Období druhé světové války (1938-1945) : 1939 - 1945 - Druhá světová válka

Zpět na úvodní stránku

Přehled (1215 článků)

 • Operace NORDWIND - 3.díl

  👤Luboš Pavel 🕔26.11.2004

  Operace NORDWIND představovala pouze první ze série německých útoků proti 6. skupině armád, kterou američtí vojáci souhrnně nazývali „novoroční ofenzívou". V podstatě však německá vojska podnikla mezi 5. a 25. lednem čtyři ofenzívy, vedené vždy několika divizemi, proti americké 7. armádě a další proti francouzské 1. armádě rozmístěné na sever od Colmarské kapsy. Přestože byla většina z těchto útoků narychlo naplánována a provedena s nepřílišnou obratností, některým se podařilo Američany překvapit a hrozilo, že budou unavené a vyčerpané jednotky 7. armády převálcovány

  Zobrazit celý článek
 • Taktika boje Luftwaffe proti nočním bombardovacím náletům

  👤Fantan 🕔05.10.2004

  První nálet 99 letounů RAF na Porúří se uskutečnil již v noci na 16. května 1940 a po skončení „bitvy o Británii“ se stalo Německo velice častým terčem nočních náletů britských bombardérů. Zpočátku zcela nepřipravená Luftwaffe mohla svým stíhačům nabídnout jen černý nátěr letadel a tlumiče plamenů na výfuky motorů, Až v září 1940 začaly být montovány na přídě stíhaček Bf 110 C a D detektory infračerveného záření firmy AEG - „Spanner“. Byly schopny zachytit tepelné vyzařování výfuků motorů bombardéru na vzdálenost cca 300 m a zobrazit je na malé obrazovce před pilotem - tzv. „Q- Rohr“...

  Zobrazit celý článek
 • Operace NORDWIND - 2.díl

  👤Luboš Pavel 🕔26.11.2004

  Další úder německých jednotek postupujících v rámci operace Nordwind dopadl na příslušníky 45.pěší divize a bojové skupiny Hudelson, kteří byli rozmístěni v okolí města Bitche v Nízkých Vosgésách.

  Zobrazit celý článek
 • Operace NORDWIND - 1.díl

  👤Luboš Pavel 🕔26.11.2004

  V posledních hodinách roku 1944 zahájila německá vojska fanatický útok na americké pozice v Alsasku. Na čele jednoho z útočných hrotů stála 17. SS divize pancéřových granátníků a jejím hlavním cílem bylo město Rohrbach ve východní části údolí řeky Sarre. Poslední německá ofenzíva na západě začala.

  Zobrazit celý článek
 • Pracovní tábor Zarzecze u Niska v systému židovských táborů nucené práce

  👤Evžen Petřík 🕔05.05.2003

  Zatímco o existenci nacistických koncentračních táborů za druhé světové války toho víme poměrně mnoho, pak pracovní tábory, které si s koncentráky v mnohém nezadaly (či byly na jejich počátku), jsou stále málo publikovaným tématem. Jedním z těch, kteří osvětlují tuto tematiku, je i Józef Marszalek, jehož referát s výše uvedeným názvem byl přednesen na vědecké konferenci v Ostravě r. 1994 a publikovaný ve sborníku se zkráceným názvem „Nisko 1939–44“.

  Zobrazit celý článek
 • Potopení svazu Z

  👤Tomáš Hasoň 🕔17.12.2002

  4. prosince dorazila do Singapuru nově vytvořená Východní flotila, kterou tvořila bitevní loď Prince of Wales, bitevní křižník Repulse a několik torpédoborců. Velení bylo svěřeno viceadmirálu Thomasu Philipsovi.

  Zobrazit celý článek
 • Vánoce v exilu - Jak českoslovenští letci slavili válečné svátky

  👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔04.02.2013

  Vánoce 1940 byly nejsmutnějšími vmém životě. Před samým Štědrým dnem jsem dostal dva dopisy. Jeden od Vládi [Kubíčka] a druhý od Mirka [Plecitého], který již byl u squadrony jako seržant – střelec. První jsem otevřel Mirkův dopis, který začínal: „Milý Franto, považuji za svou povinnost sdělit Ti velmi smutnou zprávu, přestože tím pokazím Tobě a jiným Vánoce, neboť jsem si jist, že by ses to dozvěděl od jiných chlapců. Včera v noci startoval Jenda Křivda po delší době na mission. Za krátkou dobu byli nuceni se vrátit zpět z doposud nevysvětlitelných důvodů. Přistávali s plnou náloží bomb. Z neznámé příčiny však Jendův letoun havaroval již těsně před přistáním do lesa a úplně shořel. […] Promiň, že Ti kazím Vánoce, ale jsme přece chlapi!“ Ruce se mi třásly a pro slzy v očích jsem nemohl již ani přečíst dopis od Vládi. Byla to těžká rána pro mne. Ztratil jsem svého nelepšího kamaráda… Seděl jsem dlouho na své posteli a plakal jako děcko.

  LOUCKÝ, František: Zůstal jsem sám. Orbis, Praha 1946, s. 41–42.

  Zobrazit celý článek
 • Talianske letectvo proti Malte

  👤Martin Tomeš 🕔07.10.2004

  Malta bola pod britskou správou od začiatku 19. storočia, skladá so skupiny ostrovov, ktoré sa volajú Gozo, Comino a Malta. Malta sa nachádza približne 55 miľ (90 km) južne od Sicílie. Západne od Malty sa nachádzajú 3 talianske ostrovy Pantelleria, Linosa a Lampedusa. Keď Taliansko vstúpilo 10. júna 1940 do Druhej svetovej vojny, bola Malta obkolesená jeho územiami.

  Zobrazit celý článek
 • V Curtissu proti rudým hvězdám - Por. Allto Kalevi Tervo

  👤Michal Rak 🕔24.11.2018

  Americká stíhačka Curtiss Hawk 75A je známá především z francouzského nebe jara 1940. V kokpitu tohoto elegantního stroje však o rok později úspěšně bojovali též další, možná nečekaní letci – Finové. Ti si svými úspěchy v ničem nezadali se západními kolegy. Celkem 15 z nich získalo status esa – nejúspěšnějším se stal Allto Kalevi Tervo.

  Zobrazit celý článek
 • Finská obrněná technika 1917 - 1945

  👤Pikulintu 🕔01.01.2002

  Je až podivuhodné, co má naše malá země společného s Finskem. Obě země vznikly jako důsledek čtyřletého krvavého konfliktu, který navždy změnil zavedené pořádky v Evropě a díky němuž došlo k rozpadu několika monarchií. Obě země pak po poválečné konsolidaci přežívaly krátké období klidu mezi válkami, ovšem přímo i nepřímo ohrožovány silnějšími či ambicióznějšími sousedy.

  Zobrazit celý článek
 • Ruská medaile „Za zásluhy o uchování památky padlých obránců vlasti“

  👤Jan Sehnal 🕔19.10.2018

  Až neuvěřitelný příběh o tom, co všechno dokážou zapálení fandové vojenské historie.

  Zobrazit celý článek
 • 17. listopad – Mezinárodní den studentstva

  👤Jan Flieger 🕔15.11.2006

  Stručný popis událostí z roku 1939, které vedly k uznání 17. listopadu za Mezinárodní den studentstva.

  Zobrazit celý článek
 • Cholmondeley 1940 - Příčiny a průběh jedné krize československé zahraniční armády

  👤PhDr. Ladislav Kudrna, Ph.D. 🕔03.03.2011

  Když 1. září 1939 vypukla druhá světová válka, netrpělivě jsme očekávali příchod naší vojenské obvodní komise a pak nástup do armády. Uplynul měsíc září, pak říjen a vono nic. Dozvěděli jsme se o založení československé armády ve městě Agde a přesunu našich chlapců z cizinecké legie právě do této armády. [...] Nejednou jsem se obrátil na kapitána Michala, poručíka Křena a další, aby mi řekli, co bude s námi. Nikdo mi nic nevysvětlil. Jen pokrčili rameny a ústa nepromluvila.V té době už asi věděli o důsledcích uzavřeného paktu o neútočení mezi hitlerovským Německem a Sovětským svazem [...]. Z něho totiž vyplynuly dvě nesmírně závažné skutečnosti. Ta první by se mohla chlapsky pojmenovat rozdělení Polska. Dosud utajená. Ta druhá byl pokyn Komunistické internacionály řízené Stalinem všem komunistům, aby se nezúčastnili kapitalistické války. 

