Zpět na úvodní stránku

Přehled (5658 článků)

Hrad Oponice - Slovensko

👤slimo 🕔28.04.2008

Hrad sa nachádza na západnom Slovensku v okrese Topoľčany v Nitrianskom kraji a v nitrianskej Stolici na lesnatom návrší výbežku pohoria Tribeč v Chránenej krajinnej oblasti Ponitrie medzi riekou Nitrou a Tribečským pohorím na juhovýchode od obce Oponice vo výške 333 metrov nad morom.

Zobrazit celý článek

Nižněudinsk 1918

👤Pavel Jaroslav Kuthan 🕔16.11.2004

Boje čs. legionářů tzv. Gajdovy skupiny u Nižněudinska v červnu 1918.

Zobrazit celý článek

Historie a vývoj Aktivní zálohy AČR – 6.

👤Pavel Jaroslav Kuthan 🕔19.05.2018

Omezování výcviku a rozvoje (vývoj v letech 2009 – 2011)

Zobrazit celý článek

Útok na Bordeaux - Operace Frankton

👤Luboš Pavel 🕔21.10.2002

Operace Frankton byla jednou z nejodvážnějších a nejneortodoxnějších akcí uskutečněných během 2. světové války. Zúčastnila se jí ponorka HMS Tuna a 10 mužů královského námořnictva na 5 kánoích. Cílem útoku byly obchodní lodě kotvící ve francouzském přístavu Bordeaux - lodě, které úspěšně prolomily spojeneckou blokádu.

Zobrazit celý článek

Úspěchy a prohry vojenského zpravodajství: Kréta

👤Gebirgsjäger 🕔30.09.2012

Operace „Merkur", německá invaze na Krétu v květnu 1941, připravila Británii o cenný opěrný bod ve Středomoří. Němci však zvítězili za cenu nepřijatelných ztrát. Průběh bojů na Krétě významně ovlivnilo selhání zpravodajských služeb obou válčících stran. Zatímco němečtí útočníci vyráželi do boje se strašlivě nepřesnými představami o stanoveném cíli, obránci Kréty měli sice dostatek přesných informací, ale díky jejich špatnému vyhodnocení napřeli veškeré své úsilí špatným směrem.

Zobrazit celý článek

Torpédoborce tříd Kongo a Atago (1.)

👤Ivan ˝Zajcev˝ Zajac 🕔08.03.2013

Torpédoborce tříd Kongo a Atago jsou odpovědí na potřebu plavidel schopných zajistit účinnou PVO eskortním flotilám japonského námořnictva i bez podpory vlastního letectva. Tato plavidla představují klony amerických torpédoborců třídy A. Burke a - stejně jako jejich vzor - jsou vybaveny systémem Aegis.

Zobrazit celý článek

Jan Eugeniusz Zumbach

👤Michal Kuča 🕔16.12.2006

Polský stíhací pilot.

Zobrazit celý článek

Potopenie USS MAINE

👤Marianna Kyselová 🕔26.06.2006

Roku 1898 vypukla vojna medzi USA a Španielskom. Príčinou konfliktu bola snaha Spojených štátov upevniť si pozície v Strednej Amerike a v Tichomorí. Chceli Španielov vytlačiť z Kuby a Filipín. Roku 1895 vypuklo na Kube povstanie proti Španielom. O tri roky neskôr vyslali USA do Havany bitevnú loď MAINE. 15. februára 1898 nastal z neznámych príčin výbuch v jej muničných skladoch. MAINE sa potopila aj s 260 členmi posádky.

Zobrazit celý článek

IAI Kfir

👤Martin Smíšek 🕔23.07.2003

Víceúčelový taktický bojový letoun.

Zobrazit celý článek

Feldzeugmeister Ernst Hartung

👤Jan Sehnal 🕔30.05.2012

Krátký životopis vynikajícího důstojníka rakouské c. k. armády, který se vyznamenal ve válkách v polovině 19. století.

Zobrazit celý článek

Perzekuce československých občanů v SSSR (1939-1945)

👤Michal Gelbič 🕔26.01.2006

Ve 20. století byla řada československých občanů vystavena perzekuci sovětskou ústřední mocí, a to ve všech jejích podobách (od kolektivizace majetku, odsouzení do gulagů až po fyzickou likvidaci). Dle odhadu některých badatelů dosahuje celkový počet perzekuovaných neuvěřitelných 120 tis. osob.

