Zpět na úvodní stránku

Přehled (6678 článků)

 • Curtiss-Sperry Flying Bomb

  👤Richard Aubrecht 🕔19.06.2022

  Curtiss-Sperryho automatický letoun byl projekt, jehož cílem bylo vyvinout létající bombu neboli letadlo bez pilota schopné dopravit výbušninu na cíl. Někteří jej považují za předchůdce řízené střely.

  Zobrazit celý článek
 • George Beurling - Posedlý bojem

  👤PhDr. Jan Michl, PhD. 🕔02.10.2012

  Charakter válečných hrdinů bývá různý, ale ti nejodvážnější a nejúspěšnější obvykle vynikají povahovými vlastnostmi, se kterými se v míru žije dosti obtížně. George Beurling, kanadské stíhací eso s více než 30 oficiálně uznanými sestřely, patřil k těmto kontroverzním válečným rváčům. On však měl v sobě i cosi navíc – mj. mimořádný střelecký talent, který se mu stal posedlostí.

  Zobrazit celý článek
 • Potomci Aztéků proti U-Bootům

  👤Miroslav Šnajdr 🕔24.02.2013

  Mezi polozapomenuté epizody 2. světové války se řadí akce mexického vojenského letectva proti německým U-Bootům. Do protiponorkové kampaně se v rámci Fuerza Aérea Mexičana zapojily především původně cvičné americké letouny North American AT-6 Texan.

  Zobrazit celý článek
 • Samohybné dělo 40M Nimród

  👤Pavel Sláma 🕔13.06.2022

  40M Nimród byl maďarský samohybný protiletadlový kanón z druhé světové války, který vycházel z licenční kopie švédského Landsverk L-62 Anti I SPAAG, ale měl novou věž a byl vyvíjen nezávisle. Původně bylo zamýšleno jeho použití jak v roli protiletadlového děla, tak v roli ničitele tanků, ale ukázalo se, že proti sovětským tankům, jako KV-1, je neúčinné. Proto byl využíván především proti lehce obrněným vozidlům a k protivzdušné obraně.

  Zobrazit celý článek
 • Protektorátní projevy - díl IX.

  👤Lubor Dub 🕔26.04.2005

  Pátek 3. červenec 1942 lze považovat za den, kdy protektorátní vláda a státní (protektorátní) president dr. Emil Hácha završili své úsilí navrátit důvěru Říše v českou práci a loajalitu.

  Zobrazit celý článek
 • Čchien Süe-sen

  👤 🕔18.06.2022

  Čínsky raketový vedec a konštruktér, kľúčová postava čínskeho programu vývoja balistických a kozmických rakiet.

  Zobrazit celý článek
 • Z aukčních síní

  👤Ing. Jan Sehnal 🕔11.05.2022

  Prodalo se velmi vzácné vyznamenání.

  Zobrazit celý článek
 • Panzer-Abteilung z.b.V. 66

  👤Gebirgsjäger 🕔15.06.2022

  Historie a bojové nasazení jednotky vyzbrojené kořistními sovětskými tanky. Tankový oddíl byl zformován pro plánovanou invazi na Maltu a po jejím odvolání odeslán na východní frontu.

  Zobrazit celý článek
 • CV90

  👤Martin Smíšek 🕔28.06.2022

  Řada bojových vozidel pěchoty a odvozených vozidel bojové podpory vyvinutá společnostmi Hägglunds a Bofors na základě požadavků švédské armády. Vývoj probíhal v průběhu druhé poloviny osmdesátých let a začátku devadesátých let 20. století. Zkoušky prototypů se uskutečnily v letech 1988 až 1991 a dodávky sériových vozidel pro švédské vojsko byly zahájeny v roce 1994. Vozidlo následně upoutalo pozornost zahraničních armád, pro něž se vyrábělo v několika vylepšených variantách. Do roku 2016 bylo vyrobeno více než 1280 vozidel řady CV90 v 15 variantách, které slouží u 7 armád, z nichž 4 jsou členy NATO. Bojová vozidla pěchoty z výzbroje norské, dánské a švédské armády byla bojově nasazena proti povstalcům na území Afghánistánu.

  Zobrazit celý článek
 • Konec jediné německé letadlové lodi Graf Zeppelin

  👤Jiří Venhoda 🕔16.06.2022

  Německá letadlová loď Graf Zeppelin byla první lodí ve stejnojmenné třídě ze dvou letadlových lodí objednaných Kriegsmarine. Byla to jediná letadlová loď spuštěná Německem na vodu a představovala součást snahy Kriegsmarine vytvořit dobře vyváženou oceánskou flotilu, která by byla schopna promítnout německou námořní sílu daleko za hranice Baltského a Severního moře. Letadlová loď měla disponovat 42 stíhačkami a střemhlavými bombardéry.

  Zobrazit celý článek
 • Bahna 2022: rekonstrukce bojů v Habartově v září 1938

  👤Martin Smíšek 🕔26.06.2022

  Fotografie z letošních Bahen, které zachycují rekonstrukci bojů mezi československými četníky a sudetskými Němci v Habartově v září 1938.

  Zobrazit celý článek
 • Major Robert Lev Melč

  👤Jiří Mašek 🕔18.11.2020

  Pilot K. u K. Luftfahrtruppe, pilot Československé legie na Rusi a důstojník československého letectva.

