4. armáda [1939-1945]

4th Army / 4. Armee

     
Název:
Name:
4. armáda
Originální název:
Original Name:
4. Armee
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.08.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Skupinové velitelství armády 6
Datum zániku:
Disbanded:
27.04.1945
Nástupce:
Successor:
21. armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
26.08.1939-29.09.1939 Skupina armád Sever
29.09.1939-08.03.1940 Skupina armád B
08.03.1940-01.06.1940 Skupina armád A
01.06.1940-22.06.1941 Skupina armád B
22.06.1941-25.01.1945 Skupina armád Střed
25.01.1945-03.04.1945 Skupina armád Sever
03.04.1945-27.04.1945 Skupina armád Visla
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
01.08.1939-19.12.1941 Kluge, Günther von (Generalfeldmarschall)
19.12.1941-20.01.1942 Kübler, Ludwig (General der Gebirgstruppe)
20.01.1942-06.06.1942 Heinrici, Gotthard (General der Infanterie)
06.06.1942-15.07.1942 Salmuth, Hans von (General der Infanterie)
15.07.1942-01.06.1943 Heinrici, Gotthard (Generaloberst)
01.06.1943-31.07.1943 Salmuth, Hans von (Generaloberst)
31.07.1943-dd.12.1943 Heinrici, Gotthard (Generaloberst)
dd.12.1943-dd.01.1944 Frießner, Johannes (General der Infanterie)
dd.01.1944-04.06.1944 Heinrici, Gotthard (Generaloberst)
04.06.1944-30.06.1944 Tippelskirch, Kurt von (General der Infanterie)
30.06.1944-07.07.1944 Müller, Vincenz (Generalleutnant)
07.07.1944-18.07.1944 Tippelskirch, Kurt von (General der Infanterie)
18.07.1944-29.01.1945 Hoßbach, Friedrich (General der Infanterie)
29.01.1945-16.04.1945 Müller, Friedrich Wilhelm (General der Infanterie)
16.04.1945-27.04.1945 Tippelskirch, Kurt von (General der Infanterie)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.08.1939-25.10.1940 Brennecke, Kurt (Generalleutnant)
25.10.1940-10.01.1942 Blumentritt, Günther (Generalmajor)
10.01.1942-27.04.1942 Bernuth, Julius von (Oberst)
28.04.1942-15.05.1943 Röttiger, Hans (Generalmajor)
15.05.1943-15.10.1943 Dawans, Sigismund-Hellmuth Ritter und Edler von (Oberst)
15.10.1943-05.05.1944 Gyldenfeldt, Heinz von (Generalmajor)
05.05.1944-20.07.1944 Dethleffsen, Erich (Oberst)
20.07.1944-15.08.1944 Gaedcke, Ludwig Heinrich Heinz (Oberst)
15.08.1944-15.02.1945 Dethleffsen, Erich (Generalmajor)
15.02.1945-17.02.1945 Varnbüler und zu Hemmingen, Ulrich von (Oberst)
25.02.1945-05.04.1945 Langmann, Heinz (Oberst)
05.04.1945-27.04.1945 Varnbüler und zu Hemmingen, Ulrich von (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
26.08.1939-27.06.1940 II. armádní sbor
26.08.1939-26.09.1939 III. armádní sbor
26.08.1939-DD.05.1942 Velitelství letectva 4. armády
01.09.1939-02.07.1941 Velitelství armádní týlové oblasti 580
01.09.1939-08.09.1939 XIX. armádní sbor (motorizovaný)
20.09.1939-DD.12.1939 XIX. armádní sbor (motorizovaný)
DD.09.1939-DD.10.1939 23. pěší divize
10.10.1939-20.10.1939 7. pěší divize
10.10.1939-24.05.1940 V. armádní sbor
10.10.1939-20.10.1939 XXII. armádní sbor (motorizovaný)
18.10.1939-22.10.1939 XI. armádní sbor
DD.10.1939-DD.12.1939 1. horská divize
DD.10.1939-DD.11.1939 14. pěší divize
DD.10.1939-DD.06.1940 VIII. armádní sbor
DD.10.1939-DD.12.1939 XXVII. armádní sbor
DD.12.1939-DD.01.1940 32. pěší divize
DD.01.1940-DD.06.1940 7. tanková divize
DD.01.1940-DD.05.1940 XV. armádní sbor (motorizovaný)
DD.01.1940-DD.05.1940 XXVI. armádní sbor
DD.03.1940-DD.06.1940 87. pěší divize
18.05.1940-20.05.1940 81. pěší divize
20.05.1940-21.06.1940 I. armádní sbor
25.05.1940-08.07.1940 XXXVIII. armádní sbor
27.05.1940-30.05.1940 V. armádní sbor
DD.05.1940-DD.05.1940 Hothova skupina
DD.05.1940-DD.06.1940 XV. armádní sbor (motorizovaný)
