Main Menu
User Menu

Chidlaw-Roberts, Robert Leslie

Captain Robert Leslie Chidlaw-Roberts


Narodil se roku 1896. Do RFC vstoupil již roku 1915. Prošel postupně squadronami č. 2, 18, 40 a 60, bohužel neznám období kdy tu sloužil. Zřejmě začal svoji leteckou kariéru u 2. squadrony, kde létal několik měsíců jako pozorovatel na letounech BE 2.


Později absolvoval pilotní výcvik. Zařazen k 60. sqaudroně, kde 14. září 1917 sestřelil prvního soupeře – byl jím Albatros D.V. O dva dny později zničil Albatros D.III. 21. září přidal další dvě vítězství během dvou minut, po jeho palbě se zřítil pozorovací dvoumístný letoun a Albatros D.V z jeho doprovodu. O den později se stal esem, opět zničil Albatros D.V.


Následujícího dne se štěstím přežil utkání s Wernerem Vossem. Do konce roku zvýšil počet svých vítězství na sedm. V lednu 1918 zničil další dva německé stroje. Posledního desátého sestřelu dosáhl 29. září 1918 již u 40. squadrony RAF, kdy po dávce z kulometů jeho SE 5a vzplanul pozorovací balón.


Během své služby v RFC a RAF dosáhl hodnosti kapitána (Captain) a byl vyznamenán Military Cross. Citace k tomuto vyznamenání byla zveřejněna 5. července 1918 v London Gazette:


„Za zjevnou odvahu a oddanost službě. Stále napadá nepřátelské letouny jsoucí ve velké přesile. Při jedné příležitosti opakovaně zaútočil na pět nepřátelských strojů, ženouce se mezi nimi a napadajíc je jednoho po druhém na krátkou vzdálenost. Ve třech dalších případech nepřátelské stroje dostal dolů. Předvádí velkou zručnost a chrabrost.“


Robert L. Chidlaw-Roberts zemřel 1. června 1989 v požehnaném věku 93 let.
URL : https://www.valka.cz/Chidlaw-Roberts-Robert-Leslie-t23839#88882Verze : 0
MOD