Main Menu
User Menu

Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28

     
Název:
Name:
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28
Originální název:
Original Name:
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) Serie 28
Kategorie:
Category:
stíhací letoun
Výrobce:
Producer:
DD.MM.1916-DD.MM.191R Phönix Flugzeugwerke AG, Wien /
Období výroby:
Production Period:
DD.MM.1916-DD.MM.191R
Vyrobeno kusů:
Number of Produced:
49 (28.01/28.49)
První vzlet:
Maiden Flight:
DD.MM.RRRR
Osádka:
Crew:
1
Základní charakteristika:
Basic Characteristics:
 
Vzlet a přistání:
Take-off and Landing:
CTOL - konvenční vzlet a přistání
Uspořádání křídla:
Arrangement of Wing:
dvouplošník
Uspořádání letounu:
Aircraft Concept:
klasické
Podvozek:
Undercarriage:
pevný
Přistávací zařízení:
Landing Gear:
kola
Technické údaje:
Technical Data:
 
Hmotnost prázdného letounu:
Empty Weight:
714 kg
Vzletová hmotnost:
Take-off Weight:
1047 kg
Maximální vzletová hmotnost:
Maximum Take-off Weight:
? kg
Rozpětí:
Wingspan:
8,50 m
Délka:
Length:
6,35 m
Výška:
Height:
2,79 m
Plocha křídla:
Wing Area:
23,95 m2
Plošné zatížení:
Wing Loading:
? kg/m2
Pohon:
Propulsion:
 
Kategorie:
Category:
pístový
Počet motorů:
Number of Engines:
1
Typ:
Type:
Austro-Daimler AD6 série 18000 o výkonu 136 kW/185 k
Vrtule: dvoulistá dřevěná
Objem palivových nádrží:
Fuel Tank Capacity:
93 kg
Výkony:
Performance:
 
Maximální rychlost:
Maximum Speed:
185 km/h v ? m
Cestovní rychlost:
Cruise Speed:
? km/h v ? m
Rychlost stoupání:
Climb Rate:
? m/s
Čas výstupu na výšku:
Time to Climb to:
3.92 min do 1000 m
Operační dostup:
Service Ceiling:
5000 m
Dolet:
Range:
? km
Maximální dolet:
Maximum Range:
? km
Výzbroj:
Armament:
1 x kulomet Schwarzlose 07/12 ráže 8 mm
Uživatelské státy:
User States:
Poznámka:
Note:
Vytrvalost: 2 hodiny 30 minut
Zdroje:
Sources:
MEINDL, Karl. Brandenburg D.I: Great War Aircraft in Profile 2, Flying Machines Press, 1997, ISBN 1-891268-01-5
URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#206915Verze : 0
Fotografie převzata ze serveru www.earlyaviator.com.
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 -


URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#206977Verze : 0
V kokpitu zobrazeného stroje 28.40 se střídala vskutku hvězdná sestava pilotů Flik 41J. Se strojem létal F. Linke-Crawford, G. Brumowski i B. Fiala
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 - Letoun 28.40 sedlala celá řada pilotů Fliku 41J. Létali s ním Linke-Crawford (27 sestřelů, z toho 4 s tímto strojem), Benno Fiala (28 s.), G. Brumovski (35 s.) a Zgsf. (čet.) Hermann Richter (1 s., právě na tomto letounu). Letoun představuje standardní provedení letounů KD této série (až na chybějící kryt horní části motoru), má standardní směrovku původního provedení, kulomet na horním křídle v aerodynamickém krytu zvaném rakvička, i větrný štítek. Stroj je kompletně v barvě materiálu. Šachovnice na trupu je spíše markingem letounu, než konkrétního pilota.

Letoun 28.40 "sedlala" celá řada pilotů Fliku 41J. Létali s ním Linke-Crawford (27 sestřelů, z toho 4 s tímto strojem), Benno Fiala (28 s.), G. Brumovski (35 s.) a Zgsf. (čet.) Hermann Richter (1 s., právě na tomto letounu). Letoun představuje standardní provedení letounů "KD" této série (až na chybějící kryt horní části motoru), má standardní směrovku původního provedení, kulomet na horním křídle v aerodynamickém krytu zvaném "rakvička", i větrný štítek. Stroj je kompletně v barvě materiálu. Šachovnice na trupu je spíše markingem letounu, než konkrétního pilota.
Zveřejněno s laskavým svolením autora

Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 -


Zveřejněno s laskavým svolením autora

URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#401843Verze : 0
MOD
.
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 - Letoun patřící Flik 16. Létali s ním Oblt. (npor.) Leopold Urban, Stabsfeldwebel (št. rtm.) Karl Ehret a Offiziersstellvertreter (nrtm.) Josef Siegel. Letoun je zajímavý několika modifikacemi. Vpravo od motoru je umístěn synchronizovaný kulomet, kulomet na horním křídle nemá kryt. horní kryt motoru má doplněný větrací otvory a před pilotem je umístěn velký větrný štítek, jenž byl neustále ušpiněný zplodinami motoru i kulometů. Letoun je kompletně v barvě materiálu, v případě sériového čísla nepanuje v pramenech zcela shoda, většinou se uvádí, že jde o stroj 28.26, někdy však bývá uváděno 26.24. Letoun byl také piloty přezdíván Mini-bomber, protože byl vybaven zařízením pro nošení pum do hmotnosti 60 kg.

