Main Menu
User Menu

Kalinin K-1

Калинин К-1

     
Název:
Name:
Kalinin K-1
Originální název:
Original Name:
Калинин К-1
Kategorie:
Category:
dopravní letoun
Výrobce:
Producer:
DD.MM.1925-DD.MM.1925 Letecké opravny č. 6, Kyjev /
Období výroby:
Production Period:
DD.MM.1925-DD.MM.1925
Vyrobeno kusů:
Number of Produced:
1
První vzlet:
Maiden Flight:
26.07.1925
Osádka:
Crew:
1 + 4
Základní charakteristika:
Basic Characteristics:
 
Vzlet a přistání:
Take-off and Landing:
CTOL - konvenční vzlet a přistání
Uspořádání křídla:
Arrangement of Wing:
jednoplošník
Uspořádání letounu:
Aircraft Concept:
klasické
Podvozek:
Undercarriage:
pevný
Přistávací zařízení:
Landing Gear:
kola
Technické údaje:
Technical Data:
 
Hmotnost prázdného letounu:
Empty Weight:
1452 kg
Vzletová hmotnost:
Take-off Weight:
1972 kg
Maximální vzletová hmotnost:
Maximum Take-off Weight:
? kg
Rozpětí:
Wingspan:
16,76 m
Délka:
Length:
10,72 m
Výška:
Height:
3,70 m
Plocha křídla:
Wing Area:
40,00 m2
Plošné zatížení:
Wing Loading:
? kg/m2
Pohon:
Propulsion:
 
Kategorie:
Category:
pístový
Počet motorů:
Number of Engines:
1
Typ:
Type:
Salmson RB.9 o výkonu 125 kW/170 k
dvoulistá dřevěná vrtule
Objem palivových nádrží:
Fuel Tank Capacity:
?
Výkony:
Performance:
 
Maximální rychlost:
Maximum Speed:
161 km/h v ? m
Cestovní rychlost:
Cruise Speed:
149 km/h v ? m
Rychlost stoupání:
Climb Rate:
? m/s
Čas výstupu na výšku:
Time to Climb to:
12,5 min do 1000 m
Operační dostup:
Service Ceiling:
3000 m
Dolet:
Range:
? km
Maximální dolet:
Maximum Range:
600 km
Výzbroj:
Armament:
-
Uživatelské státy:
User States:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Andersson, Lennart. Soviet Aircraft and Aviation 1917-1941. Putnam Aeronautical Books, London 1997. ISBN 0-85177-859-3.
Бюшгенс, Г. С. самолетостроение в СССР 1917-1945. ЦАГИ 1992.
http://ram-home.com/ram-old/k-1.html
URL : https://www.valka.cz/Kalinin-K-1-t69224#558511Verze : 0
MOD

Kalinin K-1 (RVZ-6-K-1, РВЗ-6-К-1)První dopravní letadlo konstrukce K. A. Kalinina
první let - 26 července 1925
V provozu v létech 1926 - 1930

První sovětské dopravní letadlo se nestavělo v Moskvě, ani v Leningradě, ale a na Ukrajině.

Letadlo vzniklo z podnětu skupiny (D. L. Tomaševič, A. N. Gracianskij, A. S. Ruděnko - Д. Л. Томашевич, А. Н. Грцианский, А. С. Руденко) v čele s K. A. Kalininem v opravárenských dílnách kyjevského závodu Remvozduchzavod č. 6 (Ремвоздухозавод-6), součásti trustu Promvozduch (Промвоздух). Za základ koncepce bylo přijato schéma vzpěrového hornokřídlého jednoplošníku, velmi připomínajícího Dornier Komet. Toto schéma bylo praktické, neboť křídla neohrožovala cestující, pohybující se po ploše letiště a umožňovala u vícemotorových konstrukcí i umístit motory do dostatečné výšky nad zem.

Konstruktéři se museli vypořádat s řadou problémů. Nedostatek materiálu například řešili využitím náhradních dílů k letounům Voisin, nacházejícím se ve skladech z dob první světové války. Velkou překážkou byl také jediný k dispozici, a proto použitý motor Salmson, dávající příliš malý výkon. To byl také důvod, proč konstruktéři ustoupili od původně předpokládané celokovové stavby a museli se smířit se smíšenou konstrukcí. Kalinin také vypracoval originální eliptické křídlo. To se také stalo téměř "ochrannou známkou" Kalininových konstrukcí. Bylo sice výrobně technologicky náročnější než tradiční křídla obdélníková, ale to bylo vyváženo lepšími aerodynamickými charakteristikami. Na toto křídlo Kalinin obdržel v 1923 i patent. V této době příliš obvyklou nebyla ani zakrytá kabina pilotů, která výrazně zvyšovala komfort jejich práce. Je ale třeba poznamenat, že u pilotů, zvyklých na otevřené pilotní prostory, se s přehnaným nadšením také nesetkávala, což zažili i mnozí další letečtí konstruktéři nejen v SSSR. První série (nakonec nerealizovaná) měla obsahovat 5 strojů a pro konstruktéra je příznačný i fakt, že první 2 stroje měly být provedeny první jako dopravní a druhý jako sanitní, pro dopravu nosítek s ošetřovatelem.

