Přehled článků autora
-
28.10.2018 - Vojenská přehlídka v Praze
Fotogalerie z vojenské přehlídky u příležitosti 100. výročí vzniku Československa, Praha 28.10.2018
-
2K11 Krug
Kódové označení NATO: SA-4 Ganef
-
2K12 Kub / SA-6 Gainful
Protiletadlový raketový komplet z výzbroje AČR. Protiletadlový raketový komplex malého dosahu 2K12 Kub (v kódu NATO SA-6 Gainful) je mobilní prostředek určený k protivzdušné obraně důležitých objektů a uskupení pozemních vojsk před prostředky vzdušného napadení.
-
2S7 Pion
Samohybný kanon 2S7 ráže 203 mm patří mezi největší obrněná vozidla zařazená do výzbroje sovětské armády. Tyto stroje v druhé polovině osmdesátých let sloužily i v řadách ČSLA.
-
96K6 Pancir S-1
PLRDK je určen k protivzdušné obraně malorozměrných vojenských a průmyslových objektů, útvarů a jednotek pozemních vojsk, také na posílení stávajících seskupení vojsk PVO k zajištění ničení cílů na malých výškách za použití vysoce přesných zbraní protivníka.
-
-
9K52 Luna-M
Taktický raketový komplex
-
9K714 Oka
Kódové označení NATO: SS-23 Spider.
-
9K79 Točka
Kódové označení NATO: SS-21 Scarab.
-
AASM
V roce 1994 udělilo Armée de l’Air francouzským zbrojovkám kontrakty na zpracování předběžných studií proveditelnosti na novou protizemní řízenou munici použitelnou za ztížených povětrnostních podmínek. Výsledky francouzského snažení o necelých 15 let později pocítili na vlastní kůži bojovníci Tálibánu v jižním Afghánistánu.
-
ACHR-90M
Vozidla byla nasazena do operace Enduring Freedom, kde měla v případě, že by irácká armáda použila zbraně hromadného ničení, plnit dekontaminační úkoly. Po obsazení Iráku koaličními vojsky nakonec zásobovala pitnou vodou obyvatelstvo iráckého města Basra.
-
-
Aero L-159 ALCA
Jednomístný lehký víceúčelový taktický bojový letoun a dvoumístný lehký pokročilý cvičně-bojový letoun.
-
AIM-120 AMRAAM
V době svého vzniku patřila tato raketa mezi nejkontroverznější zbrojní projekty amerických ozbrojených sil. Nakonec se z ní stala nejúčinnější protiletadlová řízená střela v období po skončení Války v Zálivu. Od roku 2008 jsou AIM-120 zavedeny i ve výzbroji českého letectva.
-
AIM-7 Sparrow
Monografie americké protiletadlové střely.
-
AIM-9 Sidewinder
Protiletadlová řízená střela, která má na svém kontě na 270 sestřelů.
-
AM-50
Mostní automobil
-
-
AM-70 (automobil mostní)
Automobil mostní AM-70 je určen k přemosťování suchých i vodních překážek pro potřeby přepravy techniky s parametry v MLC 70 (Military Load Classification) dle STANAG 2021. K tomu využívá vezené mostní konstrukce, která umožňuje plynulé spojování jednotlivých mostních polí. Mostní automobil je vybaven buldozerovou radlicí, která je určená k úpravám terénu pro stavbu mostu a pro úpravy příjezdových komunikací.
-
AM-70 EX
Mostní automobil
-
AMX-10RC
AMX-10RC je kolové obrněné vozidlo určené k provádění vojskového průzkumu, v druhotné úloze může plnit roli palebného prostředku pro ničení obrněných cílů protivníka.
-
AMX-40
AMX-40 byl francouzský tank vyvinutý společností GIAT v posledních fázích studené války jako exportní tank, který nahradil starší AMX-32. AMX-40 byl navržen jako levný tank orientovaný na armády s menšími rozpočty na obranu, měl lehce pancéřovanou korbu a dobrou pohyblivost s výkonným 120mm kanónem. Nebyl o něj však zájem, takže projekt byl v roce 1990 zastaven.
-
AMX-VCI
Na počátku padesátých let zadala francouzská armáda požadavky na nové obrněné vozidlo pro přepravu pěchoty. Výsledkem úsilí francouzských konstruktérů se stal typ AMX-VCI, který přímo vychází z lehkého tanku AMX-13.
-
-
AN/AVQ-10 Pave Knife
Podvěsný kontejner určený k vyhledávání pozemních cílů, jejich sledování a ozařování pro navádění pum s laserovou naváděcí soustavou při bojové činnosti ve dne.
-
ARTHUR
Mobilní radiolokační systém ARTHUR je prostředkem pro zjišťování a lokalizaci střílejícího dělostřelectva protivníka a umožňující včasnou výstrahu vlastních vojsk před dělostřeleckou palbou protivníka.
-
ASRAAM
V roce 1980 uzavřely Spojené státy, Velká Británie, Německo a Francie memorandum o porozumění, v němž si jednotlivé země rozdělily kompetence ve vývoji a výrobě nové generace protiletadlových řízených střel. Zatímco USA se měly soustředit na radarem naváděnou raketu středního dosahu, ze které se nakonec stala AIM-120 AMRAAM, evropským státům připadla střela s krátkým doletem, jíž bylo přiděleno označení AIM-132 ASRAAM.
-
ATX6
Podvozek určený jako nosič speciálních nástaveb vojenského určení o hmotnosti 16 900 kg při celkové přípustné hmotnosti vozidla 29 000 kg. Vozidlo je opatřeno kontejnerovými příčkami s roztečí ISO 1C. ATX6 byl navržen v rámci spolupráce mezi českou společností Tatra a americkou Navistar International (bývalý International Harvester).
