Main Menu
User Menu

Sankt-Petěrburg

Saint Petersburg

Petrohrad

Санкт-Петербург

     
Název:
Name:
Sankt-Petěrburg
Originální název:
Original Name:
Санкт-Петербург
Další názvy:
Other Names:
Sankt-Pitěr-Burch, Petrograd, Petrohrad, Leningrad
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
Ruská federace
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
59°56'05.68"N 30°18'24.66"E
Místní části:
Local Municipalities:
Admiralitějský rajón, Vasileostrovský rajón, Vyborgský rajón, Kalininský rajón, Kirovský rajón, Kolpinský rajón, Krasnogvardějský rajón, Krasnoselský rajón, Kronštadtský rajón, Kurortný rajón, Moskevský rajón, Něvský rajón, Petrohradský rajón, Petrodvorecký rajón, Přímořský rajón, Puškinský rajón, Frunzenský rajón, Centrální rajón
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1703
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Petropavlovská pevnost
Katedrálou Petra a Pavla
palác Admirality,
Triumfální oblouk
Alexandrův sloup
Kazaňský chrám
Křižník Aurora
Vasiljevský ostrov
Smolenská katedrála a další
Něvský prospekt
Zimní palác
Muzea:
Museums:
Ermitáž
Osobnosti:
Personalities:
Lacy, František Mořic
* 21.10.1725 
Kutuzov, Michail Illarionovič
* 16.09.1745 
Pavel I., Ruský
* 01.10.1754 
Miloradovič, Michail Andrejevič
* 12.10.1771 
Pavel I., Ruský
† 23.03.1801
Miloradovič, Michail Andrejevič
† 27.12.1825
Alexandr III / Romanov, Alexandr Alexandrovič
* 10.03.1845 
Romanov, Nikolaj Nikolajevič ml.
* 18.11.1856 
Ditěrichs, Michail Konstantinovič
* 17.04.1874 
Enckell, Oskar Paul
* 02.03.1878 
Hunt, William Henry
† 27.02.1884
Soběnnikov, Pjotr Pětrovič
* 13.07.1894 
Orlov, Ivan Alexandrovič
* 19.01.1895 
Frolov, Valerian Alexandrovič
* 26.05.1895 
Kurasov, Vladimir Vasiljevič
* 19.07.1897 
- Matjušin, Maxim Antonovič
* DD.MM.1901 
Jumašev, Andrej Borisovič
* 18.03.1902 
Kislov, Andrej Alexandrovič
* 13.12.1902 
- Petrov, Nikolaj Nikolajevič
* DD.MM.1903 
Berzarin, Nikolaj Erastovič
* 01.04.1904 
- Cvetkov, Vasilij Nikiforovič
* DD.MM.1904 
- Ganičev, Pjotr Ivanovič
* DD.MM.1904 
- Krauklis, Michail Michailovič
* DD.MM.1904 
- Vasilenko, Pjotr Timofejevič
* DD.MM.1904 
- Sokolov, Nikolaj Ivanovič
* DD.MM.1905 
- Vinogradov, Michail Jakovlevič
* DD.MM.1905 
Sandalov, Vladimir Alexandrovič
* 26.01.1906 
- Černěnko, Nikolaj Maximovič
* 17.04.1906 
Alexandrov, Sergej Sergejevič
* 23.05.1906 
Novodranov, Nikolaj Ivanovič
* 02.11.1906 
Gribakin, Gurij Vasilievič
* DD.MM.1906 
- Suchorebrikov, Georgij Alexandrovič
* DD.MM.1906 
- von Keußler, Friedrich
* 25.01.1907 
Michajlov, Konstantin Alexejevič
* 13.05.1907 
- Zacharov, Boris Vasilievič
* DD.MM.1907 
Romanov, Georgij Alexejevič
* 06.01.1908 
Katkov, Vladimir Ivanovič
* 13.06.1908 
Uľjanovskij, Sergej Alexejevič
* 21.08.1908 
Jeršov, Viktor Sergejevič
* DD.MM.1908 
- Mostovoj, Vasilij Alexandrovič
* DD.MM.1908 
Romanov, Nikolaj Konstantinovič
* DD.MM.1908 
Rožestvenskij, Zinovij Petrovič
† 14.01.1909
