Main Menu
User Menu

Severní fronta

Northern front

Severní fronta
někdy označována jako Poleská fronta podle regionu Polesí


24.2.2022-2.4.2022
URL : https://www.valka.cz/Severni-fronta-t252263#694256Verze : 0
MOD

Kyjivská ofenzíva


Rusko chtělo dobýt hlavní město Ukrajiny. Plán A počítal s bleskovým obsazení letiště severně od města a následně rychlým obsazením Kyjiva, do něhož by z obsazeného města proudily jednotky výsadkového vojska, které by zajali politické vedení státu. Postupně měly k městu dorazit i mechanizované pozemní jednotky a s nimi i jednotky ruské národní gardy k potlačování demonstrací. Jednalo se o obdobu operace v Československu z roku 1968 nebo Afghánistánu z roku 1979.


24. únor
Klíčovým bodem Plánu A bylo rychlé obsazení letiště v Hostomelu. Zhruba třicítka transportních vrtulníků Mi-8 v doprovodu bitevních vrtulníků Ka-52 sem 24. února ráno kolem 8:00 dopravila několik stovek příslušníků úderné výsadkové brigády. Uskupení po cestě přišlo o několik strojů, jelikož na ně Ukrajinci vypálili několik raket z přenosných protiletadlových systémů. Ruští výsadkáři začali letiště obsazovat, ale narazili na odpor části místní jednotky národní gardy a 3. samostatného pluku zvláštního určení. K letišti se navíc dostala i 4. brigáda rychlého nasazení, která měla i vzdušnou podporu. Dorazila i gruzínská legie a formace ukrajinských výsadkových sil. Do večera se ukrajinským silám pdoařilo většinu ruských výsadkářů zlikvidovat a zbytek zahnat.


Ukrajinský úspěch znemožnil přistát dvacítce transportních letounů Il-76 s několika tisíci výsadkářů a jejich těžkou technikou. Formace se tak musela vrátit zpátky do Běloruska. Letiště bylo navíc zřejmě poškozeno tak, aby nemohlo být využito pro zamýšlený účel. Mezitím ale překročily hranice mechanizované praporní taktické skupiny 35. vševojskové armády, které svedly bitvu o Černobyl, obsadily ho a pokračovaly na Ivankiv.


25. únor
V Ivankivu začaly boje o město a Ukrajinci zde část okupačních jednotek zadržely až do 27. února, nicméně část prorazila a dorazila k hostomelskému letišti, k němuž ve vrtulnících směřovala i silnější formace výsadkářů. Společně letiště dobyly. Nepodařilo se jim ale prorazit z letiště přes předměstí do samotného Kyjiva. Plán A selhal.


Vzhledem k neúspěchu bleskového Plánu A a silnému odporu ukrajinských jednotek na přístupech do města, zatopenému území podél řeky Irpiň a destrukci několika důležitých mostů přišel na řadu Plán B, který byl nejspíše inspirován událostmi z Grozného 1999. Cílem bylo rychle obklíčit Kyjiv mechanizovanými jednotkami, ostřelovat ho dělostřelectvem a donutit ho brutální silou ke kapitulaci.


26. únor
Úspěch Plánu B ale závisel na jedné důležité věci. Stroje mechanizovaných praporních taktických skupin 35. vševojskové armády spotřebovaly na cestě ke Kyjivu všechno palivo. Nyní ho potřebovaly doplnit, aby mohly pokračovat v obkličovací operací. Avšak zásobovací konvoj byl stále na cestě. Mechanizované jednotky tedy zůstaly stát. Ukrajinci totiž pochopili klíčový význam tohoto konvoje a postarali se o to, aby nedorazil včas. Několik desítek ukrajinských vojáků za pomocí dronů s nočním viděním a čtyřkolek provádělo v bažinatých lesích přepady nákladních vozidel. Stačilo několik vozidel na čele konvoje zničit a celá část konvoje se zastavila, protože pokusy sjet mimo silnice končily uváznutím těžkcýh vozidel v měkkém terénu. Podařilo se vyřadit také některé mostky a ruské jednotky musely povolat pontony. To vše konvoj zdržovalo, až zastavilo. Na druhou stranu byl ale konvoj tak blízko, že velitel armády nevyslal včas jinou trasou náhradní konvoj.


Jelikož velení předpokládalo, že konvoj je na cestě a v řádu hodin dorazí, vyslalo ráno výsadkovou formaci, která měla obsadit letiště Vasylkiv jihozápadně od Kyjiva. Rusové byli během dne zneškodněni ukrajinskými silami. I kdyby mechanizované jednotky u Hostomelu měly dostatek paliva, zřejmě by nedorazily včas. Byl to další neúspěch ruských výsadkových sil. Severně od Kyjiva se části ruských sil podařilo prorazit k Vyšhorodu za čít obsazovat Kyjivskou vodní elektrárnu. Ukrajinci je ale ještě během dne odrazili a zatlačili zpět. Zvláštní jednotce Alfa ukrajinské kontrarozvědky SBU se podařilo poblíž Hostomelu zlikvidovat formaci čečenských bojovníků, kteří se měli chystat na diverzní akce uvnitř Kyjiva.


27. únor
Ruské jednotky se místo obkličovací, na kterou neměly dostatek paliva, alespoň pokusily probít přes Buču a Irpiň. Narazily zde ale na tuhý odpor. A v ulicích obou měst byla likvidována ruská obrněná technika.


28. únor
Ruské jednotky mířily na Boroďanku.
URL : https://www.valka.cz/Severni-fronta-t252263#694264Verze : 5
MOD