Main Menu
User Menu

Skupina sovětských okupačních vojsk v Německu [1945-1954]

Group of the Soviet Occupation Forces in Germany / Группа Советских оккупационных войск в Германии

     
Název:
Name:
Skupina sovětských okupačních vojsk v Německu
Originální název:
Original Name:
Группа Советских оккупационных войск в Германии
Datum vzniku:
Raised/Formed:
10.06.1945
Předchůdce:
Predecessor:
1. běloruský front
Datum zániku:
Disbanded:
26.03.1954
Nástupce:
Successor:
Skupina sovětských vojsk v Německu
Nadřízené velitelství:
Higher Command:
10.06.1945-03.08.1945 Hlavní stan nejvyššího velení

03.08.1945-25.02.1946 Lidový komisariát obrany
25.02.1946-15.03.1946 Lidový komisariát ozbrojených sil
15.03.1946-25.02.1950 Ministerstvo ozbrojených sil
25.02.1950-15.03.1953 Ministerstvo vojenství
15.03.1953-26.03.1954 Ministerstvo obrany
Dislokace:
Deployed:
10.06.1945-DD.MM.1946 Potsdam, ? /
DD.MM.1946-26.03.1954 Wünsdorf, Kasárny /
Velitel:
Commander:
10.06.1945-22.03.1946 Žukov, Georgij Konstantinovič (maršál Sovětského svazu)
22.03.1946-03.07.1946 Sokolovskij, Vasilij Danilovič (armádní generál)
03.07.1946-01.04.1949 Sokolovskij, Vasilij Danilovič (maršál Sovětského svazu)
01.04.1949-27.05.1953 Čujkov, Vasilij Ivanovič (armádní generál)
27.05.1953-03.08.1953 Grečko, Andrej Antonovič (generálplukovník)
03.08.1953-26.03.1954 Grečko, Andrej Antonovič (armádní generál)
Náčelník štábu:
Chief of Staff:
10.06.1945-DD.MM.1948 Malinin, Michail Sergejevič (Geněral-polkovnik / Генерал-полковник )
DD.06.1952-15.03.1953 Štěmenko, Sergej Matvejevič (Geněral armii / Генерал армии)
Podřízené jednotky:
Subordinated Units:
Automaticky vyplněné položky:
10.06.1945-04.07.1946 1. gardová tanková armáda
10.06.1945-20.02.1949 16. letecká armáda
10.06.1945-12.06.1946 2. gardová tanková armáda
10.06.1945-09.07.1945 2. gardový jezdecký sbor
10.06.1945-DD.01.1946 2. úderná armáda
10.06.1945-DD.01.1946 3. průlomový dělostřelecký sbor
10.06.1945-06.01.1954 3. úderná armáda
10.06.1945-DD.10.1953 4. průlomový dělostřelecký sbor
10.06.1945-25.10.1946 5. úderná armáda
10.06.1945-DD.06.1946 6. dělostřelecký průlomový sbor
10.06.1945-26.03.1954 8. gardová armáda
DD.06.1945-DD.06.1945 33. armáda
DD.06.1945-DD.02.1946 47. armáda
DD.06.1945-DD.06.1945 61. armáda
DD.06.1945-DD.07.1945 69. armáda
DD.05.1946-12.06.1946 3. gardová tanková armáda
DD.05.1946-12.06.1946 4. gardová tanková armáda
12.06.1946-24.03.1954 2. gardová mechanizovaná armáda
04.07.1946-26.03.1954 1. gardová mechanizovaná armáda
04.07.1946-31.10.1946 3. gardová mechanizovaná armáda
04.07.1946-31.10.1946 4. gardová mechanizovaná armáda
31.10.1946-17.03.1950 3. samostatná gardová tanková divize
31.10.1946-17.03.1950 4. samostatná gardová tanková divize
17.03.1950-26.03.1954 3. gardová mechanizovaná armáda
17.03.1950-26.03.1954 4. gardová mechanizovaná armáda
06.01.1954-26.03.1954 3. armáda

Ručně vyplněné položky:
Čestný název:
Honorary Name:
-
Vyznamenání:
Decorations:
-
Poznámka:
Note:
-
Zdroje:
Sources:
Feskov, Vitalij Ivanovič – Kalašnikov, Konstantin Anatoljevič – Golikov, Valerij Ivanovič: Sovětskaja Armija v gody „Cholodnoj vojny“ (1946-1991 gg.). Tomsk, Izdatělstvo TGU 2004.
URL : https://www.valka.cz/Skupina-sovetskych-okupacnich-vojsk-v-Nemecku-1945-1954-t70547#515481Verze : 4
MOD