PzKpfw VI Tiger II

Autor : 🕔15.05.2003 📕33.274

Hledáme nové kolegy

Server valka.cz neustále hledá nové kolegy, kteří jsou ochotni pomoci s rozvojem a doplňováním obsahu, koordinací a kontrolou práce, moderováním příspěvků a další činností. Neváhejte a zapojte se do tvorby valka.cz v duchu hesla Čtenáři sobě :)

Přidejte se k nám!

Podobné články

Další články autora

Rozpočet tohoto webu pro rok 2017 : 85.000,- Kč / Příjmy doposud : 55.755,- Kč
♡ Chci přispět

Vymyslete někdo něco, co nás ho zbaví.
General George S. Patton

Kariéra tohoto tanku začala v roce 1943 na návrhářských stolech firem Henchel a Porsche na základě zakázky německé armády na těžký tank s lepší výzbrojí a pancéřovou ochranou než jeho předchůdce Tiger I.

Měl dostat nový 88 mm kanon Kwk 43 L/71, jako byl určen pro stíhač tanků Elephant, se svou delší hlavní a tudíž i vyšší úsťovou rychlostí dokázal probít 180 mm pancíře.

Projekt firmy Porsche, označený VK4502(P), vycházel, vcelku přirozeně, ze stejného pohonu benzinovým a elektrickým motorem, jaký se objevoval už ve starších konstrukčních cvičeních. Byl znovu neúspěšný, tentokrát na základě podobných strategických úvah, jaké již dříve torpédovaly vývoj kanonu se zužujícím se vývrtem hlavně-kvůli drastickému nedostatku materiálu, tentokrát mědi potřebné na vinutí ohromných elektromotorů.

Byla tedy zvolena konstrukce firmy Henschel označená VK4503(H), tentokrát jí byl však vnucen prvek od konkurence-věž navrhnutou Porschem, aby vyhovovala pro 150 mm kanon-přestože ještě nebyl dokonalý. Výrazně vykrojená spodní hrany čela vytvářela obrovskou past na střely. Chvíli trvalo, než si u Henschelů vyrobili vlastní formy pro vlastní věž, která odstranila tento problém, proto prvních padesát Königstigerů bylo osazeno věží Porsche.

Věž tohoto tanku měla velmi dobrý tvar-pancéřové pláty tlusté 100 mm postavené, stejně jako korba, svařené tak, aby byly postaveny do šikma-tento tvar měl vysoký vliv na odrážení střel a využíval bojových zkušeností získaných v bojích Pantherů proti sovětským T-34.

PzKpfw VI Königstiger Ausf B lze považovat spíše za pokračovatele typu Panther než Tiger I protože s ním má mnohem více společného.

Jednu věc měl, ale Tiger II společnou s oběma předchůdci - 700k vidlicový dvanáctiválec Maybach. Zatímco plně vyhovoval 45 tunovému stroji Panther, jakžtakž i 55 tunovému stroji Tiger, nemohl stačit pro vozidlo, jehož hranice se blížila hranici 70 tun. Tím pádem velmi utrpěly jeho jízdní vlastnosti. Dosahoval sice na silnici rychlosti téměř 40 km/h, jeho zrychlení však bylo velmi slabé a spotřeba paliva astronomická-865 litrů na 60 km v terénu a 110 km na silnici. Ještě horší bylo, že motor byl nucen pracovat neustále na 100%, což znamenalo velmi časté poruchy.

Stejně jako oba jeho předchůdci měl i Tiger II hydraulicky ovládanou věž se záložním ručním mechanismem pro případ vypnutí motoru. Ve skutečnosti nebyl hydraulický systém přesný a střelci volili ruční systém z vlastní volby.

Podobně jako Tiger I byl (prvních cca 550 strojů) vybaven sacím komínem a po patřičné, několikahodinové, přípravě mohl být tank 2 hodiny ve vodě až do hloubky 4 metrů. Zbavil se taky jedné vlastnosti "starých" Tigerů. Pojezdová kola už nebyla prokládaná, i když se stále překrývala, což odstranilo problémy se znehybněním zamrzlým blátem usazeném mezi prokládanými koly.

