Main Menu
User Menu

Letecká armáda 4 [1939-1945]

4th Air Fleet / Luftflotte 4

     
Název:
Name:
Letecká armáda 4
Originální název:
Original Name:
Luftflotte 4
Datum vzniku:
Raised/Formed:
18.03.1939
Předchůdce:
Predecessor:
Velitelství letectva Východní marka
Datum zániku:
Disbanded:
21.04.1945
Nástupce:
Successor:
Velitelství letectva 4
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
18.03.1939-05.02.1944 Vrchní velitelství ozbrojených sil
05.02.1944-21.04.1945 Vrchní velitelství letectva
Dislokace:
Deployed:
01.02.1939-DD.08.1939 Vídeň
DD.08.1939-DD.09.1939 Reihenbach/Schlesien
DD.09.1939-DD.06.1941 Vídeň
DD.06.1941-DD.07.1941 Jasionsk, poblíže Rzewszow
DD.07.1941-01.08.1941 Kremenez
01.08.1941-DD.09.1941 Winniza, Fliegerhorst Winniza /
DD.09.1941-DD.05.1942 Mykolajiv, Fliegerhorst Nikolajew /
DD.05.1942-18.07.1942 Poltava, Fliegerhorst Poltawa /
18.07.1942-DD.10.1942 Mariupol
DD.10.1942-DD.12.1942 Jessentuki
DD.12.1942-DD.03.1943 Novotscherkask, poblíže Rostov; později Taganrog?
DD.03.1943-DD.10.1943 Dněpropetrovsk
DD.10.1943-DD.02.1944 Uman
DD.02.1944-08.03.1944 Proskurov
08.03.1944-04.07.1944 Morczyn
05.07.1944-DD.08.1944 Ramnicut-Sarat
DD.08.1944-07.09.1944 Debrecín, Letecká základna Debrecen /
07.09.1944-10.10.1944 Nyiregihaza
10.10.1944-DD.12.1944 Tavaros
DD.12.1944-DD.04.1945 Modern, poblíže Pressburg
DD.04.1945-DD.04.1945 Hörsching