Vijk, Eduard Viljamovič
* 16.03.1909 
Brusilov, Lev Alexejevič
† 04.08.1909
Zajevskij, Viktor Antonovič
* 11.08.1909 
- Afanasiev, Ivan Pavlovič
* DD.MM.1909 
- Palkin, Nikolaj Georgievič
* DD.MM.1909 
- Vasiliev, Pjotr Alexandrovič
* DD.MM.1909 
- Jelisejev, Alexej Abramovič
* DD.MM.1910 
- Kozlov, Pjotr Pavlovič
* DD.MM.1910 
- Trušin, Ivan Ivanovič
* DD.MM.1910 
- Vlasov, Viktor Vasilievič
* DD.MM.1910 
Čertov, Sergej Ivanovič
* DD.MM.1910 
Bočarov, Konstantin Dmitrievič
* 21.05.1911 
Jerašov, Ivan Michajlovič
* 26.09.1911 
Koreškov, Vladimir Stepanovič
* 15.12.1911 
- Ikonen, Nikolaj Alexandrovič
* DD.MM.1911 
- Kukin, Boris Alexejevič
* DD.MM.1911 
Nikolajevskij, Konstantin Afanasievič
* DD.MM.1911 
Fadejev, Boris Ivanovič
* DD.MM.1912 
- Gerasimov, Boris Ivanovič
* DD.MM.1912 
- Zverev, Jevgenij Alexandrovič
* DD.MM.1912 
- von Jacobs, Nikolaus
* 05.01.1913 
Artemjev, Boris Pavlovič
* DD.MM.1913 
- Baskakov, Konstantin Fjodorovič
* DD.MM.1913 
- Kozlov, Vasilij Ivanovič
* DD.MM.1913 
von Fölkersam, Adrian
* 20.12.1914 
- Požinskij, Boris Nikolajevič
* DD.MM.1914 
- Novikov, Boris Alexandrovič
* 17.07.1915 
- Stepanov, Vladimir Vasilievič
* DD.MM.1915 
Ballert, Sarto
* 21.04.1917 
Osipov, Vasilij Nikolajevič
* 30.12.1917 
- Akulov, Boris Trofimovič
* DD.MM.1921 
Kirov, Sergej Mironovič
† 01.12.1934
- Sevosťjanov, Pjotr Fjodorovič
† 10.11.1941
Putin, Vladimir Vladimirovič
* 07.10.1952 
Abakumov, Viktor Semjonovič
† 19.12.1954
Dzjuba, Georgij Georgijevič
† DD.MM.1960
Frolov, Valerian Alexandrovič
† 06.01.1961
Nikolajenko, Jevgenij Makarovič
† 16.04.1961
Abaňkin, Pavěl Sergejevič
† 14.08.1965
Medvěděv, Dmitrij Anatoljevič
* 14.09.1965 
Sučkov, Pjotr Ivanovič
† 01.05.1966
Alafuzov, Vladimír Antonovič
† 30.05.1966
Jerlykin, Jevgenij Jefimovič
† 18.04.1969
Travnikov, Nikolaj Grigorievič
† 05.01.1970
Zinčenko, Alexej Rodionovič
† 15.10.1970
Alexejev, Konstantin Stepanovič
† 24.01.1971
Kazakov, Michail Petrovič
† 05.07.1971
Solovjov, Ivan Vladimirovič
† 12.12.1971
Osipov, Alexandr Alexejevič
† 06.10.1972
Karelin, Anatolij Michajlovič
† 03.01.1974
Ložečniko, Andrej Alexandrovič
† 27.10.1974
Borščev, Semjon Nikolajevič
† 28.10.1975
Stepanovič, Prokopij Grigorievič
† 31.08.1976
Zajevskij, Viktor Antonovič
† 21.08.1977
Vinogradov, Nikolaj Sergejevič
† 05.09.1977
Kotin, Žozef Jakovlevič
† 21.10.1979
Sandalov, Vladimir Alexandrovič
† 04.05.1980
Belousov, Vladimir Ignatievič
† 02.10.1981
Ščerbakov, Vladimir Ivanovič
† 04.11.1981
Balašov, Ivan Filippovič
† 05.01.1984
Ušakov, Vladimir Alexejevič
† 02.01.1986
Žuravljov, Ivan Petrovič
† 03.05.1989
Kuzmin, Vasilij Petrovič
† 10.09.1989
- Remezov, Fjodor Nikitič
† 06.06.1990
Rasskazov, Konstantin Ivanovič
† 15.04.1991
Osipov, Vasilij Nikolajevič
† 16.07.1991
Romaněnko, Ivan Georgievič
† 10.08.1994
Karpov, Alexandr Dmitrijevič
† 13.01.1996
Letučij, Alexandr Jakovlevič
† 06.07.2002
Korobicyn, Alexandr Ivanovič
† 09.04.2006
Minakov, Vasilij Ivanovič
† 08.10.2016

Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
02.06.1683-03.09.1700
Semjonovský zábavní pluk
The Semyonovo Entertainment Regiment
03.06.1683-??.06.1700
Preobraženský zábavní pluk
The Preobrazhenskoe Entertainment Regiment
DD.06.1700-??.03.1800
Preobraženský pluk osobní gardy
The Preobrazhenskoe Body Guards Regiment
03.09.1700-DD.03.1800
Semjonovský pluk osobní gardy
The Semyonovo Body Guards Regiment
DD.MM.1743-29.03.1800
Izmajlovský pluk osobní gardy
The Ismaylovo Body Guards Regiment
DD.12.1756-??.07.1914
Granátnický pluk osobní gardy
Grenadiers Body Guards Regiment
21.03.1800-DD.MM.1864
1. kadetský sbor
1st Cadet Corps
29.03.1800-09.06.1800
Pluk osobní gardy Jeho Imperátorského Veličenstva Konstantina Pavloviče
His Imperial Majesty Body Guards Regiment of Constantin Pavlovitch
DD.03.1800-25.03.1801
Pluk osobní gardy Jeho Imperátorského Veličenstva
His Imperial Majesty Body Guards Regiment
DD.03.1800-26.03.1801
Pluk osobní gardy Jeho Imperátorského Veličenstva Alexandra Pavloviče
His Imperial Majesty Body Guards Regiment of Alexander Pavlovitch
09.06.1800-26.03.1801
Pluk osobní gardy Jeho Imperátorského Veličenstva Nikolaje Pavloviče
His Imperial Majesty Body Guards Regiment of Nicholash Pavlovitch
25.03.1801-??.07.1914
Preobraženský pluk osobní gardy
The Preobrazhenskoe Body Guards Regiment
26.03.1801-??.07.1914
Izmajlovský pluk osobní gardy
The Ismaylovo Body Guards Regiment
DD.03.1801-??.07.1914
Semjonovský pluk osobní gardy
The Semyonovo Body Guards Regiment
DD.MM.1802-DD.07.1917
Pážecí sbor
Pages Corps
22.05.1806-17.03.1917
Myslivecký pluk osobní gardy
Hunting Body Guards Regiment
19.10.1811-??.07.1914
Finský pluk osobní gardy
The Finland Body Guards Regiment
14.03.1812-DD.07.1914
1. brigáda 1. gardové pěší divize
1st Brigade of 1st Guards Infantry Division
14.03.1812-DD.07.1914
1. gardová pěší divize
1st Guards Infantry Division
14.03.1812-DD.07.1914
2. brigáda 1. gardové pěší divize
2nd Brigade of 1st Guards Infantry Division
14.03.1812-23.05.1813
3. brigáda 1. gardové pěší divize
3rd Brigade of 1st Guards Infantry Division
25.04.1813-??.07.1914
Pavlovský pluk osobní gardy
The Pavlovsk Body Guards Regiment
24.10.1817-??.07.1914
Moskevský pluk osobní gardy
The Moscow Body Guards Regiment
DD.MM.1820-30.09.1849
Dělostřelecké učiliště
Artillery School
05.06.1826-14.03.1882
Zkušební jezdecký pluk
Test Riding Regiment
14.10.1827-02.06.1917
Rota palácových granátníků
Palace Grenadier Company
08.12.1832-DD.MM.1855
Císařská vojenská akademie
Imperial Military Academy
30.09.1849-19.11.1917
Michajlovské dělostřelecké učiliště
Mikhail Artillery School
30.08.1855-06.11.1917
Nikolajevská inženýrská akademie
Nicholas Engineering Academy
30.08.1855-06.11.1917
Nikolajevské inženýrské učiliště
Nicholas Engineering School
11.09.1855-DD.MM.1914
Michajlovská dělostřelecká akademie
Mikhail Artillery Academy
DD.MM.1855-DD.MM.1909
Nikolajevská akademie Generálního štábu