-
ATX8
Valníkový terénní nákladní automobil určený k přepravě 16 osob a nákladu do maximální hmotnosti 21 100 kg.
-
-
Bahna 2022: rekonstrukce bojů v Habartově v září 1938
Fotografie z letošních Bahen, které zachycují rekonstrukci bojů mezi československými četníky a sudetskými Němci v Habartově v září 1938.
-
Bison Mortar Carrier
Samohybný minomet postavený na bázi obrněného transportéru Bison. V původním prostoru roje byl lafetován minomet ráže 81 mm.
-
BL-755
Monografie britské kazetové pumy firmy Hunting Engeneering.
-
BMP-3
Sovětské, resp. ruské bojové vozidlo pěchoty BMP-3 bylo vyvinuto v osmdesátých letech 20. století na podkladě zkušeností se svými předchůdci BMP-1 a BMP-2. Vyznačuje se novým pancéřováním, věží, výzbrojí i moderními technickými prvky. Vozidlo má automatický obranný systém vyhledávání a ničení protitankových řízených střel, je možno ho vybavit reaktivním pancéřováním. Stejně jako předchůdci je i tento stroj obojživelný a může se ve vodě pohybovat rychlostí 10 km/h.
-
Bombardier Outlander MAX 800
První čtyřkolky Outlander MAX 800 zavedené v resortu Ministerstva obrany ČR se objevily ve výzbroji Útvaru speciálních operací Vojenské policie. Do jeho stavu byly zavedeny z důvodu nadcházejícího nasazení na území Afghánistánu v provincii Hílmand, které začalo v květnu 2007. Outlander MAX 800 byl vybrán po srovnání s konkurenční čtyřkolkou od americké firmy Polaris.
-
-
BPzV Svatava
Bojové průzkumné vozidlo BPzV Svatava je obojživelný průzkumný prostředek určený k vedení samostatné průzkumné nebo bojové činnosti v týlu protivníka.
-
BPzV Svatava
Bojové průzkumné vozidlo BPzV Svatava je obojživelný průzkumný prostředek určený k vedení samostatné průzkumné nebo bojové činnosti v týlu protivníka.
-
Breguet Br.1050 Alizé
Protiponorkový/protilodní letoun
-
BVP-1
Sovětské bojové vozidlo pěchoty BMP-1 vyráběné v československé licenci.
-
BVP-2
Sovětské bojové vozidlo pěchoty BMP-2 vyráběné v československé licenci.
-
-
CAESAR 8x8 pro Armádu České republiky
Samohybná kanónová houfnice CAESAR 8x8 byla vybrána jako náhrada za zastaralé houfnice vz. 77 DANA zavedené ve výzbroji 13. dělostřeleckého pluku.
-
Centauro B1
Centauro B1 je kolový pancéřovaný prostředek určený k ničení nepřátelské obrněné techniky a k provádění samostatných průzkumných operací na území protivníka.
-
Čínsko-vietnamský pohraniční konflikt 1979
Přestože Vietnamská demokratická republika a Čína stály během tzv. Druhé indočínské války proti Američanům na stejné straně, ani zdaleka se nejednalo o ideální spojenectví. Jejich vzájemné vztahy by se daly nazvat spíše manželstvím z rozumu než s čisté lásky. Další rozpory mezi těmito zeměmi vyvstaly v druhé polovině sedmdesátých let a vyvrcholily v únoru 1979 krátkým lokálním konfliktem.
-
Crotale
Monografie francouzského protiletadlového raketového systému,
-
CV90
Řada bojových vozidel pěchoty a odvozených vozidel bojové podpory vyvinutá společnostmi Hägglunds a Bofors na základě požadavků švédské armády. Vývoj probíhal v průběhu druhé poloviny osmdesátých let a začátku devadesátých let 20. století. Zkoušky prototypů se uskutečnily v letech 1988 až 1991 a dodávky sériových vozidel pro švédské vojsko byly zahájeny v roce 1994. Vozidlo následně upoutalo pozornost zahraničních armád, pro něž se vyrábělo v několika vylepšených variantách. Do roku 2016 bylo vyrobeno více než 1280 vozidel řady CV90 v 15 variantách, které slouží u 7 armád, z nichž 4 jsou členy NATO. Bojová vozidla pěchoty z výzbroje norské, dánské a švédské armády byla bojově nasazena proti povstalcům na území Afghánistánu.
-
-
DANA-M1 CZ
Modernizace samohybné kanónové houfnice vz. 77 DANA s cílem prodloužení životního cyklu a zvýšení jejích bojových možností. Oproti původnímu typu se DANA-M1 CZ vyznačuje vyšší přesností střelby, lepší ovladatelností vozidla a spolehlivostí provozu.
-
DANA-M1M
Modernizace samohybné kanónové houfnice vz. 77 DANA s cílem prodloužení životního cyklu a zvýšení jejích bojových možností. Oproti původnímu typu se vyznačuje vyšší přesností střelby, lepší ovladatelností vozidla a spolehlivostí provozu. Prostředek vychází z modernizace DANA-M1 CZ.
-
Dassault Mirage 2000D
Letoun Mirage 2000D vychází z verze Mirage 2000N-K2, což byla úderná verze určená pro provádění jaderných útoků za pomoci střel ASMP. Potřebu nového úderného letounu ukázaly zkušenosti z války v Perském zálivu z roku 1991, jíž se účastnilo i francouzské letectvo. Tehdy totiž Francouzi pocítili nedostatek výkonného letounu schopného ničit pozemní cíle přesnou municí v noci a za ztížených povětrnostních podmínek, tedy jakýsi ekvivalent amerických strojů F-15E.
-
Dingo 2 CZ
Monografie lehkého obrněného vozidla používaného Armádou ČR v Afghánistánu.
-
DITA
Samohybná kanónová houfnice ráže 155 mm vzniklá v modernizační evoluci typu vz. 77 DANA po variantě DANA-M2.