Zobrazit celý článek

Squadron leader hrabě Franz Ferdinand Colloredo-Mansfeld, DFC and bar

👤vojtechklima 🕔04.06.2018

"Starý kumpán" z Clostermannovy slavné knihy Velký cirkus aneb životopis stíhače RAF, jehož předci pocházeli z českých zemí.

Zobrazit celý článek

Kljukvená 1918

👤Pavel Jaroslav Kuthan 🕔16.02.2004

Brzy po slavné bitvě čs. legionářů u Zborova vznikl v rámci nové 2. divize československého vojska v Rusku 1. samostatný úderný prapor. Nejprve ve formě samostatných úderných rot koncem roku 1917, jako elitní součást československého vojska. Tyto roty byly brzy sloučeny a vytvořily samostatný prapor, který podléhal přímo velení divize. Měl čtyři pěší roty, jednu rotu kulometnou, zákopnickou minometnou četu a logistické zabezpečení. Znakem úderného praporu, později velmi proslaveným, byla umrlčí lebka se zkříženými hnáty na červeném podkladu.

Zobrazit celý článek

Historie a vývoj Aktivní zálohy AČR – 5.

👤Pavel Jaroslav Kuthan 🕔19.05.2018

Vznik dalších jednotek AZ u bojových útvarů (vývoj v letech 2007-2008)

Zobrazit celý článek

Na španělském nebi - Messerschmitt Bf 109 E

👤Miroslav Šnajdr 🕔08.10.2014

Úvodní Messerschmitty Bf 109 E se na španělském nebi objevily na samém konci roku 1938. Přinesly na Iberský poloostrov v kategorii stíhacích letounů zcela novou kvalitu.

Zobrazit celý článek

Suchoj T-4 Sotka - Lovec letadlových lodí

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔26.03.2004

Absenci letadlových lodí va své flotě se SSSR snažil pokrýt rozvojem ponorkových sil a letadel určených k boji s americkými CVBG (Carrier Battle Group). Specialistou na lov letadlových lodí měl být Suchoj T-4, ale nakonec to dopadlo úplně jinak ...

Zobrazit celý článek

Mitsubishi Ki-51 Guntei

👤Ing. Vladimír Valchař 🕔19.10.2007

Popis japonského armádního bombardéru, jenž se osvědčil zejména na čínském bojišti.

Zobrazit celý článek

Ohlédnutí za francouzskou válkou

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔02.02.2013

Legionáři vydrželi za cenu obětí, kterým může porozumět jen ten, kdo to viděl. Ty dvě roty legie byly obklíčeny lidským mořem, které s řevem útočilo ve vlnách po dvou stech přes nepřetržitou palbu obránců. Přesvědčen, že bude moci lépe odolávat, požádal kapitán, který velel tomuto opěrnému bodu, aby dělostřelectvo pálilo přímo na jeho postavení. A to mu umožnilo, aby vydržel až do poledne.
Komandér řádu čestné legie, veterán z Indočíny a Alžírska Pavel Knihař

Zobrazit celý článek

Slovenská dvojka v čele Vojenské kontrarozvědky

👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔28.02.2015

V letech 1971 až 1989 vykonávali funkci náčelníka vojenské kontrarozvědky pouze dva muži, jejichž životy, způsoby práce, ale i kvalifikační předpoklady nebyly úplně obvyklé a očekávatelné. Zvláště zarážející je skutečnost, že v čele zpravodajské služby nebyl výskyt zpravodajců až tak častý. Mnohem cennější byla slepá věrnost komunistické straně a schopnost udržení vojácké disciplíny.

Zobrazit celý článek

Peklo a ráj Afriky

👤Vladimír Marek 🕔25.11.2011

Kapitán Hynek Pavlačka se díval do hlavně ostře nabitého kalašnikova a přemýšlel nad tím, nakolik ti černoši myslí slova o popravě vážně. Jen nikam nespěchat, neudělat žádnou chybu. „Teď sáhnu do batohu a ukážu vám materiály o tom, kdo skutečně jsme a co děláme,“ snažil se naladit co nejmírnější intonaci svého hlasu.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře