Main Menu
User Menu

Čadca

okr. Čadca

     
Název:
Name:
Čadca
Originální název:
Original Name:
Čadca
Další názvy:
Other Names:
Czadca (poľsky), Csaca (maďarsky), Čaca (historický názov)
Nižší územní celek:
Lower Administrative Area:
okres Čadca
GPS souřadnice:
GPS Coordinates:
49°26'08.97"N 18°47'31.96"E
Místní části:
Local Municipalities:
Čadečka, Drahošanka, Horelica, Milošová, Podzávoz, Rieka, U Hluška, U Sihelníka, Vojty, sídlisko Kýčerka, Sídlisko III, sídlisko Žiarec, Bargarovci, Bazgerka, Belajka, Belešovci, Brehy, Bryndzárovci, Bukov, Burdovci, Butovci, Capkov, Črchľa, Dejovka, Drlákovci, Dytkovci, Ďadíkovci, Gáborovci, Griečovci, Hapčákovci, Harvanovci, Hlubinovci, Hľúzovci, Huľanovci, Husárikovci, Chylkovci, Jamky, Jankovci, Janščovci, Jurošovci, Kadlubovci, Kešňakovci, Kliešťovci, Klimkovci, Kotyrovci, Kráľovci, Krkoškovci, Kultánovci, Kýčera, Kýčerka, Kykula, Kyzkovci, Liškovci, Mančovci, Matluchovci, Megonky, Michalinovci, Muchovci, Muňákovci, Murčovci, Na Brehu, Najdkovci, Nemčákovci, Polákovci, Prívarovci, Ramšovci, Sedliakovci, Sventkovci, Ščúrovci, Ševcovci, Šimčiskovci, Škrabákovci, Škradné, Špindlovci, Tomalovci, U Mravca, Úskulovci, Veščarovci, Vilčovci, Vlčákovci
První písemná zmínka:
First Written Reference:
1598
Vojenské objekty:
Military Objects:
2
Památky:
Historical Sights, Places of Interest:
rímskokatolícky kostol sv. Bartolomeja apoštola z roku 1734 / Church of St. Bartolomej
Muzea:
Museums:
Kysucké múzeum
Osobnosti:
Personalities:
Dislokované jednotky:
Garrisoned Units:
Průmyslové podniky:
Industry:
AVC Čadca
Tatra Čadca (do roku 1993)
TI-Hanil
Vlajka:
Banner:
Znak:
Coat of Arms:
Poznámka:
Note:
sídlo okresu Čadca
Zdroje:
Sources:
https://www.mestocadca.sk/index.php
URL : https://www.valka.cz/Cadca-t43902#335653Verze : 0
MOD
Čadca


V období 1.republiky sídlo politického a soudního okresu.


Sčítání lidu v roce 1930: 6 633 obyvatel (z toho 6 561 osob národnosti československé, 1 osoba národnosti maďarské, 23 osob národnosti německé a 2 osoby národnosti ruské)


Posádka byla ustanovena v dubnu 1920 (v období červenec-říjen 1920 nebyla posádka obsazena voj.jednotkou)
Jednotky nebo úřady umístněné v posádce:
Horský prapor I (duben 1920 – červenec 1920),
II. prapor Pěšího pluku 41 (říjen 1920 – prosinec 1931),
I. prapor Pěšího pluku 41 (od listopadu 1935).


Zdroj:
ÚVA Trnava, fond Posádková velitelství.
J.Fidler a V.Sluka, Encyklopedie branné moci Republiky československé 1920-38, Libri 2006
Recenze knihy
URL : https://www.valka.cz/Cadca-t43902#173316Verze : 0
28.09.1944 došlo zhruba 3 km severne od Čadce na železničnej trati Čadca-Moravská Ostrava, k útoku na železničný transport nemeckej armády, pri ktorom bolo zničených 11 vagónov s delostrelectvom a muníciou a zahynulo, alebo bolo zranených 53 nemeckých vojakov dôstojníkov.

V rovnaký deň došlo k útoku aj na železničnej trati Čadca-Żywiec (cca 16 km juhozápadne od mesta, zhruba niekde pri obciach Milowka a Wiegerska Gorka). Bola zničená lokomotíva a 27 vagónov s automatickými ručnými zbraňami.

01.10.1944 bolo cca 1 km severne od obce Čadca prerušené vyskonapäťové elektrické vedenie napájajúce energiou priemyselné objekty v okolí Moravskej Ostravy

Sabotáže a útoky boli organizované operačnými skupinami NKGB Ukrajinskej SSR pôsobiacimi na Poľskom území.

01.05.1945 bola Čadca oslobodená jednotkami 159. opevneného priestoru 18. armády 4. ukrajinského frontu (veliteľ plukovník Ivan Nikolajevič Vinogradov / Иван Николаевич Виноградов)


Zdroj: Александр Колпакиди, Сергей Чертопруд, Дмитрий Веденеев: Разведка Судоплатова. Зафронтовая диверсионная работа НКВД-НКГБ в 1941-1945 гг.; Litres, 2017; ISBN: 545789505X, 9785457895058
Zdroj: Справочник «Освобождение городов: Справочник по освобождению городов в период Великой Отечественной войны 1941-1945» / М.Л.Дударенко, Ю.Г.Перечнев, В.Т.Елисеев и др. – М.: Воениздат, 1985. — 598 с.
URL : https://www.valka.cz/Cadca-t43902#640556Verze : 8
MOD