2S7 Pion

Autor : 🕔14.09.2003 📕35.802

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Typ

Samohybný kanon

Popis

Samohybný kanon 2S7 Pion je určen k eliminaci protivníkovy živé síly, zodolněných stacionárních bodových i velkoplošných cílů a to za použití jak konvenční, tak i jaderné munice.

Podvozek se skládá ze sedmi párů zdvojených pojezdových kol s gumovými obručemi, šesti párů vodících kladek, jednoho páru hnacích kol v přídi a jednoho páru napínacích kol v zádi vozidla.

Přední část prostředku tvoří kabina pro sedmičlennou obsluhu zbraně. Její pancéřování zajišťuje ochranu před palbou lehkých ručních zbraní a střepinami dělostřeleckých granátů. Díky filtroventilačnímu zařízení je osádka chráněna před účinky zbraní hromadného ničení. Na střeše kabiny se nachází dva vstupní poklopy kruhovitého tvaru. Před nimi jsou umístěny periskopy pro výhled vpřed a částečně i do stran. Pokud to ovšem situace umožňovala, řidič a velitel využívali dvě malá okna zhotovená z neprůstřelného skla na čelní straně kabiny.

Za kabinou samohybného kanonu se nachází motorový prostor s pohonnou jednotkou – vznětovým, kapalinou chlazeným dvanáctiválcem do „V“. Maximální výkon motoru činí 575 kW. Střední část prostředku slouží jako ložná plocha pro doplňkové vybavení a výzbroj, kterou může tvořit protiletadlový raketový komplet 9K32 Strela-2 nebo pancéřovka RPG-7.

V zadní části vozidla je lafetován kanon 2A44 ráže 203 mm. Pohyb hlavně v náměru je zajištěn hydraulicky, v odměru pak elektricky. V nouzové situaci lze užít manuálního ovládání. Brzdovratné ústrojí sestává z jednoho velkého pístu na horní straně kanonu a dvou menších na spodní straně hlavně. Ovládací prvky kanonu společně s nekrytým sedadlem střelce se nachází na levé straně závěru zbraně. Na straně pravé je pak mohutné rameno, které složí k nabíjení kanonu municí. Standardní tříštivo-trhavý granát o hmotnosti 110 kg nese označení ZOF 43. S tímto typem munice je 2S7 schopen zasáhnout cíl vzdálený 37,5 km. Za použití dálkového granátu dostřel vzroste až na 47 km. Rychlost palby může krátkodobě činit až dva výstřely za minutu. Zásoba munice – celkově čtyři dělostřelecké granáty – je uložena ve schránkách na bocích vozidla. Další střelivo pak přepravuje muniční automobil.

Na zádi samohybného kanonu je umístěna zahlubovací a opěrná radlice tlumící účinek zpětného rázu na vozidlo. Stabilitu prostředku navíc zvyšuje i zadní pár napínacích kol, která se při palbě sklopí na úroveň pojezdových kol.

Nasazení

Samohybné kanony 2S7 se do výzbroje těžkých dělostřeleckých pluků sovětské armády začaly dostávat od roku 1975. V polovině sedmdesátých let byly zařazovány do výzbroje dělostřeleckých útvarů Západní skupiny vojsk dislokované v NDR, kde v malých počtech doplňovaly samohybné houfnice 2S3 Akacija.

Podle neověřených informací měl být jeden útvar Střední skupiny vojsk rozmístěné na území Československa vyzbrojen 6-12 kusy této techniky. Do výzbroje Československé lidové armády byly samohybné kanony 2S7 Pion zařazeny v malém množství v roce 1985. Jejich uživatelem se stal 17. dělostřelecký oddíl velké mohutnosti dislokovaný v posádce Žamberk. Z inventáře armády pak byly vyřazeny v roce 1991.

Dalším uživatelem se v roce 1986 stala polská armáda, která do své výzbroje zařadila 8 kusů 2S7.


2S7 Pion v palebném postavení,  povšimněte si pozice napínacích kol

Uživatelé

SSSR, státy Varšavské smlouvy (Československo, Polsko, ?)

Technicko-taktická data

Osádka  7
Bojová hmotnost  46 500 kg
Rozměry    délka (celková) 13 100 mm
šířka 3 338 mm
výška 3 000 mm
délka hlavně 11 240 mm
Maximální rychlost  58 km/h
Dojezd   675km
Brodivost   1 200 mm
Výzbroj
kanon 2A44 ráže 203 mm  
počáteční rychlost střely 960 m/s
rozsah náměru 0 – 60°
rozsah odměru ±30°

Další články autora

Autor : 🕔14.09.2003 📕35.802

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Štefan Sotak Zaujímavé je, že keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sa o nich píše ako o hrdinoch. A keď sa hovorí o špiónoch Západu, tak sú to zradcovia (Jidášske dolary a podobné frázy).

  Co pudí špiony · 3 days ago

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 2 weeks ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago