Zpět na úvodní stránku

Přehled (6687 článků)

 • Major Robert Lev Melč

  👤Jiří Mašek 🕔18.11.2020

  Pilot K. u K. Luftfahrtruppe, pilot Československé legie na Rusi a důstojník československého letectva.

  Zobrazit celý článek
 • Robert Goddard

  👤Roland Nádaskay 🕔11.06.2022

  Americký inženýr, profesor, fyzik a vynálezce, který se zasloužil o vytvoření a sestrojení první rakety na kapalné palivo na světě. Goddard 16. března 1926 úspěšně vypustil svou raketu, která zahájila éru vesmírných letů a inovací. V letech 1926 až 1941 vypustil se svým týmem 34 raket, které dosáhly výšky až 2,6 km a rychlosti až 885 km/h.

  Zobrazit celý článek
 • PTS-M

  👤Miroslav Hlavatý 🕔11.06.2022

  Základ vybavenia prepravno-výsadkových rôt ženijných praporov vševojskových divízií.

  Zobrazit celý článek
 • Byl také Čech

  👤František Novotný 🕔12.11.2004

  Vašátko se stal dvakrát stíhacím esem: poprvé v bitvě o Francii a podruhé v RAF. Z československých stíhacích es pouze Karel Kuttelwascher a Josef František sestřelili více letadel než Vašátko. Jako Wing Commander byl Vašátko jedním z nejvyšších československých důstojníků RAF ve frontové službě. V den své smrti byl Vašátko právě vyznamenán DFC. Generální inspektor československého letectva Karel Janoušek označil Vašátkovu smrt za "nejkrutější ránu pro celé naše letectvo".

  Zobrazit celý článek
 • Válečný řád Virtuti Militari

  👤Zbigniew Mikesz 🕔13.07.2008

  Nejstarší polský, vojenský řád, jež je udělován za statečnost v boji, je nerozlučně spjat s dějinami Polska, které zasáhly do jeho vývoje všemi svými slavnými i tragickými zvraty. Již více jak 215 let je nejvyšším bojovým vyznamenáním polského vojáka a znamená pro něj totéž co pro britského Viktoriin kříž, pro amerického Medaile cti či pro německého vojáka Železný kříž. Celé generace Poláků jsou vychovávaný v úctě vůči lidem vyznamenaným řádem Virtuti Militari. Nositele modro-černé stužky jsou po právu váženými a ctěnými občany.

  Zobrazit celý článek
 • Saint-Chamond

  👤Petr Lískovec 🕔28.12.2021

  Tank Saint-Chamond, který vznikl v rámci soupeření s výrobci tanku Schneider CA1, byl nedostatečně výkonný a v zásadě nevhodný. Jeho hlavní slabinou byly housenkové pásy Holt, které byly příliš krátké vzhledem k délce a hmotnosti tanku (23 tun). Pozdější modely se pokusily některé původní nedostatky napravit instalací širších a silnějších pásů, silnějšího čelního pancíře a účinnějšího 75mm polního kanonu Mle 1897.

  Zobrazit celý článek
 • Obrněný bitevní letoun BŠ-2 (CKB-55)

  👤Ivo Valuch 🕔31.05.2021

  V souvislosti s neúspěšnými španělskými zkušenostmi s bojovým využitím průzkumných letadel a stíhaček pro přímou leteckou podporu vojsk v podmínkách silné nepřátelské protivzdušné obrany 16. prosince 1937 náčelník výzbroje a materiálně–technického zásobování VVS KA při tvorbě plánu experimentální konstrukce letadel na rok 1938 a odborníci - vojenský inženýr 1. stupně P. A. Losjukov a vojenský inženýr 2. stupně P. V. Rudincev, se vší svou ostrostí nastolili otázku okamžitého zahrnutí do plánu výstavbu speciálního útočného letounu, „... operujícího v malé výšce a disponujícího výkonnými útočnými a obrannými zbraněmi a s motorem, který vyvíjí maximální výkon u země ...“

  Zobrazit celý článek
 • Oberleutnant Benno Fiala Ritter von Fernbrugg

  👤Jiří Mašek 🕔08.06.2022

  Benno Fiala Ritter von Fernbrugg byl rakousko-uherské stíhací eso, během první světové války dosáhl 28 vítězství a byl třetím nejlepším esem Rakouska-Uherska. Byl také technickým inovátorem a průkopníkem používání kulometů, vysílaček a kamer v letadlech. Jeho čtyřicetiletá letecká kariéra zahrnovala také výrobu letadel, správu letišť a založení komerčních leteckých společností.

  Zobrazit celý článek
 • Hlavní seržant Llewellyn Morris Chilson - druhoválečný Rambo

  👤 🕔16.05.2022

  6. prosince 1946 se v Bílém domě konalo slavnostní udílení. Hlavní osobností byl poddůstojník americké armády, jehož skutky byly mnohdy tak neuvěřitelné, že by i sám Rambo záviděl. Byl jím 26letý mladík z Ohia, štábní seržant Llewellyn Morris "Al" Chilson. Tento muž obdržel tento den od prezidenta Harry S. Trumana sedm medailí, z nichž šest bylo za statečnost, mezi těmito vyznamenáními ale chybělo to nejvyšší. To, na které byl dvakrát nominován, ale nikdy jej nezískal. Medaile cti. Při udělování prezident nahlas pronesl: "Toto je nejpozoruhodnější seznam citací, jaký jsem kdy viděl. Za každou z nich má tento mladý muž nárok na vše, co země může nabídnout. Ty stojí i za Medaili cti, to si o tom myslím."

