Main Menu
User Menu

29.04.

29.4.

Státní útvary Datum Událost


29.4.1762 Narodil se maršal Francúzska Jean-Baptiste Jourdan (zborový veliteľ)


29.4.1764 Narodil se generálporučík John Coape Sherbrooke (plukovník: 68. pěśí pluk)

29.4.1815 Narodil se čestný generálmajor Abram Duryée


29.4.1815 Zemřel generál James Stuart (plukovník: 82. pěší pluk)



29.4.1824 Narodil se - Francisco Pi y Margall (President výkonné moci republiky)


29.4.1825 Zemřel generálporučík José Cienfuegos Jovellanos (kancelář války Španělska)
29.4.1838 Zemřel námořní kapitán Luis María Salazar y Salazar (dočastný kancelář války Španělska)

29.4.1844 Narodil se generálmajor Charles Badger Hall (velitel: Armádní řadová škola)


29.4.1854 Zemřel polní maršál Henry William Paget (plukovník: 80. pěší pluk)

29.4.1854 Narodil se generál jezdectva Pavel Jiří Karlovič von Rennenkampf (1. armáda velitel )


29.4.1871 Zemřel generálporučík Antonio Falcón Abellán (plukovník: 13. pěší pluk "Mallorca")


29.4.1872 Narodil se generál pěchoty Erich Wöllwarth



29.4.1873 Zemřel generálmajor CSA Franklin Gardner (generálmajor CSA)


29.4.1874 Narodil se brigádní generál Josef Brada



29.4.1878 Narodil se generálmajor Friedrich von Tempelhoff (Inspektor chemických jednotek na OKH)



29.4.1879 Zemřel brigádny generál CSA Douglas Hancock Cooper (brigádny generál CSA)


29.4.1879 Narodil se generálporučík Reinhard von Westrem zum Gutacker (velitel zajateckého tábora Oflag XIII A)


29.4.1881 Narodil se generál dělostřelectva Oskar Vogl (veliteľ 167. pešej divízie)


29.4.1882 Narodil se generálporučík Kurt Müller (velitel: 286. zajišťovací divize)

29.4.1884 Narodil se brigádní generál František Kukačka

29.4.1885 Narodil se admirál Frank Jack Fletcher


29.4.1886 Narodil se generálporučík Johannes Zuckertort (velitel: Vyšší dělostřelecké velitelství 306)


29.4.1888 Narodil se generálmajor Otto Wagener (velitel: 177. zajišťovací pluk)

29.4.1889 Narodil se brigádní generál Bohumil Rytíř

29.4.1890 Narodil se nadporučík Hans Kummetz (velitel Jasta 1)


29.4.1890 Narodil se generálmajor Franz Vaterrodt (velitel: 623. pěší pluk)


29.4.1890 Narodil se generálmajor August Prachensky (velitel: Polní velitelství 1033)



29.4.1891 Zemřel brigádny generál Armistead Lindsay Long (brigádny generál CSA)

29.4.1891 Narodil se - Esko Riekki (01.09.1923 xx.xx.1937 velitel Finské tajné policie (Etsivä keskuspoliisi))

29.4.1892 Zemřel čestný generálmajor William Wells (Brigádny veliteľ.)

29.4.1893 Narodil se generálmajor Fay Brink Prickett (velitel: 75. pěší divize)


29.4.1893 Narodil se poručík Gordon Percy Olley (Stíhací eso 1. sv. války s 10 sestřely.)


29.4.1893 Narodil se generálmajor Walter Zeiß (velitel: 292. dělostřelecký pluk)


29.4.1894 Narodil se generálmajor Walther Koch (velitel: Dělostřelecké velitelství 187)


29.4.1894 Narodil se major Alfred Williams Carter (velitel letky 10. námořní perutě RNAS)


29.4.1895 Narodil se generál pěchoty Wilhelm Wegener (veliteľ L. armádneho zboru)


29.4.1895 Narodil se generálmajor Erwin Notti


29.4.1896 Narodil se SS-Gruppenführer Georg Friedrich Ahrens (vysoký státní úředník ve vedení hamburské župy (tituly: státní rada, prezident a státní sekretář))


