Main Menu
User Menu

Svaz sovětských socialistických republik [1922-1991]

Union of Soviet Socialist Republics

Zväz sovietskych socialistických republík

Союз Советских Социалистических Республик

     
Název:
Name:
Svaz sovětských socialistických republik
Originální název:
Original Name:
Союз Советских Социалистических Республик
Hlavní město:
Capital:
Moskva
Státní zřízení:
Government System:
federace socialistických republik
Nejvyšší představitelé:
Heads of State:
Přehled předsedů prezidia nejvyššího sovětu
()
Ozbrojené složky:
Armed Forces:
Robotnícko-rolnická Rudá armáda (30.12.1922-25.02.1946)


Ozbrojené sily ZSSR (25.02.1946-25.12.1993), resp. Sovietska armáda
Rozloha:
Area:
22402220 km2
Geografická poloha:
Location :
severní Euroázie
Sousední státy:
Neighbouring Countries:



/ / /

/

/
/ /
/
/ / / / / / / / / /
/ / / /
/
/ / /
/ / /
/ / /
/ / /
/

Estonsko
Litva
Vznik:
Independence:
30.12.1922 unie Ruská sovětská federativní socialistická republika, Ukrajinská socialistická sovětská republika, Běloruská sovětská socialistická republika a Zakavkazská sovětská federativní socialistická republika
Zánik:
Dissolution:
26.12.1991 rozpuštěním
Národnostní složení:
Ethnic Groups:
Rusové, Ukrajinci, Bělorusové, Kazaši, Gruzínci.....
Vlajka:
Flag:
30.12.1922-12.11.1923





Znak:
Coat of Arms:
1956 - 1991
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
cs.wikipedia.org
URL CZ: https://www.valka.cz/Svaz-sovetskych-socialistickych-republik-1922-1991-t90794#339540Verze : 0
URL EN: https://www.armedconflicts.com/Union-of-Soviet-Socialist-Republics-t90794#339540Version : 0
MOD
Státní útvary Datum Událost

8.1.1870 Narodil se generálmajor legií Michail Nikolajevič Dobrovolskij



8.3.1870 Narodil se generálporučík Michail Dmitrijevič Bonč-Brujevič (velitel Severního frontu
)





22.4.1870 Narodil se - Vladimir Iljič Lenin (předseda Rady lidových komisařů)

19.11.1875 Narodil se - Michail Ivanovič Kalinin (predseda Prezídia Najvyššieho sovietu ZSSR)


22.1.1879 Narodil se kapitán 2. triedy Vsevolod Ľvovič Modzalevskij (náčelník štábu Námorných síl Baltického mora)


4.2.1881 Narodil se maršál Sovětského svazu Kliměnt Jefremovič Vorošilov (lidový komisař Lidového komisariátu obrany)

2.4.1882 Narodil se maršál Sovětského svazu Boris Michajlovič Šapošnikov (náčelník Generálního štábu Dělnicko-rolnické rudé armády)


25.10.1883 Narodil se maršál Sovětského svazu Alexandr Iljič Jegorov (velitel Běloruského vojenského okruhu)

29.11.1883 Narodil se admirál Lev Michajlovič Galler (prvý veliteľ Baltickej floty)

27.5.1885 Narodil se generálmajor Vladimir Jefimovič Klimovskich

27.9.1885 Narodil se generálplukovník Jefim Afanasjevič Ščadenko (zástupca národného komisára (ministra) národnej obrany)

27.3.1886 Narodil se - Sergej Mironovič Kirov (1. tajemník leningradského oblastního výboru Všesvazové komunistické stranz (bolševiků))

9.9.1886 Narodil se armádní generál Alexej Innokenťjevič Antonov (náčelník generálního štábu SSSR,)


12.10.1887 Narodil se flagman 1. stupňa Eduard Samuilovič Panceržanskij (náčelník Námorných síl ZSSR /1924/)

1.2.1888 Narodil se generálporučík Trifon Ivanovič Ševaldin

10.11.1888 Narodil se generálplukovník Andrej Nikolajevič Tupolev (letecký konštruktér)

12.6.1889 Narodil se generálplukovník Ivan Mefoďjevič Managarov (velitel 53. armády)

13.7.1889 Narodil se generál plukovník justície Vasilij Vasilievič Uľrich (predseda Vojenského kolégia Najvyššieho súdu ZSSR)

15.4.1890 Narodil se armádní generál Josif Rodionovič Apanasenko (velitel: Dálnovýchodní front)

9.11.1890 Narodil se maršál Sovětského svazu Grigorij Ivanovič Kulik (velitel 4. gardové armády)

30.11.1890 Narodil se viceadmirál Georgij Andrejevič Stepanov (veliteľ Bielomorskej námornej flotily 2. formovania)

1.12.1890 Narodil se maršál Sovětského svazu Vasilij Konstantinovič Bljucher (zatčen 22.10.1938, zabit při výslechu)

21.3.1891 Narodil se armádny generál Alexander Vasiľjevič Gorbatov (veliteľ 24. armády)

5.12.1891 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Ivanovič Loginov (veliteľ 211. bitevnej leteckej divízie)

21.1.1892 Narodil se generálplukovník Michail Pětrovič Kirponos



22.1.1892 Narodil se armádní generál Ivan Vladimirovič Ťuleněv (velitel: Jižní front
)

8.2.1892 Narodil se maršál letectva Fjodor Alexejevič Astachov (velitel vzdušných sil Jihozápadního frontu,
)

15.8.1892 Narodil se generálplukovník Ivan Vasiljevič Boldin (veliteľ vojsk Východosibírskeho vojenského okruhu)

30.9.1892 Narodil se armádní generál Andrej Vasiljevič Chruljov (1941-1945 náčelník Hlavní týlové správy
)

14.10.1892 Narodil se maršál Sovětského svazu Andrej Ivanovič Jerjomenko (velitel: Přikarpatský vojenský okruh)

24.10.1892 Narodil se generálplukovník Nikandr Jevlampijevič Čibisov

23.5.1893 Narodil se kapitán 1. triedy Pjotr Andrejevič Smirnov (veliteľ Volžskej vojnovej flotily)

12.10.1893 Narodil se komisař státní bezpečnosti 1. stupně Jakov Saulovič Agranov (1. náměstek lidového komisaře vnitra
)

29.10.1893 Narodil se generálporučík Kuzma Petrovič Podlas (Přímořská skupina vojsk, velitel)

27.11.1893 Narodil se generálporučík Filipp Alexejevič Parusinov


19.12.1893 Narodil se generálmajor Nikolaj Andrejevič Truškin (veliteľ 109. streleckej divízie)

24.12.1893 Narodil se generálporučík Feofan Agapovič Parchomenko (veliteľ 125. streleckého zboru)

27.5.1894 Narodil se generálporučík Franc Josifovič Perchorovič (velitel 47. armády (1944-1947))

14.6.1894 Narodil se armádní komisař 1. stupně Jan Borisovič Gamarnik (skutočným menom Jakov Pudikovič (Яков Пудикович))



10.7.1894 Narodil se divizní velitel (Komdiv) Jaroslav Antonovič Štrombach (jednoroční dobrovolník 75 polního pluku)


14.8.1894 Narodil se armádní generál Maxim Alexejevič Purkajev

22.8.1894 Narodil se admirál loďstva Sovětského svazu Ivan Stěpanovič Isakov (náčelník štábu Hlavního velitelství vojenského námořnictva)

12.10.1894 Narodil se generálplukovník Jakov Timofejevič Čerevičenko (velitel Jižního frontu)

16.10.1894 Narodil se generálmajor letectva Feofan Sergejevič Širokij (veliteľ 7. gardovej bombardovacej leteckej divízie)

18.10.1894 Narodil se generálporučík letectva Pjotr Semjonovič Šeluchin (veliteľ Vzdušných síl Južného frontu 4. formovania)

4.11.1894 Narodil se maršál tankových vojsk Pavel Semjonovič Rybalko (Velitel tankových a mechanizovaných vojsk Sovětské armády
)

11.11.1894 Narodil se generálporučík Dmitrij Ivanovič Rjabyšev (velitel: Jižní front)

2.12.1894 Narodil se generálporučík letectva Stepan Georgijevič Koroľ (veliteľ 148. stíhacej leteckej divízie )

25.1.1895 Narodil se generálplukovník Nikolaj Pavlovič Puchov (velitel: 13.armáda)

28.1.1895 Narodil se komodor 1. triedy Ivan Martynovič Ludri (veliteľ Námorných síl Kaspického mora)

12.2.1895 Narodil se kontradmirál Pavel Alexejevič Trajnin (veliteľ Ladožskej vojnovej flotily 1. formovania)

12.3.1895 Narodil se generálporučík Nikolaj Alexandrovič Gagen (velitel: 57.armáda
)

25.3.1895 Narodil se generálporučík Michail Vasiljevič Volkov (velitel 5. mechanizovaného sboru (od listopadu 1942))

16.4.1895 Narodil se kapitán Alexandr Ivanovič Žukov (zkušební pilot)

18.5.1895 Narodil se Komisař státní bezpečnosti 1. stupně Georgij Ivanovič Blagonravov (Generální ředitel výstavby silnic a dálnic NKVD)

26.5.1895 Narodil se generálplukovník Valerian Alexandrovič Frolov (velitel Karelského frontu září 1941-únor 1945)

20.7.1895 Narodil se generálporučík Alexej Nikolajevič Krutikov

29.9.1895 Narodil se generálmajor letectva Feofan Ivanovič Kačev (veliteľ 6. gardový bombardovací letecký sbor )

30.9.1895 Narodil se maršál Sovětského svazu Alexandr Michajlovič Vasilevskij (ministr obrany /1949 1950/)

1.10.1895 Narodil se generálporučík Vladimir Nikolajevič Kurďumov

2.10.1895 Narodil se kontradmiral Dmitrij DmitrievIč Rogačjov (veliteľ Amurskej námornej flotily)

9.10.1895 Narodil se admirál Ivan Stěpanovič Jumašev (veliteľ Hlavného veliteľstva vojenského námorníctva)

23.10.1895 Narodil se armádní generál Vsevolod Nikolejevič Merkulov (ministr státní kontroly)

11.11.1895 Narodil se generálporučík pobrežnej služby Michail Fjodorovič Kumanin (veliteľ Potijskej námornej základne 1. formovania)

20.11.1895 Narodil se generálplukovník Filipp Fedosjevič Žmačenko (velitel: 3. armáda )

22.11.1895 Narodil se generálporučík Alexandr Ivanovič Ryžov (velitel: 4. gardová armáda)

23.11.1895 Narodil se generálplukovník Ivan Prokofjevič Suchov (velitel: 9. mechanizovaný sbor)



1.1.1896 Narodil se generálporučík Vasilij Afanasjevič Glazunov (velitel 3. vzdušně-výsadkového sboru do září 1941
)

22.2.1896 Narodil se generálporučík Fjodor Jakovlevič Kostěnko (velitel 26. armády)

27.3.1896 Narodil se generálporučík Konstantin Dimitrijevič Goluběv (velitel 10. armády
)

8.5.1896 Narodil se kontradmirál Viktor Platonovič Bogolepov (náčelník štábu Ladožskej vojnovej flotily 2. formovania)

7.6.1896 Narodil se generálporučík Fjodor Nikitič Remezov

27.6.1896 Narodil se generálmajor letectva Tichon Ivanovič Butorin (veliteľ 3. armády zvláštneho určenia )

10.8.1896 Narodil se generálmajor letectva Zinovij Maximovič Pomerancev

9.10.1896 Narodil se generálporučík Jevgenij Pětrovič Žuravljov

3.11.1896 Narodil se generálplukovník Michail Semjonovič Chozin

14.11.1896 Narodil se generálplukovník letectva Vasilij Nikolajevič Ždanov (veliteľ 2. leteckej armády)

1.12.1896 Narodil se maršál Sovětského svazu Georgij Konstantinovič Žukov

10.12.1896 Narodil se generálmajor Minzakir Abdurachmanovič Absaljamov (veliteľ 18. streleckej divízie)

11.12.1896 Narodil se generálporučík letectva Daniil Fjodorovič Kondraťjuk (veliteľ 48. leteckej armády /1951-1952/)

12.12.1896 Narodil se generálplukovník Vasilij Nikolajevič Gordov (velitel Stalingradský front
)

16.1.1897 Narodil se generálmajor Semjon Ivanovič Feduľjev (veliteľ 213. nočnej bombardovacej leteckej divízie /1942-1943/)

18.1.1897 Narodil se generálmajor Georgij Alexandrovič Veščezerskij (veliteľ 52. streleckej divízie)

28.1.1897 Narodil se generálporučík Ivan Ivanovič Ivanov

1.2.1897 Narodil se admirál Gorděj Ivanovič Levčenko (veliteľ 4. floty)

27.2.1897 Narodil se generálporučík Michail Grigorjevič Jefremov (ve 30. letech generální inspektor pěchoty)

19.3.1897 Narodil se generálporučík Vladimir Nikolajevič Lvov (1940-1941 zástupce velitele Pobaltského zvláštního vojenského okruhu
)

26.3.1897 Narodil se - Anatolij Petrovič Minin (veliteľ 21. ťažkej bombardovacej leteckej brigády)

30.3.1897 Narodil se generálmajor letectva Grigorij Stepanovič Skrjagin (generálny inšpektor bombardovacieho letectva /1953-56/)

5.5.1897 Narodil se armádní generál Georgij Fjodorovič Zacharov





23.5.1897 Založen kýl lodi Avrora (Aurora)

1.6.1897 Narodil se armádní generál Pavel Ivanovič Batov

7.6.1897 Narodil se maršál Sovětského svazu Kirill Afanasjevič Mereckov (velitel Severního vojenského okruhu)

13.6.1897 Narodil se generálporučík Ivan Gerasimovič Sovětnikov

19.7.1897 Narodil se armádní generál Vladimir Vasiljevič Kurasov

21.7.1897 Narodil se maršál Sovětského svazu Vasilij Danilovič Sokolovskij (náčelník Generálního štábu Sovětské armády)

7.8.1897 Narodil se maršál letectva Stěpan Akimovič Krasovskij (veliteľ 26. leteckej armády)

3.10.1897 Narodil se generálmajor letectva Dmitrij Stepanovič Kozlov (náčelník štábu 12. leteckej armády)

14.10.1897 Narodil se generálporučík Pjotr Ivanovič Foměnko (velitel:)

14.10.1897 Narodil se plukovník Vjačeslav Arsenjevič Timofejev (veliteľ 197. bitevnej leteckej divízie)


24.10.1897 Narodil se armádny generál Kuzma Nikitovič Galickij (veliteľ Zvláštneho vojenského okruhu)

24.10.1897 Narodil se generálporučík Jefim Timofejevič Dubovcev (veliteľ Severného obranného rajónu)

4.11.1897 Narodil se armádní generál Dmitrij Grigorjevič Pavlov (náčelník Automobilní a tankové správy DRRA /1937/)

6.11.1897 Narodil se generálporučík Ivan Alexejevič Bogdanov

24.11.1897 Narodil se divizní velitel (Komdiv) Jurij Vladimírovič Sablin (veliteľ 97. streleckej divízie)

26.11.1897 Narodil se generálplukovník Nikolaj Ivanovič Gusev (velitel 47.armády
)

2.12.1897 Narodil se Maršál Sovětského svazu Ivan Christoforovič Bagramjan (náčelník Akademie generálního štábu
)

20.12.1897 Narodil se generálporučík letectva Alexandr Vasilievič Beljakov (hlavný šturman (letovod) 16. leteckej armády /1945/)

3.1.1898 Narodil se generálmajor Michail Petrovič Petrov (veliteľ 50. armády)

21.3.1898 Narodil se generálporučík Ivan Timofejevič Šlemin (náčelník Akademie generálního štábu 1937-1940
)

3.4.1898 Narodil se generálplukovník tankového vojska Viktor Timofejevič Obuchov

8.5.1898 Narodil se generálporučík letectva Jakov Stepanovič Škurin (veliteľ 12. leteckej armády)

21.5.1898 Narodil se admirál Nikolaj Jefremovič Basistyj (veliteľ Čiernomorskej floty)

26.5.1898 Narodil se brigádny velitel Alexandr Maximovič Tarnovskij-Terleckij (veliteľ 3. ťažkého bombardovacieho leteckého zboru)

27.5.1898 Narodil se generálplukovník Boris Alexejevič Pigarevič

2.6.1898 Narodil se generálmajor Nikolaj Antonovič Černucha (veliteľ 289. streleckej divízie 2. formovanie)

8.7.1898 Narodil se generálporučík Vasilij Vasiljevič Novikov (velitel: 7. gardový tankový sbor)

18.7.1898 Narodil se maršál dělostřelectva Vasilij Ivanovič Kazakov (veliteľ vojsk protivzdušnej obrany (1958-1965))

17.8.1898 Narodil se Maršál Sovětského svazu Matvej Vasiljevič Zacharov (velitel sovětských okupačních vojsk ve východním Německu)

20.8.1898 Narodil se generálporučík letectva Alexandr Michajlovič Rafalovič (náčelník vzdušnej streleckej služby Vojenského letectva Červenej armády)

