Zpět na úvodní stránku

Přehled (6513 článků)

 • Carro Leggero L6/40

  👤Martin Drobňák 🕔31.07.2021

  Tank sa vyrábal od roku 1939. Jeho výzbroj tvoril 20mm kanón Breda model 35 a s nim spraženy 8mm kulomet Breda model 38. Vezená zásoba streliva činila 296 kusov 20mm nábojov a 1560 nábojov pre kulomet. V dobe, keď bol L6/40 zavedení do vyzbroje predstavoval ekvivalent nemeckeho PzKpfw II. Tento tank používali najmä prieskumné a jazdecké divízie. Celkovo bolo vyrobených 283 vozidiel.

  Zobrazit celý článek
 • Projekt okřídleného tanku Kuro - Sha

  👤František Aubrecht 🕔31.07.2021

  Zájem o výsadkové síly lze vysledovat minimálně od roku 1917. Útvary výsadkářů, shazované na padácích, mohly by být vysazeny i v oblastech těžko dostupných běžným pozemním vojskům a také obcházet opevnění, prováděním průzkumu nebo odrážení útoku ze včas zjištěných přístupových cest. Kromě toho potenciální možnosti vysazení výsadkářů kdekoliv na bojiště přinucuje nepřítele vyčleňovat síly k obraně proti možnému výsadku a tak oslabovat vojska. Nicméně za takové výhody je nucen platit palebnou sílou, která je mnohem menší oproti pozemnímu vojsku, a výraznou závislostí na zásobování zvenku a v důsledku toho i nemožnosti dlouho podporovat vlastní bojeschopnost.

  Zobrazit celý článek
 • Alois Rašín

  👤Michal Šimůnek 🕔16.09.2020

  Český a československý politik a ekonom. V období první světové války byl jedním z odsouzených v procesu s Omladinou, účastníkem prvního odboje a jedním z mužů 28. října. Stal se prvním československým ministrem financí a funkcionářem Československé národní demokracie. Při atentátu v roce 1923 byl smrtelně zraněn.

  Zobrazit celý článek
 • Teroristický útok na USA 11.9. 2001

  👤Radim Kapavík 🕔05.08.2007

  Dne 11. 9. 2001 došlo k události, která svými důsledky zasáhla téměř celý svět a ač si to neuvědomujeme, promluvila do života i mnohým z nás. Prakticky v přímém přenosu televize došlo k sebevražedným leteckým útokům na cíle v USA. Cílem tohoto článku je nejen připomenout průběh událostí, které si v hrubých rysech většina z nás pamatuje, ale hlavně ukázat i ne tak notoricky známé souvislosti.

  Zobrazit celý článek
 • Krycí uniformy před sto lety

  👤Edgar Pachta 🕔16.04.2021

  Ve dvacátém století se projevila nutnost vyvinout nové druhy vojenského oblečení a vybavení, stejně jako vnímat ozbrojený konflikt se všemi jeho důsledky. Ještě na počátku 1. světové války, v letech 1914 a 1915, bylo vidět důstojníky jezdectva v parádních pestrobarevných uniformách se zlatými prýmky a chocholy na čepicích, se šavlí po boku, tak jak to bylo běžné v 18. a 19. století.

  Zobrazit celý článek
 • Sovětský Sabre

  👤Ivo Valuch 🕔30.04.2021

  Historie sovětského letectví obsahuje mnoho zajímavých stránek, jednou z nich je pokus o kopírování americké stíhačky F-86 Sabre, podniknutý v SSSR v letech 1952-53. 

  Zobrazit celý článek
 • Město duchů

  👤Anonymous 🕔22.02.2004

  Plán operace Barbarossa předpokládal vytvoření tři mohutných uskupení, z nich každé mělo útočit na jednom ze tří strategických směrů. Skupina armád Sever měla postupovat Pobaltím a dobýt Leningrad. Skupina armád Střed měla zničit hlavní sovětské síly a postupovat přímo na Moskvu. A konečně skupina armád Jih měla postupovat co nejdále na Ukrajinu a ničit nepřátelské svazky. My se podíváme na sever, kde nakonec vše dopadlo úplně jinak, než si německé velení představovalo.

  Zobrazit celý článek
 • Morris-Martel One Man Tankette

  👤 🕔29.07.2021

  Nápad někdy neopustí stádium testování a zvláště v době války je otázkou, „co bude následovat?“. některé nápady jsou dobré, některé příliš fantaskní. Právě tak jako tento.

  Zobrazit celý článek
 • Polské školství za druhé světové války

  👤Aneta Rýdlová 🕔20.04.2021

  Tato práce je věnována problematice polského školství během druhé světové války po přímém obsazení Polska nacistickým Německem a Sovětským svazem. Popisuje možnosti vzdělávání na území Generálního gouvernementu. Okamžité uzavření vysokých a středních škol vedlo k vytvoření tajné podzemní činnosti, jež napomohla v obtížných válečných podmínkách mnoha studentům aktivně se účastnit studia. Dále zobrazuje každodenní útrapy hitlerovského teroru na polském obyvatelstvu.

