Main Menu
User Menu

Sturmgewehr 44

     
Název:
Name:
StG 44
Originální název:
Original Name:
Sturmgewehr 44
Kategorie:
Category:
útočná puška
Výrobce:
Producer:
C.G.Haenel Waffen- und Fahrradfabrik, Suhl, Německo
Steyr-Mannlicher AG & Co KG, Steyr, Rakousko
ERMA-Werke, Dachau, Německo
J. P. Sauer&Sohn, Suhl, Německo
Mauser- Werke GmbH, Obendorf, Německo
Technické údaje:
Technical Data:
 
Hmotnost nenabité zbraně:
Weight Unloaded:
4,6 kg
Ráže:
Calibre:
7,92 mm
Náboj:
Cartridge:
7,92 x 33 kurz
Délka:
Length:
950 mm
Délka hlavně:
Barrel Length:
420 mm
Kapacita zásobníku:
Magazine Capacity:
30
Výkony:
Performance:
 
Rychlost střelby:
Rate of Fire:
500 ran/min
Úsťová rychlost:
Muzzle Velocity:
685 m/s
Uživatelské státy:
User States:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
-
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#454875Verze : 0
MOD
Pravzor útočnej pušky, prijatý do výzbroje strelcov tankových vojsk fašistického Nemecka a vojsk SS (Schutzstaffel). Je založený (ako MKb 42 H) na princípe odberu prachových plynov, uzamknutie vykývnutím záveru vo vertikálnej rovine. Kohútikový bicí mechanizmus. Pri výrobe sa široko používalo lisovanie. Modifikácia MP 42/I sa líšila prítomnosťou zariadenia na upevnenie puškového granátometu a optiky alebo infrazameriavača (prístroja umožňujúceho vidieť v noci). V decembri (prosinci) 1944 bola daná do výroby nová varianta s názvom Stg 44 (Sturmgewehr 44). Od MP 43 sa líšila tým, že na jej výrobu bol použitý tenší materiál s fosfátovaným a nie oxidovaným povrchom ako jeho predchodca.
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#181289Verze : 0
...
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#35788Verze : 0
MOD
...
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#35789Verze : 0
MOD
...
Sturmgewehr 44 - Krummerlauf...ak si dobre pamätám,tak typ J...nadstavec na streľbuza roh.

Krummerlauf...ak si dobre pamätám,tak typ J...nadstavec na streľbu"za roh".
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#35790Verze : 0
MOD
Málem bych zapomněl na obrázek:
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#37173Verze : 0
zbraň byla vyrobena v poměrně velkém počtu celkem 425977 kusů všech produkčních verzí. Na konci války údajně byly problémy s dodávkami munice protože výroba a hlavně doprava vázly. výroba se prudce zvyšovala 1943: 19 501 kusů, 1944: 281 860 kusů , 1945: 124 616kusů, cena byla 66RM . Nejsou započítány Zkušební zbraně (cca 250 kusů vyrobené v roce 1942.
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#113332Verze : 0
A. Všeobecně


Dřívější pojmenování: strojní pistole vz. 43 (M.P. 43)


1/ Stavba
Zbraň, nabíjená tlakem plynů z provrtané hlavně, kyvný závěr, kohoutková spoušť, zajišťování spoušti, zařízení k volbě střelby jednotlivými ranami nebo dávkami, možnost připevnění puškového granátometu.


2/Podávání nábojů
Vyměnitelný zásobník (30 ran)


3/Střelivo
pistolový náboj vz.43


4/Vzdálenost střelby
Délka střelby na miřidlech: 100 až 800m, nastavitelné po 100m
Užitná vzdálenost: pro jednotlivé rány do 600m, pro dávky do 300m


5/Rychlost střelby
9 ran za vteřinu


6/Rozměry a váhy
ráže: 7,9mm
délka: 930 mm
váha s řemenem a zásobníkem: 4,62 kg
váha zásobníku s 30 náboji: 0,92 kg


B.Obsluha


7/Všeobecně
Se zbraní se zachází vždy jako s nabitou, neboť není možno s jistotou vidět, zda se v hlavni nenachází náboj. Odjišťuje se proto jen ke střelbě. Zbraň se drží v pravé ruce za rukojeť. Obslužná činnost jako zajišťování, odjišťování a přeřazování se provádí levou rukou, při čemž ústí míří šikmo vzhůru.


8/Způsob nošení
M.P. 44 se za pochodu a v zákopech nosí stejně jako puška.