6.9.1898 Narodil se generálmajor Adrian Zacharovič Akimenko (velitel 3. gardového střeleckého sboru (od ledna 1942))

15.9.1898 Narodil se generálplukovník Alexandr Vasiljevič Petruševskij (náčelník štábu 13. armády (5.5.1941-12.1943)
)

29.9.1898 Narodil se generálplukovník Fjodor Isidorovič Kuzněcov

2.10.1898 Narodil se generálporučík letectva Alexandr Zacharovič Ustinov (náčelník štábu 4. leteckej armády)

19.10.1898 Narodil se plukovník Nikolaj Sergejevič Vinogradov (veliteľ 199. bitevnej leteckej divízie)

25.10.1898 Narodil se plukovník Dmitrij Andrejevič Gubanov (veliteľ 21. zmiešanej leteckej divízie)

30.10.1898 Narodil se kontradmirál Michail Ivanovič Arapov (veliteľ Severopacifickej flotily)


1.11.1898 Narodil se generálmajor letectva Kuzma Dmitrievič Dmitriev (zástupca veliteľa vzdušných síl Poľskej ľudovej armády)

2.11.1898 Narodil se generálmajor Andrej Gerasimovič Potaturčev (velitel 4. tankové divize)

7.11.1898 Narodil se - Vadim Borisovič Šavrov (letecký konštruktér)

21.11.1898 Narodil se - Michail Iljič Koškin (Hlavní konstruktér sovětského středního tanku T-34.)

17.12.1898 Narodil se generálplukovník Michail Nikolajevič Šarochin (velitel: 37.armáda)

1.1.1899 Narodil se generálmajor Vasilij Nikitič Dalmatov (veliteľ 31. armády 1. formovania)

11.1.1899 Narodil se generálporučík Fjodor Michailovič Charitonov (velitel: 9. armáda)

31.1.1899 Narodil se generálporučík letectva Viktor Jefimovič Nestercev (veliteľ 3. gardového bombardovacieho leteckého zboru /1944-1949/)

31.1.1899 Narodil se plukovník Semjon Vasilievič Usačjov (náčelník štábu 14. gardovej bombardovacej leteckej divízie)

6.2.1899 Narodil se generálporučík Fjodor Petrovič Ozerov (veliteľ 50. armády)

2.3.1899 Narodil se generálporučík letectva Fjodor Georgievič Mičugin (veliteľ 1. údernej leteckej skupiny)

18.3.1899 Narodil se poručík Pavel Ignatievič Grochovskij (vedúci Osobitnej konštrukčnej kancelárie)

24.3.1899 Narodil se viceadmirál Gavriil Vasilievič Žukov (veliteľ Odeskej námornej základne 1. formovania)

29.3.1899 Narodil se maršál Sovětského svazu Lavrentij Pavlovič Berija (první náměstek předsedy Rady ministrů SSSR)

31.5.1899 Narodil se maršál letectva Fjodor Jakovlevič Falalejev (náčelník štábu Vzdušných síl Červenej armády)

25.7.1899 Narodil se generálporučík Ivan Vasiljevič Galanin (velitel: 70.armáda
)

7.9.1899 Narodil se armádní generál Vladimir Jakovlevič Kolpakči (zahynul při letecké nehodě vrtulníku Mi-4 společně s generálplukovníkem Semjonem Nikoforovičem Perevjertkinem)

7.10.1899 Narodil se generálplukovník letectva Sergej Kondraťjevič Gorjunov (veliteľ 5. leteckej armády)

23.10.1899 Narodil se admirál Filipp Sergejevič Okťabrskij (veliteľ Čiernomorskej floty)

3.11.1899 Narodil se generálporučík Feodosij Konstantinovič Korženěvič

12.11.1899 Narodil se generálmajor Zinovij Něstěrovič Alexejev (velitel 131. střeleckého sboru)

14.11.1899 Narodil se plukovník Anatolij Ivanovič Smirnov (náčelník štábu 1. gardového bombardovacieho leteckého zboru)

18.11.1899 Narodil se generálplukovník Andrej Grigorjevič Kravčenko (velitel: 4. tankový sbor)

18.11.1899 Narodil se generálmajor letectva Michail Vasiljevič Vodopjanov (veliteľ 81. leteckej divízie ďalekého dosahu)

20.11.1899 Narodil se kapitán 1. triedy Michail Alexandrovič Nefjodov (veliteľ Osinoveckej námornej základne)

17.12.1899 Narodil se kapitán 1. triedy Alexandr Petrovič D'jakonov (veliteľ Onežskej námornej flotily 3. formovania)

19.1.1900 Narodil se generálmajor Grigorij Davydovič Stělmach (zabit v akci)

12.2.1900 Narodil se Maršál Sovětského svazu Vasilij Ivanovič Čujkov (velitel: Skupina sovětských okupačních vojsk v Německu)

25.3.1900 Narodil se generálporučík Kondrat Semjonovič Meľnik (veliteľ Prímorskej armády 2. formovania)

10.4.1900 Narodil se generálplukovník Leonid Michajlovič Sandalov

2.5.1900 Narodil se plukovník Georgij Jefremovič Ovčarov (náčelník štábu 5. mino-torpédonosnej leteckej brigády vzdušných sil Severného loďstva)





11.5.1900 Loď Avrora (Aurora) spuštěna na vodu

25.5.1900 Narodil se generálmajor letectva Ivan Diomidovič Antoškin (veliteľ 6. zmiešaného leteckého zboru)

26.5.1900 Narodil se generálporučík Samuil Mironovič Rogačevskij (náčelník štábu 28. armády 3. formovania)

3.6.1900 Narodil se hlavný maršál letectva Konstantin Andrejevič Veršinin (veliteľ Vzdušných síl Červenej armády)

16.6.1900 Narodil se generálmajor Ivan Vasiljevič Dubovoj (velitel 7. mechanizovaného sboru od srpna 1943
)

18.6.1900 Narodil se generálplukovník letectva Ivan Michajlovič Sokolov (veliteľ 7. leteckej armády)

16.7.1900 Narodil se maršál Sovětského svazu Filipp Ivanovič Golikov (náčelník Hlavní politické správy Sovětské armády a námořnictva)

2.8.1900 Narodil se plukovník Ilja Grigorjevič Starinov (v republikánském Španělsku u praporu Zvlášního určení)

30.10.1900 Narodil se plukovník Michail Nikiforovič Skotarenko (náčelník štábu 88. stíhacieho leteckého zboru PVO)

6.11.1900 Narodil se armádní generál Pavel Alexejevič Kuročkin (velitel 2. běloruského frontu )

7.11.1900 Narodil se - Grigorij Artjomovič Arutjunjan (první tajemník ÚV KS Arménské sovětské socialistické republiky)

11.11.1900 Narodil se generálporučík Michail Fjodorovič Tichonov (velitel: 108. střelecký sbor)

12.11.1900 Narodil se plukovník Alexandr Fjodorovič Vanjušin (zástupca veliteľa letectva Ruskej oslobodeneckej armády (ROA))

12.11.1900 Narodil se kontradmirál Konstantin Michajlovič Balakirev (veliteľ Potijskej námornej základne)

19.11.1900 Narodil se hlavní maršál letectva Alexander Alexandrovič Novikov (zástupce hlavního velitele Vzdušných sil SSSR)

18.12.1900 Narodil se generálporučík letectva Ivan Klimentievič Samochin (zástupca veliteľa 2. leteckej armády)

21.12.1900 Narodil se kapitán 2. triedy Nikolaj Konstantinovič Kirillov (náčelník štábu Osinoveckej námornej základne)

23.12.1900 Narodil se kontradmirál Seid Avvakumovič Kapanadze (náčelník štábu Kamčatskej vojnovej flotily)

6.1.1901 Narodil se generálmajor letectva Ivan Maximovič Gorskij (veliteľ 21. gardovej leteckej dopravnej divízie)

22.1.1901 Narodil se generálplukovník Pjotr Grigorjevič Šafranov (velitel 31. armády 2. formovaní)

25.1.1901 Narodil se generálporučík letectva Vasilij Georgievič Rjazanov (veliteľ 69. leteckej armády)

26.1.1901 Narodil se generálporučík Vitalij Sergejevič Polenov (velitel 31. armády 2. formování)

15.2.1901 Narodil se generálporučík Sergej Antonovič Bobruk (velitel: 31.gardový střelecký sbor
)

17.2.1901 Narodil se generálporučík Nikolaj Pavlovič Simoňak (velitel: 67. armáda )

18.3.1901 Narodil se generálporučík delostrelectva Sergej Ivanovič Kabanov (veliteľ Severného obranného rajónu)

26.3.1901 Narodil se plukovník Vasilij Ivanovič Ivolgin (náčelník štábu 1. zmiešaného leteckého zboru)

26.4.1901 Narodil se generálporučík Viktor Genrichovič Poznjak (velitel: 77. střelecký sbor)

3.5.1901 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Andrejevič Petrov (náčelník štábu 10. leteckej armády)

9.5.1901 Narodil se generálmajor Nikolaj Grigorievič Travnikov (veliteľ 299. streleckej divízie)

19.5.1901 Narodil se generálporučík letectva Nikolaj Nikolajevič Bujanskij (hlavný inšpektor Inšpekcie bombardovacieho letectva Hlavnej inšpekcie Sovietskej armády /1950/)

21.5.1901 Narodil se kontradmiral Vladimir Nesterovič Ležava (veliteľ Námornej základne Ruči)

4.6.1901 Narodil se admirál Vladimír Antonovič Alafuzov (náčelník Hlavného štábu námorníctva ZSSR (1944))

4.6.1901 Narodil se generálporučík Fjodor Grigorjevič Katkov (velitel 7. mechanizovaného sboru ( listopadu 1943 20.8.1945))

16.6.1901 Narodil se maršál tankového vojska Pavel Pavlovič Polubojarov (velitel: 4. gardový tankový sbor)

27.6.1901 Narodil se generálmajor letectva Josif Ivanovič Šumov-Jeretičenko (veliteľ 22. záložného leteckého pluku1))

14.7.1901 Narodil se generálporučík Vladimir Ivanovič Ščerbakov (velitel: 14. armáda)

27.7.1901 Narodil se generálporučík letectva Vladimir Ivanovič Aladinskij (veliteľ 2. leteckej armády diaľkového letectva)

3.8.1901 Narodil se generálmajor letectva Ilja Leontievič Vlasov (náčelník štábu 3. bombardovacieho leteckého zboru)

27.8.1901 Narodil se generálporučík letectva Alexandr Petrovič Andrejev (veliteľ Vzdušných síl Povolžského vojenského okruhu (1958-1961))

6.9.1901 Narodil se generálporučík tankového vojska Jevtichij Jemeljanovič Belov (velitel: 10. gardový tankový sbor)

14.9.1901 Narodil se generálporučík Andrej Andrejevič Vlasov (velitel Ruské osvobozenecké armády)

1.10.1901 Narodil se generálmajor Ivan Danilovič Papčenko (veliteľ 109. streleckej divízie)

6.10.1901 Narodil se generálmajor Sergej Fjodorovič Gorochov (velitel 40. gardového střeleckého sboru)

9.10.1901 Narodil se armádní generál Michail Iljič Kazakov

11.10.1901 Narodil se generálporučík Ivan Semjonovič Varennikov (náčelník štábu 26. armády 1. formovania)

15.10.1901 Narodil se generálporučík Ivan Fjodorovič Drjomov (velitel: 8. gardový mechanizovaný sbor)

21.10.1901 Narodil se generálporučík leteckej inžinierskej služby Sergej Alexejevič Danilin (náčelník Vedeckého oddelenia vojenského letectva)

28.10.1901 Narodil se generálplukovník letectva Stěpan Uljanovič Rubanov (veliteľ 26. leteckej armády )

29.10.1901 Narodil se generálporučík Ivan Nikolajevič Muzyčenko (veliteľ 6. armády )

31.10.1901 Narodil se admirál Jurij Alexandrovič Pantelejev (veliteľ Tichooceánskej floty)

1.11.1901 Narodil se generálporučík Ivan Andrejevič Laskin

2.11.1901 Narodil se armádní generál Dmitrij Danilovič Leljušenko

3.11.1901 Narodil se generálmajor Georgij Alexandrovič Latyšev (velitel 78. střeleckého sboru (od září 1943))

6.11.1901 Narodil se gardový podplukovník Dmitrij Michajlovič Beljakov (náčelník štábu 6. stíhacej leteckej brigády vojenského námořnictva)

19.11.1901 Narodil se generálporučík Michail Borisovič Anaškin (velitel 19.střeleckého sboru (28.2.-16.4.1943)
)

19.11.1901 Narodil se generálmajor Mitrofan Mojsejevič Zaikin (velitel: 143. střelecká divize)

19.11.1901 Narodil se generálmajor Viktor Grigorjevič Lebeděv (Vedúci katedry Moskovského automechanického inštitútu)

16.12.1901 Narodil se armádní generál Nikolaj Fjodorovič Vatutin (velitel 1. ukrajinského frontu)

20.12.1901 Narodil se plukovník Vasilij Pavlovič Čanpalov (veliteľ 312. nočnej bombardovacej leteckej divízie)

23.12.1901 Narodil se generálmajor letectva Vasilij Andrejevič Guščin (veliteľ 298. stíhacej leteckej divízie PVO)

29.1.1902 Narodil se kontradmirál Pjotr Makarovič Rozdobuďko (náčelník štábu Bielomorskej námornej základne 1. formovania)

2.2.1902 Narodil se generálporučík letectva Afanasij Zinovievič Karavackij (veliteľ 3. bombardovacieho leteckého zboru)

21.2.1902 Narodil se generálplukovník Ivan Těrenťjevič Korovnikov (velitel: 59. armáda (25.04.1942-09.07.1945))

14.3.1902 Narodil se generálporučík letectva Nikifor Emmanuilovič Glušenkov (veliteľ Vzdušných síl Sibírskeho vojenského okruhu /1946—1952/)

18.3.1902 Narodil se generálmajor letectva Andrej Borisovič Jumašev (veliteľ 6. stíhacieho leteckého zboru)

14.4.1902 Narodil se generálporučík letectva Jakov Vladimirovič Smuškevič (najvyšší veliteľ vzdušních síl Červenej armády)

27.4.1902 Narodil se generálporučík Maxim Děnisovič Siněnko (velitel: 5. gardová tanková armáda)

5.5.1902 Narodil se kontradmirál Alexandr Ivanovič Dianov (prvý veliteľ Jokangskej námornej základne)

11.5.1902 Narodil se maršál Sovětského svazu Kiril Semjonovič Moskalenko (hlavní velitel raketových vojsk strategického určení
)

21.5.1902 Narodil se generálmajor Konstantin Ivanovič Rakutin (veliteľ 31. armády 1. formovania)

21.5.1902 Narodil se kontradmirál Konstantin Davidovič Suchiašvili (veliteľ Porkkalskej námornej základne)

5.6.1902 Narodil se generálporučík Konstantin Maximovič Erastov (velitel: 46. střelecký sbor)

7.6.1902 Narodil se viceadmirál Ilja Danilovič Kulišov (veliteľ Lenigradskej námornej základne)

17.6.1902 Narodil se generálmajor Isaak Gasparovič Gasparjan (velitel: 94. gardová střelecká divize)

28.6.1902 Narodil se generálporučík Ivan Pavlovič Roslyj (velitel 4.střelecké divize
)

8.7.1902 Narodil se generálmajor letectva Andrej Nikiforovič Vitruk (veliteľ 291. bitevnej leteckej divízie)

11.7.1902 Narodil se generálmajor Ivan Michajlovič Šepetov (veliteľ 96. streleckej divízie 1. formovania)

17.7.1902 Narodil se generálmajor Vasilij Pavlovič Sokolov (velitel: 74. gardová střelecká divize)

24.7.1902 Narodil se kontradmirál Michail Michajlovič Dolinin (veliteľ Bielomorskej námornej flotily 2. formovania)

2.8.1902 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Georgijevič Bělov (veliteľ 4. leteckej divízie osobitného určenia)

2.8.1902 Narodil se viceadmirál Georgij Nikitič Cholostjakov (veliteľ Dunajskej vojnovej flotily 2. formovania)

20.8.1902 Narodil se generálmajor letectva Jevstafij Zacharovič Tatanašvili (veliteľ 234. stíhacej leteckej divízie)

29.9.1902 Narodil se generálplukovník Ivan Iljič Ljudnikov (velitel 39. armády )


5.10.1902 Narodil se generálmajor Ruské osvobozenecké armády Sergej Kuzmič Bunjačenko (velitel 600. pěší divize (ruské))

14.10.1902 Narodil se kontradmirál Daniil Andrejevič Tuz (veliteľ Jokangskej námornej základne)

16.10.1902 Narodil se generálmajor Konstantin Nikolajevič Vindušev (veliteľ: )

17.10.1902 Narodil se generálporučík letectva Konstantin Ivanovič Teľnov (náčelník štábu 1. leteckej armády diaľkového letectva)

18.10.1902 Narodil se generálporučík Pjotr Dmitrijevič Govoruněnko (velitel: 1. gardová mechanizovaná armáda)

18.10.1902 Narodil se kontradmirál Pjotr Georgievič Maximov (náčelník štábu námornej základne Hanko)

21.10.1902 Narodil se generálporučík Grigorij Petrovič Kotov (zahynul po útoku lietadiel 82. stíhacej skupiny na kolónu jeho štábu)

7.11.1902 Narodil se generálporučík letectva Michail Nikolajevič Kalinuškin (velitel 37. leteckej armády)

7.11.1902 Narodil se generálporučík letectva Ivan Vasilievič Georgijev (veliteľ 81. gardového bombardovacieho leteckého zboru)

7.11.1902 Narodil se generálmajor letectva Vladimir Michajlovič Tolstoj (náčelník štábu 5. gardového bombardovacieho leteckého zboru)

10.11.1902 Narodil se maršál dělostřelectva Konstantin Petrovič Kazakov (velitel dělostřelectví a raketového vojska SSSR (1963-1969))