  Zobrazit celý článek
 • Josef Novák

  👤Jiří Mašek 🕔16.09.2020

  Stíhací pilot rakousko-uherských Luftfahrtruppen, který se zúčastnil první světové války. Josef Novák za světové války dosáhl celkem tří potvrzených sestřelů. Po válce vstoupil do Československého letectva, krátce pracoval v prvním českém leteckém podniku Ikarus a následně se stal známým továrním šéfpilotem továrny Aero. V této roli podnikl více než 3600 letů, zalétal 30 nových typů letadel, zvítězil v řadě leteckých závodů a dosáhl devíti leteckých rekordů. Aktivně se podílel též na organizačních a spolkových aktivitách souvisejících s letectvím. Josef Novák zemřel roku 1934 na následky těžkých zranění utržených při letecké nehodě v roce 1930.

  Zobrazit celý článek
 • Farit Muchametzjanovič Fatkulin - Hrdina Sovietskeho zväzu

  👤Marek Čech 🕔16.04.2020

  Životný príbeh Tatára s ťažko vysloviteľným menom, ktorému život zachránilo napadnutie Sovietskeho zväzu Nemeckom a jeho satelitmi.

  Zobrazit celý článek
 • Tankový motor V2

  👤Ivo Valuch 🕔01.05.2021

  Motor V-2 byl instalován před válkou na sovětské lehké tanky BT-7M, střední tanky T-34, těžké KV-1 a KV-2, jakož i na těžkém pásovém dělostřeleckém traktoru Vorošilovec. Za války byl instalován na středních tancích T-34, těžkých KV a IS, stejně jako na samochodkách od nich odvozených. V poválečných letech byl tento motor modernizován a jeho přímými potomky jsou moderní tankové motory.

  Zobrazit celý článek
 • Krakusi Velkovévodství varšavského, 1812–1815

  👤Edgar Pachta 🕔15.04.2021

  ​S pojmem „krakus“ se poprvé setkáváme v období Varšavského knížectví v roce 1812. V polském vojsku to byla novinka, připomínající dědictví Kościuszkových selských vojáků z konce 18. století. Improvizovaná lehká jízda na odolných selských konících se nejlépe hodila k nájezdům a diverzním vpádům do týlu nepřítele.

  Zobrazit celý článek
 • Vybrané aspekty druhé světové války na Těšínsku – drama tří národů

  👤Jakub Podžorný 🕔29.03.2020

  Bakalářská práce se zabývá problematikou průběhu druhé světové války na území regionu Těšínského Slezska, zvláště pak v jeho české části. Autor se zabývá zejména těmi otázkami, které nejsou v kontextu hlavních proudů české historiografie příliš rozváděny, případně které vykazují unikátní regionální specifika. Jedná se zejména o popis charakteru nacistické okupace a národnostní perzekuce v regionu, seznámení s problematikou místního odbojového hnutí, a napjatou mezinárodní situací po skončení druhé světové války.

  Zobrazit celý článek
 • EE-T1 Osório

  👤Cichy 🕔17.07.2021

  Brazilský tank Osorio, který se stal prvním tankem zkonstruovaným brazilským zbrojním průmyslem hlavní vývoj vedla firma Engesa Engenheiros Especializados S.A.), byl vypracovaný ve dvou verzích EE-T1 a EE-T2. Stavba prvního prototypu byla zahájena v roce 1984. Z důvodu nezájmu vlastní armády a z důvodu nezájmu ze zahraničí nezačala sériová výroba.

  Zobrazit celý článek
 • TU-95

  👤Ivo Valuch 🕔30.04.2021

  Ve druhé polovině Velké vlastenecké války dostal sovětský letecký průmysl za úkol vytvořit rychlostní a výškový bombardér dlouhého doletu, který by ve svém letu odpovídal nejnovějšímu americkému bombardéru dlouhého doletu B-29 Superfortress. Výzkumné a vývojové práce, které začaly v roce 1943, vedly k vývoji několika domácích projektů pro letadla podobného určení. 

  Zobrazit celý článek
 • Životný príbeh pplk v. v. JUDr. PhDr. Karla Vaša, CSc.

  👤Janko PALIGA 🕔16.09.2020

  Komunistický prokurátor vykonštruovaných súdnych procesov, aktívny pri justičnej vražde gen. Heliodora Píky, spolupracovník NKVD.

  Zobrazit celý článek
 • Erich Löwenhardt - třetí nejúspěšnější stíhací pilot německého císařského letectva

  👤 🕔09.03.2021

  Třetí nejúspěšnější pilot císařského letectva, ale na rozdíl od ostatních velkých pilotů je toho o něm málo známo. Nedochovaly se žádné vzpomínky, dopisy či deníky. Neposkytl rozhovor žádnému novináři a nebyla o něm napsána žádná životopisná kniha. V porovnání s Richthofenem nebo Udetem existuje pramálo jeho fotek a fotek jeho letadel ještě míň.

  Zobrazit celý článek
 • Proč byla česká modernizace T-72 úspěšnější než sovětská a ruská?

  👤Ivo Valuch 🕔31.05.2021

  V poslední době se objevily informace o obnovení českého modernizačního programu T-72, který proběhl na konci 90. let. Poté bylo v rámci tohoto programu do roku 2006 modernizováno 35 tanků pro českou armádu, která obdržela označení T-72M4 CZ, a program byl z finančních důvodů zastaven. Nyní se Česká republika zvažuje modernizaci několika stovek vozidel pro svou armádu a případně na export.

  Zobrazit celý článek
 • JAWA 250 typ 11

  👤Dolin404 🕔06.07.2021

  Motocykl Jawa „Pérák“ je legendární stroj, který měl v době svého vzniku pro tehdejší Československo i Evropu ohromný význam. Jeho vznik datujeme do roku 1942, kdy v utajení vznikaly první prototypy.

  Zobrazit celý článek