Nicholas Academy of General Staff
DD.MM.1857-DD.07.1914
1. brigáda 1. gardové jezdecké divize
1st Brigade of 1st Guards Cavalry Division
DD.MM.1857-DD.07.1914
1. brigáda 2. gardové jezdecké divize
1st Brigade of 2nd Guards Cavalry Division
DD.MM.1857-DD.07.1914
1. gardová jezdecká divize
1st Guard Cavalry Division
DD.MM.1857-DD.07.1914
2. brigáda 1. gardové jezdecké divize
2nd Brigade of 1st Guards Cavalry Division
DD.MM.1857-DD.07.1914
2. brigáda 2. gardové jezdecké divize
2nd Brigade of 2st Guards Cavalry Division
DD.MM.1857-DD.07.1914
2. gardová jezdecká divize
2nd Guards Cavalry Division
DD.MM.1863-DD.MM.1882
2. Sankt-petěrburské vojenské gymnázium
2nd St. Petersburg Military Gymnasium
DD.MM.1863-DD.11.1917
Pavlovské vojenské učiliště
Pavel Military School
DD.MM.1864-DD.MM.1882
1. sankt-petěrburské vojenské gymnázium
1st St. Petersburg Military Gymnasium
DD.MM.1864-DD.MM.1917
Nikolajevské jezdecké učiliště
Nicholas Cavalry School
DD.MM.1866-DD.12.1917
Alexandrovská vojensko-právní akademie
Alexander Military Law Academy
??.03.1875-14.03.1882
Školní jízdní eskadrona
School Riding Squadron
01.03.1877-DD.MM.1918
1. armádní sbor
1st Army Corps
DD.MM.1877-DD.07.1914
3. brigáda 1. gardové jezdecké divize
3rd Brigade of 1st Guards Cavalry Division
DD.MM.1881-DD.MM.1935
Císařská vojenská medicínská akademie
Imperial Military Medical Academy
14.03.1882-DD.MM.1918
Důstojnická dělostřelecká škola střelby
Officers Artillery School
26.03.1882-DD.MM.1914
Důstojnická jezdecká škola
Officers Riding School
DD.MM.1882-DD.MM.1917
1. kadetský sbor
1st Cadet Corps
DD.MM.1882-DD.MM.1917
2. kadetský sbor
2nd Cadet Corps
DD.MM.1894-DD.MM.1912
Vojenská elektrotechnická škola
Military Electrical Engineering School
07.05.1895-DD.07.1914
I. oddíl jízdního dělostřelectva osobní gardy
1st Battalion Mounted Artillery Body Guards
09.09.1906-DD.MM.1914
Petěrburgský vojenský okruh
Peterburg Military District
30.03.1909-DD.MM.1918
Hlavní gymnasticko-šermířská škola
Main Gymnastics-Fencing School
DD.MM.1909-DD.MM.1914
Císařská Nikolajevská vojenská akademie
Imperial Nicholas Military Academy
DD.MM.1911-02.08.1918
Intendantská vojenská akademie
Military Quartermaster Academy
DD.MM.1912-DD.MM.1918
Důstojnická vojenská elektrotechnická škola
Officer Military Electrical Engineering School
DD.MM.1914-DD.MM.1918
Císařská Nikolajevská vojenská akademie
Imperial Nicholas Military Academy
DD.MM.1914-28.03.1919
Michajlovská dělostřelecká akademie
Mikhail Artillery Academy
02.06.1917-17.02.1921
Rota granátníků Sv. Jiří
St. George´s Grenadiers Company
06.09.1918-30.12.1922
Petrohradský vojenský okruh
Petrograd Military District
30.12.1922-01.02.1924
1. střelecký sbor
1st Rifle Corps
31.12.1922-01.02.1924
Petrohradský vojenský okruh
Petrograd Military District
DD.11.1923-01.02.1924
11. střelecký sbor
11th Rifle Corps
01.02.1924-DD.MM.1926
1. střelecký sbor
1st Rifle Corps
01.02.1924-DD.10.1925