11.11.1902 Narodil se kontradmirál Viktor Danilovič Dobrovoľskij (veliteľ Námornej základne De-Kastri)

15.11.1902 Narodil se armádní generál Markian Michajlovič Popov (Velitel Tauridského vojenského okruhu)

21.11.1902 Narodil se generálmajor Michail Alexejevič Beloskurskij (velitel: 372. střelecká divize)

21.11.1902 Narodil se generálmajor letectva Michail Ivanovič Tichomirov (veliteľ 332. bitevnej leteckej divízie)

24.11.1902 Narodil se generálmajor letectva Michail Kuzmič Gluchov (náčelník štábu 14. leteckej armády)

1.12.1902 Narodil se viceadmirál Fjodor Semjonovič Sedeľnikov (veliteľ Kaspickej flotily)

2.12.1902 Narodil se generálmajor letectva Alexandr Semjonovič Pronin (náčelník štábu 1. letecké armády)

5.12.1902 Narodil se maršál letectva Nikolaj Semjonovič Skripko (veliteľ vojenského dopravného letectva /1955-1969/)

12.12.1902 Narodil se kapitán 1. triedy Alexandr Vladimirovič Tripoľskij (náčelník štábu Námornej základne Port-Artur)

13.12.1902 Narodil se generálmajor letectva Andrej Alexandrovič Kislov (veliteľ 251. bitevnej leteckej divízie)

18.12.1902 Narodil se plukovník Vladimir Vasilievič Smirnov (veliteľ 233. bitevnej leteckej divízie)

19.12.1902 Narodil se generálplukovník letectva Vasilij Vasilievič Stepičev (veliteľ 4. leteckej armády /1946-1948/)

22.12.1902 Narodil se generálplukovník letectva Pjotr Ignatievič Brajko (náčelník Hlavného štábu letectva /1959–1969/)

1.1.1903 Narodil se generálmajor letectva Alexej Ivanovič Charebov (náčelník štábu 13. leteckej armády)

7.1.1903 Narodil se generálmajor Ivan Ivanovič Blaževič (veliteľ 99. gardovej streleckej divízie)

13.1.1903 Narodil se admirál Vasilij Ivanovič Platonov (veliteľ Severnej floty /1946-1952/)

28.1.1903 Narodil se generálmajor letectva Semjon Grigorievič Geťman (veliteľ 230. bitevnej leteckej divízie)

30.1.1903 Narodil se generálmajor letectva Anatolij Pavlovič Žukov (veliteľ 14. stíhacieho leteckého zboru)

31.1.1903 Narodil se armádní generál Afanasij Pavlentjevič Běloborodov (veliteľ Voronežského vojenského okruhu)

1.3.1903 Narodil se generálporučík letectva Vladimír Vardenovič Nanejšvili (veliteľ 8. bitevného leteckého zboru)

17.3.1903 Narodil se kontradmirál Alexej Matvejevič Guščin

13.4.1903 Narodil se generálmajor Anton Pětrovič Pilipěnko (zahynul pri leteckej nehode)

24.4.1903 Narodil se generálporučík letectva Vladimír Ivanovič Izotov (veliteľ 1. bombardovacieho leteckého zboru diaľkového bombardovacieho letectva)

29.4.1903 Narodil se maršál Sovětského svazu Nikolaj Ivanovič Krylov (velitel Dálnovýchodního vojenského okruhu)

30.4.1903 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Prokopjevič Abramov (náčelník štábu 14. leteckej armády)

1.5.1903 Narodil se viceadmirál Valentin Lukič Bogdenko (náčelník štábu Tichooceánskej floty 1. formovania)

6.5.1903 Narodil se plukovník Valentin Ivanovič Smolovik (veliteľ 233. bitevnej leteckej divízie)

18.6.1903 Narodil se podplukovník Ivan Jakovlevič Mironov (veliteľ 50. rýchleho bombardovacieho leteckého pluku)

22.6.1903 Narodil se plukovník Boris Vladimirovič Jansen (veliteľ 202. bombardovacej leteckej divízie)

16.7.1903 Narodil se generálmajor letectva Ivan Abramovič Obrazkov (náčelník sovietskej leteckej misie v USA /1944-1945/)





17.7.1903 Loď Avrora (Aurora) uvedena do služby

2.9.1903 Narodil se generálplukovník Hadži-Umar Džiorovič Mamsurov (velitel: 2. gardová jezdecká divize)

8.9.1903 Narodil se viceadmirál Anatolij Nikolajevič Petrov (náčelník štábu 8. floty)

15.9.1903 Narodil se generálporučík Lev Solomonovič Skvirskij

28.9.1903 Narodil se plukovník Vjačeslav Gavrilovič Mamakov (veliteľ 45. záložného leteckého pluku )

30.9.1903 Narodil se kontradmirál Michail Ivanovič Fjodorov (náčelník štábu Severnej floty)

1.10.1903 Narodil se generálmajor letectva Fjodor Semjonovič Chatminskij (veliteľ 277. bitevnej leteckej divízie)

5.10.1903 Narodil se armádní generál Andrej Lavrenťjevič Getman

9.10.1903 Narodil se generálplukovník letectva Ivan Lukič Turkeľ (veliteľ 26. leteckej armády )

10.10.1903 Narodil se podplukovník Alexej Stepanovič Fetisov (veliteľ 8. gardovej bitevnej leteckej divízie)

10.10.1903 Narodil se generálporučík Gevork Andrejevič Ter-Gasparjan (náčelník štábu 60. armády)

14.10.1903 Narodil se generálmajor Vladimir Alexandrovič Borisov (velitel 44. gardové střelecké divize)

17.10.1903 Narodil se maršál Sovětského svazu Andrej Antonovič Grečko (Ministr obrany Sovětského svazu)

22.10.1903 Narodil se generálmajor letectva Pjotr Nikolajevič Anisimov (veliteľ 34. leteckej armády /1953-55/)

9.11.1903 Narodil se generálporučík Jerofej Vladimirovič Dobrovolskij (velitel: 16. střelecký sbor)

21.11.1903 Narodil se plukovník Michail Alexejevič Jerjomin (veliteľ 128. zmiešanej leteckej divízie)

29.11.1903 Narodil se plukovník Grigorij Vasilievič Iljušenko (náčelník štábu 225. bitevnej leteckej divízie)

14.12.1903 Narodil se generálplukovník letectva Nikolaj Filippovič Papivin (veliteľ 1. letecká armáda diaľkového letectva)

18.12.1903 Narodil se kontradmirál Nikolaj Ľvovič Luckij (náčelník štábu Porkkalskej námornej základne)

22.12.1903 Narodil se kapitán 1. triedy Nikolaj Pavlovič Zavjalov (náčelník štábu Petropavlovskej námornej základne)

23.12.1903 Narodil se generálmajor Boris Romanovič Jeremejev (velitel 11. gardové těžké tankové brigády)

23.12.1903 Narodil se plukovník Jevgraf Romanovič Korepanov (náčelník štábu 4. zmiešanej leteckej divízie)

5.1.1904 Narodil se major Ivan Nikolajevič Ovečnikov (veliteľ 12. stíhacieho leteckého pluku)

6.1.1904 Narodil se generálmajor Pavel Alexejevič Artjušenko (veliteľ 133. streleckého zboru)

19.1.1904 Narodil se viceadmirál Vasilij Fjodorovič Kotov (náčelník štábu Severnej tichooceánskej vojnovej flotily)

21.1.1904 Narodil se generálporučík letectva Timofej Fjodorovič Kucevalov (veliteľ Vzdušných síl Uralského vojenského okruhu (1952-1955))

2.2.1904 Narodil se brigádní generál Valerij Pavlovič Čkalov (zkušební pilot
)

23.2.1904 Narodil se plukovník Vasilij Filippovič Zacharov (náčelník štábu 280. bombardovacej leteckej divízie)

25.2.1904 Narodil se viceadmirál Valerian Josifovič Surabekov (náčelník štábu Severnej floty)

1.3.1904 Narodil se komisař Bogdan Zacharovič Kobulov (1.místopřeseda Ministrstva vnitra)

1.4.1904 Narodil se generálplukovník Nikolaj Erastovič Berzarin (velitel: 34.armáda)

8.5.1904 Narodil se generálmajor letectva Semjon Jakovlevič Simonenko (veliteľ 92. stíhacej leteckej divízie)

8.5.1904 Narodil se generálmajor letectva Michail Vasilievič Koteľnikov (veliteľ 8. bitevného leteckého zboru)

21.5.1904 Narodil se major Konstantin Vasiljevič Abuchov (veliteľ 143. gardového bitevného leteckého pluku)

24.5.1904 Narodil se plukovník Kirill Konstantinovič Griščenko (veliteľ 196. bitevnej leteckej divízie)

31.5.1904 Narodil se podplukovník Ivan Petrovič Goloboroďko (veliteľ 677. zmiešaného leteckého pluku)

25.6.1904 Narodil se generálporučík letectva David Jakovlevič Slobožan (veliteľ 59. leteckej armády /1954-1955/)

17.7.1904 Narodil se generálporučík letectva Pavel Vladimirovič Nedosekin (veliteľ 45. leteckej armády)

19.7.1904 Narodil se generálporučík Grigorij Grigorjevič Sokolov

11.8.1904 Narodil se kontradmirál Alexandr Nikolajevič Perfilov (náčelník štábu Námornej základne Vladimir-Olginsk)

21.8.1904 Narodil se maršál Sovětského svazu Sergej Semjonovič Birjuzov (zahynul při leteckém neštěstí)

27.8.1904 Narodil se generálporučík letectva Feodosij Porfirievič Kotľjar (veliteľ 4. gardovej bombardovacej leteckej divízie)

5.9.1904 Narodil se viceadmirál Pjotr Pavlovič Michajlov (náčelník štábu 4. floty)

6.9.1904 Narodil se generálmajor letectva Michail Charlampievič Borisenko (veliteľ 5. bombardovacieho leteckého zboru)

14.9.1904 Narodil se generálporučík Andrej Grigorjevič Frolenkov (velitel: 134. střelecký sbor)

24.9.1904 Narodil se plukovník Vladimir Alexejevič Sryvkin (veliteľ 14. zmiešanej leteckej divízie)

1.10.1904 Narodil se plukovník Vladimír Ivanovič Alexandrovič (veliteľ 202. bombardovacej leteckej divízie)

15.10.1904 Narodil se generálmajor Anatolij Anisimovič Kacnělson (náčelník štábu 41. armády)

16.10.1904 Narodil se generálmajor inžiniersko-technických služieb Alexandr Alexandrovič Morozov (1951-1966 hlavný konštruktér Charkovskej strojárskej konštrukčnej kancelárie
)

19.10.1904 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Stepanovič Toropčin (zástupca náčelníka Hlavného štábu vojsk protivzdušnej obrany štátu /1955-1958/)

20.10.1904 Narodil se maršál letectva Sergej Ignaťjevič Rudenko (prvý zástupca hlavného veliteľa Vzdušných síl ZSSR /1958-68/)

23.10.1904 Narodil se maršál letectva Vladimír Alexandrovič Suděc (zástupce ministra obrany SSSR)

25.10.1904 Narodil se generálporučík letectva Ivan Gavrilovič Pjatychin (veliteľ 15. leteckej armády)

8.11.1904 Narodil se kontradmirál Michail Sergejevič Klevenskij (veliteľ Lipavskej námornej základne)

26.11.1904 Narodil se generálporučík Serafim Jevgeňjevič Rožděstvěnskij

26.11.1904 Narodil se kontradmirál Michail Zacharovič Činčaradze (veliteľ Potijskej námornej základne)

27.11.1904 Narodil se admirál Nikolaj Ivanovič Šibajev (náčelník štábu Severnej floty)

21.12.1904 Narodil se maršál Sovětského svazu Pjotr Kirillovič Koševoj (velitel: Sibiřský vojenský okruh)

21.12.1904 Narodil se - Michail Ivanovič Gudkov (jeden z trojice konštruktérov podieľajúcich sa na vývoji stíhacieho lietadla LaGG-3
)

22.12.1904 Narodil se kontradmiral Stepan Maximovič Ljaľko (náčelník štábu Kaspickej vojnovej flotily)

27.1.1905 Narodil se generálmajor letectva Ivan Semjonovič Polbin (velitel 150. bombardovacího pluku)

31.1.1905 Narodil se divisní velitel Viktor Stepanovič Choľzunov (veliteľ 1. armády zvláštneho určenia)

10.2.1905 Narodil se generálporučík letectva Vasilij Alexandrovič Vinogradov (veliteľ 30. leteckej armády /1957-1958/)

21.2.1905 Narodil se starší seržant Fjodor Kuzmič Čegodajev (odstřelovač Rudé armády)

8.3.1905 Narodil se generálplukovník Alexandr Iljič Rodimcev (veliteľ 32. gardového streleckého zboru)

25.3.1905 Narodil se generálmajor letectva Jevsej Michajlovič Anikejev (veliteľ 249. stíhacej leteckej divízie /1946-1952/)

14.4.1905 Narodil se generálporučík Boris Alexandrovič Vladimirov (velitel: 311. střelecká divize)

5.5.1905 Narodil se generálmajor letectva Vitalij Filippovič Drjanin (veliteľ 36. leteckej divízie ďalekého dosahu)

21.5.1905 Narodil se gardový starší seržant Andrej Vasiljevič Aljošin (velitel střeleckého stanoviště dělostřelecko minometného pluku)

23.5.1905 Narodil se generálmajor letectva Iľja Davidovič Udonin (veliteľ Vzdušných síl 19. armády)

31.5.1905 Narodil se podplukovník Stěpan Ivanovič Švec (veliteľ 2. gardového leteckého pluku ďalekého dosahu)

7.6.1905 Narodil se plukovník Boris Zacharovič Zumbulidze (veliteľ 406. nočného bombardovacieho leteckého pluku)

22.6.1905 Narodil se plukovník Prokopij Grigorievič Stepanovič (veliteľ 229. stíhacia letecká divízia)

1.7.1905 Narodil se generálporučík Gani Běkinovič Safiulin (velitel 25. gardového střeleckého sboru)

8.7.1905 Narodil se kontradmirál Vladimir Alexandrovič Drozdov (veliteľ 27. divízie ponoriek)

2.8.1905 Narodil se generálporučík letectva Jevgenij Michajlovič Běleckij (veliteľ 1. gardového stíhacieho leteckého zboru)

18.8.1905 Narodil se generálporučík letectva Fjodor Fjodorovič Žerebčenko (hlavný inšpektor stíhacieho letectva protivzdušnej obrany štátu /1957-1960/)

29.9.1905 Narodil se viceadmirál Viktor Alexandrovič Parchomenko (veliteľ Čiernomorskej floty)

30.9.1905 Narodil se generálporučík letectva Jevgenij Makarovič Nikolajenko (veliteľ 1. leteckej armády diaľkového letectva)

12.10.1905 Narodil se kontradmirál Andrej Sergejevič Kudelja (náčelník štábu Tuapskej námornej základne)

25.10.1905 Narodil se generálmajor letectva Kuzma Alexandrovič Katičev (veliteľ 57. zmiešanej leteckej divízie)

1.11.1905 Narodil se generálporučík letectva Ivan Petrovič Žuravljov (veliteľ Vzdušných síl Volchovského frontu 1. formovania)

4.11.1905 Narodil se armádní generál Jakov Grigorjevič Krejzer (velitel 51. armády)

20.11.1905 Narodil se generálmajor Konstantin Alexejevič Malygin (velitel: 9. mechanizovaný sbor)

21.11.1905 Narodil se generálmajor letectva Michail Josifovič Gorlačenko (zástupca veliteľa 4. leteckej armády)

7.12.1905 Narodil se plukovník Andrej Michajlovič Morozov (veliteľ 5. stíhacieho leteckého pluku vojenského námorníctva)

13.12.1905 Narodil se generálmajor letectva Jevgenij Georgievič Turenko (veliteľ 7. stíhacieho leteckého pluku)

19.12.1905 Narodil se admirál Nikolaj Michajlovič Charlamov (veliteľ 8. floty (1950—1954))

22.12.1905 Narodil se generálmajor letectva Ivan Terentievič Batygin (veliteľ 45. zmiešanej leteckej divízie)

23.12.1905 Narodil se plukovník Pavel Vladimírovič Cybin (hlavný konštruktér OKB-256
)

15.1.1906 Narodil se - Pjotr Dmitrijevič Grušin (konstruktér řady protiletadlových raketových systémů)

26.1.1906 Narodil se generálmajor letectva Vladimir Alexandrovič Sandalov (veliteľ 5. gardovej bombardovacej leteckej divízie)

14.2.1906 Narodil se podplukovník Kirill Petrovič Zaklepa (veliteľ 311. bitevnej leteckej divízie)

18.2.1906 Narodil se hlavní maršál tankového vojska Amazasp Chačaturovič Babadžanjan (náčelník tankových vojsk SSSR /1969/)

5.3.1906 Narodil se generálplukovník letectva Fjodor Ivanovič Dobyš (veliteľ 50. leteckej armády)

13.3.1906 Narodil se plukovník Rustik Borisovič Voronov (veliteľ 91. streleckej divízie)

16.3.1906 Narodil se generálmajor German Fjodorovič Tarasov (velitel: 70.armáda)

28.3.1906 Narodil se major Alexej Alexejevič Žemčužin (veliteľ 774. stíhacieho leteckého pluku)

17.4.1906 Narodil se podplukovník Nikolaj Maximovič Černěnko (veliteľ 372. nočného bombardovacieho leteckého pluku)

20.4.1906 Narodil se plukovník Josif Illarionovič D'jakov (veliteľ 4. gardového leteckého pluku ďalekého dosahu)

5.5.1906 Narodil se major Alexandr Kornilovič Tjagunov (veliteľ 611. bitevného leteckého pluku)

9.5.1906 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Vasilievič Čelnokov (veliteľ 1. gardového mino-torpédonosného leteckého pluku vzdušných sil vojenského námorníctva)