13.06.1940-21.06.1940 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXII
DD.06.1940-DD.07.1940 XIV. armádní sbor (motorizovaný)
04.07.1940-11.09.1940 XI. armádní sbor
DD.07.1940-DD.09.1940 VI. armádní sbor
DD.09.1940-DD.08.1941 Vyšší velitelství ke zvláštnímu použití XXXV
DD.09.1940-DD.08.1941 XII. armádní sbor
DD.09.1940-DD.01.1941 XXX. armádní sbor
DD.09.1940-DD.06.1941 XXXXIV. armádní sbor
DD.01.1941-DD.04.1941 X. armádní sbor
DD.04.1941-DD.08.1941 XIII. armádní sbor
DD.05.1941-DD.08.1941 IX. armádní sbor
DD.05.1941-28.07.1941 VII. armádní sbor
DD.05.1941-DD.06.1941 XXIV. armádní sbor (motorizovaný)
DD.05.1941-DD.08.1941 XXXXIII. armádní sbor
20.06.1941-28.06.1941 Tanková skupina 2
27.06.1941-27.06.1941 29. pěší divize (motorizovaná)
28.06.1941-30.06.1941 45. pěší divize
DD.06.1941-DD.08.1941 286. zajišťovací divize
DD.06.1941-DD.07.1941 LIII. armádní sbor
02.07.1941-27.04.1945 Velitelství armádní týlové oblasti 559
DD.07.1941-DD.08.1941 221. zajišťovací divize
23.08.1941-DD.11.1941 VII. armádní sbor
23.08.1941-DD.02.1942 XX. armádní sbor
DD.09.1941-DD.11.1941 IX. armádní sbor
DD.09.1941-DD.10.1941 XII. armádní sbor
08.10.1941-12.03.1942 LVII. armádní sbor
20.10.1941-26.10.1941 XXXXIII. armádní sbor
DD.11.1941-01.12.1941 8. pěší divize
DD.11.1941-DD.09.1943 XII. armádní sbor
DD.11.1941-DD.05.1942 XIII. armádní sbor
19.12.1941-DD.04.1943 XXXXIII. armádní sbor
DD.01.1942-DD.05.1942 XXXX. armádní sbor (motorizovaný)
DD.07.1942-DD.08.1942 19. tanková divize
DD.08.1942-DD.09.1942 XXVII. armádní sbor
04.10.1942-DD.MM.RRRR Oddíl útočných děl 197
DD.12.1942-DD.02.1943 Divize ke zvláštnímu použití 442
DD.MM.1942-08.05.1945 Vyšší dělostřelecké velitelství 302
DD.02.1943-DD.11.1943 IX. armádní sbor
DD.02.1943-DD.04.1943 XX. armádní sbor
DD.02.1943-DD.03.1943 XXXXVI. tankový sbor
01.04.1943-02.04.1943 10. pěší divize (motorizovaná)
DD.04.1943-DD.07.1944 XXVII. armádní sbor
DD.04.1943-DD.08.1944 XXXIX. tankový sbor
06.05.1943-11.05.1943 6. pěší divize
DD.05.1943-DD.07.1943 98. pěší divize
DD.08.1943-DD.09.1943 36. pěší divize
24.09.1943-DD.08.1943 18. tanková divize
DD.09.1943-DD.10.1943 78. útočná divize
DD.10.1943-20.07.1944 XII. armádní sbor
DD.11.1943-DD.08.1944 286. zajišťovací divize
DD.04.1944-DD.05.1944 342. pěší divize
09.07.1944-27.04.1945 4. brigáda tankových granátníků ke zvláštnímu použití
DD.07.1944-DD.08.1944 7. tanková divize
DD.07.1944-DD.04.1945 VI. armádní sbor
DD.07.1944-DD.07.1944 VI. armádní sbor
DD.07.1944-DD.07.1944 Weidlingova skupina
13.08.1944-DD.11.1944 XXXXI. tankový sbor
DD.08.1944-DD.01.1945 XXVII. armádní sbor
DD.09.1944-DD.02.1945 LV. armádní sbor
DD.09.1944-DD.10.1944 Tanková brigáda 103
DD.09.1944-DD.11.1944 XXVI. armádní sbor
DD.10.1944-DD.11.1944 4. jezdecká brigáda
07.11.1944-DD.02.1945 Divize ke zvláštnímu použití 605
DD.11.1944-DD.12.1944 21. pěší divize
DD.11.1944-DD.01.1945 I. jezdecký sbor
DD.11.1944-27.11.1944 Tanková brigáda 102
DD.11.1944-DD.03.1945 Výsadkový tankový sbor Hermann Göring
DD.11.1944-DD.01.1945 XXXIX. tankový sbor
02.12.1944-DD.02.1945 18. divize tankových granátníků
DD.12.1944-DD.02.1945 5. tanková divize
DD.12.1944-DD.01.1945 7. tanková divize
DD.01.1945-DD.04.1945 XXXXI. tankový sbor
DD.02.1945-DD.03.1945 61. divize lidových granátníků
DD.02.1945-DD.04.1945 XX. armádní sbor
DD.02.1945-DD.04.1945 XXVI. armádní sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Armee-Oberkommando 4 (AOK 4)
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/

URL : https://www.valka.cz/4-armada-1939-1945-t9700#421035Verze : 1
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!