Velitel:
Commander:
18.03.1939-20.07.1942 Löhr, Alexander (Generaloberst)
20.07.1942-04.09.1943 Richthofen, Wolfram von (Generalfeldmarschall)
04.09.1943-17.08.1944 Deßloch, Otto (Generaloberst)
25.08.1944-27.09.1944 Holle, Alexander (Generalleutnant)
28.09.1944-21.04.1945 Deßloch, Otto (Generaloberst)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
18.03.1939-19.12.1939 Korten, Günther (Oberst)
19.12.1939-21.07.1940 Olbrich, Herbert (Oberst)
21.07.1940-03.11.1940 Nielsen, Andreas (Oberstleutnant)
04.11.1940-15.01.1941 Schimpf, Richard (Oberst)
15.01.1941-12.08.1942 Korten, Günther (Generalleutnant)
24.08.1942-23.02.1943 Herhudt von Rohden, Hans-Detlef (Oberst)
01.03.1943-25.03.1943 Schulz, Karl-Heinrich (Oberst)
26.03.1943-03.09.1943 Deßloch, Otto (General der Flieger)
03.09.1943-21.04.1945 Schulz, Karl-Heinrich (Generalmajor)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
19.03.1939-01.01.1943 Letecká župa XVII
01.04.1939-21.03.1941 Letecká župa VIII
26.08.1939-DD.09.1939 2. letecká divize
DD.09.1939-DD.11.1939 Letecké velitelství ke zvláštnímu použití
01.03.1940-31.05.1941 Doplňovací bombardovací skupina 4
DD.01.1941-DD.06.1941 VIII. letecký sbor
DD.02.1941-DD.10.1944 Meteorologická průzkumná letka 76
30.03.1941-DD.06.1941 Bombardovací eskadra 51
19.04.1941-DD.MM.RRRR Stíhací eskadra 54
DD.04.1941-DD.03.1942 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 104
DD.06.1941-DD.12.1941 V. letecký sbor
01.09.1941-DD.05.1942 10. protiletadlová dělostřelecká divize
DD.09.1941-DD.12.1941 II. skupina Bombardovací eskadry 51
17.11.1941-01.04.1943 Letecká župa Rostov
DD.11.1941-DD.09.1942 Letecká župa Kyjev
DD.MM.1941-DD.MM.1941 Letecké velitelství Arad
DD.12.1941-DD.12.1942 Letecké velitelství Jih
DD.MM.1941-DD.MM.1941 Letecké velitelství Štýrský Hradec
DD.01.1942-DD.12.1942 9. protiletadlová dělostřelecká divize
07.02.1942-DD.05.1942 9. protiletadlová dělostřelecká divize
DD.04.1942-DD.08.1942 Těžká stíhací eskadra 2
DD.05.1942-DD.10.1942 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 104
DD.05.1942-DD.12.1942 Protiletadlová dělostřelecká brigáda VI
DD.05.1942-DD.MM.RRRR Skupina blízkého průzkumu 14
DD.05.1942-DD.02.1943 Skupina blízkého průzkumu 16
DD.05.1942-DD.MM.RRRR Skupina blízkého průzkumu 4
DD.05.1942-DD.02.1943 Skupina blízkého průzkumu 7
DD.05.1942-DD.07.1944 VIII. letecký sbor
DD.07.1942-DD.01.1943 Bombardovací eskadra 26
DD.07.1942-DD.10.1942 Bombardovací skupina ke zvláštnímu použití 102
26.08.1942-17.02.1943 Velitelství letectva Don
DD.09.1942-DD.04.1943 Letecká župa Charkov
DD.11.1942-18.10.1943 Skupina rušivého bombardování Letecké armády 4
DD.MM.1942-DD.MM.RRRR Letecký štáb Krym
DD.MM.1942-DD.MM.1943 Velitelství letectva Kavkaz
10.01.1943-DD.07.1943 I. skupina Stíhací eskadry 4
DD.02.1943-DD.04.1943 I. skupina Bombardovací eskadry 100
01.04.1943-01.07.1944 Polní letecká župa XXV
DD.04.1943-DD.11.1943 Skupina blízkého průzkumu 12
06.05.1943-DD.MM.1943 Skupina blízkého průzkumu 2
06.05.1943-DD.MM.RRRR Skupina blízkého průzkumu 6
DD.12.1943-DD.05.1944 Skupina blízkého průzkumu 2
DD.04.1944-31.08.1944 5. protiletadlová dělostřelecká divize
DD.09.1944-DD.11.1944 15. protiletadlová dělostřelecká divize
DD.10.1944-DD.MM.1945 Skupina dálkového průzkumu 4
DD.11.1944-05.03.1945 I. skupina Bitevní eskadry 2
DD.01.1945-DD.02.1945 III. skupina Noční stíhací eskadry 6
DD.01.1945-13.03.1945 Noční bitevní skupina 7
01.02.1945-21.04.1945 17. letecká divize
01.03.1945-21.04.1945 Letecká župa XVII
DD.MM.1945-DD.MM.1945 Skupina blízkého průzkumu 12
DD.MM.1945-DD.MM.RRRR Skupina blízkého průzkumu 14
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR 18. letecká divize
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR II. letecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR IV. letecký sbor
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Letecké velitelství Severní Balkán
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Námořní letecké velitelství Černé moře
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Stíhací velitelství Rumunsko
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR Stíhací velitelství Rumunsko
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR V. protiletadlový dělostřelecký sbor

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR
Vyznamenání:
Decorations:
DD.MM.RRRR
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
https://en.wikipedia.org/wiki/Luftflotte_4
en.wikipedia.org
en.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Letecka-armada-4-1939-1945-t9209#28016Verze : 0
MOD
Vrchní velitel:


GenOb Alexander Löhr, 18.3.39 - 20.7.42
GenFeldm Wolfram Freiherr von Richthofen, 20.7.42 - 4.9.43
GenOb Otto Dessloch, 4.9.43 - 17.8.44
GenLt Alexander Holle, 25.8.44 - 27.9.44
GenOb Otto Dessloch, 28.9.44 - 21.4.45


Náčelník štábu:


Oberst Günther Korten, 18.3.39 - 19.12.39
Oberst Herbert Olbrich, 19.12.39 - 21.7.40
Obstlt Andreas Nielsen, 21.7.40 - 3.11.40
Oberst Richard Schimpf, 4.11.40 - 15.1.41
GenLt Günther Korten, 15.1.41 - 12.8.42
Oberst Hans-Detlef Herhudt von Rohden, 24.8.42 - 23.2.43
Oberst Karl-Heinrich Schulz, 1.3.43 - 25.3.43
Gen Otto Dessloch, 26.3.43 - 3.9.43
GenMaj Karl-Heinrich Schulz, 3.9.43 - 21.4.45


Zformována 18.3.ze Luftwaffenkommando Österreich ve Vídni (Wien).
21.4.45 přejmenována na Luftwaffenkommando 4, a stala se podřízenou složkou Luftflotte 6.


