Válka s terorismem [2001-RRRR]
Články
Zamyšlení nad situací v Afghanistánu...
AH-64A byl ztělesněním poznatků vykoupených v Korejské a Vietnamské válce krví pilotů prvních vyzbrojených a bitevních vrtulníků. Na dlouhou dobu se stal etalonem bitevního vrtulníku, který dokázal decimovat tankové kolony protivníka. Ale technologie z počátku 70 let má některá omezení. Proto bylo nutné vyvinout AH-64D Longbow Apache, který výrazně rozšířil možnosti původního vrtulníku.
Čtyřkolový transportér ASV 150 původně vyvinula a vyrobila firma Textron z Louisiany pro potřeby americké Vojenské policie. Tomu je také čtyřkolové obrněné vozidlo s věžičkou přizpůsobené. První obrněnce byly do armády dodány v roce 1999. Zkoušku ohněm prodělaly v Kosovu. Až do zahájení operace Enduring Freedom v Iráku v roce 2003 jich měla Vojenská policie k dispozici zhruba padesát kusů.
Boko Haram je nigerijská teroristická organizace, která se řadí mezi jednu z nejničivějších teroristických organizací všech dob. Povstalci představují velikou hrozbu pro nejlidnatější africkou zemi a další její sousedy. Tato skupina provádí akty náboženského terorismu, ale také určitými činy se řadí mezi guerillovou skupinu. Má organizovanou taktiku boje, která se však postupem času v roce 2015 začala měnit. Boko Haram se stejně jako Islámský stát v Sýrii a Iráku snaží vytvořit na severu Nigérie chalífát, který se bude řídit především právem šaría.
Dlouhodobý konflikt v rohu Afriky dostává opět nový rozměr. Do boje proti islamistické skupině al-Shabaab v Somálsku se v říjnu zapojila Keňa, vyprovokovaná četnými útoky ze strany al-Shabaabu. Konflikt v Somálsku má pro Keňu množství nepřímých důsledků, které ohrožují její vlastní stabilitu. Jedním z nich je příliv velkého množství uprchlíků. Blízko hranice se Somálskem se nachází největší uprchlický tábor světa Dadaab, který se stal domovem pro 400 000 uprchlíků. Uprchlický komplex se stal třetím největším „městem“ Keni. Příliv uprchlíku ještě více oslabuje již tak chudou zemi. Kromě nepřímých bezpečnostních hrozeb, které plynou z nestability Somálska, začala skupiny al-Shabaab ohrožovat Keňu i přímými útoky na jejím území.
Zavedení nového tanku neznamenalo jen nové vozidlo. Zkušenosti z provozu způsobily, že došlo prakticky ke kompletní přestavbě obrněných divizí, protože stará organizační struktura byla nevyhovující. Teprve potom byl potenciál nových tanků jaksepatří využit.
Desátého září 2001 téměř nikdo v Americe nevěděl něco kloudného o islámu.
Dvanáctého září 2001 už jakoby téměř každý věděl všechno. Právě absolvovaná katastrofa se stává rodičem instantních jistot, přesvědčení o vlastních pravdách.
Jenže otázky zůstávají – míří snad vývoj směrem ke globálnímu kalifátu, podle představ a ambicí nejkovanějších islamistů, nebo naopak stále přetrvává optimistická víra v ideál západní liberální demokracie?
Al-Kájda, amorfní organizace či spíš jen útvar bez adresy, s údajně nejvyšším principálem Osamou bin Ladinem setrvávajícím kdesi v noře na afghánsko-pakistánském pomezí, svůj zkázonosný dopad již hodněkrát prokázala. Kdy a kde to vlastně začalo?
Tento problém stále narůstá a nabývá brutálnější podoby, ale šance dopadnout teroristy a postavit je před soud je mizivá. Její chapadla obepínají celou zeměkouli. Zde je přehled 800 teroristických organizací z 88 zemí. Názvy organizace jsou převzaty z anglického originálu.
Pokračování přehledu teroristických skupin z celého světa, tentokrát zaměřeno na zeme Afriky.
Dne 11. 9. 2001 došlo k události, která svými důsledky zasáhla téměř celý svět a ač si to neuvědomujeme, promluvila do života i mnohým z nás. Prakticky v přímém přenosu televize došlo k sebevražedným leteckým útokům na cíle v USA. Cílem tohoto článku je nejen připomenout průběh událostí, které si v hrubých rysech většina z nás pamatuje, ale hlavně ukázat i ne tak notoricky známé souvislosti.
Že nikoho z nás to dřív nenapadlo? Přece problém vyřešit popřením jeho existence! Ultimální logika politicky korektního uvažování.
Článek komentující nasazení UAV (Unmanned Aerial Vehicle) na současných asymetrické války proti islámskému terorismu.
Globální islamistický terorismus prošel po zahájení Války proti terorismu po útocích v roce 2001 závratným vývojem. Al-Kájda se proměnila z hierarchického uskupení s územními základnami na decentralizovanou organizaci spojenou pouze ideologickým rámcem, navíc bez vazby na konkrétní teritoriální základny. Článek zkoumá genezi způsobů přípravy islamistických teroristů po září 2001.
Boje o Somálsko stále pokračují. V prosinci Africká unie (AU) schválila spojení svých jednotek s jednotkami Keni, které tak přešly pod velení AU. K operaci v Somálsku se rozhodlo přispět i Džibutsko a Sierra Leone, každý počtem 1500 vojáků. Africká unie měla doposud 9000 vojáků v hlavním městě, ale prohlašuje, že potřebuje minimálně 20 000 vojáků pro udržení pořádku v zemi. Během prosince, ledna a února pokračují vzdušné operace s dílčími úspěchy. Koncem prosince vojska AU dobyly Beledweyne, důležitější ovšem bylo dobytí islámistické základny Badhadhe během února, která leží jen 180 km od přístavního města Kismayo. Stejně jako Kismayo představuje Badhadhe významný logistický bod pro al-Shabaab. Skupina al-Shabaab ovšem zahájila odvetu a zaútočila na základnu Etiopie sebevražedným útokem, při kterém zahynulo 10 etiopských vojáků. Také nadále pokračují únosy a zabíjení humanitárních pracovníků na území Somálska.
Podkategorie