11. střelecký sbor
11th Rifle Corps
01.02.1924-24.06.1941
Leningradský vojenský okruh
Leningrad Military District
15.11.1926-DD.01.1940
Letectvo Leningradského vojenského okruhu
Air Force of the Leningrad Military District
01.01.1927-01.01.1933
4. letecká brigáda
4th Aviation Brigade
09.07.1930-DD.10.1939
19. střelecký sbor
19th Rifle Corps
DD.MM.1931-21.05.1936
4. turkestánská střelecká divize
4th Turkestan Rifle Division
01.05.1932-10.10.1934
11. mechanizovaný sbor
11th Mechanised Corps
DD.MM.1934-05.04.1938
7. mechanizovaný sbor
7th Mechanised Corps
11.01.1935-25.02.1946
Baltská flota
Baltic Fleet
25.09.1936-11.09.1939
33. střelecký sbor
33rd Rifle Corps
00.11.1939-30.11.1939
7. armáda
7th Army
28.03.1940-24.06.1941
Velitelství vojenského letectva Leningradského vojenského okruhu
Air Force Command of the Leningrad Military District
15.08.1940-07.07.1941
3. stíhací letecká divize
3rd Fighter Aviation Division
25.05.1941-24.06.1941
23. armáda
23rd Army
24.06.1941-21.09.1941
Leningradský vojenský okruh
Leningrad Military District
24.06.1941-23.08.1941
Velitelství vojenského letectva Severního frontu
Air Force Command of the Northern Front
DD.06.1941-DD.MM.RRRR
1. mino-torpédonosný letecký pluk vzdušných sil vojenského námořnictva
1st Mine-Torpedo Aviation Regiment of the Navy Air Force
DD.06.1941-DD.MM.1941
22. samostatná spojovací letka
22th Detached Liaison Aviation Squadron
04.07.1941-20.07.1941
Leningradská domobranecká armáda
Leningrad People\'s Militia Army
09.08.1941-DD.09.1941
107. samostatný tankový prapor
107th Detached Tank Battalion
DD.09.1941-DD.MM.1941
104. samostatná stíhací letka vzdušných sil vojenského námořnictva
104th Detached Fighter Aviation Squadron of the Navy Air Force
DD.MM.1941-DD.MM.1941
104. samostatná stíhací letka vzdušných sil vojenského námořnictva
104th Detached Fighter Aviation Squadron of the Navy Air Force
DD.MM.1941-DD.MM.1941
104. samostatná stíhací letka vzdušných sil vojenského námořnictva
104th Detached Fighter Aviation Squadron of the Navy Air Force
DD.MM.1941-DD.MM.RRRR
61. stíhací letecká brigáda vzdušných sil vojenského námořnictva
61st Fighter Aviation Brigade of the Navy Air Force
DD.MM.1941-DD.MM.RRRR
61. stíhací letecká brigáda vzdušných sil vojenského námořnictva
61st Fighter Aviation Brigade of the Navy Air Force
DD.MM.1941-DD.MM.RRRR
61. stíhací letecká brigáda vzdušných sil vojenského námořnictva
61st Fighter Aviation Brigade of the Navy Air Force
DD.MM.1941-DD.MM.RRRR
61. stíhací letecká brigáda vzdušných sil vojenského námořnictva
61st Fighter Aviation Brigade of the Navy Air Force
DD.MM.1941-DD.MM.RRRR
61. stíhací letecká brigáda vzdušných sil vojenského námořnictva
61st Fighter Aviation Brigade of the Navy Air Force
25.11.1942-20.02.1949
13. letecká armáda
13th Air Army
DD.06.1945-09.07.1945
Leningradský front
Leningrad Front
09.07.1945-09.05.1946
3. letecká armáda
3rd Air Army
09.07.1945-06.09.1991
Leningradský vojenský okruh
