Main Menu
User Menu

Kerenskij, Alexandr Fjodorovič

Aleksandr Fodorovich Kerenskiy / Александр Фёдорович Керенский

Alexandr Fjodorovič Kerenský


(1881 - 1970)Narodil se 4. května 1881 v Simbirsku v rodině profesora gymnázia, na kterém studoval současně s V. I. Uljanovem (Leninem). Po ukončení gymnázia vystudoval práva na univerzitě a stal se významným právníkem. Jeho politická dráha začala v roce 1905, kdy vstoupil do strany socialistů-revolucionářů (eserů) a roku 1912 se stal poslancem za tuto stranu ve čtvrté Dumě (patlamentu).


Po únorové revoluci v roce 1917 se stal členem Petrohradského sovětu vojáků a dělníků, který ho delegoval do prozatímní vlády vedené knížetem Lvovem. Nejprve byl ministrem spravedlnosti a od května 1917 nahradil ve funkci ministra války A. I. Gučkova. Kerenský vydal 30. června rozkaz k zahájení rozsáhlé ofenzívy, která však skončila 19. července porážkou ruských vojsk. To vyvolalo demonstrace v Petrohradě, kterých využili bolševici k pokusu o násilné převzetí moci. Kerenský k jejich potlačení nasadil armádu a zahnal je do ilegality. 21. července pak převzal funkci předsedy zreorganizované prozatímní vlády a zahájil provádění rozsáhlých reforem v hospodářství a zemědělství. V zahraniční politice se orientoval především na spolupráci se Spojenými státy a prezentoval odhodlání splnit spojenecké závazky vůči Dohodě a pokračovat ve válce do konečného vítězství.


Po říjnovém bolševickém puči v Petrohradě uprchl v převlečení a do května 1918 se skrýval na americkém velvyslanectví. Poté odcestoval do Paříže, odkud aktivně organizoval odpor proti bolševické diktatuře. Po pádu Francie v roce 1940 odešel do USA, kde se pokračoval v protisovětské činnosti až do 11. června 1970, kdy v New Yorku zemřel.


zdroj:
ru.wikipedia.org
URL : https://www.valka.cz/Kerenskij-Alexandr-Fjodorovic-t22078#83863Verze : 1