Main Menu
User Menu

18. armáda [1941-1946]

18th Army / 18-я армия

     
Název:
Name:
18. armáda
Originální název:
Original Name:
18-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
DD.06.1941
Předchůdce:
Predecessor:
Charkovský vojenský okruh
Datum zániku:
Disbanded:
DD.06.1946
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
DD.06.1941-21.06.1941 Charkovský vojenský okruh
21.06.1941-28.07.1942 Jižní front
28.07.1942-01.09.1942 Přímořská skupina vojsk
01.09.1942-05.02.1943 Černomořská skupina vojsk
05.02.1943-20.11.1943 Severokavkazský front
20.11.1943-30.11.1943 Hlavní stan nejvyššího velení
30.11.1943-05.08.1944 1. ukrajinský front
05.08.1944-10.06.1945 4. ukrajinský front
10.06.1945-DD.09.1945 Severní skupina vojsk
DD.09.1945-25.05.1946 Tbiliský vojenský okruh
25.05.1946-DD.06.1946 Zakavkazský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
DD.06.1941-21.06.1941 Charkov, ? /
21.06.1941-10.06.1945 východoevropské válčiště
10.06.1945-DD.09.1945 ?, ?
DD.09.1945-DD.06.1946 Suchumi, ? /

Velitel:
Commander:
DD.06.1941-08.10.1941 Smirnov, Andrej Kirillovič (generálporučík)
08.10.1941-28.11.1941 Kolpakči, Vladimir Jakovlevič (generálmajor)
28.11.1941-12.02.1942 Kamkov, Fjodor Vasiljevič (generálmajor)
12.02.1942-25.04.1942 Smirnov, Ilja Kornilovič (generálporučík)
25.04.1942-19.10.1942 Kamkov, Fjodor Vasiljevič (generálporučík)
19.10.1942-DD.01.1943 Grečko, Andrej Antonovič (generálmajor)
DD.01.1943-DD.02.1943 Ryžov, Alexandr Ivanovič (generálmajor)
DD.02.1943-19.03.1943 Korotějev, Konstantin Apollonovič (generálmajor)
19.03.1943-09.10.1943 Leselidze, Konstantin Nikolajevič (generálporučík)
09.10.1943-06.02.1944 Leselidze, Konstantin Nikolajevič (generálplukovník)
06.02.1944-07.11.1944 Žuravljov, Jevgenij Petrovič (generálporučík)
07.11.1944-20.01.1945 Gastilovič, Anton Josifovič (generálporučík)
20.01.1945-DD.06.1946 Gastilovič, Anton Josifovič (generálplukovník)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
DD.06.1941-08.10.1941 Kolpakči, Vladimir Jakovlevič (generálmajor)
08.10.1941-DD.12.1941 Lennovič, Josif Leonťjevič (generálmajor)
DD.12.1941-DD.01.1942 Baranov, Alexej Michajlovič (generálmajor)
DD.01.1942-DD.04.1942 Lennovič, Josif Leonťjevič (generálmajor)
DD.04.1942-DD.07.1942 Ivanov, Nikolaj Petrovič (generálmajor)
DD.07.1942-DD.10.1942 Čirkov, Pjotr Michajlovič (plukovník)
DD.10.1942-DD.11.1942 Jermolajev, Alexandr Grigorjevič (generálmajor)
DD.11.1942-DD.01.1943 Charitonov, Andrej Alexandrovič (generálmajor)
DD.01.1943-DD.02.1943 Kristalnyj, (plukovník)
DD.02.1943-28.04.1943 Pavlovskij, Nikolaj Osipovič (plukovník)
28.04.1943-18.03.1944 Pavlovskij, Nikolaj Osipovič (generálmajor)
18.03.1944-05.09.1944 Ozerov, Fjodor Petrovič (generálporučík)
05.09.1944-DD.06.1946 Briljov, Nikita Grigorjevič (generálmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
28.06.1941-22.09.1941 55. střelecký sbor
19.07.1941-07.09.1941 18. mechanizovaný sbor
DD.07.1941-DD.07.1941 60. horská střelecká divize
DD.09.1941-DD.09.1941 96. horská střelecká divize
01.10.1941-30.11.1941 96. střelecká divize
DD.04.1942-DD.05.1942 88. stíhací letecký pluk
01.10.1942-01.04.1943 31. střelecká divize
01.10.1942-01.01.1943 328. střelecká divize
01.01.1943-01.07.1943 16. střelecký sbor
23.02.1943-DD.MM.1943 20. střelecký sbor
16.12.1943-11.05.1945 123. samostatná spojovací letka
13.09.1944-DD.11.1944 18. gardový střelecký sbor
DD.09.1944-DD.01.1945 3. horský střelecký sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, V. I. - Golikov, V. I. - Kalašnikov, K. A.: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk 2003.
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva 2003.
Vosemnadcataja v sraženijach za Rodinu. Moskva 1982.
URL : https://www.valka.cz/18-armada-1941-1946-t34361#577179Verze : 2
MOD