Main Menu
User Menu
Reklama

Bitevní lodě a bitevní křižníky

Sekce věnovaná bitevním lodím a bitevním křižníkům Německa

Články

Admiral Graf Spee - Korzár v jižních mořích

Ačkoli byl Admiral Graf Spee postaven jako poslední ve své třídě, jeho příběh je asi nejznámějším z trojice německých kapesních bitevních lodí. Jednak proto, že se jako první zapojila do válečných operací, ale také proto, že byla vyhozena do vzduchu před zraky obyvatel hlavního města neutrální země. Svou měrou možná přispělo i to, že velení a gentlemanský způsob boje jejího kapitána si získal respekt a uznání na straně spojenců. Potopil totiž celkem 9 lodí o výtlaku přes 50 000 tun, aniž by o život přišel jediný britský námořník.

Bitevní lodě Bismarck a Tirpitz

Bitevní lodě třídy Bismarck (Bismarck a Tirpitz) byly největší, nejhezčí a nejdokonalejší lodě, jaké kdy německé válečné námořnictvo mělo. Zároveň se jednalo o největší lodě evropského bojiště a o největší lodě na světě až do postavení japonských lodí třídy Yamato (Yamato a Musashi) a amerických lodí třídy Iowa (Iowa, New Jersey, Missouri, Wisconsin).

Bitevní lodě třídy Scharnhorst

Adolfu Hitlerovi se v roce 1935 podařilo uzavřít s Velkou Británií významnou námořní smlouvu. Podle této smlouvy mohlo Německo postavit 35 % tonáže britských bitevních lodí, letadlových lodí, křižníků a torpédoborců. Povolena byla také výstavba ponorek. V první fázi bylo povoleno 45 % britské tonáže a pro další etapu se dokonce hovořilo o shodě. Tato smlouva ve svých důsledcích anulovala závěry versaillských ujednání. Po uzavření této smlouvy se upustilo od stavby tzv. kapesních bitevních lodí a přistoupilo se ke stavbě mnohem větších a podle původního plánu i mnohem lépe vyzbrojených.

Operace Cerberus

Německé bitevní křižníky Scharnhorst a Gneisenau a těžký křižník Prinz Eugen, kotvící v Brestu po návratu z korzárských plaveb, se stávaly cíli britských náletů, které je mohly dříve či později těžce poškodit. Proto bylo rozhodnuto o jejich přesunu do Německa, kde jim mohla být zabezpečena lepší obrana.

Operace Rheinübung a potopení Bismarcku (1)

V květnu 1941 byla většina Evropy pod nadvládou fašistického Německa. Vlčí smečky Kriegsmarine (německé válečné námořnictvo) působily britským konvojům těžké ztráty a výpad německých bitevních křižníků SCHARNHORST a GNEISENAU (operace BERLIN), které při své korzárské plavbě potopily nebo zajaly 22 lodí s celkovou tonáží 115 622 BRT, ještě přitěžovaly britskému impériu.

Operace Rheinübung a potopení Bismarcku (2)

Bismarck a Prinz Eugen pod velením admirála Günthera Lütjense opustily 18. května 1941 Gotenhafen a propluly dánskými úžinami Kattegat a Skagerrak. Aby byla korzárská plavba Britům skryta, Němci uspořádali na Baltu divadlo v podobě velkého konvoje se silným zajištěním (Bismarck, Prinz Eugen, torpédoborce atd.). Nad plujícím konvojem hlídkovalo letectvo, aby popř. zneškodnilo průzkumné letouny. Bismarck však byl spatřen švédským křižníkem GOTLAND a pracovníky norského hnutí odporu.

Operace Rheinübung a potopení Bismarcku (3)

V 5:55 vypálil Hood první salvy. Na Hoodu zazněl gong oznamující začátek boje. Na chvíli bylo ticho, potom se ozvala ohlušující rána a čtyři střely, každá vážící tunu, vylétla z Hoodu rychlostí 2 575 km/hod (715 m/s).V tu chvíli si Němci uvědomili, že to nejsou děla křižníku, ale bitevní lodi.

Operace Rheinübung a potopení Bismarcku (4)

V 8:47 zazněly první výstřely z děl Rodney, o minutu později začal pálit i King George V. Bismarck vypálil dvě minuty po britských lodích a zaměřil se na Rodney, neboť jeho děla ráže 406 mm představovala větší nebezpečí než 365 mm děla King George V.

Témata

Podkategorie

Třídy

Reklama

Prémiový účet

Prémiový účet

Podpořte náš web a zároveň se zbavte reklam. Použijte prémiový učet!

Zobrazit informace
Rusko-ukrajinský konflikt

Rusko-ukrajinský konflikt. Aktualizováno průběžně.

Zobrazit článek

Zaregistrujte se

Chcete se nás zeptat, doplnit informace nebo se stát autorem článků a zapojit se do každodenního běhu, případně využít plný potenciál tohoto webu? Je to snadné, zde je odkaz jak na to!
Zobrazit postup

Rozpočet

Rozpočet valka.cz 2023 : 120.000,- Kč Příjmy k 1.1.2023 : 28.009,- Kč

♡ Chci přispět

HLEDÁME NOVÉ KOLEGY

Server valka.cz / armedconflicts.com neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!