9/Polohy ke střelbě
Jako u pušky


10/Plnění zásobníku
Zásobník se před plněním zkontroluje, zda není znečištěn nebo poškozen. Na zásobník se nasune zásobníkový plnič do vodící lišty. Pásek s pěti náboji se zasadí do vodící drážky zásobníkového plniče.
Náboje zatlačíme palcem pravé ruky nebo tlakem proti desce stolu případně podobně do zásobníku.
Plnění je možné rovněž rukou jednotlivými náboji, vždy na volnou stranu zásobníku. Sloupec nábojů vícekrát stiskneme palcem, až jsou bezvadně srovnány.


11/Zajištění a odjištění
K zajištění se pojistková páka posune do horní polohy (je viditelné označení S).
K odjištění se pojistková páka posune dolů (je viditelné označení F)


12/Nabíjení
Zajistíme zbraň.
Zasuneme naplněný zásobník, až slyšitelně zaklapne.
Zámkovou páku zatáhneme do nejzašší polohy a pak pustíme.
Uzavřeme krytku proti prachu.
Zbraň je nabita a zajištěna!


13/Připravenost k použití
Zajistíme zbraň.
Naplněný zásobník zasuneme, až slyšitelně zaklapne. Uzavřeme krytku proti prachu.


14/Vybíjení
Ze zajištěné zbraně vyjmeme tahem zásobník po předchozím stlačení jistícího knoflíku. Náboj vybijeme pohybem jako při natahování, při tom pravá ruka je pod otvorem pro zasunutí zásobníku a palec před vyhazovacím okénkem. Pohledem do nábojové komory zkontrolujeme, zda je hlaveň prázdná.
Uzavřeme krytku proti prachu.
Odjistíme a tahem za spoušť spustíme kohoutek.
Zbraň je vybitá a spuštěná.


15/Jednotlivé rány a dávky
Při volbě střelby jednotlivými rnami musí být přepínač vysunut nalevo z pistolové rukojeti tak, aby bylo viditelné ozančení E.
Při volbě střelby dávkami musí přepínač vyčnívat vpravo, aby bylo viditelné označení D.
Ovládání přepínače provádíme palcem, resp. ukázováčkem pravé ruky.


16/Rozborka a zborka
Postup při rozborce k čištění (díly se kladou na čistou podložku)
-vybít
-svorník pružiny v pažbě stáhnout napravo nadoraz
-pažbu odtáhnout dozadu a současně zachytit uvolněnou zámkovou pružinu
-zámkovou pružinu vyjmout z pouzdra
-vedení zámku v pažbičce odtáhnout dolů a zachytit uvolněný zámek
-vyjmout ze zámku úderník
-vytahovač, pružinu vytahovače a čep rozebrat k tomu vytlačit čep se zápaníkem
-kryt ruky sejmout pomocí trnu, k tomu se trnem zachytí některý z otvorů krytu, těsnící šroub se rovněž vyšroubuje pomocí trnu
(Další rozebrání zbraně provádí jen odborná dílna)
-k rozebrání zásobníku zatlačit na dno na přední straně a vytlačit vpřed
-vyjmout pružinu s podavačem


Sborka se provádí opačným postupem.


