Main Menu
User Menu

126. pěší divize [1940-1945]

126th Infantry Division

126. Infanterie-Division

     
Název:
Name:
126. pěší divize
Originální název:
Original Name:
126. Infanterie-Division
Datum vzniku:
Raised/Formed:
18.10.1940
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
18.10.1940-01.11.1940 Vojenský okruh VI
01.11.1940-01.12.1940 11. armáda
01.12.1940-DD.04.1941 LII. armádní sbor
DD.05.1941-DD.08.1941 X. armádní sbor
DD.09.1941-DD.10.1941 I. armádní sbor
DD.11.1941-DD.11.1941 XXXIX. armádní sbor (motorizovaný)
DD.12.1941-DD.07.1942 XXXVIII. armádní sbor
DD.08.1942-DD.02.1943 II. armádní sbor
DD.03.1943-DD.07.1943 X. armádní sbor
DD.08.1943-DD.08.1943 XXVI. armádní sbor
DD.09.1943-DD.01.1944 L. armádní sbor
DD.02.1944-DD.07.1944 XXVIII. armádní sbor
DD.08.1944-DD.08.1944 VI. dobrovolnický armádní sbor SS (lotyšský)
DD.09.1944-DD.09.1944 L. armádní sbor
DD.10.1944-DD.12.1944 I. armádní sbor
DD.01.1945-DD.01.1945 II. armádní sbor
DD.02.1945-DD.02.1945 I. armádní sbor
DD.03.1945-DD.03.1945 X. armádní sbor
DD.04.1945-08.05.1945 II. armádní sbor
Dislokace:
Deployed:
18.10.1940-DD.MM.RRRR Sennelager, Vojenský výcvikový prostor Senne /

Velitel:
Commander:
18.10.1940-10.10.1942 Laux, Paul (Generalleutnant)
10.10.1942-30.04.1943 Hoppe, Harry (Generalmajor)
30.04.1943-08.07.1943 Hofmann, Friedrich (Generalmajor)
08.07.1943-07.11.1943 Hoppe, Harry (Generalleutnant)
07.11.1943-05.01.1945 Fischer, Gotthard (Generalleutnant)
05.01.1945-08.05.1945 Hähling, Kurt (Generalmajor)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
18.10.1940-24.01.1942 Schaewen, Hans-Georg von (Oberstleutnant)
24.01.1942-25.05.1944 Merkel, Reinhard (Oberstleutnant)
25.05.19454-08.05.1945 Zimmer, Ernst (Oberstleutnant)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
18.10.1940-08.05.1945 Dělostřelecký pluk 126
18.10.1940-01.05.1942 Oddíl stíhačů tanků 126
18.10.1940-27.04.1942 Průzkumý oddíl 126
18.10.1940-15.10.1942 Pěší pluk 422
18.10.1940-15.10.1942 Pěší pluk 424
18.10.1940-15.10.1942 Pěší pluk 426
18.10.1940-08.05.1945 Ženijní prapor 126
10.11.1940-08.05.1945 Pěší divizní spojovací oddíl 126
10.03.1941-17.09.1941 Polní náhradní prapor 126
01.05.1942-09.09.1942 Oddíl stíhačů tanků a průzkumu 126
09.09.1942-10.10.1943 Rychlý oddíl 126
15.10.1942-08.05.1945 Granátnický pluk 422
15.10.1942-25.02.1945 Granátnický pluk 424
15.10.1942-08.05.1945 Granátnický pluk 426
DD.07.1943-DD.06.1944 Polní výcvikový prapor 126
10.10.1943-08.05.1945 Fyzilírský prapor 126
10.10.1943-08.05.1945 Oddíl stíhačů tanků 126
DD.06.1944-08.05.1945 Polní náhradní prapor 126

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939-1945
www.lexikon-der-wehrmacht.de
de.wikipedia.org
www.axishistory.com
www.balsi.de
www.tracesofwar.com

URL : https://www.valka.cz/126-pesi-divize-1940-1945-t11097#662543Verze : 3
MOD
126. Infanterie-Division
URL : https://www.valka.cz/126-pesi-divize-1940-1945-t11097#34738Verze : 0
MOD
Velitel:
General der Infanterie Paul Laux (5.10. 1940 - 10.10. 1942)
Generalleutnant Harry Hoppe (10.10. 1942 - 31.4. 1943)
Generalleutnant Friedrich Hofmann (31.4. 1943 - 8.7. 1943)
Generalleutnant Harry Hoppe (8.7. 1943 - 7.11. 1943)
Generalleutnant Gotthard Fischer (7.11. 1943 - 5.1. 1945)
Generalmajor Kurt Hähling (5.1. 1945 - 8.5. 1945)


