Spolubojovníci Luftwaffe – značení letadel

Autor : 🕔12.10.2003 📕25.653

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Taktická značení

Většina spojenců Německa  používala stejná či podobná značení jako Luftwaffe a často tatáž barevná schémata kamufláže. Vyjímkou byla Itálie a operační prostor středozemního moře. Tady to byla Luftwaffe kdo přijal v letech 1941-43 Italská taktická značení a barevná schémata kamufláže, či tvořil na jejich základě vlastní adaptace. Po kapitalaci Itálie se fašistické letouny Itálie přizpůsobily značení Luftwaffe.

Španělské nacionalistické letectvo a Legion Condor

Nebylo spojencem Luftwaffe v pravém smyslu slova, ale Luftwaffe se svou masivní účastí stala důležitou částí jeho historie. Bílý kříž Andreho byl především na křídlech v černém kruhun na bocích trupu se používal většinou menší čistě černý kruh bez kříže,  černý kříž v bílem poli byl na směrových kormidlech. 

 

Španělská modrá letka (Staffel) na východní frontě

Oficiálně neutrální nacionalistické Španělsko vyslalo do boje proti komunistickému Sovětskému svazu dobrovolnickou divizi – známou pod jménem Modrá divize. Jeji letecká část Modrá letka se stala součástí JG 51.

 

Italské královské letectvo (do. září 1943)

Fašistický symbol tří seker uvnitř svazku šípů (symbol Římského impéria) se používal pouze na křídlech s bílým pozadím kruhu či bez něj v závislosti na kamufláži, na trupu na směrových kormidlech pouze kříž Savojského rodu.

 

Letectvo Národní republiky Itálie  (od konce 1943 – 1945)

Používalo zlednodušenou verzi předkapitulačních označení – fašistických symbolů, se stejném umístění na křídlech. Savojský kříž směrovce byl nahrazen italskou vlajkou, někdy též na boku trupu. Italská vlajka byla někdy z maskovacích důvodů upravena nahrazením bílé světlejším tónováním kamuflážního nátěru.

 

Rumunské královské letectvo

Tradiční rumunská trikolora byla pro tažení na východě nahrazena balkánským křížem se zmenšenou trikolorou ve středu, od čehož se v průběhu války upustilo. Na směrovce – národní barvy Rumunska. Při změně stran roku 1944 se Rumunsko vrátilo k předválečným trikolorám ve velkém kruhovém provedení.

 

Bulharské královské letectvo

Velmi jednoduché značení, zpočátku války doplněné národními barvami Bulharska na směrovce. Od této praxe se v průběhu války upustilo a zůstaly jen černé kříže v bílém čtverci.

 

Maďarské královské letectvo

Jednoduchý trámový kříž v černém poli nahradil označení z počátku války spočívající národních barvách Maďarska na koncích křídel a osasních plochách, někdy v šípovém provedení – symbol vládnoucí Šípové strany. Později v průběhu války bílou nahradila světle šedá z kamuflážních důvodů.

 

Chorvatské jednotky Luftwaffe

Ačkoliv oficiální nezávislost Chorvatského letectva na Luftwaffe nikdy nebyla vyhlášena požívaly Chorvatské jednotky značné automonie. Používaly modifikovaný trámový kříž jako podklad pro list a na ocasních plochách znak Chorvatska červenobílou šachovnici se symbolem Ustašovců.

 

Slovenské letectvo

Používalo trámový kříž v národních barvách bíle a modré a červeným kruhem uvnitř.

 

Finské letectvo

Svastika v národní barvě Finska v bílém kruhu (později světle šedém, či bez něj) byla symbolem který neměl nic společného s německým nacismem. Po získání samostatnosti 1918 do byl švédský baron Erich von Rosen kdo daroval první letoun Finsku a jeho erbový kříž byl potom převzat ve Finských barvách jako označení finského letectva. Používal se od r. 1918 do kapitulace v roce 1944. Finská účast v útoku Německa na SSSR je jasná už ze samotného finského pojmenování Pokračovací válka – jejím cílem bylo znovu získat území ztracené při přepadení Sověty v Zimní válce (1939-40). Finové používaly vlastní kamuflážní schémata.

 

Letectvo Vichystické Francie

Po Francouzské kapitulaci a zformování vlády ve Vichy bojovalo jeho letectvo proti spojencům – většinou a Africe a na Blízkém východě (v Asii jen krátce proti Japoncům a Thajcům). Letadla měla předválečné a předkapitulační kamufláže i označení. Franouzskou trikoloru na křídlech a trupu a národní barvy na směrových kormidlech.

 

Ruská osvobozenecká armáda

Pod velením gen. Vlasova měla i svou leteckou složku, létající na starších strojích. Bylo zahájeno formování 2 – 3 pluků, o jejich bojové činnosti není mnoho záznamů. Před oficiálním zahájením formování Ruské osvobozenecké armády (vyhlášeno na Pražském hradě) se ruští letci bojově zapojily činností u pomocných letek Luftwaffe – Störstaffel.

 

Irácké letectvo

Povstání v Iráku bylo podpořeno leteckou pomocí s Říše a Itálie např. He 111, Bf 110.

I když letadla nesla irácké označení, posádky tvořily příslušníci Luftwaffe.

 

Autor : 🕔12.10.2003 📕25.653

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 1 week ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 1 week ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 2 weeks ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago