Main Menu
User Menu

Riga

Rīga

     
Název:
Name:
Riga
Originální název:
Original Name:
Rīga
Další názvy:
Other Names:
-
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
-
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
56°56'47.57"N 24°06'17.63"E
Místní části:
Local Municipalities:
-
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1201
Vojenské objekty:
Military Objects:
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
Katedrála (Doma baznīca) na Katedrálním náměstí (Doma laukums)
Doma luterānu baznīca
Rižský hrad (Rīgas Pils)
Kostel svatého Petra (Pēterbaznīca)
Kostel svatého Jana (Jāna baznīca)s dominikánským klášterem
Kostel svatého Jakuba(Jēkaba bazīca)
Prašná věž (Pulvertornis)
Dům u černých hlav (Melngalvju nams)
Malý cechovní dům řemeslníků (Māza Ģilde)
Velký cechovní dům (Lielā Ģilde)
Kočičí dům (Kaķu māja)
Památník svobody (Brīvības piemineklis),
Muzea:
Museums:
Muzeum lotyšské historie
Muzeum zahraničního umění
Muzeum literatury, divadla a hudby
Muzeum okupace
Lotyšské vojenské muzeum
Osobnosti:
Personalities:
Kehrhahn, Heinrich
* 17.07.1881 
- Mackevič, Jiří
* 01.01.1887 
Červinka, Jaroslav
* 24.06.1889 
Aperats, Karlis
* 04.03.1892 
Veiss, Voldemārs
* 07.11.1899 
- Strautman, Jakov Jakovlevič
* DD.MM.1899 
Alafuzov, Vladimír Antonovič
* 04.06.1901 
Skripko, Nikolaj Semjonovič
* 05.12.1902 
von Wolff, Hans
* 19.03.1903 
Klevcov, Vasili Iljič
* 25.02.1909 
- von Klot-Heydenfeldt, Harro
* 25.04.1911 
von Westernhagen, Heinz
* 29.08.1911 
Tiesenhausen, Hans-Dietrich von
* 22.02.1913 
Lüth, Wolfgang
* 15.10.1913 
Lubich von Milovan, Berndt
* 07.12.1913 
- Kuntze, Otto
† 01.02.1942
- Berger, Hanns
† 09.02.1942
- Guth, Kurt
† 11.03.1944
Veiss, Voldemārs
† 17.04.1944
Richter, Werner
† 03.06.1944
Hrustak, Martin
† 16.08.1944
Laux, Paul
† 02.09.1944
Digeon von Monteton, Albrecht
† 03.02.1946
- Küpper, Hans
† 03.02.1946
- Ruff, Siegfried
† 03.02.1946
- Werther, Friedrich
† 03.02.1946
von Ditfurth, Wolfgang
† 03.02.1946
- Pawel, Bronislaw
† 03.03.1946
Adamsons, Miervaldis
† 23.08.1946
- Ovčarov, Georgij Jefremovič
† 19.09.1961
Vinogradov, Vasilij Alexandrovič
† 02.02.1962
Smoljakov, Platon Jefimovič
† 28.05.1979
Nedosekin, Pavel Vladimirovič
† 08.01.1984
Jefremov, Andrej Jakovlevič
† 05.01.1985
Maximenko, Vasilij Ivanovič
† 05.06.2004
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
10.07.1940-17.08.1940
Pobaltský vojenský okruh
Baltic Military District
17.08.1940-21.06.1941
Pobaltský zvláštní vojenský okruh
Baltic Special Military District
25.05.1941-22.06.1941
27. armáda
27th Army
18.06.1941-DD.MM.1941
Pobaltský vojenský okruh
Baltic Military District
01.07.1941-30.08.1944
Velitelství branné moci Ostland
Armed Forces Command Ostland
DD.08.1941-27.10.1941
1. letka Bombardovací skupiny 806
1st Squadron of the 806th Bomber Group
DD.08.1941-27.10.1941
2. letka Bombardovací skupiny 806
2nd Squadron of the 806th Bomber Group
DD.08.1941-27.10.1941
3. letka Bombardovací skupiny 806
3rd Squadron of the 806th Bomber Group
DD.08.1941-27.10.1941
Bombardovací skupina 806
806th Bomber Group
DD.08.1941-27.10.1941
Letecké velitelství Baltské moře
Air Command Baltic Sea
DD.08.1941-27.10.1941
Štáb Bombardovací skupiny 806
Staff of the 806th Bomber Group
21.09.1941-18.10.1941
1. letka Pobřežní letecké skupiny 506
1st Squadron of the 506th Coastal Air Group
21.09.1941-05.10.1941
2. letka Pobřežní letecké skupiny 906
2nd Squadron of the 906th Coastal Air Group
21.09.1941-18.10.1941
3. letka Pobřežní letecké skupiny 506
3rd Squadron of the 506th Coastal Air Group
21.09.1941-18.10.1941
Pobřežní letecká skupina 506
506th Coastal Air Group
DD.09.1941-27.10.1941
3. letka Průzkumné skupiny 125 (námořní)
3rd Squadron of the 125th Reconnaissance Group (Maritime)
DD.09.1941-27.10.1941
Průzkumná skupina 125 (námořní)
125th Reconnaissance Group (Maritime)
DD.11.1941-DD.04.1943
Letecká župa Petrohrad
Air Region Petersburg
02.01.1942-DD.04.1942
11. letka Bombardovací eskadry 100
11th Squadron of the 100th Bomber Wing
DD.01.1942-DD.03.1942
I. skupina Bombardovací eskadry 53
1st Group of the 53rd Bomber Wing
DD.02.1942-17.05.1942
1. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 4
1st Squadron of the 4th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-DD.03.1942
1. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 6
1st Squadron of the 6th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-DD.03.1942
1. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 7
1st Squadron of the 7th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-17.05.1942
2. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 4
2nd Squadron of the 4th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-DD.03.1942
2. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 6
2nd Squadron of the 6th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-DD.03.1942
2. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 7
2nd Squadron of the 7th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-17.05.1942
3. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 4
3rd Squadron of the 4th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-DD.03.1942
3. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 6
3rd Squadron of the 6th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-DD.03.1942
3. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 7
3rd Squadron of the 7th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-17.05.1942
4. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 4
4th Squadron of the 4th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-DD.03.1942
4. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 6
4th Squadron of the 6th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-DD.03.1942
4. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 7
4th Squadron of the 7th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-17.05.1942
Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 4
4th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-DD.03.1942
Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 6
6th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-DD.03.1942
Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 7
7th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-17.05.1942
Štáb Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 4
Staff of the 4th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-DD.03.1942
Štáb Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 6
Staff of the 6th Special Purpose Bomber Group
DD.02.1942-DD.03.1942
Štáb Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 7
Staff of the 7th Special Purpose Bomber Group
13.03.1942-19.04.1942
1. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 5
1st Squadron of the 5th Special Purpose Bomber Group
13.03.1942-19.04.1942
2. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 5
2nd Squadron of the 5th Special Purpose Bomber Group
13.03.1942-19.04.1942
3. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 5
3rd Squadron of the 5th Special Purpose Bomber Group
13.03.1942-19.04.1942
4. letka Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 5
4th Squadron of the 5th Special Purpose Bomber Group
13.03.1942-19.04.1942
Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 5
5th Special Purpose Bomber Group
13.03.1942-19.04.1942
Štáb Bombardovací skupiny ke zvláštnímu použití 5
Staff of the 5th Special Purpose Bomber Group
DD.03.1942-DD.05.1942
Bombardovací eskadra 4
4th Bomber Wing
DD.03.1942-DD.05.1942
I. skupina Bombardovací eskadry 4
1st Group of the 4th Bomber Wing
DD.03.1942-DD.05.1942
II. skupina Bombardovací eskadry 4
2nd Group of the 4th Bomber Wing
04.05.1942-DD.10.1944
Hlavní polní velitelství 394
394th High Field Command
08.08.1942-23.08.1942
IV. skupina Bombardovací eskadry 1
4th Group of the 1st Bomber Wing
DD.01.1943-DD.03.1943
III. skupina Kluzákové eskadry 1
3rd Group of the 1st Airlanding Wing
14.06.1943-DD.08.1944
Bombardovací eskadra 102
102nd Bomber Wing
14.06.1943-DD.08.1944
I. skupina Bombardovací eskadry 102
1st Group of the 102nd Bomber Wing
14.06.1943-DD.08.1944
II. skupina Bombardovací eskadry 102
2nd Group of the 102nd Bomber Wing
DD.06.1943-DD.08.1944
Polní letecká župa XXVI
26th Field Air Region
DD.12.1943-DD.10.1944
3. letka (dálková) Průzkumné skupiny 22
3rd Squadron (Long Range) of the 22nd Reconnaissance Group
DD.12.1943-15.05.1944
Průzkumná letka 3 (dálková)/noční
3rd Reconnaissance Squadron (Long Range)/Night
DD.12.1943-DD.09.1944
Stíhací úsekové velitelství Ostland
Fighter Sector Command Ostland
DD.02.1944-DD.10.1944
Skupina dálkového průzkumu 1
1st Long Range Reconnaissance Group
DD.02.1944-DD.10.1944
Štáb Skupiny dálkového průzkumu 1
Staff of the 1st Long Range Reconnaissance Group
01.05.1944-DD.10.1944
Průzkumná letka 4 (dálková)/noční
4th Reconnaissance Squadron (Long Range)/Night
29.07.1944-24.09.1944
Noční bitevní skupina 12 (lotyšská)
12th Night Ground Attack Group (Latvian)
30.07.1944-10.10.1944
4. letka Bitevní eskadry 3
4th Squadron of the 3rd Ground Attack Wing
30.07.1944-DD.10.1944
5. letka (dálková) Průzkumné skupiny 122
5th Squadron (Long Range) of the 122nd Reconnaissance Group
30.07.1944-10.10.1944
5. letka Bitevní eskadry 3
5th Squadron of the 3rd Ground Attack Wing
30.07.1944-10.10.1944
6. letka Bitevní eskadry 3
6th Squadron of the 3rd Ground Attack Wing
30.07.1944-10.10.1944
II. skupina Bitevní eskadry 3
2nd Group of the 3rd Ground Attack Wing
30.07.1944-10.10.1944
Štáb II. skupiny Bitevní eskadry 3
Staf of the 2nd Group of the 3rd Ground Attack Wing
03.08.1944-26.09.1944
14. (železniční) letka Bombardovací eskadry 55
14th (Railway) Squadron of the 55th Bomber Wing
DD.08.1944-23.09.1944
1. letka Skupiny blízkého průzkumu 5
1st Squadron of the 5th Short-Range Reconnaissance Group
DD.08.1944-22.09.1944
4. letka Bitevní eskadry 4
4th Squadron of the 4th Ground Attack Wing
DD.08.1944-22.09.1944
5. letka Bitevní eskadry 4
5th Squadron of the 4th Ground Attack Wing
DD.08.1944-22.09.1944
6. letka Bitevní eskadry 4
6th Squadron of the 4th Ground Attack Wing
DD.08.1944-14.09.1944
I. skupina Stíhací eskadry 54
1st Group of the 54th Fighter Wing
DD.08.1944-22.09.1944
II. skupina Bitevní eskadry 4
2nd Group of the 4th Ground Attack Wing