  Michal Durkaj, bývalý španělský interbrigadista, Praha 1985

  Zobrazit celý článek
 • Thunderbolty USAAF nad Barmou

  👤Miroslav Šnajdr 🕔08.10.2014

  Robustní stíhačky Republic P-47D Thunderbolt začaly v amerických barvách působit v jihovýchodní Asii až během roku 1944, podstatně později než v Evropě, Středomoří či v Pacifiku. Od léta zde zasahovaly do tvrdých bojů proti Japoncům na barmském bojišti.

  Zobrazit celý článek
 • Operace Rösselsprung

  👤hambac 🕔02.10.2007

  Sedmá, poslední a největší německá protipartyzánská ofenzíva na území Jugoslávie, aneb jak Němci zajali Titovu uniformu.

  Zobrazit celý článek
 • Panzerkampfwagen III Díl 2. - konec slávy

  👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔24.02.2013

  Při obsazování Francie byly tanky Pz III a jejich osádky na vrcholu slávy. Ale Francie byla také prvním varováním - měli přijít těžší protivníci. Co tanku chybělo na výkonech, musely dohnat osádky taktikou. Nějaký čas to ještě fungovalo, ale limitem vozidla byly jeho malé rozměry, se kterými se nedaly dělat zázraky.

  Zobrazit celý článek
 • Republika československá a jeji branná moc v roce 1938

  👤Jiří Fidler 🕔24.09.2018

  Republika československá měla charakter parlamentní demokracie s presidentem jako hlavou státu, přísně oddělenou mocí zákonodárnou, výkonnou a soudní. Její státní forma byla dána ústavou z roku 1920, základní záležitosti ve vojenské oblasti kodifikoval branný zákon z roku 1920 a jeho novely.

  Zobrazit celý článek
 • Československé letectvo v sudetské krizi - obecná úvaha

  👤Jiří Fidler 🕔24.09.2018

  Letectvo tvořilo jednu ze šesti hlavních zbraní československé branné moci, přičemž za téměř 20 let své existence si vytvořilo vcelku výlučné postavení, rozeznatelné na první pohled barvou vojenských stejnokrojů, odlišnou pobočnou zbraní a honosnými odbornostními odznaky. Specifické postavení zbraně bylo dáno také zvláštním způsobem řízení, kdy pro ně byl v mírovém období vyčleněn celý odbor ministerstva národní obrany. Od roku 1934 přešlo letectvo na trojstupňový systém velení na úrovni ministerský odbor – zemské velitelství – vojskové těleso, v roce 1936 bylo do této struktury začleněno také dělostřelectvo obrany proti letadlům.

  Zobrazit celý článek
 • Panzerkampfwagen III Díl 1. - vzor moderního tanku

  👤Ing. Radek ˝ICE˝ Panchartek 🕔23.02.2013

  Při spojení německý tank a 2. světová válka se většině lidí okamžitě vybaví Tiger nebo Panther. Ale většinu velkých vítězství vybojovalo mnohem nenápadnější vozidlo. Navíc z technického hlediska přineslo víc novinek než všichni jeho slavnější následovníci dohromady. Některé prvky jeho koncepce se s drobnými úpravami staly standardem na mnoho dalších let.

  Zobrazit celý článek
 • Rozpačité entrée - bojový křest Bomber Command RAF

  👤Miroslav Šnajdr 🕔26.09.2012

  3 min. po poledni 3. září 1939, ve chvíli, kdy válečný stav mezi Spojeným královstvím a Německem trval pouhou hodinu, vzlétl z letiště ve Wytonu Blenheim Mk.IV sériového čísla N6215 ze stavu 139. Sq. RAF. Stroji, za jehož řízením seděl F/O A. M. McPherson, připadla vskutku historická role – vykonat první bojový let RAF nad nepřátelské území v nové válce. Podle instrukcí měla osádka provést průzkum Wilhelmshavenu a letišť v severozápadním Německu.

  Zobrazit celý článek