Zpět na úvodní stránku

Přehled (6258 článků)

 • Austrálsky Sentinel

  👤Branislav Juhász 🕔04.08.2020

  Začiatkom 40tych rokov 20. storočia sa Austrália ocitla v nezávideniahodnej pozícii. Veľká Británia, vedúca krajina Britského spoločenstva národov čelila nacistickým útokom, jej zámorské kolónie v juhovýchodnej Ázii padali jedna za druhou do Japonských rúk a imperiálna armáda sa hrozivo blížila k severným hraniciam Austrálie. Japonské námorníctvo malo ambície ovládnuť Tichý i Indický oceán, čo by spôsobilo úplnú blokádu krajiny. Tieto skutočnosti viedli krajinu s takmer žiadnymi skúsenosťami z vývoja obrnenej techniky k vývoju vlastnej obrnenej techniky, ktorej zástupcom sa stal tank Australian Cruiser Tank Mk.1 Sentinel.

  Zobrazit celý článek
 • Velký čaroděj techniky

  👤František Novotný 🕔29.08.2002

  Na jedné straně konstrukce famózního VW "Brouka", jenž se počtem 22 miliónů vyrobených kusů stal absolutně nejúspěšnějším vozidlem v dějinách motorismu, na straně druhé oddaný Hitlerův zbrojíř, který pro nacistický Wehrmacht zkonstruoval jednu z verzí nejtěžšího tanku „Königstiger" a nejsilněji pancéřovaný stíhač tanků "Elefant",jemuž se na počest tvůrce přezdívalo „Ferdinand" - to je nejen technické, ale i lidské rozpětí příběhu tohoto velkého čaroděje techniky, jenž tak souzní s faustovským osudem jiného Němce, Wernhera von Brauna.

  Zobrazit celý článek
 • Generálplukovník Curtis Emerson LeMay

  👤hambac 🕔20.01.2007

  Jedna z nejvýznamějších postav amerického bombardovacího a strategického letectva. Autor výroku: "Vybombardujte je do doby kamenné!"

  Zobrazit celý článek
 • Sturmgeschütz-Abteilung 242

  👤Gebirgsjäger 🕔10.02.2020

  Zformována pro Afrikakorps, téměř zničena u Stalingradu, probila se celou Itálií až k podhůří Alp. Dlouhá cesta jednotky útočných děl do amerického zajetí.

  Zobrazit celý článek
 • Frank Luke

  👤Radek Enžl 🕔20.04.2006

  Stíhací eso WWI. Největší americké balónové eso s 18 potvrzenými sestřely.

  Zobrazit celý článek
 • 28. september sviatok sv. Václava

  👤Peter Frišo 🕔05.10.2004

  Legendy sú životopisy svätých, avšak životopisy veľmi zvláštne. Ich hrdina sa totiž rodí až v okamžiku svojej smrti, kedy položí ako mučeník život  za vieru, alebo aspoň smrťou naplní život, ktorým vydal svedectvo svätosti. Preto sa výročie smrti svätca slávi v cirkvi ako výročie jeho narodenia. Legenda odvíja život svätca v prirodzenom poriadku, od narodenia, myšlienkovo ale obrátene, od jeho smrti. Ukazuje ako sa naplnenie ideálu svätosti v tomto odovzdávaní duše Bohu pripravovalo už od narodenia.

  Zobrazit celý článek
 • Smlouva tří mocností - OSA

  👤Jan Flieger 🕔16.12.2004

  27.9.1940 byl v Berlíně uzavřen pakt tří mocností mezi Německem,Itálií a Japonskem (berlínský pakt,Osa Berlín-Řím,Tokio) o vzájemné pomoci a rozdělení sfér vlivu.
  Text smlouvy Německa, Itálie a Japonska tzv. OSA.

  Zobrazit celý článek
 • Natalja Meklin - Hrdinka Sovietskeho zväzu

  👤Marek Čech 🕔25.09.2020

  Životný príbeh odvážnej letkyne, ktorá na pomalom dvojplošníku vykonala 980 bojových letov a na nepriateľa zhodila 147 ton bômb.

  Zobrazit celý článek
 • Supermarine Speed Spitfire

  👤Ing. Vladimír Valchař 🕔15.07.2020

  Tento letoun vznikl v předválečném období a pro Velkou Británii měl získat světový rychlostní rekord v kategorii pozemních letadel. Nutno říci, že naděje konstruktérů byly opodstatněné, prototyp Spitfiru byl rychlý letoun a jeho drak měl výkonnostní rezervy.

  Zobrazit celý článek
 • Armádní generál in memoriam Rudolf Viest

  👤Roland Nádaskay 🕔29.08.2014

  Hrdina Slovenského národního povstání. Umučený německými nacisty. Při výsleších často opakoval, že věří v porážku nacizmu.

  Zobrazit celý článek
 • Elektrochemický roznecovač ECHRO

  👤Bzucko1 🕔04.04.2020

  Elektrochemický roznecovač ECHRO je určený pre oneskorený roznet náloží a mín pri adjustácii roznecovača kombinovanou rozbuškou Žk.

  Zobrazit celý článek
 • Qadisiyyat Saddam - Irácko-iránská válka 1. část

  👤Mgr. Miloš Šípoš 🕔01.09.2008

  Irácko-íránská válka, známá i jako první válka v Zálivu, patří zcela jistě mezi nejdelší a nejkrvavější mezistátní ozbrojené konflikty nejen v oblasti Středního východu. Co do míry zabíjení, ničení a délky jí překoná jen nemnoho konfliktů. Bez ohledu na fakt že obě znepřátelené země přivedla téměř na pokraj ekonomického, sociálního a politického kolapsu, je v obou zemích součástí jejich národního mýtu. V Íránu se používají označení jako: „Jang-e Tahmilí“ - vnucená válka, či „Defá-e Mogchaddás“ – (doba) posvátné obrany. V Iráku za vlády Saddáma Husajna se toto období uctívalo jako Qādisiyyat Ṣaddām (قادسيّة صدّام) - jako moderní obdoba bitvy u Kádisije mezi muslimskými vojsky a armádou Sásanovské Persie. Ve svých důsledcích byla spouštěcím mechanizmem událostí, které o deset let později vyvrcholily obsazením Kuvajtu a následnou konfrontací Iráku z mezinárodním společenstvím pod vedením Spojených Států.

  Zobrazit celý článek
 • Stanley James Ledger Hill

  👤Wlasto Klucar 🕔16.03.2020

  Mnohokrát vyznamenaný britský výsadkář, velitel a hrdina z afrického tažení i invaze v Normandii

  Zobrazit celý článek
 • Českoslovenští letci v sovětském zajetí 1939–1941

  👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔13.03.2011

  „Hlad nás donutil k žebrání o chléb u osadníků a při této příležitosti jsme se od nich dozvěděli, že prý Rudá armáda překročila 17. září hranice a jde na pomoc Polsku. Právě jsme všichni roztroušeni po vesnici, když přilétá v přízemní výšce 28 ruských strojů. Neznáme situaci, a když vidíme červenou raketu, vypálenou z jednoho letounu, poznáváme, že byl dán povel k běsnění, snad nejhorším v mém životě. Letouny bombardují z malých výšek vesnici všemi směry, tato je ihned v jednom moři plamenů, rozvířeném mohutnými detonacemi stojících muničních vozů. Po odbombardování zaujímají ruské letouny jinou formaci, takzvané ,kolo‘, a kulomety ostřelují ve vesnici každý cíl, jenž se zdá být ještě živým. Po hodině této výhně, kde pro kouř a sta mrtvých a raněných nevidíme jeden druhého, letouny odlétají a my se dostáváme ven z vesnice. Poslední naše věci zničily plameny, a tak jsem rád, že se shledávám s por. Lencem, rtm. Fornůstkem a des.Vyhnisem. Pátráme po svém útvaru, avšak marně.“
  Tolik slova por. let.Václava Kopeckého, který posléze upadl do sovětského zajetí.

  Zobrazit celý článek
 • T-100

  👤Branislav Juhász 🕔18.11.2019

  Prototyp T-100 bol bojovo nasadený vo vojne proti Fínsku na prelome rokov 1939/40 v rámci 20. ťažkej tankovej brigády.

  Zobrazit celý článek
 • Strv fm/31

  👤Branislav Juhász 🕔18.11.2019

  Vo vývoji tohoto kolesovo-pásového tanku sa uplatnili znalosti dizajnéra Josepha Vollmera (LK I/LK II), či Ferdinanda Porscheho.

  Zobrazit celý článek
 • Poválečné dozvuky z nasazení letců Slovenského štátu v polské kampani

  👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔13.03.2011

  Slovenští letci nadále doprovázeli německé bombardéry do hloubky 60 až 90 km v polském území. Dne 17. září doprovázeli útok německých letců na Hluboczek Wielki, jehož protiletadlová obrana byla svěřená českým a čechoslovakisticky zaměřeným slovenským letcům, kteří opustili vlastní stát. Tak poprvé, ale ne naposledy bojovali v druhé světové válce Slováci proti Slovákům.

  Zobrazit celý článek
 • Ilja Grigorijevič Starinov

  👤Karl Schlange 🕔02.12.2019

  K jeho jménu se odkazují jednotky Vympel, Alfa, Omon, Speznaz, DI, Vega, DRG, Anti VIP, Obon – je považovaný za „dědečka“ sovětských/ruských speciálních jednotek.

  Zobrazit celý článek
 • Polské 15. září 1940

  👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔02.11.2012

  Patnácté září 1940 mělo přinést nejúpornější letecké boje během celé bitvy o Británii. Německá Luftwaffe se po celý den pokoušela mohutnými nálety zlomit odpor britské obrany, ale ke konci dne muselo německé velení uznat neúspěch a odložit plánovanou invazi na Britské ostrovy. Na slavném vítězství Royal Air Force se nemalou měrou podíleli i polští stíhači, kteří po boji nárokovali 30 sestřelů.

  Zobrazit celý článek
 • Assalto! Britský blitzkrieg

  👤Miroslav Šnajdr 🕔12.02.2015

  V létě 1940 sledoval italský diktátor Benito Mussolini s narůstající nespokojeností nečinnost italských jednotek umístěných v Libyi. Po smrti maršála Italo Balba (zahynul v bombardéru S.79, omylem sestřeleném italskými protiletadlovými dělostřelci u Tobruku 28. června) se novým vrchním velitelem ozbrojených sil v severní Africe stal maršál Rodolfo Graziani. Pokoušel se shromáždit potřebné síly k Římem požadované ofenzivě proti Egyptu. Nakonec, pod hrozbou odvolání, neochotně vyrazil 13. září 1940 do útoku.

  Zobrazit celý článek