Letoun patřící Flik 16. Létali s ním Oblt. (npor.) Leopold Urban, Stabsfeldwebel (št. rtm.) Karl Ehret a Offiziersstellvertreter (nrtm.) Josef Siegel. Letoun je zajímavý několika modifikacemi. Vpravo od motoru je umístěn synchronizovaný kulomet, kulomet na horním křídle nemá kryt. horní kryt motoru má doplněný větrací otvory a před pilotem je umístěn velký větrný štítek, jenž byl neustále ušpiněný zplodinami motoru i kulometů. Letoun je kompletně v barvě materiálu, v případě sériového čísla nepanuje v pramenech zcela shoda, většinou se uvádí, že jde o stroj 28.26, někdy však bývá uváděno 26.24. Letoun byl také piloty přezdíván "Mini-bomber", protože byl vybaven zařízením pro nošení pum do hmotnosti 60 kg.
Zveřejněno s laskavým svolením autora

Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 -


Zveřejněno s laskavým svolením autora

URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#401851Verze : 0
MOD
Na tomto stroji se také střídalo více pilotů. Nejvíce jej využíval R. Stojsavljevic, používal jej také J. Siegel a svého patrně jediného sestřelu (25. 5. 1917) na něm dosáhl také Feldwebel Erwin Funk.
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 - Na tomto stroji létal velitel Flik 16 Hptm. (kpt.) Stojsavljevic a získal na něm 14. 7. 1917 jeden sestřel (ze svých celkových 10 vítězství). Stroj je kromě kulometu na horním křídle (nestandardně bez rakvičky) vyzbrojen ještě jedním synchronizovaným kulometem na pravém boku motoru. Horní kryt motoru je doplněn otvory, před pilotním prostorem větší větrný štítek, neustále zašpiněný zplodinami od motoru i zbraní. Stroj je opatřen zařízením k nošení pum do hmotnosti 60 kg. Stojsavljevic navíc nechal na spodek  trupu nainstalovat kořistní italskou kameru, takže letoun mohl působit nejen jako stíhací bombardér, ale též jako rychlý průzkumný stroj. Letoun je vybaven směrovkou pozdějšího typu a je kompletně v barvě materiálu, vyjma rudého pruhu za kabinou.

Na tomto stroji létal velitel Flik 16 Hptm. (kpt.) Stojsavljevic a získal na něm 14. 7. 1917 jeden sestřel (ze svých celkových 10 vítězství). Stroj je kromě kulometu na horním křídle (nestandardně bez "rakvičky) vyzbrojen ještě jedním synchronizovaným kulometem na pravém boku motoru. Horní kryt motoru je doplněn otvory, před pilotním prostorem větší větrný štítek, neustále zašpiněný zplodinami od motoru i zbraní. Stroj je opatřen zařízením k nošení pum do hmotnosti 60 kg. Stojsavljevic navíc nechal na spodek trupu nainstalovat kořistní italskou kameru, takže letoun mohl působit nejen jako stíhací bombardér, ale též jako rychlý průzkumný stroj. Letoun je vybaven směrovkou pozdějšího typu a je kompletně v barvě materiálu, vyjma rudého pruhu za kabinou.
Zveřejněno s laskavým svolením autora

Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 -


Zveřejněno s laskavým svolením autora

URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#401875Verze : 0
MOD
.
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 - Letoun patřící Fluggeschwader I (přejmenované v září 1917 na Flik 101G). V téže době byly všechny stroje patřící této jednotce také označeny směrovkou kamuflovanou tupováním třemi barvami - hořčičnou žlutou, červenohnědou (Terra Cotta) a středně zelenou. Směrovka sama je nestandardní, nechal ji na letoun nainstalovat pilot stroje, druhé nejúspěšnější rakousko-uherské eso Julius Arigi, když nebyl spokojen s účinností směrovky původní. 3 ze svých 32 sestřelů získal právě na tomto letounu (24.4.,3.5.,4.5.). Kromě zmíněné směrovky je vzhled stroje zcela standardní, tedy až na nezvykle umístěné výsostné označení na křídlech. Stroj v barvě materiálu.

