Zpět na úvodní stránku

Přehled (5584 článků)

Jaroslav Novák - II. Francouzské zklamání0

👤Joey Pytlák Říha 🕔17.03.2004

Do města nás nepustili. V ubikacích jsme si zase v noci užili štěnic, vší a komárů. Legionářům, jak se zdálo, to ani moc nevadilo, my jsme ale z toho byli pořádně otrávení. Příštího dne nás nakomandovali na nádraží a vlakem do Agde, malého města, kde mělo čs. vojsko v exilu skladiště. Vyptávali se nás na spoustu věcí a navlékli na nás uniformy - já dostal starý dvoubarevný mundůr, jaký nosili vojáci francouzské armády v 1. světové válce.

Zobrazit celý článek

Jaroslav Novák - III. Na půdě a nebi hrdého Albionu0

👤Joey Pytlák Říha 🕔17.03.2004

Připluli jsme do Liverpoolu 13. července 1940 a vylodili se až čtrnáctého. Cestou na nádraží jsme museli projít městem. Byl na nás asi žalostný pohled, v potrhaných uniformách, beze zbraně, špinaví od hlavy až k patě. Na lodi totiž nebyla možnost trochu se umýt, ale obyvatelé se změnili, jako by proutkem šlehl.

Zobrazit celý článek

Úvod do typologie dekretů čs. státních vyznamenání (1918–1989)0

👤Jan Sehnal 🕔15.01.2017

Přehled vývoje diplomů čs. vyznamenání (1918-1989).

Zobrazit celý článek

Pečeněg0

👤Jiří Fencl 🕔03.05.2016

7,62mm ruský víceúčelový kulomet 6P41

Zobrazit celý článek

Kazaň 1918 1.0

👤Pavel Jaroslav Kuthan 🕔05.05.2016

Dobytí Kazaně (1. část)

Zobrazit celý článek

Vojnové cintoríny na severovýchodnom Slovensku I. 0

👤Radoslav Turik 🕔10.05.2015

Severovýchodne Slovensko bolo na prelome rokov 1914/1915 zasiahnuté sériou bojových stretov medzi ruskou, rakúsko-uhorskou a nemeckou armádou. Tieto ťažké boje v karpatských horách po sebe zanechali tisíce padlých vojakov. Obete bojov bolo potrebné dôstojne pochovať. Tak sa začal písať príbeh komplexu vojnových cintorínov z prvej svetovej vojny na severovýchodnom Slovensku.

Zobrazit celý článek

„Raketa odpálena!“0

👤Radim Špalek 🕔23.01.2004

Cvičné ostré raketové střelby československých a českých stíhačů v SSSR, NDR a Polsku 1960-2002.

Zobrazit celý článek

2S7 Pion0

👤Martin Smíšek 🕔14.09.2003

Samohybný kanon 2S7 ráže 203 mm patří mezi největší obrněná vozidla zařazená do výzbroje sovětské armády. Tyto stroje v druhé polovině osmdesátých let sloužily i v řadách ČSLA.

Zobrazit celý článek

Pekelný les0

👤Luboš Pavel 🕔09.10.2003

Popis bojového nasazení 22. pěšího pluku 4. pěší divize v jedné z nejkrvavějších bitev během 2.světové války na Západní frontě, v Hürtgenském lese.

Zobrazit celý článek

Jaroslav Novák - I. útěk za nadějí0

👤Joey Pytlák Říha 🕔17.03.2004

Joey Pytlák Říha - Měl jsem to štěstí, že jsem poznal několik velice zajímavých lidí. Jejich osudy měly jedno společné. Za války odešli do zahraniční armády bojovat proti fašistům. Společně s nimi jsem tak trochu dal dohromady jejich životní příběhy.Nyní si dovoluji uveřejnit první z nich, příběh bývalého navigátora slavné 311. perutě, nyní plk. Jarky Nováka.

Zobrazit celý článek

Potopení Hochseeflotte ve Scapa Flow0

👤Tomáš Hasoň 🕔04.07.2005

Ve Versailles se vítězné mocnosti dohadovaly o tom, co s Německem a s jeho internovaným loďstvem. Nakonec to Němci vyřešili za ně rázně a rychle.... Jak??? To se dozvíte o pár řádků níže.

Zobrazit celý článek

Versuchflakwagen Leichte0

👤Branislav Juhász 🕔20.02.2014

Jeden z prvých nemeckých pokusov vytvoriť protilietadlový tank zlyhal na výbere platformy.

Zobrazit celý článek

Generálporučík Stanisław Maczek0

👤Zbigniew Mikesz 🕔28.07.2008

Polský generál, legendární velitel 1. obrněné divize, který bojoval od prvního do posledního dne války, jemuž čest a přesvědčení nedovolily vrátit se do vlasti spravované novými pány z východu.

Zobrazit celý článek

Rudé stíny estonského nebe 0

👤Miroslav Šnajdr 🕔18.02.2011

Sovětské vojenské letouny se na estonských základnách objevily na podzim roku 1939, v době, kdy se po vypuknutí 2. světové války Stalinovo impérium poprvé pohnulo západním směrem. Během známé Zimní války mezi Sovětským svazem a Finskem, která vypukla 30. listopadu 1939, vedli Sověti bojové operace rovněž z estonského území, byť šlo formálně o samostatný neutrální stát, na válce se nepodílející. Z estonských letišť startující bombardéry a stíhačky opakovaně napadaly finské cíle. Bojové operace byly provázeny několika incidenty, ve kterých sehrála svou roli letadla označená rudými hvězdami, a v jednom případě také estonská stíhačka Bristol Bulldog.

