Zpět na úvodní stránku

Přehled (6979 článků)

  • Raketový systém Seawolf

    👤Ivan ˝Zajcev˝ Zajac 🕔22.02.2015

    Seawolf je prvním představitelem západních námořních protivzdušných systémů navržených také k ničení protilodních ŘS. Systém dosáhl značného rozšíření v řadách Royal Navy, ale i přes naděje vkládané do něj jeho výrobcem se nedokázal výrazněji prosadit v zahraničí. Nepomohl tomu ani ukázkový start operační kariéry spojený s úspěšným bojovým nasazením ve falklandském konfliktu.

    Zobrazit celý článek
  • OT-62A TOPAS

    👤Miroslav Hlavatý 🕔09.07.2023

    TOPAS (transportér obrněný pásový, vojenským slangem zvaný též „kačena“) byl československý vojenský obrněný transportér, který vznikl československo-polskou modernizací sovětského stroje BTR-50. Práce na novém typu začaly v roce 1958 a první prototyp byl vyroben roku 1962. V Československé lidové armádě (ČSLA) dostal oficiální název OT-62 (Obrněný transportér vzor 62). Jeho sériová výroba začala o rok později, kdy se začal dodávat do výzbroje armády.

    Zobrazit celý článek
  • Bison Mortar Carrier

    👤Martin Smíšek 🕔26.06.2023

    Samohybný minomet postavený na bázi obrněného transportéru Bison. V původním prostoru roje byl lafetován minomet ráže 81 mm.

    Zobrazit celý článek
  • Red Letter Day 322. křídla RAF

    👤Michal Rak 🕔19.02.2015

    Masakry německých a italských dopravních letounů v závěru afrického tažení jsou docela dobře známy. Podobné hony na „dopraváky“ se ale odehrávaly i později v oblastech, odkud se síly Osy v rychlosti musely stahovat. Stalo se tak i během bojů na Sicílii a k nejúspěšnějšímu zásahu proti leteckému mostu došlo 25. července 1943 v samém závěru bojů.

    Zobrazit celý článek
  • Úspěch leteckých misí závisel i na navigátorských hodinkách

    👤Radek Havelka 🕔20.07.2023

    Všude kolem vás je tma, ohlušující řev leteckých motorů vám trhá bubínky. Na sobě máte tlusté letecké oblečení a i přes to je vám zima. Na vašich schopnostech navigátora z velké části závisí úspěch mise a životy vašich kamarádů. K ruce toho mnoho nemáte. Kromě mapy, astronomických tabulek a leteckého sextantu máte na zápěstí důležitého pomocníka, přesné hodinky B-Uhr.

    (Placená reklama)

    Zobrazit celý článek
  • Hannó Starší

    👤Radim Kapavík 🕔13.07.2023

    O Hannónovi Starším toho, ostatně jako o značné části kartáginských velitelů účastnících se první punské války, mnoho nevíme. Byl synem Hannibala Gisco a na jeviště první punské války vstupuje hned na jejím počátku (v létě roku 264 př.n.l.). Buď byl na Sicílii když válka začala a v Akregantu (kartáginském spojeneckém městě) převzal velení armády vyslané z Afriky poté, co Římané vypudili kartáginskou posádku z Messany a sami se zmocnili města, a nebo na Sicílii dorazil až s touto armádou. V každém případě uzavřel spojenectví s tradčním kartáginským nepřítelem (a římským spojencem) Hieronem Syrakúským a společně se Syrakúsany vytáhl k Messaně, aby ji opět obsadil. Když odmítl římské ultimátum, římský konsul Appius Claudius Caudex vyhlásil Kartágu válku - tím oficiálně začala první punská válka.

    Zobrazit celý článek
  • Asarhaddon

    👤Vladimír Šilhán 🕔12.07.2023

    Asarhaddon byl králem novoasyrské říše od smrti svého otce Sennacheriba v roce 681 př. n. l. až do své smrti v roce 669. Asarhaddon, třetí král z dynastie Sargonidů, se nejvíce proslavil dobytím Egypta v roce 671 př. n. l., čímž se jeho říše stala největší říší, jakou kdy svět viděl, a obnovou Babylonu, který zničil jeho otec.

    Zobrazit celý článek
  • Bitva u jezera George 8. 9. 1755

    👤Pavel Sláma 🕔23.06.2023

    Bitva u jezera George byly vlastně tři střety, vybojované 8. 9. 1755, které skončily vítězstvím Britů. Britská expedice k dobytí pevnosti u Crown Point v severovýchodní části provincie New York, se stala hrou na kočku a myš s francouzskými jednotkami přibližně stejné síly s tvrdými boji a vysokými ztrátami. Ačkoliv Francouzi měli převahu v prvních bojích po napadení pochodující kolony, Britové bitvu zvrátili ve své taktické vítězství a upevnili své pozice kolem jezera George.

    Zobrazit celý článek
  • Pz.Kpfw. I s kanónom Breda 20 mm

    👤Jan Dlabal 🕔14.06.2023

    Panzer I Breda (neoficiální název) je vzácná konverze z poloviny španělské občanské války. Byla určena jako prostředek proti bojovým vozidlům republikánské armády dodávaným Sovětským svazem (především T-26 a BA-6).

