2S7 Pion

Autor : 🕔14.09.2003 📕32.185

Další články autora

Typ

Samohybný kanon

Popis

Samohybný kanon 2S7 Pion je určen k eliminaci protivníkovy živé síly, zodolněných stacionárních bodových i velkoplošných cílů a to za použití jak konvenční, tak i jaderné munice.

Podvozek se skládá ze sedmi párů zdvojených pojezdových kol s gumovými obručemi, šesti párů vodících kladek, jednoho páru hnacích kol v přídi a jednoho páru napínacích kol v zádi vozidla.

Přední část prostředku tvoří kabina pro sedmičlennou obsluhu zbraně. Její pancéřování zajišťuje ochranu před palbou lehkých ručních zbraní a střepinami dělostřeleckých granátů. Díky filtroventilačnímu zařízení je osádka chráněna před účinky zbraní hromadného ničení. Na střeše kabiny se nachází dva vstupní poklopy kruhovitého tvaru. Před nimi jsou umístěny periskopy pro výhled vpřed a částečně i do stran. Pokud to ovšem situace umožňovala, řidič a velitel využívali dvě malá okna zhotovená z neprůstřelného skla na čelní straně kabiny.

Za kabinou samohybného kanonu se nachází motorový prostor s pohonnou jednotkou – vznětovým, kapalinou chlazeným dvanáctiválcem do „V“. Maximální výkon motoru činí 575 kW. Střední část prostředku slouží jako ložná plocha pro doplňkové vybavení a výzbroj, kterou může tvořit protiletadlový raketový komplet 9K32 Strela-2 nebo pancéřovka RPG-7.

V zadní části vozidla je lafetován kanon 2A44 ráže 203 mm. Pohyb hlavně v náměru je zajištěn hydraulicky, v odměru pak elektricky. V nouzové situaci lze užít manuálního ovládání. Brzdovratné ústrojí sestává z jednoho velkého pístu na horní straně kanonu a dvou menších na spodní straně hlavně. Ovládací prvky kanonu společně s nekrytým sedadlem střelce se nachází na levé straně závěru zbraně. Na straně pravé je pak mohutné rameno, které složí k nabíjení kanonu municí. Standardní tříštivo-trhavý granát o hmotnosti 110 kg nese označení ZOF 43. S tímto typem munice je 2S7 schopen zasáhnout cíl vzdálený 37,5 km. Za použití dálkového granátu dostřel vzroste až na 47 km. Rychlost palby může krátkodobě činit až dva výstřely za minutu. Zásoba munice – celkově čtyři dělostřelecké granáty – je uložena ve schránkách na bocích vozidla. Další střelivo pak přepravuje muniční automobil.

Na zádi samohybného kanonu je umístěna zahlubovací a opěrná radlice tlumící účinek zpětného rázu na vozidlo. Stabilitu prostředku navíc zvyšuje i zadní pár napínacích kol, která se při palbě sklopí na úroveň pojezdových kol.

Nasazení

Samohybné kanony 2S7 se do výzbroje těžkých dělostřeleckých pluků sovětské armády začaly dostávat od roku 1975. V polovině sedmdesátých let byly zařazovány do výzbroje dělostřeleckých útvarů Západní skupiny vojsk dislokované v NDR, kde v malých počtech doplňovaly samohybné houfnice 2S3 Akacija.

Podle neověřených informací měl být jeden útvar Střední skupiny vojsk rozmístěné na území Československa vyzbrojen 6-12 kusy této techniky. Do výzbroje Československé lidové armády byly samohybné kanony 2S7 Pion zařazeny v malém množství v roce 1985. Jejich uživatelem se stal 17. dělostřelecký oddíl velké mohutnosti dislokovaný v posádce Žamberk. Z inventáře armády pak byly vyřazeny v roce 1991.

Dalším uživatelem se v roce 1986 stala polská armáda, která do své výzbroje zařadila 8 kusů 2S7.


2S7 Pion v palebném postavení,  povšimněte si pozice napínacích kol

Uživatelé

SSSR, státy Varšavské smlouvy (Československo, Polsko, ?)

Technicko-taktická data

Osádka  7
Bojová hmotnost  46 500 kg
Rozměry    délka (celková) 13 100 mm
šířka 3 338 mm
výška 3 000 mm
délka hlavně 11 240 mm
Maximální rychlost  58 km/h
Dojezd   675km
Brodivost   1 200 mm
Výzbroj
kanon 2A44 ráže 203 mm  
počáteční rychlost střely 960 m/s
rozsah náměru 0 – 60°
rozsah odměru ±30°

Další články autora

Autor : 🕔14.09.2003 📕32.185

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy

  Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • RaS

  Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak

  radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 1 week ago

 • jikjik

  Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 week ago

 • volado1

  Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • jikjik

  25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 1 week ago

 • jikjik

  Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • R

  Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 4 weeks ago

 • seky

  Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák

  Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago