Main Menu
User Menu

3. tanková armáda [1942-1943]

3rd Tank Army

3-я танковая армия (3 ТА)

     
Název:
Name:
3. tanková armáda
Originální název:
Original Name:
3-я танковая армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
26.05.1942
Předchůdce:
Predecessor:
58. armáda
Datum zániku:
Disbanded:
26.04.1943
Nástupce:
Successor:
57. armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
25.05.1942-22.08.1942 Hlavní stan nejvyššího velení
22.08.1942-19.09.1942 Západní front
19.09.1942-01.01.1943 Hlavní stan nejvyššího velení
01.01.1943-28.02.1943 Voroněžský front
28.02.1943-26.04.1943 Jihozápadní front
Dislokace:
Deployed:
25.05.1942-26.04.1943 východoevropské válčiště

Velitel:
Commander:
25.05.1942-25.09.1942 Romaněnko, Prokofij Logvinovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
25.09.1942-19.01.1943 Rybalko, Pavel Semjonovič (Geněral-major / Генерал-майор)
19.01.1943-26.04.1943 Rybalko, Pavel Semjonovič (Geněral-lejtěnant / Генерал-лейтенант)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
25.05.1942-14.01.1943 Ziňkovič, Mitrofan Ivanovič (Polkovnik / Полковник)
14.01.1943-19.01.1943 Pilipenko, Anton Petrovič (Polkovnik / Полковник)
19.01.1943-21.01.1943 Pilipenko, Anton Petrovič (Geněral-major / Генерал-майор)
21.01.1943-27.01.1943 Ivanov, Sergej Alexejevič (Polkovnik / Полковник)
27.01.1943-24.02.1943 Necvetajlo, Alexandr Jakovlevič (Geněral-major / Генерал-майор)
24.02.1943-26.04.1943 Bachměťjev, Dmitrij Dmitrijevič (Geněral-major / Генерал-майор)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
25.05.1942-DD.03.1943 15. tankový sbor
DD.05.1942-DD.03.1943 12. tankový sbor
DD.08.1942-DD.09.1942 1. gardová motostřelecká divize
DD.11.1942-DD.12.1942 3. tankový sbor
DD.01.1943-DD.02.1943 2. gardový tankový sbor
07.03.1943-DD.MM.1943 3. gardová dělostřelecká divize
DD.03.1943-26.04.1943 1. gardový jezdecký sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Drogovoz, Igor Grigorjevič: Tankovyj meč strany sovětov. Minsk, Charvest 2001
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobědach i poraženijach 1941-1945 gg. Tomsk, ITU 2003
Fronty, floty, armii, flotilii pěrioda Vělikoj Otěčestvěnnoj vojny 1941-1945 gg. Spravočnik. Red. A. A. Kolťukov. Moskva, Kučkovo pole 2003
Treťja gvardějskaja tankovaja. Bojevoj puť 3-j gvardějskoj tankovoj armii. Red. A. M. Zvarcev. Moskva, Vojenizdat 1982
Ivlev, I.I.: Vsje tankovyje i mechanizirovannyje armii SSSR i Rossiji 1924-2021, Litres, Samizdat 2021 (Ивлев И. И.: Все танковые и механизированные армии СССР и России в 1942-2021 гг., ЛитРес, Самиздат, 2021)
pamyat-naroda.ru
URL : https://www.valka.cz/3-tankova-armada-1942-1943-t33984#513651Verze : 1
MOD

3. tanková armáda

(3-я танковая aрмия)


3. tanková armáda bol sformovaná v máji 1942 v Moskovskom vojenskom okruhu na základe 58. armády (prvého formovania) a bola priamo podriadená Hlavnému stanu najvyššieho velenia. Jej súčasťou boli 12. a 15. tankový zbor, 1. gardová motostrelecká divízia, 154. a 264. strelecká divízia, 179. tanková brigáda, množstvo delostreleckých, ženijných a iných samostatných jednotiek. V auguste bola armáda posilnená 3. tankovým zborom a podriadená Západnému frontu.


22. augusta 1942 sa zúčastnila frontálneho útoku proti nemeckej 2. tankovej armáde v priestore južne od mesta Kozelsk. V dôsledku tohto protiútoku utrpeli nepriateľské jednotky veľké straty a boli nútené prejsť do obrany. Od 19. septembra do konca roku 1942 bola armáda v zálohe Hlavného stanu najvyššieho velenia. Začiatkom januára 1943 bola presunutá na Voronežský front a zúčastnila sa Ostrogožsko-Rossošanskej operácie, vo februári - Charkovskej útočnej operácie a v marci - Charkovskej obrannej operácie (počas tejto bola podriadená Juhozápadnému frontu).


Koncom apríla 1943 bola preformovaná na 57. armádu (druhého formovania).


pamyat-naroda.ru
URL : https://www.valka.cz/3-tankova-armada-1942-1943-t33984#708471Verze : 6
MOD