  Zobrazit celý článek
 • Robert Goddard

  👤Roland Nádaskay 🕔11.06.2022

  Americký inženýr, profesor, fyzik a vynálezce, který se zasloužil o vytvoření a sestrojení první rakety na kapalné palivo na světě. Goddard 16. března 1926 úspěšně vypustil svou raketu, která zahájila éru vesmírných letů a inovací. V letech 1926 až 1941 vypustil se svým týmem 34 raket, které dosáhly výšky až 2,6 km a rychlosti až 885 km/h.

  Zobrazit celý článek
 • PTS-M

  👤Miroslav Hlavatý 🕔11.06.2022

  Základ vybavenia prepravno-výsadkových rôt ženijných praporov vševojskových divízií.

  Zobrazit celý článek
 • Byl také Čech

  👤František Novotný 🕔12.11.2004

  Vašátko se stal dvakrát stíhacím esem: poprvé v bitvě o Francii a podruhé v RAF. Z československých stíhacích es pouze Karel Kuttelwascher a Josef František sestřelili více letadel než Vašátko. Jako Wing Commander byl Vašátko jedním z nejvyšších československých důstojníků RAF ve frontové službě. V den své smrti byl Vašátko právě vyznamenán DFC. Generální inspektor československého letectva Karel Janoušek označil Vašátkovu smrt za "nejkrutější ránu pro celé naše letectvo".

  Zobrazit celý článek
 • Válečný řád Virtuti Militari

  👤Zbigniew Mikesz 🕔13.07.2008

  Nejstarší polský, vojenský řád, jež je udělován za statečnost v boji, je nerozlučně spjat s dějinami Polska, které zasáhly do jeho vývoje všemi svými slavnými i tragickými zvraty. Již více jak 215 let je nejvyšším bojovým vyznamenáním polského vojáka a znamená pro něj totéž co pro britského Viktoriin kříž, pro amerického Medaile cti či pro německého vojáka Železný kříž. Celé generace Poláků jsou vychovávaný v úctě vůči lidem vyznamenaným řádem Virtuti Militari. Nositele modro-černé stužky jsou po právu váženými a ctěnými občany.

  Zobrazit celý článek
 • Saint-Chamond

  👤Petr Lískovec 🕔28.12.2021

  Tank Saint-Chamond, který vznikl v rámci soupeření s výrobci tanku Schneider CA1, byl nedostatečně výkonný a v zásadě nevhodný. Jeho hlavní slabinou byly housenkové pásy Holt, které byly příliš krátké vzhledem k délce a hmotnosti tanku (23 tun). Pozdější modely se pokusily některé původní nedostatky napravit instalací širších a silnějších pásů, silnějšího čelního pancíře a účinnějšího 75mm polního kanonu Mle 1897.

  Zobrazit celý článek
 • Obrněný bitevní letoun BŠ-2 (CKB-55)

  👤Ivo Valuch 🕔31.05.2021

  V souvislosti s neúspěšnými španělskými zkušenostmi s bojovým využitím průzkumných letadel a stíhaček pro přímou leteckou podporu vojsk v podmínkách silné nepřátelské protivzdušné obrany 16. prosince 1937 náčelník výzbroje a materiálně–technického zásobování VVS KA při tvorbě plánu experimentální konstrukce letadel na rok 1938 a odborníci - vojenský inženýr 1. stupně P. A. Losjukov a vojenský inženýr 2. stupně P. V. Rudincev, se vší svou ostrostí nastolili otázku okamžitého zahrnutí do plánu výstavbu speciálního útočného letounu, „... operujícího v malé výšce a disponujícího výkonnými útočnými a obrannými zbraněmi a s motorem, který vyvíjí maximální výkon u země ...“

  Zobrazit celý článek
 • Oberleutnant Benno Fiala Ritter von Fernbrugg

  👤Jiří Mašek 🕔08.06.2022

  Benno Fiala Ritter von Fernbrugg byl rakousko-uherské stíhací eso, během první světové války dosáhl 28 vítězství a byl třetím nejlepším esem Rakouska-Uherska. Byl také technickým inovátorem a průkopníkem používání kulometů, vysílaček a kamer v letadlech. Jeho čtyřicetiletá letecká kariéra zahrnovala také výrobu letadel, správu letišť a založení komerčních leteckých společností.

  Zobrazit celý článek
 • Hlavní seržant Llewellyn Morris Chilson - druhoválečný Rambo

  👤 🕔16.05.2022

  6. prosince 1946 se v Bílém domě konalo slavnostní udílení. Hlavní osobností byl poddůstojník americké armády, jehož skutky byly mnohdy tak neuvěřitelné, že by i sám Rambo záviděl. Byl jím 26letý mladík z Ohia, štábní seržant Llewellyn Morris "Al" Chilson. Tento muž obdržel tento den od prezidenta Harry S. Trumana sedm medailí, z nichž šest bylo za statečnost, mezi těmito vyznamenáními ale chybělo to nejvyšší. To, na které byl dvakrát nominován, ale nikdy jej nezískal. Medaile cti. Při udělování prezident nahlas pronesl: "Toto je nejpozoruhodnější seznam citací, jaký jsem kdy viděl. Za každou z nich má tento mladý muž nárok na vše, co země může nabídnout. Ty stojí i za Medaili cti, to si o tom myslím."

  Zobrazit celý článek