Leningrad Military District
20.02.1949-DD.04.1964
76. letecká armáda
76th Air Army
04.04.1968-DD.04.1980
76. letecká armáda
76th Air Army
06.09.1991-31.12.1991
Leningradský vojenský okruh
Leningrad Military District
20.09.2010-DD.MM.RRRR
Západní vojenský okruh
Western Military District
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
1. mino-torpédonosný letecký pluk vzdušných sil vojenského námořnictva
1st Mine-Torpedo Aviation Regiment of the Navy Air Force
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
116. samostatná armádní průzkumná letka - 1. formováni
116th Detached Army Reconnaissance Aviation Squadron - 1st forming
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
25. stíhací letecká armáda protivzdušné obrany
25th Fighter Aviation Army of the Air Defence
DD.MM.RRRR-15.08.1940
42. letecká brigáda
42nd Aviation Brigade
Průmyslové podniky:
Industry:
05.11.1704-12.01.1705
Admiralitní dům
12.01.1705-DD.MM.1800
Sankt-Petěrburská admiralita
15.10.1711-DD.MM.1882
Petrohradský arzenál
DD.MM.1712-DD.MM.1713
Skampavijní dvůr
DD.MM.1713-DD.MM.1721
Galejní dvůr
03.03.1721-10.07.1806
Ochtěnská loděnice
DD.MM.1722-DD.02.1918
Ižorský admiralitní a mechanický závod
DD.MM.1724-31.12.1907
Loděnice Galejního ostrůvku
DD.MM.1792-DD.MM.1794
Slévárensko-mechanický závod Morgana
DD.MM.1794-DD.MM.1881
Slévárensko-mechanický závod Bairda
DD.MM.1800-DD.MM.1844
Hlavní admiralita
DD.MM.1800-31.12.1907
Nová admiralita
28.02.1801-DD.MM.1848
Kronštadtské slévarny
10.07.1806-DD.MM.1818
Panoptický institut
DD.MM.1818-DD.MM.1828
Ochtěnská loděnice
DD.MM.1828-DD.MM.1896
Ochtěnská admiralita
DD.MM.1848-DD.11.1922
Putilovský závod
26.05.1856-14.05.1874
Baltický slévárenský, mechanický a výrobní závod a Karr & McPherson
16.05.1863-03.11.1922
Obuchovská ocelárna
10.07.1866-DD.MM.1872
Zbrojní dílny
DD.MM.1872-03.06.1882
Státní závod polního dělostřelectva
14.05.1874-DD.MM.1876
Baltická železárenská a mechanická společnost
DD.MM.1876-DD.MM.1894
Ruská Baltická železárenská, loďařská a mechanická a.s.
DD.MM.1881-DD.MM.1922
Francouzsko-ruský závod
03.06.1882-DD.03.1918
PAO Strojírenský závod M. I. Kalinina
03.06.1882-DD.03.1918
Petrohradská zbrojovka
DD.MM.1882-DD.MM.1914
Petrohradská zbrojovka
DD.MM.1894-19.10.1914
Baltické loděnice a mechanický závod
DD.MM.1896-DD.MM.1913
Loděnice, slévárna a mechanický závod Crichtonská loděnice Ministerstva námořnictví v nájmu a.s. Crichton & Co.
31.12.1907-DD.MM.1913
Admiralitní loděnice
DD.01.1910-DD.MM.1915
První ruská společnost vzduchoplavby S. S. Ščetinin a spol.
01.05.1913-DD.04.1914
V. A. Lebeď a spol.
DD.MM.1913-19.10.1914
Admiralitní loděnice a věžový závod
DD.MM.1913-DD.MM.1915
Petrozavod
DD.04.1914-DD.11.1920
Akciová společnost vzduchoplavectví V. A. Lebeděv
19.10.1914-07.03.1918
Sdružení Admiralitní loděnice a Baltického závodu
19.10.1914-07.03.1918
Sdružení Admiralitní loděnice a Baltického závodu
DD.MM.1914-DD.MM.1918
Arzenál Petra I.