Nebudeme-li brát v úvahu mechanické problémy, byl Tiger II, při správném způsobu nasazení, neporazitelný. Kombinace vysoce výkonného kanonu a masivního pancéřování z něj udělala nejvýkonnější tank, jaký se zúčastnil druhoválečných bojů a spojenečtí vojáci proti němu dostali srovnatelnou zbraň až v lednu 1945 v podobě tanku M-26 Pershing.

Celkem bylo vyrobeno 485 těchto tanků od června 1944 až do skončení války.

Autor : 🕔15.05.2003 📕33.274

Komentáře Disqus

Komentáře Facebook

Sociální sítě

Reklama

Poslední komentáře

 • Anton Bero pozoruhodná zbierka klamstiev a právd

  Stalinův projev na zasedání Sovětu 6. listopadu 1941 · 6 days ago

 • RaS To formální odstoupení vládce z funkce ve prospěch syna bylo obvyklé bezpečnostní opatření, které mělo zabránit bezvládí v případě smrti jednoho z nich. Každý nepřítel věděl, že když zabije jednoho, ten druhý se pomstí. Tokugawové to dělali stejně.

  Daimjó Udžijasu Hódžó · 6 days ago

 • adrian grunert Prečítal som si na dúšok všetkých 10 pokračovaní.Môžem autorovi vysloviť len poďakovanie a uznanie.

  Nad Tatrou sa blýska - (10) · 1 week ago

 • RaS 1) V roce 1241 nešlo o vpád Tatarů ale Mongolů. To je častá chyba. Tataři v té době sloužili uherskému králi. 2) Mogolové po bitvě u Lehnice neprošli ze Slezska do Uher přes Kladsko, ale přes Moravu. Pak se spojili s Bátúem a zúčastnili se bitvy u...

  Tatarský vpád do Uhorska 1241 · 2 weeks ago

 • Letusak Tak Francouzi take meli pomerne presnou predstavu, ale vojska Wehrmachtu se jim zastavit nepodarilo. Cemu bychom si pomohli? Predstava, ze bychom meli nejaky "lepsi kredit" v ocich okupantu je mylna, staci se podivat na Polsko. Bojovalo, ale...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Ve skutečnosti měli čs generálové poměrně přesnou představu o síle wehrmacht a doporučovali přijmout boj. Beneš se už tím že jednal o odstoupení pohraničí podle godesberských požadavků dopustil vlastizrady - podle tehdejší ústavy. Bohužel...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Letusak A on tehdy nekdo vedel, jake budou nebojove ztraty ceskych obcanu, kdyz zadna valka nebyla (a nebyl vcelku duvod se domnivat, ze Hitler pristoupi k vyhlazeni slovanskych narodu s takovym gustem)? A ona kvalitativni prevaha v technice neznamena...

  Benešova Sofiina volba · 4 weeks ago

 • Ivo Bukovsky Skutečnost že nebojové ztráty na lidech, českosvenských občanů, byly vyšší než předpokládané ztráty bojové, nehledě na sekundární efekt zavlečení sovětského vlivu do střední Evropy a katastrofální vliv na společenské a majetkové poměry se stále...

  Benešova Sofiina volba · 1 month ago

 • Radek Novák Pohádky kremelské babičky nebo tlachy ze Západu?Já nejsem žádný bolševik ani příznivec Ruska ale cizí území si přisvojovaly všechny státy.Jen jsem poukazoval na možné okolnosti,pravda,že v detailech se nevyznám.Na finské hranici se opírám o...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago

 • CzechMirco Lháři. Žádný "důsledek doby" přisvojení si cizího území nelegitimizuje a už vůbec ne to, co na svém území dotyčná strana dělala. Moldavané rozhodně Rusy v roce 1940 jako osvoboditele nevítali, protože národnostní a náboženský útlak z dob carského...

  Besarábie 1940-1941 · 1 month ago