-
-
DTP-90M (dílna technické pomoci)
Vozidlo umožňuje provádění běžných oprav a ošetřování techniky v polních podmínkách, případně evakuaci poškozené techniky.
-
El Dorado Canyon
Americký nálet na Libyi v dubnu 1986.
-
Fahd 300
Obrněný transportér určený pro vojenské a policejní složky, jehož základem je český podvozek Tatra 815-7. Koncepčně navazuje na vozidla řady Fahd, která byla do výzbroje egyptské armády zavedena v polovině osmdesátých let minulého století.
-
Future Needs – Today’s Business
V Praze se v rámci akcí FUTURE FORCES FORUM 2022 opět setká mezinárodní komunita z oblasti obrany a bezpečnosti. Letošní ročník tohoto mezinárodního projektu se uskuteční ve dnech 19. – 21. října na výstavišti PVA EXPO PRAHA. Odborná veřejnost, příslušníci ozbrojených a bezpečnostních sborů, zástupci státní správy, univerzit, výzkumu a vývoje jsou srdečně zváni k účasti v programu zahrnujícím mezinárodní výstavu obranných a bezpečnostních technologií a odborné panely s vojensko-bezpečnostní tematikou.
-
GBU-8/B HOBOS (Homing Bomb System)
Americké letectvo v roce 1967 pověřilo společnost Rockwell International, respektive její Missile Systems Divisions, vývojem televizně naváděných pum, které by vznikly modifikací stávajích tříštivo-trhavých "železných" pum Mk.84 a M118.
-
-
General Dynamics/Grumman EF-111A Raven
Dvoumístný dvoumotorový letoun pro vedení radioelektronického boje, určený k rušení pozemních radiolokátorů PVO v rámci doprovodu úderných letounů nebo při samostaných akcích nad protivníkovým územím.
-
IAI Kfir
Víceúčelový taktický bojový letoun.
-
IVECO LMV
Lehké obrněné vozidlo určené pro plnění přepravních, hlídkových a doprovodných úkolů při schopnosti vést bojovou činnost proti živé síle a lehce obrněným cílům.
-
Iveco M65E19WM LMV
Lehké obrněné vozidlo určené pro plnění přepravních, hlídkových a doprovodných úkolů při schopnosti vést bojovou činnost proti živé síle a lehce obrněným cílům.
-
JCB 170 Robot
Smykem řízený mininakladač je univerzální stroj určený k provádění zemních prací pomocí přídavných modulových zařízení. Přední jednoduché rameno je umístěno pouze na pravé straně nakladače, čímž umožňuje bezpečné a snadné nastupování bočními dveřmi do kabiny.
-
-
KBV-PZ Pandur II CZ
Vozidlo je určeno pro průzkumné jednotky (průzkumná četa mechanizovaného a lehkého motorizovaného praporu) mechanizované brigády lehkého a smíšeného typu k provádění průzkumu ve prospěch mechanizované brigády, k vedení bojové činnosti z lafetovaných zbraní.
-
KBV-PZ Pandur II CZ
Vozidlo je určeno pro průzkumné jednotky (průzkumná četa mechanizovaného a lehkého motorizovaného praporu) mechanizované brigády lehkého a smíšeného typu k provádění průzkumu ve prospěch mechanizované brigády, k vedení bojové činnosti z lafetovaných zbraní.
-
KBV-PZLOK Pandur II CZ
Průzkumné vybavení umožňuje pozemní průzkum bojiště ve dne a v noci i při ztížené viditelnosti.
-
KBVP M1 Pandur II CZ
Na 8. tankovém dni v Lešanech dne 28.8.2010 byl veřejně poprvé představen KBVP M1 Pandur II CZ s úpravami pro nasazení v rámci českého Provinčního rekonstrukčního týmu dislokovaného v Lógaru v Afghánistánu, které bylo zahájeno počátkem roku 2011.
-
KBVP Pandur II CZ
Kolové bojové vozidlo pěchoty postavené na podvozku Pandur II 8x8 je určené pro vedení bojové činnosti, přepravu nákladu nebo osob na zpevněných i nezpevněných cestách a v terénu.
-
-
KOT-Ž Pandur II CZ
Vozidlo je určeno k plnění úkolů ženijního zabezpečení ve prospěch pozemních sil a k plnění úkolů při vojenském i nevojenském nasazení.
-
KOVS Pandur II CZ
Spojovací vozidlo
-
KRTP-86 Tamara
Prostředek určený k radiotechnickému průzkumu vzdušných i pozemních cílů. Tvrdilo se, že jako jediný na světě dokázal detekovat vojenská „neviditelná letadla“.
-
KWZT-3
Vyprošťovací automobil T815-7-V 8x8 je určen k vyprošťovacím pracem, odsunům a evakuacím poškozené kolové obrněné techniky, primárně typové řady Pandur II CZ zavedené ve výzbroji Armády České republiky. Kromě toho může provádět odsun (na tažné tyči nebo v podvěsu na zadní evakuační vidlici) vozidel řady LMV, Dingo 2, Tatra 815, Tatra 815-7 a Tatra 810.
-
LAV-AD
Lehký, vzduchem přepravitelný, hybridní protiletadlový systém určený k ničení nízkoletících letounů, vrtulníků nebo bezpilotních prostředků. V druhotné roli ho lze nasadit proti lehce obrněným vozidlům protivníka.
-
-
Lehké útočné vozidlo LEV
Jedním z kandidátů na nové lehké útočné vozidlo pro českou armádu je modifikovaný typ Arquus SABRE, který je nabízen státním podnikem Vojenský technický ústav pod názvem LEV.
