PzKpfw VI Tiger II

Autor : 🕔15.05.2003 📕32.299

Vymyslete někdo něco, co nás ho zbaví.
General George S. Patton

Kariéra tohoto tanku začala v roce 1943 na návrhářských stolech firem Henchel a Porsche na základě zakázky německé armády na těžký tank s lepší výzbrojí a pancéřovou ochranou než jeho předchůdce Tiger I.

Měl dostat nový 88 mm kanon Kwk 43 L/71, jako byl určen pro stíhač tanků Elephant, se svou delší hlavní a tudíž i vyšší úsťovou rychlostí dokázal probít 180 mm pancíře.

Projekt firmy Porsche, označený VK4502(P), vycházel, vcelku přirozeně, ze stejného pohonu benzinovým a elektrickým motorem, jaký se objevoval už ve starších konstrukčních cvičeních. Byl znovu neúspěšný, tentokrát na základě podobných strategických úvah, jaké již dříve torpédovaly vývoj kanonu se zužujícím se vývrtem hlavně-kvůli drastickému nedostatku materiálu, tentokrát mědi potřebné na vinutí ohromných elektromotorů.

Byla tedy zvolena konstrukce firmy Henschel označená VK4503(H), tentokrát jí byl však vnucen prvek od konkurence-věž navrhnutou Porschem, aby vyhovovala pro 150 mm kanon-přestože ještě nebyl dokonalý. Výrazně vykrojená spodní hrany čela vytvářela obrovskou past na střely. Chvíli trvalo, než si u Henschelů vyrobili vlastní formy pro vlastní věž, která odstranila tento problém, proto prvních padesát Königstigerů bylo osazeno věží Porsche.

Věž tohoto tanku měla velmi dobrý tvar-pancéřové pláty tlusté 100 mm postavené, stejně jako korba, svařené tak, aby byly postaveny do šikma-tento tvar měl vysoký vliv na odrážení střel a využíval bojových zkušeností získaných v bojích Pantherů proti sovětským T-34.

PzKpfw VI Königstiger Ausf B lze považovat spíše za pokračovatele typu Panther než Tiger I protože s ním má mnohem více společného.

Jednu věc měl, ale Tiger II společnou s oběma předchůdci - 700k vidlicový dvanáctiválec Maybach. Zatímco plně vyhovoval 45 tunovému stroji Panther, jakžtakž i 55 tunovému stroji Tiger, nemohl stačit pro vozidlo, jehož hranice se blížila hranici 70 tun. Tím pádem velmi utrpěly jeho jízdní vlastnosti. Dosahoval sice na silnici rychlosti téměř 40 km/h, jeho zrychlení však bylo velmi slabé a spotřeba paliva astronomická-865 litrů na 60 km v terénu a 110 km na silnici. Ještě horší bylo, že motor byl nucen pracovat neustále na 100%, což znamenalo velmi časté poruchy.

Stejně jako oba jeho předchůdci měl i Tiger II hydraulicky ovládanou věž se záložním ručním mechanismem pro případ vypnutí motoru. Ve skutečnosti nebyl hydraulický systém přesný a střelci volili ruční systém z vlastní volby.

Podobně jako Tiger I byl (prvních cca 550 strojů) vybaven sacím komínem a po patřičné, několikahodinové, přípravě mohl být tank 2 hodiny ve vodě až do hloubky 4 metrů. Zbavil se taky jedné vlastnosti "starých" Tigerů. Pojezdová kola už nebyla prokládaná, i když se stále překrývala, což odstranilo problémy se znehybněním zamrzlým blátem usazeném mezi prokládanými koly.

Nebudeme-li brát v úvahu mechanické problémy, byl Tiger II, při správném způsobu nasazení, neporazitelný. Kombinace vysoce výkonného kanonu a masivního pancéřování z něj udělala nejvýkonnější tank, jaký se zúčastnil druhoválečných bojů a spojenečtí vojáci proti němu dostali srovnatelnou zbraň až v lednu 1945 v podobě tanku M-26 Pershing.

Celkem bylo vyrobeno 485 těchto tanků od června 1944 až do skončení války.

Autor : 🕔15.05.2003 📕32.299

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Kohy Ano spoustu příslušníků policie jen dělalo svojí práci nehledě na ideologii ale spoustu znich bohužel viděli na ideologii i své obohacení a nezdráhali se mučit nevinné popřípadě je střílet mlátit atd . v této situaci je to těžké říct kdo a nebo...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • RaS Doporučuji knihu pana Karla Pacnera Atomoví špioni. Je tam velmi podrobně a fundovaně popsáno, jak se ten který stát dobral své jaderné bomby a jak se tomu světové společenství snažilo (neúspěšně) zabránit.

  Operace Opera – předehra · 1 week ago

 • CZjak radiostanice byly však nee v takovém počtu jakým si žádalprolém byl v tom, že v roce 1941 měli pouze velitelské však od Prosince při protiofenzívě měl výhradně každý v 1942 byly již z 82% kvůli i dodávkám spojenců zjisti si informace pro příště a...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 2 weeks ago

 • jikjik Pokud je mi známo, maršál G.I. Kulik byl náčelníkem správy DRRA dělostřelectva, ne tanků.

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 2 weeks ago

 • volado1 Sprosti vrahovia,nic ine

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • jikjik 25. ledna 1935 ... V zemi zuřil hlad organizovaný soudruhem Stalinem a jinými soudruhy. - a tím jsem skončil. Dál to nemá cenu číst. 1) Hladomor byl v roce 1933. 2) Stalin se jako jeden z mála staral ten hlad zlikvidovat. 3) Většina zemřelých na...

  Výcvik sovětských letců pro 2. světovou válku · 2 weeks ago

 • jikjik Ano, autor má naprostou pravdu. Sovětská armáda převyšovala německou početně i kvalitou výzbroje. Například tank T34 byl tak dobře pancéřován, že velitel neviděl ven a ani neměl radiostanici. podobně ta skvělá letadla, která sice dosahovala...

  Obranná válka SSSR??? díl 3. · 3 weeks ago

 • R Dobrý den, nevím zda to již někomu dnes pomůže, ale připojím svůj názor. Igor byl veselý a hodný kluk. Osudnou se mu stala láska k jeho psímu kamarádovi, který byl vystrašený pod buňkou a Igor se pro něj vracel z již nastartovaného OT-64. Provádět...

  Úmrtia vojakov OS SR v zahraničných operáciách · 1 month ago

 • seky Článek ucházející, ale je tu jeden obrovský, vemi podstatný nesmysl. Motor V2 rozhodně nevychází z Liberty ani omylem. Nemá ani podobnou koncepci a ani podobný design dílů. Jsou to dva naprosto odlišné motory v každém směru. Ve zkratce:...

  Americké kořeny sovětského tanku T-34 · 1 month ago

 • Patrik Novák Velice poučné čtení. Děkuji

  Českoslovenští letci v polské kampani 1939  · 1 month ago