Období druhé světové války (1938-1945) : 1939 - 1945 - Druhá světová válka

Zpět na úvodní stránku

Přehled (1217 článků)

 • František Fajtl

  👤Miroslav Řehák 🕔11.01.2003

  Bránil svou vlast! Nečekal na svou zkázu a než aby doma pracoval pro Hitlerovu 'Třetí Ríši', utekl přes hranice a přidal se ke Královskému letectvu, protože věděl, že je to jediná možnost, jak proti nacistickému teroru bojovat.

  Zobrazit celý článek
 • Na obzoru Alpy

  👤Kateřina Rollová 🕔05.10.2002

  Číselně zaregistrovaných Čechoslováků bylo v Mauthausenu, v tomto vyhlazovacím lágru nejhorší kategorie, 6 500. Mnohým ale ani čísla vydána nebyla. Přežilo 1 361 našich vězňů. Mezi těmi, kteří se konce války a osvobození americkou armádou počátkem května 1945 již nedočkali, byl například autor mnoha populárních a zlidovělých písní Karel Hašler. Dva dny před Vánocemi roku 1941 umřel na následky mučení jednoho z tzv. zelených blokáčů. Ti byli, stejně jako štubáci a kápové, mnohdy daleko horší než sami esesmani, rekrutovali se totiž výhradně z řad německých kriminálních vězňů ...

  Zobrazit celý článek
 • Panzerkampfwagen T-34(r) aneb sovětský tank T-34 v německých službách

  👤Luboš Pavel 🕔30.12.2002

  "Nahánějící strach", generálplukovník Heinz Guderian, velitel 2.tankové armády.
  "Nic takového jsme neměli", generálmajor F.W. Mellenthin, velitel štábu XLVIII.tankového sboru.
  "Nejlepší tank na světě", polní maršál Ewald von Kleist, 1.tanková armáda.
  "Tento tank nepříznivě ovlivňoval morálku německých pěšáků", generál G. Blumentritt.

  Zobrazit celý článek
 • Život vraha - stručný přehled života K.H. Franka

  👤Radek Havelka 🕔01.01.2002

  Zrádce našeho národa a země.

  Zobrazit celý článek
 • Byl také Čech

  👤František Novotný 🕔12.11.2004

  Muž, který celým svým životem dokázal, že slovo vlast není pro něho jenom prázdným pojmem, se narodil 25. srpna 1908 do rodiny, která se bezprostředně zasloužila o vznik Československa. Jeho strýc Karel odešel do Ruska roku 1912 jako kandidát profesury a usadil se na Volyňsku.

  Zobrazit celý článek
 • Bitva o Stalingrad

  👤Petr Lujka 🕔27.05.2002

  Každý Němec musí ještě za tisíc let vyslovovat slovo Stalingrad s posvátnou hrůzou a připomínat si že tam Německo přece jen položilo základ ke konečnému vítězství. Vždy existovali odvážní muži kteří se obětovali aby pro ostatní dosáhli něčeho většího. I když bude jen hrstka, dokud bude stát jediný Němec, Rus ví, že není dobojováno

  Zobrazit celý článek
 • Útěk z Osvětimi

  👤Radek Havelka 🕔20.01.2001

  Osvětim - Auschwitz, Březinka - Birkenau. Jména, která ještě ted nahánějí hrůzu a způsobují třas i těm, kteří tam nikdy nebyli. Miliony z těch, kteří tam byli, se nikdy nevrátili. Osvětim je synonymem nejstrašnějšího koncentračního tábora, německým peklem na území Polska nedaleko našich hranic. Zde je příběh jednoho z mála štastných, kterým se podařilo z této továrny na smrt uniknout.

  Zobrazit celý článek
 • Romové v nacistických koncentračních táborech

  👤Martin Šulc 🕔22.07.2003

  Stejně jako Židé, tak i Romové byli vyčleněni nacisty pro rasové persekuce a vyhlazování.

