Operace Rheinübung a potopení Bismarcku (4)

Autor: Tomáš Hasoň / cyki 🕔︎︎ 👁︎ 28.225

Poprava

V 8:47 zazněly první výstřely z děl Rodney, o minutu později začal pálit i King George V. Bismarck vypálil dvě minuty po britských lodích a zaměřil se na Rodney, neboť jeho děla ráže 406 mm představovala větší nebezpečí než 365 mm děla King George V. První dvě salvy Bismarcku byly nepřesné, ale třetí dopadla již dost blízko lodi. V 8.59 byl Bismarck poprvé zasažen. King George V. využil zaměření palby na Rodney a přiblížil se k Bismarcku na 16 000 yardů. V 9:05 byl Bismarck zasažen podruhé a v 9:09 potřetí. Od severu se přiblížil křižník Norfolk a také začal pálit po Bismarcku. Bismarck byl pod palbou tří britských lodí, jeho palba začala být nepřesná, protože jeden z prvních zásahů vyřadil centrum koordinující palbu dělových věží. Pak Bismarck dostal další zásah, který trefil můstek a zabil admirála Lütjense. Od jihu připlul těžký křižník Dorsetshire, který doprovázel konvoj plující do Anglie. V 9:15 tedy začal pálit po Bismarcku i Dorsetshire. King George V. a Rodney míjely Bismarck, Rodney vypálil šest torpéd, ale ani jedno nezasáhlo cíl. Britské lodě teď musely kolem Bismarcku různě kličkovat, protože jeho rychlost byla minimální, a přizpůsobit mu rychlost nemohli kvůli přítomnosti německých ponorek, kterým by posloužily jako snadný cíl. Z Bismarcku se stal plovoucí vrak, který hořel na mnoha místech. Kapitán Lindemann ale stále nevydal rozkaz k opuštění lodi, stále na stěžni vlála německá válečná vlajka. Admirál Tovey začínal být nervózní, neboť se Bismarck stále nechtěl potopit. Zde se ukázala dokonalost jeho konstrukce. Rodney se přiblížil k Bismarcku na 3 000 yardů a vypálil dvě torpéda, jedno zasáhlo. Totéž udělal i Norfolk a také zasáhl cíl. Admirál Tovey se rozhodl, že po dvou hodinách bitvy je Bismarck vyřízen, a tak v 10:15 vydal rozkaz vrátit se do Anglie. I když bylo za dvě hodiny trvající "popravy" vypáleno 380 granátů 406 mm z Rodney, 339 granátů 356 mm z King George V., 527 granátů 203 mm z Norfolku, 254 granátů 203 mm z Dorsetshire, 716 granátů 152 mm z Rodney, 660 granátů 133 mm z King George V.,vrak Bismarcku se stále držel na vodě. Měl jej dorazit Dorsetshire. V 10:20 vypálil dvě torpéda do pravoboku a jedno do levoboku. Teprve teď dal kapitán Lindemann rozkaz k opuštění lodi.V 10:36 se Bismarck převrátil na pravou stranu a po chvíli zmizel v hlubinách Atlantiku. Bylo to v pozici 48° 09´ sš 16° 0´7 zd. Z posádky 2 400 mužů bylo zachráněno pouhých 117 mužů. Několik dní po potopení Bismarcku Britové potopili další lodě účastnící se operace Rheinübung. Byly to zásobovací lodě, které mohly Bismarck a Prinz Eugena udržet na moři více než rok, aniž by musely plout do přístavu. Prinz Eugen dorazil do Brestu 1. června, kde zůstal až do února 1942. Jako jediná velká německá loď přežil válku a byl předán Američanům jako válečná kořist. Ti jej potopili při pokusech s atomovými zbraněmi v Tichém oceánu. Bismarck byl objeven 9. června 1989 expedicí Roberta Ballarda v hloubce 4 700 metrů asi 400 mil od Francie.

King George V. plnil v průběhu války spoustu dalších úkolů, ze služby byl vyřazen roku 1958. Prince of Wales spolu s Repulse byly potopeny východně od Malajska japonskými letouny z 23. letecké flotily. Ark Royal byla potopena východně od Gibraltaru ponorkou U-81. Dorsetshire byl potopen spolu s těžkým křižníkem Cornwall jihozápadně od Cejlonu letouny 1. leteckého loďstva Japonska. Většina ostatních lodí přežila válku a posléze byla vyřazena.

Přidejte se k nám

Věříme, že mezi Vámi jsou lidé s různými zájmy a zkušenostmi, kteří by mohli přispět svými znalostmi a nápady. Pokud máte rádi vojenskou historii a máte zkušenosti s historickým výzkumem, psaním článků, editací textů, moderováním, tvorbou obrázků, grafiky nebo videí, nebo prostě jen máte chuť se zapojit do našeho unikátního systému, můžete se k nám připojit a pomoci nám vytvářet obsah, který bude zajímavý a přínosný pro ostatní čtenáře.

Zjistit více