-
LOS
Lehký průzkumný a pozorovací systém určený k detekci, identifikaci a rozpoznání pevných i pohyblivých cílů v libovolné denní, či noční době, automatickému zjišťování jejich souřadnic, jejich automatickému zpracování, vyhodnocení a datovému přenos nadřízenému velení.
-
LOT-B
Přestavba vozidla radiačního a chemického průzkumu BRDM-2rch na obrněný transportér.
-
LOV 50 B
Monografie lehkého obrněného vozu, který česká armáda využívá i při zahraničních misích.
-
LOV 50 B
Lehké obrněné vozidlo schopné vést bojovou činnost proti živé síle a slabě chráněným cílům účinnou střelbou za klidu i za jízdy.
-
-
LOV 50 BVR
Jedná se o velitelské bojové vozidlo odvozené od základního provedení LOV 50 B určené pro velitele roty.
-
LOV ISR
Lehké obrněné vozidlo ISR (Intelligence, Surveillance, Reconnaissance) je součástí systému vševojskového průzkumu.
-
LOV Pz
Lehké obrněné vozidlo dělostřeleckého průzkumu je součástí systému řízení palby dělostřeleckého oddílu.
-
LT vz. 35
LT vz. 35 byl československý lehký tank vyvinutý firmou Škoda v polovině třicátých let 20. století. Na jeho sériové výrobě se od roku 1935 kromě firmy Škoda podílela též pražská továrna ČKD. Po obsazení Československa byla značná část tanků vz. 35 převzata německou armádou. Ta jej do výzbroje zařadila pod označením Panzerkampfwagen 35(t).
-
Lun
Ekroplán třídy Lun létal pomocí vztlaku, který vznikal působením přízemního efektu na jeho velká křídla, když se nacházel ve výšce asi 4 metrů nad vodní hladinou. Ačkoli mohou vypadat podobně jako tradiční letadla, ekranoplány jako Lun nejsou klasifikovány jako letadla, vznášedla nebo hydroplány. Mezinárodní námořní organizace klasifikuje plavidla, jako je ekranoplán třídy Lun, spíše jako námořní lodě, protože využívají přízemní efekt, při kterém plavidlo klouže těsně nad vodní hladinou.
-
-
M88A2 Hercules
V roce 1981 byla americkým pozemním vojskem zpracována studie, která definovala požadavky na vyprošťovací vozidlo, jež by nově zaváděným tankům M1 Abrams dokázalo na bojišti zajistit adekvátní podporu. Bylo totiž zřejmé, že vyprošťovací tank M88A1, standardně zavedený ve výzbroji US Army, takovým prostředkem není.
-
MADR - radar EL/M-2084 pro českou armádu
Geneze a průběh akvizičního programu, jehož cílem byla náhrada zastaralých sovětských radiolokátorů P-37 a PRV-17. Více než dekádu trvající projekt nakonec skončil nákupem víceúčelových 3D radarů od izraelské firmy ELTA Systems.
-
MBT-70
V roce 1963 se US Army rozhodla participovat na mezinárodním programu, kterého se účastnilo ještě Německo, země, která měla se stavbou obrněných vozidel rozsáhlé zkušenosti. Výsledkem měl být tank MBT-70 (Main Battle Tank), který měl splňovat požadavky US Army, stejně jako všech členských států NATO a samozřejmě překonávat všechny své protivníky.
-
McDonnell Douglas F-4J Phantom II
Verze F-4J, určená pro službu na palubě letadlových lodí, vychází z předchozí varianty F-4B. Zároveň to byla poslední verze Phantoma určená pro službu v rámci amerických ozbrojených složek, u níž se vyráběly úplně nové letouny.
-
McDonnell Douglas RF-4E Phantom II
RF-4E Phantom II vznikl jako exportní verze typu RF-4C. Základní konstrukce obou letounů je prakticky identická, oba stroje se liší jen v několika málo bodech.
-
-
Mezinárodní konference „Future of Cyber“
V době rychlého vlivu informací na celou společnost a rostoucího bezpečnostního rizika na internetu a sociálních sítích poskytnou mluvčí a účastníci diskuze všeobecný přehled všem odborníkům zabývajícím se obranou a bezpečností. Během konference promluví též národní a mezinárodní odborníci ohledně budoucích strategií, misí a obchodních příležitostí v sektoru obrany a bezpečnosti.
-
MGC-14,5
Obrněný transportér vzniklý úpravou bojového vozidla pěchoty BVP-1 (BMP-1).
-
Mikojan Gurjevič E-150
Prototyp záchytného stíhacího letounu E-150 vznikl v druhé polovině padesátých let. Do výzbroje sovětského letectva nakonec zařazen nebyl, ale poznatky z jeho vývoje se uplatnily při konstrukci typu MiG-25.
-
Mikojan-Gurevič MiG-17 Fresco
Přehled verzí vyráběných a testovaných v SSSR a licenční výroba.
-
Mil Mi-9
Létající velitelské stanoviště, které vzniklo na bázi středního transportního vrtulníku Mi-8. Do výzbroje bylo zařazováno v první polovině osmdesátých let.
-
-
MPP 40M1p BVP
Mobilní přístupová provozovna MPP 40M1p BVP je jedním z prvků operačně taktického komunikačního systému TAKOM, provozovna je základním spojovacím prvkem na hlavním místě velení mechanizovaného praporu, který zajišťuje automatické telefonní spojení na místo velení a jeho zařazení do integrované telefonní a datové sítě brigády.
-
MPRS (mobilní průzkumně rušicí systém)
Mobilní průzkumně rušící systém MPRS je určen pro zjišťování rádiové aktivity, sběr vzorků signálů, jejich následnou analýzu a vysokofrekvenční rušení.