  Zobrazit celý článek
 • Dánský příběh Davidovy hvězdy

  👤Radek Havelka 🕔04.11.2008

  Příběhy Židů za druhé světové války nám přijdou mnohdy "zcela známé" a prozkoumané do nejmenších detailů. Deportace a systematické vraždění Židů bylo vynuceno nacisty a nebylo proti němu odporu, snad s výjimkou pár statečných jednotlivců, kteří se snažili Židům na vlastní pěst pomoci. Přesto existuje země, která dokázala nacisty v boji o životy svých Židů porazit na plné čáře. Tou zemí je Dánsko.

  Zobrazit celý článek
 • Operace NORDWIND - 4.díl

  👤Luboš Pavel 🕔26.11.2004

  16. ledna XXXIX. tankový sbor společně s 10. SS tankovou divizí a 7. výsadkovou divizí, 384. a 667. brigádou útočných děl, a dokonce i s ozbrojeným doprovodem Reichsführera na hrotu zahájil závěrečný německý útok z oblasti Lauterbourg směrem na jih podél západního břehu řeky Rýna... Poslední díl článku věnovaný operaci NORDWIND končí likvidací Colmarské kapsy a stabilizací spojenecké fronty v Alsasku.

  Zobrazit celý článek
 • Operace NORDWIND - 3.díl

  👤Luboš Pavel 🕔26.11.2004

  Operace NORDWIND představovala pouze první ze série německých útoků proti 6. skupině armád, kterou američtí vojáci souhrnně nazývali „novoroční ofenzívou". V podstatě však německá vojska podnikla mezi 5. a 25. lednem čtyři ofenzívy, vedené vždy několika divizemi, proti americké 7. armádě a další proti francouzské 1. armádě rozmístěné na sever od Colmarské kapsy. Přestože byla většina z těchto útoků narychlo naplánována a provedena s nepřílišnou obratností, některým se podařilo Američany překvapit a hrozilo, že budou unavené a vyčerpané jednotky 7. armády převálcovány

  Zobrazit celý článek
 • Taktika boje Luftwaffe proti nočním bombardovacím náletům

  👤Fantan 🕔05.10.2004

  První nálet 99 letounů RAF na Porúří se uskutečnil již v noci na 16. května 1940 a po skončení „bitvy o Británii“ se stalo Německo velice častým terčem nočních náletů britských bombardérů. Zpočátku zcela nepřipravená Luftwaffe mohla svým stíhačům nabídnout jen černý nátěr letadel a tlumiče plamenů na výfuky motorů, Až v září 1940 začaly být montovány na přídě stíhaček Bf 110 C a D detektory infračerveného záření firmy AEG - „Spanner“. Byly schopny zachytit tepelné vyzařování výfuků motorů bombardéru na vzdálenost cca 300 m a zobrazit je na malé obrazovce před pilotem - tzv. „Q- Rohr“...

  Zobrazit celý článek
 • Operace NORDWIND - 2.díl

  👤Luboš Pavel 🕔26.11.2004

  Další úder německých jednotek postupujících v rámci operace Nordwind dopadl na příslušníky 45.pěší divize a bojové skupiny Hudelson, kteří byli rozmístěni v okolí města Bitche v Nízkých Vosgésách.

  Zobrazit celý článek
 • Operace NORDWIND - 1.díl

  👤Luboš Pavel 🕔26.11.2004

  V posledních hodinách roku 1944 zahájila německá vojska fanatický útok na americké pozice v Alsasku. Na čele jednoho z útočných hrotů stála 17. SS divize pancéřových granátníků a jejím hlavním cílem bylo město Rohrbach ve východní části údolí řeky Sarre. Poslední německá ofenzíva na západě začala.