HQ (hlavní stan):


1.2.39 - 8.39 Wien
8.39 - 9.39 Reihenbach/Schlesien
9.39 - 6.41 Wien
6.41 - 7.41 Jasionsk, poblíže Rzewszow
7.41 - 1.8.41 Kremenez
1.8.41 - 9.41 Winnitsa
9.41 - 5.42 Nikolayev
5.42 - 18.7.42 Poltava
18.7.42 - 10.42 Mariupol
10.42 - 12.42 Jessentuki
12.42 - 3.43 Novotscherkask, poblíže Rostov; později Taganrog?
3.43 - 10.43 Dnjepropetrovsk
10.43 - 2.44 Uman
2.44 - 8.3.44 Proskurov
8.3.44 - 4.7.44 Morczyn
5.7.44 - 8.44 Ramnicut-Sarat
8.44 - 7.9.44 Debreczen
7.9.44 - 10.10.44 Nyiregihaza
10.10.44 - 12.44 Tavaros
12.44 - 4.45 Modern, poblíže Pressburg
4.45 Hörsching


Během války velela následujícím jednotkám:


Verbindungsstaffel/Luftflotte 4 (Fi 156), 7.44 - ?
Kurierstaffel/Luftflotte 4 (Fw 58, He 46)
Luftwaffenkommando Don, 26.8.42 - 17.2.43
Luftwaffenkommando Kaukasus, 25.11.42 - 6.2.43 (Kavkaz)
I. Fliegerkorps, 19.7.42 - 26.8.42 a 17.2.43 - 14.4.45
II. Fliegerkorps, 11.44 - 3.2.45
IV. Fliegerkorps, 5.41 - 12.43
V. Fliegerkorps, 5.41 - 12.41
VIII. Fliegerkorps, 1.41 - 6.41 a 5.42 - 7.44
XI. Fliegerkorps, 4.41 - 6.41
Kgl. Rumänischen Fliegerkorps, 1942 - 8.44 (královský rumunský letecký sbor)
2. Flieger-Division, 8.39 - 22.9.39
17. Flieger-Division, 26.1.45 - 6.4.45
102. ungarischen Flieger-Division, 44 - 45 (102. maďarská letecká divize)
Komm. General der Deutschen Luftwaffe in Nordbalkan, 10.44 - 3.2.45 (Severní Balkán)
Komm. General der Deutschen Luftwaffe in Rumänien, 1944 - 9.44 (Rumunsko)
Komm. General der Deutschen Luftwaffe in Ungarn, 1944 - 3.45 (Maďarsko)
Fliegerführer z.b.V., 8.39 - 10.39
Fliegerführer Nordbalkan, 10.44 - 2.45 (Severní Balkán)
Fliegerführer Süd, 12.41 - end.42 (Jih)
Seefliegerführer Schwarzes Meer, konec.42 - 4.44
Jagdfliegerführer Rumänien, 1943 - 2.44 a 9.44 (Rumunsko)
Sonderstab Krim, 12.41 - 2.42
Luftwaffen-Einsatzstab Kroatien, 1944 - .44 (Chorvatsko)
Luftgau-Kommando VIII, 10.37 - 5.42
Luftgau-Kommando XVII, 7.38 - 1.1.43 a 1.3.45 - 6.4.45
Luftgau-Kommando Charkow, 9.42 - 6.43
Luftgau-Kommando Kiew, 11.41 - 9.9.42
Luftgau-Kommando Rostow, 11.41 - 6.43
Feldluftgau-Kommando XXV, 1.4.43 - 1.7.44
Luftgaustab z.b.V. 4, 6.41 - 11.41
Luftgaustab z.b.V. 8, 8.39 - 10.39
Luftgaustab z.b.V.40, 6.41 - 11.41
Luftwaffenmission Rumänien, 1941 - 6.43 (Rumunsko)
Luftwaffenmission Bulgarien, 1942 - 6.43 (Bulharsko)
Luftwaffen-Feld-Division 15, 1942
I. Flakkorps, 1.4.41 - 6.44
II. Flakkorps, 6.41 - 9.41
V. Flakkorps, 11.44 - 4.45
5. Flak-Division, 12.42 - 8.44?
9. Flak-Division, 1.42 - 5.42 a 3.44 - 9.44
10. Flak-Division, 9.41 - 5.42
15. Flak-Division, 6.44 - 11.44
Flak-Brigade VI (?), 5.42 - 12.42



Luftnachrichten-Regiment 4
Luftnachrichten-Regiment 14
Luftnachrichten-Regiment 24
URL : https://www.valka.cz/Letecka-armada-4-1939-1945-t9209#28021Verze : 0
MOD