Letoun patřící Fluggeschwader I (přejmenované v září 1917 na Flik 101G). V téže době byly všechny stroje patřící této jednotce také označeny směrovkou kamuflovanou tupováním třemi barvami - hořčičnou žlutou, červenohnědou (Terra Cotta) a středně zelenou. Směrovka sama je nestandardní, nechal ji na letoun nainstalovat pilot stroje, druhé nejúspěšnější rakousko-uherské eso Julius Arigi, když nebyl spokojen s účinností směrovky původní. 3 ze svých 32 sestřelů získal právě na tomto letounu (24.4.,3.5.,4.5.). Kromě zmíněné směrovky je vzhled stroje zcela standardní, tedy až na nezvykle umístěné výsostné označení na křídlech. Stroj v barvě materiálu.
Zveřejněno s laskavým svolením autora

Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 -


Zveřejněno s laskavým svolením autora

URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#401894Verze : 0
MOD
.
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 - Letoun, na němž v květnu (10.5.,12.5.,20.5.) dosáhl tří potvrzených vítězství Hptm. (kpt.) Godwin Brumowski, eso Flik 41J. Letoun je vybaven směrovkou původního typu, číslo 28.10 na trupu bylo odstraněno a jeho původní umístění částečně překrývá černobílý marking. Letoun byl opatřen dodatečným oplechováním před kokpitem a vybaven nestandardním větrným štítkem. Jinak je letoun kompletně v barvě materiálu.

Letoun, na němž v květnu (10.5.,12.5.,20.5.) dosáhl tří potvrzených vítězství Hptm. (kpt.) Godwin Brumowski, eso Flik 41J. Letoun je vybaven směrovkou původního typu, číslo 28.10 na trupu bylo odstraněno a jeho původní umístění částečně překrývá černobílý marking. Letoun byl opatřen dodatečným oplechováním před kokpitem a vybaven nestandardním větrným štítkem. Jinak je letoun kompletně v barvě materiálu.
Zveřejněno s laskavým svolením autora

Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 -


Zveřejněno s laskavým svolením autora

URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#401902Verze : 0
MOD
V kokpitu tohoto stroje se střídali B. Fiala, J. Novák a Lt. Leo Bisce.
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 - Kádéčko 28.33. V jeho kokpitu usedali Oblt. (npor.) Benno Fiala, Zgsf. (čet.) Josef Novák a Lt. Leo Bisce. pro nás je samozřejmě nejzajímavější fakt, že 17. 7. 1917 na tomto stroji dosáhl svého 2. potvrzeného vítězství právě Josef Novák, výrazná postava čs. letectví. Letoun byl nakonec ztracen, když s ním havaroval Oblt. Kálmán Fischer (držitel německého pilotního odznaku), jenž sloužil u Flik 41J jako Kanzleioffizier (hlavní úředník). Letoun  byl vyzbrojen synchronizovaným kulometem napravo do  motoru a byl vybaven novějším typem směrovky. Kromě černobílého markingu byl celý v barvě materiálu.

"Kádéčko" 28.33. V jeho kokpitu usedali Oblt. (npor.) Benno Fiala, Zgsf. (čet.) Josef Novák a Lt. Leo Bisce. pro nás je samozřejmě nejzajímavější fakt, že 17. 7. 1917 na tomto stroji dosáhl svého 2. potvrzeného vítězství právě Josef Novák, výrazná postava čs. letectví. Letoun byl nakonec ztracen, když s ním havaroval Oblt. Kálmán Fischer (držitel německého pilotního odznaku), jenž sloužil u Flik 41J jako Kanzleioffizier (hlavní úředník). Letoun byl vyzbrojen synchronizovaným kulometem napravo do motoru a byl vybaven novějším typem směrovky. Kromě černobílého markingu byl celý v barvě materiálu.
Zveřejněno s laskavým svolením autora

Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 -


Zveřejněno s laskavým svolením autora

URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#401968Verze : 0
MOD
.
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 - Stroj 28.44 používal u FLIk 41J Oblt. (npor.) Linke-Crawford, Zgsf. (čet.) Ferdinand Jaschek (jenž na tomto stroji získal jedno ze svých 4 potvrzených vítězství) a Kpl. Altmann Herzog, jenž se strojem smrtelně havaroval 16. 12. 1917. Letoun (vybavený novějším typem směrovky) je kromě černobílého markingu v barvě materiálu.