  Zobrazit celý článek
 • Pracovní tábor Zarzecze u Niska v systému židovských táborů nucené práce

  👤Evžen Petřík 🕔05.05.2003

  Zatímco o existenci nacistických koncentračních táborů za druhé světové války toho víme poměrně mnoho, pak pracovní tábory, které si s koncentráky v mnohém nezadaly (či byly na jejich počátku), jsou stále málo publikovaným tématem. Jedním z těch, kteří osvětlují tuto tematiku, je i Józef Marszalek, jehož referát s výše uvedeným názvem byl přednesen na vědecké konferenci v Ostravě r. 1994 a publikovaný ve sborníku se zkráceným názvem „Nisko 1939–44“.

  Zobrazit celý článek
 • Potopení svazu Z

  👤Tomáš Hasoň 🕔17.12.2002

  4. prosince dorazila do Singapuru nově vytvořená Východní flotila, kterou tvořila bitevní loď Prince of Wales, bitevní křižník Repulse a několik torpédoborců. Velení bylo svěřeno viceadmirálu Thomasu Philipsovi.

  Zobrazit celý článek
 • Vánoce v exilu - Jak českoslovenští letci slavili válečné svátky

  👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔04.02.2013

  Vánoce 1940 byly nejsmutnějšími vmém životě. Před samým Štědrým dnem jsem dostal dva dopisy. Jeden od Vládi [Kubíčka] a druhý od Mirka [Plecitého], který již byl u squadrony jako seržant – střelec. První jsem otevřel Mirkův dopis, který začínal: „Milý Franto, považuji za svou povinnost sdělit Ti velmi smutnou zprávu, přestože tím pokazím Tobě a jiným Vánoce, neboť jsem si jist, že by ses to dozvěděl od jiných chlapců. Včera v noci startoval Jenda Křivda po delší době na mission. Za krátkou dobu byli nuceni se vrátit zpět z doposud nevysvětlitelných důvodů. Přistávali s plnou náloží bomb. Z neznámé příčiny však Jendův letoun havaroval již těsně před přistáním do lesa a úplně shořel. […] Promiň, že Ti kazím Vánoce, ale jsme přece chlapi!“ Ruce se mi třásly a pro slzy v očích jsem nemohl již ani přečíst dopis od Vládi. Byla to těžká rána pro mne. Ztratil jsem svého nelepšího kamaráda… Seděl jsem dlouho na své posteli a plakal jako děcko.

  LOUCKÝ, František: Zůstal jsem sám. Orbis, Praha 1946, s. 41–42.

  Zobrazit celý článek
 • Talianske letectvo proti Malte

  👤Martin Tomeš 🕔07.10.2004

  Malta bola pod britskou správou od začiatku 19. storočia, skladá so skupiny ostrovov, ktoré sa volajú Gozo, Comino a Malta. Malta sa nachádza približne 55 miľ (90 km) južne od Sicílie. Západne od Malty sa nachádzajú 3 talianske ostrovy Pantelleria, Linosa a Lampedusa. Keď Taliansko vstúpilo 10. júna 1940 do Druhej svetovej vojny, bola Malta obkolesená jeho územiami.

  Zobrazit celý článek
 • V Curtissu proti rudým hvězdám - Por. Allto Kalevi Tervo

  👤Michal Rak 🕔24.11.2018

  Americká stíhačka Curtiss Hawk 75A je známá především z francouzského nebe jara 1940. V kokpitu tohoto elegantního stroje však o rok později úspěšně bojovali též další, možná nečekaní letci – Finové. Ti si svými úspěchy v ničem nezadali se západními kolegy. Celkem 15 z nich získalo status esa – nejúspěšnějším se stal Allto Kalevi Tervo.

  Zobrazit celý článek
 • Finská obrněná technika 1917 - 1945

  👤Pikulintu 🕔01.01.2002

  Je až podivuhodné, co má naše malá země společného s Finskem. Obě země vznikly jako důsledek čtyřletého krvavého konfliktu, který navždy změnil zavedené pořádky v Evropě a díky němuž došlo k rozpadu několika monarchií. Obě země pak po poválečné konsolidaci přežívaly krátké období klidu mezi válkami, ovšem přímo i nepřímo ohrožovány silnějšími či ambicióznějšími sousedy.

  Zobrazit celý článek