23.5.1906 Narodil se generálporučík letectva Sergej Sergejevič Alexandrov (veliteľ 34. leteckej armády /1951-1955/)

22.6.1906 Narodil se generálporučík letectva Pjotr Michajlovič Kučma (veliteľ 211. bitevnej leteckej divízie)

23.6.1906 Narodil se admirál Arsenij Grigorjevič Golovko (veliteľ Severnej floty)

9.7.1906 Narodil se podplukovník Tamara Alexandrovna Kazarinova (veliteľka 586. stíhacieho leteckého pluku PVO)

17.8.1906 Narodil se plukovník Alexej Andrejevič Smirnov (veliteľ 3. gardovej bitevnej leteckej divízie)

24.8.1906 Narodil se viceadmirál Alexandr Gerasimovič Vanifatjev (veliteľ Lenigradskej námornej základne)

5.9.1906 Narodil se kontradmirál Semjon Vasilievič Domnin (veliteľ Odeskej námornej základne 2. formovania)

29.9.1906 Narodil se admirál Ivan Ivanovič Bajkov (veliteľ 7. floty)

8.10.1906 Narodil se plukovník Sergej Jevmenovič Greskov (veliteľ 281. bitevnej leteckej divízie)


20.10.1906 Narodil se generálplukovník letectva Fjodor Petrovič Polynin (veliteľ poľského vojenského letectva /1944—1949/)

30.10.1906 Narodil se generálmajor letectva Boris Romanovič Pisarskij (veliteľ Vzdušných síl 20. armády)

2.11.1906 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Ivanovič Novodranov (veliteľ 3. leteckej divízie ďalekého dosahu)

10.11.1906 Narodil se generálmajor letectva Viktor Feofanovič Čisťjakov (veliteľ 44. stíhacieho leteckého pluku)

11.11.1906 Narodil se podplukovník Ivan Dmitrievič Zavražnov (veliteľ 72. samostatného prieskumného leteckého pluku)

11.11.1906 Narodil se kapitán 1. triedy Kuzma Grigorjevič Antonov (náčelník štábu Námornej základne Swinoujscie)

21.11.1906 Narodil se major Vladimir Vasilievič Zemljanskij (veliteľ 622. bitevného leteckého pluku)

29.11.1906 Narodil se generálporučík Matvej Kuzmič Šapošnikov (velitel: 2. gardová tanková armáda)

13.12.1906 Narodil se plukovník Ivan Alexejevič Jemeľjanov (veliteľ 622. bitevného leteckého pluku)

19.12.1906 Narodil se maršál SSSR Leonid Iljič Brežněv (první tajemník KS SSSR)

29.12.1906 Narodil se generálplukovník Vasilij Sergejevič Archipov (velitel 53. gardové tankové brigády,)

7.1.1907 Narodil se staršina Vasilij Šalvovič Kvačantiradze (odstřelovač 259. střeleckého pluku, 179. střelecké divize)

19.1.1907 Narodil se kontradmiral Neon Vasiljevič Antonov (veliteľ Amurskej námornej flotily)

23.1.1907 Narodil se generálmajor letectva Ivan Filippovič Balašov (veliteľ 81. gardového bombardovacieho zboru)

25.1.1907 Narodil se generálmajor letectva Pjotr Ivanovič Sučkov (pomocník veliteľa vzdušných síl Čiernomorskej flotily /1950-1953/)

12.2.1907 Narodil se plukovník Alexej Antonovič Gubrij (veliteľ 11. bitevnej leteckej divízie vzdušných síl Čiernomorského loďstva)

20.2.1907 Narodil se armádny generál Sergej Matvejevič Šteměnko (náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl)

14.3.1907 Narodil se generálmajor letectva Vjačeslav Michajlovič Zabalujev (veliteľ 73. leteckej armády)

11.4.1907 Narodil se generálmajor letectva Leonid Davydovič Rejno (veliteľ 7. bitevného leteckého zboru)

11.4.1907 Narodil se generálplukovník letectva Nikolaj Georgievič Seleznjov (náčelník štábu 12. leteckej armády)

13.4.1907 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Alexandrovič Tokarev (veliteľ 1. mino-torpédonosného leteckého pluku vzdušných sil vojenského námorníctva)

17.4.1907 Narodil se viceadmirál Vissarion Vissarionovič Grigorjev (veliteľ Dneperskej vojnovej flotily 2. formovania)

23.4.1907 Narodil se generálplukovník letectva Georgij Nikolajevič Tupikov (veliteľ 65. letecká armáda)

24.4.1907 Narodil se plukovník Afanasij Ivanovič Fokin (veliteľ 9. gardového mino-torpédonosného leteckého pluku vzdušných sil Severnej flotily)

7.5.1907 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Michajlovič Kidalinskij (veliteľ 5. mino-torpédonosnej leteckej brigády)

13.5.1907 Narodil se generálmajor letectva Konstantin Alexejevič Michajlov (veliteľ 34. bombardovacej leteckej divízie)

23.5.1907 Narodil se plukovník Michail Vasiljevič Avvakumov (veliteľ 289. zmiešanej leteckej divízie)

26.5.1907 Narodil se generálplukovník letectva Georgij Filippovič Bajdukov (zástupca náčelníka štábu letectva /1952-1953/)

16.7.1907 Narodil se plukovník Fjodor Zacharovič Boldyrichin (veliteľ 226. bitevnej leteckej divízie)

2.8.1907 Narodil se podplukovník Stepan Pavlovič Suprun (veliteľ 401. stíhacieho leteckého pluku)

10.8.1907 Narodil se major Semjon Saveľjevič Maršalkovič (veliteľ 11. samostatného prieskumného leteckého pluku)

19.8.1907 Narodil se podplukovník Ivan Ananievič Samochvalov (veliteľ 172. stíhacieho leteckého pluku 2. formovania)

14.9.1907 Narodil se gardový podplukovník Ivan Pavlovič Zalesskij (veliteľ 2. stíhacieho leteckého pluku)

25.9.1907 Narodil se gardový major Jakov Alexandrovič Alexandrovič (veliteľ 42. gardového stíhacieho leteckého pluku (28.02.44 31.12.45))

1.10.1907 Narodil se major Alexej Alexandrovič Denisov (veliteľ 12. stíhacieho leteckého pluku vojenského námorníctva)

6.10.1907 Narodil se plukovník Ivan Feofanovič Orlenko (veliteľ 51. mino-torpédonosného leteckého pluku vzdušných sil vojenského námořnictva)

10.10.1907 Narodil se plukovník Pavel Jelisejevič Agafonov (veliteľ 97. zmiešanej leteckej divízie)

13.10.1907 Narodil se kapitán 2. triedy Naum Isakovič Teumin (náčelník štábu Ostrovnej námornej základne)

21.10.1907 Narodil se generálporučík letectva Michail Grigorievič Mačin (veliteľ stíhacieho letectva PVO)

23.10.1907 Narodil se maršál letectva Jevgenij Fjodorovič Loginov (prvý sovietsky minister civilného letectva /1964-1970/)

25.10.1907 Narodil se kontradmirál Michail Ivanovič Antonov (veliteľ Potijskej námornej základne)

5.11.1907 Narodil se generálmajor letectva Grigorij Prokofievič Pokojevoj (veliteľ 325. nočnej bombardovacej leteckej divizie)

5.11.1907 Narodil se podplukovník Georgij Michajlovič Galicyn (Golicyn) (veliteľ 7. stíhacieho leteckého pluku)

5.11.1907 Narodil se generálmajor letectva Konstantin Ivanovič Rasskazov (veliteľ 9. gardovej bombardovacej leteckej divízie)

6.11.1907 Narodil se kontradmirál Konstantin Illarionovič Derevjanko (veliteľ Odeskej námornej základne 2. formovania)

9.11.1907 Narodil se admirál Fjodor Vladimirovič Zozulja (veliteľ Kaspickej flotily)

1.12.1907 Narodil se plukovník Grigorij Andronovič Čech (velitel 315. gardového protitankového dělostřeleckého pluku)

18.12.1907 Narodil se podplukovník Vladimir Petrovič Kruglov (veliteľ:
)

18.12.1907 Narodil se generálmajor Pjotr Georgievič Novikov (veliteľ Sevastopolského obranného priestoru)

19.12.1907 Narodil se generálporučík letectva Nikolaj Trofimovič Petruchin (veliteľ protivzdušnej obrany Tichooceánskej flotily)

23.12.1907 Narodil se podplukovník Nikolaj Alexandrovič Nikiforov (veliteľ 861. bombardovacieho leteckého pluku)

6.1.1908 Narodil se plukovník Georgij Alexejevič Romanov (zástupca veliteľa 90. stíhacej leteckej divízie)

23.1.1908 Narodil se gardový plukovník Nikolaj Iosifovič Malyšev (veliteľ 38. samostatnej prieskumnej letky )

28.1.1908 Narodil se viceadmirál Vasilij Danilovič Jakovlev (náčelník štábu Baltickej floty 2. formovania)

29.1.1908 Narodil se generálmajor letectva Valentin Petrovič Uchov (veliteľ 10. gardovej stíhacej leteckej divízie)

31.1.1908 Narodil se generálporučík letectva Ivan Georgievič Romaněnko (veliteľ 10. leteckého zboru Tichooceánskej flotily /1954/)

4.2.1908 Narodil se plukovník Ivan Vladimirovič Solovjov (velitel: 132. střelecká divize)

26.2.1908 Narodil se generálplukovník ženijně-technické služby Žozef Jakovlevič Kotin (hlavný konštruktér Čeljabinského traktorového závodu)

11.4.1908 Narodil se generálplukovník Viktor Semjonovič Abakumov (ministr státní bezpečnosti)

12.4.1908 Narodil se podplukovník Vasilij Ivanovič Zagrebin (veliteľ 690. dopravného leteckého pluku)

17.4.1908 Narodil se generálplukovník letectva Georgij Semjonovič Sčjotčikov (veliteľ 43. leteckej armády)

20.4.1908 Narodil se plukovník Arkadij Alexandrovič Osipov (veliteľ 8. samostatného trestného práporu)

22.4.1908 Narodil se generálmajor letectva Vasilij Petrovič Kuzmin (veliteľ 35. bitevného leteckého pluku vzdušných sil vojenského námorníctva)

24.4.1908 Narodil se generálmajor letectva Georgij Nefjodovič Zacharov (veliteľ 1. gardového stíhacieho leteckého zboru
)

20.5.1908 Narodil se generálmajor letectva Alexandr Alexejevič Osipov (veliteľ 58. stíhacieho leteckého zboru)

21.5.1908 Narodil se plukovník Nikolaj Vasilievič Gavrilov (veliteľ 2. samostatnej stíhacej letky protivzdušnej obrany)

24.5.1908 Narodil se plukovník Georgij Alexandrovič Rejfšnejder (Kalugin) (veliteľ 10. gardovej bitevnej leteckej divízie (1946-1947))

25.5.1908 Narodil se generálmajor letectva Vasilij Nikiforovič Vuss (veliteľ 5. stíhacieho leteckého zboru)

27.5.1908 Narodil se major Konstantin Alexandrovič Antropov (veliteľ 420. samostatnej zborovej spojovacej letky)

31.5.1908 Narodil se generálmajor letectva Georgij Petrovič Gubanov (veliteľ vzdušných síl Severnej flotily /1950-53/)

6.6.1908 Narodil se plukovník Vladimir Ignatievič Belousov (veliteľ 198. bitevnej leteckej divízie)

25.6.1908 Narodil se generálmajor letectva Vladimir Illarionovič Ševčenko (veliteľ 182. bitevnej leteckej divízie)

18.7.1908 Narodil se kontradmirál Alexandr Timofejevič Bogoslovskij (náčelník štábu Potijskej námornej základne 2. formovania)

1.8.1908 Narodil se generálmajor Saburov Alexander Nikolájevič (veliteľ partizánskych oddielov)

14.9.1908 Narodil se podplukovník Dmitrij Konstantinovič Leško (zástupca veliteľa 9. stíhacieho leteckého zboru)

19.9.1908 Narodil se generálmajor letectva Ivan Ivanovič Kopec (veliteľ Vzdušných síl Západného frontu)

28.9.1908 Narodil se generálporučík letectva Ivan Karpovič Brovko (veliteľ 51. gardového bombardovacieho leteckého zboru /1950/)

1.10.1908 Narodil se plukovník Ivan Ivanovič Kožemjakin (veliteľ 14. gardovej bombardovacej leteckej divízie)

18.10.1908 Narodil se generálmajor letectva Michail Michajlovič Golovňa (veliteľ 10. stíhacieho leteckého zboru)

18.10.1908 Narodil se generálplukovník letectva Nikolaj Petrovič Kamanin (veliteľ 5. bitevného leteckého zboru)

24.10.1908 Narodil se plukovník Ivan Vasilievič Filippov (veliteľ 1. leteckej divízie ďalekého dosahu)

30.10.1908 Narodil se maršál Sovětského svazu Dmitrij Fjodorovič Ustinov (ministr obrany SSSR)

3.11.1908 Narodil se kapitán 1. triedy Dmitrij Grigorievič Ponomarjov (veliteľ Petropavlovskej námornej základne)

14.11.1908 Narodil se podplukovník Michail Ivanovič Muravjev (náčelník štábu 4. leteckej divízie osobitného určenia)

18.11.1908 Narodil se kontradmirál Anatolij Ivanovič Rodionov (náčelník štábu Bielomorskej flotily)

24.11.1908 Narodil se podplukovník Nikandr Michajlovič Černjajev (veliteľ 4. mino-torpédonosného leteckého pluku vzdušných sil vojenského námorníctva)

2.12.1908 Narodil se plukovník Vasilij Michajlovič Meškov (velitel 272. střelecké divize)

28.12.1908 Narodil se kontradmirál Ivan Fomič Kučerenko (veliteľ Námornej základne Swinoujscie)

5.1.1909 Narodil se kapitán Michail Ivanovič Achapkin (veliteľ 23. bitevného leteckého pluku vzdušných sil vojenského námorníctva)

20.2.1909 Narodil se kapitán Grigorij Jakovlevič Bachčivandži (testovací pilot Sovětské armády)

21.3.1909 Narodil se generálmajor letectva Stepan Ivanovič Čemodanov (veliteľ 16. gardovej bombardovacej leteckej divízie)

31.3.1909 Narodil se generálmajor letectva Venjamin Vsevolodovič Povarkov (veliteľ 750. zmiešaného leteckého pluku)

18.4.1909 Narodil se kontradmirál Alexandr Fjodorovič Aržavkin (veliteľ Dneperskej vojnovej flotily 2. formovania)

21.4.1909 Narodil se podplukovník Vasilij Nikolajevič Rybakov (veliteľ 206. bitevnej leteckej divízie)

27.4.1909 Narodil se plukovník Valentina Stěpanovna Grizodubova (veliteľka 101. leteckého pluku ďalekého dosahu)

9.5.1909 Narodil se podplukovník Nikolaj Grigorievič Pecevič (náčelník štábu 314. nočnej bombardovacej leteckej divízie)

20.5.1909 Narodil se generálmajor letectva Alexej Ivanovič Ščerbakov (veliteľ 65. leteckej armády)

15.6.1909 Narodil se generálporučík letectva Vasilij Gavrilovič Tichonov (zástupca veliteľa 48. leteckej armády /1953-1960/)

20.6.1909 Narodil se plukovník Pjotr Vasiljevič Kondraťjev (veliteľ 5. stíhacieho leteckého pluku VMF)

22.6.1909 Narodil se generálplukovník letectva Jevgenij Nikolajevič Preobraženskij (veliteľ vzdušných sil vojenského námorníctva /1950-1962/)

22.6.1909 Narodil se podplukovník Ivan Vasilievič Deľnov (veliteľ 243. bitevnej leteckej divízie)

1.9.1909 Narodil se kontradmirál Andrej Michailovič Filippov (veliteľ Potijskej námornej základne 1. formovania)

30.9.1909 Narodil se generálmajor letectva Michail Petrovič Kazakov (veliteľ 4. mino-torpédonosného leteckého pluku vzdušných sil vojenského námorníctva)

5.10.1909 Narodil se generálmajor letectva Pavel Terentievič Korobkov (veliteľ 2. gardovej stíhacej leteckej divízie)

10.10.1909 Narodil se podplukovník Nikolaj Ivanovič Oľchovskij (veliteľ 178. gardového stíhacieho leteckého pluku)

11.10.1909 Narodil se generálmajor letectva Alexandr Ivanovič Korobicyn (veliteľ Tallinskej divízie PVO /1957-1959/)

18.10.1909 Narodil se plukovník Alexej Ignatěvič Něgoda (velitel: 171. střelecká divize)

22.10.1909 Narodil se generálporučík letectva Konstantin Terentievič Cedrik (veliteľ Vzdušných síl Povolžského vojenského okruhu /1960-1970/)

29.10.1909 Narodil se generálmajor letectva Vladimir Pavlovič Šundrikov (veliteľ 8. gardovej bitevnej leteckej divízie)

30.10.1909 Narodil se admirál Andrej Trofimovič Čabanenko (veliteľ Severnej floty)

30.12.1909 Narodil se major Andrej Semjonovič Gudymov (veliteľ 553. samostatnej armádnej spojovacej letky)

1.1.1910 Narodil se kapitán 1. triedy Nikolaj Jakovlevič Sedeľnikov (náčelník štábu Nikolajevskej námornej základne 2. formovania)

5.1.1910 Narodil se generálmajor letectva Jevgenij Jefimovič Jerlykin (veliteľ 6. stíhacieho leteckého zboru)

7.1.1910 Narodil se generálmajor Vasilij Ignaťjevič Koreckij (velitel: 6. gardový mechanizovaný sbor)

13.1.1910 Narodil se kapitán 2. stupňa Vasilij Martynovič Drevnickij (veliteľ Iľmenskej vojnovej flotily)

2.2.1910 Narodil se generálporučík letectva Dmitrij Tichonovič Nikišin (veliteľ vzdušných síl Sibírskeho vojenského okruhu /1965-1968/)

15.2.1910 Narodil se generálplukovník David Abramovič Dragunskij (velitel 55. gardové tankové brigády)

26.2.1910 Narodil se admirál loďstva Sovětského svazu Sergej Georgijevič Gorškov (velitel Hlavního velitelství vojenského námořnictva)

28.3.1910 Narodil se gardový podplukovník Boris Pavlovič Syromjatnikov (veliteľ 9. gardového mino-torpédonosného leteckého pluku vzdušných sil Severnej flotily )



20.4.1910 Narodil se podplukovník generálneho štábu Vojtech Juraj Višňovský (prednosta operačného oddelenia 4. čs. samostatnej brigády v ZSSR)

25.4.1910 Narodil se generálmajor letectva Josif Ivanovič Gejbo (veliteľ 309. stíhacej leteckej divízie)

6.5.1910 Narodil se admirál Grigorij Grigorievič Olejnik (veliteľ Amurskej námornej flotily)

16.5.1910 Narodil se armádní generál Nikolaj Grigorjevič Ljaščenko (velitel: Turkestánský vojenský okruh)

20.5.1910 Narodil se plukovník Konstantin Alexandrovič Piľščikov (veliteľ 523. stíhacieho leteckého pluku)

1.6.1910 Narodil se generálporučík letectva Alexandr Stepanovič Osipenko (veliteľ 11. leteckej armády)

7.7.1910 Narodil se generálporučík letectva Ivan Trofimovič Jerjomenko (veliteľ 237. stíhacej leteckej divízie)

13.8.1910 Narodil se generálmajor letectva Viktor Vladimirovič Zelencov (veliteľ:
)

26.8.1910 Narodil se plukovník Andrej Jakovlevič Jefremov (veliteľ 5. mino-torpédonosnej leteckej divízie vzdušných sil vojenského námorníctva)

2.10.1910 Narodil se podplukovník Pjotr Ivanovič Kolomin (veliteľ 162. stíhacieho leteckého pluku)

5.10.1910 Narodil se admirál loďstva Nikolaj Dmitrievič Sergejev (náčelník Hlavného štábu námorníctva ZSSR)

18.10.1910 Narodil se - Ivan Ivanovič Jevsevjev (veliteľ 16. stíhacieho leteckého zboru PVO)

29.10.1910 Narodil se generálporučík letectva Pjotr Petrovič Archangeľskij (veliteľ 4. bombardovacieho leteckého zboru)

21.11.1910 Narodil se kontradmirál Michail Iljič Osipov (veliteľ Bielomorskej námornej základne 2. formovania)

24.11.1910 Narodil se major Ivan Stepanovič Tišin (veliteľ 49. mino-torpédonosného leteckého pluku vzdušných sil vojenského námořnictva)

11.12.1910 Narodil se gardový major Vasilij Ivanovič Dončuk (veliteľ 108. samostatnej prieskumnej letky)

20.12.1910 Narodil se plukovník Fjodor Nikiforovič Radus (nositeľ titulu Hrdina Sovietskeho zväzu)

1.1.1911 Narodil se generálporučík letectva Stěpan Dmitrievič Prutkov (veliteľ 57. leteckej armády /1959-1964/)

7.1.1911 Narodil se podplukovník Zinovij Grigorjevič Kolobanov (sovětské tankové eso; 23 zničených tanků)

10.2.1911 Narodil se kontradmirál Viktor Trofimovič Procenko (veliteľ Juho-Sachalinskej námornej základne)

18.3.1911 Narodil se viceadmirál Dmitrij Klimentjevič Jaroševič (náčelník štábu Tichooceánskej floty 2. formovania)

18.4.1911 Narodil se kapitán 1. triedy Viktor Vasiljevič Fjodorov (náčelník štábu Námornej základne Swinoujscie)

21.4.1911 Narodil se major Vasilij Dmitrievič Ryžov (veliteľ 371. nočného bombardovacieho leteckého pluku)

27.4.1911 Narodil se kontradmirál Sergej Sergejevič Sirotinskij (veliteľ Kerčensko-Feodosijskej námornej základne)

9.5.1911 Narodil se gardový plukovník Nikolaj Kuzmič Krivjakov (veliteľ 69. gardového stíhacieho leteckého pluku)

17.5.1911 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Alexejevič Ostrjakov (veliteľ Vzdušných síl Čiernomorskej flotily)

21.5.1911 Narodil se plukovník Konstantin Dmitrievič Bočarov (veliteľ 889. nočného ľahkého bombardovacieho leteckého pluku)

30.6.1911 Narodil se kontradmirál Boris Petrovič Beljajev (veliteľ ľahkého krížnika Murmansk)

13.8.1911 Narodil se armádní generál Alexej Ivanovič Radzijevskij (velitel: 2.gardová tanková armáda
)

13.8.1911 Narodil se kontradmirál Sergej Stepanovič Vorkov (náčelník štábu Bielomorskej flotily)

26.9.1911 Narodil se major Ivan Michajlovič Jerašov (veliteľ 672. bitevného leteckého pluku)

8.10.1911 Narodil se generálporučík Michail Georgijevič Fomičjov (dvojnásobný nositeľ titulu Hrdina Sovietskeho zväzu)

12.10.1911 Narodil se viceadmirál Dmitrij Ľvovič Kutaj (veliteľ Jokangskej námornej základne)

20.10.1911 Narodil se viceadmirál Michail Gavrilovič Tomskij (veliteľ Kerčensko-Feodosijskej námornej základne)

13.11.1911 Narodil se podplukovník Anatolij Semjonovič Topaller (veliteľ 646. nočného frontového bombardovacieho leteckého pluku)

22.11.1911 Narodil se kapitán 1. triedy Konstantin Viktorovič Barbitov (veliteľ 158. ponorkovej brigády)

27.11.1911 Narodil se podplukovník Filipp Vasiljevič Bačinskij (náčelník štábu 12. bombardovacej leteckej divízie)

18.12.1911 Narodil se kontradmirál Jevgenij Nikolajevič Alexejev (veliteľ podhladinových síl Tichooceánskej floty (1960-1961))

19.12.1911 Narodil se plukovník Stepan Alexejevič Nemenko (veliteľ 57. samostatnej pozorovacej letky)

7.1.1912 Narodil se Maršal Sovietskeho zväzu Ivan Ignaťjevič Jakubovskij (Vrchný veliteľ Skupiny sovietskych vojsk v Nemecku)

31.1.1912 Narodil se plukovník Nikolaj Michajlovič Nikitin (veliteľ 1. gardovej stíhacej leteckej divízie)

11.2.1912 Narodil se plukovník Michail Alexandrovič Baženov (veliteľ 719. nočného bombardovacieho leteckého pluku)

3.3.1912 Narodil se generálporučík letectva Stepan Ivanovič Šimanskij (náčelník štábu 261. bitevnej leteckej divízie 2. formovania)

18.3.1912 Narodil se podplukovník Grigorij Sergejevič Žujkov (veliteľ 435. stíhacieho leteckého pluku 2. formovania)

28.3.1912 Narodil se major Marina Michajlovna Raskova (velitelka 587. bombardovacího leteckého pluku)

8.9.1912 Narodil se admirál Vladimir Nikolajevič Alexejev (prvý námestník náčelníka generálneho štábu Námorníctva ZSSR)

17.9.1912 Narodil se generálmajor Platon Jefimovič Smoljakov (veliteľ 85. gardového stíhacieho leteckého pluku)

8.10.1912 Narodil se generálporučík letectva Alexandr Sergejevič Senatorov (veliteľ 26. leteckej armády)

10.10.1912 Narodil se generálporučík letectva Grigorij Pantelejevič Kravčenko (veliteľ 11. zmiešanej leteckej divízie)

18.10.1912 Narodil se major Grigorij Alexejevič Taran (veliteľ 3. dopravného leteckého pluku civilného letectva)

30.10.1912 Narodil se ? Těrentij Fjodorovič Novak (velitel partýzánských interbrigád,
)

1.12.1912 Narodil se viceadmirál Grigorij Ivanovič Ščedrin (veliteľ Kamčatskej vojnovej flotily)

23.12.1912 Narodil se kapitán 1. triedy Jaroslav Konstantinovič Iosseliani (veliteľ 158. ponorkovej brigády)

22.1.1913 Narodil se plukovník Stěpan Jelizarovič Artjomenko (velitel střeleckého praporu)

31.1.1913 Narodil se kontradmirál Vladimir Petrovič Cvetko (náčelník štábu 40. divízie ponoriek)

17.2.1913 Narodil se generálplukovník letectva Fjodor Ivanovič Šinkarenko (veliteľ 30. leteckej armády)

26.2.1913 Narodil se kontradmirál Fjodor Dmitrievič Izmajlov (veliteľ Odeskej námornej základne 2. formovania)

2.3.1913 Narodil se viceadmirál Jevgenij Pavlovič Zbrickij (veliteľ jadrového polygónu Nová zem (1963-1969))

19.3.1913 Narodil se maršál Alexandr Ivanovič Pokryškin (zástupce hlavního velitele Vojsk protivzdušné obrany SSSR)

20.3.1913 Narodil se generálporučík letectva Prokopij Semjonovič Akulenko (veliteľ 2. záložného stíhacieho leteckého pluku )

20.4.1913 Narodil se gardový major Georgij Dmitrievič Kostylev (veliteľ 12. samostatnej stíhacej letky vzdušných sil vojenského námorníctva)

7.5.1913 Narodil se generálmajor letectva Semjon Jegorovič Volodin (veliteľ 8. gardovej bitevnej divízie)

21.5.1913 Narodil se generálporučík letectva Nikolaj Gavrilovič Serebrjakov (nositeľ titulu Hrdina Sovietskeho zväzu)

12.8.1913 Narodil se plukovník Vladimir Jefimovič Šarapa (náčelník štábu 208. nočnej bombardovacej leteckej divízie)

9.9.1913 Narodil se plukovník Pjotr Alexandrovič Dranko (veliteľ 115. gardového stíhacieho leteckého pluku)

9.9.1913 Narodil se generálporučík letectva Serafim Kirillovič Birjukov (zástupca veliteľa diaľkového letectva /1972/)

15.9.1913 Narodil se generálmajor Michail Vasiljevič Avdějev (zástupca veliteľa vojenských leteckých síl Severo-Kavkazského vojenského okruhu (12.1961-03.1964))

14.10.1913 Narodil se viceadmirál Viktor Alexejevič Chrenov (veliteľ Námornej základne Svinoústie)

29.11.1913 Narodil se gardový plukovník David Jefimovič Nichamin (veliteľ 43. stíhacieho leteckého pluku vzdušných síl Čiernomorskej floty)

5.12.1913 Narodil se nadporučík Pjotr Grigorievič Agejev (stíhacie eso (5 samostatných zostrelov + 2 v skupine)
)

21.12.1913 Narodil se generálplukovník letectva Pavel Fjodorovič Čupikov (veliteľ 61. gardového stíhacieho leteckého zboru)

23.12.1913 Narodil se generálmajor letectva Vladimír Vasiljevič Puzejkin (veliteľ 2. stíhacieho leteckého pluku (2. IAP) /1938-1941/)

25.12.1913 Narodil se major Viera Fjodorovna Lomako (veliteľka 425. samostatnej armádnej spojovacej letky)

6.1.1914 Narodil se generálmajor letectva Alexej Ivanovič Sergov (veliteľ 1. gardového stíhacieho leteckého pluku)

14.1.1914 Narodil se major Alexej Dimittrijevič Pereljot (zkušební pilot
)

30.1.1914 Narodil se major Ivan Nikolajevič Šarov (veliteľ 136. zmiešanej leteckej divízie)

12.2.1914 Narodil se podplukovník Semjon Alexejevič Sibirin (veliteľ 18. gardového stíhacieho leteckého pluku)

13.2.1914 Narodil se plukovník Vasilij Ivanovič Šiškin (stíhacie eso, 28 (12 + 16) víťazstiev)

23.3.1914 Narodil se kontradmirál Vasilij Panfilovič Fjodorov (veliteľ Juho-Sachalinskej námornej základne)

30.3.1914 Narodil se podplukovník Alexej Rodionovič Zinčenko (nositeľ titulu Hrdina Sovietskeho zväzu)

14.4.1914 Narodil se gardový kapitán Alexandr Ivanovič Agurejev (stíhacie eso (6 samostatných + 4 v skupine))

16.5.1914 Narodil se generálplukovník letectva Nikolaj Vasilievič Petuchov (náčelník štábu 324. stíhacej leteckej divízie)

12.7.1914 Narodil se generálplukovník letectva Sergej Ivanovič Mironov (veliteľ 61. gardového stíhacieho leteckého zboru)

10.9.1914 Narodil se nadporučík Dimitrij Fjodorovič Lavriněnko (sovětské tankové eso; zničil 52 tanků)

7.10.1914 Narodil se plukovník Konstantin Stepanovič Alexejev (veliteľ 25. stíhacieho leteckého pluku)

4.11.1914 Narodil se kantraadmirál Alexandr Osipovič Šabalin (zástupce náčelnika Frunzeho Vojenské námořní školy)

20.11.1914 Narodil se major Jevgenij Alexandrovič Azarov (stíhacie eso (13 lietadiel samostatne + 7 v skupine))

22.11.1914 Narodil se admirál Nikolaj Nikolajevič Ameľko (veliteľ Tichoceánskej floty)

23.11.1914 Narodil se generálmajor letectva Matvej Ivanovič Zotov (veliteľ 6. stíhacieho leteckého pluku)

22.12.1914 Narodil se major Vasilij Trofimovič Pozdnjakov (veliteľ 556. samostatnej armádnej spojovacej letky)

25.12.1914 Narodil se gardový nadporučík Irina Fodorovna Sebrova (veliteľka roja 46. gardového nočného bombardovacieho leteckého pluku 325. nočnej bombardovacej leteckej divízie)

29.3.1915 Narodil se generálporučík letectva Alexej Ivanovič Semenkov (veliteľ 2. dopravného leteckého pluku civilného letectva)

28.4.1915 Narodil se podplukovník Boris Pavlovič Trifonov (náčelník štábu 1. československého stíhacieho leteckého pluku )

30.5.1915 Narodil se generálporučík letectva Anatolij Ivanovič Puškin (veliteľ 36. leteckej armády /august-november 1967/)

17.7.1915 Narodil se generálporučík letectva Boris Alexandrovič Novikov (veliteľ 127. stíhacej leteckej divízie vojenského (11.1955-10.1956))

26.8.1915 Narodil se podplukovník Boris Feoktistovič Safonov (veliteľ 2. gardového zmiešaného leteckého pluku Severnej flotily)

27.8.1915 Narodil se generálmajor letectva Konstantin Dmitrievič Denisov (veliteľ 16. zmiešanej leteckej divízie)

25.9.1915 Narodil se nadporučík Sergej Semjonovič Azarov (stíhacie eso (7 samostatne + 7 v skupine)
)

1.10.1915 Narodil se generálmajor letectva Pjotr Izotovič Naumov (veliteľ 3. gardového stíhacieho leteckého pluku)

21.10.1915 Narodil se maršál letectva Ivan Ivanovič Borzov (veliteľ vzdušných sil vojenského námorníctva /1962-1974/)

25.10.1915 Narodil se plukovník Michail Makarovič Najdenko (veliteľ 106. gardového stíhacieho leteckého pluku
)

27.12.1915 Narodil se podporučík Pjotr Michajlovič Kašnikov (ruské tankové eso)

31.12.1915 Narodil se major Semjon Vasiljevič Chochrjakov (velitel: 2. tankový prapor, 54. gardová tanková brigáda)

30.3.1916 Narodil se plukovník Alexej Petrovič Kompaniec (veliteľ 141. gardového bitevného leteckého pluku)

26.4.1916 Narodil se kontradmirál Nikolaj Grigorjevič Ivanov (veliteľ Námornej základne Strelok)

5.5.1916 Narodil se major Nikolaj Vasilievič Terjochin (veliteľ 10. stíhacieho leteckého pluku)

20.5.1916 Narodil se plukovník Alexej Petrovič Maresjev (stíhací pilot)

23.5.1916 Narodil se major Georgij Michajlovič Paršin (velitel letky 943. útočného pluku)

4.6.1916 Narodil se podplukovník Anatolij Afanasjevič Morozov (veliteľ 4. stíhacieho leteckého pluku)

11.6.1916 Narodil se plukovník Alexandr Markovič Markov (veliteľ 4. stíhacieho leteckého pluku)

10.9.1916 Narodil se kontradmirál Pjotr Petrovič Kulik (veliteľ 37. samostatnej divízie ponoriek)

27.9.1916 Narodil se kapitán Ivan Michajlovič Semergej (veliteľ trestnej letky 272. nočnej bombardovacej leteckej divízie)

