Main Menu
User Menu

Ženijní skupinové velitelství VI [1936-1938]

6th Engineer Group Headquarters

     
Název:
Name:
Ženijní skupinové velitelství VI
Originální název:
Original Name:
Ženijní skupinové velitelství VI
Datum vzniku:
Raised/Formed:
03.06.1936
Předchůdce:
Predecessor:
-
Datum zániku:
Disbanded:
24.09.1938
Nástupce:
Successor:
-
Nadřízený úřad:
Higher Authority:
03.06.1936-24.09.1938 Ředitelství opevňovacích prací
Dislokace:
Deployed:
03.06.1936-24.09.1938 Trutnov, kasárny /
Přednosta / náčelník:
Chief:
03.06.1936-DD.01.1937 Veselý, Emilián (Major)
DD.01.1937-DD.03.1937 Stejskal, František (Podplukovník)
DD.03.1937-DD.08.1937 Žalio, Hynek (Kapitán)
DD.08.1937-24.09.1938 Sameš, Antonín (Podplukovník)
Podřízené úřady či jednotky:
Subordinated Agencies or Units:
Automaticky vyplněné položky:
10.12.1937-01.08.1938 Strážní prapor VI

Ručně vyplněné položky:
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Fidler, Jiří – Sluka, Václav: Encyklopedie Branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
URL : https://www.valka.cz/Zenijni-skupinove-velitelstvi-VI-1936-1938-t50198#577337Verze : 0
MOD
Ženijní skupinové velitelství VI [1936-1938]


Velitelství vzniklo 3. června 1936. Nacházelo se v Trutnově a podléhalo Ředitelství opevňovacích prací [1935-1939]. Velitelství zabezpečovalo výstavbu opevnění na čáře dlouhé 46 km mezi kótou 599 u Bohdašína a kótou 1105 Pěnkavčí vrch (doplněné o izolovaný úsek severně od kót 1547 Luční hora a 1554 Studniční hora), na které bylo vytyčeno 110 objektů (79 izolovaných pěchotních srubů, 13 tvrzových pěchotních srubů, tři vchodové objekty, čtyři dělostřelecké otočné věže, šest tvrzových dělostřeleckých srubů, čtyři minometné sruby, jedna dělostřelecká pozorovatelna), z nichž bylo vyprojektováno a stavebně zadáno 61 objektů. Do září 1938 nebyl žádný z objektů úseku stavebně dokončen.
Součástí ženijního skupinového velitelství bylo:
velitelství s hospodářskou správou a pomocnou četou,
Stavební podúsek těžkého opevnění 1/VI [1937-1938] (od října 1937),
Stavební podúsek těžkého opevnění 2/VI [1937-1938] (od září 1937),
Stavební podúsek těžkého opevnění 3/VI [1937-1938] (od září 1937),
Stavební podúsek těžkého opevnění 4/VI [1938] (od dubna 1938),
Stavební podúsek těžkého opevnění 5/VI [1938] (od dubna 1938),
Strážní prapor VI [1937-1938] (prosinec 1937 – srpen 1938).


Veliteli ženijního skupinového velitelství byli:
major ženijního vojska Ing. Emilián Veselý (červen 1936 – leden 1937),
podplukovník ženijního vojska František Stejskal (leden 1937 – březen 1937),
kapitán ženijního vojska Hynek Žalio (březen 1937 – srpen 1937),
podplukovník ženijního vojska Ing. Antonín Sameš (od srpna 1937).


Literatura:
Fidler, Jiří – Sluka, Václav: Encyklopedie Branné moci Republiky československé 1920-1938. Praha, Libri 2006.
URL : https://www.valka.cz/Zenijni-skupinove-velitelstvi-VI-1936-1938-t50198#193289Verze : 0
MOD