DD.MM.1915-DD.MM.1920
Ochtinský muniční cech Admiralitní loděnice
DD.MM.1915-28.09.1918
Závod létajících strojů První ruské společnosti vzduchoplavby Gamajun
DD.02.1918-23.01.1920
Mechanický Ižorský závod
07.03.1918-28.10.1921
Admiralitní loděnice
07.03.1918-DD.MM.1934
Baltické loděnice a mechanický závod
28.09.1918-DD.MM.1920
Letecký závod Gamajun
DD.MM.1918-DD.MM.1921
Mechanický dělostřelecký závod Arzenál Petra Velikého
23.01.1920-20.02.1926
Ižorská ocelárna
DD.11.1920-DD.11.1922
Petrohradský státní spojený letecký závod
DD.MM.1920-DD.MM.1921
Ochtinský muniční cech Crichton
28.10.1921-DD.06.1922
Admiralitní oddělení Baltického závodu
DD.MM.1921-DD.MM.1922
Ochtinský muniční závod Crichton
DD.MM.1921-DD.MM.1928
Státní mechanický dělostřelecký závod Rudý Arzenál
DD.06.1922-12.01.1926
Oddělení André Martyho Baltického závodu
03.11.1922-DD.MM.1933
Petrohradský státní zbrojní, optický a ocelářský závod Bolševik
DD.11.1922-DD.MM.1927
Státní letecký závod č. 3 Rudý letec
DD.11.1922-15.12.1934
Závod Rudý Putilovec
DD.MM.1922-DD.MM.1923
Ochtinský muniční závod a loděnice
DD.MM.1922-13.01.1926
Republikánský strojírenský závod a válcovny mědi Karla Liebknechta
DD.MM.1923-DD.MM.1924
Petrohradský muniční závod Fugaz
DD.MM.1924-DD.MM.1927
Mechanický, slévárenský a muniční závod Petrozavod
DD.MM.1925-10.09.1926
Pohyblivá letecká opravárenská základna
12.01.1926-31.12.1936
Leningradské loděnice a mechanický závod André Martyho
20.02.1926-DD.MM.1941
Státní Ižorský závod
10.09.1926-DD.MM.1927
Letecké opravárenské dílny č. 3
DD.MM.1927-DD.MM.1941
Leningradský letecký závod č.23
DD.MM.1927-01.06.1928
Letecké opravny č. 3
DD.MM.1927-21.08.1931
Mechanický závod Petrozavod
01.06.1928-DD.08.1941
Letecký opravárenský závod č. 47 Maxima Gorkého
DD.MM.1928-DD.MM.1934
Státní mechanický závod č. 7
13.06.1931-01.01.1937
Závod lodních mechanismů Sudomech
21.08.1931-DD.MM.1936
Loděnice Petrozavod
16.03.1932-DD.MM.1936
Leningradský strojírenský závod K. E. Vorošilova
DD.09.1933-DD.MM.1936
Leningradský závod pokusného strojírenství S. M. Kirova
06.11.1933-DD.MM.1938
Lenmetalurgstroj
DD.MM.1933-DD.MM.1942
Státní svazový strojírenský a ocelářský závod Bolševik
15.12.1934-15.11.1973
Leningradský Kirovův závod
DD.MM.1934-30.12.1936
Baltický závod Sergo Ordžonikidze
DD.MM.1934-DD.MM.1940
Státní svazový strojírenský závod č. 7
30.12.1936-DD.05.1940
Leningradský závod pokusného strojírenství č. 185 S. M. Kirova
30.12.1936-DD.MM.1965
Loděnice č. 189 Sergo Ordžonikidze
DD.MM.1936-DD.07.1941
Leningradský státní závod č. 174 K. E. Vorošilova
DD.MM.1936-DD.MM.1969
Leningradský státní závod č. 370
DD.MM.1936-30.12.1936
Leningradský závod pokusného strojírenství č. 329 S. M. Kirova
31.12.1936-21.12.1957
Loděnice č. 194 André Martyho
01.01.1937-25.10.1966
Loděnice č. 196
DD.MM.1938-12.08.1940
Lenkranstroj
01.10.1939-DD.07.1941
Vědecko-výzkumný institut č. 49
DD.05.1940-DD.07.1941
Oddělení hlavního konstruktéra závodu č. 174
12.08.1940-DD.08.1941
Leningradský letecký závod č. 381
DD.MM.1940-DD.MM.1967
Státní svazový strojírenský závod č. 7 M. V. Frunzeho
DD.MM.1941-DD.MM.194R
Dělostřelecký závod č. 8 M. I. Kalinina
DD.MM.1941-DD.MM.1947
Ižorský závod
DD.MM.1941-DD.MM.194R
PAO Strojírenský závod M. I. Kalinina
DD.MM.1941-DD.09.1943
