Main Menu
User Menu

XX. armádní sbor [1940-1945]

XX Army Corps / XX. Armeekorps

     
Název:
Name:
XX. armádní sbor
Originální název:
Original Name:
XX. Armeekorps
Datum vzniku:
Raised/Formed:
17.10.1940
Předchůdce:
Predecessor:
Wehrersatzinspektion Berlin
Datum zániku:
Disbanded:
08.05.1945
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
17.10.1940-DD.11.1940 ?
DD.11.1940-DD.04.1941 11. armáda
DD.04.1941-DD.05.1941 18. armáda
DD.05.1941-DD.06.1941 Pevnostní štáb Blaurock
DD.06.1941-30.07.1941 9. armáda
30.07.1941-23.08.1941 Guderianova armádní skupina
23.08.1941-DD.02.1942 4. armáda
DD.02.1942-DD.05.1942 4. tanková armáda
DD.05.1942-DD.02.1943 3. tanková armáda
DD.02.1943-DD.04.1943 4. armáda
DD.04.1943-DD.07.1943 2. tanková armáda
DD.07.1943-DD.09.1943 9. armáda
DD.09.1943-DD.04.1944 2. armáda
DD.04.1944-DD.05.1944 9. armáda
DD.05.1944-DD.02.1945 2. armáda
DD.02.1945-DD.04.1945 4. armáda
DD.04.1945-08.05.1945 Vrchní velitelství branné moci
Dislokace:
Deployed:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR ?

Velitel:
Commander:
17.10.1940-10.09.1942 Materna, Friedrich (General der Infanterie)
10.09.1942-14.02.1943 Roman, Rudolf Freiherr von (General der Artilerie)
14.02.1943-10.03.1943 Vierow, Erwin (General der Infanterie)
10.03.1943-DD.12.1943 Roman, Rudolf Freiherr von (General der Artilerie)
DD.12.1943-DD.01.1944 Röhricht, Edgar (General der Infanterie)
DD.01.1944-01.04.1945 Roman, Rudolf Freiherr von (General der Artilerie)
01.04.1945-08.05.1945 Köhler, Karl Erik (General der Kavallerie)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
25.10.1940-20.06.1942 Vogel, Emil Wilhelm(Oberst)
20.06.1942-21.07.1943 Haas, Franz (Oberst)
21.07.1943-10.11.1943 Wahl, Adalbert (Oberst)
10.11.1943-01.01.1945 Wagner, Hermann (Oberst)
01.01.1945-DD.03.1945 Binder, Hugo (Oberstleutnant)
DD.04.1945-DD.04.1945 Knauff, Walter (Oberst)
DD.04.1945-08.05.1945 Butler, Peter von (Oberst)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
DD.11.1940-DD.03.1941 122. pěší divize
01.01.1941-16.03.1941 102. pěší divize
16.04.1941-08.05.1941 20. pěší divize (motorizovaná)
25.05.1941-19.06.1941 102. pěší divize
DD.05.1941-DD.08.1941 87. pěší divize
20.07.1941-29.07.1941 106. pěší divize
20.07.1941-29.07.1941 Oddíl stíhačů tanků 561
08.08.1941-27.08.1941 15. pěší divize
28.08.1941-26.09.1941 7. pěší divize
26.09.1941-26.10.1941 15. pěší divize
24.10.1941-27.10.1941 3. pěší divize (motorizovaná)
07.11.1941-12.12.1941 3. pěší divize (motorizovaná)
31.12.1941-22.02.1942 15. pěší divize
26.02.1942-DD.05.1942 17. pěší divize
DD.02.1942-DD.07.1942 20. tanková divize
DD.03.1942-DD.04.1942 10. tanková divize
DD.09.1942-DD.02.1943 31. pěší divize
DD.02.1943-DD.04.1943 98. pěší divize
16.03.1943-30.03.1943 4. tanková divize
01.04.1943-23.04.1943 102. pěší divize
01.04.1943-04.04.1944 4. tanková divize
22.04.1943-30.04.1943 4. tanková divize
DD.04.1943-DD.09.1943 45. pěší divize
DD.04.1943-DD.06.1943 707. pěší divize
DD.04.1943-DD.08.1943 72. pěší divize
05.06.1943-08.05.1945 Dělostřelecké velitelství 129
15.08.1943-23.08.1943 7. pěší divize
DD.08.1943-DD.09.1943 86. pěší divize
09.09.1943-11.01.1944 102. pěší divize
DD.09.1943-03.12.1943 6. pěší divize
DD.10.1943-DD.12.1943 31. pěší divize
DD.11.1943-DD.12.1943 12. tanková divize
DD.01.1944-DD.04.1944 7. pěší divize
DD.01.1944-DD.04.1944 Sborový oddíl E
12.02.1944-DD.05.1944 102. pěší divize
DD.02.1944-DD.03.1944 5. tanková divize
DD.05.1944-DD.08.1944 3. jezdecká brigáda
DD.05.1944-DD.08.1944 Sborový oddíl E
19.07.1944-22.08.1944 551. granátnická divize
DD.07.1944-DD.08.1944 203. zajišťovací divize
DD.07.1944-DD.01.1945 35. pěší divize
DD.07.1944-DD.10.1944 7. pěší divize
DD.08.1944-DD.11.1944 5. myslivecká divize
DD.09.1944-11.11.1944 Granátnická brigáda 1131
09.10.1944-DD.01.1945 542. divize lidových granátníků
DD.01.1945-DD.04.1945 102. pěší divize
DD.01.1945-DD.02.1945 14. pěší divize
DD.02.1945-DD.04.1945 21. pěší divize
DD.02.1945-DD.04.1945 558. divize lidových granátníků
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Výsadková tanková náhradní a výcviková brigáda Hermann Göring

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
Generalkommando XX. Armeekorps
Zdroje:
Sources:
https://www.lexikon-der-wehrmacht.de/ ; https://www.axishistory.com/
URL : https://www.valka.cz/XX-armadni-sbor-1940-1945-t10160#453769Verze : 0
MOD
XX. Armeekorps



Operace:
Polsko (10/1940 - 06/1941)
Východní fronta - střední sektor (06/1941 - 04/1945)
Střední Německo (04/1945 - 05/1945)
URL : https://www.valka.cz/XX-armadni-sbor-1940-1945-t10160#30892Verze : 0
MOD