Letecká armáda 1 [1939-1945]

1st Air Fleet / Luftflotte 1

     
Název:
Name:
Letecká armáda 1
Originální název:
Original Name:
Luftflotte 1
Datum vzniku:
Raised/Formed:
01.02.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Skupinové velitelství letectva 1
Datum zániku:
Disbanded:
16.04.1945
Nástupce:
Successor:
Velitelství letectva Kuronsko
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
01.02.1939-05.02.1944 Vrchní velitelství ozbrojených sil
05.02.1944-16.04.1945 Vrchní velitelství letectva
Dislokace:
Deployed:
DD.02.1939-DD.08.1939 Berlín
DD.08.1939-DD.10.1939 Henningsholm
DD.10.1939-DD.05.1941 Berlín
DD.05.1941-DD.07.1941 Norkitten
DD.07.1941-DD.07.1941 Waldlager (Dünaburg)
DD.07.1941-DD.02.1944 Ostrov
DD.02.1944-DD.09.1944 Malpils
DD.09.1944-DD.10.1944 Riga, Fliegerhorst Riga-Spilve /
DD.10.1944-DD.11.1944 Kazdanga
DD.11.1944-DD.02.1945 Ziras
DD.02.1945-DD.04.1945 Hasenpoth

Velitel:
Commander:
01.02.1939-11.01.1940 Kesselring, Albert (Generalfeldmarschall)
12.01.1940-10.05.1940 Stumpff, Hans-Jürgen (Generaloberst)
11.05.1940-19.08.1940 Wimmer, Wilhelm (General der Flieger)
20.08.1940-12.06.1943 Keller, Alfred (Generaloberst)
12.06.1943-23.08.1943 Korten, Günther (Generaloberst)
24.08.1943-16.04.1945 Pflugbeil, Curt (General der Flieger)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
01.02.1939-19.12.1939 Speidel, Wilhelm (Generalmajor)
19.12.1939-25.04.1940 Kessler, Ulrich (Generalleutnant)
01.05.1940-09.05.1940 Wühlisch, Heinz-Hellmuth von (Oberst)
09.05.1940-04.10.1940 Knauss, Robert (Generalmajor)
05.10.1940-16.01.1941 Schöbel, Otto (Generalmajor)
16.01.1941-13.10.1941 Wühlisch, Heinz-Hellmuth von (Generalmajor)
13.10.1941-23.02.1943 Rieckhoff, Herbert (Generalmajor)
23.02.1943-24.08.1943 Herhudt von Rohden, Hans-Detlef (Generalmajor)
25.08.1943-24.12.1944 Uebe, Klaus (Generalmajor)
25.12.1944-16.04.1945 Hozzel, Paul-Werner (Oberstleutnant)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
01.02.1939-22.09.1939 1. letecká divize
01.02.1939-26.08.1939 2. letecká divize
01.02.1939-24.03.1941 Letecká župa III
01.02.1939-21.03.1941 Letecká župa IV
01.02.1939-01.04.1939 Letecká župa VIII
01.02.1939-26.08.1939 Průzkumná eskadra 11
01.04.1939-01.01.1943 Letecká župa I
01.05.1939-26.08.1939 Bombardovací eskadra 2
01.06.1939-31.07.1944 Meteorologická průzkumná letka 1
30.09.1939-DD.05.1941 Letecká župa II
01.04.1941-27.10.1941 Letecké velitelství Baltské moře
DD.06.1941-DD.03.1942 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 106
DD.07.1941-28.09.1941 VIII. letecký sbor
DD.11.1941-DD.04.1943 Letecká župa Petrohrad
DD.01.1942-DD.10.1944 2. protiletadlová dělostřelecká divize
01.04.1942-16.04.1945 6. protiletadlová dělostřelecká divize
DD.04.1942-DD.01.1943 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 106
DD.05.1942-DD.10.1944 Skupina dálkového průzkumu 1
DD.10.1942-DD.02.1943 1. provizorní bombardovací letka Letecké armády 1
DD.01.1943-DD.04.1943 Eskadra střemhlavých bombardérů 1
DD.02.1943-18.10.1943 Skupina rušivého bombardování Letecké armády 1
06.05.1943-DD.MM.RRRR Skupina blízkého průzkumu 8
DD.06.1943-DD.08.1944 Polní letecká župa XXVI
DD.09.1943-DD.11.1944 3. letecká divize
DD.MM.1943-DD.10.1943 Skupina blízkého průzkumu 11
DD.12.1943-DD.MM.RRRR Skupina blízkého průzkumu 5
DD.12.1943-DD.09.1944 Stíhací úsekové velitelství Ostland
DD.MM.1945-12.03.1945 Skupina blízkého průzkumu 5
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 1. letka (dálková) Průzkumné skupiny 120
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Letecké velitelství 1

Ručně vyplněné položky:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
01.02.1939-16.04.1945 Styčná letka
01.02.1939-30.09.1939 Velitelství letectva Východní Prusko
01.04.1939-01.01.1943 Letecká župa I
01.02.1939-24.03.1941 Letecká župa III
01.02.1939-24.03.1941 Letecká župa IV
01.02.1939-01.04.1939 Letecká župa IV
01.02.1939-22.09.1939 1. letecká divize
01.02.1939-26.08.1939 2. letecká divize
DD.08.1939-04.10.1939 Letecká instrukční divize
DD.08.1939-DD.10.1939 Letecká župa ke zvláštnímu použití 1
DD.08.1939-DD.10.1939 Letecká župa ke zvláštnímu použití 3
30.09.1939-DD.05.1941 Letecká župa II
DD.04.1941-DD.10.1941 Velitel letectva Baltské moře
DD.06.1941-19.07.1942 I. letecký sbor
DD.06.1941-DD.11.1941 Letecká župa ke zvláštnímu použití 1
DD.06.1941-DD.11.1941 Letecká župa ke zvláštnímu použití 10
DD.07.1941-28.09.1941 VIII. letecký sbor
DD.11.1941-DD.04.1943 Letecká župa Petersburg
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Velitel letecké dopravy
DD.01.1942-DD.09.1944 2. protiletadlová divize
DD.04.1942-16.04.1945 6. protiletadlová divize
DD.07.1942-DD.02.1943 Velitel letectva 1
DD.02.1943-DD.10.1944 3. letecká divize
DD.06.1943-DD.08.1944 Polní letecká župy XXVI
DD.12.1943-17.09.1944 Velitel stíhacího úseku Ostland
DD.06.1944-DD.06.1944 Kulmeyův bojový svazek
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Letecký spojovací pluk 1
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Letecký spojovací pluk 11
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Letecký spojovací pluk 21
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
V podřízenosti Letecké flotily 1 bylo započato formování IV. protiletadlového sboru, avšak nebylo dokončeno.
Zdroje:
Sources:
Georg TESSIN: Verbände und Truppen der deutschen Wehrmacht und Waffen SS im Zweiten Weltkrieg 1939—1945. Vierzehnter Band: Die Landstreitkräfte: Namensverbande / Die Luftstreitkräfte (Fliegende Verbände) / Flakeinsatz im Reich 1943-1945, Biblio Verlag, Osnabrück, 1980
www.lexikon-der-wehrmacht.de
https://www.ww2.dk/air/hq/lfl1.htm
URL : https://www.valka.cz/Letecka-armada-1-1939-1945-t9205#403606Verze : 0
MOD
banner 1 top banner 5 top banner 6 top

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2019 : 85.000,- Kč
Příjmy doposud : 64.741,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!