Zpět na úvodní stránku

Přehled (5615 článků)

Neviditelný štít norských fjordů Skjold0

👤Ivan ˝Zajcev˝ Zajac 🕔09.11.2012

Raketové čluny třídy Skjold (v překladu „štít“) jsou výsledkem dlouhé evoluce plavidel této kategorie pro specifické potřeby Norského královského námořnictva. Jejich konstrukce unikátním způsobem slučuje malé rozměry, „stealth“, silnou výzbroj a přitom výtečné nautické vlastnosti a schopnost vyvinout velmi vysoké rychlosti.

Zobrazit celý článek

Americko-španělská válka roku 18980

👤Karl Schlange 🕔11.12.2003

Skoncování USA s nejslabší koloniální mocností 19. století a nové přerozdělení jejích kolonií.

Zobrazit celý článek

Jan Olieslagers, Antverpský démon0

👤Radek Enžl 🕔19.11.2017

Pokud někdy poletíte do Antverp a přistanete na letišti Deurne, možná si všimnete na parkovišti před letištěm sochy muže, hledícího k nebi. Tato socha zpodobňuje jednoho z nejvýznamnějších antverpských rodáků. Byl jím Jan Olieslagers - jeden z nejznámnějších aviatiků, průkopník vzdušného boje, a belgické stíhací eso 1. světové války. Muž, který ustanovil nebo překonal mnohé rekordy jeho doby. Za svého života byl znám jako Antverpský démon.

Zobrazit celý článek

Boje na Monte Ortigara (1917)0

👤Karel Oktábec 🕔27.06.2011

Po skončení rakousko-uherské jarní ofenzivy (1916) se  fronta v prostoru náhorních plošin Folgaria, Lavarone a Asiago (Altipiano) ustálila na linii Monte Pasubio-Monte Maio-Monte Cimone-Roana-pevnost Interrotto-Monte Mosciagh-Monte Zebio-Monte Chiesa-Monte Campigoletti-Monte Ortigara. Rakušané své horské pozice důkladně opevnili, a tak jim nečinilo potíže odrazit již v létě 1916 několik italských místních útoků, mezi jinými i dva namířené proti nejsevernější výspě této linie - horskému masivu Monte Ortigara.

Zobrazit celý článek

Gotha G.IV0

👤radus 🕔02.06.2008

Bombardovací dvouplošník z období první světové války.

Zobrazit celý článek

Saro A.27 London0

👤František Aubrecht 🕔07.03.2007

podrobnosti k létajícímu člunu

Zobrazit celý článek

MBT-70 - Příliš komplikované řešení (1)0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔15.10.2006

Vývoj tohoto tanku sahá do období začátku šedesátých let. V té době hledaly US Army a Bundeswehr náhradu za své zastarávající tanky. Zdálo se, že společný vývoj bude ideálním řešením. Vznikl tank neobvyklé koncepce s bezosádkovou korbou a řadou technických fines, ale do výzbroje se nedostal.

Zobrazit celý článek

MBT-70 - Příliš komplikované řešení (2)0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔19.10.2006

V tomto díle se budeme věnovat technickému popisu zbylé části tanku a závěru projektu, který nesplnil velké naděje do něho vkládané.

Zobrazit celý článek

Zbraňový komplet HK pro náboj 4,6 mm x 300

👤Jiří Fencl 🕔18.05.2011

Konvenční jednotný náboj Combat Steel s lahvicovou nábojnicí z mosazi a 1,7 g těžkou střelou.

Zobrazit celý článek

Protiraketová obrana USA - NMD (3) - Systémy protiopatření (díl 1/2)0

👤Nechvátal Jan 🕔11.06.2007

Třetí díl se započne stručnou charakteristikou jednotlivých prvků systému PRO Spojených států amerických. Bude pojednávat o senzorech (satelity DSP, SBIRS a STSS; radary včasné výstrahy PAVE PAWS, SSPARS, COBRA DANE, COBRA JUDY, COBRA GEMINI, GLOBUS II) a započne systémy protiopatření (YAL-1A ABL; KEI; GMD - XBR, SBX).

Zobrazit celý článek

Protiraketová obrana USA - NMD (4) - Systémy protiopatření (díl 2/2)0

👤Nechvátal Jan 🕔15.06.2007

Čtvrtý a konečný díl, pojednávající o komplexním systému protiraketové obrany Spojených států. V tomto díle dokončíme charakteristiku prvků protiopatření a k nim příslušných senzorů.

Zobrazit celý článek

Takeo Kurita 0

👤Karl Schlange 🕔23.02.2009

Viceadmirál japonského námořnictva, velitel Středního svazu bitevních lodí v bitvě v zálivu Leyte.

Zobrazit celý článek

Douglas MacArthur0

👤Radek Havelka 🕔23.02.2009

Když se řekne Douglas MacArthur, je jen málo těch, kteří by si toto jméno nedokázali alespoň rámcově zařadit. Jeden z mála pětihvězdičkových generálů USA, velitel amerických jednotek v druhé světové válce i v korejské válce, muž v černých brýlích a s dýmkou, podle mnohých i velký egoista, to vše byl Douglas MacArthur.

Zobrazit celý článek

Giorgio Pessi - stíhač černého půlměsíce0

👤Radek Enžl 🕔18.03.2011

Ti, kdo se zajímají o stíhače 1. sv. války, dříve nebo později narazí na zajímavě zbarvený Spad S.VII s černým půlměsícem na trupu. Někdy se však v popisu uvádí, že na něm létal Girogio Pessi, jindy zase Giuliano Parvis. Kdo tedy byl muž létající na stroji s černým půlměsícem?

Zobrazit celý článek

AMX-30B20

👤 🕔07.11.2017

Niekoľko rokov po zavedení tankov AMX-30 do výzbroje začínalo byť jasné, že tieto tanky by pri stretu s novými sovietskymi tankami ťahali za kratší koniec. Preto sa začali v roku 1973 štúdie, ktorých cieľom bola modernizácia tankov AMX-30 tak, aby sa zlepšili ich palebné a manévrovacie schopnosti na bojisku. Práce na modernizácii prebiehali do roku 1979 a výsledkom modernizácie je tank AMX-30B2, ktorého prvé kusy boli k Francúzskym tankovým jednotkám dodávané od januára 1982.

Zobrazit celý článek

Odstřelovač Vasilij Zajcev: jak vzniká legenda0

👤Gebirgsjäger 🕔10.12.2010

Odstřelovač Vasilij Zajcev,  ikona Velké vlastenecké války, bývá někdy považován za pouhý produkt sovětské propagandy. Jako každý, kdo úspěšně bojoval ve stalingradském pekle, si i Zajcev zaslouží úctu a obdiv. Byli to politruci a propagandisté, kteří jeho jméno a bojové mistrovství politicky zneužili. Polopravdy i naprosté výmysly o Vasiliji Zajcevovi začaly žít vlastním životem a jednotliví autoři historických i beletristických publikací je přebírají a navzájem je od sebe opisují. Korunu tomu všemu nasadil Annaudův film "Nepřítel před branami".  Jméno Vasilij Zajcev se tak stalo synonymem pro pojem "sovětský odstřelovač", ačkoli za druhé světové války působily desítky  sovětských odstřelovačů s větším počtem úspěšných zásahů.

Zobrazit celý článek

Protiraketová obrana USA - NMD (1) - Historie a vývoj0

👤Nechvátal Jan 🕔11.02.2007

Protože toto téma se ukazuje býti stále více aktuálním i pro ČR (zvláště v poslední době), pokusím se nastínit a názorně vysvětlit historii, vývoj, strukturu a složení „Protiraketové obrany Spojených států amerických“. V 1. díle si povíme něco o historii a vývoji PRO v SSSR a v USA.

Zobrazit celý článek

Protiraketová obrana USA - NMD (2) - Současná struktura0

👤Nechvátal Jan 🕔01.04.2007

Protože toto téma se ukazuje býti stále více aktuálním i pro ČR (zvláště v poslední době), pokusím se nastínit a názorně vysvětlit historii, vývoj, strukturu a složení „Protiraketové obrany Spojených států amerických“. 2. díl obsahuje informace o současné struktuře a princip protiraketové obrany USA.

Zobrazit celý článek

Tachikawa Ki-74 Patsy0

👤Ing. Vladimír Valchař 🕔08.02.2014

Je poměrně málo známým faktem, že japonské armádní letectvo mělo v roce 1945 ve své výzbroji výškové bombardovací letouny s dlouhým doletem. Velení armádního letectva dokonce zvažovalo jejich bojové nasazení proti americké základně bombardérů B-29 Superfortress na ostrově Saipan.

Zobrazit celý článek

Dvanáct bitev na Soči (1915-1917)0

👤Karel Oktábec 🕔29.03.2011

Od počátku války, kterou Itálie 23. května 1915 vyhlásila svému spojenci Rakousko-Uhersku, bylo hlavním úkolem italské armády dobýt rakousko-uherské přístavní město Terst. Pod velením maršála Luigiho Conte di Cadorny se o to pokusila celkem jedenáctkrát - v jedenácti bitvách na západoslovinské řece Soča.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře