Main Menu
User Menu

Strojní prapor [1922-1937]

Machinery Battalion

     
Název:
Name:
Strojní prapor
Originální název:
Original Name:
Strojní prapor
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.02.1922
Předchůdce:
Predecessor:
Strojní a osvětlovací prapor
Datum zániku:
Disbanded:
01.10.1937
Nástupce:
Successor:
Ženijní prapor II/6
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.02.1922-15.09.1925 Velitelství zemského ženijního vojska pro Čechy
15.09.1925-01.10.1933 Velitelství zemského ženijního vojska v Praze
01.09.1933-15.08.1934 Ženijní pluk 4
15.08.1934-01.10.1937 Ženijní pluk 6
Dislokace:
Deployed:
01.02.1922-01.10.1933 Praha, kasárny /
01.10.1933-01.10.1937 Bratislava, Dunajské kasárny /

Velitel:
Commander:
DD.02.1927-14.12.1927 Veselý, Václav (Major)
14.12.1927-13.11.1930 Veselý, Václav (Podplukovník)
13.11.1930-01.10.1933 Veselý, Václav (Plukovník)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Fidler, Jiří – Sluka, Václav: Encyklopedie Branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
URL : https://www.valka.cz/Strojni-prapor-1922-1937-t50096#578208Verze : 2
MOD
Strojní prapor [1922-1937]


Velitelství praporu vzniklo 1. února 1922 přejmenováním ze Strojního a osvětlovacího praporu [1919-1922]. Nacházelo se v Praze a od října 1933 v Bratislavě, podléhalo Velitelství zemského ženijního vojska pro Čechy [1919-1925], od září 1925 Velitelství zemského ženijního vojska v Praze [1925-1936], od září 1933 velitelství Ženijního pluku 4 [1920-1938] a od srpna 1934 velitelství Ženijního pluku 6 [1934-1938].
Součástí praporu bylo:
velitelství praporu s technickou správou, hospodářskou správou a pomocnou četou (únor 1922 – září 1933),
velitelství praporu s pomocnou četou (září 1933 – říjen 1937)
Strojní rota strojního praporu [1922-1926] (únor 1922 – duben 1926),
Elektrotechnická rota strojního praporu [1922-1926] (únor 1922 – duben 1926),
Strojní a elektrotechnická rota strojního praporu [1926-1937] (duben 1926 – říjen 1937),
Zbrojní rota strojního praporu [1922-1926] (únor 1922 – duben 1926),
Světlometná rota strojního praporu [1922-1937] (únor 1922 – říjen 1937),
Náhradní rota strojního praporu [1922-1933] (únor 1922 – září 1933).
Velitelství praporu bylo 1. října 1937 přejmenováno na velitelství Ženijního praporu II/6 [1937-1938].


Literatura:
Fidler, Jiří – Sluka, Václav: Encyklopedie Branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
URL : https://www.valka.cz/Strojni-prapor-1922-1937-t50096#193039Verze : 0
MOD