29.4.1897 Narodil se generálporučík Rudolf Hübner (velitel: 303. pěší divize)

29.4.1897 Narodil se kapitán Walter Alfred Southey (velitel letky 84. perutě RAF)


29.4.1898 Narodil se generálporučík Gerhard Fritz Franz Feyerabend (velitel: 87. pěší divize )


29.4.1901 Narodil se podplukovník Georg Gebhardt (veliteľ 195. útočného pluku)

29.4.1901 Narodil se generál Bruce Clarke (velitel Armády Spojených států v Evropě)

29.4.1901 Narodil se generalissimus Hirohito - (po smrti známý jako císař Šówa (昭和天皇))

29.4.1903 Narodil se maršál Sovětského svazu Nikolaj Ivanovič Krylov (velitel Dálnovýchodního vojenského okruhu)

29.4.1903 Narodil se plukovník Arsenij Vasilievič Lapotnikov (náčelník štábu 306. bitevnej leteckej divízie)


29.4.1905 Narodil se divisní generál Bohuslav Laštovička (předseda Národního shromáždění Československé socialistické republiky)


29.4.1906 Narodil se SS-Obersturmbannführer Kurt Hartrampf (velitel: Těžký tankový oddíl SS 102)

29.4.1908 Narodil se generál Robert William Porter (velitel: 5. armáda)


29.4.1911 Narodil se korvetní kapitán Günter La Baume (ponorkový velitel (U-355))


29.4.1912 Narodil se poručík Werner Haugk (stíhač (Těžká stíhací eskadra 76))


29.4.1912 Narodil se oberfeldwebel Wilhelm Mink (stíhací pilot (JG 51))


29.4.1913 Narodil se podplukovník Rudolf Galbavý (velitel Letky 1)


29.4.1914 Narodil se strážmistr Heinrich Engel (velitel tanku; 2./Oddíl útočných děl 259)

29.4.1915 Narodil se vrchný šikovateľ Heinrich-Wilhelm Ahnert (Pilot v JG 52)


29.4.1915 Narodil se poručík Hans-Karl Bunzel (velitel čety; 3./Tankový pluk 16)


29.4.1916 Narodil se kapitánporučík Hans-Joachim Bertelsmann (ponorkový velitel)


29.4.1916 Britské jednotky v Kúte (Mezopotámia) sa vzdávajú Turkom.

29.4.1917 Narodil se podplukovník Eric James Brindley Nicolson (velitel 171. křídla)


29.4.1918 Narodil se major Derrick Fitzgerald Westenra (velitel, 65. peruť RAF)


29.4.1919 Narodil se kapitán Otto von Ballasko (velitel 9./KG 1 Hindenburg)

29.4.1919 Narodil se podplukovník Richard Haizmann (velitel: 9. protiletadlová dělostřelecká divize)

29.4.1919 Narodil se major Cyril Filcher Homer (velitel 80. stíhací perutě)


29.4.1919 Jednotky československej V. brigády obsadili Čop. /boje proti Maďarskej republike rád/


29.4.1920 Narodil se námořní nadporučík Klaus Becker (ponorkový velitel)

29.4.1920 Zemřel brigádny generál William Henry Seward (Brigádny veliteľ.)

29.4.1920 Narodil se generálmajor Linton Sinclair Boatwright (velitel: 24. pěší divize)


29.4.1921 Narodil se námořní nadporučík Otto Fränzel (ponorkový velitel (U-903, U-3011))


29.4.1921 Narodil se brigádní generál v.v. Pavel Vranský (narozen jako Pavel Wechsberg)

29.4.1922 Ponorka Ro-16 uvedena do služby

29.4.1924 Ponorka Ro-30 uvedena do služby



29.4.1924 Zemřel poručík řadové lodi Leo Prášil (kapitán ponorek rakousko-uherského námořnictva U-10 a U-29)

29.4.1929 Založen kýl lodi R. N. Fiume

29.4.1929 Narodil se generálporučík John Nelson Brandenburg (velitel I. sboru)

