Main Menu
User Menu

13. armáda [1941-1991]

13th Army / 13-я армия

     
Název:
Name:
13. armáda
Originální název:
Original Name:
13-я армия
Datum vzniku:
Raised/Formed:
23.04.1941
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
31.12.1991
Nástupce:
Successor:
13. armáda
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
23.04.1941-21.06.1941 Západní zvláštní vojenský okruh
21.06.1941-24.07.1941 Západní front
24.07.1941-15.08.1941 Střední front
15.08.1941-11.11.1941 Brjanský front
11.11.1941-24.12.1941 Jihozápadní front
24.12.1941-13.03.1943 Brjanský front
13.03.1943-06.10.1943 Střední front
06.10.1943-20.10.1943 Voroněžský front
20.10.1943-10.06.1945 1. ukrajinský front
10.06.1945-09.07.1945 Severní skupina vojsk
09.07.1945-03.05.1946 Lvovský vojenský okruh
03.05.1946-20.08.1968 Přikarpatský vojenský okruh
Dislokace:
Deployed:
23.04.1941-22.06.1941 Mogilev, ? /
22.06.1941-10.06.1945 východoevropské válčiště, ?
10.06.1945-DD.07.1945 Bautzen, ? /
DD.07.1945-20.08.1968 Rovno, ? /
Velitel:
Commander:
23.04.1941-09.07.1941 Filatov, Pjotr Michajlovič (generálporučík)
09.07.1941-14.07.1941 Remezov, Fjodor Nikitič (generálporučík)
14.07.1941-26.07.1941 Gerasimenko, Vasilij Filippovič (generálporučík)
26.07.1941-31.08.1941 Golubev, Konstantin Dmitrijevič (generálmajor)
31.08.1941-02.01.1942 Gorodňanskij, Avxentij Michajlovič (generálmajor)
02.01.1942-14.02.1943 Puchov, Nikolaj Pavlovič (generálmajor)
14.02.1943-26.08.1944 Puchov, Nikolaj Pavlovič (generálporučík)
26.08.1944-04.06.1946 Puchov, Nikolaj Pavlovič (generálplukovník)
04.06.1946-19.02.1947 Šumilov, Michail Stěpanovič (generálplukovník)
19.02.1947-20.04.1948 Plijev, Issa Alexandrovič (generálplukovník)
20.04.1948-03.12.1949 Ljudnikov, Ivan Iljič (generálplukovník)
03.12.1949-09.01.1953 Něčajev, Alexandr Nikolajevič (generálporučík)
09.01.1953-06.04.1954 Olešev, Nikolaj Nikolajevič (generálporučík)
06.04.1954-24.02.1959 Baklanov, Gleb Vladimirovič (generálporučík)
24.02.1959-25.05.1959 Andrjuščenko, Sergej Alexandrovič (generálmajor)
25.05.1959-25.02.1961 Andrjuščenko, Sergej Alexandrovič (generálporučík)
25.02.1961-20.04.1961 ?
20.04.1961-03.06.1968 Vašurin, Pjotr Semjonovič (generálporučík)
03.06.1968-04.02.1970 Melnikov, Pavel Vasiljevič (generálporučík)
04.02.1970-28.02.1973 Rykalov, Fjodor Ivanovič (generálporučík)
28.02.1973-04.11.1973 Zajcev, Alexej Nikolajevič (generálmajor)
04.11.1973-01.09.1975 Zajcev, Alexej Nikolajevič (generálporučík)
01.09.1975-20.08.1977 Savočkin, Roman Michajlovič (generálmajor)
20.08.1977-16.02.1979 Skokov, Viktor Vasiljevič (generálmajor)
16.02.1979-DD.MM.1979 Skokov, Viktor Vasiljevič (generálporučík)
DD.MM.1979-25.10.1979 Gusev, Pjotr Ivanovič (generálmajor)
25.10.1979-DD.MM.1981 Gusev, Pjotr Ivanovič (generálporučík)
DD.MM.1981-03.11.1983 Klejmjonov, Anatolij Nikolajevič (generálmajor)
03.11.1983-DD.02.1984 Klejmjonov, Anatolij Nikolajevič (generálporučík)
DD.02.1984-DD.01.1987 Makarov, Alexandr Sergejevič (generálporučík)
DD.01.1987-27.10.1988 Gurin, Gennadij Nikolajevič (generálmajor)
27.10.1988-DD.03.1989 Gurin, Gennadij Nikolajevič (generálporučík)
DD.03.1989-25.04.1990 Šejenkov, Anatolij Grigorjevič (generálmajor)
25.04.1990-DD.MM.1991 Šejenkov, Anatolij Grigorjevič (generálporučík)