    Zobrazit celý článek
  • AM-50B

    👤 🕔26.06.2023

    Mostný automobil AM-50B je používaný hlavne v armáde, ale nachádza uplatnenie aj v záchranných prácach pri živelných pohromách, lesných prácach, v stavebníctve a všade tam, kde je potrebné premostiť prekážku.

    Zobrazit celý článek
  • Renault R-35 (2 pdr gun)

    👤Branislav Juhász 🕔14.06.2023

    Niekoľko, pôvodne francúzskych tankov Renault R 35, ktoré sa ocitli vo výzbroji Sýrskej armády boli prezbrojené anglickým 2-librovým kanónom.

    Zobrazit celý článek
  • Italské bitevníky nad mořem písku

    👤Miroslav Šnajdr 🕔11.02.2015

    V červnu 1940 se italské bitevní letectvo nacházelo ve vážné krizi. Nejlépe je to vidět na útvarech sloužících v severní Africe v rámci Comando Aeronautica Libia (letecké velitelství Libye – od 4. července bylo přeznačeno na 5a Squadra Aerea čili „5. letecká oblast“).

    Zobrazit celý článek
  • Karel I. Veliký, francký a langobardský král, císař římský

    👤Vladimír Šilhán 🕔10.07.2023

    Karel I. Veliký byl francký král a první středověký římský císař (800–814). Králem Franků se stal roku 768, králem Langobardů roku 774 a římským císařem roku 800. Během raného středověku sjednotil většinu západní a střední Evropy. Karel byl prvním uznaným císařem, který vládl v západní Evropě od pádu Západořímské říše asi o tři století dříve.

    Zobrazit celý článek
  • Ahmóse II.

    👤Vintar 🕔10.07.2023

    Ahmose II. (Amasis) byl panovník 26. dynastie ve starověkém Egyptě v Pozdní době. Je považován za posledního významného vládce samostatného Egypta. Byl členem řecko-lýdské aliance proti expanzi perské říše .

    Zobrazit celý článek
  • Druhé obležení Vídně Turky (červenec-září 1683)

    👤Karel Oktábec 🕔20.11.2011

    Arabský pokus o rozšíření „Domu islámu“ (Dár al-Islám) do Evropy přes Pyrenejský poloostrov ztroskotal 25. října 732 prohranou bitvou u jihofrancouzského Tours. Po ní následovalo už jen vyklízení dobytých území a roku 1492 konečný odchod z evropského kontinentu. Po Arabech převzali nevděčný úkol islamizace Evropy nejprve seldžučtí, posléze osmanští Turci... 

    Zobrazit celý článek
  • Nájezd commandos na Salamauu, červen 1942

    👤Pavel Sláma 🕔17.06.2023

    Japonci vypadali nezastavitelně. Postupovali jihozápadním Pacifikem na počátku roku 1942. Koncem ledna byl obsazen Rabaul, 14. 2. 1942 následoval Singapur. Port Moresby, největší město na Nové Guineji, se stalo cílem japonských náletů ve stejném měsíci a poté, 8. 3. 1942, se japonští vojáci vylodili bez odporu u Lae a Salamauy. Vypadalo to, že je jen otázkou času, než Japonci přejdou pohoří Owen Stanley a obsadí Port Moresby. Ale malý počet Australanů se rozhodl provést první úder.

    Zobrazit celý článek
  • VCA 155 (155mm samohybná houfnice)

    👤Martin Smíšek 🕔16.06.2023

    VCA-155 (Vehículo de combate de Artillería) je samohybné dělo/houfnice ráže 155 mm vyrobené společností TAMSE (Tanque Argentino Mediano Sociedad del Estado), které vstoupilo do služby koncem 90. let 20. století.

    Zobrazit celý článek
  • LTP (Lehký tank peruánský)

    👤Jiří Tintěra 🕔21.10.2007

    Po válce s Kolumbií kvůli územnímu sporu, který skončil patem, se Peru ocitlo v pozici vojensky slabé země. Přestože válka nebyla prohraná, vrchní velení bylo nespokojeno, a proto vznikla potřeba nové zbraně. Tanky a koncepce importu tanků byly právě zaváděny v Jižní Americe a peruánská komise v tom viděla příležitost k modernizaci své armády. Po řadě jednání a zkoušek získalo Peru 24 lehkých tanků Praga LTP, které byly poprvé použity během státního převratu v roce 1938. Později, v roce 1941, se vozidla dočkala první bojové akce a byla s velkým úspěchem použita proti Ekvádoru. Ve službě údajně zůstaly až do 80. let 20. století, kdy byly po slavné kariéře definitivně vyřazeny z provozu.

    Zobrazit celý článek
  • Operace Corkscrew

    👤RoBoT 🕔01.01.2013

    Článek o dobytí strategicky položeného ostrova Pantelleria a přilehlých ostrovů Lampedusa, Linosa a Lampione v roce 1943 a také o (ne)účinnosti a významu leteckého bombardování.

    Zobrazit celý článek
  • 1453 - Pád Konstantinopole, zánik Byzantské říše (2)

    👤Vintar 🕔22.06.2005

    Pád Konstantinopole do rukou Osmanských Turků, v nějž vyústilo obležení z roku 1453, představuje definitivní zánik Byzantské říše a okamžik, kdy se Osmanská říše stala v Evropě velmocí ovládající Balkán a východní Středomoří. Bitva byla poměrně jednostrannou záležitostí.

    Zobrazit celý článek