Při zavádění plynového válce se zámkouvým pouzdrem a zámkem se zbraň drží nahoru zaklapnutou rukojetí, ústím šikmo vpřed a pak se vpraví díly. K tomu je potřeba dát pozor, aby uderník byl správně umístěn.
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#150463Verze : 0
Nejsem si jist ale mám pocit že tahle ůtočná puška měla nástavec s kterým mohla střílet i za roh.
Jeden neobvyklý dodatek k designu byl Krummer Lauf, ohnutý barel s periskopem vidět zařízení připojené pro střelbu kolem rohů z bezpečné pozice. To bylo produkováno v několika variantách, “já “- verze pro pěchotním použití, “P” verze pro použití v tankách (pokrývat mrtvá území v blízké vzdálenosti kolem tanku, se bránit assaulting pěchotě), verze s 30 °, 45 °, 60 ° a 90 ° se ohýbá, verze pro StG44 a jeden pro MG 42. Jediný 30 ° “já” verze pro StG44 byla produkována v nějakých číslech.
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#159761Verze : 0
Na StG se používaly "ohnuté hlavně" tedy německy krummer lauf, v reálu ale pouze s vyhnutím o 30° zaměřování se dělo periskopickým zaměřovačem který byl součástí soupravy. S krummer laufem se nedalo střílet dávkou, vzhledem k tomu že se příliš zahříval. byl původně vyvinut pro boje ve městech (zkušenost ze Stalingradu) kde možnost vyčistit si místo za rohem byla velmi vítaná. Ve zkouškách byly i další úhly ale vzhledem k tomu že s vyšším úhlem se zvyšovalo i zahřívání bylo od zkoušek upuštěno. Nástavec rovněž snižoval výkon střely a výrazně poklesl i dostřel. Na některých pancéřových vozidlech byl tento nástavec zkušebně namontován na střechu vozidla (zbraň uvnitř byla šikmo takže výsledný let byl mírně pod vodorovnou osou) tato montáž byla otočná a měla sloužit proti dotírající pěchotě, nasazení v boji ale popisováno není. Vzhledem k tomu že to sice řešilo střelbu bez toho že by někdo z posádky musel vylézt částí těla z vozidla, ale střelba byla jen velmi omezená (jak nástavcem tak i nemožností střelby dávkou a také tím že ve střelbě těsně k vozidlu bánil i výhled ) nebylo zřejmě toto řešení na žádné vozidlo montováno. Stejné nástavce byly konstruovány i pro pušky K98k. Pěchotní nástavec nebyl označen "já" ale I jde o zkratku od slova infanteria, stejně jako označení P je zkratkou pro Panzer.
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#159771Verze : 0
Nejaké použitie v obrnených vozidlách je fotograficky podchytené...napr u Jagdpanzer IV L/70(A) : https://www.valka.cz/viewtopic.php/t/6425
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#159779Verze : 0
MOD
Je potřeba dávat pozor a nezaměňovat typy a produkci v čase. MKb-42(H) - "Maschinenkarabinen (automatická karabina)", se po úspěšných zkouškách 50. zkušebních kusů v červenci 1942 přesto Hitlerovi koncepčně "nelíbila" a neschválil její další vývoj s následným zavedením do armády a přesto bylo vyrobeno od listopadu 1942 do září 1943 oněch 11 853 ks a ty pak šly převážně k polním jednotkám. Než se začneme zabývat dalším osudem této zbraně a jejím armádním zařazením, kdy byla tato karabina zařazena již jako samopal MP-43A, musíme se pro objasnění těchto zdánlivých zmatků vrátit do června 1942. Vůdcův protokol z 28./29. června 1942, odd. 55 vyjadřuje celkem pregnantně jeho "expertní" názor na dilema puška kontra samopal : " Vůdce prohlašuje velmi jistě, že nikdy nebude soulasit s produkcí samopalu, pokud k tomu nebude munice. V ostatním je dalekosáhle přesvědčen o tom, že .....puška svůj úkol splní lépe". Či-li je celkem jasné, jak dopadnou "prakticky" výsledky červencové zkoušky. Pokud použiji názor A. Speera, z jehož pamětí " V srdci třetí říše" částečně čerpám, je situace hned přehlednější :" Hitler, jako bývalý pěšák v první světové válce, pořád ještě lpěl na jemu známé pušce. V létě 1942 zamítl námi navrhované zavedení již vyvinutého samopalu a rozhodl, že puška je pro účely pěchoty lepší. Zastaralé zákopnické zkušenosti způsobily, ....že preferováním jím tehdy obdivovaných těžkých zbraní a tanků zatlačil vývoj i výrobu pěchotních zbraní do pozadí." Speer vykonal začátkem ledna 1943 inspekční cestu na frontu a byl velmi zaskočen skutečností, že vojáci i důstojníci si stěžují na nedostatečný přísun lehkých a účinných pěchotních zbraní, zejména pak výkonného samopalu a proto si vojáci dokonce vypomáhají i ukořistěnými sovětskými samopaly. Ihned po návratu precizoval s generálním štábem armády a velitelem rezervní armády tento bod pěchotního programu, 14. ledna 1943 byl tento pěchotní program prvopočátečně zahájen a ještě v lednu 1943 jej předložili Hitlerovi. Ten sice svůj souhlas udělil, ale až v červnu 1943. Od tohoto souhlasu se výroba Mp -43 (později přejmenovaného na Stg-44) postupně zvýšila dvacetinásobně proti (dá se říci) vývojové, která byla samozřejmě minimální. Jak uvádí Speer mohlo k tomuto navýšení dojít již před dvěma lety. Pokud použijeme čísla: v r. 1943 vyrobeno průměrně v měsíční produci 2600 ks a v listopadu r. 1944 55 100 ks, u munice ( 7,92x33 mm Kurz vyvinutý u fy Polte) jsou tato čísla: v r. 1943 vyrobeno průměrně v měsíční produci 1 900 000 ks a v listopadu 1944 104 000 000 ks. Na základě těchto výše uvedených historických souvislostí je potřeba tedy vývoj, výrobu a značení hodnotit. Či-li zbraň začala být vyráběna pod označením MP-43A a na základě zpětné vazby od armády průběžně zdokonalována. Poté, kdy došlo u toho typu ke zkrácení plynového válce a přepracování spoušťového ústrojí vzniká varianta MP-43B (se záměrným dalekohledem MP-43/1). Výroba se rozběhla u více firem v Německu již v červenci 1943 a produkce dosáhla v polovině r. 1944 50 000 ks/měsíčně. Celkem bylo převzato do výzbroje 425 979 ks. Přesto byla výroba plněna pouze na 50 % plánu a původní záměr ( precizovaný v lednu 1943) nahradit touto zbraní samopal MP- 38/40 i pušku Mauser 98k tak naplněn nebyl. V dubnu 1944 byla zbraň bez podstatnější konstrukční změny přejmenována na MP - 44, pouze bylo na výrobu užito tenčího materiálu a místo povrchové ochrany oxidaci se použilo fosfátování a v listopadu 1944 dostává zbraň (z propagačních důvodů a skutečně na návrh Hitlera) konečný název "Sturmgewehr - 44" (StG -44) - útočná puška. Kromě dalekohledu pro odstřelovače a granátometu se na StG- 44 dal namontovat i jeden z prvních typů infrazaměřovačů. K TTD lze ještě doplnit, že úsťová rychlost střely byla 650 m/s. Po zavedení do "služby" se ozývaly od vojáků vedle pochvalných samozřejmě i kritické hlasy. Zbraň byla hodnocena jako poměrně těžká, neskladná, a zejména s obtížnou střelbou vleže. Nejvíce však bylo vytýkáno malé dodávané množství, takže se na frontě objevila pozdě a v relativně malém počtu, kdy již nemohla podstatně ovlivnit průběh bojů.
O tom, že celková koncepce útočné pušky i konstrukční prvky této zbraně jsou základním vzorem pro mnoho poválečných konstrukcí, zejména AK -47, není třeba pochybovat. K této skutečnosti jen ještě malou poznámku. Hugo Schmeisera zastihl konec války v Suhlu, takže padl do rukou Rusů.Ti jej i s rodinou převezli do Iževsku, odkud se vrátil až v r.1952 a přestože si jej Rusové velice vážili a chovali se k němu velice slušně, o svých zážitcích a práci v zajetí nikdy po návratu nemluvil.
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#159829Verze : 0
Po válce nebyla tato zbraň používána jenom naším výsadkovým vojskem, ale byla i ve výzbroji bezpečnostních sborů (SNB), jak je zřejmé z příručky "Nauka o střelbě...." (viz foto) O této zbrani, která je v příručce v části "Nauka o zbrani" jmenována jako "Samopal vz. 43/44". je dost podrobný popis, který si dovolím vložit i když něco obdobného, ale trochu stručněji, je vloženo již výše.