DD.MM.1991-29.04.1991 Stěpanov, Valerij Nikolajevič (generálmajor)
29.04.1991-31.12.1991 Stěpanov, Valerij Nikolajevič (generálporučík)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
23.04.1941-27.12.1941 Petruševskij, Alexandr Vasiljevič (brigádní velitel)
27.12.1941-25.09.1943 Petruševskij, Alexandr Vasiljevič (generálmajor)
25.09.1943-30.12.1943 Petruševskij, Alexandr Vasiljevič (generálporučík)
30.12.1943-09.07.1945 Malandin, German Kapitonovič (generálporučík)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
22.06.1941-DD.07.1941 2. střelecký sbor
24.06.1941-06.07.1941 44. střelecký sbor
07.07.1941-01.08.1941 20. mechanizovaný sbor
DD.07.1941-DD.08.1941 28. střelecký sbor
01.09.1941-01.02.1943 143. střelecká divize
DD.10.1941-DD.11.1941 2. gardová střelecká divize
11.11.1941-13.03.1943 132. střelecká divize
10.05.1942-06.03.1943 877. samostatný smíšený letecký pluk
01.06.1942-01.07.1943 15. střelecká divize
DD.08.1942-22.10.1942 1. gardová střelecká divize
DD.05.1943-DD.08.1943 18. gardový střelecký sbor
DD.11.1943-DD.12.1943 18. gardový střelecký sbor
20.12.1943-17.04.1944 25. tankový sbor
01.01.1944-11.05.1945 24. střelecký sbor
01.01.1944-11.05.1945 27. střelecký sbor
01.01.1944-28.02.1944 77. střelecký sbor
DD.02.1944-DD.04.1944 1. gardový jezdecký sbor
DD.02.1944-DD.04.1944 6. gardový jezdecký sbor
DD.02.1944-DD.MM.1944 7. gardová jezdecká divize
01.04.1944-30.04.1944 77. střelecký sbor
01.08.1944-30.09.1944 47. střelecký sbor
DD.MM.1944-11.05.1945 102. střelecký sbor
DD.05.1945-DD.07.1945 6. gardový jezdecký sbor
DD.04.1946-01.07.1956 34. gardový střelecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 76. střelecký sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
22.02.1968 Řád rudého praporu
Poznámka:
Note:
23.04.1941-31.12.1991 VÚ 04669
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Krasnaja Armija v pobedach i poraženijach 1941–1945 gg. Tomsk, ITGU 2003.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič: Sovětskaja Armija v gody "Cholodnoj vojny" (1946–1991 gg.). Tomsk, ITGU 2004.
Feskov, Vitalij Ivanovič - Golikov, Valerij Ivanovič - Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič - Slugin, Sergej Anatoljevič: Vooružennyje Sily SSSR posle Velikoj Otěčestvennoj vojny. Č. 1. Tomsk, INTL 2013.
Puchov, Nikolaj Pavlovič: Gody ispytanij. Moskva, Vojenizdat 1959.
V plameni sraženij. Bojevoj puť 13-j armii. Red. M. A. Kozlov. Moskva, Vojenizdat 1973.
URL : https://www.valka.cz/13-armada-1941-1991-t55669#516937Verze : 1
MOD
Diskuse
data dislokace nesedí:
10.06.1941-DD.07.1941 Budyšín ???
URL : https://www.valka.cz/13-armada-1941-1991-t55669#528888Verze : 0
MOD
asi tam nema byt 10.06.1941 ale 10.06.1945 rekl bych
URL : https://www.valka.cz/13-armada-1941-1991-t55669#528896Verze : 0
MOD
náhodou jsem si toho všiml v tabulce Budyšína, ale jak se teď na to koukám, datování ulítlo u všech dislokací kromě Mogiljova
a asi by nebylo dobře, abych to sám opravoval podle toho, jak si myslím, že by to zřejmě mohlo být
URL : https://www.valka.cz/13-armada-1941-1991-t55669#528898Verze : 0
MOD
ja tam dam zatim 45, je to logicke, a kdyztak si to Jirka doupravi
URL : https://www.valka.cz/13-armada-1941-1991-t55669#528899Verze : 0
MOD