Operace:
Německo (10/ 1940 - 06/ 1941)
Východní fronta, severní sektor (06/ 1941 - 10/ 1944)
Kurland (10/ 1944 - 05/ 1945)
URL : https://www.valka.cz/126-pesi-divize-1940-1945-t11097#34739Verze : 0
MOD
Nositelé Rytířského kříže kteří byli příslušníci 126. Infanterie Division:




Paul Baumann 9/1/1943
Günther Braake 8/27/1944
Josef Bremm 2/18/1942
Willi Bunzel 10/11/1941
Wilhelm Cappel 2/23/1944
Henning Daubert 3/5/1945
Heinrich Dittlof 9/10/1944
Wolfgang Fahrenberg 9/17/1944
Siegfried Fehre 12/13/1942
Gotthard Fischer 2/7/1944
Werner Frotscher 3/11/1945
Gerhard Gehrmann 4/15/1944
Karl Glaetzer 4/9/1944
Johann Groscheck 1/21/1945
Kurt Haehling 3/2/1945
Otto Hamburger 10/4/1944
Heinrich Hans 4/5/1945
Alfred Hemmann 8/21/1941
Rudolf Herkelmann 4/30/1943
Klaus Hilgemann 10/8/1942
Herbert Hoffmann 4/15/1944
Heinz Hogrebe 8/17/1942
Alfred Holler 4/5/1944
Harry Hoppe 9/12/1941
Ernst Kirchlehner 10/23/1944
Friedrich Klee 1/21/1945
Hans Kleimann 4/5/1945
Kurt Klein 4/16/1944
Ernst Klossek 2/23/1942
Manfred Kuhnert 1/22/1944
Hans Kurscheid 10/28/1944
Paul Laux 12/14/1941
Paul Lueneburg 9/5/1944
Herbert Marre 4/17/1945
Günther Marreck 4/15/1944
Otto Neumann 4/5/1945
Richard Rehmer 3/28/1945
Alfred Rutkowski 4/15/1944
Anton Schroeter 3/26/1944
Heinrich Seidel 12/14/1941
Hans Uhde 1/15/1943
Willi Wechsung 10/1/1943
Walter Wienke 8/20/1942
Rudolf Wulf 11/13/1942
URL : https://www.valka.cz/126-pesi-divize-1940-1945-t11097#34741Verze : 0
MOD
DATUM
SBOR
VELITELSTVÍ
ARMÁDA
OBLAST NASAZENÍ


11. 1940 - 4. 1941
LII
11. Armee
C
Sennelager
(Paderborn, Nemecko)


5. 1941
X
16. Armee
C
východné Prusko


6.-8. 1941
X
16. Armee
Nord
rieka Západná Dvina,
jazero Iľmeň (Rusko)


9.-10. 1941
I
16. Armee
Nord
Volhov (Rusko)


11. 1941
XXXIX mot.
16. Armee
Nord
Volhov


12. 1941 - 2. 1942
XXXVIII
16. Armee
Nord
Volhov


3.-7. 1942
XXXVIII
18. Armee
Nord
Volhov


8. 1942 - 2. 1943
II
16. Armee
Nord
Demjansk
(Novgorodskaja oblasť, Rusko)


3.-7. 1943
X
16. Armee
Nord
Staraja Russa
(Rusko)


8. 1943
XXVI
18. Armee
Nord
Gatčina (Rusko)


9. 1943 - 1. 1944
L
18. Armee
Nord
Petrohrad (Rusko)


2.-7. 1944
XXVIII
18. Armee
Nord
Pskov (Rusko)


8. 1944
VI SS.
18. Armee
Nord
Lotyšsko


9. 1944
L
18. Armee
Nord
Riga (Lotyšsko)


10.-12. 1944
I
18. Armee
Nord
polostrov Kurland


1. 1945
II
18. Armee
Nord
polostrov Kurland


2. 1945
I
18. Armee
Kurland
polostrov Kurland


3. 1945
(bojová skupina)
X
18. Armee
Kurland
polostrov Kurland


4. 1945
II
18. Armee
Kurland
polostrov Kurland
URL : https://www.valka.cz/126-pesi-divize-1940-1945-t11097#164339Verze : 0
MOD