9.12.1916 Narodil se plukovník Nikolaj Kalistratovič Lysenko (veliteľ 218. bitevného leteckého pluku)

23.12.1916 Narodil se plukovník Grigorij Uljanovič Ochaj (pomocník veliteľa 523. stíhacieho leteckého pluku)

1.1.1917 Narodil se kontradmirál Vasilij Michajlovič Lozovskij (prvý veliteľ Námornej základne Strelok)

2.1.1917 Narodil se kontradmirál Ivan Josifovič Žujko (náčelník štábu 4. eskadry ponoriek)


15.1.1917 Narodil se maršál Sovětského svazu Vasilij Ivanovič Petrov (velitel: Hlavní velitelství vojsk Dálného východu)

10.2.1917 Narodil se plukovník (státni bezpečnosti) Alexej Nikolajevič Boťan (dôstojník sovietskej rozviedky)

26.3.1917 Narodil se plukovník Afrikant Platonovič Jerofejevskij (veliteľ 12. vojenskej dopravnej leteckej divízie)

17.4.1917 Narodil se plukovník Anatolij Kuzmič Dolgov (veliteľ 708. leteckého dopravného pluku osobitného určenia)

9.5.1917 Narodil se kapitán Tichon Grigorievič Verchomij (veliteľ 440. samostatnej armádnej spojovacej letky)

22.5.1917 Narodil se maršál ženijných vojsk Sergej Christoforovič Aganov (náčelník ženijných vojsk Ministerstva obrany ZSSR)

16.7.1917 Narodil se kapitán Pavel Michajlovič Kamozin (stíhacie eso, zostrelil 36 lietadiel samostatne a dve v skupine)

5.10.1917 Narodil se admirál loďstva Nikolaj Ivanovič Smirnov (veliteľ Tichooceánskej floty 2. formovania)

17.10.1917 Narodil se gardový major Alexandr Terenťjevič Karpov (stíhacie eso, 27 samostatných zostrelov plus 9 v skupine)

30.10.1917 Narodil se maršál Sovětského svazu Nikolaj Vasiljevič Ogarkov (náčelník generálneho štábu /1977-1984/)


3.11.1917 Narodil se plukovník Manuel Antonio Zarauza Clavero (Velitel 4. stíhací letky Republikánského letectva)

18.11.1917 Narodil se plukovník Grigorij Nikolajevič Najdin (počas jedného dňa (23.06.1941) zničil 15 nepriateľských tankov)

22.11.1917 Narodil se viceadmirál Viktor Ivanovič Kasjanov (náčelník štábu Námornej základne Strelok)

28.11.1917 Narodil se nadporučík Nikolaj Alexandrovič Kostenko (veliteľ 415. samostatnej spojovacej letky)

10.12.1917 Narodil se plukovník Dmitrij Borisovič Glinka (velitel 351. a 530. stíhacího leteckého pluku)

25.12.1917 Narodil se kapitán Vadim Ivanovič Fadějev (velitel letky 16. gardového stíhacího leteckého pluku)

30.12.1917 Narodil se major Vasilij Nikolajevič Osipov (velitel letky 5. gardového pluku dálkového letectva)

14.1.1918 Narodil se kontradmirál Pavel Grigorjevič Beljajev (veliteľ Tallinskej námornej základne 2. formovania)

18.1.1918 Narodil se kapitán Alexandr Fjodorovič Klubov (dvojnásobný nositeľ titulu Hrdina Sovietskeho zväzu )

15.2.1918 Narodil se gardový nadporučík Michail Petrovič Nasonov (stíhacie eso (12 zostrelov v druhej svetovej vojne))

16.2.1918 Narodil se plukovník Grigorij Demjanovič Oniskevič (zástupca veliteľa letky 164. stíhacieho leteckého pluku)

19.4.1918 Narodil se generálplukovník letectva Alexandr Alexejevič Mironenko (veliteľ letectva vojenského námorníctva ZSSR /1974-1982/)

21.4.1918 Narodil se generálporučík letectva Vasilij Georgievič Karjakin (náčelník štábu Vojenského dopravného letectva ZSSR (1968-1980))

1.5.1918 Narodil se plukovník Ivan Michajlovič Dzjuba (dočasne poverený velením 1. gardového stíhacieho leteckého pluku)

1.6.1918 Narodil se generálmajor letectva Viktor Dmitrievič Saveľjev (veliteľ 6. gardovej leteckej dopravnej divízie)

9.6.1918 Narodil se kontradmirál Pantelej Konstantinovič Callagov (veliteľ Potijskej námornej základne)

7.8.1918 Narodil se admirál Boris Jefremovič Jamkovoj (náčelník štábu Čiernomorskej floty)

27.8.1918 Narodil se kontradmirál Vladimir Andrejevič Popov (veliteľ 6. eskadry ponoriek)

1.10.1918 Narodil se generálmajor letectva Sergej Danilovič Luganskij (velitel 72. gardového stíhacího leteckého sboru)

4.10.1918 Narodil se gardový nadporučík Mirian Josifovič Abramišvili (stíhacie eso (6 zostrelov samostatne, 1 v skupine)
)

15.10.1918 Narodil se podplukovník Viktor Sergejevič Movčan (zostrelil jedno nepriateľské lietadlo)

18.10.1918 Narodil se lejtenant (poručík) Sergej Ivanovič Gusev (zostrelil dve lietadlá samostatne a jedno v spolupráci)

24.10.1918 Narodil se viceadmirál Alexej Jevstafievič Miščenko (veliteľ Námornej základne Strelok)

30.10.1918 Narodil se admirál loďstva Georgij Michajlovič Jegorov (náčelník Generálneho štábu vojenského námorníctva ZSSR)

28.12.1918 Narodil se kapitán Nikolaj Georgijevič Abramašvili/Abramišvili (zástupca veliteľa letky 13. stíhacieho leteckého pluku )

15.2.1919 Narodil se generálporučík letectva Georgij Grigorievič Vlasenko (2. gardový stíhací letecký pluk)

15.2.1919 Narodil se kontradmirál Nikolaj Ivanovič Jamščikov (prvý veliteľ 4. ponorkovej eskadry)

7.4.1919 Narodil se plukovník Georgij Gordějevič Goluběv (velitel divise
)

1.5.1919 Narodil se plukovník Afanasij Petrovič Sobolev (veliteľ 2. gardového stíhacieho leteckého pluku)

19.5.1919 Narodil se kapitán Ivan Avdejevič Avekov (veliteľ letky 519. stíhacieho leteckého pluku )

25.5.1919 Narodil se podplukovník Grigorij Michajlovič Mylnikov (velitel letky 15. gardového bitevního leteckého pluku)

22.6.1919 Narodil se generálmajor letectva Alexandr Georgievič Vagin (veliteľ 1. gardového stíhacieho leteckého pluku)

17.9.1919 Narodil se major Sergej Stepanovič Byčkov (veliteľ 1. letky 17. stíhacieho leteckého pluku (od februára 1952))

1.10.1919 Narodil se poručík Konstantin Antonovič Abazovskij (velitel letky 190. bitevního pluku)

8.10.1919 Narodil se viceadmirál Lev Georgievič Garkuša (veliteľ Jokangskej námornej základne)

10.10.1919 Narodil se kontradmirál Georgij Ivanovič Jarygin (náčelník štábu Námornej základne Svinoústie)

25.10.1919 Narodil se generálporučík letectva Dmitrij Pavlovič Oskin (veliteľ 523. stíhacieho leteckého pluku)

30.10.1919 Narodil se kontradmirál Dmitrij Timofejevič Sevasťjanov (veliteľ Tallinskej námornej základne 2. formovania)

31.10.1919 Narodil se generálmajor letectva Zosim Isaakovič Makarov (veliteľ 6. gardovej bombardovacej leteckej divízie)


10.11.1919 Narodil se generálporučík Michail Timofejevič Kalašnikov (konstruktér AK-47)

29.11.1919 Narodil se plukovník Alexandr Pavlovič Smorčkov (nositeľ titulu Hrdina Sovietskeho zväzu
)

16.12.1919 Narodil se podporučík Nikolaj Fjodorovič Akulkin (stíhacie eso (6 samostatných zostrelov))

19.12.1919 Narodil se svobodník Taťjana Nikolajevna Baramzina (odstřelovačka 3. praporu, 252. střeleckého pluku, 70. střelecké divize)

13.4.1920 Narodil se generálporučík letectva Ivan Nikiforovič Stepanenko (stíhacie eso, samostatne zostrelil 32 nepriateľských lietadiel, v skupine 9)

13.8.1920 Narodil se generálmajor letectva Vasilij Ivanovič Andrianov (velitel letky bitevníků 141. leteckého pluku,)

2.9.1920 Narodil se podplukovník Ivan Charlamovič Michajličenko (velitel letky 141. gardového bitevního pluku)

20.10.1920 Narodil se major Sultan Amet-Chan (zástupce velitele 9. gardového stíhacího pluku)

10.1.1921 Narodil se plukovník Alexandr Dmitrijevič Karpov (Hrdina Sovietskeho zväzu
)

20.1.1921 V rámci Sovietskeho zväzu bola vytvorená Gorská a Dagestanská ASSR.

13.2.1921 Narodil se viceadmirál Viktor Stepanovič Babij (veliteľ Jokangskej námornej základne)

19.5.1921 Narodil se poručík Šamiľ Manusypovič Abrašitov (zástupce velitele letky 402. stíhacího leteckého pluku)

31.5.1921 Narodil se viceadmirál Fjodor Ivanovič Saveľjev (náčelník štábu Baltickej floty 2. formovania)

14.6.1921 Narodil se generálmajor Vladimír Fjodorovič Abramov (zástupce náčelníka Hlavního štábu Protivzdušné obrany SSSR)

5.7.1921 Narodil se maršál Sovětského svazu Viktor Georgijevič Kulikov (velitel Skupiny sovětských vojsk v Německu)

30.10.1921 Narodil se generálplukovník letectva Andrej Jegorovič Borovych (velitel letectva protivzdušné obrany SSSR)

3.11.1921 Narodil se admirál Vladimir Matvejevič Leonenkov (veliteľ Lenigradskej námornej základne)

18.11.1921 Narodil se generálplukovník letectva Michail Petrovič Odincov (dvojnásobný nositeľ titulu Hrdina Sovietskeho zväzu)

5.12.1921 Narodil se generálmajor Nikolaj Matvejevič Didenko (zástupca veliteľa eskadrily 2. GIAP-SF)

2.2.1922 Narodil se major Stěpan Antonovič Bachajev (veliteľ letky 523. stíhacieho leteckého pluku)

21.3.1922 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Alexandrovič Opryško (veliteľ 7. vojenskej dopravnej leteckej divízie)

1.4.1922 V rámci Sovietskeho zväzu bola vytvorená Ojrotská autonómna oblasť.

20.4.1922 V rámci Sovietskeho zväzu bola vytvorená Juhoosetská autonómna oblasť.



21.4.1922 Narodil se generálmajor vo výslužbe Ján Iľanovský

5.5.1922 Narodil se nadporučík Alexandra Fjodorovna Akimova (navigátor letky 588. nočného ľahkého bombardovacieho leteckého pluku)

19.5.1922 Narodil se maršál letectva Nikolaj Michajlovič Skomorochov (zástupce nejvyššího sovětu)

22.6.1922 Narodil se generálplukovník Vasilij Stěpanovič Petrov (zástupce velitele Raketových vojsk a dělostřelectva Hlavního velitelství pozemních vojsk Ozbrojených sil Ukrajiny)

25.6.1922 Narodil se major Ivan Fomič Pavlov (velitel letky 6. gardového bitevního pluku)

16.7.1922 Narodil se generálmajor letectva Anatolij Michajlovič Karelin (veliteľ 149. gardového stíhacieho leteckého pluku )

8.9.1922 Narodil se gardový major Natalja Fjodorovna Meklin (Kravcova) (veliteľka roja 588. nočného ľahkého bombardovacieho leteckého pluku)


27.9.1922 Narodil se kapitán Valentina Biněvská-Lísková (odstřelovačka 1. čs. samostatné brigády v SSSR, )

10.10.1922 Narodil se generálplukovník letectva Georgij Nikolajevič Pakilev (veliteľ vojenského dopravného letectva (1969-1980))

19.12.1922 Narodil se admirál Nikolaj Ivanovič Chovrin (veliteľ Čiernomorskej floty (1974-1983))




30.12.1922 Vzniká Zväz Sovietskych Socialistických republík, ktorého zakladajúcimi členmi sa stáva Ruská sovietská federatívna socialistická republika, Ukrajinská socialistická sovietska republika, Zakaukazská sovietská federatívna socialistická republika a Sovietská socialistická republika Bielorusko.

19.1.1923 Narodil se generálmajor Alexej Nikolajevič Prochorov (profesor na Frunzeho Vojenské akademii)

27.1.1923 Narodil se generálporučík Vladimír Avramovič Alexenko (velitel 15. gardového bitevního leteckého pluku (1945))

27.1.1923 Narodil se kontradmirál Grigorij Jemeljanovič Golota (prvý veliteľ 7. operačnej eskadry lodí)

28.1.1923 Narodil se generálporučík letectva Anatolij Konstantinovič Nědbajlo (zástupce náčelníka Kijevské válečné vysoké letecké školy)

10.4.1923 Narodil se generálmajor letectva Sergej Makarovič Kramarenko (nositeľ titulu Hrdina Sovietskeho zväzu)

12.4.1923 Narodil se podplukovník Ivan Fjodorovič Bežanov (stíhacie eso (6 samostatných zostrelov))

5.5.1923 Narodil se maršál Sovětského svazu Sergej Fjodorovič Achromejev (náčelník Generálneho štábu ozbrojených síl ZSSR a súčasne prvý námestník Ministra obrany ZSSR (1984-88))

5.5.1923 Narodil se generálmajor letectva Nikolaj Vasilievič Sutjagin (zástupca veliteľa pre PVO 16. leteckej armády)


8.5.1923 Narodil se generálplukovník letectva Grigorij Ustinovič Doľnikov (veliteľ 61. gardový stíhací letecký sbor)

28.6.1923 Narodil se generálporučík tankových vojsk Vladimir Alexandrovič Bochkovskij (velitel tanku; 1. gardová tanková brigáda)


25.8.1923 Narodil se seržant Joseph R. Beyrle (jediný americký vojak, ktorý počas druhej svetovej vojny slúžil ako v armáde USA, tak aj v sovietskej Červenej armáde)

13.9.1923 Narodil se - Zoja Anatoljevna Kosmoděmjanskaja (členka diverzního oddílu při štábu Západního frontu (1941))

20.9.1923 Narodil se hlavný maršál letectva Alexandr Ivanovič Koldunov (vrchný veliteľ vojsk protivzdušnej obrany ZSSR)

14.12.1923 Narodil se generálmajor letectva Vladimír Pavlovič Lakatoš (Hrdina Sovietskeho zväzu)





21.1.1924 Zemřel - Vladimir Iljič Lenin (předseda Rady lidových komisařů)

1.9.1924 Narodil se generálporučík Afanasij Petrovič Šilin (náčelník rozvědky 132. gardového dělostřeleckého pluku)

14.10.1924 Narodil se staršij seržant Zinaida Alexandrovna Samsonova (Hrdina Sovietskeho zväzu)

25.10.1924 Narodil se ? Viktor Petrovič Makejev (generální ředitel a generální konstruktér OKB-385 v Miassu)

8.11.1924 Narodil se viceadmirál Michail Grigorievič Proskunov (veliteľ Bielomorskej námornej základne 2. formovania)

18.11.1924 Narodil se viceadmirál Pavel Pavlovič Belous (veliteľ Kaspickej vojenskej flotily)

10.12.1924 Narodil se kontradmirál Ivan Fjodorovič Uskov (veliteľ 12. eskadry ponoriek)

4.1.1925 Narodil se viceadmirál Oleg Petrovič Šadrič (veliteľ Lipavskej námornej základne)

24.4.1925 Narodil se viceadmirál Jurij Alexejevič Kuzněcov (posledný veliteľ Jokangskej námornej základne)

26.6.1925 Narodil se plukovník Pavel Ivanovič Běljajev (kapitán vesmírné lodi Voschod-2)

17.7.1925 Narodil se kontradmirál Pjotr Trofimovič Zenčenko (veliteľ Jokangskej námornej základne)

25.10.1925 Narodil se svobodník Alija Nurmuhametqyzy Moldagulová (odstřelovačka 54. nezávislé střelecké brigády)

5.12.1925 Narodil se viceadmirál Vitalij Vasilijevič Platonov (náčelník štábu 5. stredomorskej eskadry lodí VMF)

10.1.1926 Narodil se kontradmirál Nikolaj Fjodorovič Chanin (náčelník štábu 2. flotily ponoriek)

10.1.1927 Narodil se admirál Vadim Konstantinovič Korobov (náčelník štábu Severnej floty)

10.1.1927 Narodil se admirál Valentin Nikolajevič Ponikarovskij (náčelník štábu Severnej floty)

14.4.1927 Založen kýl ponorky D-6 Jakobiněc

26.7.1927 Narodil se viceadmirál Leonid Kirillovič Zarubin (veliteľ Tallinskej námornej základne 2. formovania)

10.11.1927 Narodil se kontradmirál Boris Anatoljevič Ananiašvili (náčelník štábu Jokangskej námornej základne)

14.11.1927 Narodil se viceadmirál Rudoľf Alexandrovič Golosov (náčelník štábu Tichooceánskej floty 2. formovania)

19.11.1927 Narodil se viceadmirál Anatolij Michajlovič Kosov (veliteľ Baltickej floty 2. formovania)

8.1.1928 Narodil se viceadmirál Pjotr Maximovič Jarovoj (náčelník štábu 8. operačnej eskadry lodí)

10.1.1928 Narodil se admirál loďstva Ivan Matvejevič Kapitanec (veliteľ Severnej floty)

2.10.1928 Narodil se viceadmirál Anatolij Petrovič Simonenko (veliteľ Bielomorskej námornej základne 2. formovania)

4.11.1928 Narodil se kontradmirál Lev Davydovič Černavin (veliteľ 4. ponorkovej eskadry)


24.11.1928 Narodil se kontradmirál Pavel Petrovič Gusev (náčelník štábu 7. operačnej eskadry lodí)

25.3.1929 Narodil se maršál letectva Alexandr Nikitovič Volkov (minister civilného letectva ZSSR)


31.5.1929 Bola podpísaná dohoda medzi VSNH ZSSR a firmou Ford Motor Company o technickej pomoci pri organizácii a zavádzaní masovej výroby osobných automobilov Ford Model A a nákladných Ford Model AA v ZSSR.

