII. armádní sbor
DD.07.1944-DD.08.1944 IX. armádní sbor
DD.08.1944-15.09.1944 3. tanková armáda
Dislokace:
Deployed:
26.08.1939-DD.MM.RRRR Mnichov, ? /

Velitel:
Commander:
26.08.1939-15.09.1939 Friedrichs, Walter (Generalmajor)
15.10.1939-01.10.1942 Endres, Theodor (Generalleutnant)
01.10.1942-01.05.1944 Koske, Karl (Generalmajor)
01.05.1944-15.09.1944 Sensfuß, Franz (Generalleutnant)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
26.08.1939-15.04.1940 Gyldenfeldt, Heinz von (Oberstleutnant)
DD.MM.1940-DD.MM.1941 Hoefs, ? (Hauptmann)
DD.MM.1941-DD.09.1941 Reichel, ? (Hauptmann)
DD.MM.1942-DD.03.1943 Lassen, Hermann (Major)
DD.03.1943-DD.09.1944 Ogilvie, Horst (Oberstleutnant)
DD.09.1944-15.09.1944 Wicht, Adolf (Major)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
divize byla zničena během sovětské Běloruské strategické ofenzivy (operace Bagration)
Zdroje:
Sources:
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945
www.lexikon-der-wehrmacht.de
de.wikipedia.org
www.axishistory.com
https://www.okh.it/units/4division/Inf/0212ID.htm
www.balsi.de

URL : https://www.valka.cz/212-pesi-divize-1939-1944-t11169#640281Verze : 1
MOD
212. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/212-pesi-divize-1939-1944-t11169#35301Verze : 0
MOD
212. Infanterie-Division byla zničena v Litvě v 09/ 1944.



Velitel:
Generalmajor Walter Friedrichs (1.9. 1939 - 15.9. 1939)
General der Artillerie Theodor Endres (15.9. 1939 - 1.10. 1942)
Generalleutnant Hellmuth Reymann (1.10. 1942 - 1.10. 1943)
Generalmajor Dr. Karl Koske (1.10. 1943 - 1.5. 1944)
Generalleutnant Franz Sensfuß (1.5. 1944 - 15.9. 1944)


Operace:
Západní val (09/ 1939 - 05/ 1940)
Francie (05/ 1940 - 11/ 1941)
Východní fronta, severní sektor (11/ 1941 - 09/ 1944)
URL : https://www.valka.cz/212-pesi-divize-1939-1944-t11169#35302Verze : 0
MOD
Organizace:


316. Infantry Regiment - 316.pěší pluk


320. Infantry Regiment - 320.pěší pluk


423. Infantry Regiment - 423.pěší pluk


212. Artillery Regiment - 212.dělostřelecký pluk


1. Battalion - 1.prapor


2. Battalion - 2.prapor


3. Battalion - 3.prapor


4 / 216. Artillery Regiment - 216.dělostřelecký pluk(4.platí pro 4.prapor tohoto pluku)


212. Panzerjäger Company (mot) - 212.motorizovaná protitanková rota


212. Bicycle Squadron - 212.jednotka na kolech


212. Pioneer Battalion - 212.ženijní prapor


212. Signals Battalion - 212.spojovací prapor
URL : https://www.valka.cz/212-pesi-divize-1939-1944-t11169#35304Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 212. Infanterie Division:




Josef Beck 3/11/1945
Xaver Bittl 11/4/1943
Edmund Blaurock 7/27/1944
Andreas Dumssner 1/16/1945
Theodor Endress 7/13/1940
Alois Funk 4/15/1944
Jakob Gansmeyer 2/29/1944
Hermann Haase 9/5/1944
Hans Holzapfel 4/6/1944
Hans Kalb 2/29/1944
Martin Kiefer 8/12/1944
Heinrich Kiermeier 8/23/1944
Ludwig Kleber 4/5/1945
Ludwig Klotz 7/4/1940
Rudolf Kolbeck 4/20/1943
Franz Kornprobst 4/5/1945
Karl Koske 3/15/1944
Heinz Krettek 8/12/1944
Gustav Landeck 9/21/1944
Wilhelm Lauter 1/16/1945
Friedrich Lechner 7/27/1944
Walter Lux 7/10/1944
Josef Meyer 4/5/1945
Eduard Niemann 2/29/1944
Karl Nowotnik 3/15/1944
Otto Reinwald 4/19/1944
Hans Rodamer 3/26/1944
Hermann Roth 7/27/1944
Karl Schnell 9/2/1944
Fritz Scholz 1/21/1945
Franz Sensfuss 8/22/1944
Georg Steinhauser 1/31/1945
Rolf Stiegert 1/16/1945
Siegfried Wendlandt 1/16/1945
URL : https://www.valka.cz/212-pesi-divize-1939-1944-t11169#35306Verze : 0
MOD
DATUM
SBOR
ARMÁDA
SKUPINA ARMÁD
OBLAST NASAZENÍ


9. 1939 - 4. 1940
záloha
7. Armee
C
Horné Porýnie


5. 1940
záloha

OKH
Horné Porýnie


6. 1940
záloha
16. Armee
A
Lotrinsko


7. 1940 - 2. 1941
WK VII


Nemecko


3.-4. 1941
XXVIII
6. Armee
D
pobrežie La Manche


5. 1941
XXV
7. Armee
D
pobrežie La Manche


6.-10. 1941
XXXI
7. Armee
D
pobrežie La Manche


11. 1941
XXXVIII
18. Armee
Nord
Petrohrad
(bývalý Leningrad)
(Rusko)


12. 1941 - 3. 1942
XXVI
18. Armee
Nord
Petrohrad


4. 1942
I
18. Armee
Nord
Volhov (Rusko)


5.-7. 1942
L
18. Armee
Nord
Petrohrad


8. 1942 - 2. 1943
XXVIII
18. Armee
Nord
Petrohrad


3. 1943 - 1. 1944
XXVI
18. Armee
Nord
Volhov


2. 1944
(bojová skupina)
L
18. Armee
Nord
Luga (Rusko)


3. 1944
XXVIII
18. Armee
Nord
Pskov (Rusko)


4.-5. 1944
XXXVIII
18. Armee
Nord
Pskov


6. 1944
XXVIII
18. Armee
Nord
oblasť Livónsko
(Lotyšsko/Estónsko)


7.-8. 1944
IX
3. Pz. Armee
Mitte
Litva


9. 1944
záloha
3. Pz. Armee
Mitte
Litva
URL : https://www.valka.cz/212-pesi-divize-1939-1944-t11169#150231Verze : 0
MOD