-
MT-55A
Mostní tank
-
NZLAV (New Zealand Light Armoured Vehicle)
Na přelomu století začala novozélandská armáda řešit náhradu svých letitých obrněných transportérů M113. Jako jejich nástupce bylo vybráno obrněné vozidlo LAV III, které je mimo jiné pod jménem Stryker používáno u US Army. Na základě požadavků armády bylo mírně upraveno a pod označením NZLAV přijato do výzbroje novozélandského vojska.
-
Operace Bolo
Slavná operace US Air Force, během které vietnamské lidové letectvo utrpělo jednu z nejkrutějších porážek vietnamské války.
-
-
Operační nasazení bombardérů Tu-160 „Blackjack“ (1987 - 2003)
Vývoj strategického bombardéru Tu-160 začal v roce 1973. Roku 1977 byl vojenské komisi představen model tohoto letounu (tehdy ještě označovaného samoljot 70) ve skutečné velikosti a zároveň se rozběhla montáž prvního prototypu.
-
OT-90
Pásová obrněný transportér OT-90 vznikl na začátku devadesátých let přestavbou z bojového vozidla pěchoty BVP-1, jehož věž byla nahrazena upraveným věžovým kompletem z BTR-60PB, který byl v Československu používán na transportérech OT-64A SKOT.
-
OT-90M1
Modifikovaný transportér OT-90M.
-
Panzerhaubitze 2000
Samohybná houfnice PzH 2000 je určena k palebné podpoře pozemních vojsk, k boji s dělostřelectvem protivníka, k ničení trvalých staveb, polních obraných prostředků protivníka, bodových nebo plošných cílů.
-
Panzerjager 90
Švýcarský protitankový raketový prostředek. Je založen na podvozku obrněného transportéru MOWAG Piranha I 6×6.
-
-
Pbv 501
Po zkouškách bývalých východoněmeckých BVP-1 ve Švédsku v roce 1994 padlo rozhodnutí zavést tyto stroje do výzbroje švédského vojska. Na základě švédských požadavků byla tato bojová vozidla pěchoty upravena v českém VOP 026.
-
Perun ST
Otevřené vojenské bojové terénní vozidlo předurčené pro plnění specifických úkolů speciálních sil. Vozidlo je uzpůsobeno pro osádku čítající až 5 osob (4 trvale a 1 osoba na sedačce v prostoru stanoviště střelce z hlavní zbraně).
-
PHEL-2
Pojízdná hygienicko-epidemiologická laboratoř je určena k zabezpečení základních laboratorních vyšetření potřebných pro hygienické a protiepidemiologické zabezpečení vojsk v polních podmínkách včetně veterinárního vyšetření.
-
Piranha III
Piranha III je, jak již napovídá název, třetí generací švýcarských kolových obrněných transportérů Piranha, jejichž sága se začala psát již v sedmdesátých letech. Nové vozidlo se oproti svým předchůdcům odlišuje především rozměrněší korbou, která umožňuje instalaci rozměrnějších věží, dále pak zlepšenou balistickou ochranou a průchodivostí terénem.
-
Primoco UAV One 150
Letoun Primoco UAV One 150 je hornoplošníkem s rozpětím téměř 5 metrů a maximální vzletovou hmotností 150 kg. Zvolené hmotnostní omezení bylo vybráno s ohledem na požadavek kategorizovat letoun ve vojenském provozu podléhajícímu normě NATO STANAG 4703 a v civilním prostředí jako představitele specifické kategorie (EASA). V praxi tento požadavek zabezpečuje vysokou míru adaptability pro individuální podmínky každého zákazníka a jeho letecké autority s možností změn. Primoco UAV One 150 nabízí nosnost užitečného zatížení až 30 kg.
-
-
PROMO - pojízdná zkušebna proudových motorů
Pojízdná zkušebna určená k měření parametrů proudových motorů pro komplexní posouzení jejich celkového technického stavu s ohledem na bezpečnost, spolehlivost a zachování požadovaného výkonu.
-
PT-91 Twardy
Na začiatku 90. rokov bola v Poľsku, v hlavnom strojníckom závode „Bumar-Łabędy“, uskutočnená modernizácia tanku T-72M1, čo bol základ pre nový bojový tank označovaný jako Wilk. Ještě před ukončením tohoto projektu byly ústavem OBRUM Gliwice a společností Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy zahájeny práce na modernizačním programu s krycím označením Twardy.
-
PT-91M Pendekar
Exportní verze středního tanku PT-91A1 pro Malajsii.
-
PTS-10
pásový obojživelný transportér určený pro přepravu osob, dělostřelectva, tahačů, transportérů, automobilů a jiné techniky a materiálu při násilném přechodu vodních překážek.
-
PU PoSy
Automatizovaný systém velení, řízení a zpracování informací. Prostředek zajišťuje utajený přenos dat potřebných pro řízení palby protiletadlové raketové baterie (plrbat). Spolu s tím koordinuje a zabezpečuje lokální ochranu plrbat a umožňuje komunikační zajištění pro velení a řízení z nadřízeného stupně cestou linkového, radioreléového a VKV rádiového spojení.
-
-
PzH 70 (155mm samohybná houfnice)
Samohybná houfnice PzH 70 (německy také Panzerhaubitze 70 nebo Panzerhaubitze 155-1) byl program, který od roku 1973 vytvořilo několik evropských zemí včetně Spojeného království, Německa a Itálie. Projekt byl odložen ve prospěch americké houfnice M109, který již byl ve službě. PzH 70 byl několikrát "překonán" M109 a další vývoj byl v 80. letech 20. století zrušen.
-
PzPK Sněžka
Průzkumný a pozorovací komplet určený k provádění dělostřeleckého průzkumu.
-
Pzw 39
Lehký tank zkonstruovaný a vyráběný československou firmou ČKD-Praga pro švýcarskou armádu. V letech 1938 až 1939 bylo vyrobeno 24 kusů, které pod označením Panzerwagen 39 ve Švýcarsku sloužily do počátku 50. let.
