PzKpfw VI Tiger II

Autor : 🕔15.05.2003 📕32.827

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Vymyslete někdo něco, co nás ho zbaví.
General George S. Patton

Kariéra tohoto tanku začala v roce 1943 na návrhářských stolech firem Henchel a Porsche na základě zakázky německé armády na těžký tank s lepší výzbrojí a pancéřovou ochranou než jeho předchůdce Tiger I.

Měl dostat nový 88 mm kanon Kwk 43 L/71, jako byl určen pro stíhač tanků Elephant, se svou delší hlavní a tudíž i vyšší úsťovou rychlostí dokázal probít 180 mm pancíře.

Projekt firmy Porsche, označený VK4502(P), vycházel, vcelku přirozeně, ze stejného pohonu benzinovým a elektrickým motorem, jaký se objevoval už ve starších konstrukčních cvičeních. Byl znovu neúspěšný, tentokrát na základě podobných strategických úvah, jaké již dříve torpédovaly vývoj kanonu se zužujícím se vývrtem hlavně-kvůli drastickému nedostatku materiálu, tentokrát mědi potřebné na vinutí ohromných elektromotorů.

Byla tedy zvolena konstrukce firmy Henschel označená VK4503(H), tentokrát jí byl však vnucen prvek od konkurence-věž navrhnutou Porschem, aby vyhovovala pro 150 mm kanon-přestože ještě nebyl dokonalý. Výrazně vykrojená spodní hrany čela vytvářela obrovskou past na střely. Chvíli trvalo, než si u Henschelů vyrobili vlastní formy pro vlastní věž, která odstranila tento problém, proto prvních padesát Königstigerů bylo osazeno věží Porsche.

Věž tohoto tanku měla velmi dobrý tvar-pancéřové pláty tlusté 100 mm postavené, stejně jako korba, svařené tak, aby byly postaveny do šikma-tento tvar měl vysoký vliv na odrážení střel a využíval bojových zkušeností získaných v bojích Pantherů proti sovětským T-34.

PzKpfw VI Königstiger Ausf B lze považovat spíše za pokračovatele typu Panther než Tiger I protože s ním má mnohem více společného.

Jednu věc měl, ale Tiger II společnou s oběma předchůdci - 700k vidlicový dvanáctiválec Maybach. Zatímco plně vyhovoval 45 tunovému stroji Panther, jakžtakž i 55 tunovému stroji Tiger, nemohl stačit pro vozidlo, jehož hranice se blížila hranici 70 tun. Tím pádem velmi utrpěly jeho jízdní vlastnosti. Dosahoval sice na silnici rychlosti téměř 40 km/h, jeho zrychlení však bylo velmi slabé a spotřeba paliva astronomická-865 litrů na 60 km v terénu a 110 km na silnici. Ještě horší bylo, že motor byl nucen pracovat neustále na 100%, což znamenalo velmi časté poruchy.

Stejně jako oba jeho předchůdci měl i Tiger II hydraulicky ovládanou věž se záložním ručním mechanismem pro případ vypnutí motoru. Ve skutečnosti nebyl hydraulický systém přesný a střelci volili ruční systém z vlastní volby.

Podobně jako Tiger I byl (prvních cca 550 strojů) vybaven sacím komínem a po patřičné, několikahodinové, přípravě mohl být tank 2 hodiny ve vodě až do hloubky 4 metrů. Zbavil se taky jedné vlastnosti "starých" Tigerů. Pojezdová kola už nebyla prokládaná, i když se stále překrývala, což odstranilo problémy se znehybněním zamrzlým blátem usazeném mezi prokládanými koly.

Nebudeme-li brát v úvahu mechanické problémy, byl Tiger II, při správném způsobu nasazení, neporazitelný. Kombinace vysoce výkonného kanonu a masivního pancéřování z něj udělala nejvýkonnější tank, jaký se zúčastnil druhoválečných bojů a spojenečtí vojáci proti němu dostali srovnatelnou zbraň až v lednu 1945 v podobě tanku M-26 Pershing.

Celkem bylo vyrobeno 485 těchto tanků od června 1944 až do skončení války.

Podobné články

Další články autora

Autor : 🕔15.05.2003 📕32.827

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Poslední komentáře

 • Tomáš Koty Kotačka Jenže pak to dopadá tak, že lidi řvou jak byla F-15 skvělý letadlo... a už se nikdo nezmiňuje, že prakticky žádný z těch sestřelů nebyl jen za účasti F-15tek - a že vlastně šlo o kooperaci několika různých strojů.

  F-15A Baz versus MiG-25 - Past jako z učebnice · 1 week ago

 • Radek Novák Pěkně popsáno,akorát mi tam chybí ta bitva v Itálii :-) Docela pozdní koment,ale nikdo to tu ještě nepochválil :D

  Vojenská organizace Slovanů v časně slovanském období · 1 week ago

 • 3,14ranha Budiž, slovo svobodné jsem měl napsat s uvozovkami... přesto to jsou volby a o překvapení(z pohledu globálních elit) není nouze (Brexit, D. Trump , polská vláda... ), nic podobného tady za bolševika nebylo ani náhodou ! A když už to umírnění...

  Bratři Mašínové - fakta · 1 week ago

 • Miloš Fabián Článek je dobrý, ale chtělo by to si jej po sobě přečíst a zapracovat na elementární gramatice. Takhle je ostuda publikovat jej na tomhle portálu.

  Regia Aeronautica v severní Africe · 2 weeks ago

 • Radek Novák Tak to máte velmi naivní představu o světě :-) Volby svobodné nejsou,jsou zmanipulované a nahrávají velkým stranám,už jen systémem.NATO po nás nechce žádnou gentlemanskou pomoc,manipuluje s myšlením lidí skrz média a vojákům nabízí různé mise...

  Bratři Mašínové - fakta · 2 weeks ago

 • Wally Dobrý den,

  Mě by zajímalo kde a jak se mužů přihlásit do kurzu?

  Předem děkuji.

  el_capitan@centrum.cz

  Nudíte se? Jeďte na výcvik SOG Defence!  · 2 weeks ago

 • ABC Pravda. Jenže i kdyby Německo nezaútočilo na Polsko a byl pořád mír, tak by si nás stejně ponechali jako Protetorát a situace z doby březen až srpen 1939 by trvala ještě hodně let a bez války by Mnichov nebyl oduznán. V tom případě by přežití...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • Letusak Na druhou stranu se ani nevedelo, ze Hitler chysta nacistickou svetovladu, vyhlazovaci tabory a vystehovani/vyhlazeni nenemecke populace Evropy. Takhle s odstupem vice jak sedmdesati let s tim vsim, co vime, se to samozrejme posuzuje mnohem snaze.

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • ABC Kdyby Nacisté vyhráli, mohli by si s českým národem dělat, co by chtěli, klidně čtvrtinu povraždit, čtvrtinu poněmčit a zbytek odvézt do Ruska na otrockou práci. A Čecha by už víc nebylo v české zemi! Beneš několikrát hazardoval s osudem...

  Benešova Sofiina volba · 2 weeks ago

 • neznasam_klamstvo Pri streľbe v kasárňach zahynula len jedna žena. Druhá žena a dve deti boli len ľahko zranené, boli ošetrené spolu s preživšími vojakmi na ošetrovni v kasárňach a pokračovali v ceste do nemecka! Preživších vojakov odviezli partizáni a neskôr...

  Bratři Mašínové - fakta · 3 weeks ago