5.9.1929 Narodil se major Andrijan Grigorjevič Nikolajev (07.08.1961 člen náhradní posádky letu Vostok 2
)

25.5.1930 Narodil se viceadmirál Jurij Alexandrovič Voronov (veliteľ Bielomorskej námornej základne 2. formovania)

15.11.1930 Ponorka D-6 Jakobiněc spuštěna na vodu


1.2.1931 Narodil se - Boris Nikolajevič Jelcin (1. a poslední Prezident RSFSR
)

29.3.1931 Narodil se generálmajor Alexej Alexandrovič Gubarev (kosmonaut)



27.5.1931 Zemřel divizní velitel (Komdiv) Jaroslav Antonovič Štrombach (jednoroční dobrovolník 75 polního pluku)

15.6.1931 Ponorka D-6 Jakobiněc uvedena do služby

18.6.1931 Narodil se admirál loďstva Konstantin Valentinovič Makarov (náčelník štábu Hlavného veliteľstva vojenského námorníctva)


27.8.1931 Narodil se generálmajor letectva Anatolij Nikolajevič Ševčenko (veliteľ 6. gardovej leteckej dopravnej divízie)

18.11.1931 Narodil se kontradmirál Gennadij Michajlovič Umrichin (náčelník štábu Bielomorskej námornej základne 2. formovania)

1.1.1932 Dokončená výstavba Nižgorodského automobilového závodu (Nižgorodskij avtomobilnyj zavod, dnešný GAZ) v meste Nižnij Novgorod a začatie sériovej výroby nákladných a osobných automobilov.

8.1.1932 Narodil se kontradmirál Arkadij Vasiljevič Ivlev (náčelník štábu 6. eskadry ponoriek)

27.10.1932 Narodil se kontradmirál Ronaľd Alexandrovič Anochin (prvý veliteľ 17. operačnej eskadry Tichooceánskej floty)



16.5.1933 Poselství prezidenta USA Roosevelta hlavám všech států účastnících se odzbrojovací konference. Návrh na uzavření soustavy dvoustranných smluv o neútočení a dohodu o omezení útočných zbraní. Německo 18.5. odmítlo jakékoli omezení svého zbrojení. 19.5. SSSR plně podpořil iniciativu USA. Rovněž ostatní účastníci konference vyjádřili s poselstvím souhlas.

1.9.1933 Narodil se plukovník Pjotr Sergejevič Rubcov (veliteľ 18. gardového stíhacieho leteckého pluku /1970-1971/)

5.9.1933 Zemřel - Sergej Petrovič Gorbunov (jeden z organizátorov sovietskeho leteckého priemyslu)


16.11.1933 SSSR a USA navázaly diplomatické styky.

9.3.1934 Narodil se plukovník Jurij Alexejevič Gagarin (kosmonaut první člověk ve vesmíru (12.04.1961))


30.5.1934 Narodil se generálmajor Alexej Archipovič Leonov (zástupce náčelníka střediska J. A. Gagarina pro výcvik kosmonautů /1976-1982/)

2.8.1934 Narodil se - Valerij Fjodorovič Bykovskij (14.06.1963 19.06.1963 pilot letu Vostok 5
)

11.8.1934 Narodil se generálmajor letectva Igor Alexandrovič Nekracha (náčelník letectva Raketových vojsk strategického určenia)

19.10.1934 Narodil se generálporučík letectva Anatolij Nikandrovič Strogov (veliteľ 61. gardového stíhacieho leteckého zboru)

1.11.1934 Narodil se kapitán 1. triedy Anatolij Vasiljevič Prokopčik (náčelník štábu Námornej základne Strelok)

1.12.1934 Zemřel - Sergej Mironovič Kirov (1. tajemník leningradského oblastního výboru Všesvazové komunistické stranz (bolševiků))

3.12.1934 Narodil se generálmajor Viktor Vasiljevič Gorbatko (Veliteľ kozmickej lode Sojuz 24, Sojuz 37,)

31.12.1934 Založen kýl ponorky Šč-320

15.2.1935 Ponorka Šč-320 spuštěna na vodu


2.5.1935 SSSR a Francie podepsaly smlouvu o vzájemné pomoci (na 5 let). Byla charakterizována jako součást východoevropské bezpečnostní soustavy.


16.5.1935 ČSR a SSSR podepsaly smlouvu o vzájemné pomoci (vázána na československo-francouzskou a sovětsko-francouzskou smlouvu).


14.10.1935 Narodil se viceadmirál Jevgenij Ivanovič Jermakov (náčelník štábu 5. operačnej eskadry lodí)

15.10.1935 Založen kýl lodi Vorošilov


12.1.1936 Zemřel kapitán 2. triedy Vsevolod Ľvovič Modzalevskij (náčelník štábu Námorných síl Baltického mora)


29.3.1936 SSSR a Afghánistán podepsaly smlouvu o neútočení a neutralitě.

15.7.1936 Založen kýl lodi Chasan

15.7.1936 Založen kýl lodi Sivaš

29.11.1936 Ponorka Šč-320 uvedena do služby


21.12.1936 Narodil se admirál Eduard Dmitrievič Baltin (veliteľ Čiernomorskej floty)

11.1.1937 Založen kýl lodi Taškent

18.3.1937 Narodil se generálplukovník letectva Vjačeslav Vasilievič Jefanov (veliteľ Vojenského dopravného letectva ZSSR (1986-1997))

18.4.1937 Narodil se kontradmirál Vladimir Grigorievič Barannik (náčelník štábu 7. operačnej eskadry lodí)

11.5.1937 Maršál Michail Nikolajevič Tuchačevskij byl, v neveřejném procesu, odsouzen k trestu smrti.

28.5.1937 Narodil se viceadmirál Vitalij Petrovič Larionov (veliteľ 4. ponorkovej eskadry)

31.5.1937 Zemřel armádní komisař 1. stupně Jan Borisovič Gamarnik (skutočným menom Jakov Pudikovič (Яков Пудикович))

19.6.1937 Zemřel divizní velitel (Komdiv) Jurij Vladimírovič Sablin (veliteľ 97. streleckej divízie)

28.6.1937 Loď Vorošilov spuštěna na vodu


26.9.1937 Zemřel flagman 1. stupňa Eduard Samuilovič Panceržanskij (náčelník Námorných síl ZSSR /1924/)

4.11.1937 Narodil se viceadmirál Rudoľf Vasilievič Paromov (veliteľ 8. operačnej eskadry lodí)

22.11.1937 Narodil se kapitán 1. triedy Jurij Nikolajevič Turobov (náčelník štábu 8. operačnej eskadry lodí)

26.11.1937 Zemřel komodor 1. triedy Ivan Martynovič Ludri (veliteľ Námorných síl Kaspického mora)

28.12.1937 Loď Taškent spuštěna na vodu

8.1.1938 Zemřel plukovník Jevgenij Abramovič Geľfer (veliteľ 16. leteckej brigády)

1.4.1938 Zemřel komisař státní bezpečnosti 1. stupně Jakov Saulovič Agranov (1. náměstek lidového komisaře vnitra
)

29.4.1938 Zemřel divízny velitel Žan Janovič Poga (veliteľ 6. těžký bombardovací letecký sbor)

23.5.1938 Zemřel divízny veliteľ Leonid Ivanovič Nikiforov (veliteľ Vzdušných síl Tichooceánskeho loďstva)

16.6.1938 Zemřel Komisař státní bezpečnosti 1. stupně Georgij Ivanovič Blagonravov (Generální ředitel výstavby silnic a dálnic NKVD)





29.6.1938 Zemřel plukovník Vasilij Ivanovič Šorin (zástupca hlavného veliteľa Hlavného veliteľstva ozbrojených síl republiky)

2.11.1938 Narodil se viceadmirál Jurij Ivanovič Šumanin (veliteľ Kamčatskej vojnovej flotily)

9.11.1938 Zemřel maršál Sovětského svazu Vasilij Konstantinovič Bljucher (zatčen 22.10.1938, zabit při výslechu)


26.11.1938 Narodil se admirál Vladimir Grigorijevič Jegorov (veliteľ Baltickej floty)

12.12.1938 Zemřel sborový velitel Jelisej Ivanovič Gorjačov (6. jezdecký sbor, velitel)

15.12.1938 Zemřel brigádní generál Valerij Pavlovič Čkalov (zkušební pilot
)


23.2.1939 Zemřel maršál Sovětského svazu Alexandr Iljič Jegorov (velitel Běloruského vojenského okruhu)


18.3.1939 Vláda SSSR v notě adresované Německu označila rozbití ČSR za akt zvůle, násilí a agrese.



17.4.1939 Sovětská vláda předložila návrh sovětsko-britsko-francouzské dohody o vzájemné pomoci proti agresi a o pomoci východoevrepským státům (odpověď na nové britské a francouzské návrhy).


18.4.1939 Narodil se admirál Valerij Vasiljevič Grišanov (zástupca vrchného veliteľa vojenského námorníctva RF (1993))

3.5.1939 Molotov převzal úřad lidového komisaře zahraničních věcí.

6.5.1939 Loď Taškent uvedena do služby



8.5.1939 Britská vláda zaslala sovětské vládě návrh na deklaraci, podle níž se měl SSSR zavázat, že poskytne Velké Británii a Francii okamžitou pomoc v případě válečného konfliktu.


Frankistické Španělsko vystoupilo ze Společnosti národů.


11.5.1939 Japonská vojska zahájila útok u řeky Chalchyn-gol na mongolsko-mandžuské hranici. Do bojů zasáhla Sovětská armáda, která podle smlouvy o vzájemné pomoci mezi SSSR a Mongolskou lidovou republikou z 12.3.1936 přišla MoLR na pomoc.



14.5.1939 Vláda SSSR zaslala vládám Francie a Velké Británie notu, v níž mj. uvedla, že „anglické návrhy nevycházejí ze zásady vzájemnosti vůči SSSR a uvádějí jej do nerovnoprávného postavení".

16.5.1939 Založen kýl lodi Jastreb



27.5.1939 Velká Británie a Francie předložily SSSR nový společný návrh dohody o vzájemné pomoci proti přímému útoku ze strany Německa.


27.5.1939 V noci z 27. na 28 května překračuje úderná skupina Jamagata šítai řeku Chalchyn gol, proráží obranu mongolské jízdy, a střetává se s prvními sovětskými jednotkami.

31.5.1939 Narodil se viceadmirál Anatolij Grigorjevič Olejnik (veliteľ Prímorskej flotily rôznorodých síl)



22.6.1939 Největší vzdušná bitva u Chalchyn golu. Leteckých soubojů se účastní 95 sovětských a 120 japonských letadel. Japonci utrží těžkou porážku, ztrácejí 32 letadel oproti sovětským 12.

28.7.1939 Zemřel divisní velitel Viktor Stepanovič Choľzunov (veliteľ 1. armády zvláštneho určenia)

20.8.1939 Založen kýl lodi Ogněvoj

29.8.1939 Založen kýl lodi Frunze

31.8.1939 Založen kýl lodi Čkalov1)

31.8.1939 Založen kýl lodi Kujbyšev


28.9.1939 Je uzavřena Sovětská-německá smlouva o přátelství. Polsko je rozděleno na základě jejich podmínek. Sovětský svaz získává o něco více území, ale Německo má nyní pod svou kontrolou většinu obyvatelstva a průmyslová těžební střediska.




28.9.1939 Sovětský svaz začíní vyvíjet důrazný nátlak na pobaltské státy. Je podepsán sovětsko-estonský pakt o vzájemné pomoci, který umožnuje SSSR používat estonské základny. Podobná smlouva je 5. října uzavřena s Litvou a 10. října s Lotyšskem. Cílem těchto paktů je zajistit Sovětům kontrolu Baltu, především s ohledem na možnou německou agresi v budoucnosti.

8.10.1939 Založen kýl lodi Čapajev

11.10.1939 Rada lidových komisařů SSSR vydala usnesení o ochraně mořských hranic SSSR.


11.10.1939 Začala sovětsko-finská jednání o vzájemných vztazích.


12.10.1939 Sovětská vláda navrhla finské vládě uzavření smlouvy o vzájemné pomoci.


21.10.1939 V Moskvě zahájeny finsko-sovětské rozhovory o společných územních otázkách.

31.10.1939 Založen kýl lodi Železňakov


3.11.1939 Německo a SSSR podepsaly dohodu o vysídlení. Etničtí Němci opustili západní Ukrajinu a západní Bělorusko a Ukrajinci, Bělorusové, Rusové a Rusíni Generální gouverment.

26.11.1939 Tohoto dne v 15:45 proběhl takzvaný Manillský incident, při kterém "prý" finské dělostřelectvo vypálilo na tuto venici několik ran. Byli zabiti dva pohraničníci a dalších čtrnáct bylo zraněno. Finsko se bránilo tím, že v oblasti žádné dělostřelectvo nemá a chtělo tuto událost pořádně vyšetřit. Sověti měli požadavek, aby se finské síly stáhly 30km od finsko-sovětské hranice a když finská vláda odmítla, Sověti vypověděli sovětsko-finksý pakt a vyhlásili Finsku válku.

29.11.1939 Finsko a SSSR přerušily diplomatické styky.


30.11.1939 Sovetská vláda vydala Rudé armádě rozkaz, aby přešla na Karelské šíji do útoku. Finská vláda vypověděla Sovětskému svazu válku.


30.11.1939 6:00 Sovětské dělostřelectvo začalo ostřelovat finská města.
6:30 Sovětské vojska překročila finskou hranici na Karelské šíji.


30.11.1939 Začíná rusko-finská válka. Sověti napadají Finsko. Jsou bombardovány Helsinky. Finská armáda může nasadit pouze 150 000 mužů v 9 divizích, 10. se teprve formuje. Existuje také určitý počet menších jednotek, jejichž zálohy jsou omezené, mají málo těžké výzbroje a vůbec žádné tanky. Finové jsou v nevýhodě také proto, že se spolehli na vlastní omezenou zbrojní výrobu, kterou se Finsko od konce roku 1938 snažilo dokázat svou neutralitu. Obvzláště tíživým problémem je otázka munice. Ještě na konci války bude výroba dělostřeleckých nábojů pouze 10 kusů denně pro každé armádní dělo. Letecké síly disponují zhruba stovkou nepříliš moderních letadel. Tyto nedostatky jsou částečně vyvážovány výcvikem a morálkou finských jednotek, jsou obzvláště přispůsobené rychlým přesunům krajinou v zimních jednotkách.


1.12.1939 Boje na Karelské šíji v předpolí Mannerheimovy linie.


1.12.1939 Sovietske letectvo bombardovalo hlavné mesto Fínska, Helsinky. Počas útoku zahynulo približne 80 ľudí.


1.12.1939 Je zreorganizována legitimní finská vláda. Ryti se stává ministerským předsedou.


1.12.1939 Došlo k prvnímu leteckému souboji v rusko-finské válce. Eino Luukkanen pilotující Fokker D.XXI sestřelil sovětský Tupolev SB-2.


1.12.1939 Vo fínskom pohraničnom meste Terijoki (dnes Zelenogorsk, Rusko bola vyhlásená Fínska demokratická republika (angl. Finnish Democratic Republic, fínsky Suomen kansanvaltainen tasavalta, švédsky Demokratiska Republiken Finland).
Štát zanikol 12.03.1940 spojením s Karelskou autonómnou socialistickou republikou a stal sa súčasťou ZSSR.

2.12.1939 Založen kýl lodi Otličnyj

2.12.1939 Založen kýl lodi Obrazcovyj

30.12.1939 Založen kýl lodi Otvažnyj

30.12.1939 Založen kýl lodi Odarjonnyj



5.1.1940 Sovětská vláda zaslala švédské vládě notu, v níž protestovala, že Švédsko porušuje neutralitu v sovětsko-finském konfliktu.


8.1.1940 V těžkých bojích u Suomussalmi probíhajících od 5. ledna způsobila finská 9. divize Rudé armádě největší ztráty od začátku zimní války.

29.3.1940 Molotov přednesl projev na zasedání Nejvyššího sovětu SSSR s hodnocenm výsledků sovětsko-finské války a zároveň prohlášení, že SSSR zůstane v probíhající "imperialistické" válce neutrální.


1.4.1940 Nejvyšší sovět SSSR schválil začlenění území odstoupených Finskem do Karelské ASSR a její přetvoření na svazovou Karelofinskou SSR.