DD.08.1944-22.09.1944
Skupina blízkého průzkumu 5
5th Short-Range Reconnaissance Group
DD.08.1944-22.09.1944
Stíhací eskadra 54
54th Fighter Wing
DD.08.1944-22.09.1944
Štáb II. skupiny Bitevní eskadry 4
Staff of the 2nd Group of 4th Ground Attack Wing
21.09.1944-03.10.1944
10. (protitanková) letka Bitevní eskadry 3
10th (Anti-Tank) Squadron of the 3rd Attack Wing
22.09.1944-25.09.1944
1. letka Bitevní eskadry 4
1st Squadron of the 4th Ground Attack Wing
22.09.1944-25.09.1944
2. letka Bitevní eskadry 4
2nd Squadron of the 4th Ground Attack Wing
22.09.1944-25.09.1944
3. letka Bitevní eskadry 4
3rd Squadron of the 4th Ground Attack Wing
22.09.1944-25.09.1944
Bitevní eskadra 4
4th Ground Attack Wing
22.09.1944-25.09.1944
I. skupina Bitevní eskadry 4
1st Group of the 4th Ground Attack Wing
22.09.1944-03.10.1944
I. skupina Stíhací eskadry 54
1st Group of the 54th Fighter Wing
22.09.1944-DD.10.1944
II. skupina Stíhací eskadry 54
2nd Group of the 54th Fighter Wing
22.09.1944-06.10.1944
Stíhací eskadra 54
54th Fighter Wing
22.09.1944-25.09.1944
Štáb Bitevní eskadry 4
Staff of the 4th Ground Attack Wing
22.09.1944-25.09.1944
Štáb I. skupiny Bitevní eskadry 4
Staff of the 1st Group of 4th Ground Attack Wing
25.09.1944-29.09.1944
1. letka Bitevní eskadry 4
1st Squadron of the 4th Ground Attack Wing
25.09.1944-29.09.1944
2. letka Bitevní eskadry 4
2nd Squadron of the 4th Ground Attack Wing
25.09.1944-29.09.1944
3. letka Bitevní eskadry 4
3rd Squadron of the 4th Ground Attack Wing
25.09.1944-29.09.1944
Bitevní eskadra 4
4th Ground Attack Wing
25.09.1944-29.09.1944
I. skupina Bitevní eskadry 4
1st Group of the 4th Ground Attack Wing
25.09.1944-29.09.1944
Štáb Bitevní eskadry 4
Staff of the 4th Ground Attack Wing
25.09.1944-29.09.1944
Štáb I. skupiny Bitevní eskadry 4
Staff of the 1st Group of 4th Ground Attack Wing
DD.09.1944-DD.10.1944
Letecká armáda 1
1st Air Fleet
01.10.1944-DD.10.1944
7. letka Bitevní eskadry 3
7th Squadron of the 3rd Ground Attack Wing
01.10.1944-DD.10.1944
8. letka Bitevní eskadry 3
8th Squadron of the 3rd Ground Attack Wing
01.10.1944-DD.10.1944
9. letka Bitevní eskadry 3
9th Squadron of the 3rd Ground Attack Wing
01.10.1944-DD.10.1944
III. skupina Bitevní eskadry 3
3rd Group of the 3rd Ground Attack Wing
01.10.1944-17.10.1944
Noční bitevní skupina 12 (lotyšská)
12th Night Ground Attack Group (Latvian)
01.10.1944-DD.10.1944
Štáb III. skupiny Bitevní eskadry 3
Staff of the 3rd Group of the 3rd Ground Attack Wing
09.07.1945-20.02.1949
15. letecká armáda
15th Air Army
09.07.1945-20.03.1947
6. gardová armáda
6th Guards Army
09.07.1945-15.11.1991
Pobaltský vojenský okruh
Baltic Military District
DD.MM.1945-DD.MM.RRRR
5. samostatná foto-průzkumná letka
5th Detached Photographic Reconnaissance Squadron
09.06.1956-25.06.1957
24. těžká tanková divize
24th Heavy Tank Division
15.11.1991-31.12.1991
Severozápadní skupina vojsk
North-Western Group of Forces
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Paradesantní prapor SS 500
500th SS Parachute Battalion
DD.MM.RRRR-06.11.1941
Velitelství námořnictva C
Naval Command C
Průmyslové podniky:
Industry:
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
Během 2. světové války se v Rize nacházelo gheto a koncentrační tábor Riga-Kaiserwald
Zdroje:
Sources:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Riga
URL : https://www.valka.cz/Riga-t94805#354231Verze : 0