29.4.1930 Zemřel generál pěchoty Albert Schmidt von Georgenegg

29.4.1932 Loď Väinämöinen spuštěna na vodu

29.4.1936 Založen kýl lodi HMS Inglefield (D02, I02 ([i]od května 1940 / from May 1940[/i]))

29.4.1938 Zemřel plukovník Joseph Fulton Taulbee (náčelník štábu: 84. divize)

29.4.1938 Zemřel divízny velitel Žan Janovič Poga (veliteľ 6. těžký bombardovací letecký sbor)


29.4.1939 Těžký křižník Admiral Hipper byl převzat Kriegsmarine.

29.4.1940 Založen kýl ponorky U-503

29.4.1940 Založen kýl ponorky U-504

29.4.1940 Zemřel generálporučík Takekacu Ókubo (velitel: Pevnost Tsushima )


29.4.1940 Anglické lodi evakuovali norskou vládu a krále z obklíčení u Trondheimu na sever do Tromsø.


29.4.1941 Britský nálet na Mannheim.


29.4.1941 1. československou smíšenou brigádu navštívil britský ministerský předseda Winston Churchill. Doprovázel ho i dr. Edvard Beneš a velvyslanec USA Harriman.


29.4.1941 Angličané úspěšně ukončili operaci DEMON. Z Řecka na Krétu odvezli všechny svoje vojáky i jednotky „W Force“ a řeckého krále Jiřího II. Na této operaci se podílelo 20 velkých plavidel a 15 menších. (Včetně 6 křižníků a 19 torpédoborců). 2 torpédoborce a 4 dopravní lodi byli potopeny.


29.4.1942 Založen kýl ponorky FFL Curie (P67)


29.4.1942 Zemřel podplukovník Marian Pisarek (velitel, 1. polské stíhací křídlo)


29.4.1942 Hitler se sešel na Berghofu s Mussolinim. (V květnu začne ofenzíva v severní Africe, ovládnutí Tobruku; v červenci, po proniknutí do Egypta bude obsazena Malta - operace Herkules; schůzka trvala do 30.4.).


29.4.1942 Britský nálet na Dunkerque a Paříž.


29.4.1942 Německý nálet na Norwich.


29.4.1942 Japonský nálet na Port Moresby.


29.4.1942 U Padrtě nedaleko Rožmitálu jsou vysazeni letecky čs. parašutisté nadporučík Václav Kindl, četař Bohuslav Grabovský a desátník Vojtěch Lukaštík v rámci operace INTRANSITIVE. Jsou vysláni čs. exilovým vedením z Anglie se zvláštními úkoly. (V. Luklaštík padl počátkem roku 1943, B. Grabovský a V. Kindl byli chyceni Gestapem. Grabovský byl odeslán do KT Terezín a zde v r. 1944 popraven, V. Kindl zradil - následně zahynul v r.1944)
Při seskoku se ale L. Cupal vážně zranil a s kolegou J. Švarcem se již nesešel. Tím akce vlastně skončila. Švarc se tedy vydal do Prahy, kde nakonec skončil se svými druhy v kostele sv. Bartoloměje. L. Cupal dorazil k rodině na Moravu, kde se doléčil. Poté se spojil s V. Lukaštíkem z desantu INTRANSITIVE. Společně provedli několik sabotáží a Gestapo na ně uspořádalo hon.

29.4.1943 Zemřel námořní nadporučík Eberhard Hüttemann (ponorkový velitel (U-332))

29.4.1944 Ponorka USS Scabbardfish uvedena do služby

29.4.1944 Narodil se generál John W. Handy (velitel: Transportní velitelství)
29.4.1944 Zemřel podplukovník Denis Michajlovič Zorin (veliteľ 996. bitevného leteckého pluku)


29.4.1944 Letadla americké 58. skupiny loďstva provedla nálet na ostrov Truk (zničeno 120 japonských letadel). Další útoky na Satawain a Ponape.


29.4.1944 Východoslovenský odboj – 29. 4. 1944 prepadnutie finančnej stráže v obci Olšinkové. Prepadnutie vykonal oddiel Pugačovcov.

29.4.1945 Loď USS Bremerton uvedena do služby


29.4.1945 Zemřel SS-Obergruppenführer a generál zbraní-SS Hans Georg Otto Hermann Fegelein (veliteľ 8. SS jezdecké divize "Florian Geyer")


29.4.1945 Zemřel vrchný šikovateľ Willi Koch (veliteľ 6. roty, 32. granátnického pluku)


29.4.1945 Zemřel SS-Obergruppenführer a generál zbraní-SS Franz Breithaupt


29.4.1945 Zemřel generálmajor Johannes Hölz (Náčelník štábu 9. armády.)


29.4.1945 Zemřel námořní nadporučík Willi Dietrich (ponorkový velitel)

29.4.1945 Zemřel podporučík Pjotr Michajlovič Kašnikov (ruské tankové eso)


29.4.1945 Zemřel SS-Brigadeführer a generálmajor Waffen-SS Martin Konradt (velitel Dělostřeleckého velitelství V. dobrovolnického horského sboru SS)


29.4.1945 Zemřel plukovník Anton Schmid (velitel Kampfgruppe 286.Infanterie-Division)



29.4.1945 Britské bombardéry Avro Lancaster a americké Boeing B-17 Flying Fortress vzlietli nad sevrené Holandsko aby tu zhodili hadujúcemu obyvateľstvu potraviny. Operácia niesla názov Manna.


29.4.1945 Lietadlá Hawker Tempest 122. krídla zničili pri podpore prekročenia rieky Labe (akcia Enterprise) 14 nemeckých lietadiel a cez sto vozidiel.


29.4.1945 Vojska 2. běloruského frontu obsadila Anklam, Neubrandenburg, Lychen a pronikla do Meklenburska.
1. běloruský front dobyl severně od Berlína Joachimsthal, Gr. Schonebeck, Liebenthal, Liebenwalde.
1. ukrajinský front bojoval v jihozápadní části Berlína.



29.4.1945 Britská 2. armáda překročila Labe u Lauenburgu.
Americká 3. armáda překročila řeku Isar.
Francouzská 1. armáda obsadila Friedrichshafen.



29.4.1945 Generál Vietinghoff, vrchní velitel německých sil v Itálii, podepsal v Casertě (hlavní stan spojeneckých vojsk generála Alexandera) na vlastní odpovědnost kapitulaci. Vešla v platnost 2. 5. od 14,00 hod.



29.4.1945 Britská 8. armáda obsadila Benátky a Mestre.

29.4.1945 Hitler se oženil s Braunovou. Podepsal svou soukromou a politickou závěť, v níž mj. vyloučil Göringa a Himmlera z NSDAP a velkoadmirála Dönitze jmenoval říšským prezidentem.


29.4.1945 Ustavující schůze České národní rady (29.-30. IV.). IV. Ilegální ústřední vedení KSČ projednalo přípravu k ozbrojenému povstání.
29.4.1946 Zemřel podplukovník Stěpan Akimovič Curkan (veliteľ 639. bitevného leteckého pluku)


29.4.1950 Zemřel generál dělostřelectva Eduard Crasemann (veliteľ XII. armádneho zboru SS)

29.4.1953 Narodil se generálporučík Frank Helmick (velitel: 24. pěší divize)


29.4.1956 Zemřel generál polní maršál Wilhelm Josef Franz von Leeb (veliteľ Armádnej skupiny Sever)




29.4.1957 Narodil se brigádní generál Jan Vachek (velitel Velitelství vzdušných sil)


29.4.1959 Zemřel generál Kenneth Arthur Noel Anderson (velitel: 1. armáda)

29.4.1959 Zemřel podplukovník Paul L. Starne (velitel: 172. pěší brigáda)

29.4.1961 Loď USS Kitty Hawk (CVA-63, [b][i]od roku (from) 1973 [/i][/b] CV-63) uvedena do služby

29.4.1965 Zemřel Stanley R. Putnam (velitel: 195. brigáda)


29.4.1966 Zemřel plukovník Fritz Klasing (veliteľ 58. pešej divízie)

29.4.1967 Zemřel plukovník Russell V. Venable (náčelník štábu: 85. divize)


29.4.1971 Zemřel generál pěchoty Otto Lasch (Držiteľ Rytierskeho kríža s dubovými ratolesťami.)



29.4.1971 Celkové americké ztráty ve Vietnamu přesáhly 45.000.

29.4.1973 Zemřel generálmajor letectva Gennadij Ivanovič Belickij (veliteľ 262. nočnej bombardovacej leteckej divízie)

29.4.1974 Zemřel podplukovník Boris Pavlovič Trifonov (náčelník štábu 1. československého stíhacieho leteckého pluku )

29.4.1975 Zemřel generálmajor letectva Ivan Maximovič Gorskij (veliteľ 21. gardovej leteckej dopravnej divízie)



29.4.1975 Severovietnamci ostřelují leteckou základnu Tan Son Nhut v Saigonu. Jsou zabiti 2 námořní pěšáci na bráně základny. Podmínky se pak zhoršují, když jihovietnamští civilisté rabují na základně. Prezident Ford nařizuje operaci "častý vítr", což byla vrtulníková evakuace 7000 Američanů a Jihovietnamců ze Saigonu. Operace začala poté, co v rádiu byla zahrána píseň "Bílé Vánoce", což byl předem domluvený signál. V Tan Son Nhut zoufalí civilisté obklopili helikoptéry. Proto byla evakuace přesunuta do areálu americké ambasády, která byla chráněna plně vyzbrojenými příslušníky Námořní pěchoty. Situace se ale i poté zhoršila, když se stovky civilistů zkoušeli smíchat s lidmi určených k evakuaci. Tři americká letadla přistála na vietnamském pobřeží, aby vyzvedla shromážděné americké a jihovietnamské uprchlíky. Mnoho jihovietnamských pilotů přistálo na amerických vojenských plavidlech. Filmové záběry nepoškozených helikoptér, jejichž cena dosahovala 250,000 dolarů, které byly shazovány přes paluby lodí, aby tak uvolnily místo pro další příchozí uprchlíky, se staly trvalým obrázkem konce války.


29.4.1977 Zemřel plukovník Fritz Albrecht (velitel: Bojová skupina Magdeburg)
29.4.1977 Založen kýl lodi USS Duncan (FFG-10)

29.4.1979 Loď Čchang-te (509) spuštěna na vodu


29.4.1982 Zemřel námorný kapitán Hans Jenisch (Veliteľ U-32.)

29.4.1985 Zemřel generálmajor Cyrus Abda Dolph (velitel: 5. pěší divize)


29.4.1986 Ponorka ORP Orzeł (291) uvedena do služby

29.4.1990 Zemřel fregatní kapitán Jahači Tanabe (velitel ponorky)

29.4.1993 Loď USS Goldsborough vyřazena ze služby


29.4.2002 Zemřel SS-Oberscharführer Wilhelm Fey (tankové eso; zničil 88 tanků)

29.4.2004 Založen kýl lodi USS Kidd (DDG-100)


29.4.2009 Zemřel major Günther Bahr (stíhací pilot; NJG 1, NJG 4, NJG 6)

29.4.2009 Tri bombové útoky v šiítskej štvrti Bagdadu si vyžiadali najmenej 51 mŕtvych.


29.4.2016 Zemřel plukovník Ján Bačík
URL : https://www.valka.cz/topic/chronicle/74320