3.4.1940 U Katyně začalo NKVD vraždit polské důstojníky, kteří padli do sovětského zajetí v září 1939.

5.5.1940 Založen kýl lodi Osmotriteľnyj

7.5.1940 Prezídium Nejvyššího sovětu SSSR zavedlo generálské a admirálské hodnosti.

20.6.1940 Loď Vorošilov uvedena do služby

25.6.1940 Založen kýl lodi Stalin

10.7.1940 Narodil se admirál Oleg Alexandrovič Jerofejev (veliteľ Severnej floty)

30.8.1940 Loď Chasan spuštěna na vodu

26.9.1940 Zemřel - Michail Iljič Koškin (Hlavní konstruktér sovětského středního tanku T-34.)


11.10.1940 Uzavřena sověrsko - finská dohoda o demilitarizaci Aland.

16.10.1940 Založen kýl lodi Vnušiteľnyj

12.11.1940 Loď Ogněvoj spuštěna na vodu

30.12.1940 Loď Frunze spuštěna na vodu

31.1.1941 Loď Kujbyšev spuštěna na vodu


25.3.1941 SSSR a Turecko podepsaly smlouvu o přátelství.


5.4.1941 V Moskvě byla podepsána jugoslávsko - sovětská smlouva o přátelství a neútočení. Nicméně Sovětská vláda oznámila Jugoslávii, že jí v případě války s Německem vojensky nepodpoří.

28.4.1941 Loď Čapajev spuštěna na vodu

6.5.1941 Sovětský diktátor Josif Vissarionovič Stalin převzal funkci předsedy rady lidových komisařů.



6.5.1941 Po uzavření sovětsko-japonského paktu o neútočení zakázaly USA vývoz veškerého zboží považovaného za válečně důležité do SSSR.




22.6.1941 V 03:15 hod. nacistické Německo a vojska jeho satelitů (Rumunska a Finska) napadly bez vyhlášení války SSSR.
Pohr. boje v Pobaltí, Bělorusku a na Ukrajině. Nejtěžší boje v prostoru měst Tylže, Suwalki, Brest a jižně od Vladimíru Volynského. Severozápadní front do konce dne ustoupil až o 50 km na východ od hranic. Západní front začal ustupovat do vnitrozemí. Hrdinný boj obránců Brestské pevnosti.


22.6.1941 Itálie jednostranně porušila sovětsko - italskou smlouvu o přátelství, neútočení a neutralitě z 02.09.1933 a vyhlásila SSSR válku.

22.6.1941 Ve 12,00 hod. vysílal sovětský rozhlas provolání vlády SSSR. Prezídium Nejvyššího sovětu SSSR přijalo usnesení o mobilizaci a vyhlášení válečného stavu v určených oblastech.


22.6.1941 Rumunsko vyhlásilo SSSR válku.
Letectvo Černomořského loďstva podniklo první nálet na vojenské objekty válečné základny Konstanca.

22.6.1941 Zemřel generálmajor letectva Ivan Ivanovič Kopec (veliteľ Vzdušných síl Západného frontu)

22.6.1941 Zemřel plukovník Pjotr Ivanovič Ganičev (veliteľ 11. zmiešanej leteckej divízie)

25.6.1941 Loď Železňakov spuštěna na vodu

4.7.1941 Zemřel podplukovník Stepan Pavlovič Suprun (veliteľ 401. stíhacieho leteckého pluku)


8.7.1941 Německé tankové jednotky obsadily Berdičev. Skončil statečný odpor svazků Západního frontu obklíčených v prostoru Nalibokskaja pušča, Novogrudok, Stolbcy. Německý III. motorizovaný sbor (1. tanková skupina) obsadil Novograd Volynskij.

8.7.1941 V Kyjevě a Tallinu se začaly formovat oddíly domobrany.


8.7.1941 Do Londýna přijela sovětská mise v čele s generálem Golikovem.


9.7.1941 Severozápadní front vyklidil Pskov. Německá vojska obsadila Vitebsk a zmocnila se přepraviště na severním břehu Západní Dviny u Disny. Sovětská vojska vyklidila Žitomir. Začaly boje v prostoru Berdičeva. Skončily pohraniční boje v Pobaltí, Bělorusku a Západní Ukrajině. Od začátku války se fronta posunula o 350-600 km od hranic SSSR. Nepřítel okupoval Litvu, Lotyšsko, Bělorusko, značnou část Ukrajiny a Moldavska. Vyvstávalo nebezpečí průlomu k Leningradu, Smolensku a Kyjevu.


9.7.1941 Skončily boje o Bialystok a Minsk, ve kterých padlo do německého zajetí 328 000 sovětských vojáků.


10.7.1941 Začala bitva u Smolenska. Skončila 10. září.


10.7.1941 Byla zahájena bitva o Leningrad. Skončila 9. srpna 1944


10.7.1941 Rudá armáda (7. armáda) zahájila obranu Karélie na oloněckém a petrozavodském směru proti finské „Karelské" armádě, která trvala do 9. srpna 1944.
Finská vojska zahájila ofenzivu severně od Ladožského jezera.

10.7.1941 Státní výbor obrany SSSR zřídil hlavní velitelství Severozápadního (marš. Vorošilov), Západního (marš. Timošenko) a Jihozápadního strategického směru (marš. Buďonnyj).


10.7.1941 22. armáda (Záp. front) se bránila na frontě Idrica, Drissa, Vitebsk. Přes frontu 22. armády ustupovaly útvary 11. armády (utrpěly značné ztráty v předchozích bojích). 5. armáda (Jihozáp. front) zahájila protiúder z jižního úseku Korostěňského opevněného prostoru ve směru na Novograd Volynskij a Krasnoarmejsk.

10.7.1941 V Moskvě se ustavil Ustřední štáb partyzánského hnutí, od září 1941 podléhal bezprostředně UV VKS(b).


22.7.1941 Z Moskvy začína vysielať komunistické propagandistické rádio La Pirenaica

22.7.1941 Zemřel armádní generál Dmitrij Grigorjevič Pavlov (náčelník Automobilní a tankové správy DRRA /1937/)

22.7.1941 Zemřel generálmajor Vladimir Jefimovič Klimovskich

23.8.1941 Zemřel lejtenant (poručík) Sergej Ivanovič Gusev (zostrelil dve lietadlá samostatne a jedno v spolupráci)


1.9.1941 Finové se ve svém postupu dostávají na hranice z roku 1939 a přecházejí do defenzívy

20.9.1941 Zemřel generálplukovník Michail Pětrovič Kirponos


30.9.1941 Byla zahájena a do 20. dubna 1942 proběhla bitva o Moskvu.

1.10.1941 Loď Sivaš spuštěna na vodu

7.10.1941 Zemřel generálmajor Konstantin Ivanovič Rakutin (veliteľ 31. armády 1. formovania)

10.10.1941 Zemřel generálmajor Michail Petrovič Petrov (veliteľ 50. armády)

10.10.1941 Narodil se viceadmirál Dmitrij Pavlovič Vojnov (náčelník štábu Baltickej floty 2. formovania)


18.10.1941 V Tokiu byl zatčen korespondent Frankfurter Zeitung Richard Sorge, který 20 let prováděl špionáž pro SSSR.


20.10.1941 Německá skupina armád Střed dosáhla vítězství ve dvojité bitvě u Vjazmy a Brjanska. Do zajetí padlo 673 000 sovětských vojáků.


25.10.1941 Sovětská Přímořská armáda a 51. samostatná armáda ustupovaly k Sevastopolu a na Kerčský poloostrov.


25.10.1941 Pro špatné počasí uvázla německá ofenziva proti Moskvě.

28.10.1941 Zemřel generálporučík letectva Jakov Vladimirovič Smuškevič (najvyšší veliteľ vzdušních síl Červenej armády)


30.10.1941 30. října 1941 byly zahájeny a 4. července 1942 skončily obranné boje Rudé armády a VMF o přístavní město Sevastopol.

10.11.1941 Zemřel kapitán Pjotr Fjodorovič Sevosťjanov (veliteľ 121. samostatnej spojovacej letky)


11.11.1941 Německé velení přisunulo k Sevastopolu XXX. sbor a znovu přešlo do útoku.


16.11.1941 Dobytím města Kerče dokončila německá 11. armáda obsazování celého Krymského poloostrova s vyjímkou pevnosti Sevastopolu.

29.11.1941 Zemřel - Zoja Anatoljevna Kosmoděmjanskaja (členka diverzního oddílu při štábu Západního frontu (1941))

12.12.1941 V Buzuluku se začala formovat československá vojenská jednotka na území SSSR.

18.12.1941 Zemřel nadporučík Dimitrij Fjodorovič Lavriněnko (sovětské tankové eso; zničil 52 tanků)

20.12.1941 Zemřel generálmajor Lev Michajlovič Dovator (velitel 2.gardového jezdeckého sboru 1941)

30.12.1941 Hlavní stan. Vrchního velení RA přejmenoval Zakavkazský front na Kavkazský.

30.12.1941 Rychlá skupina 50. armády spolu s 49. armádou osvobodila Kalugu.


Kavkazský front v součinnosti s Černomořským loďstvem osvobodil Kerč a Feodosii.


1.1.1942 Sovětská vojska odrazila druhý útok na Sevastopol. Kalininský front pronikl k Rževu a Zubcovu.

8.1.1942 Zemřel nadporučík Pjotr Petrovič Smirnov (veliteľ 12. samostatnej stíhacej letky vzdušných sil vojenského námorníctva)

13.2.1942 Zemřel major Ivan Nikolajevič Ovečnikov (veliteľ 12. stíhacieho leteckého pluku)

25.3.1942 Partizánský pluk S. Lazo spolu s dalšími jednotkami osvobodil Jelňu.

25.3.1942 Zemřel nadporučík Jakov Petrovič Pustynnych (veliteľ 3. samostatnej stíhacej letky protivzdušnej obrany)

26.3.1942 Zformován svaz ukrajinských partizánských oddílů (generál Saburov).



29.3.1942 Severské loďstvo spolu s britskými loděmi potopilo v Barentsově moři německý torpédoborec Z-26.


11.4.1942 Roosevelt zaslal Stalinovi telegram, v němž oznamoval, že hodlá uskutečnit velmi důležitý vojenský plán, který by měl odlehčit Rudé armádě.


12.4.1942 Roosevelt zaslal Stalinovi telegram kde ho žádal, aby Molotov přiletěl do Washingtonu k projednání válečné strategie.


15.4.1942 Zbytky sovětské 33. armády, obklíčené německými jednotkami od začátku února v prostoru jihovýchodně od Vjazmy, byly zničeny.

19.4.1942 Zemřel generálporučík Michail Grigorjevič Jefremov (ve 30. letech generální inspektor pěchoty)

19.4.1942 Zemřel práporový komisár Konstantin Afanasievič Nikolajevskij (dočasne poverený velením 774. stíhacieho leteckého pluku)


20.4.1942 Sovětská armáda zakončila všeobecný útok zahájený na sovětsko-německé frontě 8.1.1942

21.4.1942 Hlavní stan sovětského vrchního velení zrušil Volchovský front (z jeho jednotek utvořil Volchovskou skupinu v rámci Leningradského frontu); dále zřídil Severokavkazský směr.


21.4.1942 Severozápadní front vedl boje v prostoru Děmjanska. Nepřítel prolomil obkličovací frontu a vytvořil tzv. ramuševský koridor.

21.4.1942 Zemřel major Alexandr Dmitrievič Nikanorov (veliteľ 993. nočného bombardovacieho leteckého pluku)

24.4.1942 Zemřel generálmajor letectva Nikolaj Alexejevič Ostrjakov (veliteľ Vzdušných síl Čiernomorskej flotily)

25.4.1942 Zemřel nadporučík (staršij lejtenant) Ivan Alexandrovič Gorškov (veliteľ 774. stíhacieho leteckého pluku)



26.4.1942 Začal boj o konvoj PQ 15 a QP 11 plující z Reykjavíku do Murmanska (trval do 7.5., 5 lodí potopeno).

27.4.1942 Zemřel gardový kapitán Alexandr Ivanovič Agurejev (stíhacie eso (6 samostatných + 4 v skupine))

28.4.1942 Hlavní stan nejvyššího velení přejmenoval Zakavkazský vojenský okruh na Zakavkazský front.

28.4.1942 Severské loďstvo vysadilo na Západní Lice brigádu námořní pěchoty s úkolem zmařit chystaný nepřátelský útok na Murmansk.


30.4.1942 Vojska 2. úderné armády Volchovské skupiny bojující na ljubanském směru přešla do obrany.



30.4.1942 V Arktidě je torpédován a poškozen ponorkou U-456 křižník HMS Edinburgh, který se vrací do Velké Británie s pěti tunami sovětského zlata v muničním skladišti (platba za anglo-americkou pomoc) Po marné snaze opravit poškození a loď zachránit je po střetnutí s německými torpédoborci 2. května potopen vlastní posádkou. Ke dnu jde také německý torpédoborec Hermann Schoemann.


2.5.1942 Britský křižník Edinburgh potopen na cestě z Murmansku do Anglie.

3.5.1942 Hlavní stan sovětského vrchního velení zrušil hlavní velitelství Západního směru.


3.5.1942 Vojska Severozápadního frontu obchvátila hlavní síly německé 16. armády v prostoru Děmjanska.

5.5.1942 Sovětské letectvo přecházelo na novou organizaci (vytvořena 1. letecká armáda).


6.5.1942 Vláda SSSR požádala britskou vládu, aby během května vyslala do sovětských přístavů 90 lodí s důležitým vojenským materiálem pro SSSR (šlo o lodě, které čekaly na Islandu nebo byly na cestě z Ameriky na Island).


8.5.1942 Krymský front v součinnosti s Černomořským loďstvem sváděl boje s nepřítelem, který zahájil útok na Kerč.


8.5.1942 Von Mansteinova 11. armáda zahájila při naprosté letecké převaze německou jarní ofenzívu na Krymu. Do 15.5. padlo do zajetí na 170 000 Rusů.

11.5.1942 Zemřel generálporučík Vladimir Nikolajevič Lvov (1940-1941 zástupce velitele Pobaltského zvláštního vojenského okruhu
)

11.5.1942 Zemřel kapitán Jakov Nikandrovič Sujetin (veliteľ 789. stíhacieho leteckého pluku)


16.5.1942 Krymský front ustoupil na Tamaňský poloostrov.

16.5.1942 Zemřel kapitán Alexander Sergejevič Vachramov (veliteľ 322. samostatnej prieskumnej letky)


17.5.1942 Německá 17. armáda a 17. tanková armáda zahájily útok ve směru na Charkov.


17.5.1942 Skupina armád Jih zahájila jižně a severně od Charkova útok na Timošenkovu armádu a rozhořely se urputné boje.

17.5.1942 Zemřel major Viktor Iljič Mojsejev (veliteľ 6. stíhacieho leteckého pluku)

18.5.1942 Zemřel major Maxim Anatolievič Alferov (veliteľ 23. stíhacieho leteckého pluku [1941-1942] )

19.5.1942 Hlavní stan sovětského vrchního velení zrušil Krymský front a Severokavkazský směr přeměnil v Severokavkazský front (maršál Buďonnyj).

19.5.1942 Sovětská vojska vyklidila Kerčský poloostrov.

20.5.1942 Prezídium Nejvyššího sovětu SSSR schválilo výnos o zřízení Řádu Vlastenecké války.

20.5.1942 Severozápadní front zastavil útok proti děmjanskému uskupení nepřítele. Nepodařilo se mu přetnout ramuševský koridor a prolomit nepřátelskou obranu.


20.5.1942 Německé letectvo zahájilo intenzívní bombardování Sevastopolu.


20.5.1942 Německé jednotky uzavřely mezeru v průsmyku Erika u volchovského kotle.


20.5.1942 Sovětský vyjednavač Molotov dorazil do Washingtonu, kde byl americkým prezidentem a generálem Marshallem ujištěn o otevření Druhé fronty“ ještě v roce 1942. Poté vydali společné veřejné prohlášení.

21.5.1942 Zemřel generálmajor Andrej Fjodorovič Anisov


22.5.1942 Kleist se spojil s 6. armádou a obklíčil Sověty. V průběhu následujícího týdne bylo zajato 239 000 sovětských vojáků, na krvavém bojišti zůstalo 1240 zničených nebo ukořistěných tanků, Hitler tedy znovu dobyl řeku Doněc.

23.5.1942 Sovětská vojska bojující na charkovském směru v prostoru bar venkovského výběžku se stahovala na levý břeh Severního Donce.

25.5.1942 Zemřel generálporučík Kuzma Petrovič Podlas (Přímořská skupina vojsk, velitel)


26.5.1942 V Londýně podepsána sovětsko-britská smlouva o spojenectví ve válce proti hitlerovskému Německu a jeho spojencům v Evropě a o poválečné spolupráci a vzájemné pomoci. Platnost smlouvy stanovena na 20 let. Za sovětskou stranu smlouvu podepsal Molotov.

26.5.1942 Zemřel generálmajor Leonid Vasiljevič Bobkin (DD.MM.RRRR-DD.MM.RRRR)

26.5.1942 Zemřel generálporučík Fjodor Jakovlevič Kostěnko (velitel 26. armády)

27.5.1942 Sovětská vojska sváděla boje s nepřítelem v prostoru měst Lozovaja a Barvenkovo.


28.5.1942 Fašistická vojska zahájila intenzívní dělostřelecké ostřelování Sevastopolu.

30.5.1942 Zemřel podplukovník Boris Feoktistovič Safonov (veliteľ 2. gardového zmiešaného leteckého pluku Severnej flotily)

30.5.1942 Zemřel gardový podplukovník Pjotr Maximovič Metjolkin (veliteľ 23. stíhacieho leteckého pluku)

2.6.1942 Loď Jastreb spuštěna na vodu


7.6.1942 Německá 11. armáda generála Mansteina vyrazila za podpory VIII. leteckého sboru generála Richthofena k útoku na Sevastopol (operace Störfang).


22.6.1942 Německým vojskům se podařilo uzavřít průlom, kterým 2.úderná armáda unikala z obklíčení.


22.6.1942 Jihozápadní front čelil novému nepřátelskému útoku na kupjanském směru.

2.7.1942 Loď Taškent vyřazena ze služby (potopen v Novorossijsku)