Stroj 28.44 používal u FLIk 41J Oblt. (npor.) Linke-Crawford, Zgsf. (čet.) Ferdinand Jaschek (jenž na tomto stroji získal jedno ze svých 4 potvrzených vítězství) a Kpl. Altmann Herzog, jenž se strojem smrtelně havaroval 16. 12. 1917. Letoun (vybavený novějším typem směrovky) je kromě černobílého markingu v barvě materiálu.
Zveřejněno s laskavým svolením autora

Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 -


Zveřejněno s laskavým svolením autora

URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#401977Verze : 0
MOD
.
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 - Osobní stroj Hptm. (kpt.) Karla Nikitsche, velitele detašmánu Flik 39 na rumunské frontě. Letoun je zajímavý zpětným zrcátkem umístěným před kokpitem a přeškrtnutou sedmičkou sériového čísla. Letoun je považován za první, jenž byl sériově vybaven směrovkou novějšího typu a ta je opatřena novým typem výsostného označení, proto také patka železného kříže, která zůstala na trupu, má jiný rozměr. Také na výsostné označení na křídlech doznalo změny. Později byl také letoun vybaven synchronizovaným kulometem. Stroj v barvě materiálu.

Osobní stroj Hptm. (kpt.) Karla Nikitsche, velitele detašmánu Flik 39 na rumunské frontě. Letoun je zajímavý zpětným zrcátkem umístěným před kokpitem a "přeškrtnutou" sedmičkou sériového čísla. Letoun je považován za první, jenž byl sériově vybaven směrovkou novějšího typu a ta je opatřena novým typem výsostného označení, proto také patka železného kříže, která zůstala na trupu, má jiný rozměr. Také na výsostné označení na křídlech doznalo změny. Později byl také letoun vybaven synchronizovaným kulometem. Stroj v barvě materiálu.
Zveřejněno s laskavým svolením autora

Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 -


Zveřejněno s laskavým svolením autora

URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#401982Verze : 0
MOD
Marking stroje, na němž létali G. Brumowski a F. Linke-Crawford.
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 - Marking letounu 28.15. V jeho kokpitu se střídali G. Brumowski a F. Linke-Crawford. Ten jej také těžce poškodil při přistání na polním letišti v Sesana. Letoun létal s oběma typy SOP, Linke-Crawford s ním havaroval v době, kdy již byl vybaven novějším typem s kýlovkou.

Marking letounu 28.15. V jeho kokpitu se střídali G. Brumowski a F. Linke-Crawford. Ten jej také těžce poškodil při přistání na polním letišti v Sesana. Letoun létal s oběma typy SOP, Linke-Crawford s ním havaroval v době, kdy již byl vybaven novějším typem s kýlovkou.
Zveřejněno s laskavým svolením autora

URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#402032Verze : 1
MOD
.
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 - Hansa-Brandenburg D.I (Ph) 28.37, Flik 24, letiště Pergine, léto 1917. Na tomto stroji získal během června a července nejméně tři potvrzené sestřely Josef Kiss, nejúspěšnější maďarský stíhač 1. sv. války, eso s 19 sestřely. Stroj je kompletně v barvě materiálu, kvůli modifikované směrovce má kříž rameno na trupu širší než  ostatní.

Hansa-Brandenburg D.I (Ph) 28.37, Flik 24, letiště Pergine, léto 1917. Na tomto stroji získal během června a července nejméně tři potvrzené sestřely Josef Kiss, nejúspěšnější maďarský stíhač 1. sv. války, eso s 19 sestřely. Stroj je kompletně v barvě materiálu, kvůli modifikované směrovce má kříž rameno na trupu širší než ostatní.
Zveřejněno s laskavým svolením autora

Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 -


URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#413847Verze : 0
MOD
.
Hansa-Brandenburg D.I (Ph.) série 28 - Pozdější podoba letounu Hansa-Brandenburg D.I (Ph) 28.37, Flik 24, letiště Pergine, léto 1917. Na tomto stroji získal během června a července nejméně tři potvrzené sestřely Josef Kiss, nejúspěšnější maďarský stíhač 1. sv. války, eso s 19 sestřely. Stroj je kompletně v barvě materiálu, kvůli modifikované směrovce má kříž rameno na trupu širší než ostatní. Letoun již nese barevné doplňky Flik 24 - všechny vzpěry, osa podvozku i plátěné potahy kol (i vnitřní) jsou natřené na černo.

Pozdější podoba letounu Hansa-Brandenburg D.I (Ph) 28.37, Flik 24, letiště Pergine, léto 1917. Na tomto stroji získal během června a července nejméně tři potvrzené sestřely Josef Kiss, nejúspěšnější maďarský stíhač 1. sv. války, eso s 19 sestřely. Stroj je kompletně v barvě materiálu, kvůli modifikované směrovce má kříž rameno na trupu širší než ostatní. Letoun již nese barevné doplňky Flik 24 - všechny vzpěry, osa podvozku i plátěné potahy kol (i vnitřní) jsou natřené na černo.
Zveřejněno s laskavým svolením autora

URL : https://www.valka.cz/Hansa-Brandenburg-D-I-Ph-serie-28-t57331#414552Verze : 0
MOD