"Samopal vz. 43/44.

Samopal vz. 43/44 je samočinná zbraň, u níž je k vyhození nábojnice a k opětnému nabití využito tlaku plynů, působících na píst. Ráže je 7.9 mm.
Hlavní součástky: Hlaveň, mířidla, pouzdro závěru, závěr, spušťadlo, pažba a zásobník.


1. Hlaveň je válcovitá, po celé délce provrtána, uvnitř vývrtu jsou 4 pole a 4 rýhy, které tvoří pravotočivý závit. Na povrchu je hlaveň třikrát zesílena a vpředu je opatřena závitem pro nákružek ústí. Za tímto závitem je našroubován nástavek, ve kterém je připevněna muška s chránítkem a pojistný kolíček s pružinkou pro zajištění kroužku ústí. V přední polovině hlavně jest nasunut další nástavek (spojka), do kterého zapadá pístová trubice a tento nástavec je utěsněn šroubem a tyčinkou. Zadní část hlavně je opatřena závitem pro spojení s pouzdrem závěru. Vzadu je rozšířena v nábojovou komoru, na jejíž ploše je šikmá drážka pro vytahovač a skosení pro snazší vstup náboje do nábojové komory. Na hlavni je dírkovaný chránič hlavně.


2. Mířidla pozůstávají z mušky a hledí. Hledí má následující součástky: Základna hledí, pero hledí, klapka hledí, označená čísly 1-8, stavítko, stiskátko stavítka se zpružinkou a kolíček ke klapce hledí.


3. Pouzdro závěru je z plechu a pro zesílení je opatřeno žebry. Vpředu je pouzdro pevně spojeno s hlavní, dole vybíhá v zesílený výstupek, který slouží jako pouzdro pro zásobník. V tomto výstupku jsou otvory pro čepy a kolíčky, jest tam umístěn přidržovač zásobníku, na levé straně je stiskátko přidržovače zásobníku. Na pravé straně je podélný otvor, který slouží jako výhozné okénko, opatřené příklopem se zpružinkou a záskočkou. Zadní část pouzdra vybíhá ve dva kruhovité otvory, v nichž ve spodním se pohybuje závorník a část nosiče závorníku a předsuvná zpruha a v horním otvoru píst závěru. Na levé straně zadní části pouzdra je podélné vybrání pro napínací kliku a ve spodní části je podélný otvor pro spoušťovou páku. Zadní část je opatřena výřezem pro nasunutí pažby, která je zajištěna kolíkem.


4. Závěr uzavírá pouzdro a nábojovou komoru a způsobuje výstřel. Pozůstává z těchto součástek: Závorník, v němž je uložen úderník, vyhazovač, pružinka vytahovače a kolík k vytahovači nosič závorníku, píst a předsuvná zpruha. Na levé straně nosiče závorníku je upevněna klika závěru.


5. Spušťadlo je uloženo ve spodní samostatné části pouzdra, které vybíhá dolů v pažbičku. Pozůstává z následujících součástek: Spoušť, spoušťová páka, zpruha k spoušťové páce, páka přerušovače a čep přerušovače, pojistka a křidélko pojistky. Přední část spušťadla je spojena s pouzdrem závěru čepem, Vybíhající rukojet' je opatřena dřevěnou pažbičkou, která je rýhovaná a přidržovaná šroubem s maticí. Přední část tvoří lučík, který chrání spoušť.


6. Pažba uzavírá celé pouzdro a je připevněna kolíkem s pojistníkem. V hlavišti pažby je shora otvor, chráněný pérovým víčkem pro tyčinku a záložní součástky. Botka pažby je okována. Příčně je pažba proříznuta a vydlabána pro řemen.


7. Zásobník je sklonný, podélného tvaru. Pojme 30 nábojů. Pozůstává z následujících součástek: Pouzdro zásobníku, podavač, zpruha podavače, dno podavače s přidržovačem dna.


Činnost a použití: Prohlédnutou a vyčištěnou zbraň uchopíme za krk a levou rukou zasuneme zásobník do otvoru pro zásobník tak daleko, až ozub přidržovače zapadne za vybrání na levé straně zásobníku. Levou rukou táhneme za napínací kliku celý závěr vzad až na doraz a pak kliku pustíme. Působením předsuvné zpruhy je závěr hnán kupředu, závěr beze s sebou náboj ze zásobníku a zasune jej do nábojové komory a hlaveň se uzavře. Při napínání kliky otevře se samočinně příklop výhozného okénka pomocí závorníku, který má vybrání pro záskočku. Stiskneme-li spoušť, uvolní se ozub spoušťové páky, která prochází okénkem nosiče závorníku, jehož špalíček udeří na úderník a nastává výstřel. Plyny, které se utvoří v hlavni, tlačí na píst v pístové trubici a závěr se znovu napíná. Je-li čep přerušovače vysunut vpravo "D", opakuje se postup, dokud nepřestaneme tlačit na spoušť; je-li vysunut vlevo "E", je po každém výstřelu nutno uvolniti spoušť. Zajištění se provede otočením páky pojistky vzad, odjištění otočením páky šikmo dolů.


Rozebrání a složení: Zmačkneme na levé straně pojistník čepu drážky a vysuneme celý čep napravo a vytáhneme jej ven. Pravou rukou uchopíme za držadlo a levou rukou přidržujeme pažbu s předsuvnou zpruhou, která odtlačuje pažbu od pouzdra. Tažením za kliku závěru vytáhneme celý závěr z pouzdra i s pístem a samopal je rozebrán. Složení se provede opačným postupem.


Technické údaje:


Délka samopalu . . . . . . . . . . . . 930 mm,
Váha samopalu . . . . . . . . . . . . 4.62 kg
Ráže samopalu . . . . . . . . . . . . 7.9 mm. "


Pozn. : I když se jedná o doslovnou citaci (proto je ponecháno v některých případech i dnes již nezvyklé názvosloví i již výše uvedená TTD) je k jejímu zveřejnění (resp. celé příručky) k dispozici souhlas MVČR
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#159830Verze : 0
....
Sturmgewehr 44 - Zákopová strelecká pomôcka-stojan.

Zákopová strelecká pomôcka-stojan.
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#159839Verze : 0
MOD
MP 43 zásobník
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#181310Verze : 0
...
Sturmgewehr 44 - Útočnou puškou StG 44 boli, o.i. vyzbrojený i vojaci jednotiek , t.z.v. Čestná stráž. Na snímke vojak ČSA a s príslušníkom Ľudových milícií.

Útočnou puškou StG 44 boli, o.i. vyzbrojený i vojaci jednotiek , t.z.v. Čestná stráž. Na snímke vojak ČSA a s príslušníkom Ľudových milícií.
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#259798Verze : 0
Niečo z dobového filmu.
Nejaké kusy Stg-44 sa dostali do výzbroje IDF v časoch vojny o nezávislosť. Je ich možné zhladnuť v IDF Storage House v Tel Avive.
Zdroj: Vlastná návšeteva múzea, fotiť som nemohol
Sturmgewehr 44 - Z filmu Vlčie diery, ČSR 1948

Z filmu Vlčie diery, ČSR 1948
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#295656Verze : 0
MOD
foto muzeum Koblenz, archiv autora
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#305136Verze : 0
MOD
VHU Praha, 8.5.2010, vlastní foto
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#358770Verze : 0
MODURL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#378053Verze : 0
MOD
MKb-42 W a H, MP43 a MP44 (StG-44)
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#378671Verze : 0
MOD
StG 44 ve výzbroji Svobodné syrské armády během občanské války v Sýrii.


V Aleppu v srpnu 2012 se cca 5.000 těchto útočných pušek s municí zmocnila skupina Liwa al-Tawhid (Brigáda Al-Tawhid, لواء التوحيد‎), která je v omezeném množství dokonce použila jako součást dálkově ovládáné střelecké stanice.

Zdroj:
http://postimg.org/image/fmfswyka5/

URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#532845Verze : 1
MOD
Gefreiter v okope s útočnou puškou Sturmgewehr 44 s namontovaným optickým zameriavačom Zielfernrohr ZF 4, 1943.


zdroj: www.bundesarchiv.de
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#536201Verze : 0
MOD
Dobové foto. Nedatováno
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#682591Verze : 0
Diskuse
Aby to nezaniklo- dokáže někdo dohledat nějaký zahraniční článek o této zbrani? Evidentně vychází z StG 44, ikdyž vzhled mi sedí k CEAMu, což mi přijde, jako by pánové z Německa zdrhli, ve Španělsku vymysleli CETME a CEAM ve Francii a pak se stihli vrátit do NDR a udělat tam tuhle zbraň z SR.
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#378468Verze : 0
MOD
No CETME je založena na Mauserově StG 45, a je celkem známo že ji konstruovali specialisté z Oberndorfu (ostatně ve fabrickém muzeu se tím nijak netají) po válce tam konstruktéři přešli a vraceli se někdy kolem poloviny padesátých let, s tímhle DDR nemají rozhodně nic společného. Ale StG 44 byla výrobou ze Suhlu, takže není nijak divné že po válce tamní soudruzi zavzpomínali, jak v tom figurují francouzi je otázka, ale spíš jen opráskli co se dalo. Ale CETME a tohle spolu rozhodně nesouvisí
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#378469Verze : 0
Copak to vím, že CETME je mimo, spíš jen, že je to produkt něm. inženýrů. Přijde mi, že je to CEAM s vnitřkem z StG44.
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#378470Verze : 0
MOD
To nejspíš ano, otázkou je jestli na tom dělali němci, osobně jsem se s tím nesetkal, spíš bych věřil že se buď celá zbraň nebo komponenty dělaly někde ve francouzské zóně a francouzi prostě využili co šlo (možná i v rámci náhrad)
URL : https://www.valka.cz/Sturmgewehr-44-t11593#378471Verze : 0