Main Menu
User Menu

Zakavkazský vojenský okruh [1946-1991]

Transcaucasian Military District / Закавказский военный округ

     
Název:
Name:
Zakavkazský vojenský okruh
Originální název:
Original Name:
Закавказский военный округ
Datum vzniku:
Raised/Formed:
25.05.1946
Předchůdce:
Predecessor:
Bakuský vojenský okruh
Tbiliský vojenský okruh
Datum zániku:
Disbanded:
26.12.1991
Nástupce:
Successor:
Zakavkazský vojenský okruh
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
25.05.1946-25.02.1950 Ministerstvo ozbrojených sil
25.02.1950-15.03.1953 Ministerstvo vojenství
15.03.1953-26.12.1991 Ministerstvo obrany
Dislokace:
Deployed:
25.05.1946-31.12.1991 Tbilisi, ? /

Velitel:
Commander:
25.05.1946-17.01.1947 Maslennikov, Ivan Ivanovič (armádní generál)
17.01.1947-17.10.1949 Tolbuchin, Fjodor Ivanovič (maršál Sovětského svazu)
17.10.1949-15.04.1954 Antonov, Alexej Innokenťjevič (armádní generál)
15.04.1954-08.08.1955 Feďuninskij, Ivan Ivanovič (generálplukovník)
08.08.1955-19.10.1957 Feďuninskij, Ivan Ivanovič (armádní generál)
19.10.1957-04.01.1958 Rokossovskij, Konstantin Konstantinovič (maršál Sovětského svazu)
04.01.1958-05.06.1961 Galickij, Kuzma Nikitič (armádní generál)
05.06.1961-13.04.1964 Stučenko, Andrej Trofimovič (generálplukovník)
13.04.1964-23.04.1968 Stučenko, Andrej Trofimovič (armádní generál)
23.04.1968-14.09.1971 Kurkotkin, Semjon Konstantinovič (generálplukovník)
14.09.1971-06.02.1978 Melnikov, Pavel Vasiljevič (generálplukovník)
06.02.1978-14.08.1983 Kulišev, Oleg Fjodorovič (generálplukovník)
14.08.1983-06.07.1985 Archipov, Vladimir Michajlovič (generálplukovník)
06.07.1985-05.08.1985 Klejmenov, Anatolij Nikolajevič (generálporučík)
05.08.1985-28.04.1988 Kočetov, Konstantin Alexejevič (generálplukovník)
28.04.1988-31.07.1989 Rodionov, Igor Nikolajevič (generálplukovník)
31.07.1989-26.12.1991 Patrikejev, Valerij Anisimovič (generálplukovník)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
25.05.1946-27.06.1946 Korženěvič, Feodosij Konstantinovič (generálporučík)
27.06.1946-19.02.1947 Petruševskij, Alexandr Vasiljevič (generálporučík)
19.02.1947-DD.08.1949 Kazakov, Michal Iljič (generálplukovník)
DD.08.1949-DD.06.1953 Tarasov, Alexandr Pavlovič (generálporučík)
DD.06.1953-DD.03.1954 Vaškevič, Vladimir Romanovič (generálporučík)
DD.03.1954-12.08.1954 Kramar, Vladimir Michajlovič (generálmajor)
12.08.1954-DD.03.1956 Kramar, Vladimir Michajlovič (generálporučík)
DD.03.1956-DD.07.1956
DD.07.1956-12.05.1959 Voroncov, German Fjodorovič (generálporučík)
12.05.1959-25.02.1961 Solovejkin, Nikolaj Alexejevič (generálmajor)
25.02.1961-19.07.1962 Lugovcev, Michail mVasiljevič (generálporučík tankového vojska)
19.07.1962-13.04.1964 Katyškin, Ivan Sergejevič (generálmajor)
13.04.1964-17.11.1967 Katyškin, Ivan Sergejevič (generálporučík)
17.11.1967-DD.01.1968
DD.01.1968-24.05.1972 Andrjušenko, Vladimir Kuzmič (generálporučík)
24.05.1972-02.10.1972 Grinkevič, Dmitrij Alexandrovič (generálmajor)
02.10.1972-10.04.1974 Grinkevič, Dmitrij Alexandrovič (generálporučík)
10.04.1974-25.04.1975 Krapivin, Valentin Ivanovič (generálmajor)
25.04.1975-DD.02.1976 Krapivin, Valentin Ivanovič (generálporučík)
DD.02.1976-DD.11.1978 Varičenko, Sergej Ivanovič (generálporučík tankového vojska)
DD.11.1978-DD.02.1984 Kiriljuk, Vasilij Konstantinovič (generálporučík)
DD.02.1984-DD.03.1987 Klejmenov, Anatolij Nikolajevič (generálporučík)
DD.03.1987-DD.05.1987
DD.05.1987-DD.06.1990 Samsonov, Vladimir Nikolajevič (generálporučík)
DD.06.1990-26.12.1991 Zvinčukov, Nikolaj Ivanovič (generálporučík)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.04.1946-31.12.1991 7. gardová armáda
25.05.1946-20.02.1949 11. letecká armáda - 2. formování
25.05.1946-DD.06.1946 18. armáda
25.05.1946-31.12.1991 4. armáda
25.05.1946-20.02.1949 7. letecká armáda
25.06.1946-05.11.1953 8. průlomový dělostřelecký sbor
DD.MM.1946-DD.MM.1956 89. střelecká divize
20.02.1949-01.02.1950 62. letecká armáda
09.05.1961-DD.MM.1991 31. armádní sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
26.06.1967 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, V. I. – Golikov, V. I. – Kalašnikov, K. A. - Slugin, S. A.: Vooružennyje Sily SSSR posle Vtoroj mirovoj vojny. Ot Krasnoj Armii k Sovetskoj. T. 1. Tomsk 2013.
Krasnoznamennyj Zakavkazskij. Red. A. K. Overčuk. 2-je izdanije, Tbilisi 1981.
URL : https://www.valka.cz/Zakavkazsky-vojensky-okruh-1946-1991-t57272#514985Verze : 5
MOD