Main Menu
User Menu

Gerloch, Bruno

     
Příjmení:
Surname:
Gerloch
Jméno:
Given Name:
Bruno
Jméno v originále:
Original Name:
Bruno Gerloch
Fotografie či obrázek:
Photograph or Picture:
Hodnost:
Rank:
generálmajor
Akademický či vědecký titul:
Academic or Scientific Title:
-
Šlechtický titul:
Hereditary Title:
-
Datum, místo narození:
Date and Place of Birth:
11.11.1890 Těšín /
Datum, místo úmrtí:
Date and Place of Decease:
07.09.1954 Vídeň, Rakousko
Nejvýznamnější funkce:
(maximálně tři)
Most Important Appointments:
(up to three)
velitel 708. pěší divize
Jiné významné skutečnosti:
(maximálně tři)
Other Notable Facts:
(up to three)
držitel Rytířského kříže
Související články:
Related Articles:
Zdroje:
Sources:
Florian Berger – Ritterkreuzträger aus Osterreich und den K.u.K. Kronländern
panzernet.net
URL : https://www.valka.cz/Gerloch-Bruno-t86948#334076Verze : 1
     
Příjmení:
Surname:
Gerloch
Jméno:
Given Name:
Bruno
Jméno v originále:
Original Name:
Bruno Gerloch
Všeobecné vzdělání:
General Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vojenské vzdělání:
Military Education:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Důstojnické hodnosti:
Officer Ranks:
01.11.1913 poručík
01.05.1915 nadporučík
01.07.1920 kapitán
01.06.1924 štábní kapitán
20.06.1928 major
01.02.1939 podplukovník
01.02.1941 plukovník
20.04.1945 generálmajor
Průběh vojenské služby:
Military Career:
Automaticky vyplněné položky:
01.11.1939-DD.03.1942 Velitel : Dělostřelecký pluk 90
DD.03.1942-12.12.1942 Velitel : Tankový dělostřelecký pluk 90
12.12.1942-15.03.1943 Velitel : Dělostřelecké velitelství 2
06.08.1943-09.08.1944 Velitel : Dělostřelecké velitelství 117
09.08.1944-19.08.1944 Velitel : 708. pěší divize

Ručně vyplněné položky:
Vyznamenání:
Awards:

04.09.1940

Rytířský kříž Železného kříže 1939
Knight's Cross of the Iron Cross
Ritterkreuz des Eisernen Kreuzes 1939
-

08.02.1942

Německý kříž ve zlatě
German Cross in Gold
Deutsche Kreuz in Gold
-

DD.MM.RRRR

Čestný kříž světové války 1914-1918 pro bojovníky
Honor Cross of World War 1914-18 for Combatants
Ehrenkreuz des Weltkrieges 1914 – 1918 für Frontkämpfer
-

DD.MM.RRRR

Železný kříž 1939 I. třídy
Iron Cross 1st Class
Eisernes Kreuz I. Klasse
-

DD.MM.RRRR

Železný kříž 1939 II. třídy
Iron Cross 2nd Class
Eisernes Kreuz II. Klasse
-

Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://www.geocities.com/~orion47/
URL : https://www.valka.cz/Gerloch-Bruno-t86948#461270Verze : 0
MOD
generálmajor Bruno Gerloch


Narodil se 11.11.1890 v Těšíně jako syn R-U celníka. Od 1907 nastoupil do kadetní školy dělostřelectva Traiskirchen. 1914 poručíkem v R-U 14. dělostřeleckém pluku. Za Světové války se osvědčil v různých dělostřeleckých útvarech na Italské frontě, celkem šestkrát vyznamenán (i německým EKI). Válku ukončil v hodnosti nadporučíka a velitele baterie. Za války byl dvakrát zraněn. V rakouské poválečné armádě sloužil nadále u dělostřelectva, 1921 kapitán u brigádního dělostřeleckého oddílu 1. 1928 povýšen na majora, 1933 učitel na dělostřelecké škole, 1938 na jezdecké a řidičské škole armády. Do Wehrmachtu převzat jako major a velitel oddílu u 12. dělostřeleckého pluku. Při vypuknutí Druhé světové války velitel II./mot. Art. Rgt. 116 v rámci 5. PD. Záhy povýšen na podplukovníka, převzal velení mot.Art.Rgt. 90 v 10. PD. Za znamenité osvědčení při západním tažení (mezi jiným dobytí Sedanu, Calais, stejně jako tanková bitva u Bulsonu) obdržel již 04.09.1940 Rytířský kříž. 01.02.1941 povýšen na plukovníka. Na východní frontě byla divize nasazena u Minska a Smolenska. Gerloch byl v průběhu zimní bitvy u Moskvy zraněn střepinou ručního granátu jenž ho těžce zranila na nohách. V lazaretech a nemocnicích se léčil do 11.1942. poté do roku 1944 velitel dělostřelectva 2 a 117 na Atlantickém valu ve Francii. Osvědčil se na invazní frontě v 08.1944 kde byl pověřen velením 708. pěší divize a při jejím zničení u Le Mand-Lavel hlášen jako pohřešovaný. Díky tomu bylo odloženo jeho povýšení na generálmajora. Nakonec se Gerloch nezraněn vynořil z obklíčení a byl převelen do vůdcovy rezervy. 1945 úspěšně velel divizní bojové skupině na Západní frontě a 20.04.1945 byl konečně povýšen na generálmajora. 1947 propuštěn ze zajetí. Zemřel 07.09.1954 ve Vídni.


Zdroj:
Florian Berger – Ritterkreuzträger aus Österreich und den K.u.K. Kronländern
URL : https://www.valka.cz/Gerloch-Bruno-t86948#322119Verze : 0
MOD