  Zobrazit celý článek
 • Sovietska bezhlučná puška VSS Vintorez

  👤Marek Čech 🕔29.12.2006

  VSS Vintorez je sovětská / ruská odhlučněná odstřelovačská puška, určená pro speciální vojenské, policejní a bezpečnostní jednotky. Zbraň byla vyvinuta počátkem 80. let a společně se zbraní bylo speciálně vyvinuto podzvukové střelivo ráže 9×39 mm, odstřelovačské SP-5 a průbojné SP-6.

  Zobrazit celý článek
 • Karel Čurda

  👤Das Boot 🕔08.06.2022

  16.6.1942 Československý parašutista rt. Karel Čurda zradil a přihlásil se v sídle gestapa v Pečkově paláci v Praze. Udal první adresy rodin a osob spolupracujících s parašutisty.

  Zobrazit celý článek
 • Historie USS Oriskany (CVA-34)

  👤Tars 🕔24.02.2022

  Historie této letadlové lodě se začala psát ještě v době, kdy II. světová válka zuřila v plné síle. Její kýl byl položen v newyorské loděnici Brooklyn Naval Ship Yard 1. května 1944 a měla se stát další lodí úspěšné třídy Essex.

  Zobrazit celý článek
 • M4A2 Sherman

  👤Radek Havelka 🕔26.12.2021

  Tank M4 Sherman, oficiálně Medium Tank, M4, byl nejrozšířenějším středním tankem Spojených států a západních spojenců ve druhé světové válce. Tank M4 Sherman se ukázal jako spolehlivý, relativně levný na výrobu a dostupný ve velkém množství. Byl také základem několika dalších obrněných bojových vozidel včetně samohybného dělostřelectva, stíhačů tanků a vyprošťovacích vozidel. Desítky tisíc kusů byly distribuovány prostřednictvím programu Lend-Lease do Britského společenství národů a Sovětského svazu.

  Zobrazit celý článek
 • Československé opevnění Hlučínska

  👤Ema Žurovcová 🕔23.05.2022

  Hlučínsko je oblast západní části Slezska, zasahující do oblasti České republiky a od nepaměti je územím, o které se vedly spory. Slezské války, období po první světové válce, Mnichovská dohoda nebo konec druhé světové války – Hlučínsko bylo vždy zdrojem konfliktu.
  Není se tedy čemu divit, že se zde v období První republiky rozhodla vláda v rámci staveb opevnění Československa postavit obrannou linii. Vzhledem k poloze a historickým zkušenostem však tato linie byla až v jihovýchodní části oblasti – tam, kde už nebylo vysoké procento německého obyvatelstva.

  Zobrazit celý článek
 • Lubomír Jasínek

  👤Radim Kapavík 🕔07.06.2022

  24. října 1942 byl společně s Závorkou a Srazilem vysazen u Kopidlna na Jičínsku. Zapojil se do činnosti skupiny a podařilo se mu úspěšně navázat spojení s Londýnem. Kvůli činnosti konfidentů Čurdy a Nachtmanna se gestapu podařilo Jasínka společně se Závorkou vystopovat v Rovensku pod Troskami. Zde je na plovárně v domku plavčíka Lukeše 15. ledna 1943 obklíčilo gestapo.

  Zobrazit celý článek
 • Italské čluny MAS a trpasličí ponorky v Černém moři v letech 1942-1943

  👤Karl Schlange 🕔06.10.2005

  Bojové nasazení italského válečného loďstva v Černém moři a na jezeře Ladoga v letech 1942-43.

  Zobrazit celý článek
 • AMX-50 Surbaissé

  👤Jiří Tintěra 🕔27.12.2021

  V průběhu let 1949-1958 vznikly tři verze podvozku, které byly různě upravovány. První je v zahraniční literatuře občas označována jako AMX-50A a byla určena pro lehčí typ kyvné věže osazené 100 mm kanonem. Druhá a třetí, která často nese označení AMX-50B, je spojována s těžší kyvnou věží osazenou 120 mm kanonem. Naproti tomu francouzské internetové stránky "Char et blindes francais" zásadně rozlišují verze prototypů podle roku vzniku a použité výzbroje.

  Zobrazit celý článek
 • Boeing XPW-9

  👤Richard Aubrecht 🕔29.10.2021

  V roce 1922 pomalu dobíhala výroba 200 stíhaček MB-3A, které Boeing stavěl v licenci firmy Thomas-Morse, a William Boeing se začal poohlížet po novém typu, který by zajistil továrně práci. Po zkušenostech s celodřevěnou konstrukcí MB-3 se návrháři Boeingu začali soustředit na nové technologie, které by zajistily novému stroji snadnější výrobu i údržbu.

  Zobrazit celý článek
 • Jagdtiger

  👤siegfried 🕔18.03.2022

  Během druhé světové války probíhal v Německu, kromě stíhače Elefant, ještě další vývojový program zaměřený na získání těžkého stíhače tanků. Jeho počátky lze vystopovat do roku 1942, kdy Adolf Hitler prosazoval urychlené dokončení vývoje taženého protitankového kanónu ráže 12,8 cm. Počátkem roku 1943 se objevuje návrh na umístění této mohutné zbraně na tankový podvozek. Podle propozic z 21.03.1943 ze zpočátku hovořilo o těžkém Sturmgeschützu, který by byl schopen ničit nepřátelské obrněné cíle na víc jak 3000 m.

  Zobrazit celý článek
 • USS Yorktown

  👤Tars 🕔14.03.2009

  Historie slavné letadlové lodi, bojující v rozhodujících bitvách v Korálovém moři a u Midway

  Zobrazit celý článek