-
R-3S / AA-2 Atoll
Protiletadlová řízená střela krátkého dosahu s infračervenou naváděcí soustavou, de facto mizerná kopie americké rakety AIM-9B Sidewinder.
-
R-5M1p
Obrněné pojízdné velitelské stanoviště určené k zabezpečení nepřetržitého velení na stupni mechanizovaný útvar - svazek.
-
-
Radarvlak
V průběhu Druhé světové války vyvstal na německé straně požadavek na operativní získávání informací o vzdušné situaci. Budování stacionárních radarových základen bylo náročné jak finančně, tak i časově. Proto se objevila myšlenka instalovat radiolokátory na železniční podvozky a budovat tak tzv. hlásné vlaky (Fernflugmelde-Meßzug).
-
Raketomet vz. 70
Mobilní reaktivní dělostřelecká zbraň na upraveném podvozku Tatra 813 využívající možnosti střelby ze 40 hlavňového svazku.
-
RBS-70 NG pro českou armádu
Náměstek ministra obrany pro řízení Sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval, ředitel Sekce podpory Ministerstva obrany generálmajor Jaromír Zůna a zástupce společnosti Saab Dynamics AB Kristian Wallin v úterý 18. prosince 2018 symbolicky v prostorech 25. protiletadlového raketového pluku ve Strakonicích podepsali smlouvu na dodávku 16 kompletů protiletadlového raketového systému RBS-70 NG pro potřeby Armády České republiky.
-
RF-4E Phantom II v německém letectvu
Článek zachycuje více než 20 let trvající službu průzkumných Phantomů u Luftwaffe. Jeho součástí je i stručný technický popis letounů RF-4E a zmínka o jejich údržbě a opravách.
-
RF-4E Phantom II v německém letectvu
Převahu vojsk Varšavské smlouvy v konveční výzbroji na konci sedmdesátých let nemohlo nechat Spolkové ministerstvo obrany bez povšimnutí. Všem jednotkám určeným pro potenciální válečné nasazení byla přiřazena tzv. druhotná role.
-
-
RM-70 Vampire 4D
Článek představuje v pořadí třetí modernizaci raketometu vz. 70, která je aktuálně bojově používána ukrajinskými ozbrojenými silami.
-
Rooikat 76
Rooikat je kolové obrněné vozidlo určené k provádění samostatné průzkummné a bojové činnosti v týlu protivníka. V druhotné roli ho lze nasadit v protipartyzánském boji nebo při ničení protivníkovi obrněné techniky.
-
ROSS R210.12 VV 6x6
Valníkový terénní nákladní automobil určený k přepravě až 20 osob a nákladu do maximální hmotnosti 5 290 kg.
-
Scammell Commader
Těžký tahač návěsů určený společně s podvalníkem VB2773 především pro přepravu tanků řady Challenger a v neposlední řadě i dalších obrněných vozidel britské armády.
-
SD-100
V československé licenci vyráběné samohybné dělo SU-100.
-
-
ShM vz. 85 PRAM-S
Samohybný minomet
-
Sikorsky MH-60A Velcro Hawk
MH-60A je první verzí vrtulníků řady Black Hawk konstruovanou k provádění speciálních operací. Stroj přezdívaný "Velcro Hawk" je primárně určen ke skryté infiltraci jednotek zvláštního určení do hloubi protivníkova území, jejich případnému zásobování a následnému skrytému stažení ve dne, v noci i za ztížených povětrnostních podmínek.
-
SPYDER
Mobilní protiletadlový raketový systém krátkého a středního dosahu určený k ničení nepřátelských bojových letounů, vrtulníků, bezpilotních prostředků, řízených střel s plochou dráhou letu a dalších typů naváděné letecké munice.
-
SPYDER pro Armádu České republiky
V pátek 25. září 2020 ministr obrany Lubomír Metnar informoval vládu, že se Ministerstvo obrany České republiky rozhodlo iniciovat jednání s vládou státu Izrael o možnosti pořízení nového moderního protiletadlového raketového systému pro Armádu ČR. Ten je určen k zajištění nepřetržité obrany vzdušného prostoru České republiky, zejména ochraně vojsk a městských aglomerací, jaderných elektráren, průmyslových center, letišť a dalších důležitých objektů.
V úterý 5. října 2021 byla na Ministerstvu obrany podepsána česko-izraelská mezivládní dohoda o pořízení nového raketového systému pozemní protivzdušné obrany SPYDER kombinujícího varianty MR a SR.
-
Štábní praporčík i. m. Jiří Schams
Bojovník s nezdolnou vůlí, přezdívaný Regi, byl příslušníkem Útvaru speciálních operací Vojenské policie Armády České republiky, válečný veterán.
-
-
Stingray
Na začátku osmdesátých let se řada armád na Středním a Dálném východě začala poohlížet po bojových vozidlech v kategorii lehkého tanku. Na zvýšenou poptávku zareagovala americká zbrojovka Cadillac Gage vývojem typu Stingray. Navzdory snahám společnosti se tyto tanky nakonec podařilo prodat pouze do jediného státu v jihovýchodní Asii.
-
Storm Shadow
V roce 1982 zahájilo Královské letectvo práce na studii s názvem LRSOM (Long-Range Stand-Off Missile), jejímž cílem bylo definovat technicko-taktické požadavky na novou střelu s plochou dráhou letu a velkým dosahem. Podobné snahy probíhaly i v jiných členských státech NATO, což nakonec v roce 1986 vedlo k mezinárodnímu programu MSOW (Modular Stand-Off Weapon), na němž participovalo sedm zemí Severoatlantické aliance včetně Velké Británie. Hned příští rok však z projektu odstoupila Francie a navíc v roce 1989 jej opustily USA i Spojené království, čímž program MSOW prakticky skončil.
-
T-34/85
V československé licenci vyráběný střední tank T-34/85.
-
T-54A
Nástupcem tanků T-34/85 ve výzbroji ČSLA se od padesátých let měly stávat střední tanky T-54 vyráběné v československé licenci.
-
T-54AM1 / T-55AM1
Tank T-55AM1 vznikl modernizací tanku T-55A. T-54AM1 je modernizovanou verzí tanků T-54M (T-54AM).
-
-
T-54AM2 / T-55AM2
Tank T-55AM2 vznikl modernizací tanku T-55A. T-54AM2 je modernizovanou verzí tanků T-54M (T-54AM).
-
T-55
V československé licenci vyráběný střední tank T-55.
-
T-55A
V československé licenci vyráběný sovětský střední tank T-55.
-
T-72
V československé licenci vyráběný sovětský střední tank T-72.
-
T-72EA
Nízkonákladová modernizace tanků řady T-72, primárně vyráběných licečně v Československé socialistické republice (T-72, T-72M, T-72M1) a Polské lidové republice (T-72M, T-72M1) v osmdesátých letech minulého století, s cílem zvýšit bojovou hodnotu vozidel s minimálními zásahy do původní konstrukce. Typ T-72EA navazuje na předchozí modernizace tanků T-72 navržené společností EXCALIBUR ARMY (T-72 osazené dynamickou ochranou DYNA-72 pro USA, T-72 SCARAB).
-
-
T-72M
V československé licenci vyráběný sovětský střední tank T-72M (vývozní verze T-72A).
-
T-72M1
V československé licenci vyráběný sovětský střední tank T-72M1.
-
T-72M4 CZ
Modernizace tanku T-72
-
T-72M4 CZ-W
Tank T-72M4 CZ-W je velitelská verze tanku T-72M4 CZ, s nímž má shodné bojové a užitné vlastnosti. T-72M4 CZ-W svojí výbavou umožňuje veliteli roty automatizované velení a řízení bojové činnosti prostřednictvím bojového vozidlového informačního systému (BVIS).
-
T5-52
Samohybná kanonová houfnice určená k boji s dělostřelectvem a minomety protivníka, k umlčování a ničení míst velení, palebných a radiotechnických prostředků a živé síly protivníka, boření trvalých obranných staveb a polních obranných objektů.
-
-
T810-V-P-1R0R26 13 177 6x6.1R
Vojenské vozidlo s pancéřovanou kabinou určené k přepravě volně loženého i upevněného kusového materiálu a osob. Jedná se o první nákladní terénní automobil ve výzbroji AČR, kde byla použita balistická ochrana kabiny pro osádku. Pancéřování kabiny bylo vyvoláno potřebou zabezpečit ochranu osob v kabině při nasazení vozidel v zahraničních misích.
-
T810-ZČ-1R0R26 13 177 6x6.1R
Automobil terénní speciální střední - valník se zvedacím čelem - umožňuje nakládání a skládání materiálu na ložnou plochu vozidla vlastním, na zádi umístěným zvedacím čelem o nosnosti do 1500 kg. Valníková plošina je určena pouze pro přepravu materiálu - narozdíl od klasických valníků T810-V není vybavena skládacími lavicemi pro transport osob.
-
Tarnegol 53
Legendární operace izraelské armády, při které byl "unesen" egyptský radiolokátor P-12.
-
Tatra 815-7 PVO
Terénní automobil postavený na podvozku Tatra 815-7T3R31.411 6×6.1R určený pro přepravu jednoho družstva vyzbrojeného protiledlovým raketovým kompletem RBS-70 NG. Součástí valníkové nástavby je kovová konstrukce sloužící pro uložení a zajištění hlavních a přídavných částí jednoho systému RBS-70 NG, šesti kusů raket RBS-70 MK1, RBS-70 MK2 nebo BOLIDE a vybavení jednotlivých příslušníků protiletadlového družstva. Vozidlo přepravuje osádku ve složení dvě osoby v kabině a čtyři sedící osoby s výbavou a výstrojí na korbě. Na vozidlo je možné nasadit soupravu pro mobilní maskování MM-BF-T815-V6×6PVO.
-
Tatra 815-7-D 8x8 V
Dílenská vozidla Tatra 815-7-D 8x8 V a Tatra 815-7-D 8x8 jsou předurčena k provádění technické údržby, mírových běžných oprav a válečných běžných a středních oprav (podle varianty dílenského vozidla) kolových obrněných vozidel (KBV a KOT) řady Pandur II CZ.
-
-
Tatra 815-7T3R21 4x4.1R
Podvozek určený jako nosič speciálních nástaveb vojenského určení o hmotnosti 9 400 kg při celkové přípustné hmotnosti vozidla 19 000 kg. T815-780R59 je dvounápravové vozidlo s pohonem všech kol a systémem pro centrální huštění pneumatik za jízdy.
-
Tatra 815-7T3R31 6x6.1R
Podvozek určený jako nosič speciálních nástaveb vojenského určení o maximální hmotnosti 15 900 kg při celkové přípustné hmotnosti vozidla 29 000 kg. T815-7T3R31 je třínápravové vozidlo s pohonem všech kol a systémem centrálního huštění pneumatik za jízdy.
-
Tatra pro americkou námořní pěchotu
Podvozek určený jako nosič speciálních nástaveb vojenského určení, navržený pro účast ve výběrovém řízení americké námořní pěchoty (US Marine Corps - USMC) na nové těžké logistické vozidlo LVSR (Logistics Vehicle System Replacement).
-
TAURUS KEPD 350
V 80. letech byla v členských zemích NATO zahájena řada studií na nové typy střel s plochou dráhou letu. Tyto snahy nakonec vyvrcholily v roce 1986 jediným programem pojmenovaným MSOW (Modular Stand-Off Weapon), do něhož se zapojilo sedm států NATO. Tento projekt však příliš dlouhého trvání neměl a na konci dekády skončil kolapsem. Jedním z účastníků programu MSOW byla i SRN, která se na přelomu 80. a 90. let pokusila vyvinout zbraň této kategorie ve spolupráci s Francouzi. Ani tato kooperace však neměla pro Němce příznivý závěr. Ovoce přineslo až spojení se Švédy, na jehož konci vznikla střela s plochou dráhou letu TAURUS KEPD 350.
-
Tomcaty v Irácko-íránské válce
Íránské letectvo se sice stalo jediným zahraničním uživatelem těchto výkonných stíhačů, avšak právě v jeho řadách dosáhly letouny F-14 Tomcat svých největších bojových úspěchů.
-
-
Tornada v Zálivu
Bojové operace britských letounů Panavia Tornado během Války v Perském zálivu (1991).
-
Tornada v Zálivu II (Operace Telic 2003 - fotogalerie)
Fotografie z nedávného bojového nasazení britských Tornad nad Irákem v rámci operace Telic.
-
UTF 5t 6x6
Nová generace terénních nákladních automobilů kategorie 6x6 a 8x8 pro německý Bundeswehr.
-
VCA 155 (155mm samohybná houfnice)
VCA-155 (Vehículo de combate de Artillería) je samohybné dělo/houfnice ráže 155 mm vyrobené společností TAMSE (Tanque Argentino Mediano Sociedad del Estado), které vstoupilo do služby koncem 90. let 20. století.
-
Věra S/M
Komplet Věra S/M je určen pro vyhledávání, identifikaci a sledování vzdušných, pozemních a námořních cílů.
-
-
VERA-NG
Komplet VERA-NG je určen pro vyhledávání, identifikaci a sledování vzdušných, pozemních a námořních cílů. Představuje pátou generaci československých a českých pasivních sledovacích systémů pro vojenské využití (Kopáč, Ramona, Tamara, Věra).
-
VOV-1p
Velitelská obrněná vozidla VOV jsou určena především pro mobilní místa velení mechanizovaných praporů a k zabezpečení velení a řízení mechanizovaného praporu (těžkého typu) začleněného v rámci aliančního uskupení nebo při účasti v operacích na podporu míru mimo vlastní území.
-
VP-90
Velitelské pracoviště VP-90 je bojové pásové pancéřované vozidlo, jehož základem je obrněný transportér OT-90. Vzniklo rozšířením spojovacího zařízení a prostředků pro orientaci původního obrněného vozidla s cílem vytvořit podmínky pro práci velitelů mechanizovaných jednotek. Jeho modernizací vznikla verze VP-90M1.
-
VR 1p BVP
Pracoviště velitele mechanizované roty.
-
VŠRV
Vozidlo je základním stavebním prvkem míst velení jednotek operační a taktické úrovně pro lehké pěší, mechanizované, speciální, podpůrné a zabezpečovací jednotky a jednotky vzdušných sil na místě a za pohybu. Poskytuje technické prostředky radiového spojení, harware a software pro práci velitele a štábu.
-
-
Vydra
BOV 8x8 - AMV XP pro Ozbrojené síly Slovenské republiky
-
Výroba tanků v Polsku po roce 1945
Již v roce 1948 bylo rozhodnuto o licenční výrobě tanků T-34/85 v Polsku, ale problémy s přípravou tohoto projektu způsobily takové zdržení, že prvních deset kusů mohla polská armáda převzít až začátkem roku 1953. Celkem bylo v letech 1952 až 1956 zhotoveno 1355 tanků typu T-34/85, z čehož většina sloužila v polské armádě. Exportní úspěch byl zaznamenán v závěru produkce, kdy v roce 1956 bylo prodáno 135 strojů. Většinu z nich, a to 130 kusů, obdržela armáda NDR.
-
Wildcat
Obrněný transportér určený pro přepravu osob a dalších nákladů po bojišti. Vozidlo je primárně konstruované pro bojové nasazení v městské zástavbě a konfliktech nízké intenzity. Vzniklo na základě zkušeností izraelské armády s boji proti Palestincům v pásmu Gazy a na západním břehu Jordánu.
-
XA-361 AMOS (120mm samohybný minomet)
AMOS neboli Advanced Mortar System je finsko-švédský 120mm poloautomatický dvouhlavňový minomet. Systém AMOS byl namontován do celé řady obrněných vozidel, jako jsou Sisu Pasi, Patria AMV a Combat Vehicle 90. Švédské námořnictvo původně plánovalo namontovat systém AMOS na útočné plavidlo CB90, ale zjistilo, že je pro jeho nesení příliš malé. Místo toho byl zahájen projekt vývoje většího bojového člunu 2010, který měl nést systém AMOS. Švédsko zrušilo pořízení AMOS v roce 2009 kvůli rozpočtovým předpisům na základě doporučení Genomförandegruppen. V roce 2016 si švédské ozbrojené síly objednaly nový samohybný minometný systém Mjölner na bázi trupu CV90, který vychází z AMOS a má mnoho vizuálních podobností, ale není tak pokročilý.
-
Zeptejte se českých vojáků z PRT v Lógaru
V úterý 1. září 2009 od 20.00 budete mít na diskuzním fóru 2. výsadkové roty 43. výsadkového mechanizovaného praporu možnost on-line položit otázky jejím příslušníkům, kteří momentálně slouží v rámci 3. kontingentu AČR PRT Lógar ve východním Afghánistánu. Více informací v tomto článku.
-
-
ZSU-23-4 Šilka
17.4.1957 bylo přijato usnesení Sovětu Ministrů SSSR č. 426-211 o vývoji nových samohybných protiletadlových prostředků Šilka a Jenisej s radiolokačními prostředky řízení palby. Toto byla fakticky odpověď na zavedení typu M42A1 do výzbroje americké armády.