Vědecko-výzkumný institut č. 49
DD.01.1942-DD.02.1942
Leningradský státní závod č. 174 K. E. Vorošilova
DD.02.1942-DD.08.1942
Omský státní závod č. 174 K. E. Vorošilova
DD.MM.1942-DD.MM.1945
Státní svazový závod č. 232
DD.09.1943-DD.MM.1966
Vědecko-výzkumný institut č. 49
DD.MM.1944-DD.MM.1967
Leningradský letecký závod č. 272
DD.MM.1945-DD.MM.1957
Státní svazový závod č. 232 Bolševik
DD.MM.1947-DD.MM.1976
Ižorský závod A. A. Ždanova
21.12.1957-31.01.1972
Leningradský Admiralitní závod
DD.MM.1957-17.08.1984
Závod Bolševik
DD.MM.1965-DD.MM.1992
Baltický závod Sergo Ordžonikidze
25.10.1966-31.01.1972
Leningradský Novoadmiralitní závod
DD.MM.1966-24.04.1971
Centrální vědecko-výzkumný institut automatizačního zařízení
DD.MM.1967-DD.MM.1976
Leningradský Severní závod
DD.MM.1967-08.06.1994
Výrobní sdružení Arzenál M. V. Frunzeho
DD.MM.1969-DD.MM.1985
Petrozavod
24.04.1971-22.06.1976
Centrální vědecko-výzkumný institut Granit
31.01.1972-30.03.1992
Leningradské Admiralitní sdružení
15.11.1973-DD.MM.1992
Výrobní sdružení Leningradský Kirovův závod
22.06.1976-01.07.1990
Leningradské vědecko-výrobní sdružení Granit
DD.MM.1976-04.11.1992
Výrobní sdružení Ižorský závod A. A. Ždanova
DD.MM.1976-DD.11.1994
Výrobní sdružení Leningradský Severní závod
17.08.1984-DD.MM.1992
Výrobní sdružení Závod Bolševik
DD.MM.1985-DD.MM.1992
Společný rusko-švédský podnik Sederval-Ritm
01.07.1990-14.02.1997
Centrální vědecko-výzkumný institut Granit
30.03.1992-DD.MM.2001
Admiralitní loděnice s.p.
04.11.1992-DD.MM.RRRR
PAO Ižorské závody
DD.MM.1992-DD.MM.1996
AOOT Baltické loděnice
DD.MM.1992-DD.MM.2003
FGUP Státní Obuchovský závod
DD.MM.1992-DD.MM.RRRR
OAO Kirovský závod
DD.MM.1992-DD.MM.2001
OAO Petrozavod
08.06.1994-DD.MM.RRRR
OAO Strojírenský závod Arzenál
DD.11.1994-DD.MM.RRRR
FGUP Leningradský Severní závod
DD.MM.1996-DD.MM.2011
OAO Baltické loděnice
14.02.1997-18.05.2006
FGUP Centrální vědecko-výzkumný institut Granit
DD.04.2001-DD.MM.RRRR
Speciální technologické středisko s.r.o.
DD.MM.2001-11.11.2008
FGUP Admiralitní loděnice
DD.MM.2003-DD.MM.RRRR
GOZ Obuchovský závod a.s.
18.05.2006-30.06.2016
OAO Koncern Granit-Elektron
11.11.2008-04.12.2015
OAO Admiralitní loděnice
DD.MM.2011-DD.MM.RRRR
Baltický závod - loděnice s.r.o.
04.12.2015-DD.MM.RRRR
Admiralitní loděnice a.s.
30.06.2016-DD.MM.RRRR
Koncern Granit-Elektron a.s.
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Petrohrad
URL : https://www.valka.cz/Sankt-Peterburg-t90166#374512Verze : 0
Diskuse
mno, jeste sem si uvedomil jednu vec, pri linkovani generality, Jirka Fidler uvadi nazev jako


pětěrburg


misto pouzivaneho


petěrburg


a kdyz se clovek podiva na to, jak se nazev v rustine cte, a z ceho vznikl,


[sankt pʲɪtʲɪrˈburk]
https://cs.wikipedia.org/wiki/Petrohrad


tak by to asi melo byt spravne s tema dvema ě misto jen jednim, ne ?
URL : https://www.valka.cz/Sankt-Peterburg-t90166#374940Verze : 0
MOD
No on Jirka Fidler to "ě" místo "e" používá v přepisech z ruštiny častěji než je obecně zvykem. Místo dosavadního úzu to přepisuje tak, jak se to vyslovuje. Nebo tak nějak to říkal.
URL : https://www.valka.cz/Sankt-Peterburg-t90166#374952Verze : 0
MOD
Tady jsou pravidla transkripce a transliterace:
www.lib.cas.cz
URL : https://www.valka.cz/Sankt-Peterburg-t90166#374953Verze : 0
MOD