Projekt byl připraven v prosinci 1923. Ale vznikly problémy s financováním stavby. Soustavný tlak na vedení a vyjednávání s leteckou společností Ukrvozduchpuť (Укрвоздухпуть) nakonec vydalo své plody - v květnu 1924 byla získána objednávka na vytvoření prototypu. Jeho stavba začala v RVZ-6 v září téhož roku. Nicméně pro organizační (přesněji řečeno byrokratické) průtahy probíhala velmi křečovitě, nárazově, takže letadlo byl dohotoveno teprve v červnu 1925. Na počest výrobního podniku a hlavního konstruktéra dostalo označení RVZ-6-K-1 (РВЗ-6-К-1). První let se odehrál 26. července 1925, kdy pilot Stanislav Kosinskij (Станислав Косинский) zvedl stroj do vzduchu. Křeslo druhého pilota obsadil sám hlavní konstruktér letadla. První let prokázal dobrou stabilitu i řiditelnost. Nedostatečná účinnost směrovky byla řešena jejím zvětšením. V rámci zkoušek byl 9. září proveden přelet Kyjev - Charkov, a 16 září Charkov - Moskva. V Moskvě testy pokračovaly na zkušebním letišti VVS. Navíc byla naplánována záměna motoru Salmson modernějším BMV-IV o 240 k. s. Závěr zkoušek vyzněl velmi příznivě, letadlo bylo označeno za nejlepší dopravní konstrukci, která je v SSSR k dispozici, a doporučeno k sériové výrobě.

Letecká společnost Dobroljot (Добролёт) zakoupila prototyp K-1 v prosinci 1925 a brzo jej nasadila do zkušebního provozu na trať do Moskvy. Dostal označení RR-DBE, SSSR-481 (PP-ДБЕ, СССР-481). Nalétal celkem 190 hodin. Dobroljot letadlo využíval do roku 1930. Nicméně navzdory dobrým zkušenostem z provozu a doporučení zkušební komise, sériová výroba letounu nakonec zahájena nebyla. Především proto, že Kalinin už stavěl nová, dokonalejší osobní letadla.

A protože bylo rozhodnuto rozvíjet tento typ letadla dále, K. A. Kalinin obdržel v Charkově výrobní základnu - dílny Ukrvozduchputi (Ремвоздухозавод=letecké opravárenské dílny, později přejmenované na GROS (ГРОС=Гражданское опытное самолетостроение), ze kterých ještě později vyrostl standardní letecký závod.

Konstrukce
- dopravní čtyřsedadlové letadlo (pilot + tři cestující) z r. 1925. Vzpěrový hornokřídlý jednoplošník s křídlem eliptického půdorysu, klasickými ocasními plochami a motorem Salmson o výkonu 170 k. s.

Trup letadla obdélníkového průřezu byl svařovaný z ocelových trubek, první v SSSR s uzavřenou kabinou cestujících i pilotů, bez drátěný výztuh. Potah trupu až za kabinu pro cestující byl proveden vlnitým hliníkovým plechem, zbytek plátnem. Pilotní kabina uzavřená, zakrytá průhledným překrytem. Trup začínal motorovým úsekem, rám motorové sekce byl proveden s ohledem na co nejsnadnější montáž (upevnění na 4 šroubech). Potom pilotní kabina, uzavřená průhledným překrytem. Za ní pak uzavřená kabina pro cestující s divanem i dvěma měkkými křesly.

Pohonná jednotka - Salmson RB-9 - 170 k.s./ 126 kW, vodou chlazený hvězdicový devítiválec. Zvláštností byly vodní chladiče, regulovatelné vysouváním a zasouváním. Vrtule RVZ-6, dvoulistá, dřevěná.

Ocasní plochy - svislé - jednoduché, se směrovým kormidlem, kostra svařovaná z ocelových trubek a potažená plátnem. Vodorovné plochy elipsovité tvaru s výškovým kormidlem. Kostra dřevěná s plátěným potahem.

Podvozek - příďový s ostruhou. Podvozkové nohy ve tvaru V spojeny průběžnou osou. Na každé noze jedno kolo o rozměrech 800 x 150. Tlumení podvozku gumovými listy. Řízení - lanové.

Křídlo - eliptického tvaru o štíhlosti l=7. Centroplán svařovaný, integrální sučástí konstrukce trupu letadla, nosníky dřevěné, vzpěry z ocelových trubek s překližkovým aerodynamickým krytem.

airliner.narod.ru.
upload.wikimedia.org
https://de.wikipedia.org/wiki/Kalinin_K-1
https://airwar.ru/enc/cw1/k1.html

Kalinin K-1 - popisky k vnitřním prostorám
1. Pohovka, 2. Křeslo cestujících, 3. Křeslo pilota, 4. Motor, 5. Vrtule, 6. Rám motorové sekce, 7. Vstupní dveře
pramen t textu

popisky k vnitřním prostorám
1. Pohovka, 2. Křeslo cestujících, 3. Křeslo pilota, 4. Motor, 5. Vrtule, 6. Rám motorové sekce, 7. Vstupní dveře
pramen t textu

Kalinin K-1 - pramen v textu

pramen v textu
Kalinin K-1 - pramen v textu

pramen v textu
URL : https://www.valka.cz/Kalinin-K-1-t69224#243541Verze : 2