Zobrazit celý článek

První obležení Přemyšlu (26.9. - 9.10.1914)0

👤Jirka Vrba 🕔27.01.2011

Přemyšl, Verdun východu. Symbol rakousko-uherských bojů v Haliči a Karpatech. V srpnu a září 1914 sídlo rakousko-uherského vrchního velitelství. Půl roku, od září 1914 do března 1915, byl střídavě součástí obranné linie na řece San a v obležení ruskými vojsky. Opakované rakousko-uherské pokusy o vyproštění pevnosti stály na obou stranách statisíce životů, aby se tři měsíce po jeho kapitulaci fronta přes něj převalila naposledy a bezprostřední útrapy s ní spojené se přesunuly z Haliče a Karpat již definitivně na východ, na Ukrajinu.

Zobrazit celý článek

Oscar F. Perdomo0

👤Zdeněk Kocáb 🕔06.08.2008

Poslední stíhací eso s "titulem" ace in day a poslední stíhací eso USA ve II. světové válce.

Zobrazit celý článek

Protilodní střely Marte0

👤Ivan ˝Zajcev˝ Zajac 🕔04.09.2011

Italské protilodní řízené střely Marte byly původně vyvinuty jako výzbroj palubních vrtulníků. I přesto, že slouží již více než tři desetiletí, jejich evoluce ani zdaleka není u konce a v současnosti je vyvíjeno několik nových verzí.

Zobrazit celý článek

Garford-Putilov - první sériový dělový obrněný automobil0

👤Luděk Kratochvíl 🕔01.03.2014

S vynálezem spalovacího motoru začaly v mnohých státech světa vznikat malí či větší výrobci vozidel. Motory byly lehčí a lépe obsluhovatelné než parní stroje a oproti v té době standardně používanému hipopohonu v čase mimo činnost s minimálními nároky na údržbu a prostor. Situace výroby automobilů v carskému Rusku byla ale odlišná od zbytku Evropy a severní Ameriky.

Zobrazit celý článek

Kawasaki Ki-880

👤Ing. Vladimír Valchař 🕔25.03.2017

Zajímavý projekt japonského armádního stíhacího letounu, tento záchytný stíhač měl čelit hrozbě bombardérů B-29. Jeho konstruktér se nachal inspirovat americkou Airacobrou, ne pro její výkony a vlastnosti, ale musel řešit obdobný problém - instalaci kanónu velké ráže do jednomotorového stroje.

Zobrazit celý článek

Rytířské řády a Čechy0

👤Richard Aubrecht 🕔29.11.2006

Symbolem středověku je pro běžného člověka rytíř. Symbolem rytířství jsou rytířské řády. Na našem území jich postupně působilo pět, jeden dokonce u nás i vznikl.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Letusak cenzor nemaze kriticke nazory, cenzor maze osobni urazky a zbytecne plky ...

  Bratři Mašínové - fakta · 5 hours ago

 • Ladislav Salátek Tak mě uniklo zda Vašimi argumenty neobhajujete islámské teroristy, nebo praxi UPA resp. Armii Krajowe a vy zatím "odbojovou" činnost skupiny bří. Mašínů. Argumenty jsou naprosto shodné s těmi jež činnost sami islamisté resp. Banderovci nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 5 hours ago

 • Anton Bero údaj o 17.15 zjavný omyl,,trochu chýba popis udalostí na Pole.Posádka pohádzala do mora muníciu,vypustila palivo a vtrhla do skladov kde sa opila do nemoty.Angličania nadávali keď museli vláčiť 1200 spitých Talianov

  Bitva u Matapanu I. · 1 day ago

 • disqus avatar Unkempt Když někoho zabiju během akce s cílem bojovat proti útlaku a totalitě, tak se můžu mýlit a zabít někoho, koho bych zabít neměl, ale nemůžu být sprostý vrah, protože jsem člen ozbrojeného odboje. A Mašínové naprosto jasně dokázali, že to s bojem...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 days ago

 • miki Povedzme si to takto ze ked sa rube les lietaju triesky. Na kazdej strane sa nasli darebaci vrahovia nasilnici a vsade bolo mnozstvo obeti a to jielen tych mrtvych. Ja by som vobec neratal ci bolo viac mrtvych Rusov,Nemcov,Zidov ci Martanov. Vojna...

  Krvavé jaro roku 1945 (1) · 4 days ago

 • miki A naco tam vobec sli...mali pekne utekat na Zapad a nie tu vyrabat Divoky Zapad..... Predpokladam deficit inteligencie.....

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • miki Oni boli hlavne popleteni.... Uz len na nich v USA cakali aby vybojovali rozhodujucu bitvu proti komunizmu...predpokladam sli ako dobrovolnici do Koreje aj Vietnamu tam sa dalo pobit vela bolsevikov....

  Bratři Mašínové - fakta · 4 days ago

 • rad Článek zajímavý, ale autore Vy víte kolik těch smějících se příp. provádějících popravu a přihlížející popravě bylo vzhledem k národnostnímu charakteru K.u.K. armády Rakušanů, Čechů, Slováků, Maďarů....? Takže mi přijde trochu nefér to házet jenom...

  Život, boj a smrt pod sedmi vlajkami (2) Zapomeňte na Švejka! · 6 days ago

 • Ladislava Blažkova To jsou ale hlody!!Tedy,nezavidim nikdy nikomu slavu-tady zrovna na tomto pripadu je videt,jak je lidstvo a hlavne novinari postaveno na pomlouvani,zavisti,podlizavosti,hnus..jestlipak se dozvim o panu novinaru,jak se chovaliy deti americkych nebo...

  Stalin, Vasilij Josifovič · 1 week ago

 • Letusak A ceho je policie represivni slozkou dnes? CSSD? ANO?

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago