Main Menu
User Menu

VIII. armádní sbor [1935-1943]

VIII Army Corps / VIII. Armeekorps

     
Název:
Name:
VIII. armádní sbor
Originální název:
Original Name:
VIII. Armeekorps
Datum vzniku:
Raised/Formed:
16.10.1935
Předchůdce:
Predecessor:
Heeresdienststelle Breslau
Datum zániku:
Disbanded:
05.03.1943
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
16.10.1935-DD.09.1939 ?
DD.09.1939-DD.10.1939 14. armáda
DD.10.1939-DD.06.1940 4. armáda
DD.06.1940-DD.07.1940 Skupina armád B
DD.07.1940-DD.08.1940 7. armáda
DD.08.1940-DD.05.1941 9. armáda
DD.05.1941-DD.06.1941 Pevnostní štáb Blaurock
DD.06.1941-DD.11.1941 9. armáda
DD.11.1941-DD.12.1941 Skupina armád D
DD.12.1941-DD.03.1942 1. armáda
DD.03.1942-DD.04.1942 Skupina armád Jih
DD.04.1942-02.02.1943 6. armáda
02.02.1943-05.03.1943 ?
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
16.10.1935-03.02.1938 Kleist, Ewald von (General der Kavallerie)
04.02.1938-25.10.1939 Busch, Ernst (General der Infanterie)
25.10.1939-31.01.1943 Heitz, Walter (Generaloberst)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
16.10.1935-05.11.1939 Marcks, Erich (Generalmajor)
05.11.1939-01.11.1942 Steinmetz, Bernhard (Oberst)
01.11.1942-10.12.1942 Ulrich, ? (Oberstleutnant)
10.12.1942-DD.01.1943 Schildknecht, Friedrich (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
02.09.1939-30.09.1939 Dělostřelecké velitelství 18
17.09.1939-22.09.1939 4. lehká divize
22.09.1939-23.09.1939 2. tanková divize
26.09.1939-27.09.1939 2. tanková divize
DD.09.1939-DD.05.1940 28. pěší divize
DD.09.1939-DD.12.1939 5. tanková divize
DD.09.1939-DD.11.1941 8. pěší divize
DD.10.1939-23.10.1939 18. pěší divize
04.06.1940-DD.05.1941 28. pěší divize
20.06.1940-29.06.1940 19. pěší divize
30.09.1940-01.11.1940 18. pěší divize
DD.09.1940-DD.11.1940 6. horská divize
DD.06.1941-DD.11.1941 28. pěší divize
22.08.1941-19.09.1941 14. pěší divize (motorizovaná)
13.09.1941-29.09.1941 86. pěší divize
DD.09.1941-DD.10.1941 7. tanková divize
DD.09.1941-DD.11.1941 87. pěší divize
01.12.1941-DD.02.1942 5. lehká pěší divize
01.12.1941-05.03.1942 8. lehká pěší divize
22.03.1942-28.05.1942 62. pěší divize
22.05.1942-29.05.1942 3. tanková divize
23.05.1942-30.05.1942 23. tanková divize
01.06.1942-24.06.1942 336. pěší divize
DD.06.1942-DD.11.1942 305. pěší divize
07.07.1942-09.07.1942 336. pěší divize
28.07.1942-12.08.1942 113. pěší divize
DD.12.1942-31.01.1943 44. pěší divize
19.11.1943-DD.04.1944 81. pěší divize

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Generalkommando VIII. Armeekorps
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/VIII-armadni-sbor-1935-1943-t10145#453704Verze : 1
MOD
VIII. Armeekorps



Operace:
Polsko (09/1939 - 05/1940)
Francie (05/1940 - 06/1941)
Východní fronta - jižní sektor (06/1941 - 10/1942)
Stalingrad (10/1942 - 03/1943)
URL : https://www.valka.cz/VIII-armadni-sbor-1935-1943-t10145#30829Verze : 0
MOD
Ve dnech 17.09.1939-22.09.1939 byla velitelství sboru podřízena rovněž 4. lehká divize.
Zdroje:
Bączyk, Norbert: 4. Dywizja Lekka w kampanii polskiej 1939 r., in: Nowa Technika Wojskowa, numer specjalny 7 (1/2010), str 14-27
URL : https://www.valka.cz/VIII-armadni-sbor-1935-1943-t10145#537039Verze : 0
MOD