Zpět na úvodní stránku

Přehled (5600 článků)

Operace Corkscrew0

👤RoBoT 🕔01.01.2013

Článek o dobytí strategicky položeného ostrova Pantelleria a přilehlých ostrovů Lampedusa, Linosa a Lampione v roce 1943 a také o (ne)účinnosti a významu leteckého bombardování.

Zobrazit celý článek

Chieftain – britský těžkotonážník0

👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔21.11.2011

Názory na to, jak má vypadat ideální tank na bojišti, se liší. Tři základní parametry, palebnou sílu, mobilitu a pancéřovou ochranu znají všichni, ale každá konstrukční škola má svoje představy o tom, jaký je jejich ideální poměr a který z nich je důležitější. Britové měli na celou věc jiný názor než Sověti, Němci nebo Američané.

Zobrazit celý článek

Lieutenant Commander Edward Henry O’Hare0

👤Michal Rak 🕔18.05.2009

Životopis stíhacího esa US Navy 2. sv. války, zachránce letadlové lodi USS Lexington, nositele Medaile cti, pilota, který zmizel pěhem první noční stíhací mise amerického námořnictva.

Zobrazit celý článek

Na španělském nebi - Fiat BR.20 Cicogna0

👤Miroslav Šnajdr 🕔04.11.2012

Na bojovou hodnotu italských letounů z konce 30. let 20. století a úvodního období 2. světové války je obvykle pohlíženo s jistou dávkou skepse. Není to však zcela namístě – alespoň při hodnocení bombardovacích typů nasazovaných Aviazione Legionaria na španělském bojišti.

Zobrazit celý článek

Akizuki0

👤Robert Fox 🕔23.04.2013

Nejvýkonnější a největší třída japonských torpédoborců ve druhé světové válce.

Zobrazit celý článek

Příliš zákeřná smrt0

👤Vladimír Marek 🕔23.02.2013

Smíšená americko-česká kolona projížděla pomalu po nezpevněné silnici. Nic neobvyklého v afghánské provincii Lógar. Dvě těžká pancéřovaná nákladní auta minula inkriminované místo bez problémů, až třetí nadhodila mohutná exploze. Prakticky okamžitě začaly pročesávat vzduch dávky z kalašnikovů. Útočníci se snažili krýt za civilisty postávajícími podél cesty a co nejvíce se přiblížit.

Zobrazit celý článek

Zbraňový komplet HK pro náboj 4,6 x 30 mm0

👤Jiří Fencl 🕔15.05.2011

Analýzy vojenských konfliktů posledních desetiletí potvrdily, že zhruba 70 % vojenského personálu není během válečného nasazení v přímém bojovém kontaktu s nepřítelem, a nepotřebuje proto útočnou pušku. To platí především pro piloty, řidiče, obsluhy dělostřelecké a raketové techniky, personál logistických útvarů, zdravotníky atd. Pro ně se zdá být ideální nový zbraňový systém PDW (Personal Defence Weapon).

Zobrazit celý článek

Počátky a výstavba Letecké zabezpečovací služby0

👤 🕔14.01.2009

Československé vojenské letectvo v období 1945 až 1950 bylo, po stránce veškeré týlové péče zabezpečeno systémem leteckých základen a letištních správ. Technické vybavení letectva tvořilo širokou paletu nejen co do počtu typů samotných letadel, ale i různé úrovně palubního vybavení pro spojení s letištěm a mezi letouny.

Zobrazit celý článek

Letní maskovací převlečníky ČSLA0

👤gruppe.drei 🕔04.04.2011

Stručné pojednání o maskovacích převlečnících používaných v ČSLA - oficiálně Letní maskovací oděv se skvrnami - varianta 1 - 4 a Letní maskovací oděv s vpleteným lýkem - tzv. dubáky, dubáče, obláčky, mráčky, břízy, hejkal...

Zobrazit celý článek

Dekolonizácia juhovýchodnej Ázie0

👤Ján Kovačič 🕔30.04.2009

Po druhej svetovej vojne sa Áziou prehnala vlna nacionalizmu, v dôsledku čoho mnoho národov vyhlásilo svoju nezávislosť na koloniálnych mocnostiach. Povojnový rast nacionalizmu a rýchla dekolonizácia boli výsledkom pôsobenia niekoľkých faktorov. Samotná druhá svetová vojna znamenala pre koloniálne mocnosti obrovské vyčerpanie, ktoré znamenalo stratu kontroly nad kolóniami. Ďalším faktorom bol vznik domácej inteligencie, ktorá študovala na západných univerzitách a požadovala demokraciu, samosprávu a nárok na sebaurčenie. V niektorých prípadoch sa koloniálne národy podieľali ako spojenci vo vojne a prispeli k víťazstvu slobody – a tú chceli po vojne tiež pre seba.

Ďalším prvkom, ktorý sa prejavil v Ázii, bol podiel Japonska na zániku európskych kolónií. Na jednej strane Japonsko stratilo svoje vlastné kolónie a na strane druhej presadzovalo a povzbudzovalo národné hnutia, ktoré boli proti obnoveniu európskej nadvlády po vojne. Británia reagovala pohotovejšie než Francúzsko a Holandsko na silu hnutí za nezávislosť a zahájila proces dekolonizácie. Nemôžeme však zabudnúť na tlak USA a ich príklad, keď v roku 1946 poskytli nezávislosť jednej zo svojich kolónií, Filipínam. Niektoré mocnosti sa však týmto hnutiam rozhodli vzdorovať. Vojny, ktoré viedli Francúzsko a Holandsko za obnovenie kontroly nad svojimi kolóniami v juhovýchodnej Ázii, len potvrdili túto skutočnosť.

Zobrazit celý článek

Teroristický útok na USA 11.9. 20010

👤Radim Kapavík 🕔05.08.2007

Dne 11.9. 2001 došlo k události, která svými důsledky zasáhla téměř celý svět a ač si to neuvědomujeme, promluvila do života i mnohým z nás. Prakticky v přímém přenosu televize došlo k sebevražedným leteckým útokům na cíle v USA. Cílem tohoto článku je nejen připomenout průběh událostí, které si v hrubých rysech většina z nás pamatuje, ale hlavně ukázat i ne tak notoricky známé souvislosti.

Zobrazit celý článek

Historie ORP Orzeł0

👤Tars 🕔21.04.2008

Monografie legendární polské ponorky z období 2. světové války.

Zobrazit celý článek

Obrana Brestu v září 19390

👤stary 🕔21.10.2006

V roce 1939 byl Brest hlavním městem poleského vojvodství. Byl významným dopravním uzlem a vojenským centrem středního úseku východní části Polska. V březnu 1921 se na základě polsko-sovětské smlouvy stal součástí Polska i se svými pevnostními stavbami.

Zobrazit celý článek

Válečný prožitek smrti0

👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔02.02.2013

Bože, jak já se bojím. Teď, když jsem sám, to ani nemusím skrývat; už vlastně nemusím skrývat vůbec nic. Nemusím se starat o to, jak se tvářím, protože mě nikdo nevidí; dělí mě od nich totiž jedenadvacet tisíc stop a navíc bych v téhle chvíli, kdy mě to znovu popadlo, nedovedl nic předstírat, ani kdybych chtěl. Nic mě nenutí, abych stiskl zuby a zaťal žvýkací svaly jako tehdy při obědě, když ten desátník přinesl depeši s rozkazem a předal ji Tinkerovi, který zvedl oči, podíval se na mě a řekl: „Charlie, je řada na tobě. Teď musíš nahoru ty.“ Jako bych to nevěděl. Jako kdyby mi nebylo jasné, že teď to čeká mě.

Roald Dahl, Přepínám. Deset příběhů o letcích a létání

Zobrazit celý článek

První vítězství Armée de ľ Air ve Druhé světové válce0

👤Michal Rak 🕔29.06.2006

I když Francie a Británie vyhlásila válku Německu 3. září 1939 a RAF začala s bojovými operacemi již ten den, francouzské letectvo vypadalo, jako by se ho tato změna vůbec netýkala. K prvnímu kontaktu Armée de ľ Air s Luftwaffe došlo až o pět dní později a pro Francouze toto střetnutí nedopadlo vůbec špatně.

Zobrazit celý článek

Pz.Kpfw. V Panther - ve službách cizích armád0

👤Branislav Juhász 🕔14.04.2007

Pz.Kpfw. V Panther - ve službách cizích armád

Zobrazit celý článek

Nakajima B5N Kate0

👤Ing. Vladimír Valchař 🕔11.11.2007

Popis vzniku legendy od Pearl Harboru, její ústup ze slávy a smutný konec v podobě sebevražedného letounu.

Zobrazit celý článek

Northrop XP-56 Black Bullet0

👤Ing. Vladimír Valchař 🕔12.03.2011

Malá monografie bezocasé experimentální stíhačky, jedné ze třech postavených na základě směrnic R40C.

Zobrazit celý článek

Boeing Model 281 - Peashooter pro Čínu0

👤Richard Aubrecht 🕔06.09.2014

Historie exportní verze slavného Boeingu P-26.

Zobrazit celý článek

Generál výsadkových jednotek Eugen Meindl0

👤Gebirgsjäger 🕔24.09.2013

Životopis německého dělostřeleckého důstojníka, který se za 2. světové války stal generálem výsadkářů.

Zobrazit celý článek

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře